Jakie ubezpieczenie turystyczne do Czarnogóry? Wybieramy polisę podróżną

Opublikowano: 2018-06-29 (aktualizacja 2018-10-08, godz. 7:21)

Optymalne ubezpieczenie turystyczne do Czarnogóry kosztuje 7,27 zł dziennie dla osoby dorosłej. Jego największą zaletą są wysokie sumy gwarantowane kosztów leczenia i ratownictwa w wysokości 600 000 zł. MSZ zaleca posiadanie dodatkowej polisy podróżnej w tym kraju, ponieważ opieka medyczna jest płatna dla obcokrajowców.

Czarnogórę zamieszkuje zaledwie 650 tys. osób. To kraj, który można przemierzyć w ciągu jednego dnia. Jednak turystów przebywających tu pierwszy raz może zaskoczyć bardzo urozmaicony krajobraz. Rozciąga się od masywnych szczytów gór po słoneczne plaże, czy kamiennych pustyń na gaje oliwne. To także kulturowa mieszanka, gdzie cerkwie przenikają się z meczetami. Porównaj cenę ubezpieczenia turystycznego

1. Poznaj atrakcje turystyczne Czarnogóry

Zwiedzanie Czarnogóry obowiązkowo trzeba zacząć od Starego Baru. Miasteczko jest uznawane za jedno z najpiękniejszych miejsc na Bałkanach. Położone jest zaledwie cztery kilometry od wybrzeża, ale można w nim odpocząć od tłumu wczasowiczów. W centrum starówki znajduje się kamienna uliczka będąca kwintesencją różnorodności kraju. Zaczyna się studnią, następnie łagodnie opada, po czym stromo wznosi się do ruin zabytkowej twierdzy. Miejscowość jest otoczona mnóstwem malowniczych gór, skalistych szczytów i sadów oliwnych. W pobliżu można również podziwiać najstarsze w Europie drzewo oliwne, które ma ponad 2000 lat.

Jednym z najbardziej malowniczych miejsc w Czarnogórze jest również Boka Kotorska. Przypomina fiord, a w rzeczywistości jest silnie rozczłonkowaną zatoką riasową na Adriatyku. Wizytówką regionu jest licznie odwiedzany przez turystów Kotor. Znajdująca się w nim starówka została wpisana na listę UNESCO. Nieco spokojniej jest w marynarskim miasteczku, Peraście. Można tu podziwiać tonący w kwiatach i palmach Herceg Novi, pozostałości tureckiej i hiszpańskiej twierdzy czy jeden z największych w kraju ikonostas.

Turyści szukający ciszy i spokoju powinni zawitać do Cetinje. To dawna stolica Księstwa, a następnie Królestwa Czarnogóry i główny ośrodek duchowy mieszkańców tego kraju. Nawet w sezonie nie ma tu tłumów, a umiarkowany klimat pozwala odpocząć od upałów panujących na wybrzeżu. Do najbardziej znanych zabytków należą monaster cetinjski i dwór władyki Piotra II Petrovicia-Njegosa. Podziwiać można również liczne zabytkowe domy i pałacyki, w tym dawne ambasady wielkich mocarstw.

Osoby poszukujące rozrywki powinny odwiedzić konkurującą o względy turystów z chorwackim Dubrownikiem, Budvę. Miasto posiada dobrze rozwiniętą bazę noclegowo-gastronomiczną. Na wąskich uliczkach pełnych kafejek i restauracji, można spotkać tłumy bawiących się Serbów, Niemców, Polaków i Rosjan.

Miłośnicy górskich wędrówek obowiązkowo powinni odwiedzić położone we wschodniej części kraju góry Bjelasica, Komovi i Prokletije. Ich widoki przyciągają one przyrodników, fotografów czy etnografów. Dzikie pasma i masywy można również podziwiać w czarnogórskiej części Gór Dynarskich.

2. Zorganizuj wyjazd do Czarnogóry na własną rękę

Za siedmiodniowe wczasy zorganizowane przez biuro podróży dla dwóch osób w 3-gwiazdkowym hotelu trzeba zapłacić około 2500 zł, a w standardzie all inclusive w 5-gwiazdkowym hotelu około 6000 zł. Touroperatorzy oferują również wycieczki objazdowe po Czarnogórze. Cena tygodniowego zwiedzania dla dwóch osób wynosi około 4500 zł. Oferta zawiera dwa posiłki oraz sześć noclegów w 3-gwiazdkowym hotelu.

Do Czarnogóry można również dotrzeć samodzielnie. Najtańszy przejazd autokarem z Warszawy do Podgoricy dla dwóch osób kosztuje około 1800 zł w obie strony, a lot samolotem około 1600 zł. Do wydatków związanych z wyjazdem należy doliczyć również wyżywienie. Za posiłek w taniej restauracji trzeba zapłacić około 26 zł, a w średniej klasy lokalu za trzy dania dla dwóch osób około 110 zł.  Średnia cena noclegu w hostelu wynosi 82 zł, a w 5-gwiazdkowym hotelu 944 zł.

Średnia dobowa cena noclegu w Czarnogórze

Standard zakwaterowaniaCena noclegu za dobę
Hostel82 zł
Hotel 1-gwiazdkowy153 zł
Hotel 2-gwiazdkowy158 zł
Hotel 3-gwiazdkowy238 zł
Hotel 4-gwiazdkowy432 zł
Hotel 5-gwiazdkowy944 zł

Źródło: Hikersbay.com

Koszty tygodniowego wyjazdu do Czarnogóry dla dwóch osób w celu zwiedzenia tego kraju z biurem podróży, mogą być porównywalne w stosunku do jego organizowania na własną rękę. Oczywiście są uzależnione od miejsca zakwaterowania oraz wyżywienia. Wydatki związane z podróżą można obniżyć poprzez samodzielne przygotowywanie posiłków, a także nocowanie w hostelu lub tanim hotelu.

3. Sprawdź stan bezpieczeństwa w Czarnogórze

Polacy mogą przekroczyć granicę Czarnogóry na okres 30 dni na podstawie dowodu osobistego. Jednak Ministerstwo Spraw Zagranicznych (MSZ) zaleca ze względu na niejednoznaczne regulacje w tej kwestii, posiadanie przy sobie ważnego paszportu. W ocenie resortu jest to kraj przyjazny turystom z niskim prawdopodobieństwem zamachu terrorystycznego.

Największym zagrożeniem dla turystów mogą być kradzieże. Najczęściej dochodzi do nich latem. Łupem złodziei padają przede wszystkim pieniądze oraz dokumenty. MSZ zaleca, aby gotówkę rozmieścić w różnych częściach ubrania, a także nie pozostawiać w samochodzie cennych przedmiotów.

4. Kup optymalne ubezpieczenie turystyczne do Czarnogóry

MSZ zaleca polskim turystom posiadanie dodatkowego ubezpieczenia turystycznego. Polisa powinna pokrywać koszty transportu medycznego do kraju. Czarnogóra nie jest członkiem Unii Europejskiej lub Europejskiego Stowarzyszenia Wolnego Handlu. W efekcie nie obowiązuje w niej Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ). Dla obcokrajowców w tym państwie opieka publiczna opieka zdrowotna jest płatna i stoi na niskim poziomie. Za wizytę u lekarza trzeba zapłacić od 30 do 50 euro. Za badania diagnostyczne czy zabiegi należy dopłacić.

Najtańsze ubezpieczenie turystyczne do Czarnogóry kosztuje 2,61 zł dziennie dla osoby dorosłej. Jednak jego zakres ochrony może być niewystarczający. Polisa nie refunduje kosztów ratownictwa, a także nie posiada ubezpieczenia od odpowiedzialności cywilnej w życiu prywatnym. Suma gwarantowana opieki medycznej w kwocie 43 632 zł (10 000 euro) również jest zbyt niska. W przypadku podróży po Europie ich rekomendowana wysokość powinna wynosić co najmniej 30 000 euro.

Jak widać, myśląc „ubezpieczenie turystyczne Czarnogóra” nie należy kierować się jego ceną, a zakresem ochrony. Optymalną polisę można znaleźć w kalkulatorze ubezpieczeń turystycznych na polisaturystyczna.pl już za 7,27 zł dziennie dla osoby dorosłej. Posiada bardzo wysokie sumy gwarantowane kosztów leczenia i ratownictwa w wysokości 600 000 zł (około 137 931 euro).

Porównanie najtańszej i optymalnej oferty ubezpieczenia turystycznego do Czarnogóry

Zakres ochronyNajtańsze ubezpieczenie turystyczneOptymalne ubezpieczenie turystyczne
Koszty leczenia43 632 zł (10 000 euro)43 632 zł (10 000 euro) 600 000 zł (około 137 931 euro)
Koszty ratownictwa43 632 zł (10 000 euro) 600 000 zł (około 137 931 euro)
NNW8 726 zł (2000 euro)50 000 zł (około 11 494 euro)
OC w życiu prywatnym150 000 zł (około 34 482 euro)
Ubezpieczenie bagażu872 zł (200 euro)1500 zł (około 344 euro)
Usługi assistanceTakTak
Cena polisy2,61 zł dziennie7,27 zł dziennie

Źródło: rankomat.pl

Ubezpieczenie turystyczne Czarnogóra – koszt zakupu jest niski

Z naszego porównania wynika, że koszt zakupu pomiędzy najtańszym a optymalnym ubezpieczeniem turystycznym wynosi zaledwie 4,66 zł dziennie. Oprócz bardzo wysokich sum gwarantowanych kosztów leczenia i ratownictwa w wysokości 600 000 zł, rekomendowana przez nas polisa zawiera również OC w życiu prywatnym na kwotę 150 000 zł. Dodatkowo zakres ochrony został rozszerzony o następstwa nieszczęśliwych wypadków (NNW) do 50 000 zł, ubezpieczenie bagażu do 1500 zł oraz usługi assistance.

Porównaj cenę ubezpieczenia turystycznego
Redakcja

Oceń artykuł:

Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments