Bukmacher Mostbet to jedna z najbardziej znanych platform gier w Polsce, oferująca usługi w zakresie zakładów sportowych, e-sportu i gier kasynowych online. Strona bukmachera oferuje wysokie kursy, a także liczne bonusy i promocje, darmowe zakłady, darmowe spiny i szybkie wypłaty. Dzięki bonusom bez depozytu w Mostbet Twoja gra stanie się jeszcze bardziej opłacalna. Dodatkowo Mostbet posiada aplikację mobilną, która pozwala na zawieranie zakładów w dowolnym miejscu i czasie.
ZNAJDŹ NAJTAŃSZE UBEZPIECZENIE
Kontynent
Kraj

Ubezpieczenie turystyczne do Macedonii – ile kosztuje i jakie kupić?

Redakcja

Zaktualizowano: 2024-03-07

Położona w centralnej części Półwyspu Bałkańskiego Macedonia Północna jest krajem intrygującym, ciekawym i stosunkowo mało znanym w Europie.

Sąsiedztwo popularnej turystycznie Grecji i brak dostępu do morza sprawiają, że nie jest to miejsce wyeksploatowane podróżniczo, a jednocześnie ma wiele do zaoferowania cudzoziemcom. Przeczytaj, jakie ubezpieczenie turystyczne wybrać w podróż do Macedonii Północnej. 

Porównaj cenę ubezpieczenia turystycznego

EKUZ a wyjazd do Macedonii Północnej – czy wystarczy?

Macedonia Północna nie jest krajem członkowskim Unii Europejskiej, a więc nie obowiązuje w niej Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ). Jakkolwiek niedoskonała jest ochrona EKUZ – bo zapewnia wyłącznie niezbędną i podstawową pomoc medyczną – to jednak w pewnym choć stopniu zabezpiecza, np. w przypadku wizyty u lekarza pierwszego kontaktu, specjalisty, hospitalizacji.

W Macedonii Północnej koszt wizyty u lekarza pierwszego kontaktu to min. 10 euro, a u specjalisty min. 80 euro.

Uwaga! Macedonia Północna zniosła dla turystów z Unii Europejskiej wymóg posiadania ubezpieczenia zdrowotnego. Jednak z czysto rozsądnych względów, warto takie zabezpieczenie posiadać. 

W krajach nie wchodzących w skład UE poszkodowany bądź chory turysta wszelkie usługi medyczne opłaca samodzielnie. O ile wizyta u lekarza rodzinnego i przepisanie recepty za granicą są w zasięgu większości turystów, o tyle ratownictwo górskie, kilkutygodniowa hospitalizacja, operacja czy transport medyczny do kraju naraża podróżnika zazwyczaj na bardzo wysokie koszty.

Rozwiązanie jest jedno: ubezpieczenie turystyczne. 

Na co zwrócić uwagę, kupując ubezpieczenie do Macedonii?

Nie ma jednej dobrej odpowiedzi na pytanie, jakie ubezpieczenie turystyczne do Macedonii wybrać. A to z tego względu, że wybór polisy powinien być podyktowany przede wszystkim rodzajem spodziewanej aktywności.

Oczywiście zaraz po tym punkcie, liczy się kraj destynacji i koszty leczenia. Czym droższe są usługi medyczne, tym ubezpieczenie na wyjazd powinno być większe. 

Macedonia to kraj górzysty, który daje wiele możliwości do aktywnego spędzenia czasu, np. trekkingu górskiego czy wspinaczki wysokogórskiej. 

Wybierając prywatną polisę do Macedonii zwróć uwagę na to, czy:

 • Będziesz uprawiać sporty ekstremalne? Koniecznie sprawdź w Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia, które aktywności zaliczane są do sportów wysokiego ryzyka. Lista taka może być odmienna w zależności od ubezpieczyciela. Przyda się również OC w życiu prywatnym, jeśli doszłoby do jakiegokolwiek wypadku.
 • Masz drogi sprzęt sportowy lub elektroniczny? W takiej sytuacji warto zwrócić uwagę na czy jest, a jeśli jest, to w jakiej wysokości, ubezpieczenie bagażu i sprzętu elektronicznego/sportowego. 
 • Lubisz być przygotowany na każdą ewentualność? Większość ubezpieczycieli oferuje rozszerzenie w postaci tzw. klauzuli alkoholowej. Jeśli kontuzja/wypadek zdarzyłaby się po kolacji, na której wypiłeś kilka lampek wina, to ubezpieczyciel mógłby w ramach umowy i zgodnie z prawem odmówić wypłaty ubezpieczenia. Klauzula jest zabezpieczeniem, że polisa pokryje koszty leczenia czy turysta otrzyma odszkodowanie. 
 • Jak spędzasz czas na wyjeździe? Jeśli masz w planach podróż samochodem do Macedonii Północnej i intensywne zwiedzanie autem kraju, to zdecydowanie dobrze jest wybrać bogaty pakiet assistance, który zapewni m.in. holowanie auta, auto zastępcze, a nawet nocleg na czas naprawy. W przypadku wyboru drogi lotniczej bardziej istotne będzie ubezpieczenie bagażu – najtańsze polisy zazwyczaj nie posiadają takiej usługi.

Bezpieczeństwo w Macedonii Północnej

Ministerstwo Spraw Zagranicznych informuje, że stopień przestępczości w Macedonii Północnej nie odbiega od przeciętnego poziomu. W miejscowościach turystycznych w sezonie wyjazdowym zdarzają się kradzieże uliczne oraz włamania do samochodów. 

Zagrożeniem dla turystów mogą być sporadycznie występujące porachunki lokalnych przestępców a także demonstracje – rekomenduje się unikanie dzielnic niebezpiecznych a także nieuczestniczenie w zgromadzeniach publicznych.

Wśród niebezpieczeństw naturalnych znajduje się zagrożenie trząsaniem ziemi, gdyż Macedonia Północna znajduje się w aktywnej strefie sejsmicznej.

Koronawirus a podróż do Macedonii Północnej – jak aktualnie wyglądają obostrzenia? 

Od 1 września 2021 r., kiedy to turyści muszą spełniać jeden z poniższych warunków:

 1. Posiadać pełne zaszczepienie dwoma dawkami przeciwko COVID-19 i okazać potwierdzający to certyfikat.
 2. Okazać potwierdzenie przejścia infekcji spowodowanej SARS-CoV-2 w ciągu ostatnich 45 dni od przekroczenia granicy, licząc od momentu wyzdrowienia.
 3. Przedstawić wynik testu RT-PCR z ujemnym wynikiem wykonany do 72 godzin lub szybkiego testu antygenowego wykonanego 48 godzin przed wjazdem na terytorium Macedonii Północnej. 

Powyższe zasady obowiązują cudzoziemców od 18. roku życia. Przejeżdżając przez Macedonię Północną w tranzycie do 5 godzin nie trzeba okazywać żadnego z wymienionych dokumentów. 

Aktualne obostrzenia w Macedonii Północnej:

 • W restauracjach otwarte wyłącznie ogródki na świeżym powietrzu, a liczba klientów może wynosić maksymalnie 30 osób.
 • Korzystanie z lokali gastronomicznych, muzeów, teatrów, kin, parków rozrywki, placów zabaw, centrów handlowych możliwe wyłącznie dla osób posiadających zaświadczenie o zaszczepieniu przeciw COVID-19 lub o przechorowaniu COVID-19 w ciągu ostatnich 45 dni. Zasady obowiązują osoby, które ukończyły 18. rok życia. Wyłączone są hotele, restauracje hotelowe i tarasy hotelowe. 
 • Utrzymanie 2-metrowego dystansu społecznego.
 • W komunikacji publicznej ograniczenie liczby pasażerów do 50%, w autokarach – do 75%, a podróżując taksówką – maksymalnie 2 osoby. Obowiązkowe noszenie maseczki przez kierowcę i wszystkich pasażerów.
 • Obowiązkowa samoizolacja podczas testowania w kierunku COVID-19, począwszy od wykonania testu do otrzymania wyniku. 
 • Konieczność noszenia maseczki ochronnej (jednorazowej chirurgicznej lub tekstylnej wielorazowej) w pomieszczeniach zamkniętych: centrach handlowych, placówkach pocztowych, placówkach medycznych, bankach, sklepach itp.

Najlepsze ubezpieczenia do Macedonii – jak wybrać?

Skoro w Macedonii Północnej nie obowiązuje karta EKUZ, to wybór jest oczywisty: ubezpieczenie turystyczne pozwoli właściwie zabezpieczyć wyjazd i zapewnić należytą ochronę w razie problemów zdrowotnych.

Przed zakupem polisy, należy dokładnie zapoznać się z Ogólnymi Warunkami Ubezpieczenia i sprawdzić, jakie są szczegółowe jej wytyczne. Zalecane jest, aby gwarantowana suma kosztów leczenia opiewała na co najmniej 30 000 euro, a koszty ratownictwa min. 5 000 euro. To są ogólne wytyczne, ale:

– wykup polisę z rozszerzeniami, jeśli uprawiasz sporty wysokiego ryzyka lub chorujesz przewlekle,

– ubezpiecz bagaż, jeśli posiadasz drogi sprzęt lub boisz się kradzieży,

– zdecyduj się na bogaty pakiet assistance, jeśli przyda ci się pomoc tłumacza czy prawnika.

Poniżej zestawione zostały przykładowe ubezpieczenia do Macedonii Północnej. Szczegółowe oferty można porównać  za pomocą kalkulatora ubezpieczeń turystycznych. Najtańsze ubezpieczenie zaczyna się od 3,29 zł za dzień a najdroższe wynosi 27,16 zł. 

Ubezpieczenie na tygodniowy pobyt w Macedonii
Ubezpieczyciel Zakres ubezpieczenia Cena
Allianz
Koszty leczenia
80 000 zł
Ratownictwo
50 000 zł
Bagaż
0 zł
26,18 zł
1 os. / 7 dni
Dodatkowo: NNW: 14 000 zł ubezpieczenie Covid-19 49 sporty objęte ochroną
AXA Assistance
Koszty leczenia
200 000 zł
Ratownictwo
200 000 zł
Bagaż
0 zł
27,44 zł
1 os. / 7 dni
Dodatkowo: NNW: 20 000 zł ubezpieczenie Covid-19 114 sporów objętych ochroną
Nationale-Nederlanden
Koszty leczenia
300 000 zł
Ratownictwo
100 000 zł
Bagaż
2 000 zł
64,35 zł
1 os. / 7 dni
Dodatkowo: NNW: 25 000 zł OC: 150 000 zł ubezpieczenie Covid-19 60 sportów objęte ochroną OC sportowe: 150 000 zł
Generali
Koszty leczenia
800 000 zł
Ratownictwo
800 000 zł
Bagaż
4 000 zł
87,00 zł
1 os. / 7 dni
Dodatkowo: NNW: 50 000 zł OC: 300 000 zł ubezpieczenie Covid-19
Ubezpieczenie na tygodniowy pobyt w Macedonii
Allianz
26,18 zł 1 os. / 7 dni
Koszty leczenia
80 000 zł
Ratownictwo
50 000 zł
Bagaż
0 zł
Dodatkowo: NNW: 14 000 zł ubezpieczenie Covid-19 49 sporty objęte ochroną
AXA Assistance
27,44 zł 1 os. / 7 dni
Koszty leczenia
200 000 zł
Ratownictwo
200 000 zł
Bagaż
0 zł
Dodatkowo: NNW: 20 000 zł ubezpieczenie Covid-19 114 sporów objętych ochroną
Nationale-Nederlanden
64,35 zł 1 os. / 7 dni
Koszty leczenia
300 000 zł
Ratownictwo
100 000 zł
Bagaż
2 000 zł
Dodatkowo: NNW: 25 000 zł OC: 150 000 zł ubezpieczenie Covid-19 60 sportów objęte ochroną OC sportowe: 150 000 zł
Generali
87,00 zł 1 os. / 7 dni
Koszty leczenia
800 000 zł
Ratownictwo
800 000 zł
Bagaż
4 000 zł
Dodatkowo: NNW: 50 000 zł OC: 300 000 zł ubezpieczenie Covid-19

Co warto wiedzieć?
 1. Od 1 września 2021 r. wjazd do Macedonii Północnej dla osób pełnoletnich możliwy jest za okazaniem zaświadczenia o pełnym zaszczepieniu, przechorowaniu COVID-19 w ciągu ostatnich 45 dni lub okazaniu testu PCR wykonanego nie później niż 72 godziny przed wjazdem lub szybkiego antygenowego min. 48 godzin przed wyjazdem.
 2. W Macedonii Północnej obowiązuje nakaz noszenia maseczek ochronnych w przestrzeniach zamkniętych o transporcie publicznym.
 3. Nie obowiązuje tu karta EKUZ, za pomoc medyczną turysta płaci samodzielnie. 
 4. Wskazane jest wykupienie prywatnego ubezpieczenia turystycznego. Najtańsze zaczyna się od 3,92 zł za dzień ochrony. 
 5. Wykup dodatkowe rozszerzenie do ubezpieczenia, jeśli uprawiasz sporty wysokiego ryzyka, chorujesz przewlekle, pijesz alkohol lub potrzebujesz bogatego pakietu assistance.
Porównaj cenę ubezpieczenia turystycznego
Redakcja

Oceń artykuł:

5/5 - (1 głos)
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments