ZNAJDŹ NAJTAŃSZE UBEZPIECZENIE
Kontynent
Kraj

Tanie kraje na wakacje 2022

Opublikowano: 2022-04-29 (aktualizacja 2022-08-18, godz. 4:11)

4.2/5 - (5 głosów)

Czy można podróżować po świecie za kilka złotych dziennie? Oczywiście! Są miejsca, w których zaczerpniemy egzotycznej kultury, słońca i niezapomnianych doświadczeń, za niewielką cenę. Porównaj cenę ubezpieczenia turystycznego

Zobaczmy gdzie zaplanować tanie wakacje 2022 i o czym pamiętać, aby z urlopu przywieźć jedynie miłe wspomnienia.

Podróżowanie a COVID-19

Jeszcze dwa lata temu trudno było zaplanować wakacje. Szalejąca na świecie pandemia, obostrzenia uniemożliwiające wjazd do wielu państw i niestabilna w związku z tym sytuacja na świecie. Na szczęście wakacje 2022 malują się w zupełnie innych barwach. Obostrzenia znoszą kolejne kraje, umożliwiając turystom z całego świata urlopowe podboje.

Na niektórych granicach utrzymuje się jeszcze obowiązek wykonywania testów na obecność COVID-19, także w trakcie pobytu, oraz kwarantanna. Władzie niektórych państw wymagają od przyjezdnych posiadania pełnego szczepienia. Najczęściej osoby, które przyjęły pełną dawkę szczepionki, mogą podróżować bez dodatkowych niedogodności

WAŻNE❗ nie wszystkie rodzaje szczepionek są honorowane na świecie. Podobnie jeśli chodzi o potwierdzenie szczepienia. Przed podróżą należy sprawdzić koniecznie, czy nie są wymagane dodatkowe dokumenty.

Pamiętajmy również, że nie cały świat „powrócił” do starego porządku i w niektórych jego regionach ruch turystyczny jest całkowicie wstrzymany.  

Tanie kraje na wakacje w Europie

Pozostając na rodzimym kontynencie warto zainteresować się przede wszystkim kierunkami w środkowej i południowej Europie. Bałkany i tereny dawnego bloku wschodniego również będą atrakcyjne, zwłaszcza dla miłośników podróży dużo spokojniejszych niż te w popularnych kurortach. Tanie kierunki podróżnicze w Europie to malownicze panoramy, wyjątkowa architektura i – bardzo często – brak tłumów. Nic więc dziwnego, że państwami, które zajmują podium w takich właśnie zestawieniach są Bułgaria, Rumunia i Węgry.

Najtańsze kraje na wakacje. Bułgaria – ile kosztuje?

Piaszczyste plaże, niższe ceny noclegów i bałkańska gastronomia, która podbija serca Europejczyków – taka jest właśnie jest Bułgaria w kilku słowach. Od lat zajmująca pewne miejsce w planach wakacyjnych Polaków, nie zawiedzie nikogo, kto planuje wypocząć podczas urlopu, rozkoszując się przy tym otaczającym pięknem.

Znajdą się tutaj rozrywki dla miłośników aktywnego wypoczynku i miejsca, w których ci bardziej leniwi turyści odpoczną. Bułgaria położona jest nad Morzem Czarnym. Warto zobaczyć tutaj przede wszystkim klifowe wybrzeże z licznymi jaskiniami w Kaliakrze, a także skorzystać z możliwości rejsu na łódce, parków wodnych i urokliwych plażowych knajpek.

Średnie temperatury w Bułgarii to 23° C (czerwiec), 25°C (lipiec) i 26°C (sierpień).

Bezpieczeństwo: W większych miastach i kurortach nadmorskich może dochodzić do kradzieży pieniędzy i dokumentów. Bułgaria leży w strefie aktywnej sejsmicznie.

Obostrzenia w Bułgarii

 • Osoby zaszczepione nie muszą wykonywać testów przed i po przyjeździe ani odbywać kwarantanny. Muszą jednak złożyć w sanitarnej kontroli granicznej deklarację, w której zobowiązują się do przestrzegania obostrzeń wprowadzonych w Bułgarii zarządzeniem Ministra Zdrowia. 
 • Osoby niezaszczepione przed wjazdem do Bułgarii muszą wykonać test PCR (nie wcześniej niż 72 godziny) lub test antygenowy (nie wcześniej niż 48 godzin). Po przyjeździe wykonanie testu nie jest możliwe. Osoby, które nie okażą na granicy negatywnego wyniku, zostaną poddane kwarantannie. Muszą również wypełnić wspomnianą deklarację. 

Gdzie na tanie w akacje w Europie? Rumunia!

Myśląc o Rumunii zapewne pierwsze co przychodzi na myśl, to postać Draculi. Jednak wakacje w Rumunii z pewnością nie mogą być tak straszne, jak owiany legenda wampir. Ten europejski kraj położony nad Morzem Czarnym ma wiele do zaoferowania turystom, obfitując przy tym w liczne atrakcje turystyczne i niezapomniane widoki.

To, co z pewności ucieszy wielu turystów to fakt, że górskie tereny są dominującą formą rumuńskiego krajobrazu. Karpaty, które otaczają Wyżynę Transylwańską, zajmują aż 30% kraju.  Wiele szczytów przekracza wysokość dwóch tysięcy metrów: cztery najwyższe masywy to Bucega (do 2507 metrów), Retezat (do 2509 metrów), Paring (do 2518 metrów) oraz Góry Fogaraskie (do 2544 metrów). Równie dobrą wiadomością dla przyjezdnych będzie fakt, że samo podróżowanie po Rumunii również nie należy do najdroższych.

Wystarczy już 50 – 60 zł dziennie. Ceny wynajmu, podobnie jak w Bułgarii nie osiągają wysokiego poziomu. Pokój z łazienką, w prywatnej kwaterze, to koszt już od 25 zł, całodniowe wyżywienie, czyli koszt śniadań i obiadów to niecałe 30 zł, a komunikacją miejską można jechać już za 4 zł. 

Średnie temperatury w Rumunii to to 24° C (czerwiec), 27°C (lipiec) i 27°C (sierpień).

Bezpieczeństwo w Rumunii

W okolicach większych miast, zwłaszcza na dworcach kolejowych, placach targowych czy w środkach komunikacji miejskiej należy zachować ostrożność – często dochodzi tam do kradzieży kieszonkowych. Rumunia leży też na terenach aktywnych sejsmicznie.

Obostrzenia w Rumunii

Wszyscy podróżni muszą wypełnić formularz lokalizacyjny na 72 godziny przed przekroczeniem granicy. Przydatny będzie także Europejski Certyfikatem COVID, w wersji papierowej lub elektronicznej, który stanowi dowód szczepienia. Honorowane są preparaty zaakceptowane przez EMA. Greenpassy są ważne 10 dni kalendarzowych po przyjęciu ostatniego szczepienia. 

 • Osoby zaszczepione: nie muszą wykonywać testów na obecność COVID-19 przed i po przyjeździe. Są zwolnione z obowiązku odbywania kwarantanny. 
 • Osoby niezaszczepione: Muszą posiadać negatywny wynik testu PCR wykonanego w ciągu max 72h przed przekroczeniem granicy, aby uniknąć kwarantanny. Osoby bez testu muszą przejść 5-dniową kwarantannę przed przyjazdem. Testy po przyjeździe nie są wymagane. 

Wakacje 2022 na Węgrzech – ile kosztuje urlop?

Węgry leżą w rejonie środkowej Europy i jako tak zwane państwo śródlądowe – pozbawione są dostępu do morza. Graniczą z Austrią, Słowacją, Ukrainą, Rumunią, Serbią, Chorwacją i Słowenią. To, co z pewnością wyróżnia ten kraj, na tle innych wakacyjnych kierunków, to wyjątkowa architektura – zarówno architektura obrazu, jak i ta stworzona rękami ludzkimi. Niesamowite katedry, imponujące zamki, liczne place i parki krajobrazowe sprawiają, że to właśnie Węgry należą do

–  coraz więcej turystów z całego świata wybiera się tutaj na wakacje.

Dzienny budżet na podróż do Węgier to 60 zł. Nocleg w hostelu w Budapeszcie można znaleźć już od 30 zł. Hotele o wyższym standardzie i usługi gastronomiczne również nie należą do najdroższych, pozwalając turystom zaplanować budżetowe wakacje.  

Średnie temperatury na Węgrzech to to 24° C (czerwiec), 27°C (lipiec) i 26°C (sierpień).

Bezpieczeństwo

Nie ma zagrożenia przestępczością, chociaż w większych miastach może dochodzić do kradzieży kieszonkowych.

Aktualne obostrzenia na Węgrzech

Obecnie przy wjeździe na Węgry drogą lądową nie ma dodatkowych obostrzeń w związku z pandemią. 

 • Osoby zaszczepione: turyści podróżujący samolotem muszą jednak okazać certyfikat odporności lub Unijny Certyfikat Covid. Samo potwierdzenie przyjęcia szczepienia nie wystarczy. Na Węgrzech uznawane są szczepionki dopuszczone przez Europejską Agencję Leków, te dopuszczone przez węgierskie władze, a także preparaty z listy WHO.  
 • Osoby niezaszczepione: podróżując samolotem, muszą okazać negatywny wyniku testu molekularnego SARS-CoV-2 PCR wykonanego w ciągu 72 godzin przed wjazdem

Gdzie na tanie wakacje 2022 w Azji?

Kraje w Azji urzekają kulturą i egzotyką, będąc jednocześnie (bardzo często) niespełnionym turystycznym marzeniem. Niesłusznie. Podróż do Azji, może być podróżą życia. Co ciekawe taką, która nie będzie wymagać zbytniego nadwyrężenia finansowego.

Bhutan, Nepal i Wietnam – w tych państwach znajdziecie najbardziej budżetowe rozwiązania na wakacje 2022. Niewysoki koszt zakwaterowania, tania (i rewelacyjna) gastronomia, w połączeniu z zapierającymi dech w piersiach krajobrazami to przepis idealny na wakacje 2022.

Ile kosztują wakacje w Bhutanie?

W Buthanie na marne szukać współczesnego krajobrazu przestrzeni. Króluje tu naturalna architektura i forma charakterystyczna dla tradycyjnej architektury. Ludzie żyją tu bliżej natury i być może dlatego właśnie panuje przeświadczenie, że są szczęśliwsi i bardziej pozytywni.

Bhutan jest śródlądowym państwem w Azji Południowej, położonym we wschodnich Himalajach. Graniczy ma północy, zachodzie i wschodzie z Chinami, a od południa z Indiami. Oficjalna nazwa kraju – czyli Druk Jul, oznacza Królestwo Smoka. Koszt podróżowania po Bhutanie nie jest wysoki. Wystarczy już 85 zł dziennie: 50 zł to doba hotelowa w hotelu 3*, 25-30 zł to koszt wyżywienia i ok 5 zł wystarczy na samą podróż.

WAŻNE❗ Palenie tytoniu w Bhutanie jest niemile widziane, zakazane jest  w klasztorach i miejscach publicznych.

Średnie temperatury w Buthanie to to 17° C (czerwiec), 17°C (lipiec) i 18°C (sierpień).

Bezpieczeństwo

Bhutan to jeden z najbezpieczniejszych krajów świata, zagrożenie przestępczością jest minimalne. Kraj leży w strefie aktywnej sejsmicznie. W Bhutanie nie ma polskiej placówki dyplomatycznej, pomoc w razie kłopotów może być ograniczona. 

Obostrzenia w Buthanie

 • Osoby zaszczepione: przed przyjazdem muszą otrzymać zaświadczenie o negatywnym wyniku testu RT-PCR wykonanego max. 72 godzin przed wylotem. Konieczny będzie także test po przylocie i 14-dniowa kwarantanna. Turyści powinni wypełnić także deklarację dot. stanu zdrowia. 
 • Osoby niezaszczepione: co do testów przed i po przyjeździe do Bhutan, zasady są takie same jak dla zaszczepionych. Osoby bez szczepienia podlegają jednak dłuższej, bo 21-dniowej kwarantannie po przylocie. 

Tanie kraje na wakacje 2022 – Nepal

Nepal jest 2,2 razy mniejszy od Polski. Demokratyczna republika federalna Nepalu leży w Azji Południowej, w środkowej części Himalajów. Graniczy na północy z Chinami, a od południa, wschodu i zachodu z Indiami. Jest państwem śródlądowym.

Najwyższym szczytem Nepalu jest Mount Everest wznoszący się na 8848 metrów nad poziomem morza. Jest również najwyższa góra na świecie, która od wielu lat pobudza wyobraźnię himalaistów na całym świecie.

Sam koszt lotu pod Himalaje, a także ekstremalne atrakcje, jak trekking po górach czy lot nad Everestem nie należą do najtańszych, jednak pobyt w Nepalu nie jest wydatkiem wysokim. Dzienny budżet zamknie  się niespełna w 35 zł – nocleg można znaleźć już od 14 zł za dobę, wyżywienie kosztuje raz więcej (koszt obiadu i śniadania to 15-18 zł). Po miasteczkach można podróżować za 3 zł dziennie. 

Bezpieczeństwo w Nepalu

Sytuacja wewnątrz kraju jest napięta, może dochodzić do zamieszek i niepokojów społecznych. Poza tym często w Nepalu zdarzają się drobne kradzieże. Kraj leży też w strefie aktywnej sejsmicznie. W Nepalu nie ma polskiej placówki dyplomatycznej, pomoc  w razie problemów może być ograniczona.

Aktualne obostrzenia w Nepalu

 • Osoby zaszczepione: muszą mieć przy sobie zaświadczenie lekarskie, które potwierdzi negatywny wynik testu RT-PCR (wykonanego w ciągu 72 godzin przed wylotem). Muszą też wykonać test antygenowy w ciągu 24 godzin od zameldowania w hotelu oraz test antygenowy co 72 godziny. Dla osób zaszczepionych z negatywnym wynikiem nie ma obowiązku kwarantanny. Konieczne będzie także wypełnienie formularza lokalizacyjnego. 
 • Osoby niezaszczepione: muszą posiadać przetłumaczone na język angielski zaświadczenie od lekarza, stwierdzające negatywny wynik testu RT-PCR wykonanego w ciągu 72 godzin przed wylotem. Poddawane są również badaniu antygenowemu po przylocie (na własny koszt). Osoby z negatywnym wynikiem odbywają 5-dniową kwarantannę, natomiast te, u których wynik był pozytywny, podlegają obowiązkowej hospitalizacji (wszystko na własny koszt). 

Gdzie na tanie wakacje 2022 w Azji – Wietnam

Wietnam to państwo w Azji Południowo-Wschodniej, położone na Półwyspie Indochińskim i graniczące z Chińską Republiką Ludową, Laosem i Kambodżą. Ma ponad 100 mln mieszkańców i jest piętnastym co do wielkości populacji państwem świata.

Jest to jedno z najbardziej różnorodnych państw w Azji. Północna część kraju to bogata tradycja, górzyste tereny zamieszkałe przez liczne mniejszości etniczne, cudowna natura, niezwykłe tarasy ryżowe, rajskie wysepki, autentyczność i brak autokarów z turystami. Wszystkie te aspekty w połączeniu z tanim podróżowaniem stanowią doskonałą mieszankę na wakacje 2022.

Dzienny budżet podróży po Wietnamie można zamknąć w 30 zł. Pokój w domku letniskowym to koszt zaledwie 8 zł dziennie! Ekskluzywne pokoje w hotelach kosztują około 30-40 zł za dobę. Na dzienne wyżywienie wystarczy 17 zł, a transport po kraju kosztuje około 5 zł na dzień.

Bezpieczeństwo w Wietnamie

W większych miastach dochodzi do kradzieży kieszonkowych i wyrywania torebek przez motocyklistów. Niebezpiecznie jest także na drogach – motory często są przyczyną wypadków. Wietnam jest zagrożony tajfunami. 

Aktualne obostrzenia sanitarne w Wietnamie

od 22 marca 2020 r. obowiązuje zakaz wjazdu turystów do Wietnamu. Zakaz nie dotyczy poszczególnych kategorii osób, m.in. dyplomatów, ekspertów, menadżerów czy pracowników wysoko wykwalifikowanych. Ci jednak muszą posiadać negatywny wynik testu oraz poddać się kwarantannie. 

Gdzie na tanie wakacje 2022 w Afryce?

Na Czarnym Lądzie można z łatwością znaleźć budżetowe kierunki wakacyjne. Poza niewielkimi wydatkami znajdziecie tu niezwykłą florę i faunę, doskonale zachowaną architekturę i słońce praktycznie o każdej porze roku.

Do najtańszych krajów w Afryce należą Ghana, Egipt i Maroko.

Tanie wakacje 2022 w Ghanie

Ghana zwana szczytem Afryki to państwo w zachodniej Afryce nad Oceanem Atlantyckim. Graniczy z Togo, Burkina Faso i Wybrzeżem Kości Słoniowej. Nazwa kraju w języku Asante oznacza „Król – Wojownik”. 

Ceny w Ghanie są porównywalne do cen w Polsce. Wyżywienie, komunikacja miejska i bilety wstępu nie należą do najwyższych wydatków. Wystarczy już 62 zł dziennie, aby podróżować po Ghanie. Nocleg w hostelu kosztuje niespełna 35 zł. Za 25 zł można zjeść obiad i śniadanie. Na transport wystarczy przeznaczyć 9 zł dziennie. 

Bezpieczeństwo w Ghanie

Na terenie kraju występuje wysokie zagrożenie przestępczością pospolitą. Występują problemy z przemieszczaniem się po kraju. W Ghanie nie ma też polskiej placówki dyplomatycznej, co może spowolnić udzielnie pomocy w razie kłopotów.

Aktualne obostrzenia w Ghanie

 • Osoby zaszczepione: pełnoletnie muszą okazać na granicy dowód pełnego zaszczepienia oraz wykonać test PCR w ciągu 72 godzin przed przylotem do Ghany. Konieczne jest zarejestrowanie się przed podróżą na stronie: https://trustedtravel.panabios.org oraz wypełnienie deklaracji zdrowia. Po przylocie do Ghany turyści są poddawani obowiązkowemu testowi na Covid-19, który trzeba opłacić online (150 USD). Osoby z negatywnym wynikiem nie muszą poddawać się kwarantannie. 
 • Osoby niezaszczepione: osoby bez ważnego szczepienia nie mają prawa wjazdu do Ghany. 

Tanie wakacje 2022 – Egipt

Piramidy to nie tylko jeden z cudów świata, ale i obowiązkowy punkt na liście podróżnej wielu turystów. Pozostałości po starożytnych kulturach, fascynująca kultura i egzotyczna kuchnia potrafią rozkochać w sobie każdego. Tutaj dosłownie na każdym kroku można spotkać się z czymś intersującym.

Dużym plusem wakacji w Egipcie jest gwarantowana pogoda. W czerwcu, lipcu i sierpniu panują tu prawdziwe upały, a temperatura osiąga wartość 35°C w lipcu i sierpniu. Ósmy miesiąc roku to również najwyższa temperatura wody, która wynosi 28°C.

Wbrew pozorom Egipt nie jest drogim krajem. Jeśli planując wakacje, zorganizujemy je samodzielnie – będzie jeszcze taniej. Dzienny budżet to 38 zł, w jego skład wchodzi nocleg (od 12 zł w hostelach lub na polu namiotowym, wyżywienie (obiad i śniadanie to kosz około 21 zł) oraz transport (około 5 zł dziennie). namiotowym), wyżywienie (obiad i śniadanie to kosz około 21 zł) oraz transport (około 5 zł dziennie).

Bezpieczeństwo w Egipcie

Polskie MSZ odradza podróże na Półwysep Synaj, Pustynię Zachodnią, do tzw. Trójkąta Halaib oraz nie zaleca wyjazdu do strefy pustynnej na wschód od Doliny Nilu, do Delty Nilu i na wybrzeże Morza Śródziemnego (z wyjątkami) oraz do Doliny Nilu pomiędzy Kairem i Luksorem (z wyjątkiem miasta Luksor) oraz pomiędzy Asuanem i granicą z Sudanem (z wyjątkiem Abu Simbel). Na pozostałych terenach należy zachować ostrożność – w Egipcie wprowadzony jest stan wyjątkowy, co wiąże się z kontrolami w miejscach publicznych. Należy unikać zgromadzeń masowych i samotnego podróżowania czy oddalania się poza kurorty.

Aktualne obostrzenia w Egipcie

 • Osoby zaszczepione: nie muszą wykonywać testów przed i po przylocie. Nie obowiązuje także kwarantanna. W samolocie wypełnić trzeba natomiast wypełnić formularz lokalizacyjny. 
 • Osoby niezaszczepione: muszą okazać negatywny wynik testu PCR lub antygenowego na obecność COVID-19 (w j. angielskim lub arabskim). Jak informuje MSZ, osoby wyjeżdżające do Hurghady, Marsa Alam, Szarm El-Szejk lub Taby, muszą wykonać test. Przy wyniku pozytywnym konieczne jest odbycie 10-dniowej kwarantanny. Na pokładzie samolotu trzeba wypełnić formularz lokalizacyjny. 

Maroko – tanie wakacje 2022

Maroko to państwo położone w północno-zachodniej Afryce, nad Oceanem Atlantyckim i Morzem Śródziemnym, ze stolicą w Rabacie. Jest to kraj o ustroju monarchii konstytucyjnej. Sieć komunikacyjna jest tutaj dobrze rozwinięta. Linie kolejowe (połączone z liniami Algierii) mają długość 1,9 tys. km (z tego ponad 50% jest zelektryfikowanych). 

Maroko to punkt spotkań wpływu kultury europejskiej i arabskiej, masywu gór, pustyń po horyzont, morza, oaz, dolin, wąwozów, metropolii tętniących życie i tradycyjnych miasteczek. Maroko jest pełne kultur, kolorów i niezapomnianych wrażeń.

Samodzielnie zorganizowany wyjazd w te część świata (poza biletem) nie jest dużym wydatkiem. W ramach dziennego budżetu wystarczy 45 zł – 16 zł na nocleg w hostelu, 20 zł na wyżywienie i 9 zł na poruszanie się komunikacją publiczną.

Bezpieczeństwo w Maroko

Polskie MSZ zaleca zachowanie ostrożności wszystkim podróżującym do Maroka, jednocześnie odradzając wyjazdy na pogranicze Sahary Zachodniej z Mauretanią oraz na pogranicze z Algierią. Samotne kobiety mogą być zaczepiane przez obcych mężczyzn, zdarzają się też napady rabunkowe. Zaleca się podróżowanie w grupie, nigdy po zmroku. Należy uważać na naciągaczy, zwłaszcza oferujących wycieczki po okolicy. Trzeba również na bieżąco śledzić komunikaty polskiego MSZ odnośnie bezpieczeństwa w Maroku.

Aktualne obostrzenia w Maroko

 • Osoby zaszczepione: muszą przed przyjazdem wykonać test PCR (wykonany max 48h przed odprawą). Po przyjeździe obowiązuje szybki test oraz wybiórcze testy PCR. W zależności od objawów, osoby z pozytywnym wynikiem muszą odbyć kwarantannę. 
 • Osoby niezaszczepione: obowiązuje zakaz wjazdu. 

Tanie wakacje 2022 w Ameryce

Mysląc o Ameryce zapewne wielu przychodzi do głowy natychmiast USA, Kanada czy słoneczne kurorty na Karaibach, kojarzone z rajskimi (i drogimi) urlopami. Owszem, Ameryka to wszystkie te skojarzenia, ale i w te części świat można znaleźć tanie kierunki na wakacje 2022.

Ameryka Południowa wita trustów z otwartymi ramionami, oferując budżetowe rozwiązania. Wśród najtańszych krajów obu Ameryk możemy wymienić Argentynę, Kolumbię,  oraz Meksyk.

Argentyna na tanie wakacje 2022

Argentyna leży w Ameryce Południowej nad Oceanem Atlantyckim. Graniczy z Chile, Boliwią, Paragwajem, Brazylią i Urugwajem. Ukształtowanie powierzchni kraju jest bardzo urozmaicone. Wzdłuż zachodniej granicy ciągnie się pasmo Andów ze szczytem Aconcagua – 6960 m n.p.m. Wielu z pewnością kojarzy się z popularnymi serialami emitowanymi w polskiej telewizji, niewielu jednak wie, że można podróżować tutaj tanio i przyjemnie.

Na zwiedzanie Argentyny wystarczy już 60 zł dziennie. Noclegi w prywatnych kwaterach można znaleźć już od 25 zł. Obiad i śniadanie to koszt około 30 zł, a na komunikację publiczną wystarczy zaledwie 5 zł dziennie.

Argentyna to miejsce na świecie, w którym doskonale odnajdą się miłośnicy zwiedzania. Buenos Aires, La Boca, Park Narodowy Los Glaciares, najwyższy szczyt Ameryki Południowej – Aconcagua, lodowiec Perito Moreno, wodospady Iguazu – to tylko kilka przykładów, z całego wachlarza możliwości, jaki czeka w Ameryce.

Bezpieczeństwo w Argentynie

Największym zagrożeniem w Argentynie jest przestępczość pospolita. Bardzo często dochodzi do kradzieży i napadów. Przechodniom wyrywane są torby z rąk, niedopilnowane bagaże natychmiast padają łupem złodziei. Należy wystrzegać się osób, które proponują pomoc lub organizację wycieczek po Argentynie. 

Aktualne obostrzenia w Argentynie

 • Osoby zaszczepione: polscy turyści powinni mieć przy sobie negatywny wynik testu PCR (wykonany w ciągu 72 godzin przed wyjazdem) lub antygenowego (wykonany w ciągu 48 godzin przed podróżą). Trzeba posiadać także ubezpieczenia, które pokryje koszty leczenia w przypadku zachorowania na COVID-19. Po przyjeździe testy nie są wymagane. Kwarantanna również nie jest konieczna. W ciągu 48h przed podróżą trzeba jednak wypełnić formularz lokalizacyjny. 
 • Osoby niezaszczepione: aby wjechać do Argentyny, muszą uzyskać specjalne zezwolenie. Turyści muszą dodatkowo przedstawić negatywny wynik testu PCR (wykonany w ciągu 72 godzin przed wyjazdem) lub antygenowego (wykonany w ciągu 48 godzin przed podróżą), ubezpieczenie turystyczne na wypadek zachorowania na COVID-19. Wymagana jest 7-dniowa kwarantanna (od dnia wykonania testu przed wyjazdem) i wypełnienie formularza lokalizacyjnego. 

Tanie wakacje w Kolumbii

Ameryka Południowa u wybrzeży Pacyfiku i Morza Karaibskiego skrywa państwo znane przede wszystkim z pięknych miast kolonialnych, fantastycznej architektury i pysznej kawy. Republika Kolumbii zajmuje powierzchnię lądową 1 141 748 km² i powierzchnię morską 928 660 km². Terytorium Kolumbii rozciąga się od Morza Karaibskiego po Pacyfik, zajmuje spory fragment puszczy amazońskiej, osią państwa jest łańcuch Andów.

To prawdziwy raj dla spragnionych dzikiej natury, rajskiego klimatu i… tanich wakacji. Nocleg w Kolumbii można znaleźć już od  8 zł za noc w domkach przeznaczonych dla turystów. Na wyżywienie w lokalnych restauracjach wystarczy 21 zł dziennie, a po mieście można poruszać się komunikacją miejską, co kosztuje około 10 zł. Budżet dzienny na wyjazd do Kolumbii zamknie się więc w kwocie 39 zł. 

Bezpieczeństwo w Kolumbii

Polskie MSZ odradza wyjazdy do  Arauca, Cauca oraz Chocó y Norte de Santander. Na pozostałych terenach kraju zaleca zachowanie ostrożności. Podróżnicy powinni korzystać tylko z bezpiecznych i sprawdzonych środków transportu i usług turystycznych – zdarzają się porwania oraz kradzieże, zwłaszcza w taksówkach, przy bankomatach i centrach handlowych. Lepiej zabrać ze sobą kopię dokumentów. 

Aktualne obostrzenia w Kolumbii

 • Osoby zaszczepione: osoby podróżujące do Kolumbii muszą posiadać szczepienie. Konieczne będzie zaświadczenia o odbyciu szczepienia przeciwko COVID-19 (ostatnia dawka max 14 dni przed podróżą). Przy niepełnym szczepieniu wymagany będzie dodatkowo test PCR wykonany 72h przed wylotem. 
 • Osoby niezaszczepione: zakaz wjazdu dla turystów bez szczepienia. 

Meksyk na tanie wakacje 2022

Meksyk (Meksykańskie Stany Zjednoczone) jest to kraj położony południowej części Ameryki Północnej (w Ameryce Łacińskiej). Od północy sąsiaduje ze Stanami Zjednoczonymi a od południa z Gwatemalą i Belize. Od zachodu opływają go wody Oceanu Spokojnego, a od wschodu Zatoki Meksykańskiej i Morza Karaibskiego. Temperatura od stycznia do grudnia utrzymuje się tu na poziomie ponad 25°C, a temperatura wody od czerwca do sierpnia to wartość powyżej 28°C.

Co roku więc, miliony turystów z całego świata nadciągają do Meksyku, łamiąc często stereotyp o wakacjach tylko dla majętnych. W Meksyku można podróżować tanio, korzystając z wakacji bez ograniczeń.

Na dzienne podróżowanie po Meksyku wystarczy 55 zł. Nocleg można znaleźć w hostelach już od 17 zł za dobę. Na wyżywienie (śniadanie i obiad) trzeba przygotować około 30 zł dziennie, a za poruszanie się po kraju zapłaci się około 8 zł za dzień. Nie są to wygórowane wydatki, biorąc pod uwagę wszystkie atrakcje, jakich można doświadczyć w Meksyku.

Bezpieczeństwo w Meksyku

Należy unikać obszarów znanych z aktywnego działania karteli narkotykowych. W Meksyku dość często dochodzi do rozbojów i kradzieży. Paszport oraz bilet lotniczy najlepiej przechowywać w miejscu zakwaterowania. Należy zachować szczególną ostrożność w środkach komunikacji publicznej. Od listopada do lipca sporym zagrożeniem w Meksyku są huragany – należy więc na bieżąco śledzić doniesienia meteorologiczne.

Aktualne obostrzenia w Meksyku

Nie ma konieczności wykonywania testów przed wyjazdem i po przyjeździe. Nie ma również obowiązku odbywania kwarantanny (chyba że miejscowe władze zasądzą inaczej). Nie jest to obowiązek, ale polskie MSZ zaleca wykupienie przed podróżą ubezpieczenia, które zagwarantuje ochronę w razie zachorowania na COVID-19. 

Co zabrać na wakacje 2022?

Niska cena wakacji nie jest jedynym czynnikiem mającym wpływ na to, że urlop będzie udany. Do każdego wyjazdu – nawet tego tanim kosztem – trzeba się odpowiednio przygotować. Co zabrać ze sobą na wakacje, aby nie dać się zaskoczyć?

 • gotówka – poza karta bankową, należy mieć w kieszeni gotówkę, gdyż w wielu miejscach nie zapłacimy „plastikiem”,
 • środki przeciw komarom,
 • odpowiednie ubranie, a w tym koniecznie nakrycie głowy,
 • ochronę przeciwsłoneczną,
 • przejściówkę do gniazdka,
 • tabletki do uzdatniania wody,
 • odpowiednie dokumenty,
 • ubezpieczenie turystyczne.

Po co ubezpieczenie turystyczne na wakacje?

Planując tanie wakacje, mamy w zamiarze wydać jak najmniej. Logicznym jest więc, że lepiej jest zainwestować kilka złotych w polisę, niż kilkanaście tysięcy w rachunek, jakim możemy zostać obarczeni za granicą, w wyniku nieplanowanych sytuacji.

Leczenie za granicą jest dużo droższe niż w Polsce, a trzeba też pamiętać, że za wiele usług medycznych, które w Polsce są bezpłatne, na wakacjach zapłacimy z własnej kieszeni. Rachunki z takich wakacji często opiewają na kwoty nawet ponad 100 000 zł, a to tylko wydatki za na przykład dodatkowe badania konsultacja z lekarzem, czy pomoc w przypadku złamanej ręki. Odpowiednie ubezpieczenie turystyczne pozwoli czuć się bezpiecznie na zagranicznych wakacjach i z pewnością zaliczyć je do tych tanich – mówi Patrycja Pałka, specjalista ds. ubezpieczeń turystycznych w rankomat.pl

Poza nieplanowaną wizytą w szpitalu trzeba jeszcze pamiętać o ewentualnym zgubieniu bagażu, kradzieży czy stłuczce. Efektywną pomocą w przypadku tych wszystkich wydarzeń jest polisa turystyczna. To ochrona zdrowia i portfela – a tego właśnie nam najbardziej potrzeba na tanich wakacjach.

Ile kosztuje ubezpieczenie turystyczne na tanie wakacje 2022?

Zobaczmy, jakie ceny zostały wygenerowane dla naszych klientów, którzy za pomocą kalkulatora ubezpieczeń turystycznych zakupili polisę na wyjazd do Bułgarii:

10-dniowe wakacje w Bułgarii dla trzyosobowej rodziny
Ubezpieczyciel Zakres ubezpieczenia Cena
AXA Assistance
Koszty leczenia
200 000 zł
Ratownictwo
200 000 zł
Bagaż
0 zł
105,80 zł
3 os. / 10 dni
Dodatkowo: NNW: 20 000 zł ubezpieczenie Covid-19 17 sportów objętych ochroną
Europa
Koszty leczenia
137 712 zł
Ratownictwo
22 952 zł
Bagaż
1 377 zł
114,00 zł
3 os. / 10 dni
Dodatkowo: NNW: 13 771 zł ubezpieczenie Covid-19 10 sportów objętych ochroną
Generali
Koszty leczenia
200 000 zł
Ratownictwo
200 000 zł
Bagaż
0 zł
150,00 zł
3 os. / 10 dni
Dodatkowo: NNW: 30 000 zł OC: 50 000 zł ubezpieczenie Covid-19
Allianz
Koszty leczenia
200 000 zł
Ratownictwo
50 000 zł
Bagaż
1 800 zł
192,60 zł
3 os. / 10 dni
Dodatkowo: NNW: 20 000 zł OC: 50 000 zł ubezpieczenie Covid-19 49 sportów objętych ochroną OC sportowe: 50 000 zł
10-dniowe wakacje w Bułgarii dla trzyosobowej rodziny
AXA Assistance
105,80 zł 3 os. / 10 dni
Koszty leczenia
200 000 zł
Ratownictwo
200 000 zł
Bagaż
0 zł
Dodatkowo: NNW: 20 000 zł ubezpieczenie Covid-19 17 sportów objętych ochroną
Europa
114,00 zł 3 os. / 10 dni
Koszty leczenia
137 712 zł
Ratownictwo
22 952 zł
Bagaż
1 377 zł
Dodatkowo: NNW: 13 771 zł ubezpieczenie Covid-19 10 sportów objętych ochroną
Generali
150,00 zł 3 os. / 10 dni
Koszty leczenia
200 000 zł
Ratownictwo
200 000 zł
Bagaż
0 zł
Dodatkowo: NNW: 30 000 zł OC: 50 000 zł ubezpieczenie Covid-19
Allianz
192,60 zł 3 os. / 10 dni
Koszty leczenia
200 000 zł
Ratownictwo
50 000 zł
Bagaż
1 800 zł
Dodatkowo: NNW: 20 000 zł OC: 50 000 zł ubezpieczenie Covid-19 49 sportów objętych ochroną OC sportowe: 50 000 zł

Jak widać 105 zł za 3 na 10 dni to bardzo mały wydatek. Dodatkowo, kupując polisę przez Internet mamy możliwość dokładnego zapoznania się z jej zakresem, ceną i warunkami.

To wygoda i komfort, od których warto zacząć planowanie idealnych tanich wakacji 2022.

Podsumowanie
 1. W Europie najtańsze kraje dla podróżujących to Węgry, Bułgaria i Rumunia.
 2. W Azji na niskobudżetowe wakacje warto pojechać do Nepalu, Bhutanu lub Wietnamu.
 3. Z  kolei najtańsze kraje w Afryce pod podróżowania to Egipt, Maroko i Ghana.
 4. W Ameryce najtaniej wyjdzie zwiedzanie Kolumbii, Argentyny i Meksyku.
 5. Za granicą leczenie jest dużo droższe niż w Polsce.
 6. Polisę turystyczną można nabyć już za kilka złotych dziennie.

Tanie wakacje 2022 w pytaniach i odpowiedziach

 1. Na czym nie oszczędzać, planując podróż za granicę?

  Przede wszystkim na trosce o siebie. Na wakacjach może spotkać nas niespodziewana sytuacja, której efekty nie tylko popsują nam wyjazd, ale i stabilność finansową. Chociaż polisę turystyczną można zakupić tanio, warto kierować się przede wszystkim jej zakresem, a nie ceną.

 2. Czy ubezpieczenie gwarantuje ochronę w przypadku zachorowania na COVID-19?

  Obecnie większość ubezpieczycieli zapewnia taką ochronę. Jednak przed zakupem polisy trzeba dokładnie zapoznać się z Warunkami OWU i zakresem ochrony COVID-19.

 3. Czy można ubezpieczyć się od odwołanego lotu?

  Tak, ale przed zakupem należy dokładnie sprawdzić, jaki jest zakres ubezpieczenia, od kiedy obowiązuje i przede wszystkim – kiedy nie zadziała.

Porównaj cenę ubezpieczenia turystycznego
Kamil Sztandera
Redaktor
Redaktor ds. podróży i ekspert ds. ubezpieczeń turystycznych. Entuzjasta wycieczek rowerowych. Specjalizuje się w dziennikarstwie ekonomicznym. Prywatnie zainteresowany inwestowaniem i pomnażaniem oszczędności.

Oceń artykuł:

4.2/5 - (5 głosów)
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments