ZNAJDŹ NAJTAŃSZE UBEZPIECZENIE
Kontynent
Kraj

Jak wyrobić kartę EKUZ w Opolu?

Opublikowano: 2024-03-21 (aktualizacja 2024-03-21, godz. 8:20)

Dzięki dokumentowi EKUZ zyskasz liczne przywileje w czasie zagranicznej podróży po Europie. Karta umożliwi Ci korzystanie z publicznych usług medycznych tak jak obywatelom odwiedzanego kraju. Sprawdź, na jakie świadczenia możesz liczyć w ramach Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego i gdzie da się ją wyrobić na terenie Opola.

Kto może korzystać z EKUZ?

Program Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego działa na terenie 42 państw Starego Kontynentu, w tym również w Polsce. Umożliwia korzystanie z darmowych usług medycznych w ramach publicznego systemu opieki zdrowotnej. Jest przeznaczony m.in. dla:

Porównaj cenę ubezpieczenia turystycznego

  • dzieci i młodzieży poniżej 18. roku życia;
  • osób zatrudnionych;
  • emerytów i rencistów;
  • osób powyżej 18. roku życia zgłoszonych do ubezpieczenia przez członka rodziny;
  • osób prowadzących działalność gospodarczą;
  • osób pobierających zasiłek lub świadczenie przedemerytalne;
  • bezrobotnych zarejestrowanych w urzędzie pracy;
  • kobiet w ciąży i połogu mających polskie obywatelstwo i mieszkających na stałe w Polsce.

Co obejmuje EKUZ?

Pakiet świadczeń gwarantowanych po okazaniu EKUZ zmienia się w zależności od przepisów obowiązujących w danym kraju. Często okazuje się, że leki, badania i usługi bezpłatne w Polsce poza granicami kraju są już odpłatne. Tak jest m.in. w przypadku hospitalizacji, za którą w Niemczech trzeba płacić 10 EUR za dobę, oraz przy wizytach u lekarza pierwszego kontaktu na terenie Włoch, które kosztują tam do 36,15 EUR. EKUZ w większości państw pozwala pokryć tylko część kosztów leczenia, co może okazać się bardzo kłopotliwe w razie nagłej choroby czy wypadku.

Pod względem zakresu ochrony znacznie lepszym rozwiązaniem na zagraniczny wyjazd jest polisa turystyczna. Nie tylko pozwala ona sfinansować pobyt w szpitalu i konsultacje lekarskie. Gwarantuje także cały pakiet dodatkowych świadczeń. Dzięki niej można uzyskać odszkodowanie za poniesiony uszczerbek na zdrowiu, uniknąć odpowiedzialności za szkody wyrządzone osobom trzecim czy otrzymać wsparcie tłumacza w ramach assistance.

Gdzie można korzystać z EKUZ?

Na podstawie Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego zyskujesz dostęp do państwowej opieki medycznej w:

  • państwach należących do UE (Austria, Belgia, Bułgaria, Chorwacja, Cypr, Czechy, Dania, Estonia, Finlandia, Francja, Niemcy, Grecja, Węgry, Irlandia, Włochy, Łotwa, Litwa, Luksemburg, Malta, Holandia, Portugalia, Rumunia, Słowacja, Słowenia, Hiszpania, Szwecja);
  • krajach zrzeszonych w Europejskim Stowarzyszeniu Wolnego Handlu (Islandia, Liechtenstein, Norwegia, Szwajcaria);
  • Wielkiej Brytanii;
  • terytoriach zamorskich należących do Portugalii (Azory, Madera), Hiszpanii (Majorka, Wyspy Kanaryjskie) i Francji (Gwadelupa, Martynika, Reunion, St. Pierre-et-Miquelon i Gujana Francuska).

Karta nie zadziała zaś w pozostałych krajach europejskich — np. w Albanii, na Białorusi, w Bośni i Hercegowinie, a także w Czarnogórze, Ukrainie, Rosji, Macedonii, Mołdawii i Serbii. Planując podróż do tych państw, tym bardziej zadbaj o wykupienie odpowiedniego ubezpieczenia turystycznego.

Gdzie wyrobić EKUZ w Opolu?

Karty EKUZ są wydawane w Oddziałach Wojewódzkich Narodowego Funduszu Zdrowia. W Opolu taka placówka znajduje się przy ulicy Ozimskiej pod numerem 72 A. Podczas wizyty w urzędzie można pobrać wniosek na miejscu, wypełnić go i od razu złożyć. Pozwala to znacznie skrócić czas oczekiwania na decyzję i umożliwia szybkie załatwienie sprawy. Urzędnik po otrzymaniu dokumentów od razu określa status wniosku. Jeśli wszystkie dane są poprawne, a wnioskujący ma prawo do świadczenia — od razu wydaje kartę EKUZ.

W województwie opolskim jest zlokalizowany jeszcze jeden punkt przeznaczony do osobistego składania wniosków. Znajduje się on w Budynku Starostwa Powiatowego w Nysie przy ul. Piastowskiej 33.

Czy da się wyrobić EKUZ w Opolu przez Internet?

Mieszkańcy Opola, a także pozostałych miejscowości w Polsce, nie muszą osobiście stawiać się w urzędzie, aby wyrobić kartę EKUZ. Zamiast tego mogą załatwić wszystkie formalności przez Internet, np. będąc w domu lub w pracy. Dzięki temu mają szansę na zaoszczędzenie sporej ilości czasu, a także unikają szukania miejsca parkingowego pod urzędem czy stania w kolejkach. Złożenie wniosku online to doskonałe rozwiązanie dla osób zapracowanych i ceniących sobie nowoczesne rozwiązania.

Wniosek o kartę EKUZ przez internet złożysz:

  • przez elektroniczną skrzynkę podawczą (ePUAP) — wejdź na stronę https://epuap.gov.pl/ i zaloguj się do platformy. Następnie z katalogu spraw wybierz Zdrowie. Później przejdź do wypełnienia wniosku online. Po uzupełnieniu wszystkich pól kliknij Dalej. Następnie podpisz wniosek. Nie zapomnij o podaniu adresu, na który ma zostać wysłana karta;
  • przez Internetowe Konto Pacjenta — zaloguj się na swoje IKP i wejdź w zakładkę Moje konto. Następnie znajdź sekcję poświęconą karcie EKUZ (znajduje się ona poniżej informacji o ubezpieczeniu zdrowotnym) i kliknij Złóż wniosek.

Na rozpatrzenie wniosku złożonego przez internet urzędnicy mają do 5 dni roboczych lub w okresie od czerwca do września — do 10 dni roboczych.


Warto wiedzieć! Jeśli masz powyżej 18 lat i wciąż się uczysz, nie zapomnij dołączyć do wniosku skanu aktualnej legitymacji ucznia lub studenta bądź innego dokumentu potwierdzającego kontynuowanie nauki.


Czy można wyrobić EKUZ w Opolu listownie?

Mieszkańcy Opola, którzy nie mogą udać się do urzędu i jednocześnie niezbyt dobrze radzą sobie z obsługą serwisu ePUAP czy IKP, mogą wysłać wniosek o kartę EKUZ tradycyjną pocztą. Aby to zrobić, należy wydrukować i wypełnić formularz. Następnie trzeba umieścić do w kopercie i wysłać na odpowiedni adres. W przypadku Opolskiego Oddziału Wojewódzkiego Narodowego Funduszu Zdrowia adres korespondencyjny jest tożsamy z adresem osobistego składania wniosków (ul. Ozimska 72A, 45-310 Opole).


Warto wiedzieć! Niektórzy wnioskujący mają możliwość wysłania skanu formularza pocztą elektroniczną na adres ekuz.praca@nfz.gov.pl. Takie rozwiązanie jest jednak zarezerwowane wyłącznie dla osób wyjeżdżających za granicę w związku z wykonywaniem obowiązków zawodowych.


Jak długo jest ważna karta EKUZ?

Okres ważności Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego nie jest identyczny dla wszystkich obywateli. Zmienia się w zależności od wieku i statusu ubezpieczenia. Kartę wydaje się:

  • na 20 lat — emerytom, którzy osiągnęli wiek emerytalny (kobiety — 60 lat, mężczyźni — 65 lat);
    • do chwili osiągnięcia pełnoletności — osobom zgłoszonym do ubezpieczenia jako członek rodziny oraz mającym własny tytuł do ubezpieczenia i pobierającym rentę;
  • na 5 lat — osobom otrzymującym emeryturę, które nie osiągnęły jeszcze wieku emerytalnego oraz nieubezpieczonym dzieciom i młodzieży poniżej 18. roku życia mającym obywatelstwo polskie;
  • na 3 lata — zatrudnionym, rolnikom i osobom pobierającym zasiłek lub świadczenie przedemerytalne;
  • na 1,5 roku — uczniom, studentom, doktorantom, rencistom powyżej 18. roku życia oraz pełnoletnim zgłoszonym do ubezpieczenia jako członek rodziny;
  • na 6 miesięcy — nieubezpieczonym kobietom w ciąży i w okresie porodu, które mieszkają w Polsce i mają polskie obywatelstwo, status uchodźcy, ochronę uzupełniającą lub zezwolenie na pobyt czasowy;
  • na 2 miesiące — bezrobotnym zarejestrowanym w urzędzie pracy.

W chwili wygaśnięcia tytułu do świadczeń finansowanych przez NFZ znika również możliwość posługiwania się kartą EKUZ poza granicami kraju. Stanie się tak np. gdy przejdziesz na urlop bezpłatny lub rozwiążesz umowę dobrowolnego ubezpieczenia z NFZ.

Karta EKUZ a polisa turystyczna

Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego to nie to samo, co polisa turystyczna. Dlatego przed wyjazdem za granicę warto zainwestować w odpowiednie ubezpieczenie. Jego zakres należy dopasować do kosztów usług medycznych w państwie docelowym oraz własnych oczekiwań.

W skład polisy turystycznej najczęściej wchodzą:

  • ubezpieczenie kosztów leczenia — pozwala ono pokryć wydatki na usługi medyczne w placówkach prywatnych. Obejmuje zarówno leki, zabiegi, operacje, jak i transport medyczny;
  • ubezpieczenie OC — pomaga uniknąć konsekwencji finansowych wynikających z wyrządzenia szkód osobom trzecim;
  • ubezpieczenie NNW — umożliwia uzyskanie odszkodowania za uszczerbek na zdrowiu
  • ubezpieczenie bagażu — zapewnia zadośćuczynienie za straty poniesione w związku z uszkodzeniem, stratą lub zniszczeniem przewożonych przedmiotów;
  • ubezpieczenie kosztów ratownictwa — gwarantuje opłacenie akcji ratowniczej i poszukiwawczej;
  • ubezpieczenie sprzętu sportowego — daje możliwość odzyskania należności za straty poniesione w związku z utratą lub uszkodzeniem sprzętu sportowego.

Zakres ubezpieczenia turystycznego jest znacznie szerszy niż Karty Europejskiego Ubezpieczenia Zdrowotnego. Ponadto odpowiednia polisa podróżna zadziała nie tylko na terenie Europy, ale również na całym świecie. Jeśli zależy Ci na znalezieniu korzystnych ofert, sprawdź internetową porównywarkę ubezpieczeń.

5/5 - (1 głos)

Co warto wiedzieć?
  • Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego zapewnia dostęp do publicznej opieki zdrowotnej w państwach UE i EFTA.
  • Mieszkańcy Opola mogą wyrobić kartę EKUZ w Oddziale Wojewódzkim NFZ przy ul. Ozimskiej 72A.
  • Wniosek o wydanie karty EKUZ da się również złożyć przez internet za pośrednictwem ePUAP lub Internetowego Konta Pacjenta.
  • Wypełniony wniosek o wydanie karty EKUZ można wysłać pocztą na adres odpowiedniego oddziału wojewódzkiego NFZ.
  • Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego nie zastąpi polisy turystycznej.
  • Składki za ubezpieczenie podróżne na wyjazd za granicę zaczynają się już od kilku złotych za dzień ochrony.

FAQ - Najczęściej zadawane pytania

  1. Czy EKUZ pokrywa koszty akcji ratowniczej?

    Jeśli koszty ratownictwa nie są w danym państwie refundowane, obowiązek ich opłacenia spoczywa na podróżnym. Tak jest np. w Austrii czy na Słowacji.

  2. Jak znaleźć tanią polisę turystyczną?

    Kluczem do znalezienia taniej polisy jest porównywanie ofert od różnych ubezpieczycieli. Znacznie ułatwia to kalkulator ubezpieczeń online.

  3. Czy można otrzymać EKUZ pocztą?

    Karta EKUZ może zostać wysłana pocztą na wskazany we wniosku adres.

Porównaj cenę ubezpieczenia turystycznego
Redakcja

Oceń artykuł:

5/5 - (1 głos)
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments