Ubezpieczenie turystyczne na Maltę – ile kosztuje i jakie kupić?

Opublikowano: 2021-09-16 (aktualizacja 2023-05-19, godz. 1:14)

5/5 - (1 głos)

To niewątpliwej urody państwo-miasto oferuje nie tylko 300 słonecznych dni w roku, ale też ogrom zabytków, kościołów, muzeów i cudów natury do zobaczenia. Zachwyci absolutnie każdego turystę. Porównaj cenę ubezpieczenia turystycznego

Przed wyjazdem na Maltę warto odpowiednio się przygotować. Konieczne będzie wykupienie dobrego ubezpieczenia turystycznego, zwłaszcza w dobie pandemii Covid-19. Podpowiadamy, jak je wybrać.

EKUZ a podróż na Maltę – czy wystarczy?

Malta jest członkiem Unii Europejskiej już od 17 lat, a więc polscy turyści mogą korzystać z prawa do swobodnego przepływu, do którego wystarczy jedynie dowód osobisty. Nie jest wymagany ani paszport, ani wiza. 

W związku z tym, polscy podróżni mogą również, w razie konieczności, skorzystać z opieki medycznej na Malcie nieodpłatnie. Jednak są pewne warunki i ograniczenia:

 1. Turysta musi posiadać przy sobie fizyczną Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego, którą jeszcze w kraju może wyrobić w punkcie NFZ. Nie wystarczy sam fakt posiadania ubezpieczenia w kraju, koniecznie należy legitymizować się kartą.
 2. Udzielona opieka odbywa się na takich zasadach, jak dotyczą obywateli danego kraju, np. jeśli dopłacają oni w ramach ubezpieczenia do wizyty u specjalisty, taka sama zasada będzie obowiązywała turystę z EKUZ
 3. Podstawowa pomoc medyczna oferowana jest nieodpłatnie wyłącznie w sytuacjach nagłych i niezbędnych
 4. Turysta osobiście płaci za szereg usług np. transport medyczny do kraju (brak refundacji NFZ). 
 5. W większości miejsc na świecie pomoc ratowników górskich i koszt akcji ratowniczej jest pełnopłatna i pokrywana przez ubezpieczonego. Polska stanowi tu nieliczny wyjątek. Warto o tym pamiętać, bo mimo EKUZ poszkodowanemu turyście zostanie w takiej sytuacji wystawiony rachunek.

Jednym słowem, EKUZ na Maltę jest pewnym podstawowym zabezpieczeniem, ale niewystarczającym, jeśli turysta chce mieć pewność, że w sytuacji awaryjnej jest chroniony i nie poniesie dodatkowych kosztów.

Ministerstwo Spraw Zagranicznych rekomenduje: Przed wyjazdem na Maltę warto zaopatrzyć się w ubezpieczenie. Powinno ono gwarantować pełne pokrycie kosztów leczenia i ewentualnego transportu chorego do Polski.

Jakie ubezpieczenie na Maltę wybrać?

W związku z licznymi restrykcjami i koniecznością przedłużenia pobytu w razie zachorowania na COVID-19 już na Malcie, konieczne jest posiadanie dobrego ubezpieczenia, które pokryje koszty dodatkowego leczenia, hospitalizacji czy skorzystania z prywatnych placówek i szpitali.

Na co zwrócić uwagę, wybierając ubezpieczenie na Maltę?

 • Suma gwarantowanych kosztów leczenia powinna wynosić min. 30 000 euro.
 • Koszty ratownictwa – min. 5 000 euro.
 • Pakiet assistance – umożliwia skorzystanie z pomocy prawnika, tłumacza.
 • Ubezpieczenie OC, w tym OC sportowe uchroni przed ponoszeniem kosztów za wyrządzone przez turystę szkody. Jeśli w planach jest aktywny wypoczynek, warto zaopatrzyć się w OC sportowe. 
 • NNW – ubezpieczenie od następstw nieszczęśliwych wypadków zapewni wypłatę odszkodowania oraz pokryje koszty rehabilitacji.
 • Ubezpieczenie bagażu – szczególnie przyda się w przypadku podróży lotniczej.

Czy na Malcie jest bezpiecznie?

Malta to bezpieczny kraj, w którym nie należy obawiać się większych zagrożeń. Jedynym aspektem, o który należy zadbać, to ochrona przed kradzieżą i ulicznymi złodziejami.

Jak w każdej niemal atrakcyjnej turystycznie lokalizacji, tak i na Malcie nie brakuje amatorów łatwego zarobku. W związku z tym turyści powinni zadbać o nienoszenie przy sobie wszystkich dokumentów, kart bankomatowych oraz gotówki.

Zawsze powinno się zostawić jeden dokument w hotelowym sejfie. Dodatkowo nie zaszkodzi wykonać skan dokumentów przed wyjazdem i wysłać do siebie na adres mailowy.

W szybkim wybieraniu w telefonie warto mieć numer do obsługi klienta swojego banku. dzięki temu w sytuacji kryzysowej i stresowej, szybko uda się zablokować kartę i uniemożliwić przelanie gotówki z konta. 

Zamiast torebki na cienkim pasku, lepiej jest nosić plecak lub ewentualnie torebkę na łańcuszkowym pasku (trudniej przeciąć, np. gdy złodziej jedzie skuterem). Dokumenty, karty i telefon będą bezpieczniejsze w saszetce umieszczonej z przodu lub zawieszone na szyi. 

Kiedy potrzebne jest rozszerzenie do ubezpieczenia?

Zakup ubezpieczenia turystycznego, obok karty EKUZ, to dużo, ale nie wolno zapominać o rozszerzeniach do ubezpieczenia, jeśli w planach są nietypowe aktywności lub turysta pragnie możliwie najpełniejszej ochrony.

Rozszerzenia, które warto rozważyć to:

 • Klauzula alkoholowa – wypadek, choroba, kontuzja spowodowana pod wpływem alkoholu automatycznie zwalnia ubezpieczyciela z obowiązku wypłaty odszkodowania i pokrycia leczenia. Zabezpieczeniem jest wykupienie tzw. klauzuli alkoholowej, która gwarantuje wypłatę należności od ubezpieczyciela w takiej sytuacji, jednak do określonej wysokości promilu alkoholu we krwi. 
 • Klauzula chorób przewlekłych – chorujesz na cukrzycę, nadciśnienie czy inną chorobę przewlekłą? Koniecznie wykup rozszerzenie w tym kierunku. W przeciwnym razie polisa może nie uwzględnić leczenia wynikłego z choroby. 
 • Uprawianie sportów ekstremalnychto popularne rozszerzenie, które uwzględnia sporty wyczynowe, wspinaczkę wysokogórską i szereg innych aktywności. Koniecznie zapoznaj się z OWU, gdyż definicja sportów ekstremalnych może różnić się w zależności od ubezpieczyciela. 
 • Ochrona bagażu turystycznego – część polis posiada w swoim zakresie także ubezpieczenie bagażu, ale nie zawsze jest to odpowiednio wysoka kwota. Przewożąc wartościowe rzeczy, dobrze jest zadbać o ten element w ubezpieczeniu.

Pamiętaj! Ciąża bywa traktowana przez ubezpieczycieli jako stan wyjątkowy, w którym nie obowiązuje tradycyjne ubezpieczenie. Czasami ograniczeniem bywa tydzień ciąży, a niekiedy konieczne jest wykupienie rozszerzenia. Koniecznie uwzględnij swój stan, podczas zakupu polisy.

Porównanie ofert – ile kosztuje ubezpieczenie na Maltę?

Skoro już wiadomo, że ubezpieczenie turystyczne na Maltę jest konieczne, a wręcz rekomendowane przez MSZ, to nasuwa się pytanie, jaką polisę konkretnie wybrać.

Szczegółowe oferty można porównać  za pomocą kalkulatora ubezpieczeń turystycznych. Najtańsze ubezpieczenie zaczyna się od 3,92 zł za dzień a najdroższe wynosi 27,16 zł. 

Poniższe zestawienie stanowi porównanie kilku najpopularniejszych ofert.

Weekend na Malcie dla dwóch osób
Ubezpieczyciel Zakres ubezpieczenia Cena
Proama
Koszty leczenia
100 000 zł
Ratownictwo
100 000 zł
Bagaż
0 zł
23,00 zł
2 os. / 3 dni
Dodatkowo: NNW: 20 000 zł ubezpieczenie Covid-19
Europa
Koszty leczenia
138 746 zł
Ratownictwo
23 127 zł
Bagaż
1 388 zł
27,00 zł
2 os. / 3 dni
Dodatkowo: NNW: 13 876 zł ubezpieczenie Covid-19 10 sportów objętych ochroną
Signal Iduna
Koszty leczenia
185 019 zł
Ratownictwo
32 378 zł
Bagaż
1 000 zł
36,66 zł
2 os. / 3 dni
Dodatkowo: NNW: 30 000 zł ubezpieczenie Covid-19 83 sporty objęte ochroną sprzęt sportowy
Allianz
Koszty leczenia
200 000 zł
Ratownictwo
50 000 zł
Bagaż
1 800 zł
38,52 zł
2 os. / 3 dni
Dodatkowo: NNW: 20 000 zł OC: 50 000 zł ubezpieczenie Covid-19 49 sportów objętych ochroną OC sportowe: 50 000 zł
Weekend na Malcie dla dwóch osób
Proama
23,00 zł 2 os. / 3 dni
Koszty leczenia
100 000 zł
Ratownictwo
100 000 zł
Bagaż
0 zł
Dodatkowo: NNW: 20 000 zł ubezpieczenie Covid-19
Europa
27,00 zł 2 os. / 3 dni
Koszty leczenia
138 746 zł
Ratownictwo
23 127 zł
Bagaż
1 388 zł
Dodatkowo: NNW: 13 876 zł ubezpieczenie Covid-19 10 sportów objętych ochroną
Signal Iduna
36,66 zł 2 os. / 3 dni
Koszty leczenia
185 019 zł
Ratownictwo
32 378 zł
Bagaż
1 000 zł
Dodatkowo: NNW: 30 000 zł ubezpieczenie Covid-19 83 sporty objęte ochroną sprzęt sportowy
Allianz
38,52 zł 2 os. / 3 dni
Koszty leczenia
200 000 zł
Ratownictwo
50 000 zł
Bagaż
1 800 zł
Dodatkowo: NNW: 20 000 zł OC: 50 000 zł ubezpieczenie Covid-19 49 sportów objętych ochroną OC sportowe: 50 000 zł

Koronawirus a wyjazd na Maltę – podróżowanie w czasach pandemii

Obecna sytuacja pandemiczna bardzo zmieniła sposób podróżowania po świecie. Bezpieczeństwo i zapobiegawczość jest jeszcze bardziej istotne. 

Na chwilę obecną przekroczenie granicy z Maltą jest możliwe dla osób zaszczepionych przeciwko COVID-19 bez konieczności odbywania kwarantanny.

W przypadku braku certyfikatu poświadczającego szczepienie, podróżny jest zobowiązany udać się na 14-dniową kwarantannę. Podróżny jest kierowany do hotelu wyznaczonego przez władze maltańskie. Koszt pobytu, jaki pokrywa turysta, wynosi 1400 euro. 

Z kwarantanny nie zwalnia status ozdrowieńca. 

Dodatkowo, niezaszczepieni podróżni muszą posiadać przy sobie negatywny wynik testu w kierunku COVID-19, wykonany w ciągu 72 godzin przed przybyciem na Maltę. 

Z kwarantanny zwolnione są:

 • Dzieci w wieku 5-11 lat, pod warunkiem posiadania negatywnego wyniku testu na COVID-19, wykonanego w ciągu 72 godzin przed przekroczeniem granicy Malty.
 • Dzieci do 5. roku życia – bez obowiązku wykonywania testu. 
 • Osoby, które nie mogły poddać się szczepieniu z przyczyn zdrowotnych. Muszą jednak posiadać negatywny wynik testu na COVID-19 (ważny 72 godziny) oraz wysłać na adres mailowy covid19.vetting@gov.mt zaświadczenie od lekarza.


Co warto wiedzieć?
 1. W związku z pandemią koronawirusa wyjazd na Maltę możliwy jest bez odbycia kwarantanny tylko w sytuacji posiadania certyfikatu potwierdzającego szczepienie. Pozostałe osoby zobowiązane są do wykonania testu w kierunku COVID-19 oraz odbycia 14-dniowej kwarantanny na własny koszt w hotelu wskazanym przez władze. 
 2. Na Malcie obowiązuje karta EKUZ, która pokrywa koszty podstawowej opieki medycznej dla turystów z UE. Zakres darmowej pomocy będzie równy tej, jaką otrzymują obywatele Malty, a niekoniecznie będzie odpowiadał temu, co gwarantuje polska ochrona zdrowia.
 3. Ministerstwo Spraw Zagranicznych rekomenduje wyjeżdżającym na Maltę wykupienie prywatnego ubezpieczenia turystycznego, które pokryje koszty powrotu transportem medycznym do kraju czy hospitalizację w placówkach prywatnych.
 4. Najtańsze ubezpieczenie na Maltę kosztuje 3,92 zł za dzień ochrony.
Porównaj cenę ubezpieczenia turystycznego
Redakcja

Oceń artykuł:

5/5 - (1 głos)
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments