Zaktualizowano: 2023-11-24
Podróż samochodem na Słowację ma wiele zalet, a własne auto zapewnia ogromną swobodę podczas zwiedzania kraju. Gwarantuje niezależność od komunikacji publicznej i umożliwia spędzanie czasu w dowolny sposób. Sprawdź, co warto wiedzieć podczas planowania wycieczki samochodem na Słowację.
Słowacja to stosunkowo małe państwo śródlądowe, które przylega do południowej granicy Polski. Mimo niewielkiej powierzchni, oferuje wiele interesujących atrakcji przyrodniczych i zabytków. Ponad połowę obszaru kraju zajmują pasma Karpat Zachodnich, przez które przebiegają widokowe szlaki górskie. Miłośnicy trekkingów mogą wybierać spośród tras Wielkiej i Małej Fatry, Tatr czy Bieszczad.
W czasie podróży samochodem warto odwiedzić też ciekawe miejscowości, których na Słowacji nie brakuje. Wśród nich często wymienia się:
Czas trwania podróży samochodem na Słowację zmienia się w zależności od różnych czynników. Wpływ na długość jazdy ma m.in. odległość pomiędzy punktem wyjazdu a lokalizacją docelową, liczba postojów, warunki pogodowe i natężenie ruchu. Większość osób zamierzających spędzić urlop w tym górzystym kraju kieruje się w stronę jednego z trzech przejść granicznych. Mieszkańcy wschodniej Polski przeważnie przekraczają granicę w Barwinku. Osoby wyjeżdżające z centralnych części kraju, np. z Warszawy, zazwyczaj kierują się do miejscowości Chyżne. Z kolei turyści wyruszający z zachodu Polski najczęściej wybierają przejście graniczne w Zwardoniu.
Na przejazd z Warszawy do Bańskiej Bystrzycy, miejscowości znajdującej się niemal w centrum kraju, trzeba poświęcić ok. 6,5 godziny. Długość trasy zmienia się w zależności od miejsca wyjazdu i trwa:
Po przekroczeniu granicy ze Słowacją należy przestrzegać przepisów ruchu drogowego obowiązujących w tym kraju. Przy kontroli policji funkcjonariusze mogą poprosić o okazanie niezbędnego wyposażenia samochodu. Wówczas w Twoim pojeździe powinny znajdować się:
Przed wyruszeniem w trasę należy uzupełnić wyposażenie pojazdu w taki sposób, aby wszystkie wymagane przedmioty znajdowały się w pojeździe. W przeciwnym razie kierowca naraża się na otrzymanie mandatu.
Przepisy ruchu drogowego obowiązujące w Słowacji nieco przypominają te działające w Polsce. Aby zmniejszyć ryzyko zatrzymania przez policję i otrzymania mandatu, należy:
Na Słowacji, podobnie jak w Polsce, należy stosować się do ograniczeń prędkości określonych na znakach drogowych. Jeśli na danym odcinku nie ma żadnych informacji co do limitów, kierowca samochodu osobowego o DMC do 3,5 t powinien poruszać się z prędkością:
Przyłapanie kierowcy przez słowacką policję na przekraczaniu prędkości niemal zawsze kończy się mandatem. Taką karę finansową należy zapłacić gotówką na miejscu. W przeciwnym razie funkcjonariusze mają prawo odebrać Twoje prawo jazdy na okres do 15 dni. W tym czasie masz obowiązek uregulować należność za mandat. Jeśli tego nie zrobisz, nie otrzymasz z powrotem dokumentu.
Jednym z najważniejszych czynników wpływających na cenę wyjazdu do Słowacji są ceny paliwa. Aby poznać przybliżony koszt podróży, warto oszacować kwotę potrzebną na tankowanie. Uśrednione ceny benzyny na Słowacji (na dzień 13.11.2023) prezentują się następująco:
Stacje benzynowe są łatwo dostępne i można na nich płacić zarówno gotówką, jak i kartą.
Słowacja należy do Unii Europejskiej, dlatego podczas pobytu w tym kraju nie trzeba mieć ani specjalnych dokumentów, ani wizy. Każdy kierowca w czasie kontroli policyjnej powinien móc okazać:
Co ważne, na Słowacji nie jest wymagana zielona karta.
Za przejazd niektórymi odcinkami słowackiej sieci drogowej trzeba wnieść odpowiednią opłatę. Mowa tu nie tylko u autostradach czy “ekspresówkach”, ale również o tzw. drogach I klasy. Płatne fragmenty są oznaczone niebieskimi znakami przedstawiającymi biały samochód. Z pierwszym z nich kierowca z Polski ma do czynienia od razu po przekroczeniu granicy w Zwardoniu. Tam polska S1 łączy się z płatną autostradą D3.
Na Słowacji działa elektroniczny system poboru opłat za przejazd. Jeśli zamierzasz przemieszczać się po płatnych odcinkach, musisz zadbać o wykupienie odpowiedniej winiety. W zależności od planu podróży, możesz zdecydować się na wniesienie należności za:
Winiety zakupisz przez internet lub na wybranych stacjach benzynowych. Opłatę za poruszanie się po autostradach i drogach ekspresowych uregulujesz również za pomocą specjalnego urządzenia znajdującego się na przejściu granicznym.
Dodatkowa polisa na Słowację nie jest wymagana, jednak w wielu przypadkach może okazać się bardzo przydatna. Towarzystwa ubezpieczeniowe oferują atrakcyjne pakiety dla turystów, które pozwalają zabezpieczyć finanse, zdrowie i mienie na okres pobytu zagranicą.
Na Słowacji turyści z Polski mogą korzystać z opieki medycznej na takich samych zasadach jak obywatele tego kraju. Aby skorzystać z publicznej służby zdrowia, trzeba najpierw okazać kartę EKUZ. Dzięki niej cudzoziemiec nie musi płacić za udzielenie pierwszy pomocy. Należy jednak pamiętać, że w ramach darmowego ubezpieczenia nie można liczyć na pokrycie kosztów transportu medycznego do Polski czy leczenia w prywatnych szpitalach. Przed wyjazdem zaleca się wykupienie dodatkowego ubezpieczenia turystycznego z sumą ubezpieczenia na poziomie co najmniej 20 000 EUR. Dzienny koszt takiej polisy to zaledwie kilka, maksymalnie kilkanaście, złotych. Cena ubezpieczenia zależy od sum gwarantowanych i zakresu ochrony.
Warto wiedzieć! O ubezpieczenie zdrowotne powinny zadbać zwłaszcza osoby planujące wypady w góry. Słowacja Horská Záchranná Služba (odpowiednik polskiego TOPR-u) pobiera wysokie opłaty za akcje ratownicze i poszukiwawcze. Aby uniknąć ogromnych wydatków, warto zainwestować w odpowiednią polisę. Suma gwarantowania kosztów ratownictwa powinna wynosić co najmniej 6 000 EUR, a kosztów leczenia-20 000-30 000 EUR.
Wyjazd za granicę z samym OC jest możliwy, jednak wydaje się dość ryzykowny. W razie jakiegokolwiek zdarzenia drogowego, awarii, włamania do pojazdu czy kradzieży, nie można wtedy liczyć na wsparcie techniczne lub odszkodowanie. Odpowiednia polisa assistance ułatwi zorganizowanie holowania, transportu czy zakwaterowania na czas naprawy samochodu. Zagwarantuje też pomoc tłumacza w kontaktowaniu się ze służbami i dostarczenie paliwa w nagłych sytuacjach.
Wielu ubezpieczycieli ma w ofercie assistance krótkoterminowe zapewniające ochronę przez 7, 9, 15 lub 30 dni. Warto zorientować się w obowiązujących stawkach i rozważyć wykupienie dodatkowej polisy na czas wyjazdu.
Czy na Słowacji jest bezpiecznie?
Zagrożenie kradzieżami i włamaniami na Słowacji jest niewielkie.
Czy na Słowacji można palić papierosy?
Za palenie papierosów w niektórych miejscach publicznych na Słowacji grozi mandat. Karę grzywny można otrzymać za “dymka” m.in. na przystanku autobusowym, na krytym peronie, w pociągu czy w autobusie.
Czy na Słowacji trzeba mieć zapasowe żarówki?
Do obowiązkowego wyposażenia samochodu na Słowacji nie wliczają się zapasowe żarówki.
Oceń artykuł: