Bukmacher Mostbet to jedna z najbardziej znanych platform gier w Polsce, oferująca usługi w zakresie zakładów sportowych, e-sportu i gier kasynowych online. Strona bukmachera oferuje wysokie kursy, a także liczne bonusy i promocje, darmowe zakłady, darmowe spiny i szybkie wypłaty. Dzięki bonusom bez depozytu w Mostbet Twoja gra stanie się jeszcze bardziej opłacalna. Dodatkowo Mostbet posiada aplikację mobilną, która pozwala na zawieranie zakładów w dowolnym miejscu i czasie.
ZNAJDŹ NAJTAŃSZE UBEZPIECZENIE
Kontynent
Kraj

Ubezpieczenie z biura podróży. Czy wystarczy na wakacyjny wyjazd?

Redakcja

Zaktualizowano: 2023-01-04

Biura podróży i linie lotnicze oferują swoim klientom ubezpieczenie turystyczne na czas podróży. Nie oznacza to jednak, że proponowany przez nich zakres ochrony będzie wystarczający. Porównaliśmy polisy oferowane przez touroperatorów i przewoźników z ubezpieczeniem indywidualnym.

Choć zdarza się, że konsultanci linii lotniczych i biur podróży zapewniają, że polisa dodawana do biletu w zupełności wystarczy, to nie zawsze tak jest. Minimalny zakres ochrony i niskie sumy gwarantowane mogą nie zapewnić wsparcia w razie problemów podczas zagranicznej podróży. Rozwiązaniem jest dokładna weryfikacja ubezpieczenie i wykupienie dodatkowej polisy podróżnej.

Porównaj cenę ubezpieczenia turystycznego

Dlaczego EKUZ to za mało?

„Płacę podatki, należy mi się ubezpieczenie, po co mam kupować dodatkowe?!” – takie opinie można usłyszeć u niewielkiej części turystów i to przede wszystkim tych, którzy nie mieli sposobności korzystania z pomocy medycznej podczas wyjazdu zagranicznego. Gdyby tak było, mocniej niż ktokolwiek inny, optowaliby za wykupieniem ubezpieczenia turystycznego. Powód jest jeden – Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego nie stanowi pełnego i wystarczającego zabezpieczenia za granicą.

EKUZ to potwierdzenie faktu ubezpieczenia w Polsce, które uprawnia do podstawowego i bezpłatnego leczenia w krajach członkowskich UE i EFTY. Przed wyjazdem należy bezpłatnie wyrobić kartę w oddziale lub delegaturze NFZ i zabrać ze sobą na wyjazd. W razie konieczności skorzystania z leczenia za granicą, koniecznie należy okazać EKUZ.

Czemu jednak EKUZ to zbyt skromne ubezpieczenie?

 • Umożliwia leczenie wyłącznie w placówkach publicznych, które mają podpisaną umowę z lokalną kasą chorych. Jeśli zajdzie konieczność leczenia w prywatnej przychodni czy u prywatnego specjalisty, poszkodowany turysta będzie musiał zapłacić z własnej kieszeni. Jednocześnie warto pamiętać, że w popularnych kurortach zagranicznych prywatne przychodnie mogą być jedynymi pobliskimi punktami pierwszej pomocy.
 • Nie pokrywa kosztów ratownictwa. Wypadek w górach, na jeziorze czy na morzu wymaga interwencji ratowników. Ich pomoc poza granicami Polski świadczona jest odpłatnie a rachunek pokrywa turysta. Stąd nie warto sugerować się bezpłatną pomocą GOPR i TOPR – za granicą kilku a nawet kilkunastotysięczne koszty akcji ratowniczej zapłacimy samodzielnie.
 • Nie zapewnia ubezpieczenia OC i OC sportowego. Ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej w życiu prywatnym przydaje się na wakacjach zdumiewająco często. Wystarczy, że dziecko nieumyślnie zniszczy cudzy aparat czy stłucze okno w hotelu – OC pokryje koszty do sumy gwarantowanej. Równie przydatne jest OC sportowe – szczególnie dla osób uprawiających sporty na wyjeździe (narciarzy, rowerzystów itp.).
 • Nie zapewnia ubezpieczenia NNW. Odszkodowanie za uszczerbek na zdrowiu spowodowany wypadkiem oraz pokrycie kosztów rehabilitacji czy wypożyczenia sprzętu rehabilitacyjnego zapewni ubezpieczenie NNW, ale już nie EKUZ.
 • Nie refunduje zakupu leków jeśli zajdzie konieczność wykupienia leków, turysta zapłaci za nie cenę, jaka obowiązuje lokalnych mieszkańców. Posiadając bogatsze ubezpieczenie turystyczne można liczyć na zwrot kosztów.
 • Nie zapewnia zwrotu kosztów wizyt dentystycznych. Ból zęba lubi dopaść w najmniej pożądanym momencie, czyli np. na wyjeździe. EKUZ nie zapewnia darmowej wizyty u stomatologa, a te za granicą są jeszcze droższe niż w Polsce. Ubezpieczenie turystyczne zazwyczaj oferuje sumę gwarantowaną ok. 1000 zł, co pozwala w całości opłacić najpilniejszą interwencję dentystyczną.

Przykład z życia naszej klientki 👉 Pani Katarzyna miała niegroźny wypadek za granicą, ale wymagał on interwencji chirurga. Z racji tego, że ważny był czas, turystka skorzystała z oferty prywatnego chirurga przyjmującego w kurorcie, w którym się znajdowała. Najbliższy szpital był oddalony o 80 km. Nie posiadała ubezpieczenia turystycznego, wyłącznie kartę EKUZ i, jak się okazało, musiała samodzielnie pokryć koszty wizyty lekarskiej. EKUZ umożliwia wyłącznie leczenie w placówkach, które mają podpisaną umowę z kasą chorych.

Gdzie można ubezpieczyć się na podróż?

Turysta planujący podróż zagraniczną koniecznie powinien dodatkowo się ubezpieczyć. Jak wykazaliśmy wyżej EKUZ to za mało, aby zapewnić pełną ochronę. Polisa zabezpieczająca w razie nieszczęśliwych, nieprzewidzianych zdarzeń, zapewni spokojny urlop. Nawet, gdy dojdzie do choroby czy wypadku, to turysta nie musi się martwić o finanse – ubezpieczenie pokryje koszty.

Ubezpieczenie na podróż oferują biura podróży w kosztach wycieczki (lub pełniejsze wersje, dodatkowo płatne), linie lotnicze podczas wykupu biletu lotniczego oraz towarzystwa ubezpieczeniowe.

Touroperator ma prawny obowiązek zapewnić uczestnikom wycieczki ubezpieczenie NNW. Stanowi więc ono integralną część wykupionego wyjazdu. Turyści mają też możliwość dokupienia do wycieczki szerszego ubezpieczenia turystycznego – zazwyczaj sprzedawane jest w 3 różnych opcjach do wyboru.

Podobnie linie lotnicze, celem ułatwienia turystom wyjazdu, proponują przy zakupie biletu lotniczego, wykupienie ubezpieczenia na wyjazd. Do dyspozycji podróżnych jest zwykle jeden ubezpieczyciel oferujący 3 różne pakiety polis.

Z kolei najwięcej możliwość przy zakupie polisy podróżnej oferują towarzystwa ubezpieczeniowe. Korzystając z porównywarki ubezpieczeń turystycznych, można znaleźć co najmniej kilkanaście różnych ubezpieczeń. Zakup możliwy jest przez internet. Cena i rodzaj ubezpieczenia na podróż uzależniona jest od celu i długości podróży oraz przewidywanych aktywności. Przewagą zakupy ubezpieczenia za pośrednictwem porównywarki jest większy wybór, szersza ochrona i niższe ceny za polisy.

Ubezpieczenie z biura podróży – czy wystarczy?

Wycieczka na Rodos organizowana przez biuro podróży Grecos zapewnia w cenie wyjazdu ubezpieczenie turystyczne z T. U. EUROPA  z KL 9 500 EUR (ok. 44 200 zł), NNW 1 000 EUR (ok. 4 650 zł) i bagażu 100 EUR (ok. 465 zł) Dla porównania na tę samą wycieczkę na Rodos ubezpieczenie AXA dokupione indywidualnie w cenie 61 zł na 8 dni zapewni: KL 600 000 zł, NNW 50 000 zł, bagaż 3 000 zł.

Ponadto ubezpieczenie turystyczne wykupione indywidualnie przez turystę posiada znacznie szerszy zakres ochrony, m.in. ubezpieczenie OC, OC sportowe, ochrona Covid-19, assistance, ratownictwo, transport medyczny za granicą i do kraju.

Ubezpieczenie z biura podróży jest podstawową ochroną w zaledwie 3 aspektach, a niestety zakres potrzebnej pomocy za granicą jest znacznie szerszy. Pamiętajmy też, że leczenie i pomoc medyczna w wielu krajach europejskich jest bardzo droga, nieporównywalna z polskimi cenami za usługi medyków. Stąd warto albo poszukać informacji o kosztach leczenia w kraju, do którego się wybieramy, albo profilaktycznie wziąć polisę z wyższymi sumami gwarantowanymi.

Pamiętaj! To, na co zwrócić uwagę kupując ubezpieczenie turystyczne, to przede wszystkim sumy gwarantowane. Co nam po jakimkolwiek ubezpieczeniu, gdy okaże się, że nie jest wystarczające i w razie wypadku/choroby za granicą i tak będziemy musieli dopłacać z własnej kieszeni za leczenie.

Ubezpieczenie z biura podróży

Co zapewnia?

Czego nie zapewnia?

Koszty leczenia do określonej sumy gwarantowanej

Ratownictwa

Ubezpieczenie NNW

Ubezpieczenia OC i OC sportowego

Ubezpieczenie bagażu

Assistance

Rozszerzonej ochrony Covid-19

Ubezpieczenia za opóźniony lot

Transportu medycznego do kraju

Transportu zwłok do kraju

oprac. własne

Ubezpieczenie podróżne z linii podróżnych – co zapewni?

Linie lotnicze wychodzą naprzeciw potrzebom klientów, którzy lubią załatwiać wiele rzeczy w jednym miejscu. O ile wygodniej jest kupić na jednej stronie bilety na samolot, ubezpieczenie turystyczne, a jeszcze dodatkowo zarezerwować nocleg i samochód na wynajem. Jednak ta pozorna wygoda nie powinna pozbawiać turystów czujności. Nie zawsze są to najlepsze oferty. Odnośnie zakupu ubezpieczenie turystycznego przez linii lotnicze, zazwyczaj jest to oferta jednego ubezpieczyciela, z ewentualnymi 3 pakietami, od podstawowego do premium.  

Linie lotnicze oferują ubezpieczenia z dość wysokimi sumami gwarantowanymi, co jest niewątpliwą korzyścią.

Przykładowo polisa oferowana pasażerom Ryanaira zapewnia w wariancie podstawowym koszty leczenia na 150 000 euro, OC w życiu prywatnym na 10 000 euro, NNW, wydatki prawne, ochronę bagażu i koszty rezygnacji z podróży.

Ubezpieczenie z linii podróżnych

Co zapewnia?

Czego nie zapewnia?

Koszty leczenia do określonej sumy gwarantowanej

Ratownictwo

Ubezpieczenie OC

Ubezpieczenie NNW

Ubezpieczenie bagażu

Assistance

Assistance – pomoc prawna

Rozszerzona ochrona Covid-19

Ubezpieczenie kosztów rezygnacji z podróży

Ubezpieczenie za opóźniony lot

Transport medyczny do kraju

Transport zwłok do kraju

Stomatolog

oprac. własne

Warto podkreślić, że zarówno ubezpieczenie z biura podróży, jak i z linii lotniczych, nie uwzględnia możliwości zakupu dodatkowych rozszerzeń, np. o choroby przewlekłe, sporty ekstremalne czy klauzulę alkoholową. Jest więc mała możliwość spersonalizowania ubezpieczenia pod cel wyjazdu i własne potrzeby.

Ubezpieczenie turystyczne na własną rękę – co powinna mieć dobra polisa podróżna?

Do niewątpliwych zalet ubezpieczenia turystycznego kupowanego indywidualnie należy szeroki zakres ochrony i wysokie sumy gwarantowane – KL potrafią sięgać nawet 800 000  zł, aż do 40 000 000 zł. Tak wysoka kwota daje pełne zabezpieczenia, że w razie nieszczęśliwego, poważnego wypadku, całe koszty leczenia pokryje ubezpieczyciel. Polisa zawiera wiele różnych składowych, które niezwykle przydają się podczas wyjazdu: pomoc tłumacza, pomoc prawnika, assistance samochodowy czy transport medyczny do kraju to usługi, o których nawet nie pomyślimy przed wyjazdem, a które będą stanowiły ogromną pomoc i odciążenie finansowe w razie sytuacji awaryjnej za granicą.

Plus zakupu polisy podróżnej na własną rękę to duża elastyczność i możliwość personalizacji: jedziesz na narty – wykupujesz ubezpieczenie dla narciarzy z wyższymi kwotami OC, OC sportowego, KL i ubezpieczeniem sprzętu sportowego, udajesz się na drugi koniec świata – decydujesz się na polisę, która posiada wysokie KL i koszty transportu medycznego do kraju, jedziesz z dziećmi – kupujesz ubezpieczenie zawierające zwrot kosztów w sytuacji rezygnacji.

Ubezpieczenie turystyczne online to też sposób na oszczędność pieniędzy i czasu. Zakupu dokonujesz z własnego domu, o dowolnej porze i w spokoju porównujesz dostępne oferty, wybierając tę, która najlepiej pasuje do twojego wyjazdu. Masz możliwość zapoznania się z OWU jeszcze przed zakupem – to obszerny, ale bardzo ważny dokument, określający całość ubezpieczenia. Stąd tak ważne, aby zapoznać się z nim na spokojnie, nie tylko poprzez szybki rzut okiem.

Co powinna zawierać dobra polisa podróżna?

 • Koszty Leczenia – najważniejszy punkt polisy. Warto wybierać jak największe KL, szczególnie jeśli kraj podróży jest znacznie oddalony od Polski, a leczenie jest drogie. Szacuje się, aby KL w obrębie Europy były na wysokości co najmniej 20 000 euro, poza Europę i tam, gdzie nie obowiązuje EKUZ – co najmniej 40 000 euro.
 • Ratownictwo – konieczne, gdy wyjazd zakłada narciarstwo, żeglarstwo lub inne sporty wodne. W większości krajów (w przeciwieństwie do Polski) pomoc ratowników jest pełnopłatna i pokrywana przez poszkodowanego. Koszty akcji ratowniczej są ogromne i wynoszą od kilkunastu do kilkudziesięciu tysięcy euro.
 • Ubezpieczenie OC (+ewentualnie OC sportowe) – bardzo przydatne podczas wyjazdów z dziećmi oraz wyjazdów sportowych. Pokryje koszt leczenia lub odszkodowania w razie uszkodzenia zdrowia lub mienia osoby trzeciej.
 • Ubezpieczenie NNW – zapewnia odszkodowanie w razie uszczerbku na zdrowiu i zazwyczaj poszczególne urazy określane są procentowo od kwoty ubezpieczenia. Czym jest ona wyższa, tym większe odszkodowanie otrzyma poszkodowany.
 • Assistance – bezcenna pomoc tłumacza, prawnika, opieka nad dziećmi w razie wypadku/hospitalizacji opiekunów czy nawet opłacenie przyjazdu bliskiej osoby w celu sprawowania opieki w podobnej sytuacji – to wszystko zapewni dobry assistance
 • Assistance samochodowy – niezbędny, gdy do celu wyjazdu udajemy się własnym samochodem. Pokryje koszty naprawy auta, holowania, zapewni auto zastępcze czy pokryje koszt noclegu na czas naprawy auta.
 • Ochrona Covid-19 – pełna ochrona Covid-19 jest niezbędna dla spokojnego urlopu, tym bardziej, że nigdy nie ma się pewności, w jaki sposób przejdzie się chorobę: czy drobnym kaszlem i katarem czy koniecznością hospitalizacji.
 • Transport medyczny do kraju – niektóre pozornie niegroźne urazy, jak złamanie nogi, już wymagają powrotu do kraju transportem medycznym, nie wspominając o cięższych stanach. Transport medyczny stanowi wysoki koszt, który w pełni pokryje ubezpieczyciel, jeśli podróżny zaopatrzył się wcześniej w polisę. Ważne, aby kwota na transport była odpowiednio wysoka w przypadku dalekiej podróży zagranicznej.

Ile kosztuje ubezpieczenie turystyczne?

Pytanie, ile kosztuje ubezpieczenie turystyczne i czy nie jest zbyt drogie, zadaje sobie wielu podróżnych. Skoro jest już to ubezpieczenie z biura podróży, podstawowe i bezpłatne, to może dokupienie indywidualnej polisy podróżnej jest stratą pieniędzy.

Zastanawiając się nad tym, warto wziąć pod uwagę dwa aspekty finansowe: ile przyjdzie nam dopłacić w razie leczenia za granicą, jeśli nasza polisa okaże się niewystarczająca oraz jaki jest koszt polisy na cały wyjazd.

Ubezpieczenie turystyczne – cena

Poniższa tabela zbiera kilka przykładowych polis. Więcej porównać można za pomocą kalkulatora ubezpieczeń turystycznych. Wystarczy wejść na stronę i wypełnić krótki formularz, w którym wpiszemy podstawowe dane dotyczące podróży i podróżnego: wiek, stan zdrowia, choroby przewlekłe, miejsce pobytu oraz cel podróży, rodzaj aktywności i czas wyjazdu. Od tych wszystkich czynników zależna jest cena ubezpieczenia.

Poniższa symulacja dotyczy 1 dnia w Portugalii, aktywność: wypoczynek i zwiedzanie, wiek podróżnego 35 lat, bez chorób przewlekłych. Jak widać ceny są zróżnicowane, ale naprawdę dobre i pełne ubezpieczenie można nabyć za 12,45 zł za dzień ochrony. Na cały tygodniowy wyjazd koszt polisy będzie opiewał na niecałe 88 zł.

Ubezpieczenie turystyczne na 1 dzień w Portugalii
Ubezpieczyciel Zakres ubezpieczenia Cena
AXA
Koszty leczenia
200 000 zł
Ratownictwo
200 000 zł
Bagaż
0 zł
3,90 zł
1 os. / 1 dni
Dodatkowo: NNW: 20 000 zł Ubezpieczenie od COVID-19
Signal Iduna
Koszty leczenia
190 000 zł
Ratownictwo
32 000 zł
Bagaż
0 zł
6,00 zł
1 os. / 1 dni
Dodatkowo: NNW: 30 000 zł Ubezpieczenie od COVID-29 Sprzęt sportowy: 1 000 zł
Generali
Koszty leczenia
200 000 zł
Ratownictwo
200 000 zł
Bagaż
0 zł
12,00 zł
1 os. / 1 dni
Dodatkowo: NNW: 30 000 zł OC: 100 000 zł Ubezpieczenie od COVID-19 OC Sportowe: 100 000 zł
Allianz
Koszty leczenia
500 000 zł
Ratownictwo
50 000 zł
Bagaż
0 zł
12,00 zł
1 os. / 1 dni
Dodatkowo: NNW: 40 000 zł OC: 100 000 zł Ubezpieczenie od COVID-19 Sprzęt sportowy: 4 000 zł
Ubezpieczenie turystyczne na 1 dzień w Portugalii
AXA
3,90 zł 1 os. / 1 dni
Koszty leczenia
200 000 zł
Ratownictwo
200 000 zł
Bagaż
0 zł
Dodatkowo: NNW: 20 000 zł Ubezpieczenie od COVID-19
Signal Iduna
6,00 zł 1 os. / 1 dni
Koszty leczenia
190 000 zł
Ratownictwo
32 000 zł
Bagaż
0 zł
Dodatkowo: NNW: 30 000 zł Ubezpieczenie od COVID-29 Sprzęt sportowy: 1 000 zł
Generali
12,00 zł 1 os. / 1 dni
Koszty leczenia
200 000 zł
Ratownictwo
200 000 zł
Bagaż
0 zł
Dodatkowo: NNW: 30 000 zł OC: 100 000 zł Ubezpieczenie od COVID-19 OC Sportowe: 100 000 zł
Allianz
12,00 zł 1 os. / 1 dni
Koszty leczenia
500 000 zł
Ratownictwo
50 000 zł
Bagaż
0 zł
Dodatkowo: NNW: 40 000 zł OC: 100 000 zł Ubezpieczenie od COVID-19 Sprzęt sportowy: 4 000 zł

Porównując do kwoty, jaką wydamy na wyjazd, koszt ubezpieczenia jest naprawdę symboliczny. Natomiast ochrona, jaką zapewnia, jest nieporównywalna. Wystarczy, że podczas owej podróży do Portugalii zdecydujemy się na sporty wodne/żaglówkę/rejs i inne aktywności na wodzie, a dojdzie do wypadku, podczas którego konieczna będzie pomoc ratowników. Koszt takiej akcji to średnio 12-15 tys. zł. Już 88 zł za tygodniowy wyjazd może nas uchronić przed takimi kosztami – mówi Patrycja Pałka, specjalista ds. ubezpieczeń turystycznych na rankomat.pl

Ubezpieczenie z biura podróży nie wystarczy – pytania i odpowiedzi

Wyjeżdżamy 4-osobową rodziną. Czy mogę kupić ubezpieczenie rodzinne, czy wykupywać dla każdego samodzielnie?

Kupując ubezpieczenie na polisaturystyczna.pl, wystarczy że dodasz liczbę osób i daty ich urodzenia podczas wypełniania formularzu. System wygeneruje oferty, uwzględniające wyjazd całej rodziny. Dalej postępujesz podobnie jak kupując ubezpieczenie dla jednej osoby. Umowa zostanie dostarczona na maila, który podasz przy zapisie.

Kiedy najlepiej wykupić ubezpieczenie turystyczne? Ile przed wyjazdem?

Idealnie, gdyby ubezpieczenie zostało zakupione na tydzień przed wylotem. Badania pokazują, że Polacy robią to najczęściej na 5 do 3 dni przed planowaną wycieczką. W praktyce ubezpieczenie można kupić w każdym momencie, nawet w dniu wyjazdu lub już na urlopie. Jednak należy liczyć się z okresem karencji, jaki wprowadza większość towarzystw ubezpieczeniowych. Do tego ubezpieczenie działa od następnego dnia. Szczegółów zawsze szukamy w OWU. Karencja może wynosić od 1-4 dni. Różnice są spore, więc należy to każdorazowo sprawdzić. Może się bowiem okazać, że w przypadku krótszych wyjazdów, ubezpieczenie w ogóle nie obejmie urlopu lub tylko ostatnie dni. Najkrótsze okresy karencji w postaci 4 godzin mają: AxaAssistance, Generali i Proama.

Choruję na cukrzycę typu 1. Biorę leki, choroba jest pod kontrolą. Czy muszę wykupywać jakieś specjalne ubezpieczenie?

Cukrzyca typu 1 jest chorobą przewlekłą. Konieczne jest wykupienie rozszerzenia o choroby przewlekłe. Na polisaturystyczna.pl można to zrobić zaznaczając punkt „Choroby przewlekłe” w formularzu przy dacie urodzenia podróżnego.

Podsumowanie
 1. Ubezpieczenie podróżne to jedno z niezbędnych zabezpieczeń podczas podróży zagranicznej. Pozwoli nie tylko pokryć koszty leczenia czy wypłatę odszkodowania w przypadku uszczerbku na zdrowiu, ale zapewnia też dodatkowe możliwość: pomoc tłumacza, prawnika, assistance, ubezpieczenie bagażu.
 2. Ubezpieczenie turystyczne można zakupić w biurze podróży, nabywając wycieczkę. Linie lotnicze również umożliwiają kupno polisy przy rezerwacji biletów. Kolejna możliwość to indywidualny zakup ubezpieczenia turystycznego. Największy wybór pozostawia ostatnia opcja.
 3. Ubezpieczenie turystyczne na własną rękę kosztuje od 3,45 zł za dzień. Ceny są bardzo zróżnicowane, dlatego należy patrzeć na sumy gwarantowane, gdyż ich zakres jest rozległy.
 4. Ubezpieczenie z biura podróży zawiera tylko KL, ubezpieczenie NNW i ubezpieczenie bagażu. Z kolei ubezpieczenie z linii lotniczych KL, OC, ubezpieczenie bagażu, pomoc prawnika, rezygnację z podróży. Jeśli potrzebne jest pełna polisa, należy skorzystać z ubezpieczenia turystycznego na własną rękę.
Porównaj cenę ubezpieczenia turystycznego
Redakcja

Oceń artykuł:

5/5 - (3 głosy)
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments