Bukmacher Mostbet to jedna z najbardziej znanych platform gier w Polsce, oferująca usługi w zakresie zakładów sportowych, e-sportu i gier kasynowych online. Strona bukmachera oferuje wysokie kursy, a także liczne bonusy i promocje, darmowe zakłady, darmowe spiny i szybkie wypłaty. Dzięki bonusom bez depozytu w Mostbet Twoja gra stanie się jeszcze bardziej opłacalna. Dodatkowo Mostbet posiada aplikację mobilną, która pozwala na zawieranie zakładów w dowolnym miejscu i czasie.
ZNAJDŹ NAJTAŃSZE UBEZPIECZENIE
Kontynent
Kraj

Ubezpieczenie turystyczne na Maltę – ile kosztuje i jakie kupić?

Redakcja

Zaktualizowano: 2023-07-25

To niewątpliwej urody państwo-miasto oferuje nie tylko 300 słonecznych dni w roku, ale też ogrom zabytków, kościołów, muzeów i cudów natury do zobaczenia. Zachwyci absolutnie każdego turystę.

Malta – najważniejsze informacje

Malta to wyspiarskie państwo leżące w południowej Europie, na Morzu Śródziemnym, składa się z trzech głównych wysp: Malty, Gozo i Comino. Stolicą Malty jest Valletta. Jest to jedno z najmniejszych miast stolic na świecie i jednocześnie najmniejsza stolica państwa członkowskiego Unii Europejskiej. Valletta jest wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Językiem urzędowym jest maltański, który jest blisko spokrewniony z arabskim, ale używa się również angielskiego jako drugiego języka. Wielu mieszkańców Malty mówi także po włosku.

Porównaj cenę ubezpieczenia turystycznego

Maltańczycy mogą poszczycić się bogatą kulturą i tradycją. Słyną oni z rękodzieła, takiego jak koronkarstwo, ceramika i filigranowe wyroby ze srebra. Ważnym elementem kultury maltańskiej są również festiwale religijne, podczas których organizowane są procesje i uroczystości.

Malta jest doskonałym miejscem do uprawiania sportów wodnych. Można tutaj nurkować, uprawiać snorkeling, żeglować, pływać na desce windsurfingowej i cieszyć się innymi atrakcjami wodnymi.

EKUZ a podróż na Maltę – czy wystarczy?

Malta jest członkiem Unii Europejskiej już od 17 lat, a więc polscy turyści mogą korzystać z prawa do swobodnego przepływu, do którego wystarczy jedynie dowód osobisty. Nie jest wymagany ani paszport, ani wiza. 

W związku z tym, polscy podróżni mogą również, w razie konieczności, skorzystać z opieki medycznej na Malcie nieodpłatnie. Jednak są pewne warunki i ograniczenia:

 1. Turysta musi posiadać przy sobie fizyczną Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego, którą jeszcze w kraju może wyrobić w punkcie NFZ. Nie wystarczy sam fakt posiadania ubezpieczenia w kraju, koniecznie należy legitymizować się kartą.
 2. Udzielona opieka odbywa się na takich zasadach, jak dotyczą obywateli danego kraju, np. jeśli dopłacają oni w ramach ubezpieczenia do wizyty u specjalisty, taka sama zasada będzie obowiązywała turystę z EKUZ
 3. Podstawowa pomoc medyczna oferowana jest nieodpłatnie wyłącznie w sytuacjach nagłych i niezbędnych
 4. Turysta osobiście płaci za szereg usług np. transport medyczny do kraju (brak refundacji NFZ). 
 5. W większości miejsc na świecie pomoc ratowników górskich i koszt akcji ratowniczej jest pełnopłatna i pokrywana przez ubezpieczonego. Polska stanowi tu nieliczny wyjątek. Warto o tym pamiętać, bo mimo EKUZ poszkodowanemu turyście zostanie w takiej sytuacji wystawiony rachunek.

Jednym słowem, EKUZ na Maltę jest pewnym podstawowym zabezpieczeniem, ale niewystarczającym, jeśli turysta chce mieć pewność, że w sytuacji awaryjnej jest chroniony i nie poniesie dodatkowych kosztów.

Ministerstwo Spraw Zagranicznych rekomenduje:

Przed wyjazdem na Maltę warto zaopatrzyć się w ubezpieczenie. Powinno ono gwarantować pełne pokrycie kosztów leczenia i ewentualnego transportu chorego do Polski.

Jakie ubezpieczenie na Maltę wybrać?

Na co zwrócić uwagę, wybierając ubezpieczenie na Maltę?

 • Suma gwarantowanych kosztów leczenia powinna wynosić min. 30 000 euro.
 • Koszty ratownictwa – min. 5 000 euro.
 • Pakiet assistance – umożliwia skorzystanie z pomocy prawnika, tłumacza.
 • Ubezpieczenie OC, w tym OC sportowe uchroni przed ponoszeniem kosztów za wyrządzone przez turystę szkody. Jeśli w planach jest aktywny wypoczynek, warto zaopatrzyć się w OC sportowe. 
 • NNW – ubezpieczenie od następstw nieszczęśliwych wypadków zapewni wypłatę odszkodowania oraz pokryje koszty rehabilitacji.
 • Ubezpieczenie bagażu – szczególnie przyda się w przypadku podróży lotniczej.

Ile kosztuje ubezpieczenie na Maltę?

Skoro już wiadomo, że ubezpieczenie turystyczne na Maltę jest konieczne, a wręcz rekomendowane przez MSZ, to nasuwa się pytanie, jaką polisę konkretnie wybrać.

Szczegółowe oferty można porównać  za pomocą kalkulatora ubezpieczeń turystycznych. Najtańsze ubezpieczenie zaczyna się od 3,92 zł za dzień a najdroższe wynosi 27,16 zł. 

Poniższe zestawienie stanowi porównanie kilku najpopularniejszych ofert.

Weekend na Malcie dla dwóch osób
Ubezpieczyciel Zakres ubezpieczenia Cena
Proama
Koszty leczenia
100 000 zł
Ratownictwo
100 000 zł
Bagaż
0 zł
23,00 zł
2 os. / 3 dni
Dodatkowo: NNW: 20 000 zł ubezpieczenie Covid-19
Europa
Koszty leczenia
138 746 zł
Ratownictwo
23 127 zł
Bagaż
1 388 zł
27,00 zł
2 os. / 3 dni
Dodatkowo: NNW: 13 876 zł ubezpieczenie Covid-19 10 sportów objętych ochroną
Signal Iduna
Koszty leczenia
185 019 zł
Ratownictwo
32 378 zł
Bagaż
1 000 zł
36,66 zł
2 os. / 3 dni
Dodatkowo: NNW: 30 000 zł ubezpieczenie Covid-19 83 sporty objęte ochroną sprzęt sportowy
Allianz
Koszty leczenia
200 000 zł
Ratownictwo
50 000 zł
Bagaż
1 800 zł
38,52 zł
2 os. / 3 dni
Dodatkowo: NNW: 20 000 zł OC: 50 000 zł ubezpieczenie Covid-19 49 sportów objętych ochroną OC sportowe: 50 000 zł
Weekend na Malcie dla dwóch osób
Proama
23,00 zł 2 os. / 3 dni
Koszty leczenia
100 000 zł
Ratownictwo
100 000 zł
Bagaż
0 zł
Dodatkowo: NNW: 20 000 zł ubezpieczenie Covid-19
Europa
27,00 zł 2 os. / 3 dni
Koszty leczenia
138 746 zł
Ratownictwo
23 127 zł
Bagaż
1 388 zł
Dodatkowo: NNW: 13 876 zł ubezpieczenie Covid-19 10 sportów objętych ochroną
Signal Iduna
36,66 zł 2 os. / 3 dni
Koszty leczenia
185 019 zł
Ratownictwo
32 378 zł
Bagaż
1 000 zł
Dodatkowo: NNW: 30 000 zł ubezpieczenie Covid-19 83 sporty objęte ochroną sprzęt sportowy
Allianz
38,52 zł 2 os. / 3 dni
Koszty leczenia
200 000 zł
Ratownictwo
50 000 zł
Bagaż
1 800 zł
Dodatkowo: NNW: 20 000 zł OC: 50 000 zł ubezpieczenie Covid-19 49 sportów objętych ochroną OC sportowe: 50 000 zł

Kiedy potrzebne jest rozszerzenie do ubezpieczenia?

Zakup ubezpieczenia turystycznego, obok karty EKUZ, to dużo, ale nie wolno zapominać o rozszerzeniach do ubezpieczenia, jeśli w planach są nietypowe aktywności lub turysta pragnie możliwie najpełniejszej ochrony.

Rozszerzenia, które warto rozważyć to:

 • Klauzula chorób przewlekłych – chorujesz na cukrzycę, nadciśnienie czy inną chorobę przewlekłą? Koniecznie wykup rozszerzenie w tym kierunku. W przeciwnym razie polisa może nie uwzględnić leczenia wynikłego z choroby. 
 • Uprawianie sportów ekstremalnychto popularne rozszerzenie, które uwzględnia sporty wyczynowe, wspinaczkę wysokogórską i szereg innych aktywności. Koniecznie zapoznaj się z OWU, gdyż definicja sportów ekstremalnych może różnić się w zależności od ubezpieczyciela. 
 • Ochrona bagażu turystycznego – część polis posiada w swoim zakresie także ubezpieczenie bagażu, ale nie zawsze jest to odpowiednio wysoka kwota. Przewożąc wartościowe rzeczy, dobrze jest zadbać o ten element w ubezpieczeniu.

Pamiętaj! Ciąża bywa traktowana przez ubezpieczycieli jako stan wyjątkowy, w którym nie obowiązuje tradycyjne ubezpieczenie. Czasami ograniczeniem bywa tydzień ciąży, a niekiedy konieczne jest wykupienie rozszerzenia. Koniecznie uwzględnij swój stan, podczas zakupu polisy.

Klauzula alkoholowa, która gwarantuje wypłatę należności od ubezpieczyciela w takiej sytuacji, jednak do określonej wysokości promilu alkoholu we krwi, jest już obecnie standardem w przypadku większości towarzystw ubezpieczeniowych. Obecnie jest to element standardowej polisy w niemalże każdym towarzystwie ubezpieczeniowym, ale przed decyzją o wyborze konkretnego ubezpieczenia dokładnie zapoznaj się z warunkami OWU i sprawdź, czy Twoja polisa również zapewnia ochronę w sytuacjach, do których dojdzie pod wpływem alkoholu.

Czy na Malcie jest bezpiecznie?

Malta to bezpieczny kraj, w którym nie należy obawiać się większych zagrożeń. Jedynym aspektem, o który należy zadbać, to ochrona przed kradzieżą i ulicznymi złodziejami.

Jak w każdej niemal atrakcyjnej turystycznie lokalizacji, tak i na Malcie nie brakuje amatorów łatwego zarobku. W związku z tym turyści powinni zadbać o nienoszenie przy sobie wszystkich dokumentów, kart bankomatowych oraz gotówki.

Zawsze powinno się zostawić jeden dokument w hotelowym sejfie. Dodatkowo nie zaszkodzi wykonać skan dokumentów przed wyjazdem i wysłać do siebie na adres mailowy.

W szybkim wybieraniu w telefonie warto mieć numer do obsługi klienta swojego banku. dzięki temu w sytuacji kryzysowej i stresowej, szybko uda się zablokować kartę i uniemożliwić przelanie gotówki z konta. 

Zamiast torebki na cienkim pasku, lepiej jest nosić plecak lub ewentualnie torebkę na łańcuszkowym pasku (trudniej przeciąć, np. gdy złodziej jedzie skuterem). Dokumenty, karty i telefon będą bezpieczniejsze w saszetce umieszczonej z przodu lub zawieszone na szyi. 

Co zwiedzić na Malcie?

Malta to piękna wyspiarska destynacja, bogata w historię, kulturę i spektakularne widoki. Miejsca, które warto odwiedzić na Malcie to:

 • Valletta. Stolica Malty, wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO, słynie z bogatego dziedzictwa kulturowego. Można tu znaleźć wiele zabytków, takich jak Katedra św. Jana, Pałac Wielkiego Mistrza, ogrody Upper Barrakka Gardens oraz Fort St. Elmo.
 • Mdina Miasto Mdina, znane również jako „Miasto Ciszy”, jest starożytnym miastem otoczonym murami obronnymi. Znajduje się tam Katedra św. Pawła, Pałac Wielkich Mistrzów i wspaniałe widoki na okolicę.
 • Wyspa Gozo. Gozo to druga co do wielkości wyspa Malty. Słynie z malowniczych plaż, takich jak plaża Ramla Bay i plaża Dwejra. Warto odwiedzić również Cytadelę w Victorii, Wielki Kamień oraz Azure Window (które niestety zawaliło się w 2017 roku, ale nadal można podziwiać piękno okolicy).
 • Błękitna Laguna. To jedno z najbardziej znanych miejsc na Malcie. Błękitna Laguna oferuje turkusowe wody i idealne warunki do uprawiania snorkelingu, nurkowania i opalania się na plaży.
 • Hypogeum Hal-Saflieni. To podziemne neolityczne sanktuarium, które jest również wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Jest to fascynujące miejsce z rytualnymi komorami i malowidłami ścian.
 • Plaża Golden Bay. Ta piaszczysta plaża jest jedną z najpiękniejszych na Malcie. Można tu cieszyć się słonecznym relaksem, pływaniem w ciepłych wodach Morza Śródziemnego i podziwiać spektakularne zachody słońca.
 • Wioski maltańskie. Na Malcie można znaleźć wiele urokliwych wiosek, takich jak Marsaxlokk z kolorowymi łodziami rybackimi, Żurrieq z Grotą Niebieską i tradycyjnymi domami oraz Mdina z jego wąskimi uliczkami i kamienicami.

Co warto wiedzieć?
 1. Na Malcie obowiązuje karta EKUZ, która pokrywa koszty podstawowej opieki medycznej dla turystów z UE. Zakres darmowej pomocy będzie równy tej, jaką otrzymują obywatele Malty, a niekoniecznie będzie odpowiadał temu, co gwarantuje polska ochrona zdrowia.
 2. Ministerstwo Spraw Zagranicznych rekomenduje wyjeżdżającym na Maltę wykupienie prywatnego ubezpieczenia turystycznego, które pokryje koszty powrotu transportem medycznym do kraju czy hospitalizację w placówkach prywatnych.
 3. Najtańsze ubezpieczenie na Maltę kosztuje 3,92 zł za dzień ochrony.

Najczęściej zadawane pytania o wyjazd na Maltę

 1. Czy ubezpieczenie turystyczne na Maltę jest obowiązkowe?

  Przed wyjazdem na Maltę, zaleca się zakupienie ubezpieczenia turystycznego, które spełni wymagania wizowe i zapewni odpowiednią ochronę podczas podróży.

 2. Jakie dokumenty są potrzebne na wyjazd na Maltę?

  Będzie potrzebny Ci paszport lub dowód osobisty. Upewnij się, że twój paszport jest ważny przez co najmniej 3 miesiące od daty planowanego powrotu z Malty. Paszport musi być w dobrym stanie i mieć wystarczającą liczbę wolnych stron na pieczątki. Nie trzeba wyrabiać wizy.

 3. Czy na Malcie jest bezpiecznie?

  Na Malcie nie wprowadzono oficjalnego stopnia zagrożenia terrorystycznego. Jest on powszechnie uznawany za jeden z najniższych na świecie.

Porównaj cenę ubezpieczenia turystycznego
Redakcja

Oceń artykuł:

5/5 - (1 głos)
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments