Wyjeżdżam do Indii – jak się przygotować?

Opublikowano: 2015-10-15 (aktualizacja 2018-09-11, godz. 12:59)

Kierunek azjatycki wciąż nie jest najpopularniejszym obszarem turystycznym, ale coraz więcej osób chętnie odwiedza kraje bliskiego i dalekiego wschodu w poszukiwaniu nowych doznań – kulturowych i turystycznych. Indie to jeden z ciekawszych wyborów na jaki możemy się zdecydować myśląc o wakacyjnej podróży w nieznane strony. W Indiach tak naprawdę każdy może znaleźć coś dla siebie. Piękne krajobrazy, zjawiskowa architektura, otwarci ludzie, ciekawa kultura oraz pyszne jedzenie. Warto jednak wiedzieć jak do takiej podróży się odpowiednio przygotować.

O czym musimy pamiętać jadąc do Indii? 

Porównaj cenę ubezpieczenia turystycznego

Służba zdrowia

Indie to kraj o zupełnie innej kulturze niż ta jaką znamy z naszego regionu. Poza różnicami w podejściu do życia do czynienia mamy tu też z innych poziomem higieny oraz klimatem. Przed wyjazdem do Indii warto więc pomyśleć m.in. o szczepieniach. Przynajmniej miesiąc przed planowana podróżą należy się zaszczepić na WZW-A i WZW-B, na BTC (błonnica, tężec), na dur brzuszny. Warto również przemyśleć szczepienie przeciwko wściekliźnie.

Koszty leczenia różnią się w zależności od regionu. W mniejszych miastach możemy mieć również problem ze znalezieniem specjalisty. Średni koszt wizyty lekarskiej to od 10 do 20 USD. Ceny pobytu jednej nocy w szpitalu są bardziej zróżnicowane od 30 do ponad 100 USD. Warto więc pomyśleć o ubezpieczeniu zdrowotnym przed wyjazdem. Uchroni Nas ono przed poniesieniem sporych, dodatkowych kosztów w przypadku konieczności skorzystania z pomocy medycznej. Jeśli chodzi o leki – apteki w Indiach są dobrze zaopatrzone, jednak nie w każdym miejscu znajdziemy odpowiednie punkty apteczne. Tyczy się to głównie regionów mało rozwiniętych.

W Indiach warto również pamiętać o dokładnym sprawdzaniu tego co jemy i pijemy. Choć indyjska kuchnia jest bardzo smaczna i kusi swoim aromatem, to niektóre produkty lepiej sprawdzić kilka razy. Wodę pijmy tylko z pewnego źródła – najlepiej butelkową, owoce i warzywa należy dokładnie przemyć. Uważać trzeba również na indyjskie owady – tamtejsze komary potrafią ukąsić o wiele mocniej niż te, które przyjdzie nam spotkać w Polsce.

Bezpieczeństwo

Indie wbrew pozorom są przyjaznym państwem pełnym otwartych ludzi chętnych do pokazania turystom swojego kraju. Jednak łatwo tu również o złodzieji. Dobrze jest zaopatrzyć się w kilka drobiazgów, które potencjalnym kieszonkowcom i innym drobnym złodziejaszkom utrudnią sprawę, gdy zechcą zapolować na Nasz dobytek. Małe kłódki, którymi zepniemy choćby zamek w plecaku, szczelnie zamykane portmonetki czy też saszetki, które nosić można na szyi bądź z przodu pasa. Takie drobiazgi mogą skutecznie zniechęcić do kradzieży. Jeśli jednak i taka ostrożność nie wystarczy – rozsądnym i stosunkowo niedrogim wyjściem jest ubezpieczenie naszego bagażu przed wyjazdem. Zarówno od kradzieży jak i zaginięcia np. na lotnisku.

Podróż

Do Indii najłatwiej z Polski dostać się samolotem. Podróż samochodem może być uciążliwa ze względu na konieczność posiadania wizy w wielu miejscach przez które przyjdzie nam podróżować. Wiza będzie nam potrzebna również w samych Indiach. Najtańszą możemy nabyć na 2 tygodnie. W samych Indiach potrzebne będzie nam również pozwolenie na odwiedzenie niektórych terenów. Warto więc wcześniej zorientować się, czy na planie naszej wycieczki znajdują się miejsca, które wymagają specjalnych pozwoleń wstępu. Poza wizami i pozwoleniami potrzebny będzie oczywiście ważny paszport.

Pomoc i kontakt w Indiach

Indie to była kolonia brytyjska dlatego, szczególnie w dużych skupiskach ludności, nie powinniśmy mieć problemu z komunikacją w tym języku. Mieszkańcy Indii będą dla nas w wielu przypadkach bardzo życzliwi i chętnie udzielą pomocy. Natrafić można jednak na sytuacje w których lepiej nie wchodzić z nimi w dyskusję i znaleźć ustronne, bezpieczne miejsce – tyczy się to głównie kobiet, które często spotkać mogą się z nachalnymi zachowaniami. Jeśli wolimy mieć pewność bezkonfliktowego i pewnego załatwienia każdego problemu – możemy przemyśleć zakup ubezpieczeń Assistance oraz OC i NNW. Pod tymi nazwami kryje się szereg usług, które ułatwią załatwienie spraw od pomocy tłumacza, przez pomoc prawną, opiekę nad dziećmi w przypadku niedyspozycji, aż po pokrycie kosztów wyrządzonej przez nas szkody. Zanim wykupimy odpowiednią polisę powinniśmy dokładnie sprawdzić na jakie usługi możemy liczyć w jej ramach – oferty ubezpieczycieli mogą się bowiem od siebie różnić zakresem.

Jakie ubezpieczenie wybrać?

Podsumowując kwestię ubezpieczenia, niezbędnym elementem wyjazdu jest ubezpieczenie kosztów leczenia, które jest zawarte w każdej polisie turystycznej. Pakiet ten obejmuje rówież pomoc Assistance, aczkolwiek istnieje możliwość rozszerzenia jej o dodatkowe opcje. Warto wybrać również (opcjonalne) NNW oraz OC. To pierwsze będzie wsparciem finansowym dla nas w przypadku trwałego uszczerbku na zdrowiu lub dla najbliższych w sytuacji śmierci. Ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej to idealne rozwiązanie, jeżeli będąc na wakacjach zdarzy nam się wyrządzić szkodę na osobie trzeciej lub jej mieniu. Gdy będzie ona domagała się odszkodowania, towarzystwo, w którym zakupiliśmy polisę pokryje niezbędne koszty.

 

źródło: opracowanie własne

 

Co warto zwiedzić w Indiach?

  • Taj Mahal – indyjskie mauzoleum wzniesione przez Szahdżahana z dynastii Wielkich Mogołów, na pamiątkę przedwcześnie zmarłej, ukochanej żony Mumtaz Mahal. Obiekt bywa nazywany świątynią miłości. Jest to jedna z najbardziej znanych budowli na świecie.
  • Czerwony fort – kompleks budowli fortecznych w New Delhi, w Indiach. W 2007 roku kompleks został wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Jeden z najpopularniejszych punktów na szlakach turystycznych po Indiach.
  • Złota Świątynia – główne miejsce kultu i sanktuarium wyznawców sikhizmu w Indiach. Położona w Amritsarze (stan Pendżab). Mimo swej bogato zdobionej fasady znana jako świątynia wszystkich kast społecznych.
  • Bannerghatta National Park – jeden z największych parków narodowych w Indiach. Park obejmuje imponującą różnorodność flory i fauny. Mieści się w nim duża liczba zwierząt, w tym lwy, tygrysy bengalskie, zebry, nosorożce, pantery, słonie i lamparty. Jest on podzielony na dwie części – dla zwierząt roślinożernych i mięsożernych.
  • Jantar Mantar – obserwatorium astronomiczne w Jaipurze w Radżastanie. Na terenie obserwatorium znajduje się największy na świecie zegar słoneczny i astrolabium. Najlepiej zachowany kompleks wśród dawnych obserwatoriów indyjskich, w 2010 roku wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

To oczywiście jedynie część atrakcji, które spotkać można w Indiach. Wiele osób mówi, że kraj ten jest odbiciem wszystkich kręgów kulturowych na naszej planecie – stąd każdy znajdzie tu coś dla siebie.

Porównaj cenę ubezpieczenia turystycznego
Redakcja

Oceń artykuł:

Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments