Bukmacher Mostbet to jedna z najbardziej znanych platform gier w Polsce, oferująca usługi w zakresie zakładów sportowych, e-sportu i gier kasynowych online. Strona bukmachera oferuje wysokie kursy, a także liczne bonusy i promocje, darmowe zakłady, darmowe spiny i szybkie wypłaty. Dzięki bonusom bez depozytu w Mostbet Twoja gra stanie się jeszcze bardziej opłacalna. Dodatkowo Mostbet posiada aplikację mobilną, która pozwala na zawieranie zakładów w dowolnym miejscu i czasie.
ZNAJDŹ NAJTAŃSZE UBEZPIECZENIE
Kontynent
Kraj

Wycieczka objazdowa po Europie – jak wybrać ubezpieczenie?

Redakcja

Zaktualizowano: 2021-01-22

Objazdowe wycieczki po Europie, czyli tzw. eurotripy, to wspaniały pomysł na spędzenie urlopu. Pozwalają zwiedzić kilka krajów i poznać różne kultury podczas jednego wyjazdu.

Podpowiadamy, czy wycieczkę objazdową po Europie lepiej zorganizować samodzielnie, czy wykupić w biurze podróży i na co zwrócić uwagę, jeśli na wyprawę wybieramy się własnym autem.

Porównaj cenę ubezpieczenia turystycznego

Eurotrip – z biurem podróży czy samodzielnie?

Samodzielna organizacja wycieczki po Europie w dobie Internetu nie jest skomplikowana. Nie mniej, wiele osób nie ma tyle czasu i zapału, aby zorganizować wyjazd we własnym zakresie. Z pomocą przychodzą biura podróży, które oferują bardzo szeroki wybór tzw. objazdówek. W ofercie znajdziemy zarówno wycieczki autokarowe, jak i samolotowe. Popularne kierunki to m.in.:

Bez problemu znajdziemy też wycieczki objazdowe po jednym kraju, np. Grecji, Włoszech, czy Francji.

Wycieczki zorganizowane są pod wieloma względami wygodne, ale samodzielna organizacja wyjazdu także ma liczne plusy. Zestawienie plusów i minusów obydwu możliwości poniżej.

Samodzielna organizacja wycieczki objazdowej po Europie

Plusy Minusy
Stosunkowo niskie koszty i możliwość dostosowania wycieczki do własnej sytuacji finansowej. Konieczność poświęcenia czasu na organizację wyjazdu.
Pełna kontrolna nad programem wycieczki, noclegami, trasą itp. Obowiązek dopełnienia formalności przed wyjazdem.
Możliwość udania się w podróż własnym autem i zabrania dowolnej liczby pasażerów, aby zmniejszyć koszty. W przypadku podróży autem – konieczność dokładnej kontroli stanu technicznego pojazdu.
Możliwość przerwania wyjazdu w dowolnym momencie.  
Wygoda i brak konieczności dostosowywania się do innych uczestników.  

Zakup wycieczki objazdowej w biurze podróży

Plusy Minusy
Brak konieczności poświęcania czasu na organizację wyjazdu. Brak wpływu na koszty wycieczki i brak możliwości ich optymalizacji.
Brak obowiązku dopełniania formalności związanych z wyjazdem. Niemożność kontroli nad programem wycieczki, noclegami, trasą itp.
Wygoda w trakcie wyjazdu – problemami powinno zająć się biuro. Utrudniona możliwość przerwania wyjazdu.
Wsparcie przewodnika. Zazwyczaj – bardzo napięty harmonogram zwiedzania.

Warto dokładnie przemyśleć, która opcja lepiej spełni nasze oczekiwania. Nierzadko decydującym kryterium są koszty. Te często okazują się niższe w przypadku samodzielnie organizowanego wyjazdu.

Podróż po Europie własnym autem – o czym trzeba pamiętać?

Najpopularniejszą formą eutotripa organizowanego we własnym zakresie, jest podróż autem. To ogromna wygoda – możemy zatrzymać się gdzie chcemy, wyruszyć kiedy chcemy i w dowolnym momencie zmienić lokalizację. Planując podróż po Europie samochodem, trzeba jednak pamiętać o kilku ważnych elementach.

  1. Dokładna kontrola stanu technicznego auta przed wyjazdem.
  2. Niezbędne dokumenty. Należą do nich w szczególności prawo jazdy i dowód rejestracyjny, aktualny przegląd techniczny i książeczka serwisowa.
  3. Ważne ubezpieczenie OC pojazdu lub/i zielona karta. Większość europejskich krajów uznaje polską polisę OC. Zielona karta jest natomiast niezbędna w przypadku wyjazdów do: Albanii, Azerbejdżanu, Bośni i Hercegowiny, Czarnogóry, Iranu, Izraela, Macedonii, Maroko, Mołdawii, Rosji, Tunezji, Turcji, a także na Ukrainę i Białoruś. Warto też zapatrzyć się w dobre ubezpieczenie Assistance, które zapewni pomoc w niemożliwych do przewidzenia sytuacjach.
  4. Opłaty za autostrady. W większości europejskich krajów za przejazd autostradami trzeba zapłacić. Tzw. winietki często można zakupić przez Internet.
  5. Przepisy wewnętrzne krajów, do których się wybieramy. Przepisy ruchu drogowego mogą różnić się od polskich – dobrze jest zorientować się chociażby w najważniejszych rozbieżnościach. Należy też doczytać, czy w ramach niezbędnego wyposażenia w krajach, które chcemy odwiedzić, wystarczy trójkąt i apteczka.

Dlaczego karta EKUZ nie wystarczy na wycieczkę po Europie?

Ubezpieczenie OC pojazdu to absolutna podstawa w przypadku odbywania eurotripu autem. Jeszcze ważniejsze jest jednak bezpieczeństwo podróżnych.

W większości krajów europejskich możemy skorzystać z Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego – pod warunkiem, że jesteśmy ubezpieczeni w polskim NFZ. Karta zapewnia jednak pomoc tylko w podstawowym zakresie i nagłych przypadkach. Nie zapewni m.in. pokrycia kosztów większości lekarstw, leczenia stomatologicznego, kosztów ratownictwa, czy opłat za leczenie w placówkach prywatnych.

Warto też pamiętać, że z karty EKUZ można skorzystać tylko w przychodniach, które podpisały umowę z odpowiednikiem NFZ w danym kraju. Zdecydowanie bezpieczniej jest więc wykupić ubezpieczenie turystyczne i nie obawiać się o ograniczenia związane z kartą EKUZ.

Co powinna zawierać polisa turystyczna na eurotrip?

Polisa turystyczna na wycieczkę po Europie powinna zawierać:

  • Koszty leczenia. Zapewniają pokrycie kosztów leczenia, również w placówkach prywatnych. Ich suma gwarantowana nie powinna być niższa niż 30 000 Euro.
  • Koszty ratownictwa. Dzięki nim turysta w razie kryzysowej sytuacji nie musi z własnej kieszeni pokrywać wydatków na ewentualną akcję ratowniczą.
  • Ubezpieczenie NNW. Zapewnia wypłatę odszkodowania w przypadku, podróżnik ucierpiał na skutek nieszczęśliwego wypadku. Odszkodowanie pokrywa koszty leczenia i rehabilitacji oraz rekompensatę za ból i cierpienie.
  • OC w życiu prywatnym. W przypadku nieumyślnego wyrządzenia szkody innej osobie, uczestnik eurotripa nie będzie musiał rekompensować jej z własnej kieszeni.
  • Assistance. Gwarantuje szybką pomoc w kryzysowych sytuacjach. Ubezpieczony, kontaktując się z centrum alarmowym ubezpieczyciela, może uzyskać m.in. pomoc prawnika, czy tłumacza.

Ile kosztuje ubezpieczenie na podróż po Europie?

Dobre ubezpieczenie turystyczne nie musi zrujnować portfela turysty. Wręcz przeciwnie. To jedynie niewielki ułamek kosztów podróży – od kilkunastu do kilkudziesięciu złotych za polisę.

Poniżej kilka propozycji. Dotyczą one sytuacji, w której podróżnikiem jest osoba dorosła, która nie cierpi na choroby przewlekłe.

7-dniowa wycieczka Słowacja-Austria-Węgry

Zakres ubezpieczenia Suma kosztów leczenia Ochrona w razie zachorowania na COVID-19 Cena za 1 dzień ochrony
Koszty  leczenia, ratownictwo, NNW, Assistance 91 356 zł 3,30 zł

14-dniowa wycieczka Czechy-Austria-Szwajcaria-Włochy

Zakres ubezpieczenia Suma kosztów leczenia Ochrona w razie zachorowania na COVID-19 Cena za 1 dzień ochrony
Koszty  leczenia, ratownictwo, NNW, OC, Assistance 150 000 zł 4,20 zł

7-dniowa wycieczka Niemcy-Belgia-Francja

Zakres ubezpieczenia Suma kosztów leczenia Ochrona w razie zachorowania na COVID-19 Cena za 1 dzień ochrony
Koszty  leczenia, ratownictwo, NNW, OC, Assistance 200 000 zł 5,40 zł

Tylko odpowiednia polisa turystyczna zapewni uczestnikom objazdowej wycieczki po Europie pełne bezpieczeństwo. Nie ma sensu ryzykować, gdy korzystną ofertę w ciągu kilku minut można znaleźć przy pomocy naszej porównywarki.

Porównaj cenę ubezpieczenia turystycznego
Redakcja

Oceń artykuł:

5/5 - (1 głos)
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments