Bukmacher Mostbet to jedna z najbardziej znanych platform gier w Polsce, oferująca usługi w zakresie zakładów sportowych, e-sportu i gier kasynowych online. Strona bukmachera oferuje wysokie kursy, a także liczne bonusy i promocje, darmowe zakłady, darmowe spiny i szybkie wypłaty. Dzięki bonusom bez depozytu w Mostbet Twoja gra stanie się jeszcze bardziej opłacalna. Dodatkowo Mostbet posiada aplikację mobilną, która pozwala na zawieranie zakładów w dowolnym miejscu i czasie.
ZNAJDŹ NAJTAŃSZE UBEZPIECZENIE
Kontynent
Kraj

Jak wyrobić kartę EKUZ – Poznań

Patrycja Pałka

Zaktualizowano: 2023-03-27

Bezpłatnie Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ) w Poznaniu można wyrobić w Wielkopolskim Oddziale NFZ. Jednak EKUZ powinien być jedynie uzupełnieniem polisy turystycznej za granicą, bo zakres ochrony karty może być niewystarczający. Najtańsze ubezpieczenie podróżne można kupić już od 3,70 zł dziennie.

Wybierając się w podróż za granicę, powinieneś zadbać nie tylko o zaplanowanie ciekawych atrakcji czy rezerwację fajnego noclegu, ale przede wszystkim o swoje bezpieczeństwo. Chociaż mamy szczerą nadzieję, że Twoje wyjazdy zawsze będą wolne od nieprzewidzianych sytuacji, to zawsze warto znać swoje prawa i środki, z jakich możesz skorzystać, aby uzyskać pomoc. Wypadki się zdarzają, a leczenie za granicą bywa kosztowne i nie zawsze refundowane. Właśnie dlatego, wybierając się na wycieczkę po Europie turyści często decydują się na wyrobienie EKUZ, czyli Europejskiej Karty Ochrony Zdrowia.

Porównaj cenę ubezpieczenia turystycznego

Musisz jednak wiedzieć, że EKUZ, choć w wielu aspektach przydatny, nie stanowi pełnego zakresu ochrony. O tym, co może zapewnić EKUZ, gdzie jest honorowany oraz w jakie miejsce muszą udać się mieszkańcy Poznania, aby go uzyskać, przeczytasz w poniższym artykule.

Gdzie wyrobić EKUZ w Poznaniu?

Aby wyrobić kartę EKUZ, należy wybrać się do oddziału NFZ, czyli Narodowego Funduszu Zdrowia, pod który podlegamy administracyjnie. Nie ma jednego punktu dla całej Polski, w którym można złożyć wniosek, bowiem znacząco utrudniłoby to czynności administracyjne.

Mieszkańcy Poznania (i okolic) w celu wyrobienia karty EKUZ muszą udać się zatem do Wielkopolskiego Oddziału Narodowego Funduszu Zdrowia, pod adres:

ul. Piekary 14/15, 61-832 Poznań.

W razie pytań możesz skontaktować się z oddziałem pod numerem telefonu: 

  • (61) 850 60 00,
  • numerem faks: (61) 850 61 02
  • lub zasięgnąć szczegółowe informacje na stronie: www.nfz-poznan.pl.

Oddział jest czynny w dni powszednie, tj. od poniedziałku do piątku, w godzinach 8:00 – 16:00. 

Co to jest karta EKUZ? 

EKUZ jest skrótem od pełnej nazwy dokumentu, która brzmi “Europejska Karta Ochrony Zdrowia”. To karta, która upoważnia nas do korzystania z pomocy medycznej za granicą w państwowych placówkach zdrowotnych. 

Co jednak warto podkreślić, z darmowej pomocy możemy korzystać jedynie w takim zakresie, w jakim za darmo mogą korzystać z niej obywatele danego państwa.

Zatem, jeśli na wakacjach w Chorwacji będziesz musiał zasięgnąć porady lekarskiej, z kartą EKUZ zostanie ci naliczona opłata w wysokości 10 kun chorwackich. Dokładnie taką samą kwotę uiszczają Chorwaci, gdy wybierają się do lekarza pierwszego kontaktu. Dla Polaków może nie być to tak oczywiste, bowiem u nas, w państwowych ośrodkach zdrowia, szpitalach czy izbach przyjęć wszystko otrzymujemy za darmo, o ile posiadamy ubezpieczenie. W wielu europejskich krajach funkcjonuje to inaczej i usługi medyczne są refundowane jedynie częściowo, a im większy zakres pomocy, tym wyższe stawki za leczenie, hospitalizację czy leki. Właśnie dlatego podkreśla się, że EKUZ nie jest pełną ochroną na wyjeździe. 

Gdzie obowiązuje EKUZ?

Z Europejskiej Karty Ochrony Zdrowia możemy skorzystać jedynie, jak sama nazwa wskazuje, na terenie Europy. Jednak i tutaj kryje się haczyk, bowiem przez teren Europy rozumie się właściwie te kraje, które należą do Unii Europejskiej i/lub EFTA. 

Poniżej prezentujemy listę państw, które honorują EKUZ: 

Z EKUZ nie skorzystasz więc:

  • na terenie Danii – na obszarze Grenlandii i Wysp Owczych;
  • na terenie Wielkiej Brytanii – na Wyspach Normandzkich: Jersey, Guernsey, Alderney, Herm, Sark i Wyspie Man.
  • w państwach tzw. trzecie, znajdujące się poza terytorium UE/EFTA.

Kto może wyrobić kartę EKUZ? 

Aby wyrobić EKUZ, wystarczy być osobą ubezpieczoną. Nie jest istotne czy jesteś pełnoletni, bowiem dzieci do 18. roku życia mają zapewnione ubezpieczenie przez swoich rodziców, a jeśli kontynuuję naukę, to nawet do 26. roku życia. Zatem możesz wnioskować o EKUZ, jeśli:

  • jesteś osobą, która posiada ubezpieczenie zdrowotne np. z tytułu pracy czy nauki;
  • jesteś osobą, której przysługują świadczenia zdrowotne finansowane ze środków państwowych, czyli jesteś np. emerytem, rencistą, osobą bezrobotną zarejestrowaną w urzędzie;
  • jesteś osobą nieposiadająca ubezpieczenia, ale ubezpieczoną obliagtoryjnie przez państwo na mocy obowiązującego prawa, czyli np. jesteś kobietą w ciąży.

Jak wyrobić kartę EKUZ w Poznaniu?

Wiesz już, gdzie się udać, aby otrzymać kartę EKUZ w Poznaniu, zastanawiasz się zatem zapewne, jakie czynności administracyjne musisz wykonać, aby otrzymać kartę EKUZ. Okazuje się, że wcale nie jest to skomplikowane i spokojnie można to zrobić z domowego zacisza bez zmagania się z ogromem biurokracji. 

Aby uzyskać EKUZ, musisz wypełnić wniosek dostępny online, a następnie dostarczyć go do Wielkopolskiego Oddziału Narodowego Funduszu Zdrowia w Poznaniu jedną z czterech dostępnych dróg:

  • mailowo (wysłany skan wniosku z podpisem),
  • faksem,
  • pocztą tradycyjną na podany wyżej adres placówki,
  • osobiście w placówce lub za pośrednictwem upoważnionej osoby trzeciej, która dostarczy wniosek za Ciebie. 
Obrazek posiada pusty atrybut alt; plik o nazwie Grafika-jak-wyrobić-EKUZ.png

Do wniosku nie musisz dołączać żadnych dodatkowych dokumentów jak np. Zaświadczenia o byciu ubezpieczonym. Wszystkie dane posiada bowiem NFZ. Jedyne co musisz dostarczyć to dokument poświadczający bycie osobą uczącą się, jeśli jesteś ubezpieczony z tego tytułu

Ile jest ważna karta EKUZ? 

To, na jaki okres czasu zostanie Ci wydana karta EKUZ, zależy od statusu, z jakiego jesteś ubezpieczony, Twojego wieku i kilku innych czynników. I tak:

  • Otrzymasz EKUZ ważny przez okres 20 lat, jeśli jesteśmy osobami pobierającymi świadczenia emerytalne.
  • Otrzymasz EKUZ ważny do 18. roku życia, jeśli jesteś osobą zgłoszoną do ubezpieczenia zdrowotnego jako członek rodziny w wieku poniżej 18 roku życia (okres ważności karty kończy się z dniem ukończenia przez te osoby 18 rok życia).
  • Otrzymasz EKUZ ważny do 18. roku życia, jeśli jesteś osobą ubezpieczoną, która nie ukończyła 18 roku życia i posiada polskie obywatelstwo lub jesteś dzieckiem lub uczniem, posiadającym własny tytuł do ubezpieczenia w wieku poniżej 18 roku życia.
  • Otrzymasz EKUZ ważny przez okresu 5 lat, jeśli jesteś osobą ubezpieczoną, która otrzymuje emeryturę i nie ukończyła 60 lat w (przypadku kobiet( i 65 lat (w przypadku mężczyzn).
  • Otrzymasz EKUZ ważny przez okres 3 lat, jeśli jesteś osobą ubezpieczoną, która jest zatrudniona, prowadzisz pozarolniczą i rolniczą działalność gospodarczą lub pobierasz zasiłek lub świadczenie przedemerytalne.
  • Otrzymasz EKUZ ważny przez okres 2 miesięcy, jeśli jesteś osobą bezrobotną, zarejestrowaną w Urzędzie Pracy.

Ile kosztuje wyrobienie EKUZ?

Wyrobienie karty jest darmowe w Poznaniu, jak i w całej Polsce. To ogromna zaleta tego dokumentu, bowiem jego uzyskanie jest proste i bezpłatne, dlatego warto zdecydować się na taki krok przed podróżą. 

Co zapewnia EKUZ?

Reasumując wszystko, co już wiesz o karcie EKUZ, warto dokładnie zdefiniować, co właściwie zapewnia nam ten dokument w podróży.

Posiadając EKUZ, masz zagwarantowaną:

  • możliwość skorzystania z opieki medycznej na terenie krajów członkowskich Unii Europejskiej i/lub EFTA,
  • refundację ochrony zdrowia w takim zakresie, w jakim dane państwo refunduje go swoim obywatelom,
  • podstawową pomoc, dzięki której nie będziesz musiał przerywać swojego pobytu za granicą.

Jak widać, zakres ochrony jest bardzo podstawowy, a Ty wciąż musisz liczyć się z nieprzewidzianymi kosztami związanymi z leczeniem. EKUZ na wyjeździe może być przydatny, ale to nie na nim powinniśmy opierać swoje bezpieczeństwo.

Czego EKUZ nie zapewnia?

Lista tego, czego EKUZ nie zapewnia jest znacznie dłuższa i należy na niej uwzględnić przede wszystkim:

  • pokrycie wszelkich kosztów leczenia,
  • koszty ratownictwa i akcji ratunkowych,
  • pomoc w placówkach prywatnych, w których często poziom ochrony zdrowia jest znacznie lepszy,
  • transport pacjenta do kraju (lub transportu jego zwłok),
  • odszkodowanie w związku z wypadkiem, w którym znacznie ucierpi nasze zdrowie lub życie,
  • pomoc w zakresie ochrony cywilnej, czyli pokrycia kosztów wypłaty odszkodowań, jeśli spowodujemy wypadek ze szkodą na czyimś zdrowiu czy mieniu,
  • uprawianie sportów zimowych, ekstremalnych,
  • leczenie związanego ze schorzeniami przewlekłymi,
  • ochrony COVID-19 w pełnym zakresie (czyli np. Opłacenia kosztów przedłużonego pobytu z powodu kwarantanny),
  • ochrony bagażu i/lub sprzętu sportowego,
  • leczenie poza państwami członkowskimi UE i/lub EFTA.

Wszystkie te elementy powinno zawierać ubezpieczenie turystyczne, a już szczególnie takie, które wybierzesz świadomie i z głową.

Warto również podkreślić, że możliwość korzystania z prywatnych, nierefundowanych przez państwo placówek medycznych, jaką daje Ci polisa na wyjazd, bywa nieoceniona, bowiem w wielu państwach ochrona medyczna jaką gwarantuje państwo nie jest wystarczająca lub nie jest na dostatecznie wysokim poziomie. EKUZ to tylko część ochrony, którą powinieneś mieć, aby czuć się bezpiecznie poza granicami kraju. 

Jak wybrać ubezpieczenie turystyczne na wyjazd?

Wybór ubezpieczenia turystycznego na wyjazd to niezwykle ważna kwestia, bowiem im lepiej dobrana polisa tym większy komfort i spokój, że w sytuacji kryzysowej otrzymasz stosowną pomoc. Nie wszystkie dostępne na rynku polisy są odpowiednią ochroną na czas wyjazdu, bo nie wszystkie oferują pełen zakres ochrony lub odpowiednio wysokie sumy gwarantowane, czyli takie kwoty, w zakresie których ubezpieczyciel pokrywa koszty leczenia.

Jeśli koszty Twojego leczenia wynoszą 100 000 zł, a leczenie 105 000 zł, to pięć tysięcy musimy zapłacić z własnej kieszeni, zatem warto zwrócić na nie uwagę. 

Obrazek posiada pusty atrybut alt; plik o nazwie Grafika-EKUZ-vs-polisa-turystyczna.jpg

Elementy, które powinno zawierać dobrze dobrane ubezpieczenie turystyczne:

  • pokrycie kosztów leczenia na co najmniej 30 000 euro, jeśli podróżujesz po Europie, a jeśli wyjeżdżasz poza jej granicę – co najmniej 50 000 euro. Generalnie mówi się, że wysokość sumy gwarantowanej w tym zakresie musi być dobrana do kierunku i celu podróży, więc jeśli jedziesz do Szwajcarii na narty to suma gwarantowana powinna być wyższa niż w przypadku wyjazdu do Hiszpanii, gdzie będziesz jedynie wylegiwał się na plaży. 
  • pokrycie kosztów akcji ratowniczej, poszukiwawczej, wizyty u dentysty z nagłym bólem (ten element najczęściej mieści się w zakresie kosztów leczenia).
  • ochronę COVID-19 w zakresie np. opłacenia testu na obecność koronawirusa czy związana z nim konieczność przedłużenia pobytu.
  • OC w życiu prywatnym, dzięki któremu w razie nieszczęśliwego wypadku odszkodowanie dla ofiar, którym nieumyślnie wyrządzisz krzywdę (np. wypadek samochodowy czy na stoku narciarskim) wypłaci ubezpieczyciel,
  • ochronę od następstw nieszczęśliwych wypadków (NWW), dzięki której otrzymasz odszkodowanie w wypadku śmierci czy uszczerbku na zdrowiu,
  • ubezpieczenie bagażu, z tytułu którego możesz starać się o odszkodowanie za zgubiony czy uszkodzony na lotnisku bagaż.

Każdą polisę możesz dowolnie rozszerzać o dodatkowe warianty, np. o szczególna ochronę czy chorujesz przewlekle lub o rozszerzenie na uprawianie sportów zimowych, jeśli wybierasz się na narty czy snowboard. Warto również zwrócić uwagę na rozszerzenie, jakim jest klauzula alkoholowa. Jeśli bowiem do nieszczęśliwego zdarzenia dojdzie, gdy będziesz pod wpływem alkoholu, ubezpieczyciel ma prawo odmówić Ci wypłaty świadczeń. Dlatego wielu podróżnych decyduje się na to, aby ich polisa zawierała rozszerzenie o ochronę zdarzeń mających miejsce po spożyciu napojów wyskokowych, czyli tzw. klauzulę alkoholową. Wiele ubezpieczeń ma je w podstawowym pakiecie, czasem jedynie musisz dopłacić za klauzulę alkoholową dodatkowo.

Chociaż w natłoku informacji mogłoby się wydawać, że znalezienie idealnej polisy jest trudne i wymaga żmudnych i skrupulatnych poszukiwań, to jednak dostępne aktualnie w Internecie narzędzia znacznie ułatwiają ten proces. Jednym z takich narzędzi jest kalkulator ubezpieczeń turystycznych online.

Znajdź najlepsze ubezpieczenie dla siebie

Po wprowadzeniu podstawowych danych o kierunku naszego wyjazdu, jego celu, dacie wyjazdu oraz dacie urodzenia podróżnych, kalkulator sam znajduje dostępne oferty, a polisy opisuje w czytelny sposób tak, by każdy był świadomy co zawiera dana oferta. To wygodne i proste narzędzie, które ułatwi nam poszukiwania polisy. 

Ile kosztuje ubezpieczenie turystyczne na wyjazd?

Koszt polisy turystycznej na wyjazd to zazwyczaj kilka do kilkunastu złotych za dzień. To naprawdę niewielka kwota jak na skalę ochrony jaką otrzymujemy i zapewne jedynie niewielki proces całych kosztów Twojego urlopu. Na polisie nie warto oszczędzać, bowiem to właśnie nasza gwarancja bezpieczeństwa. Poniżej przedstawiamy za ceny i zakres przykładowych polis na wyjazd do dwóch europejskich krajów. 

Ubezpieczenie do Chorwacji na tygodniowe wakacje dla dwóch osób
Ubezpieczyciel Zakres ubezpieczenia Cena
Signal Iduna
Koszty leczenia
91 662 zł
Ratownictwo
27 499 zł
Bagaż
0 zł
46,86 zł
2 os. / 7 dni
Dodatkowo: NNW: 15 000 zł 83 sporty objęte ochroną Sprzęt sportowy
Europa
Koszty leczenia
137 494 zł
Ratownictwo
22 916 zł
Bagaż
1 375 zł
64,00 zł
2 os. / 7 dni
Dodatkowo: NNW: 13 749 zł 10 sportów objętych ochroną Sprzęt sportowy
Allianz
Koszty leczenia
200 000 zł
Ratownictwo
50 000 zł
Bagaż
1 800 zł
89,88 zł
2 os. / 7 dni
Dodatkowo: NNW: 20 000 zł OC: 50 000 zł OC sportowe: 50 000 zł 49 sportów objętych polisą Sprzęt sportowy
AXA
Koszty leczenia
600 000 zł
Ratownictwo
600 000 zł
Bagaż
3 000 zł
107,80 zł
2 os. / 7 dni
Dodatkowo: NNW: 50 000 zł OC: 250 000 zł 17 sportów objętych polisą sprzęt sportowy
Ubezpieczenie do Chorwacji na tygodniowe wakacje dla dwóch osób
Signal Iduna
46,86 zł 2 os. / 7 dni
Koszty leczenia
91 662 zł
Ratownictwo
27 499 zł
Bagaż
0 zł
Dodatkowo: NNW: 15 000 zł 83 sporty objęte ochroną Sprzęt sportowy
Europa
64,00 zł 2 os. / 7 dni
Koszty leczenia
137 494 zł
Ratownictwo
22 916 zł
Bagaż
1 375 zł
Dodatkowo: NNW: 13 749 zł 10 sportów objętych ochroną Sprzęt sportowy
Allianz
89,88 zł 2 os. / 7 dni
Koszty leczenia
200 000 zł
Ratownictwo
50 000 zł
Bagaż
1 800 zł
Dodatkowo: NNW: 20 000 zł OC: 50 000 zł OC sportowe: 50 000 zł 49 sportów objętych polisą Sprzęt sportowy
AXA
107,80 zł 2 os. / 7 dni
Koszty leczenia
600 000 zł
Ratownictwo
600 000 zł
Bagaż
3 000 zł
Dodatkowo: NNW: 50 000 zł OC: 250 000 zł 17 sportów objętych polisą sprzęt sportowy

Jak widzisz, koszt ubezpieczenia turystycznego nie jest wygórowanym wydatkiem,. Biorąc pod uwagę wysokość kosztów leczenia za granicą – ceny polisy praktycznie nie odczujesz.

Znajdź najlepsze ubezpieczenie dla siebie

Pamiętaj jednak, aby cena nie była elementem decydującym o wyborze polisy. Największą uwagę zwróć na zakres ochrony, czyli wymienione wyżej elementy. To od nich zależy, czy w problematycznej sytuacji możesz liczyć na zwrot kosztów leczenia oraz odszkodowanie. Nie zawsze najtańsze ubezpieczenie turystyczne jest najlepszym rozwiązaniem.

Co warto wiedzieć?
  1. EKUZ to skrót od Europejska Karta Ochrony Zdrowia. Jest to dokument upoważniający do korzystania z darmowej opieki medycznej na terenie państw członkowskich Unii Europejskiej i/lub EFTa.
  2. Dzięki EKUZ możemy korzystać jedynie z państwowej opieki medycznej i w zakresie, w jakim jest ona refundowana w danym kraju.
  3. Aby wyrobić kartę EKUZ w Poznaniu musisz złożyć wniosek w Wielkopolskim Oddziale Narodowego Funduszu Zdrowia.
  4. EKUZ nie jest wystarczającą ochroną na wyjazd. Aby mieć pewność, że w razie wypadku otrzymasz należytą pomoc, musisz wykupić ubezpieczenie turystyczne. 

Najczęściej zadawane pytania o EKUZ w Poznaniu

  1. Ile trwa wyrobienie karty EKUZ w Poznaniu?

    Wyrobienie karty EKUZ w Poznaniu, trwa najczęściej kilka do kilkunastu dni. Twój wniosek zostanie rozpatrzony w przeciągu 5 dni roboczych (lub 10, jeśli to okres wakacyjny). Jeśli złożysz wniosek osobiście w oddziale lub delegaturze NFZ, kartę otrzymasz na miejscu „od ręki”.

  2. Gdzie kupić ubezpieczenie turystyczne?

    Najprostszą drogą do kupienia polisy turystycznej jest zakup online. W kalkulatorze ubezpieczeń turystycznych porównasz oferty różnych ubezpieczycieli, a także zapoznasz się z Ogólnym Warunkami Ubezpieczenia Turystycznego przez podjęciem decyzji zakupowej. Cały proces zajmuje zaledwie kilka minut, a wszystkie informacje wraz z polisa otrzymasz na maila.

  3. Jak skorzystać z karty EKUZ?

    Kartę należy okazać w placówce za granicą wraz z dowodem osobistym, aby poświadczyć swoją tożsamość.

Porównaj cenę ubezpieczenia turystycznego
Patrycja Pałka
Redaktor
Podróże to moja pasja. Piszę o turystyce w taki sposób, aby zachęcić czytelników do eksplorowania świata, ale i uczulić na bezpieczeństwo i odpowiedzialność. Tłumaczę kwestie związane z ubezpieczeniem turystycznym, podpowiadam lepsze rozwiązania i podsuwam ciekawe pomysły na wakacje, urlop, czy city break.

Oceń artykuł:

4.5/5 - (16 głosów)
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments