Wyjeżdżam do Maroka – jak się przygotować?

Opublikowano: 2015-10-01 (aktualizacja 2018-09-11, godz. 12:59)

Maroko to jedno z popularniejszych turystycznie państw wśród polskich turystów. Wraz z Egiptem i Tunezją stanowi trio turystyczne północnej Afryki, które często i chętnie wybierane są jako kierunek wypoczynkowy dla wczasowiczów z Naszego kraju. Klimat tych trzech państw jest nieco różny i wiele osób nie do końca wie czego po egzotycznym Maroko można się spodziewać, a kraj ten oferuje wiele ciekawych miejsc takich jak choćby Marrakesz, Casablanca czy Rabat. Maroko słynie z dobrej kuchni i pięknych plaż u wybrzeża Morza Śródziemnego oraz Oceanu Atlantyckiego. Kraj zdominowany jest przez Islamistów, których szacuje się na blisko 99% populacji całego kraju. Klimatycznie Maroko jest miejscem, w którym wypoczynek poleca się głównie w okresie letnim – wówczas temperatury sięgają od 30 do ponad 40 stopni. W styczniu słupki rtęci oscylują w granicach 10 do 15 stopni.

Co warto wiedzieć przed wylotem do Maroka? 

Porównaj cenę ubezpieczenia turystycznego

Zdrowie

W przypadku wyjazdu do Afryki kluczowym wyborem będzie ubezpieczenie zapewniające pokrycie kosztów podróży i leczenia w przypadku choroby bądź wypadku. Cena standardowej wizyty lekarskiej wynosi od 10 do 20 dolarów, porada lekarska w nocy lub w weekend to koszt około 30 dolarów, natomiast dobowy koszt pobytu w szpitalu lub klinice wyniesie nas około 50 dolarów. Mówiąc o zdrowiu warto wiedzieć jakie leki przydadzą się nam doraźnie podczas wyjazdu. To w co warto się zaopatrzyć bezpośrednio na miejscu lub jeszcze przed wylotem do Maroko to leki przeciwbiegunkowe oraz środki chroniące przed oparzeniami i udarem słonecznym. Koszt leków nie jest przesadnie wygórowany, a przypadłości przed którymi chronią potrafią skutecznie uprzykrzyć wypoczynek.

Inne ubezpieczenia i polisy

Równie istotną kwestią co ubezpieczenie medyczne, może być ubezpieczenie Assistance. W jego pakiet wchodzą usługi różnego rodzaju. Może to być np. pomoc w opiece nad dziećmi – ta przyda się jeśli z powodu wypadku bądź urazu, będziemy musieli znaleźć osobę, która na czas naszej niedyspozycji zajmie się naszymi pociechami. Innymi usługami jakie oferują ubezpieczenia Assistance mogą być między innymi usługi tłumacza. Kraj taki jak Maroko może okazać się momentami aż nadto egzotyczny dla turysty z Polski. W skrajnych przypadkach lepiej więc mieć pole manewru w przypadkach wymagających nagłej i precyzyjnej komunikacji. W ramach pomocy Assistance może wejść szereg innych usług jak np. pomoc prawna. Ta druga opcja jest szczególnie istotna. Znalezienie się w obcym miejscu bez podstawowych środków higienicznych bądź odzieży może narazić nas na spore koszty, a przede wszystkim popsuć dobry humor bez którego nawet wymarzone miejsce nie spełni wakacyjnych oczekiwań turysty.

Przekraczanie granicy

Polscy turyści nie muszą posiadać wizy na wjazd do Maroko jeśli pobyt będzie krótszy niż 90 dni. Podczas przekraczania granicy turyści mogą być poproszeni o okazanie odpowiedniego zabezpieczenia finansowego na czas pobytu w Maroku, nie muszą jednak posiadać biletu wyjazdowego z kraju. Na lotnisku, zarówno po przylocie, jak i przed odlotem, każdy turysta ma obowiązek wypełnić tzw. kartę policyjną.  Choć marokańskie prawo nie należy do zbyt restrykcyjnym warto przygotować się na dokładną i długą kontrolę bagażu na lotnisku.

Ceny w Maroku

Kraj ten uchodzi za stosunkowo tani. Średnia wartość produktów i usług jest tu dużo niższa niż w pobliskiej Hiszpanii, jednak za wiele produktów zapłacimy więcej niż np. w Egipcie. Średni dzienny koszt pobytu w Maroko waha się między 40 a 60 dolarów. Oczywiście jeśli zapragniemy większych luksusów przyjdzie nam zapłacić więcej.

Przed wyjazdem warto zadbać o odpowiednie ubezpieczenie turystyczne, które nie będzie sporym wydatkiem, a które może nas ochronić przed naprawdę dużymi kosztami. Aby porównać polisy najlepszych towarzystw ubezpieczeniowych, wybierz opcję porównaj w Menu lub kliknij w poniższy przycisk.

 

źródło: opracowanie własne

Co warto zwiedzić w Maroko?

  • Dżemaa El-Fna – plac w samym sercu Marrakeszu, na którym skupia się rozrywkowe i towarzyskie życie tego miasta. Miejsce to pochwalić się może niebanalną historią: przez setki lat przez „Plac Straceńców”, jak bywa nazywany Dżemaa El-Fna, przewinęły się całe rzesze kupców, rolników, złodziei i niewolników. Na placu można poczuć klimat orientu oraz nabyć ciekawe pamiątki.
  • Meczet Kutubia – mierzący 70m jest jednym z najsłynniejszych marokańskich zabytków architektury. Jest on jednocześnie jednym z najwspanialszych pomników sztuki arabskiej.
  • Merzouga i wydmy Erg Chebbi – w miasteczku znajduje się jedno z piękniejszych jezior w Maroku mimo, iż w okolicy deszcz pada bardzo rzadko. Ponad to można wybrać się na malowniczą przejażdżkę na wielbłądzie po okolicy i podziwiać piękne wydmy Erg Chebbi.
  • Meczet Hassana II – najpiękniejszy zabytek marokańskiej Casablanki. Jest to jeden z największych obiektów sakralnych na świecie i najwyższa budowla w Maroku – w głównej sali modlitewnej mieści się ponad 20 tysięcy wiernych, zaś przylegający do świątyni minaret mierzy 210 m. Z trzech stron Meczet Hassana II jest malowniczo otoczony wodami Oceanu Atlantyckiego.
  • Szefszawan – ma jedną charakterystyczną cechę: praktycznie wszystkie budynki w tym mieście pomalowane są na niebiesko. Nie można jednak powiedzieć, że jest to jeden i ten sam kolor, ponieważ odcieni błękitu znajdziemy tu setki. Niebieskie budynki cechuje także specyficzna falistość linii, która bierze się z niezliczonej ilości warstw gipsu i farb nakładanych w kolejnych latach.
  • Stoki narciarskie w Maroko – W górach Atlasu narciarze i snowboardziści poczują się jak w raju. W niektórych miejscach grube warstwy śniegu leżą tu przez większą część roku. Najpopularniejszymi schroniskami dla miłośników sportów zimowych są w Maroku Oukaïmeden, Mischliffen i Azrou.

Porównaj cenę ubezpieczenia turystycznego
Redakcja

Oceń artykuł:

Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments