Ubezpieczenie z biura podróży nie wystarczy

Opublikowano: 2013-07-23 (aktualizacja 2018-09-11, godz. 1:00)

Jest bardzo duże prawdopodobieństwo, że przy poważniejszych wypadkach, urazach, kosztach potrzebnych na leczenie, czy transporcie medycznym do Polski, suma ubezpieczenia kosztów leczenia zapewniana przez biuro podróży nie wystarczy. Warto dokładnie przeczytać warunki umowy i sprawdzić jaką ochronę zapewnia nam polisa.

Jeśli wykupiłeś wycieczkę w biurze podróży, ma ono obowiązek zapewnić Ci ubezpieczenie kosztów leczenia za granicą. Sprawdź jednak na jaką sumę ubezpieczenia polisa została zawarta. Regulacje prawne nakładają na biuro podróży obowiązek ubezpieczenia każdego klienta, jednak nigdzie nie jest określone jakiej wysokości sumy mają to być. A więc biura same ustalają te kwoty. A im niższa suma ubezpieczenia, tym niższe koszty ponosi biuro na każdego klienta. Porównaj cenę ubezpieczenia turystycznego

Kiedy polisa z biura podróża nie wystarczy?

Jest bardzo duże prawdopodobieństwo, że przy poważniejszych wypadkach, urazach, kosztach potrzebnych na leczenie, czy transporcie medycznym do Polski, suma ubezpieczenia kosztów leczenia zapewniana przez biuro podróży nie wystarczy. W takim wypadku powinieneś dokupić dodatkową polisę we własnym zakresie. Suma ubezpieczenia kosztów leczenia nie powinna być niższa niż 20.000 euro w krajach, w których obowiązuje EKUZ (Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego). Poza tą strefą – a zwłaszcza na wyjazdy poza Europę – powinieneś wykupić ubezpieczenie na nie mniej niż 40.000 euro. Trzeba przewidzieć bowiem nawet tak przykre zdarzenia jak ciężkie zachorowanie, poważny wypadek, długotrwały pobyt w szpitalu, leczenie z powikłaniami, a także transport medyczny do Polski, czy śmierć.

Umowy dodatkowe

Zastanów się również, czy nie chorujesz przewlekle. Sa to wszelkie choroby charakteryzujące się długotrwałym przebiegiem, leczone latami i często niemożliwe do wyleczenia (takie jak niewydolność narządów wewnętrznych, cukrzyca, nowotwór, stwardnienie rozsiane, nadciśnienie, choroby wieńcowe i inne). Polisa z biura podróży nie obejmuje swoją ochroną kosztów związanych z nagłym nasileniem się objawów którejś z tych chorób. Bez wykupienia odpowiedniej zwyżki, każdy ubezpieczyciel odmówi zapłacenia za rachunki, które Ty będziesz musiał pokryć z własnej kieszeni.

Na co zwracać uwagę?

Przed podpisaniem umowy ubezpieczenia koniecznie należy zapoznać się z Ogólnymi Warunkami Ubezpieczenia. To tam znajdują się wszystkie szczegóły polisy, warunki na jakich ją zawieramy oraz informacje co robić w przypadku wystąpienia szkody. OWU zazwyczaj posiada kilkadziesiąt stron i z tego względu pomijamy przeczytanie ich. Jest to duży błąd, gdyż zawierając polisę potwierdzamy, że zapoznaliśmy się z warunkami ubezpieczenia. Właśnie w wyniku ich nieznajomości, klienci często domagają się roszczeń za coś co nie było objęte ochroną. W natłoku informacji można przeoczyć najważniejsze informacje. To na co przede wszystkim musimy zwrócić uwagę to:

  • Zakres ubezpieczenia
  • Sumy ubezpieczenia
  • Wyłączenia towarzystwa
  • Postępowanie w przypadku wsytąpienia szkody

Wybierając ubezpieczenie z biura podróży sprawdźmy jaki jest zakres oraz sumy ubezpieczenia. Często opiewają one na niskie kwoty, warto więc wybrać dodatkowe ubezpieczenia. Sprawdź w porównywarce ile możesz zapłacić za kompleksową i odpowiednią ochronę.

Porównaj cenę ubezpieczenia turystycznego
Redakcja

Oceń artykuł:

Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments