Wady i zalety EKUZ

Opublikowano: 2017-05-10 (aktualizacja 2021-06-29, godz. 9:36)

Zastanawiasz się nad wyrobieniem karty EKUZ przed wakacyjnym wyjazdem? A może rozważasz, czy kupić polisę, czy pojechać wyłącznie z Europejską Kartą Ubezpieczenia Zdrowotnego? Poniżej prezentujemy zalety i wady Karty wydawanej przez NFZ, które pomogą Ci w podjęciu decyzji.

Zalety EKUZ

  1. Wyrobienie karty jest bezpłatnie. Wypełnienie wniosku i odebranie karty w oddziale NFZ nic nie kosztuje. Otrzymać ją może każdy, kto jest objęty ubezpieczeniem społecznym w naszym kraju. Karta uprawnia do leczenia w placówkach publicznej służby zdrowia na takich samych zasadach, jak obywateli danego kraju. Zawsze zapewnia to dodatkową formę ochrony w czasie wakacji.
  2. W EKUZ nie ma górnych limitów kosztów leczenia. Nie musisz obawiać się w jakim stopniu ochrona ubezpieczeniowa pokryje wydatki związane z Twoim leczeniem za granicą.
  3. Pokrycie kosztów leczenia nie zależy od przyczyny, z powodu której się leczymy. Oznacza to, że z EKUZ zostaną pokryte koszty naszego leczenia niezależnie od sytuacji, w której zaszła konieczność skorzystania z pomocy medycznej. Może to być wynik  wypadku w trakcie uprawiania sportów, czy w czasie pracy, nasilenie bądź zaostrzenie objawów choroby przewlekłej, czy nagła choroba taka jak zatrucie pokarmowe.

Wady EKUZ

  1. Karta obowiązuje tylko w wybranych krajach. Przed wyjazdem na urlop należy zapoznać się z listą krajów honorujących EKUZ (wszystkie państwa Unii Europejskiej jak również Islandia, Norwegia, Szwajcaria czy Lichtenstein). Ponadto trzeba zwrócić uwagę na wyjątki – na przykład pomimo iż Dania jest w Unii, to na  przynależącym do niej obszarze Wysp Faro EKUZ nie zadziała (podobnie jak na Wyspach Normandzkich czy Wyspie Mann należących do Wielkiej Brytanii).
  2. Ubezpieczony może się leczyć tylko w placówkach, które podpisały umowy z odpowiednikiem naszego NFZ. W razie skorzystania z placówki prywatnej za leczenie zapłacisz sam. Jest to istotna informacja, bowiem w wielu popularnych rejonach turystycznych, na przykład w czasie podróży po greckich wyspach, może się zdarzyć, że państwowe placówki zdrowia będą na tyle oddalone, że siłą rzeczy w razie nagłego wypadku, będziesz zmuszony skorzystać z najbliższej, prywatnej opieki zdrowotnej. A w konsekwencji pokryć wszystkie koszty z własnej kieszeni.
  3. EKUZ nie pokrywa kosztów transportu medycznego do Polski. W razie konieczności transportu do kraju, możesz otrzymać niebagatelny rachunek za przejazd, którego nie opłaci za Ciebie NFZ. Pamiętaj, że koszty transportu medycznego do kraju z zagranicy mogą opiewać na kilkadziesiąt tysięcy złotych.
  4. EKUZ nie zwalnia z konieczności częściowych dopłat do leczenia lub leków w niektórych państwach. Karta umożliwia leczenie na takich samych zasadach jak obywateli danego kraju. Jeżeli obywatele danego państwa są zobowiązani do częściowych dopłat do usług medycznych (takich jak pobyt w szpitalu, wizyta u lekarza specjalisty, wykupienie niezbędnych leków), ta zasada będzie dotyczyć także Ciebie. Będziesz za to mógł wystąpić z wnioskiem o zwrot kosztów po powrocie do kraju.
  5. Część wydatków musisz pierw ponieść z własnej kieszeni, by następnie ubiegać się o ich częściowy zwrot. W wielu przypadkach w sytuacji skorzystania ze świadczeń ambulatoryjnych lub przy zakupie leków, należy najpierw opłacić pełne koszty, a następnie można ubiegać się o zwrot ich części w lokalnej kasie chorych.

Z tego artykułu dowiesz się:
Porównaj cenę ubezpieczenia turystycznego

źródło: opracowanie własne

Wniosek: Aby zapewnić sobie pełną i kompleksową ochronę ubezpieczeniową na wakacje warto nie tylko wyrobić kartę EKUZ, ale także dokupić ubezpieczenie turystyczne – na wszelki wypadek.

Porównaj cenę ubezpieczenia turystycznego
Redakcja

Oceń artykuł:

Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments