Bukmacher Mostbet to jedna z najbardziej znanych platform gier w Polsce, oferująca usługi w zakresie zakładów sportowych, e-sportu i gier kasynowych online. Strona bukmachera oferuje wysokie kursy, a także liczne bonusy i promocje, darmowe zakłady, darmowe spiny i szybkie wypłaty. Dzięki bonusom bez depozytu w Mostbet Twoja gra stanie się jeszcze bardziej opłacalna. Dodatkowo Mostbet posiada aplikację mobilną, która pozwala na zawieranie zakładów w dowolnym miejscu i czasie.
ZNAJDŹ NAJTAŃSZE UBEZPIECZENIE
Kontynent
Kraj

Ubezpieczenie turystyczne do Kambodży – ile kosztuje i jakie kupić?

Patrycja Pałka

Zaktualizowano: 2024-03-05

Wybierasz się do Kambodży? To wyjątkowy kraj, który z pewnością urzeknie Cię kulturą zupełnie odmienną od europejskiej. Aby w pełni cieszyć się wakacjami, warto dobrze przygotować się do wyjazdu. Niezbędne jest ubezpieczenie podróżne do Kambodży, ale także znajomość obyczajów panujących w tym kraju oraz zabranie niezbędnego ekwipunku. Sprawdź szczegóły.

Najważniejsze informacje o Kambodży

Kambodża, a właściwie Królestwo Kambodży, leży w południowo-wschodniej Azji na Półwyspie Indochińskim nad Zatoką Tajlandzką. Duża część jej obszaru leży na obszarze zwanym Niziną Mekongu. W Kambodży występują również pasma górskie. Są to Góry Kardamonowe, Góry Słonia oraz Góry Dangrek.

Porównaj cenę ubezpieczenia turystycznego

 • Kambodża leży w strefie klimatu zwrotnikowego monsunowego z podziałem na porę deszczową i suchą.
 • Jest jednym z najbiedniejszych i najsłabiej rozwiniętych krajów całego świata. Rolnictwo dominuje w gospodarce, a przemysł znajduje się na niskim poziomie rozwoju.
 • Stolicą państwa jest Phnom Penh. To główny ośrodek przemysłowy i naukowo-kulturowy. Znajduje się tam port lotniczy i morski. Miasto obfituje w atrakcje turystyczne i zabytki, takie jak: Pałac Królewski, Srebrna Pagoda, Wat Ounalom, Muzeum Narodowe oraz pola śmierci – miejsca kaźni z czasów Czerwonych Khmerów.
 • Ciekawostką jest to, że Kambodża ma najdłuższy na świecie alfabet – składa się z aż 74 liter.
 • Populacja kraju liczy 15 626 444 mln osób.
 • Waluta Kambodży to riel kambodżański. Jeden riel dzieli się na 100 senów.  W obiegu znajduje się także dolar amerykański i to właśnie tą walutę warto zabrać w podróż. Gotówkę poleca się wypłacać z bankomatów w Phnom Penh i Sieam Reap. Niektóre hotele i restauracje akceptują płatności kartą, ale nie jest to zbyt powszechne rozwiązanie.
 • Język urzędowy Kambodży to khmerski. Niestety porozumienie się po angielsku może być bardzo trudne poza hotelami i centrami turystycznymi.
 • Warto wziąć pod uwagę specyficzne obyczaje panujące w tym kraju. Zgodnie z tradycją zwyczajem Khmerzy nie podają ręki kobietom. Należy unikać dotykania głowy (zwłaszcza dziecka), ponieważ taki gest jest odbierany jako obraźliwy.

Sprawdź, co jeszcze trzeba wiedzieć przed wyjazdem.

Co zabrać na urlop  w Kambodży – must have turysty

Zobacz, czego nie możesz zapomnieć podczas planowania wyjazdu do Kambodży.

Dokumenty

 • Aby wjechać do Kambodży należy wyrobić wizę. Można to zrobić online na stronie www.evisa.gov.kh lub na granicy. Wiza obowiązuje przez 30 dni.
 • Pamiętaj, że nie przekroczysz granicy wyłącznie na dowodzie osobistym. Twój paszport musi być ważny 6 miesięcy od dnia okazania go celnikowi.
 • Nielegalne przedłużenie pobytu zagrożone jest karą grzywny w wysokości 5 USD (do 30 dni) lub 6 USD (powyżej 30 dni) za każdy dzień. Możliwa jest także deportacja.
 • Nie jest możliwy wjazd i wyjazd z Kambodży tego samego dnia (poza przejściem lotniczym w Phnom Penh).
 • Jeśli podróżujesz z dzieckiem, musisz mieć zgodę obu rodziców/opiekunów prawnych w formie pisemnej. Musi być sporządzona w języku angielskim lub przetłumaczona na angielski.
 • Przed wyjazdem należy wykupić ubezpieczenie turystyczne do Kambodży. W przypadku braku polisy narażasz się na bardzo wysokie koszty leczenia, które musisz pokryć samodzielnie. Pamiętaj, że brak wystarczających środków może oznaczać nieprzyjęcie do szpitala. Natomiast nieuregulowanie opłaty za opiekę medyczną może pociągać za sobą konsekwencje prawne.

Co jeszcze trzeba spakować?

Nie zapomnij o wygodnym ubraniu i obuwiu. Pamiętaj, że w porze suchej panują upały. Weź pod uwagę, że podczas zwiedzania świątyń kobiety muszą zakryć ramiona i nogi. Jeśli nie mają odpowiedniej odzieży, muszą kupić je w kasie obiektu sakralnego.

Przyda się również apteczka oraz środki chroniące przed ukąszeniami owadów. Nie zaszkodzi także zabranie leków przeciwbiegunkowych. Problemy gastryczne to częsta przypadłość podróżnych.

Czy w Kambodży jest bezpiecznie?

Kambodża ma stosunkowo wysoki wskaźnik przestępstw pospolitych, czyli kradzieży i napadów. Polskie MSZ przestrzega przed nimi szczególnie w dużych miastach, takich jak Phnom Phen i w Sihanoukville.

 • Należy uważać na złodziei na skuterach wyrywających torebki. Przyda się saszetka nerka do przenoszenia gotówki i dokumentów.
 • Trzeba mieć na uwadze specyficzne obyczaje. Zdarza się, że lokalna policja uzależnia przyjęcie zawiadomienia o przestępstwie od uiszczenia opłaty na poczet kosztów prowadzenia postępowania.
 • Sytuacja polityczna w kraju jest napięta, dlatego lokalnie można napotkać demonstracje i zamieszki. Należy unikać takich zgromadzeń oraz nie manifestować swoich sympatii politycznych.
 • Obszary przygraniczne również nie powinny być eksplorowane przez cudzoziemców, ponieważ, granica z Tajlandią jest częściowo nieuregulowana.
 • Nie ma zagrożenia terrorystycznego. Global terrorism index jest równy 0
 • Ryzyko klęski żywiołowej wynosi około 16%, czyli nie jest zbyt duże.

Podsumowują, Kambodża jest stosunkowo bezpieczna, należy jednak uważać na kradzieże, szczególnie w tłocznych miejscach.

Karta EKUZ – czy warto ją zabrać do Kambodży?

Karta EKUZ nie przyda Ci się w tym kraju, ponieważ nie jest w nim uznawana. Jedyny sposób, aby skorzystać bezpłatnie z opieki medycznej, to wykupienie ubezpieczenia turystycznego do Kambodży. Powinno zawierać odpowiednią sumę gwarantowaną kosztów leczenia.

 • Opieka medyczna w Kambodży jest płatna (i może być droga). Jest dostępna głównie w miastach.
 • Koszt wizyty u lekarza wynosi około 15-40 USD. Doba pobytu w szpitalu to około 70 USD, przy czym pacjent musi dodatkowo pokryć koszty specjalistycznych badań, lekarstw czy środków opatrunkowych.
 • Transport do szpitala zapewniają wyłącznie prywatne kliniki, w których koszt dziennego pobytu wynosi od 80 do 200 USD.
 • Turyści z innych krajów z poważnymi dolegliwościami są najczęściej przewożeni do szpitali w Bangkoku (Tajlandia) oraz Ho Chi Minh City (Wietnam).
 • Można zabrać ze sobą 30-dniowy zapas leków (w tym na receptę) niezawierających substancji kontrolowanych. Muszą być w oryginalnych opakowaniach i należy mieć ze sobą receptę/list od lekarza w języku angielskim.

Podstawą jest wykupienie polisy turystycznej, sprawdź, jak ją wybrać.

Jak wybrać najlepsze ubezpieczenie turystyczne do Kambodży?

Planując zakup ubezpieczenia turystycznego do Kambodży, należy uwzględnić ryzyka, jakie mogą wystąpić podczas podróży. Trzeba się też upewnić, czy polisa czy przewiduje pokrycie kosztów opieki medycznej bezpośrednio przez ubezpieczyciela, czy wymaga przedpłaty przez ubezpieczonego i późniejsze rozliczenie z towarzystwem ubezpieczeniowym.

Ważne jest wykupienie ubezpieczenia bagażu, ponieważ kradzieże zdarzają się bardzo często. Jeśli zabierasz ze sobą ekwipunek sportowy, jego również warto objąć odpowiednią polisą. Można także ubezpieczyć sprzęt elektroniczny – laptop, kamerę czy aparat fotograficzny.

Jeśli planujesz uprawianie sportu, przeanalizuj warunki polisy. Wiele firm za ekstremalne aktywności uważna na przykład nurkowanie. Twoje ubezpieczenie powinno być dobrane do tego, co masz zamiar robić podczas wyjazdu.

Szybko i wygodnie wybierzesz polisę za pomocą porównywarki internetowej.

Ile kosztuje ubezpieczenie do Kambodży?

Na cenę ubezpieczenia turystycznego składa się kilka czynników. Wpływ na koszt polisy mają głównie: kierunek wyjazdu, długość urlopu, charakter wyjazdu (aktywne spędzanie czasu, czy spokojne zwiedzanie), stan zdrowia podróżującego (czy cierpi na jakieś schorzenia przewlekłe), wybór konkretnego zakresu ochrony. Pamiętaj jednak, aby nie kierować się ceną ubezpieczenia, a zakresem ochrony. To właśnie od zakresu ochrony zależy, czy w problematycznej sytuacji możesz liczyć na odszkodowanie, opłatę leczenia, czy pomoc ubezpieczyciela. Dlatego podczas wyboru konkretnej polisy tak ważne jest porównanie różnych ofert.

Kalkulator ubezpieczeń turystycznych na polisaturustyczna.pl pozwala przyjrzeć się dokładnie ofertom różnych towarzystw ubezpieczeniowych, zapoznać się z Ogólnymi Warunkami Ubezpieczenia oraz dopasować zakres ochrony przed kupnem polisy.

Przykładowe oferty ubezpieczenia turystycznego do Kambodży:

Ubezpieczenia turystyczne dla jednej osoby
Ubezpieczyciel Zakres ubezpieczenia Cena
AXA
Koszty leczenia
200 000 zł
Ratownictwo
200 000 zł
Bagaż
0 zł
3,74 zł
1 os. / 1 dni
Dodatkowo: NNW: 20 000 zł Ochrona COVID-19 Sporty objęte polisą: 114
Nationale-Nederlanden
Koszty leczenia
150 000 zł
Ratownictwo
100 000 zł
Bagaż
0 zł
3,97 zł
1 os. / 1 dni
Dodatkowo: Ochrona COVID-19 Zdarzenia pod wpływem alkoholu
Generali
Koszty leczenia
500 000 zł
Ratownictwo
500 000 zł
Bagaż
1 000 zł
11,00 zł
1 os. / 1 dni
Dodatkowo: NNW: 50 000 zł Zdarzenia pod wpływem alkoholu Ochrona COVID-19
Ubezpieczenia turystyczne dla jednej osoby
AXA
3,74 zł 1 os. / 1 dni
Koszty leczenia
200 000 zł
Ratownictwo
200 000 zł
Bagaż
0 zł
Dodatkowo: NNW: 20 000 zł Ochrona COVID-19 Sporty objęte polisą: 114
Nationale-Nederlanden
3,97 zł 1 os. / 1 dni
Koszty leczenia
150 000 zł
Ratownictwo
100 000 zł
Bagaż
0 zł
Dodatkowo: Ochrona COVID-19 Zdarzenia pod wpływem alkoholu
Generali
11,00 zł 1 os. / 1 dni
Koszty leczenia
500 000 zł
Ratownictwo
500 000 zł
Bagaż
1 000 zł
Dodatkowo: NNW: 50 000 zł Zdarzenia pod wpływem alkoholu Ochrona COVID-19

Co powinno zawierać ubezpieczenie turystyczne w Kambodży?

Kluczową składową każdej polisy muszą być koszty leczenia. W przypadku Kambodży suma gwarantowana nie powinna być niższa niż 200 000 zł. Oprócz tego warto rozszerzyć ubezpieczenie o następujące elementy.

 • Ochrona bagażu – warto ją mieć z racji częstych kradzieży. Jeśli zabierasz ze sobą drogi sprzęt audio/video, jego również obejmij ubezpieczeniem.
 • Koszty ratownictwa – warto wykupić takie rozszerzenie na wypadek konieczności uzyskania pomocy w górach lub na morzu.
 • OC w życiu prywatnym – jeśli uszkodzisz wyposażenie pokoju hotelowego czy rozbijesz szybę, nie będziesz musiał ponosić kosztów. Zrobi to za Ciebie ubezpieczyciel.
 • Transport zwłok do kraju – przewóz ciała jest bardzo drogi, dlatego należy zabezpieczyć się również na tragiczne okoliczności.
 • NNW – w razie uszczerbku na zdrowiu, otrzymasz odszkodowanie.

Dobra polisa da Ci pewność, że jesteś bezpieczny podczas podróży.

Podsumowanie
 1. Kambodża jest krajem o odmiennej kulturze niż europejska. Trzeba o tym pamiętać i przestrzegać lokalnych zasad. Nie można na przykład dotykać głowy innej osoby, bo jest to uznawane za obraźliwe.
 2. Dość często zdarzają się kradzieże, na przykład polegające na wyrywaniu torebek przez złodziei na skuterach. Trzeba na to uważać oraz wykupić ubezpieczenie bagażu.
 3. Na wyjazd najlepiej zabrać dolary amerykańskie w gotówce. Można skorzystać z kantorów w dużych miastach i ośrodkach turystycznych.

Najczęściej zadawane pytania o wyjazd do Kambodży

 1. Czy w Kambodży jest bezpiecznie?

  Turystom nie grożą ataki terrorystyczne ani klęski żywiołowe. Należy jednak uważać na kradzieże, zwłaszcza w Phnom Phen i w Sihanoukville. Najlepiej unikać samotnych spacerów po zmroku. Kambodża jest biednym krajem, dlatego turyści są traktowani jako atrakcyjne cele napadów.

 2. Czy w Kambodży jest drogo?

  Można tam spotkać luksusowe hotele i restauracje, jednak kraj stale uchodzi za jeden z najtańszych w Azji. Za danie fast food płaci się około 28 zł, za puszkę Coca-Coli 4 zł, za chleb 8 zł.

 3. Jakie ubrania zabrać na wyjazd?

  Najlepiej spakować lekką, luźną odzież bawełnianą. Zaleca się noszenie długich rękawów i nogawek. W ten sposób można się skutecznie chronić przed promieniami słonecznymi, komarami i innymi owadami.

Porównaj cenę ubezpieczenia turystycznego
Patrycja Pałka
Redaktor
Podróże to moja pasja. Piszę o turystyce w taki sposób, aby zachęcić czytelników do eksplorowania świata, ale i uczulić na bezpieczeństwo i odpowiedzialność. Tłumaczę kwestie związane z ubezpieczeniem turystycznym, podpowiadam lepsze rozwiązania i podsuwam ciekawe pomysły na wakacje, urlop, czy city break.

Oceń artykuł:

5/5 - (1 głos)
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments