Bukmacher Mostbet to jedna z najbardziej znanych platform gier w Polsce, oferująca usługi w zakresie zakładów sportowych, e-sportu i gier kasynowych online. Strona bukmachera oferuje wysokie kursy, a także liczne bonusy i promocje, darmowe zakłady, darmowe spiny i szybkie wypłaty. Dzięki bonusom bez depozytu w Mostbet Twoja gra stanie się jeszcze bardziej opłacalna. Dodatkowo Mostbet posiada aplikację mobilną, która pozwala na zawieranie zakładów w dowolnym miejscu i czasie.
ZNAJDŹ NAJTAŃSZE UBEZPIECZENIE
Kontynent
Kraj

Ubezpieczenie turystyczne do Boliwii – ile kosztuje i jakie kupić?

Patrycja Pałka

Zaktualizowano: 2023-06-08

Czeka Cię wyjazd do Boliwii? Ten kraj o bardzo zróżnicowanym krajobrazie przyciąga turystów licznymi zabytkami, a także możliwością zaobserwowania rzadkich gatunków roślin i zwierząt. Dorzecze Amazonki, które obejmuje niemal 50% kraju, to unikatowe miejsce, które z pewnością warto zobaczyć. Przed wyjazdem nie zapomnij o wykupieniu ubezpieczenia turystycznego do Boliwii.

Boliwia – najważniejsze informacje w skrócie

Boliwia (Bolivia) leży w Ameryce Południowej i graniczy z Brazylią, Panamą, Paragwajem, Argentyną, Chile i Peru. Jest jednym z dwóch krajów w Ameryce Południowej, które nie mają dostępu do morza. Siedziba rządu znajduje się w La Paz, które jest jednym z głównych ośrodków gospodarczych i kulturalnych kraju.

Porównaj cenę ubezpieczenia turystycznego

 • La Paz to największe, ponad milionowe miasto Boliwii, leży na wysokości prawie 4000 m n.p.m. Można tam znaleźć malownicze uliczki, targowiska, liczne place oraz zabytkowe kościoły i muzea.
 • Językiem urzędowym jest hiszpański.
 • Waluta Boliwii to boliviano (BOB). Turyści z Polski powinni mieć przy sobie większą ilość dolarów amerykańskich (USD), które z łatwością wymienią na lokalną walutę. W większych miastach i miejscowościach turystycznych są  bankomaty, które wypłacają boliviano lub dolary. Najczęściej akceptowanymi kartami kredytowymi w Boliwii są Visa, MasterCard oraz American Express. Gotówka stanowi jednak najpopularniejszą formę płatności.
 • Z Boliwii warto przywieźć tradycyjną herbatę z liści koki, kawę, swetry, kapcie i poduszki wykonywane przez miejscowych rzemieślników.
 • W kraju warto zobaczyć Valle de la Luna, czyli Dolinę Księżycową, położoną 10 km od centrum La Paz, w głębi wąwozu rzeki Choaueyapu. Zachwyca prawdziwie nieziemskim krajobrazem.
 • Kolejną atrakcją jest jezioro Titicaca leżące na granicy Peru i Boliwii, na wysokości 3810 m n.p.m.. Jest ono najwyżej położonym żeglownym jeziorem na świecie.
 • Santa Cruz to z kolei drugie co do wielkości miasto Boliwii. Słynie z pięknego ogrodu zoologicznego.
 • Boliwia jest jednym z najsłabiej rozwiniętych gospodarczo krajów Ameryki Łacińskiej. Podstawą jej gospodarki jest górnictwo, a głównym towarem eksportowym cyna.

Sprawdź, jak przygotować się na podróż do Boliwii.

Co zabrać na wyjazd do Boliwii?

Jeśli wybierasz się do tego kraju, przede wszystkim upewnij się, jaki dokumenty będą Ci potrzebne. Nie zapomnij również o ubezpieczeniu turystycznym do Boliwii. To bardzo ważne, ponieważ może Cię uchronić przed wysokimi wydatkami, jeśli zachorujesz lub będziesz mieć wypadek. Sprawdź, czego nie możesz zapomnieć, pakując walizki.

Dokumenty

Obywatele Polski wjeżdżają do Boliwii na podstawie paszportu. Pamiętaj, że sam dowód osobisty nie wystarczy do przekroczenia granicy. Paszport powinien być ważny co najmniej 6 miesięcy od dnia wjazdu.

 • Polacy nie muszą mieć wizy, jeśli pobyt trwa mniej niż 90 dni.
 • Co ważne, Boliwia nie ma przedstawicielstwa dyplomatycznego w Polsce. Osoby udające się do tego kraju na dłużej niż 3 miesiące, powinny ubiegać się o wizę w Ambasadzie Boliwii w Berlinie.
 • Podczas wjazdu otrzymuje się formularz wjazdowy – Tarjeta Andina. Należy go zachować i zwrócić przy wyjeździe (jego zgubienie znacznie przedłuża odprawę na granicy).
 • Podróżujący wciąż muszą mieć świadectwo szczepienia przeciwko COVID-19 w formie fizycznej lub cyfrowej.

Co jeszcze zabrać do Boliwii?

Warto mieć ze sobą gotówkę (dolary amerykańskie) oraz kartę MasterCard lub Visa. Trzeba pamiętać o zabraniu ubrań adekwatnych do pogody. Pamiętaj, że w tym kraju panuje klimat monsunowy, czyli bardzo często pada tam deszcz. Nie zapomnij także o odpowiednim obuwiu, szczególnie jeśli planujesz długie wędrówki.

Czy w Boliwii jest bezpiecznie?

Boliwia nie jest zbyt bezpiecznym krajem. Polskie władze odradzają podróże szczególnie do Santa Cruz de la Sierra, La Paz i Cochabamby ze względu na liczne antyrządowe protesty. Należy unikać wszelkich demonstracji i zgromadzeń.

 • Na terenie kraju występuje wysoki poziom przestępczości pospolitej. Dochodzi do kradzieży, napadów rabunkowych i napaści na tle seksualnym – także skierowanych przeciwko turystom.
 • Takie zdarzenia często mają miejsce na atrakcyjnym szlaku turystycznym z La Paz do Yungas. Niebezpieczny jest nizinny obszar Chapare, położony na północ od Santa Cruz.
 • Trzeba pamiętać, że Boliwia jest krajem słynącym z produkcji kokainy. Wykorzystują to liczne organizacje przestępcze. W całym kraju działa bardzo dużo punktów kontroli antynarkotykowej.
 • Zdarza się okradanie turystów przez osoby podające się za policjantów.
 • W Boliwii nie ma polskiej ambasady, dlatego skorzystanie z pomocy polskich władz jest mocno ograniczone.
 • Kraj leży w strefie aktywnej sejsmicznie.
 • Występują tam także powodzie i podtopienia dróg.
 • Trzeba uważać na liczne choroby, takie jak żółta febra, malaria i denga. Przed wyjazdem warto zapoznać się z rekomendacjami WHO.
 • Global terrorism index jest w tym kraju bardzo niski.
 • Zagrożenie klęskami żywiołowymi nie jest wysokie, jednak mogą występować lokalne powodzie i pożary lasów.

Trzeba także pamiętać, że niektórych przedmiotów nie można wywozić z kraju. Dotyczy to między innymi roślin, zwierząt, wyrobów rzemiosła artystycznego czy znalezisk archeologicznych.

Karta EKUZ w Boliwii – czy trzeba ją mieć?

Karta EKUZ w Boliwii nie jest respektowana, dlatego nie ma powodu, by ją tam zabierać. Aby skorzystać z darmowej opieki medycznej, należy wykupić ubezpieczenie turystyczne do Boliwii. Nie jest to prawnie wymagane, jednak może okazać się bardzo przydatne.

 • Rekomendowane jest przede wszystkim wykupienie polisy od kosztów leczenia oraz następstw nieszczęśliwych wypadków. Ubezpieczenia polskich towarzystw są powszechnie uznawane w tym kraju.
 • W większych miastach można skorzystać z ogólnie dostępnej pomocy i opieki lekarskiej. Nie ma jednak gwarancji, że będzie ona na wysokim poziomie. Cena podstawowej wizyty lekarskiej to około 25 USD, wizyta u dentysty – 30 USD, natomiast doba w klinice prywatnej kosztuje 60-100 USD.

Jak wybrać ubezpieczenie turystyczne do Boliwii?

Zanim wybierzesz ubezpieczenie turystyczne do Boliwii, zastanów się, jakie aktywności masz zamiar podejmować podczas pobytu oraz jakie ryzyka są z nimi związane. Osoby uprawiające wspinaczkę wysokogórską, kajakarstwo i inne sporty wysokiego ryzyka powinny wykupić odpowiednią polisę uwzględniającą sporty ekstremalne.

Konieczne jest też zapewnienie sobie gwarantowanej sumy kosztów leczenia – najlepiej na poziomie nie niższym niż 300 000 zł. Polisę warto rozszerzyć o:

 • ochronę bagażu,
 • ochronę sprzętu sportowego, jeśli go zabierasz,
 • klauzulę chorób przewlekłych, jeśli u Ciebie występują,
 • klauzulę alkoholową,
 • NNW,
 • OC w życiu prywatnym.

Im szersza ochrona, tym bezpieczniej możesz czuć się podczas wyjazdu. To ważne szczególnie w kraju, który jest stosunkowo niebezpieczny dla odwiedzających. Jeśli nie wiesz, jaką polisę wykupić, skorzystaj z wygodnej porównywarki internetowej. Możesz przejrzeć propozycje od wielu towarzystw bez wychodzenia z domu i podjąć decyzję.

Ile kosztuje ubezpieczenie do Boliwii?

Na cenę ubezpieczenia turystycznego składa się kilka czynników. Wpływ na koszt polisy mają głównie: kierunek wyjazdu, długość urlopu, charakter wyjazdu (aktywne spędzanie czasu, czy spokojne zwiedzanie), stan zdrowia podróżującego (czy cierpi na jakieś schorzenia przewlekłe), wybór konkretnego zakresu ochrony. Pamiętaj jednak, aby nie kierować się ceną ubezpieczenia, a zakresem ochrony. To właśnie od zakresu ochrony zależy, czy w problematycznej sytuacji możesz liczyć na odszkodowanie, opłatę leczenia, czy pomoc ubezpieczyciela. Dlatego podczas wyboru konkretnej polisy tak ważne jest porównanie różnych ofert.

Kalkulator ubezpieczeń turystycznych na polisaturustyczna.pl pozwala przyjrzeć się dokładnie ofertom różnych towarzystw ubezpieczeniowych, zapoznać się z Ogólnymi Warunkami Ubezpieczenia oraz dopasować zakres ochrony przed kupnem polisy.

Przykładowe oferty ubezpieczenia turystycznego do Boliwii:

Ubezpieczenia turystyczne dla jednej osoby
Ubezpieczyciel Zakres ubezpieczenia Cena
AXA
Koszty leczenia
200 000 zł
Ratownictwo
200 000 zł
Bagaż
0 zł
3,74 zł
1 os. / 1 dni
Dodatkowo: NNW: 20 000 zł Ochrona COVID-19 Sporty objęte polisą: 114
Nationale-Nederlanden
Koszty leczenia
150 000 zł
Ratownictwo
100 000 zł
Bagaż
0 zł
3,97 zł
1 os. / 1 dni
Dodatkowo: Ochrona COVID-19 Zdarzenia pod wpływem alkoholu
Generali
Koszty leczenia
500 000 zł
Ratownictwo
500 000 zł
Bagaż
1 000 zł
11,00 zł
1 os. / 1 dni
Dodatkowo: NNW: 50 000 zł Zdarzenia pod wpływem alkoholu Ochrona COVID-19
Ubezpieczenia turystyczne dla jednej osoby
AXA
3,74 zł 1 os. / 1 dni
Koszty leczenia
200 000 zł
Ratownictwo
200 000 zł
Bagaż
0 zł
Dodatkowo: NNW: 20 000 zł Ochrona COVID-19 Sporty objęte polisą: 114
Nationale-Nederlanden
3,97 zł 1 os. / 1 dni
Koszty leczenia
150 000 zł
Ratownictwo
100 000 zł
Bagaż
0 zł
Dodatkowo: Ochrona COVID-19 Zdarzenia pod wpływem alkoholu
Generali
11,00 zł 1 os. / 1 dni
Koszty leczenia
500 000 zł
Ratownictwo
500 000 zł
Bagaż
1 000 zł
Dodatkowo: NNW: 50 000 zł Zdarzenia pod wpływem alkoholu Ochrona COVID-19

Co powinno zawierać ubezpieczenie turystyczne do Boliwii?

Każde ubezpieczenie musi być odpowiednio dobrane do ryzyka, jakie niesie ze sobą podróż. Biorąc pod uwagę, że w Boliwii na turystów czyha sporo zagrożeń, polisa musi je uwzględniać.

Zanim wyruszysz w podróż, poszukaj ubezpieczenia, które zawiera następujące składniki.

 • Koszty leczenia – to najważniejszy element ubezpieczenia turystycznego do Boliwii. Suma gwarantowana nie powinna być niższa niż 300 000 zł.
 • Ochrona bagażu – warto ją wykupić, bo zagrożenie kradzieżami jest w tym kraju spore.
 • Koszty ratownictwa – jeśli planujesz sporty wysokiego ryzyka, to podstawa. Koszt akcji ratunkowej może być bardzo wysoki, zadbaj więc o to, by nie ponosić go z własnej kieszeni.
 • NNW – jeśli ulegniesz wypadkowi, otrzymasz odszkodowanie.
 • OC w życiu prywatnym – chroni Cię na wypadek wyrządzenia przez Ciebie szkód osobom trzecim lub mieniu.
 • Transport zwłok – tragiczne wypadki mogą się zdarzyć. Warto się zabezpieczyć również na taką sytuację.

Pamiętaj, że dobrze dobrana polisa zawsze jest dopasowana do realnego ryzyka, jakie niesie ze sobą podróż za granicę.

Podsumowanie
 1.  W Boliwii mogą występować choroby tropikalne. Przed wyjazdem warto zapoznać się z rekomendacjami WHO.
 2. Walutą w kraju jest boliviano. Na wyjazd warto jednak zabrać dolary amerykańskie oraz kartę płatniczą Visa lub MasterCard.
 3. Karta EKUZ się nie przyda – należy wykupić ubezpieczenie turystyczne.
 4. Trzeba uważać na kradzieże, napady oraz unikać wszelkich demonstracji i zgromadzeń. Sytuacja w kraju nie jest stabilna politycznie

Najczęściej zadawane pytania o wyjazd do Boliwii

 1. Kiedy wybrać się do Boliwii?

  Najwyższe temperatury panują od września do listopada. W pozostałych miesiącach jest chłodniej. Trzeba się przygotować na obfite opady deszczu.

 2. Czy w Boliwii jest drogo?

  Jest tam taniej niż w Polsce o około 1.18 razy. Średnia cena zakwaterowania wynosi: od 64 PLN (103 BOB) w hostelu do 143 PLN (230 BOB) w 3-gwiazdkowym hotelu.

 3. Jakie szczepienia są wymagane?

  Nie ma prawnych wymagań co do szczepień. Przed wyjazdem warto jednak skonsultować się z lekarzem medycyny tropikalnej. W kraju występują choroby takie jak febra czy malaria. Należy również śledzić na bieżąco obostrzenia związane z COVID-19.

Porównaj cenę ubezpieczenia turystycznego
Patrycja Pałka
Redaktor
Podróże to moja pasja. Piszę o turystyce w taki sposób, aby zachęcić czytelników do eksplorowania świata, ale i uczulić na bezpieczeństwo i odpowiedzialność. Tłumaczę kwestie związane z ubezpieczeniem turystycznym, podpowiadam lepsze rozwiązania i podsuwam ciekawe pomysły na wakacje, urlop, czy city break.

Oceń artykuł:

5/5 - (5 głosów)
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments