Bukmacher Mostbet to jedna z najbardziej znanych platform gier w Polsce, oferująca usługi w zakresie zakładów sportowych, e-sportu i gier kasynowych online. Strona bukmachera oferuje wysokie kursy, a także liczne bonusy i promocje, darmowe zakłady, darmowe spiny i szybkie wypłaty. Dzięki bonusom bez depozytu w Mostbet Twoja gra stanie się jeszcze bardziej opłacalna. Dodatkowo Mostbet posiada aplikację mobilną, która pozwala na zawieranie zakładów w dowolnym miejscu i czasie.
ZNAJDŹ NAJTAŃSZE UBEZPIECZENIE
Kontynent
Kraj

Słowacja samochodem – mini przewodnik dla kierowców!

Redakcja

Zaktualizowano: 2023-11-24

Podróż samochodem na Słowację ma wiele zalet, a własne auto zapewnia ogromną swobodę podczas zwiedzania kraju. Gwarantuje niezależność od komunikacji publicznej i umożliwia spędzanie czasu w dowolny sposób. Sprawdź, co warto wiedzieć podczas planowania wycieczki samochodem na Słowację.  

Gdzie jechać samochodem na Słowację? 

Słowacja to stosunkowo małe państwo śródlądowe, które przylega do południowej granicy Polski. Mimo niewielkiej powierzchni, oferuje wiele interesujących atrakcji przyrodniczych i zabytków. Ponad połowę obszaru kraju zajmują pasma Karpat Zachodnich, przez które przebiegają widokowe szlaki górskie. Miłośnicy trekkingów mogą wybierać spośród tras Wielkiej i Małej Fatry, Tatr czy Bieszczad.  

Porównaj cenę ubezpieczenia turystycznego

W czasie podróży samochodem warto odwiedzić też ciekawe miejscowości, których na Słowacji nie brakuje. Wśród nich często wymienia się: 

 • Bratysławę — to stolica Słowacji. Znajduje się tu wiele atrakcji, m.in. zabudowania z IX wieku obejmujące Stare Miasto i Zamek Bratysławski, Katedra św. Marcina czy klasztor Kapucynów; 
 • Koszyce – miasto zachęca do spacerów po niewielkim rynku i odwiedzenia Katedry św. Elżbiety.  
 • Bardejów – to bardzo urokliwa miejscowość, w której warto zatrzymać się na zwiedzanie Bazyliki Świętego Idziego i pyszną kawę w jednej z kawiarni.  

Ile jedzie się samochodem na Słowację? 

Czas trwania podróży samochodem na Słowację zmienia się w zależności od różnych czynników. Wpływ na długość jazdy ma m.in. odległość pomiędzy punktem wyjazdu a lokalizacją docelową, liczba postojów, warunki pogodowe i natężenie ruchu. Większość osób zamierzających spędzić urlop w tym górzystym kraju kieruje się w stronę jednego z trzech przejść granicznych. Mieszkańcy wschodniej Polski przeważnie przekraczają granicę w Barwinku. Osoby wyjeżdżające z centralnych części kraju, np. z Warszawy, zazwyczaj kierują się do miejscowości Chyżne. Z kolei turyści wyruszający z zachodu Polski najczęściej wybierają przejście graniczne w Zwardoniu.  

Na przejazd z Warszawy do Bańskiej Bystrzycy, miejscowości znajdującej się niemal w centrum kraju, trzeba poświęcić ok. 6,5 godziny. Długość trasy zmienia się w zależności od miejsca wyjazdu i trwa: 

 • z Lublina — 6 godzin; 
 • z Gdańska — 8 godzin; 
 • ze Szczecina — 8,5 godziny; 
 • z Krakowa — 4 godziny.  

Samochodem na Słowację — obowiązkowe wyposażenie 

Po przekroczeniu granicy ze Słowacją należy przestrzegać przepisów ruchu drogowego obowiązujących w tym kraju. Przy kontroli policji funkcjonariusze mogą poprosić o okazanie niezbędnego wyposażenia samochodu. Wówczas w Twoim pojeździe powinny znajdować się: 

 • kamizelka odblaskowa dla kierowcy i każdego z pasażerów (kamizelki powinny znajdować się w kabinie pojazdu); 
 • trójkąt ostrzegawczy; 
 • odpowiednio wyposażona apteczka; 
 • koło zapasowe; 
 • lewarek; 
 • komplet kluczy do zmiany koła. 

Przed wyruszeniem w trasę należy uzupełnić wyposażenie pojazdu w taki sposób, aby wszystkie wymagane przedmioty znajdowały się w pojeździe. W przeciwnym razie kierowca naraża się na otrzymanie mandatu. 

Samochodem na Słowację — przepisy ruchu drogowego 

Przepisy ruchu drogowego obowiązujące w Słowacji nieco przypominają te działające w Polsce. Aby zmniejszyć ryzyko zatrzymania przez policję i otrzymania mandatu, należy: 

 • jeździć z zapiętymi pasami bezpieczeństwa – obowiązek ten dotyczy zarówno kierowcy, jak i wszystkich pasażerów; 
 • przewozić dzieci o wzroście do 150 cm w foteliku samochodowym; 
 • stosować się do zakazu przewożenia dzieci poniżej 12. roku życia na przednim siedzeniu;  
 • włączać światła mijania niezależnie od pory roku i godziny; 
 • jeździć na oponach zimowych zawsze wtedy, gdy jezdnia jest pokryta śniegiem lub lodem; 
 • nie korzystać z telefonu komórkowego w czasie jazdy; 
 • nie wsiadać do samochodu po alkoholu.  
 • stosować się do obowiązujących ograniczeń prędkości.  

Samochodem na Słowację — jak szybko można jeździć? 

Na Słowacji, podobnie jak w Polsce, należy stosować się do ograniczeń prędkości określonych na znakach drogowych. Jeśli na danym odcinku nie ma żadnych informacji co do limitów, kierowca samochodu osobowego o DMC do 3,5 t powinien poruszać się z prędkością: 

 • 50 km/h – na obszarze zabudowanym; 
 • 90 km/h – w terenie niezabudowanym; 
 • 90 km/h – na autostradach i drogach ekspresowych w obszarze zabudowanym; 
 • 130 km/h – na autostradach i drogach ekspresowych w terenie niezabudowanym.  

Przyłapanie kierowcy przez słowacką policję na przekraczaniu prędkości niemal zawsze kończy się mandatem. Taką karę finansową należy zapłacić gotówką na miejscu. W przeciwnym razie funkcjonariusze mają prawo odebrać Twoje prawo jazdy na okres do 15 dni. W tym czasie masz obowiązek uregulować należność za mandat. Jeśli tego nie zrobisz, nie otrzymasz z powrotem dokumentu.  

Samochodem na Słowację — koszt paliwa 

Jednym z najważniejszych czynników wpływających na cenę wyjazdu do Słowacji są ceny paliwa. Aby poznać przybliżony koszt podróży, warto oszacować kwotę potrzebną na tankowanie. Uśrednione ceny benzyny na Słowacji (na dzień 13.11.2023) prezentują się następująco: 

 • benzyna — 1,7 EUR; 
 • diesel — 1,7 EUR; 
 • LPG — 0,7 EUR. 

Stacje benzynowe są łatwo dostępne i można na nich płacić zarówno gotówką, jak i kartą.  

Jakie dokumenty na wyjazd samochodem do Słowacji? 

Słowacja należy do Unii Europejskiej, dlatego podczas pobytu w tym kraju nie trzeba mieć ani specjalnych dokumentów, ani wizy. Każdy kierowca w czasie kontroli policyjnej powinien móc okazać: 

 • dokument tożsamości (dowód lub paszport); 
 • polskie lub międzynarodowe prawo jazdy; 
 • dowód rejestracyjny samochodu; 
 • potwierdzenie zawarcia umowy ubezpieczenia OC.  

Co ważne, na Słowacji nie jest wymagana zielona karta. 

Samochodem na Słowację – winiety  

Za przejazd niektórymi odcinkami słowackiej sieci drogowej trzeba wnieść odpowiednią opłatę. Mowa tu nie tylko u autostradach czy “ekspresówkach”, ale również o tzw. drogach I klasy. Płatne fragmenty są oznaczone niebieskimi znakami przedstawiającymi biały samochód. Z pierwszym z nich kierowca z Polski ma do czynienia od razu po przekroczeniu granicy w Zwardoniu. Tam polska S1 łączy się z płatną autostradą D3.  

Na Słowacji działa elektroniczny system poboru opłat za przejazd. Jeśli zamierzasz przemieszczać się po płatnych odcinkach, musisz zadbać o wykupienie odpowiedniej winiety. W zależności od planu podróży, możesz zdecydować się na wniesienie należności za: 

 • winietę ważną w danym roku kalendarzowym (od 1 stycznia danego roku do 31 stycznia kolejnego roku); 
 • winietę ważną 365 dni od wskazanej daty; 
 • winietę miesięczną ważną przez 30 dni od ustalonej daty (koszt 17 EUR); 
 • winietę 10-dniową ważną przez 10 dni od wskazanego dnia (koszt 12 EUR). 

Winiety zakupisz przez internet lub na wybranych stacjach benzynowych. Opłatę za poruszanie się po autostradach i drogach ekspresowych uregulujesz również za pomocą specjalnego urządzenia znajdującego się na przejściu granicznym.  

Jakie ubezpieczenie na Słowację? 

Dodatkowa polisa na Słowację nie jest wymagana, jednak w wielu przypadkach może okazać się bardzo przydatna. Towarzystwa ubezpieczeniowe oferują atrakcyjne pakiety dla turystów, które pozwalają zabezpieczyć finanse, zdrowie i mienie na okres pobytu zagranicą.  

Ubezpieczenie zdrowotne 

Na Słowacji turyści z Polski mogą korzystać z opieki medycznej na takich samych zasadach jak obywatele tego kraju. Aby skorzystać z publicznej służby zdrowia, trzeba najpierw okazać kartę EKUZ. Dzięki niej cudzoziemiec nie musi płacić za udzielenie pierwszy pomocy. Należy jednak pamiętać, że w ramach darmowego ubezpieczenia nie można liczyć na pokrycie kosztów transportu medycznego do Polski czy leczenia w prywatnych szpitalach. Przed wyjazdem zaleca się wykupienie dodatkowego ubezpieczenia turystycznego z sumą ubezpieczenia na poziomie co najmniej 20 000 EUR. Dzienny koszt takiej polisy to zaledwie kilka, maksymalnie kilkanaście, złotych. Cena ubezpieczenia zależy od sum gwarantowanych i zakresu ochrony. 

Warto wiedzieć! O ubezpieczenie zdrowotne powinny zadbać zwłaszcza osoby planujące wypady w góry. Słowacja Horská Záchranná Služba (odpowiednik polskiego TOPR-u) pobiera wysokie opłaty za akcje ratownicze i poszukiwawcze. Aby uniknąć ogromnych wydatków, warto zainwestować w odpowiednią polisę. Suma gwarantowania kosztów ratownictwa powinna wynosić co najmniej 6 000 EUR, a kosztów leczenia-20 000-30 000 EUR.  

Ubezpieczenie samochodu 

Wyjazd za granicę z samym OC jest możliwy, jednak wydaje się dość ryzykowny. W razie jakiegokolwiek zdarzenia drogowego, awarii, włamania do pojazdu czy kradzieży, nie można wtedy liczyć na wsparcie techniczne lub odszkodowanie. Odpowiednia polisa assistance ułatwi zorganizowanie holowania, transportu czy zakwaterowania na czas naprawy samochodu. Zagwarantuje też pomoc tłumacza w kontaktowaniu się ze służbami i dostarczenie paliwa w nagłych sytuacjach.  

Wielu ubezpieczycieli ma w ofercie assistance krótkoterminowe zapewniające ochronę przez 7, 9, 15 lub 30 dni. Warto zorientować się w obowiązujących stawkach i rozważyć wykupienie dodatkowej polisy na czas wyjazdu.

Podsumowanie
 • Wyjazd na Słowację samochodem nie wymaga zbyt wielu przygotowań. Podczas wyjazdu kierowca musi mieć ze sobą polskie prawo jazdy i potwierdzenie wykupienia ubezpieczenia OC.  
 • Przed podróżą należy wykupić też odpowiednią winietę umożliwiającą poruszanie się po płatnych odcinkach autostrad i dróg ekspresowych.  
 • Podczas wyjazdu może przydać Ci się ubezpieczenie zdrowotne, bo karta EKUZ zapewnia dostęp wyłącznie do podstawowej opieki zdrowotnej.  
 • Warto rozważyć też zakupienie krótkoterminowego assistance. 

Samochodem na Słowację - FAQ

 1. Czy na Słowacji jest bezpiecznie?

  Zagrożenie kradzieżami i włamaniami na Słowacji jest niewielkie.

 2. Czy na Słowacji można palić papierosy?

  Za palenie papierosów w niektórych miejscach publicznych na Słowacji grozi mandat. Karę grzywny można otrzymać za “dymka” m.in. na przystanku autobusowym, na krytym peronie, w pociągu czy w autobusie.

 3. Czy na Słowacji trzeba mieć zapasowe żarówki?

  Do obowiązkowego wyposażenia samochodu na Słowacji nie wliczają się zapasowe żarówki.

Porównaj cenę ubezpieczenia turystycznego
Redakcja

Oceń artykuł:

Oceń tę stronę
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments