ZNAJDŹ NAJTAŃSZE UBEZPIECZENIE
Kontynent
Kraj

Czarnogóra samochodem – przewodnik i porady dla kierowców!

Opublikowano: 2023-11-24 (aktualizacja 2023-11-24, godz. 1:06)

Co prawda w Czarnogórze funkcjonują dwa lotniska, jednak większość turystów decyduje się na podróż do tego bałkańskiego kraju własnym samochodem. Takie rozwiązanie zapewnia znacznie większą elastyczność i swobodę podczas podróżowania. Umożliwia eksplorowanie najodleglejszych zakątków kraju, do których trudno byłoby dostać się publicznymi środkami transportu. Sprawdź, co warto wiedzieć o podróży samochodem do Czarnogóry w 2023 roku. 

Co warto wiedzieć o Czarnogórze? 

Czarnogóra to niewielkie państwo na Półwyspie Bałkańskim sąsiadujące z Chorwacją, Bośnią i Hercegowiną, Serbią i Albanią. Od południowego zachodu kraj ma dostęp do Adriatyku. Obszar wybrzeża cechuje łagodny klimat śródziemnomorski zapewniający idealne warunki do plażowania. Wybrzeże Czarnogóry przyciąga co roku setki turystów z Polski, którzy cenią sobie ciepłą, przejrzystą wodę i malownicze plaże.  

Porównaj cenę ubezpieczenia turystycznego

Wśród najchętniej odwiedzanych atrakcji Czarnogóry warto wymienić: 

  • Zatokę Kotorską — to niezwykłe miejsce wpisane na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO, które gwarantuje zapierający dech w piersiach z Górami Dynarskimi w tle; 
  • Park Narodowy Lovćen — na jego terenie znajdują się góry Štirovnik i Jezerski vrh; 
  • Park Narodowy Jeziora Szkoderskiego — obejmuje część Jeziora Szkoderskiego należącą do Czarnogóry. Zbiornik ten znajduje się na granicy z Albanią;  
  • Park Narodowy Durmitor — znajduje się na terenie malowniczego masywu górskiego Durmitor, w skład którego wchodzi szczyt Bobotov Kuk (2522 m n.p.m.). Przebiega tam również bardzo atrakcyjna widokowo trasa samochodowa P14; 
  • Czarne Jezioro — to najgłębsze i jedno z najpopularniejszych jezior Czarnogóry. Stanowi początek wielu szlaków górskich; 
  • Kanion rzeki Tara — to najdłuższy europejski kanion rozciągający się na długości ok. 150 km; 
  • Park Narodowy Gór Przeklętych — obejmuje rzadko uczęszczane przez turystów trasy. Zapewnia godziny wędrówek szlakami biegnącymi przez surowe i piękne krajobrazy. 

Czarnogóra samochodem — warianty dojazdu 

Przed wyjazdem do Czarnogóry warto zaplanować przebieg trasy. Pozwoli to uniknąć niespodzianek związanych z wydatkami za płatne odcinki dróg. Do najczęściej wybieranych wariantów zalicza się: 

  • trasa przez Czechy, Austrię, Słowenię i Chorwację. Jest odpowiednia dla osób wyruszających z miejscowości zlokalizowanych w zachodniej części kraju. W głównej mierze przebiega przez autostrady, co wiąże się z koniecznością poniesienia dodatkowych kosztów. Wybierając tę opcję, trzeba liczyć się z obowiązkiem zainwestowania w winiety na autostradę w Austrii i Czechach. Warto wspomnieć, że droga przez Czechy, Austrię, Słowenię i Chorwację prowadzi przez liczne miejscowości, w których warto zatrzymać się na nocleg lub kilkugodzinne zwiedzanie. Mowa tu np. o austriackim Wiedniu czy chorwackim Dubrowniku; 
  • trasa przez Czechy, Słowację, Węgry i Serbię. Również obejmuje płatne odcinki dróg (na Węgrzech i w Serbii), jednak jest ich znacznie mniej, niż przy wariancie 1. Droga biegnie m.in. przez Bratysławę i Budapeszt, gdzie można zaplanować odpoczynek lub dłuższą przerwę. 

Jakie dokumenty zabrać na podróż samochodem do Czarnogóry? 

Podczas pobytu w Czarnogórze należy mieć ze sobą komplet dokumentów. Wśród nich powinny znaleźć się: 

  • paszport lub dowód osobisty — w Czarnogórze można spędzić 30 dni na podstawie dowodu i od 30 do 90 dni na podstawie paszportu. Przy dłuższych pobytach konieczne staje się zdobycie wizy. Można ją uzyskać w Ambasadzie Czarnogóry w Warszawie. Przy wjeździe na podstawie dokumentu tożsamości musi on pozostawać ważny przez co najmniej 3 miesiące od dnia przekroczenia czarnogórskiej granicy; 
  • prawo jazdy; 
  • ubezpieczenie OC. 

Jeśli podróżujesz z osobami niepełnoletnimi, niekiedy może być potrzebna pisemna zgoda ich rodziców (lub jednego z nich) na pobyt w Czarnogórze. Dzieci i niepełnoletnia młodzież przed wjazdem do kraju bez rodziców (lub w towarzystwie tylko jednego z nich) muszą uzyskać pisemną zgodę. Taki dokument powinien zostać potwierdzony notarialnie i przetłumaczony na język angielski, serbski lub czarnogórski. Zgoda musi zawierać m.in. termin pobytu dziecka oraz numer paszportu opiekuna sprawującego pieczę nad małoletnim w czasie wyjazdu. 

Czarnogóra samochodem — najważniejsze informacje 

Czarnogóra jest znana ze stosunkowo wąskich, krętych i słabo oznakowanych dróg. W czasie podróżowania po tym kraju warto więc zachować szczególną ostrożność. Zaleca się też stosować zasadę ograniczonego zaufania ze względu na to, że na lokalnych drogach często można natknąć się na nierozważnych kierowców. Mieszkańcy Czarnogóry przejawiają skłonność do brawury i nieprzestrzegania zasad ruchu. Mają tendencję do niekulturalnej jazdy i wymuszania pierwszeństwa. Łamanie reguł zdarza się kierowcom szczególnie często na rondach będących stosunkowo nowym „wynalazkiem” czarnogórskiej infrastruktury drogowej. Zaleca się też unikać niewielkich stacji benzynowych, bo oferowane na nich paliwo może cechować się wątpliwą jakością. 

Przepisy drogowe 

Przed wyjazdem do Czarnogóry warto zapoznać się z obowiązującymi w tym bałkańskim kraju przepisami. Co najważniejsze, do kierowania pojazdami turystów uprawnia tam polskie prawo jazdy. Ponadto od 2021 roku w Czarnogórze nie jest wymagana zielona karta.  

  • Do obowiązkowego wyposażenia samochodu zaliczają się apteczka, trójkąt ostrzegawczy, kamizelka odblaskowa, linka holownicza i komplet zapasowych żarówek.  
  • Podczas prowadzenia pojazdu nie należy rozmawiać przez telefon. 
  • W czasie jazdy trzeba mieć zapalone światła mijania (przez całą dobę). 
  • Kierowca i pasażerowie przebywający w samochodzie muszą mieć zapięte pasy bezpieczeństwa.  
  • Na przednim fotelu pasażera nie można przewozić osób będących pod wpływem alkoholu i dzieci poniżej 12. roku życia.  
  • Dzieci poniżej 5. roku życia mogą być transportowane wyłącznie w specjalnych fotelikach.   
  • Dozwolona prędkość w terenie zabudowanym do 50 km/h, poza terenem zabudowanym — 80 km/h, a na drogach ekspresowych — 100 km/h.  
  • W samochodzie nie można mieć antyradarów. 
  • W okresie zimowym należy używać opon zimowych (od 15 listopada do 30 marca).  

Co grozi za nieprzestrzeganie przepisów w Czarnogórze? 

Mimo sporego chaosu na ulicach, w Czarnogórze warto przestrzegać zasad ruchu drogowego. Nierozważnym kierowcom lekceważącym przepisy grożą surowe mandaty nawet do 2 000 EUR lub pozbawienie wolności na 60 dni. Najsurowsze kary są przewidziane w przypadkach: 

  • przekroczenia dozwolonej prędkości o ponad 70 km/h w terenie zabudowanym lub o 90 km/h poza terenem zabudowanym; 
  • prowadzenia pojazdu pod wpływem narkotyków lub w stanie nietrzeźwym. 

Za przyłapanie na rozmowie przez telefon w czasie jazdy niestosujący się do zasad ruchu drogowego kierowca zapłaci 150 EUR. Brak kamizelki odblaskowej może skutkować wystawieniem grzywny w wysokości 80 EUR, a niezatrzymanie się na wezwanie policjanta — mandatem do 1 000 EUR.  

Czarnogóra samochodem, a kwestia ubezpieczenia 

Wiele osób pomija etap wykupowania ubezpieczenia w czasie planowania podróży zagranicznej. Ta pozorna oszczędność często daje odwrotny skutek i wiąże się np. z koniecznością opłacenia drogiej wizyty w lekarza lub pokrycia kosztów holowania uszkodzonego samochodu. Dlatego przed wyjazdem do Czarnogóry warto zadbać o odpowiednią polisę turystyczną i samochodową. 

Ubezpieczenie turystyczne 

Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego nie jest honorowana w Czarnogórze, bo kraj ten nie należy do UE. Na skutek tego każdy cudzoziemiec za wizytę u lekarza będzie zmuszony zapłacić od 30 do 50 euro. Stawki te wzrastają wraz z każdym wykonanym badaniem diagnostycznym i zabiegiem, nie mówiąc już o kosztach hospitalizacji. Osoby mające odpowiednią polisę podróżną po powrocie do kraju i udokumentowaniu wydatków mogą ubiegać się o zwrot poniesionych kosztów. Z tego powodu przed opuszczeniem Polski zaleca się wykupić ubezpieczenie turystyczne dla wszystkich uczestników podróży zapewniające możliwie jak najszerszy zakres ochrony. Polskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych rekomenduje, aby suma gwarantowana polisy wynosiła co najmniej 30 tys. euro. Jeśli w czasie wyjazdu planujesz aktywne spędzanie czasu, zadbaj o rozszerzenie ochrony ubezpieczeniowej (np. o sporty wysokiego ryzyka i ekstremalne). 

Ubezpieczenie samochodu 

Wg MSZ przed wyjazdem do Czarnogóry warto zainwestować również w pakiet assistance. Takie ubezpieczenie zapewni wsparcie w najmniej oczekiwanych sytuacjach. Decydując się na jeden z pakietów oferowanych przez ubezpieczycieli, możesz liczyć np. na: 

  • udostępnienie samochodu zastępczego po kradzieży lub awarii pojazdu; 
  • holowanie po wypadku lub uszkodzeniu auta; 
  • naprawę na miejscu zdarzenia; 
  • serwis opon i akumulatora; 
  • dowiezienie paliwa; 
  • zakwaterowanie po awarii lub wypadku. 

W czasie wyboru oferty assistance zwróć uwagę na wysokość sumy ubezpieczenia, jego zakres terytorialny i obowiązujące limity.

Oceń tę stronę

Czarnogóra samochodem - FAQ

  1. Czy w Czarnogórze jest bezpiecznie?

    Wedle informacji udostępnionych przez MSZ w Czarnogórze należy zachowywać podstawowe zasady ostrożności, jednak w kraju jest stosunkowo bezpiecznie.

  2. Ile się jedzie z Polski do Czarnogóry?

    Czas przejazdu z Polski do Czarnogóry zależy od wybranej trasy, miejsca wyjazdu i celu podróży. Przeważnie odległość pomiędzy państwami pokonuje się w maksymalnie 20 godzin.

  3. Ile kosztują winiety do Czarnogóry?

    W Czarnogórze nie obowiązują winiety.

Porównaj cenę ubezpieczenia turystycznego
Redakcja

Oceń artykuł:

Oceń tę stronę
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments