Bukmacher Mostbet to jedna z najbardziej znanych platform gier w Polsce, oferująca usługi w zakresie zakładów sportowych, e-sportu i gier kasynowych online. Strona bukmachera oferuje wysokie kursy, a także liczne bonusy i promocje, darmowe zakłady, darmowe spiny i szybkie wypłaty. Dzięki bonusom bez depozytu w Mostbet Twoja gra stanie się jeszcze bardziej opłacalna. Dodatkowo Mostbet posiada aplikację mobilną, która pozwala na zawieranie zakładów w dowolnym miejscu i czasie.
ZNAJDŹ NAJTAŃSZE UBEZPIECZENIE
Kontynent
Kraj

Gdzie tanio na wakacje w 2024 roku?

Patrycja Pałka

Zaktualizowano: 2024-07-23

Sezon wakacji 2024 zbliża się wielkimi krokami. W obliczu rosnących kosztów podróży, wiele osób poszukuje alternatywnych sposobów na spędzenie urlopu, ciesząc się przy tym niezapomnianymi przeżyciami. Zobacz, jak i gdzie zaplanować tanie wakacje, o czym pamiętać i jak przygotować się do podróży.

Tanie wakacje to hasło, o którym wielu podróżujących myśli już na kilka miesięcy przed wakacjami. Czy można podróżować po świecie za kilka złotych dziennie? Oczywiście. Są miejsca, w których zaczerpniemy egzotycznej kultury, słońca i niezapomnianych doświadczeń, za niewielką cenę.

Porównaj cenę ubezpieczenia turystycznego

Zobacz kilka pomysłów na tanie wakacje 2024 w różnych zakątkach Europy i poza nią, w których możesz cieszyć się odkrywaniem fascynujących miejsc bez nadmiernego obciążenia portfela. Propozycje uwzględniają różnorodne zainteresowania i preferencje podróżnych, dając nadzieję na udane i ekonomiczne wakacje.

Tanie kraje na wakacje w Europie

Pozostając na rodzimym kontynencie warto zainteresować się przede wszystkim kierunkami w środkowej i południowej Europie.

Bałkany i tereny dawnego bloku wschodniego również będą atrakcyjne, zwłaszcza dla miłośników podróży dużo spokojniejszych niż te w popularnych kurortach.

Tanie kierunki podróżnicze w Europie to malownicze panoramy, wyjątkowa architektura i – bardzo często – brak tłumów. Nic więc dziwnego, że państwami, które zajmują podium w takich właśnie zestawieniach są Bułgaria, Rumunia i Węgry.

Najtańsze kraje na wakacje. Bułgaria – ile kosztuje?

Piaszczyste plaże, niższe ceny noclegów i bałkańska gastronomia, która podbija serca Europejczyków – taka jest właśnie jest Bułgaria w kilku słowach. Od lat zajmująca pewne miejsce w planach wakacyjnych Polaków, nie zawiedzie nikogo, kto planuje wypocząć podczas urlopu, rozkoszując się przy tym otaczającym pięknem.

Znajdą się tutaj rozrywki dla miłośników aktywnego wypoczynku i miejsca, w których ci bardziej leniwi turyści odpoczną. Bułgaria położona jest nad Morzem Czarnym. Warto zobaczyć tutaj przede wszystkim klifowe wybrzeże z licznymi jaskiniami w Kaliakrze, a także skorzystać z możliwości rejsu na łódce, parków wodnych i urokliwych plażowych knajpek.

Średnie temperatury w Bułgarii to 23° C (czerwiec), 25°C (lipiec) i 26°C (sierpień).

Bezpieczeństwo w Bułgarii

 • W większych miastach i kurortach nadmorskich może dochodzić do kradzieży pieniędzy i dokumentów.
 • Bułgaria leży w strefie aktywnej sejsmicznie.
 • W Bułgarii napady rabunkowe i kradzieże należą do rzadkości, z wyjątkiem kurortów nadmorskich i miejsc uczęszczanych przez turystów.
 • Unikaj pozostawiania dokumentów i rzeczy wartościowych na kempingach i kwaterach prywatnych.
 • W hotelu warto skorzystać z sejfu.

źródło: gov.pl

Gdzie na tanie w akacje w Europie? Rumunia!

Myśląc o Rumunii zapewne pierwsze co przychodzi na myśl, to postać Draculi. Jednak wakacje w Rumunii z pewnością nie mogą być tak straszne, jak owiany legenda wampir. Ten europejski kraj położony nad Morzem Czarnym ma wiele do zaoferowania turystom, obfitując przy tym w liczne atrakcje turystyczne i niezapomniane widoki.

To, co z pewności ucieszy wielu turystów to fakt, że górskie tereny są dominującą formą rumuńskiego krajobrazu. Karpaty, które otaczają Wyżynę Transylwańską, zajmują aż 30% kraju.  Wiele szczytów przekracza wysokość dwóch tysięcy metrów: cztery najwyższe masywy to Bucega (do 2507 metrów), Retezat (do 2509 metrów), Paring (do 2518 metrów) oraz Góry Fogaraskie (do 2544 metrów). Równie dobrą wiadomością dla przyjezdnych będzie fakt, że samo podróżowanie po Rumunii również nie należy do najdroższych.

Wystarczy już 50 – 60 zł dziennie. Ceny wynajmu, podobnie jak w Bułgarii nie osiągają wysokiego poziomu. Pokój z łazienką, w prywatnej kwaterze, to koszt już od 25 zł, całodniowe wyżywienie, czyli koszt śniadań i obiadów to niecałe 30 zł, a komunikacją miejską można jechać już za 4 zł. 

Średnie temperatury w Rumunii to to 24° C (czerwiec), 27°C (lipiec) i 27°C (sierpień).

Bezpieczeństwo w Rumunii

 • W okolicach większych miast, zwłaszcza na dworcach kolejowych, placach targowych czy w środkach komunikacji miejskiej należy zachować ostrożność – często dochodzi tam do kradzieży kieszonkowych.
 • Rumunia leży też na terenach aktywnych sejsmicznie.
 • Warto uważać także podczas górskich wędrówek. Bez problemu można spotkać w rumuńskich terenach górskich niebezpieczne dzikie zwierzęta.

źródło: gov.pl

Wakacje 2024 na Węgrzech – ile kosztuje urlop?

Węgry leżą w rejonie środkowej Europy i jako tak zwane państwo śródlądowe – pozbawione są dostępu do morza. Graniczą z Austrią, Słowacją, Ukrainą, Rumunią, Serbią, ChorwacjąSłowenią. To, co z pewnością wyróżnia ten kraj, na tle innych wakacyjnych kierunków, to wyjątkowa architektura – zarówno architektura obrazu, jak i ta stworzona rękami ludzkimi. Niesamowite katedry, imponujące zamki, liczne place i parki krajobrazowe sprawiają, że to właśnie Węgry należą do coraz chętniej odwiedzanych krajów Europy.

Dzienny budżet na podróż do Węgier to około 60 zł. Nocleg w hostelu w Budapeszcie można znaleźć już od 50 zł. Hotele o wyższym standardzie i usługi gastronomiczne również nie należą do najdroższych, pozwalając turystom zaplanować budżetowe wakacje.  

Średnie temperatury na Węgrzech to to 24° C (czerwiec), 27°C (lipiec) i 26°C (sierpień).

Bezpieczeństwo na Węgrzech

 • Nie ma zagrożenia przestępczością, chociaż w większych miastach może dochodzić do kradzieży kieszonkowych.

źródło: gov.pl

Gdzie pojechać na tanie wakacje w Azji?

Kraje w Azji urzekają kulturą i egzotyką, będąc jednocześnie (bardzo często) niespełnionym turystycznym marzeniem. Niesłusznie. Podróż do Azji, może być podróżą życia. Co ciekawe taką, która nie będzie wymagać zbytniego nadwyrężenia finansowego.

Bhutan, Nepal i Wietnam – w tych państwach znajdziecie najbardziej budżetowe rozwiązania na wakacje 2024. Niewysoki koszt zakwaterowania, tania (i rewelacyjna) gastronomia, w połączeniu z zapierającymi dech w piersiach krajobrazami to przepis idealny na wakacje 2024.

Ile kosztują wakacje w Bhutanie?

W Buthanie na marne szukać współczesnego krajobrazu przestrzeni. Króluje tu naturalna architektura i forma charakterystyczna dla tradycyjnej architektury. Ludzie żyją tu bliżej natury i być może dlatego właśnie panuje przeświadczenie, że są szczęśliwsi i bardziej pozytywni.

Bhutan jest śródlądowym państwem w Azji Południowej, położonym we wschodnich Himalajach. Graniczy ma północy, zachodzie i wschodzie z Chinami, a od południa z Indiami. Oficjalna nazwa kraju – czyli Druk Jul, oznacza Królestwo Smoka. Koszt podróżowania po Bhutanie nie jest wysoki. Wystarczy już 85 zł dziennie: 50 zł to doba hotelowa w hotelu 3*, 25-30 zł to koszt wyżywienia i ok 5 zł wystarczy na samą podróż.

WAŻNE❗ Palenie tytoniu w Bhutanie jest niemile widziane, zakazane jest  w klasztorach i miejscach publicznych.

Średnie temperatury w Buthanie to to 17° C (czerwiec), 17°C (lipiec) i 18°C (sierpień).

Bezpieczeństwo w Bhutanie

 • Bhutan to jeden z najbezpieczniejszych krajów świata, zagrożenie przestępczością jest minimalne. Kraj leży w strefie aktywnej sejsmicznie.
 • W Bhutanie nie ma polskiej placówki dyplomatycznej, pomoc w razie kłopotów może być ograniczona. 
 • Wizyta w niektórych regionach wymaga uprzedniej zgody MSW.
 • Podróże autostopem nie są dozwolone.

źródło: gov.pl

Tanie kraje na wakacje 2024 – Nepal

Nepal jest 2,2 razy mniejszy od Polski. Demokratyczna republika federalna Nepalu leży w Azji Południowej, w środkowej części Himalajów. Graniczy na północy z Chinami, a od południa, wschodu i zachodu z Indiami. Jest państwem śródlądowym.

Najwyższym szczytem Nepalu jest Mount Everest wznoszący się na 8848 metrów nad poziomem morza. Jest również najwyższa góra na świecie, która od wielu lat pobudza wyobraźnię himalaistów na całym świecie.

Sam koszt lotu pod Himalaje, a także ekstremalne atrakcje, jak trekking po górach czy lot nad Everestem nie należą do najtańszych, jednak pobyt w Nepalu nie jest wydatkiem wysokim. 

Dzienny budżet zamknie  się niespełna w 35 zł – nocleg można znaleźć już od 14 zł za dobę, wyżywienie kosztuje raz więcej (koszt obiadu i śniadania to 15-18 zł). Po miasteczkach można podróżować za 3 zł dziennie. 

Bezpieczeństwo w Nepalu

 • Sytuacja wewnątrz kraju jest napięta, może dochodzić do zamieszek i niepokojów społecznych.
 • Poza tym często w Nepalu zdarzają się drobne kradzieże.
 • Kraj leży też w strefie aktywnej sejsmicznie. W Nepalu nie ma polskiej placówki dyplomatycznej, pomoc  w razie problemów może być ograniczona.

źródło: gov.pl

Gdzie pojechać na tanie wakacje w Azji? Wietnam

Wietnam to państwo w Azji Południowo-Wschodniej, położone na Półwyspie Indochińskim i graniczące z Chińską Republiką Ludową, Laosem i Kambodżą. Ma ponad 100 mln mieszkańców i jest piętnastym co do wielkości populacji państwem świata.

Jest to jedno z najbardziej różnorodnych państw w Azji. Północna część kraju to bogata tradycja, górzyste tereny zamieszkałe przez liczne mniejszości etniczne, cudowna natura, niezwykłe tarasy ryżowe, rajskie wysepki, autentyczność i brak autokarów z turystami. Wszystkie te aspekty w połączeniu z tanim podróżowaniem stanowią doskonałą mieszankę na wakacje 2024.

Dzienny budżet podróży po Wietnamie można zamknąć w około 60 zł. Pokój w domku letniskowym to koszt zaledwie około 15 zł dziennie! Ekskluzywne pokoje w hotelach kosztują około 30-40 zł za dobę. Na dzienne wyżywienie wystarczy 28 zł, a transport po kraju kosztuje około 10 zł na dzień.

Bezpieczeństwo w Wietnamie

 • W większych miastach dochodzi do kradzieży kieszonkowych i wyrywania torebek przez motocyklistów.
 • Niebezpiecznie jest także na drogach – motory często są przyczyną wypadków. Wietnam jest zagrożony tajfunami. 

źródło: gov.pl

Gdzie na tanie wakacje 2024 w Afryce?

Na Czarnym Lądzie można z łatwością znaleźć budżetowe kierunki wakacyjne. Poza niewielkimi wydatkami znajdziecie tu niezwykłą florę i faunę, doskonale zachowaną architekturę i słońce praktycznie o każdej porze roku.

Do najtańszych krajów w Afryce należą Ghana, Egipt i Maroko.

Tanie wakacje 2024 w Ghanie

Ghana zwana szczytem Afryki to państwo w zachodniej Afryce nad Oceanem Atlantyckim. Graniczy z Togo, Burkina Faso i Wybrzeżem Kości Słoniowej. Nazwa kraju w języku Asante oznacza „Król – Wojownik”. 

Ceny w Ghanie są porównywalne do cen w Polsce. Wyżywienie, komunikacja miejska i bilety wstępu nie należą do najwyższych wydatków. Wystarczy już 62 zł dziennie, aby podróżować po Ghanie. Nocleg w hostelu kosztuje niespełna 35 zł. Za 25 zł można zjeść obiad i śniadanie. Na transport wystarczy przeznaczyć 9 zł dziennie. 

Bezpieczeństwo w Ghanie

 • Na terenie kraju występuje wysokie zagrożenie przestępczością pospolitą.
 • Występują problemy z przemieszczaniem się po kraju.
 • W Ghanie nie ma też polskiej placówki dyplomatycznej, co może spowolnić udzielnie pomocy w razie kłopotów.

źródło: gov.pl

Maroko – tanie wakacje 2024

Maroko to państwo położone w północno-zachodniej Afryce, nad Oceanem Atlantyckim i Morzem Śródziemnym, ze stolicą w Rabacie. Jest to kraj o ustroju monarchii konstytucyjnej. Sieć komunikacyjna jest tutaj dobrze rozwinięta. Linie kolejowe (połączone z liniami Algierii) mają długość 1,9 tys. km (z tego ponad 50% jest zelektryfikowanych). 

Maroko to punkt spotkań wpływu kultury europejskiej i arabskiej, masywu gór, pustyń po horyzont, morza, oaz, dolin, wąwozów, metropolii tętniących życie i tradycyjnych miasteczek. Maroko jest pełne kultur, kolorów i niezapomnianych wrażeń.

Samodzielnie zorganizowany wyjazd w te część świata (poza biletem) nie jest dużym wydatkiem. W ramach dziennego budżetu wystarczy 45 zł – 16 zł na nocleg w hostelu, 20 zł na wyżywienie i 9 zł na poruszanie się komunikacją publiczną.

Bezpieczeństwo w Maroko

 • Polskie MSZ zaleca zachowanie ostrożności wszystkim podróżującym do Maroka, jednocześnie odradzając wyjazdy na pogranicze Sahary Zachodniej z Mauretanią oraz na pogranicze z Algierią.
 • Samotne kobiety mogą być zaczepiane przez obcych mężczyzn, zdarzają się też napady rabunkowe.
 • Zaleca się podróżowanie w grupie, nigdy po zmroku.
 • Należy uważać na naciągaczy, zwłaszcza oferujących wycieczki po okolicy.
 • Trzeba również na bieżąco śledzić komunikaty polskiego MSZ odnośnie bezpieczeństwa w Maroku.

źródło: gov.pl

Tanie wakacje 2024 w Ameryce

Myśląc o Ameryce zapewne wielu przychodzi do głowy natychmiast USA, Kanada czy słoneczne kurorty na Karaibach, kojarzone z rajskimi (i drogimi) urlopami. Owszem, Ameryka to wszystkie te skojarzenia, ale i w te części świat można znaleźć tanie kierunki na wakacje 2024.

Ameryka Południowa wita trustów z otwartymi ramionami, oferując budżetowe rozwiązania. Wśród najtańszych krajów obu Ameryk możemy wymienić Argentynę, Kolumbię,  oraz Meksyk.

Argentyna na tanie wakacje 2024

Argentyna leży w Ameryce Południowej nad Oceanem Atlantyckim. Graniczy z Chile, Boliwią, Paragwajem, Brazylią i Urugwajem. Ukształtowanie powierzchni kraju jest bardzo urozmaicone. Wzdłuż zachodniej granicy ciągnie się pasmo Andów ze szczytem Aconcagua – 6960 m n.p.m. Wielu z pewnością kojarzy się z popularnymi serialami emitowanymi w polskiej telewizji, niewielu jednak wie, że można podróżować tutaj tanio i przyjemnie.

Na zwiedzanie Argentyny wystarczy już 60 zł dziennie. Noclegi w prywatnych kwaterach można znaleźć już od 25 zł. Obiad i śniadanie to koszt około 30 zł, a na komunikację publiczną wystarczy zaledwie 5 zł dziennie.

Argentyna to miejsce na świecie, w którym doskonale odnajdą się miłośnicy zwiedzania. Buenos Aires, La Boca, Park Narodowy Los Glaciares, najwyższy szczyt Ameryki Południowej – Aconcagua, lodowiec Perito Moreno, wodospady Iguazu – to tylko kilka przykładów, z całego wachlarza możliwości, jaki czeka w Ameryce.

Bezpieczeństwo w Argentynie

 • Największym zagrożeniem w Argentynie jest przestępczość pospolita.
 • Bardzo często dochodzi do kradzieży i napadów.
 • Przechodniom wyrywane są torby z rąk, niedopilnowane bagaże natychmiast padają łupem złodziei.
 • Należy wystrzegać się osób, które proponują pomoc lub organizację wycieczek po Argentynie. 

źródło: gov.pl

Tanie wakacje w Kolumbii

Ameryka Południowa u wybrzeży Pacyfiku i Morza Karaibskiego skrywa państwo znane przede wszystkim z pięknych miast kolonialnych, fantastycznej architektury i pysznej kawy. Republika Kolumbii zajmuje powierzchnię lądową 1 141 748 km² i powierzchnię morską 928 660 km².

Terytorium Kolumbii rozciąga się od Morza Karaibskiego po Pacyfik, zajmuje spory fragment puszczy amazońskiej, osią państwa jest łańcuch Andów.

To prawdziwy raj dla spragnionych dzikiej natury, rajskiego klimatu i… tanich wakacji. Nocleg w Kolumbii można znaleźć już od  8 zł za noc w domkach przeznaczonych dla turystów. Na wyżywienie w lokalnych restauracjach wystarczy 21 zł dziennie, a po mieście można poruszać się komunikacją miejską, co kosztuje około 10 zł. Budżet dzienny na wyjazd do Kolumbii zamknie się więc w kwocie 39 zł. 

Bezpieczeństwo w Kolumbii

 • Polskie MSZ odradza wyjazdy do  Arauca, Cauca oraz Chocó y Norte de Santander.
 • Na pozostałych terenach kraju zaleca zachowanie ostrożności.
 • Podróżnicy powinni korzystać tylko z bezpiecznych i sprawdzonych środków transportu i usług turystycznych – zdarzają się porwania oraz kradzieże, zwłaszcza w taksówkach, przy bankomatach i centrach handlowych.
 • Lepiej zabrać ze sobą kopię dokumentów. 

źródło: gov.pl

A może Meksyk?

Meksyk (Meksykańskie Stany Zjednoczone) jest to kraj położony południowej części Ameryki Północnej (w Ameryce Łacińskiej). Od północy sąsiaduje ze Stanami Zjednoczonymi a od południa z Gwatemalą i Belize. Od zachodu opływają go wody Oceanu Spokojnego, a od wschodu Zatoki Meksykańskiej i Morza Karaibskiego. Temperatura od stycznia do grudnia utrzymuje się tu na poziomie ponad 25°C, a temperatura wody od czerwca do sierpnia to wartość powyżej 28°C.

Co roku więc, miliony turystów z całego świata nadciągają do Meksyku, łamiąc często stereotyp o wakacjach tylko dla majętnych. W Meksyku można podróżować tanio, korzystając z wakacji bez ograniczeń.

Na dzienne podróżowanie po Meksyku wystarczy 55 zł. Nocleg można znaleźć w hostelach już od 17 zł za dobę. Na wyżywienie (śniadanie i obiad) trzeba przygotować około 30 zł dziennie, a za poruszanie się po kraju zapłaci się około 8 zł za dzień. Nie są to wygórowane wydatki, biorąc pod uwagę wszystkie atrakcje, jakich można doświadczyć w Meksyku.

Bezpieczeństwo w Meksyku

 • Należy unikać obszarów znanych z aktywnego działania karteli narkotykowych. W Meksyku dość często dochodzi do rozbojów i kradzieży.
 • Paszport oraz bilet lotniczy najlepiej przechowywać w miejscu zakwaterowania.
 • Należy zachować szczególną ostrożność w środkach komunikacji publicznej.
 • Od listopada do lipca sporym zagrożeniem w Meksyku są huragany – należy więc na bieżąco śledzić doniesienia meteorologiczne.

źródło: gov.pl

Co zabrać na wakacje 2024?

Niska cena wakacji nie jest jedynym czynnikiem mającym wpływ na to, że urlop będzie udany. Do każdego wyjazdu – nawet tego tanim kosztem – trzeba się odpowiednio przygotować.

Co zabrać ze sobą na wakacje, aby nie dać się zaskoczyć?

 • gotówka – poza karta bankową, należy mieć w kieszeni gotówkę, gdyż w wielu miejscach nie zapłacimy „plastikiem”,
 • środki przeciw komarom,
 • odpowiednie ubranie, a w tym koniecznie nakrycie głowy,
 • ochronę przeciwsłoneczną,
 • przejściówkę do gniazdka,
 • tabletki do uzdatniania wody,
 • odpowiednie dokumenty,
 • ubezpieczenie turystyczne.

Dlaczego musisz mieć ubezpieczenie turystyczne jadąc na wakacje?

Planując tanie wakacje, mamy w zamiarze wydać jak najmniej. Logicznym jest więc, że lepiej jest zainwestować kilka złotych w polisę, niż kilkanaście tysięcy w rachunek, jakim możemy zostać obarczeni za granicą, w wyniku nieplanowanych sytuacji.

Leczenie za granicą jest dużo droższe niż w Polsce, a trzeba też pamiętać, że za wiele usług medycznych, które w Polsce są bezpłatne, na wakacjach zapłacimy z własnej kieszeni. Rachunki z takich wakacji często opiewają na kwoty nawet ponad 100 000 zł, a to tylko wydatki za na przykład dodatkowe badania konsultacja z lekarzem, czy pomoc w przypadku złamanej ręki. Odpowiednie ubezpieczenie turystyczne pozwoli czuć się bezpiecznie na zagranicznych wakacjach i z pewnością zaliczyć je do tych tanich mówi Magdalena Kajzer, specjalista ds. ubezpieczeń turystycznych w rankomat.pl

Poza nieplanowaną wizytą w szpitalu trzeba jeszcze pamiętać o ewentualnym zgubieniu bagażu, kradzieży czy stłuczce. Efektywną pomocą w przypadku tych wszystkich wydarzeń jest polisa turystyczna. To ochrona zdrowia i portfela – a tego właśnie nam najbardziej potrzeba na tanich wakacjach.

Ile kosztuje ubezpieczenie turystyczne na tanie wakacje 2024?

Jeden z najważniejszych elementów zagranicznej podróży, jakim jest ubezpieczenie turystyczne, to niewielki wydatek. Szczególnie biorąc pod uwagę koszty leczenia poza Polską. Nawet jeśli podróżujesz do Europy i planujesz wyrobić sobie EKUZ, pamiętaj, że karta to zdecydowanie za mało. Nie zapewni Ci ona pełnej ochrony, a jeśli obywatele danego kraju ponoszą opłaty za usługi medyczne, Ty również zostaniesz takimi opłatami obarczony.

Na portalu pacjent.gov, czytamy:

Korzystając z EKUZ za granicą pamiętaj, że podlegasz obowiązkom i korzystasz z praw wynikających z przepisów państwa pobytu na tych samych warunkach, co ubezpieczeni w tym państwie. Jeżeli w danym kraju istnieje obowiązek współpłacenia, również poniesiesz takie koszty.

Poza Europą sytuacja wygląda podobnie, ale tam już nie posłużysz się EKUZ, a koszty leczenie są jeszcze droższe. Ameryka słynie z bardzo wysokich kosztów leczenia, a niepozorna nawet usługa medyczna może skończyć się rachunkiem na kilkanaście tysięcy euro. Dlatego niezależnie od tego, gdzie się wybierasz – czy jest to Europa, czy reszta świata – pamiętaj o ubezpieczeniu turystycznym. To najskuteczniejszy sposób na zapewnienie sobie bezpiecznego wyjazdu.

10-dniowe wakacje w Bułgarii dla trzyosobowej rodziny
Ubezpieczyciel Zakres ubezpieczenia Cena
AXA Assistance
Koszty leczenia
200 000 zł
Ratownictwo
200 000 zł
Bagaż
0 zł
105,80 zł
3 os. / 10 dni
Dodatkowo: NNW: 20 000 zł ubezpieczenie Covid-19 17 sportów objętych ochroną
Europa
Koszty leczenia
137 712 zł
Ratownictwo
22 952 zł
Bagaż
1 377 zł
114,00 zł
3 os. / 10 dni
Dodatkowo: NNW: 13 771 zł ubezpieczenie Covid-19 10 sportów objętych ochroną
Generali
Koszty leczenia
200 000 zł
Ratownictwo
200 000 zł
Bagaż
0 zł
150,00 zł
3 os. / 10 dni
Dodatkowo: NNW: 30 000 zł OC: 50 000 zł ubezpieczenie Covid-19
Allianz
Koszty leczenia
200 000 zł
Ratownictwo
50 000 zł
Bagaż
1 800 zł
192,60 zł
3 os. / 10 dni
Dodatkowo: NNW: 20 000 zł OC: 50 000 zł ubezpieczenie Covid-19 49 sportów objętych ochroną OC sportowe: 50 000 zł
10-dniowe wakacje w Bułgarii dla trzyosobowej rodziny
AXA Assistance
105,80 zł 3 os. / 10 dni
Koszty leczenia
200 000 zł
Ratownictwo
200 000 zł
Bagaż
0 zł
Dodatkowo: NNW: 20 000 zł ubezpieczenie Covid-19 17 sportów objętych ochroną
Europa
114,00 zł 3 os. / 10 dni
Koszty leczenia
137 712 zł
Ratownictwo
22 952 zł
Bagaż
1 377 zł
Dodatkowo: NNW: 13 771 zł ubezpieczenie Covid-19 10 sportów objętych ochroną
Generali
150,00 zł 3 os. / 10 dni
Koszty leczenia
200 000 zł
Ratownictwo
200 000 zł
Bagaż
0 zł
Dodatkowo: NNW: 30 000 zł OC: 50 000 zł ubezpieczenie Covid-19
Allianz
192,60 zł 3 os. / 10 dni
Koszty leczenia
200 000 zł
Ratownictwo
50 000 zł
Bagaż
1 800 zł
Dodatkowo: NNW: 20 000 zł OC: 50 000 zł ubezpieczenie Covid-19 49 sportów objętych ochroną OC sportowe: 50 000 zł

Najważniejszym elementem polisy turystycznej jest suma kosztów leczenia. Wybierając polisę turystyczną na wyjazd, pamiętaj przede wszystkim o tym, aby zwrócić uwagę na sumę kosztów leczenia.

Pozostając w Europie, wystarczy 30 000 – 50 000 euro, ale jeśli planujesz podróż do Ameryki, Japonii, czy Kanady, najlepiej żeby taka suma była możliwie jak najwyższa.

Weź też pod uwagę aktywności – samo zwiedzanie miasta, nie wymaga rozszerzenia w postaci sportów ekstremalnych, ale jeśli masz zamiar włączyć do planu podróży ulubiony sport – zwróć uwagę na odpowiednie dopasowanie zakresu polisy.

Taka ochrona to tylko parę złotych dziennie, więc mniej niż kawa w popularnej sieciówce.

Podsumowanie
 1. W Europie najtańsze kraje dla podróżujących to Węgry, Bułgaria i Rumunia.
 2. W Azji na niskobudżetowe wakacje warto pojechać do Nepalu, Bhutanu lub Wietnamu.
 3. Z  kolei najtańsze kraje w Afryce pod podróżowania to Egipt, Maroko i Ghana.
 4. W Ameryce najtaniej wyjdzie zwiedzanie Kolumbii, Argentyny i Meksyku.
 5. Za granicą leczenie jest dużo droższe niż w Polsce.
 6. Polisę turystyczną można nabyć już za kilka złotych dziennie.

Tanie wakacje 2024 w pytaniach i odpowiedziach

 1. Na czym nie oszczędzać, planując podróż za granicę?

  Przede wszystkim na trosce o siebie. Na wakacjach może spotkać nas niespodziewana sytuacja, której efekty nie tylko popsują nam wyjazd, ale i stabilność finansową. Chociaż polisę turystyczną można zakupić tanio, warto kierować się przede wszystkim jej zakresem, a nie ceną.

 2. Czy można ubezpieczyć się od odwołanego lotu?

  Tak, ale przed zakupem należy dokładnie sprawdzić, jaki jest zakres ubezpieczenia, od kiedy obowiązuje i przede wszystkim – kiedy nie zadziała.

 3. Czy ubezpieczenie turystyczne jest obowiązkowe?

  Tylko w niektórych krajach polisa turystyczna jest wymagana. Jeśli natomiast wybierasz się do kraju, w którym nie ma zastrzeżeń, co do ubezpieczenia i tak pamiętaj o takiej formie ochrony. Ubezpieczenie turystyczne zapewni Ci ochronę na wypadek nieszczęśliwych zdarzeń, chroniąc Cię tym samym przed ogromnymi rachunkami za usługi medyczne, które za granicą są bardzo drogie.

Porównaj cenę ubezpieczenia turystycznego
Patrycja Pałka
Redaktor
Podróże to moja pasja. Piszę o turystyce w taki sposób, aby zachęcić czytelników do eksplorowania świata, ale i uczulić na bezpieczeństwo i odpowiedzialność. Tłumaczę kwestie związane z ubezpieczeniem turystycznym, podpowiadam lepsze rozwiązania i podsuwam ciekawe pomysły na wakacje, urlop, czy city break.

Oceń artykuł:

5/5 - (155 głosów)
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments