Bukmacher Mostbet to jedna z najbardziej znanych platform gier w Polsce, oferująca usługi w zakresie zakładów sportowych, e-sportu i gier kasynowych online. Strona bukmachera oferuje wysokie kursy, a także liczne bonusy i promocje, darmowe zakłady, darmowe spiny i szybkie wypłaty. Dzięki bonusom bez depozytu w Mostbet Twoja gra stanie się jeszcze bardziej opłacalna. Dodatkowo Mostbet posiada aplikację mobilną, która pozwala na zawieranie zakładów w dowolnym miejscu i czasie.
ZNAJDŹ NAJTAŃSZE UBEZPIECZENIE
Kontynent
Kraj

Ubezpieczenie turystyczne do Maroka – ile kosztuje i jakie kupić?

Patrycja Pałka

Zaktualizowano: 2023-05-19

Maroko to państwo znajdujące się w północno-zachodniej części kontynentu afrykańskiego. Słynie z przepięknych plaż na wybrzeżu Morza Śródziemnego i Atlantyku, ale również z przepięknej architektury i bogatej historii. Wraz z Egiptem i Tunezją, Maroko stanowi trio najczęściej odwiedzanych przez polskich Turystów państw Afryki. Ten wyjątkowy kraj zdecydowanie warto odwiedzić, jednak ze względu na jego odległe położenie, zupełnie inną kulturę i egzotyczny klimat, wielu podróżnych zadaje sobie pytanie: jak przygotować się do tak odległej podróży?

Planując podróż do Maroka, zdecydowanie powinieneś pamiętać o kilku ważnych rzeczach. W poniższym artykule podpowiadamy jak przygotować się do podróży, jakie dokumenty należy posiadać, kiedy najlepiej zaplanować wycieczkę oraz dlaczego warto posiadać ubezpieczenie turystyczne. Wszystko, co musisz wiedzieć, zanim wybierzesz ten kraj jako cel swojej podróży w jednym miejscu! 

Porównaj cenę ubezpieczenia turystycznego

Maroko – najważniejsze informacje

Zaczynając od podstawowych informacji na temat kraju, wypunktowaliśmy kilka faktów, takich jak:

  • Stolicą Maroko jest miasto Rabat położone w zachodniej części kraju.
  • Walutą w Maroko jest dirham marokański. Jeden dirham marokański to w przeliczeniu na polską walutę około 40 groszy.
  • Językiem urzędowym jest język arabski oraz język tamazight.
  • Religią dominującą jest islam. Wyznaje go niemal całe społeczeństwo (ok. 99%).
  • Maroko położone jest w strefie czasowej GMT +1, czyli czas tam jest “godzinę do przodu” w stosunku do czasu polskiego (zatem jeśli w Polsce jest na przykład 9:00, w Maroko jest godzina 8:00).

Maroko zaliczane jest do państw Maghrebu (czyli regionu północno-zachodniej Afryki). To jeden z najbezpieczniejszych regionów arabskich na świecie i najbezpieczniejsze państwo w Afryce. W tym kraju każdy znajdzie coś dla siebie. Jest tu dużo przestrzeni na aktywny wypoczynek: to idealny teren do uprawiania windsurfingu czy kitesurfingu, z czego ten pierwszy sport szczególnie często uprawiany jest tu w porze zimowej. To również zakątek pełen historii, którego klimat poczujemy w stolicy, ale również w słynnej Casablance czy Marrakeszu. To właśnie z Maroko pochodzi uwielbiany na całym świecie olejek arganowy, który bardzo często używany jest w kosmetykach do pielęgnacji.

Pamiętaj również, że kultura w Maroku jest zupełnie inna niż ta w Europie. Kobietom nie wypada odkrywać ciała, również mężczyźni stronią od krótkich spodenek, a alkoholu praktycznie się nie pija, choć w większych miastach w dobrych restauracjach dostaniemy do posiłku np. kieliszek wina. Trunki znajdziemy również w niektórych supermarketach. Również palenie papierosów publicznie może spotkać się z ostracyzmem, a podczas Ramadanu, święta islamskiego, obowiązują szczególne zasady. Warto szanować tamtejszą kulturę nie tylko ze względu na potencjalne urażenie uczuć obywateli, ale również po to, aby nie narazić się na niemiłe komentarze czy zachowania. Ponadto dzięki zastosowaniu się do obyczajów jeszcze lepiej poczujemy wyjątkowy klimat tego miejsca.

Maroko – jak przygotować się do podróży?

Aby wjechać do Maroka, powinieneś posiadać paszport ważny co najmniej przez cały okres trwania pobytu w Maroku. Granicy nie przekroczysz jedynie na samym dowodzie osobistym. Nie jest konieczne wyrabianie wizy, a w celach turystycznych możesz przebywać na terenie kraju przez 90 dni. Musisz posiadać przy sobie również bilet powrotny do kraju oraz udokumentować to, że posiadasz wystarczająca ilość środków pieniężnych, aby zapewnić sobie pobyt na terenie Maroka. W tym celu można pokazać np. wyciąg z konta. Jeśli planujesz podróż z dzieckiem, powinieneś zabrać jego paszport oraz odpis aktu urodzenia, zaś w przypadku gdy z dzieckiem podróżuje tylko jeden rodzic powinien on posiadać poświadczoną notarialnie zgodę drugiego z rodziców na podróż. 

Loty do Maroko wcale nie są tak drogie jak mogłoby się wydawać. Do stolicy dolecimy z Warszawy, Gdańska lub Krakowa z przesiadką w Londynie i Maladze. W najdroższej wersji biletu lotniczego (około 5 000 złotych za jedną osobę dorosłą) podróż trwa średnio 7 godzin, zaś bilet dla jednej osoby dorosłej za niecałe 2 000 złotych to już 14 godzin lotów. 

Również noclegi możemy znaleźć w przystępnych cenach. W stolicy koszt noclegu dla jednej osoby za dobę waha się w granicach od 150 do 400 złotych, przy czym wyższa cena dotyczy 4-gwiazdkowego standardu. Warto też zwrócić uwagę na okolice, w jakich masz nocować. Wycieczka do Maroka naprawdę nie jest droga i rozsądnie planując wydatki możesz spędzić tam urlop w cenie tygodniowych wakacji nad polskim morzem. 

Informacje praktyczne i kiedy jechać? – czyli jaka jest pogoda w Maroko?

Miesiące, kiedy w Maroku jest najcieplej, to sierpień, lipiec, wrzesień. Z kolei do najzimniejszych należą: styczeń, luty, grudzień. Jeśli chcesz uniknąć tłumów, najlepiej wybrać czerwiec lub wrzesień, gdyż temperatury są wtedy przystępne, jednak sezon turystyczny nie zdążył się jeszcze rozpocząć na dobre. Od maja do września średnie temperatury wahają się w granicach 21 – 25 stopni Celsjusza. Najzimniej jest w styczniu (około 15 stopni w dzień). Z kolei najlepsze warunki do zażywania kąpieli przypadają na sierpień, bowiem wtedy woda w zbiornikach wodnych jest zdecydowanie najcieplejsza.

Maroko – co zabrać ze sobą na wyjazd?

Pakując się na wyjazd zawsze stresujesz się, że czegoś zapomniałeś? Jeśli tak, to poniżej zostawiamy listę rzeczy, które warto mieć w swoim bagażu: 

  • dokumenty: dowód osobisty, paszport, wyciąg z konta bankowego, potwierdzenie rezerwacji hotelu,
  • karta płatnicza,
  • pieniądze w gotówce w obowiązującej w Maroko walucie, czyli dirhamie marokańskim,
  • bilety lotnicze,
  • ubezpieczenie turystyczne (najlepiej wydrukowane potwierdzenie zakupu),
  • ważną książeczkę szczepień,
  • lekarstwa (w tym: leki przeciwbólowe, przeciwgorączkowe, węgiel aktywny, elektrolity, środki odkażające oraz opatrunki oraz wszelkie leki, które przyjmujemy na stałe, probiotyki),
  • kopie recepty na lekarstwa przyjmowane na stałe
  • powerbank,
  • przejściówkę turystyczną oraz ładowarkę do sprzętu elektronicznego,
  • przewiewne, ale zakryte ubrania (unikaj raczej krótkich spodenek, krótkich spódniczek, topów,
  • krem z filtrem UV.

Oprócz tego oczywiście należy spakować ubrania, strój kąpielowy, okulary przeciwsłoneczne, słuchawki czy cokolwiek innego, co używamy na co dzień. Warto przed wyjazdem przygotować sobie listę rzeczy do zabrania, aby w pośpiechu niczego nie zapomnieć.

Na co uważać w Maroko?

Choć Maroko jest bezpiecznym krajem, obowiązują tam reguły, które nam Polakom mogą wydawać się dziwne i niezrozumiałe, a których nieprzestrzeganie może nas sporo kosztować. Na przykład możesz zostać zatrzymany, jeśli władze wykażą, że jesteś pod wpływem alkoholu. Zakazane jest robienie zdjęć funkcjonariuszom publicznym, np. tamtejszej policji, a i fotografowanie zwykłych obywateli może okazać się niemile widziane. 

Choć Maroko jest tolerancyjne na inne religie, nielegalny jest tam homoseksualizm. Niestety, jeśli wybierasz się tam z partnerką tej samej płci, powinieneś stanowczo unikać okazywania sobie uczuć publicznie. Szczególną ostrożność powinny zachować również kobiety, które samotnie spacerują po ulicach, gdyż zdarza się, że podchodzą do nich mężczyźni w różnych intencjach. 

Warto również wiedzieć, że jeśli cena jakiegoś produktu nie jest jasno określona, to zazwyczaj podlega ona negocjacjom, dlatego koniecznie pytaj o cenę np. posiłku w restauracji. 

Co robić i zobaczyć w Maroko?

Jeśli zastanawiasz się, jakie miejsca warto odwiedzić w Maroko, to podpowiadamy kilka obowiązkowych punktów do zaliczenia na wycieczce. Pierwszym z nich jest pustynia Agafy, która jednak wcale nie wygląda tak, jak moglibyśmy wyobrażać sobie pustynię! Widoki są naprawdę cudowne, szczególnie o wschodzie słońca, a w okolicy bez problemu znajdziemy nocleg. Oczywiście w temacie pustyń obowiązkowo należy odwiedzić również najsłynniejszą pustynię świata, czyli Saharę! 

Jeśli jesteś fanem serialu “Gra o Tron” to koniecznie udaj się do Kasbah Hajja Ait Benhaddou znany też jako Ait Ben-Haddou, gdyż to właśnie tutaj kręcono jedną ze scen tego kultowego serialu HBO. Zresztą miejsce to jest niezwykłe i z pewnością spodoba się nawet niewtajemniczonym w produkcję. 

Tych, którzy interesują się historią nie może ominąć kompleks starożytnej rzymskiej stolicy Mauretanii – Tingitana w Volubilis. Miejsce wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO zdecydowanie robi wrażenie. Oprócz tego warto zwiedzić stolicę Maroko, Marrakesz oraz Casablancę, czyli trzy najbardziej znane marokańskie miasta. 

EKUZ w Maroko – czy dokument jest honorowany?

EKUZ, czyli Europejska Karta Ochrony Zdrowia, jest dokumentem, który uprawnia do darmowego korzystania z państwowej opieki medycznej za granicą na zasadach obowiązujących w danym państwie. Niestety, dokument nie jest honorowany w Maroku, gdyż państwo te nie leży w Europie, a poza tym nie jest członkiem Unii Europejskiej czy EFTA, a to właśnie na terenach tych krajów honoruje się EKUZ. Dokument ten w afrykańskim kraju okaże się zupełnie zbędny. 

Zamiast tego obowiązkowo należy posiadać ubezpieczenie turystyczne, co zaleca sam Minister Spraw Zagranicznych. Z pewnością nie wyobrażasz sobie nie posiadać ubezpieczenia zdrowotnego w Polsce, a co dopiero w tak odległym zakątku świata. Warto zadbać o swoje bezpieczeństwo, a przy tym o dobro swojego portfela, który może być narażony na ogromne koszta związane z leczeniem.

Jak podaje portal gov.pl, opieka zdrowotna w Maroku jest na dobrym poziomie. Jednak zarówno publiczne, jak i prywatne ośrodki opieki medycznej świadczą jedynie płatne usługi. Cena standardowej wizyty lekarskiej wynosi od 20 do 30 EUR, u specjalisty ok. 40 EUR, porada lekarska w nocy lub w weekend – 40 EUR, natomiast dobowy koszt pobytu w szpitalu lub klinice ok. 60 EUR (bez kosztów leczenia).

Jakie ubezpieczenie wybrać do Maroko?

Mając już świadomość jak ważne jest posiadanie ubezpieczenia na czas wyjazdu, musisz stanąć przed wyborem najlepszej oferty, a tych na rynku jest mnóstwo. Nie wszystkie zawierają jednak kompleksową ochronę, a właśnie na tym powinno zależeć Ci najbardziej.

Dobra polisa turystyczna powinna zawierać wszystkie poniższe elementy:

  • pokrycie kosztów leczenia na co najmniej 100 000 zł/30 000 euro (im więcej, tym lepiej),
  • pokrycie kosztów ratownictwa, akcji poszukiwawczej, transportu zwłok do kraju,
  • NNW – ochronę od następstw nieszczęśliwych wypadków – na co najmniej 30 000 zł (w tym ochronę na wypadek śmierci),
  • OC – ochronę cywilną – dzięki której otrzymasz wypłatę świadczenia, z którego pokryjesz wypłacenie odszkodowania osobie poszkodowanej, jeśli nieumyślnie spowodujesz wypadek,
  • pakiet Assistance z pomocą 24/7,
  • ubezpieczenie bagażu (jest ono opcjonalne, jednak na lotniskach często zdarzają się zaginięcia bagażu czy uszkodzenia, więc warto być na to przygotowanym). 

Wszystkie warunki ubezpieczenia oraz jego dokładny zakres znajdziesz w OWU – Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia, czyli swoistym regulaminie oferty. Jest on łatwo dostępny na stronie każdego towarzystwa ubezpieczeniowego i koniecznie dokładnie zapoznaj się z tą broszurą, aby znać swoje prawa i obowiązki jako ubezpieczonego. 

Ile kosztuje ubezpieczenie turystyczne do Maroko?

Koszt ubezpieczenia turystycznego na wyjazd do Maroko to koszt rzędu 4 do 15 złotych za jeden dzień pobytu osoby dorosłej. To naprawdę niewielki koszt zważywszy na to, jak wiele zapewni Ci polisa. W celu znalezienia najlepszej dla siebie oferty warto skorzystać z dostępnego za darmo kalkulatora ubezpieczeń turystycznych online. Za pomocą kilku prostych kliknięć i wprowadzeniu informacji o podróży, możesz uzyskać analizę dostępnych ofert. Wszystko jest proste i bezpieczne.

Poniżej przedstawiamy analizę dwóch ofert ubezpieczenia do Maroko: jedną z tańszych oraz jedną z droższych ofert dla porównania ich zakresu.

Ubezpieczenie turystyczne dla dwóch dorosłych osób do Maroko
Ubezpieczyciel Zakres ubezpieczenia Cena
Nationale-Nederlanden
Koszty leczenia
80 000 zł
Ratownictwo
100 000 zł
Bagaż
0 zł
57,00 zł
2 os. / 7 dni
Dodatkowo: Ochrona COVID-19 Sporty objęte polisą: 60
Allianz
Koszty leczenia
80 000 zł
Ratownictwo
50 000 zł
Bagaż
0 zł
59,00 zł
2 os. / 7 dni
Dodatkowo: NNW: 14 000 zł Ochrona COVID-19 Sporty objęte polisą: 49
Signal Iduna
Koszty leczenia
92 666 zł
Ratownictwo
32 433 zł
Bagaż
0 zł
62,00 zł
2 os. / 7 dni
Dodatkowo: NNW: 15 000 zł Ochrona COVID-19 Sporty objęte polisą: 83
AXA
Koszty leczenia
200 000 zł
Ratownictwo
200 000 zł
Bagaż
0 zł
62,00 zł
2 os. / 7 dni
Dodatkowo: NNW: 20 000 zł Ochrona COVID-19 Sporty objęte polisą: 114 Zdarzenia pod wpływem alkoholu (za dopłatą)
Generali
Koszty leczenia
500 000 zł
Ratownictwo
500 000 zł
Bagaż
1 000 zł
137,00 zł
2 os. / 7 dni
Dodatkowo: NNW: 50 000 zł OC: 200 000 zł Ochrona COVID-19
Ubezpieczenie turystyczne dla dwóch dorosłych osób do Maroko
Nationale-Nederlanden
57,00 zł 2 os. / 7 dni
Koszty leczenia
80 000 zł
Ratownictwo
100 000 zł
Bagaż
0 zł
Dodatkowo: Ochrona COVID-19 Sporty objęte polisą: 60
Allianz
59,00 zł 2 os. / 7 dni
Koszty leczenia
80 000 zł
Ratownictwo
50 000 zł
Bagaż
0 zł
Dodatkowo: NNW: 14 000 zł Ochrona COVID-19 Sporty objęte polisą: 49
Signal Iduna
62,00 zł 2 os. / 7 dni
Koszty leczenia
92 666 zł
Ratownictwo
32 433 zł
Bagaż
0 zł
Dodatkowo: NNW: 15 000 zł Ochrona COVID-19 Sporty objęte polisą: 83
AXA
62,00 zł 2 os. / 7 dni
Koszty leczenia
200 000 zł
Ratownictwo
200 000 zł
Bagaż
0 zł
Dodatkowo: NNW: 20 000 zł Ochrona COVID-19 Sporty objęte polisą: 114 Zdarzenia pod wpływem alkoholu (za dopłatą)
Generali
137,00 zł 2 os. / 7 dni
Koszty leczenia
500 000 zł
Ratownictwo
500 000 zł
Bagaż
1 000 zł
Dodatkowo: NNW: 50 000 zł OC: 200 000 zł Ochrona COVID-19

Rozszerzenie ubezpieczenia turystycznego do Maroko?

Aby ubezpieczenie zapewniało kompleksową ochronę, warto dostosować je do indywidualnych potrzeb. Każdą ofertę możesz poszerzyć o m.in:

  • Klauzulę alkoholową (czyli ochronę zdarzeń mających miejsce pod wpływem alkoholu),
  • Uprawianie sportów zimowych,
  • Uprawianie sportów ekstremalnych,
  • Uprawianie sportów wysokiego ryzyka,
  • Leczenie chorób przewlekłych.

PAMIĘTAJ❗ Ofertę możesz dostosować również do swojego wieku, rodzaju aktywności podejmowanych na wyjeździe czy np. Poszerzyć o stosowną ochronę dla kobiet w ciąży. Niektóre rozszerzenia są już w podstawowym pakiecie, szczególnie przy droższych ofertach polis (wszystkie informacje znajdziesz w OWU, dlatego tak ważne jest, aby je czytać!). 

Co warto zwiedzić w Maroko?

  • Dżemaa El-Fna – plac w samym sercu Marrakeszu, na którym skupia się rozrywkowe i towarzyskie życie tego miasta. Miejsce to pochwalić się może niebanalną historią: przez setki lat przez „Plac Straceńców”, jak bywa nazywany Dżemaa El-Fna, przewinęły się całe rzesze kupców, rolników, złodziei i niewolników. Na placu można poczuć klimat orientu oraz nabyć ciekawe pamiątki.
  • Meczet Kutubia – mierzący 70m jest jednym z najsłynniejszych marokańskich zabytków architektury. Jest on jednocześnie jednym z najwspanialszych pomników sztuki arabskiej.
  • Merzouga i wydmy Erg Chebbi – w miasteczku znajduje się jedno z piękniejszych jezior w Maroku mimo, iż w okolicy deszcz pada bardzo rzadko. Ponad to można wybrać się na malowniczą przejażdżkę na wielbłądzie po okolicy i podziwiać piękne wydmy Erg Chebbi.
  • Meczet Hassana II – najpiękniejszy zabytek marokańskiej Casablanki. Jest to jeden z największych obiektów sakralnych na świecie i najwyższa budowla w Maroku – w głównej sali modlitewnej mieści się ponad 20 tysięcy wiernych, zaś przylegający do świątyni minaret mierzy 210 m. Z trzech stron Meczet Hassana II jest malowniczo otoczony wodami Oceanu Atlantyckiego.
  • Szefszawan – ma jedną charakterystyczną cechę: praktycznie wszystkie budynki w tym mieście pomalowane są na niebiesko. Nie można jednak powiedzieć, że jest to jeden i ten sam kolor, ponieważ odcieni błękitu znajdziemy tu setki. Niebieskie budynki cechuje także specyficzna falistość linii, która bierze się z niezliczonej ilości warstw gipsu i farb nakładanych w kolejnych latach.
  • Stoki narciarskie w Maroko – W górach Atlasu narciarze i snowboardziści poczują się jak w raju. W niektórych miejscach grube warstwy śniegu leżą tu przez większą część roku. Najpopularniejszymi schroniskami dla miłośników sportów zimowych są w Maroku Oukaïmeden, Mischliffen i Azrou.

Podsumowanie
  1. Aby wjechać do Maroko, potrzebujesz ważnego paszportu oraz dokumentów, które poświadczają, że masz odpowiednie środki, by wrócić do Polski (bilet lotniczy oraz pieniądze). 
  2. Do Maroko najlepiej wybrać się w okresie od czerwca do września, aby cieszyć się najlepszą pogodą.
  3. W Maroko nie jest honorowana karta EKUZ.
  4. Należy pamiętać, aby zapewnić sobie stosowną ochronę na czas wyjazdu w postaci odpowiedniego ubezpieczenia turystycznego. 

Najczęściej zadawane pytania o wyjazd do Maroko

  1. Czy do Maroko obowiązkowe są szczepienia?

    Podróżujący z Polski do Maroko nie muszą posiadać żadnych obowiązkowych szczepień, jednak wiele z nich jest zalecanych, np. szczepienie na dur brzuszny czy WZW typu B. Ze względu na zmianę klimatu, inne jedzenie czy jakość wody możesz mieć problemy z układem pokarmowym, dlatego warto wykonać zalecane szczepienia i zabrać ze sobą książeczkę szczepień, co ułatwi sprawę gdy np. trafisz do lokalnej placówki medycznej.

  2. Czy aby wjechać do Maroko muszę mieć szczepienie lub test na COVID-19?

    Nie, nie musisz posiadać ani negatywnego testu PCR na obecność koronawirusa w organizmie ani nawet szczepienia, choć jest to jedno z zalecanych szczepień zarówno na wyjazd do Maroko, jak i na każdą inną podróż. Choć pandemia powoli odchodzi w niepamięć, wciąż może istnieć ryzyko zakażenia.

  3. Czy Maroko respektuje polskie prawo jazdy?

    Tak, możesz poruszać się po Maroku posiadając jedynie polskie prawo jazdy, choć te międzynarodowe jest mile widziane i pożądane. Nic nie grozi Ci jednak za jego brak. Obowiązkowe jest za to wyrobienie zielonej karty.

Porównaj cenę ubezpieczenia turystycznego
Patrycja Pałka
Redaktor
Podróże to moja pasja. Piszę o turystyce w taki sposób, aby zachęcić czytelników do eksplorowania świata, ale i uczulić na bezpieczeństwo i odpowiedzialność. Tłumaczę kwestie związane z ubezpieczeniem turystycznym, podpowiadam lepsze rozwiązania i podsuwam ciekawe pomysły na wakacje, urlop, czy city break.

Oceń artykuł:

4.9/5 - (11 głosów)
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments