ZNAJDŹ NAJTAŃSZE UBEZPIECZENIE
Kontynent
Kraj

Ubezpieczenie turystyczne do Azerbejdżanu – ile kosztuje i jakie kupić?

Opublikowano: 2023-06-02 (aktualizacja 2023-06-05, godz. 9:23)

Azerbejdżan to wyjątkowo malowniczy kraj położony pomiędzy wielkim jeziorem a górami. Zróżnicowane ukształtowanie terenu i wiele niezwykle ciekawych zabytków sprawia, że turyści od lat przyjeżdżają tu na wakacje. Najchętniej odwiedzana jest stolica, czyli Baku, ale kraj oferuje znacznie więcej atrakcji. Sprawdź, jak przygotowywać się do podróży, by mieć wszystko pod kontrolą.

Azerbejdżan – informacje w skrócie

Zobacz, czym charakteryzuje się Azerbejdżan i co warto o nim wiedzieć. Porównaj cenę ubezpieczenia turystycznego

 • Azerbejdżan to państwo islamskie położone w regionie Kaukazu Południowego, na granicy pomiędzy wschodnią Europą a zachodnią Azją.
 • Sąsiaduje z Rosją, Gruzją, Armenią, Iranem i Turcją.
 • Azerbejdżan zamieszkuje około 9 822 000 osób.
 • Językiem urzędowym jest azerski.
 • Sieć kantorów i bankomatów jest dobrze rozwinięta. Akceptowane są karty VISA, MasterCard/Eurocard, American Express i Maestro). Można płacić nimi w większych supermarketach, hotelach, restauracjach, na stacjach benzynowych.
 • Stolica kraju to Baku. Jest najbardziej charakterystycznym punktem jest Centrum Heydara Aliyeva. To biały budynek o  kształcie rozpoznawalnym na całym świecie. Odbywają się tu koncerty, wystawy i inne wydarzenia kulturalne. Warto odwiedzić też piękne i zabytkowe Stare Miasto, w którym część budynków pochodzi z XII w.
 • Mauzoleum Diri Baba to doskonale zachowany przykład piętnastowiecznej architektury muzułmańskiej.
 • Warto odwiedzić Park Narodowy Gobustan z licznymi, starożytnymi rytami pokazującymi życie ludzi sprzed 12 000 lat.
 • Azerbejdżan a szeroką linię brzegową i dostęp do Morza Kaspijskiego (największego jeziora świata), na północy wznosi się pasmo Wielkiego Kaukazu, a centrum zajmują rozległe równiny.
 • w 1918 roku Azerbejdżan został pierwszym demokratycznym państwem muzułmańskim i przyjął nazwę Demokratyczna Republika Azerbejdżanu. Niestety wolność nie trwała długo, bo już 1920 stał się zależny od ZSRR, co trwało aż do 1991 roku.

Sprawdź, jak przygotować się do wyjazdu

Co zabrać na urlop w Azerbejdżanie?

Przed wyjazdem musisz przygotować przede wszystkim potrzebne dokumenty wjazdowe. Warto również wykupić ubezpieczenie turystyczne do Azerbejdżanu. Opieka medyczna jest tam stosunkowo droga, więc trzeba zadbać o polisę gwarantującą pokrycie kosztów leczenia. Zobacz, co jeszcze się przyda w podróży.

Dokumenty

Do Azerbejdżanu Polacy mogą wjechać, okazując paszport. Pamiętaj, że sam dowód osobisty nie wystarczy do przekroczenia granicy tego państwa. Możesz skorzystać natomiast z paszportu tymczasowego. Dokumenty muszą być aktualne 3 miesiące po planowanej dacie wyjazdu.

Od 2017 roku Polaków obowiązują także wizy elektroniczne. Są one wydawane przez państwową agencję ASAN za pomocą portalu internetowego www.evisa.gov.az. Można tam wnioskować o wizy jednokrotnego wjazdu, z maksymalnym terminem ważności 30 dni w okresie 90 dni.

Przekraczając granicę Azerbejdżanu samochodem, należy wypełnić deklarację celną, a właściciel pojazdu musi zapłacić kaucję wjazdową, zwracanej przy wyjeździe. Jej wysokość zależy od wartości samochodu – może być duża.

Obecnie (maj 2023) wjazd na teren kraju jest możliwy wyłącznie droga powietrzną. Sytuacja zmienia się jednak dość dynamicznie, więc przed wyjazdem trzeba koniecznie ją sprawdzić. Najlepiej zrobić to na stronie https://www.gov.pl/web/azerbejdzan/idp.

Jeśli dziecko podróżuje z osobami innymi niż rodzice, wymagana jest ich zgoda potwierdzona notarialnie.

Co jeszcze zabrać?

Warto mieć ze sobą wodę w butelce (kupioną w sklepie), ponieważ picie wody z kranu jest niebezpieczne dla zdrowia. Przyda się również apteczka, gdyż dostęp do opieki medycznej poza Baku jest bardzo trudny.

Czy w Azerbejdżanie jest bezpiecznie?

Polskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych odradza podróże do Górskiego Karabachu i sąsiadujących regionów: Kəlbəcər, Laçın, Qubadlı, Zəngilan, Cəbrayıl, Fizuli, Ağdam. Na tym obszarze występuje zagrożenie związane z obecnością niewybuchów i niewypałów. Co więcej, Władze Azerbejdżanu uznają wjazd do Górskiego Karabachu bez zezwolenia władz w Baku za złamanie prawa.

Warto też wiedzieć, że zamknięta jest granica Azerbejdżanu z Armenią. Między tymi państwami nie działa komunikacja lotnicza, pocztowa ani łączność telefoniczna.

Zaleca się pić wodę przegotowaną lub dostarczaną w fabrycznych pojemnikach oraz myć warzywa i owoce przed jedzeniem, aby uniknąć zarażenia żółtaczką pokarmową. Dodatkowo można profilaktycznie zaszczepić się przeciwko błonicy i przyjmować preparaty antymalaryczne. Trzeba wiedzieć, że poza Baku dostęp do wykwalifikowanej pomocy medycznej jest utrudniony.

Zagrożenie klęską żywiołową jest znikome. Niski jest także global terrorism index.

Przestępczość pospolita nie stanowi ryzyka dla turystów. Kradzieże samochodów, napady czy rabunki należą do rzadkości. Należy jednak zachować bardzo dużą ostrożność przy przechodzeniu przez ulicę. Wypadki z udziałem pieszych są powszechne.

Co ważne, władze Azerbejdżanu nie wydają zgody na używanie dronów przez turystów.

Czy EKUZ działa w Azerbejdżanie?

Karta EKUZ jest w tym kraju bezużyteczna, ponieważ nie jest honorowana. Jedynym sposobem, aby zapewnić sobie dostęp do bezpłatnej opieki medycznej, jest wykupienie ubezpieczenie turystycznego do Azerbejdżanu o odpowiedniej sumie gwarantowanej kosztów leczenia. Najlepiej by wynosiła ona minimum 200 000 zł, choć warto postawić na nieco większą sumę.

Trzeba wiedzieć, że pomoc medyczna w Azerbejdżanie może sporo kosztować. Przykładowe ceny usług kształtują się następująco:

 • przyjazd prywatnej karetki – 100-150 euro
 • wizyta u lekarza w prywatnej klinice – ok. 30 euro
 • wizyta u specjalisty w prywatnej klinice – ok. 50 euro
 • wizyta u dentysty – od 80 euro.

Właśnie dlatego, trzeba się dobrze zabezpieczyć. Wypadek czy choroba mogą przydarzyć się zawsze, a w podróży bywają szczególnym utrudnieniem.

Jak wybrać ubezpieczenie turystyczne do Azerbejdżanu?

Dobre ubezpieczenie turystyczne do Azerbejdżanu powinno być dopasowane do Twojego stylu podróżowania. Jeśli masz zamiar uprawiać sporty ekstremalne, wędrować po górach lub wykonywać inne wymagające aktywności, standardowa polisa może nie wystarczyć. Warto w takim przypadku dokupić do niej dodatkowe opcje. Najczęściej nie jest to duży koszt, a może bardzo się przydać.

Ubezpieczenie podróżne powinno zawierać takie elementy, jak:

 • ochrona bagażu,
 • assistance,
 • klauzula sportów ekstremalnych lub wysokiego ryzyka,
 • ubezpieczenie sprzętu sportowego, jeśli go ze sobą zabierasz,
 • klauzula chorób przewlekłych, jeśli Cię dotyczą,
 • klauzula alkoholowa,
 • OC sportowe.

Zawsze dobieraj polisę do tego, jak masz zamiar spędzić urlop. Nie warto oszczędzać na ubezpieczeniu turystycznym do Azerbejdżanu, ponieważ chroni Cię ono w wielu różnych nagłych sytuacjach.

Co powinno zawierać ubezpieczenie turystyczne do Azerbejdżanu?

Polisa turystyczna powinna obejmować wszelkie ryzyka, jakie mogą wydarzyć się podczas podróży. Warto więc zapewnić sobie nie tylko pokrycie kosztów pomocy medycznej, ale również innych usług, które mogą okazać się przydatne. To na przykład transport do kraju w razie wypadku czy assistance obejmujące wsparcie w wielu trudnościach w trakcie wyjazdu.

Sprawdź, jakich elementów nie powinno zabraknąć w ubezpieczeniu turystycznym do Azerbejdżanu.

 • Koszty leczenia – są podstawą każdej polisy. Do Azerbejdżanu najlepiej wykupić taką, która gwarantuje je na poziomie minimum 200 000 zł.
 • Ochrona bagażu – choć w tym kraju kradzieże nie stanowią dużego zagrożenia, warto zabezpieczyć się przed stratą cennych rzeczy osobistych.
 • NNW – jeśli doznasz uszczerbku na zdrowiu, ubezpieczyciel wypłaci Ci rekompensatę w zależności od rozmiaru szkody.
 • Koszty ratownictwa – mogą być bardzo wysokie, dlatego warto umieścić je w polisie.
 • Koszt transportu medycznego i sprowadzenia zwłok – to również droga usługa, dlatego warto się zabezpieczyć zarówno na okoliczność wypadku wymagającego transportu medycznego, jak i śmieci za granicą.

Dobrze dobrane ubezpieczenie pozwoli Ci cieszyć się urlopem bez obaw o problemy.

Ile kosztuje ubezpieczenie turystyczne do Azerbejdżanu?

Koszt jednodniowej polisy nie jest wysoki, szczególnie w porównaniu z kosztami leczenia za granicą. W przypadku hospitalizacji, leczenia czy organizacji transportu powrotnego do kraju, ochrona ubezpieczeniowa jest niezastąpiona. Kalkulator ubezpieczeń turystycznych na polisaturustyczna.pl pozwala przyjrzeć się dokładnie ofertom różnych towarzystw ubezpieczeniowych, zapoznać się z Ogólnymi Warunkami Ubezpieczenia oraz dopasować zakres ochrony przed kupnem polisy.

Przykładowe oferty ubezpieczenia turystycznego do Azerbejdżanu:

Ubezpieczenia turystyczne dla jednej osoby
Ubezpieczyciel Zakres ubezpieczenia Cena
AXA
Koszty leczenia
200 000 zł
Ratownictwo
200 000 zł
Bagaż
0 zł
3,74 zł
1 os. / 1 dni
Dodatkowo: NNW: 20 000 zł Ochrona COVID-19 Sporty objęte polisą: 114
Nationale-Nederlanden
Koszty leczenia
150 000 zł
Ratownictwo
100 000 zł
Bagaż
0 zł
3,97 zł
1 os. / 1 dni
Dodatkowo: Ochrona COVID-19 Zdarzenia pod wpływem alkoholu
Generali
Koszty leczenia
500 000 zł
Ratownictwo
500 000 zł
Bagaż
1 000 zł
11,00 zł
1 os. / 1 dni
Dodatkowo: NNW: 50 000 zł Zdarzenia pod wpływem alkoholu Ochrona COVID-19
Ubezpieczenia turystyczne dla jednej osoby
AXA
3,74 zł 1 os. / 1 dni
Koszty leczenia
200 000 zł
Ratownictwo
200 000 zł
Bagaż
0 zł
Dodatkowo: NNW: 20 000 zł Ochrona COVID-19 Sporty objęte polisą: 114
Nationale-Nederlanden
3,97 zł 1 os. / 1 dni
Koszty leczenia
150 000 zł
Ratownictwo
100 000 zł
Bagaż
0 zł
Dodatkowo: Ochrona COVID-19 Zdarzenia pod wpływem alkoholu
Generali
11,00 zł 1 os. / 1 dni
Koszty leczenia
500 000 zł
Ratownictwo
500 000 zł
Bagaż
1 000 zł
Dodatkowo: NNW: 50 000 zł Zdarzenia pod wpływem alkoholu Ochrona COVID-19

Pamiętaj jednak, aby cena nie była elementem decydującym o wyborze konkretnej polisy. Zwróć uwagę przede wszystkim na zakres ochrony i poszczególne elementy ubezpieczenia, gdyż to od nich zależy, czy w problematycznej sytuacji możesz liczyć na wsparcie towarzystwa ubezpieczeniowego lub pokrycie kosztów leczeni.

5/5 - (1 głos)

Co warto wiedzieć

 1. Azerbejdżan to piękny i interesujący kraj leżący na pograniczu Azji i Europy.
 2. Warto odwiedzić szczególnie Baku z wieloma zabytkami.
 3. Przed wyjazdem trzeba wyrobić wizę elektroniczną. Wymagany jest także paszport.
 4. Dostęp do opieki medycznej poza stolicą jest utrudniony.
 5. To kraj muzułmański. Choć nie panują tu restrykcyjne zasady, na przykład dotyczące ubioru, trzeba uwzględnić różnice kulturowe.

Najczęściej zadawane pytania o wyjazd do Azerbejdżanu

 1. Czy w Azerbejdżanie jest bezpiecznie?

  W stolicy i miejscowościach turystycznych na odwiedzających nie czyhają żadne poważne zagrożenia. Trzeba jednak wiedzieć, że sytuacja polityczna w kraju nie jest do końca stabilna. Zdecydowanie nie zaleca się podróżowania w okolice Górskiego Karabachu.

 2. Co zobaczyć w Azerbejdżanie?

  Bardzo ciekawa jest stolica, jednak wiele osób podróżuje także do Parku Narodowego Gobustan wpisanego na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Popularnym celem odwiedzin jest także malownicze jezioro Göygöl.

 3. Na co uważać w Azerbejdżanie?

  Przede wszystkim na zagrożenie chorobami, czyli głównie żółtaczką. Należy unikać picia wody z kranu czy jedzenia potraw niewiadomego pochodzenia. Butelka wody kupiona w sklepie to obowiązkowe wyposażenie każdego turysty. Trzeba też zachować uwagę podczas przechodzenia przez ulicę, ponieważ wydarza się wiele wypadków z udziałem pieszych.

Porównaj cenę ubezpieczenia turystycznego
Patrycja Pałka
Redaktor
Podróże to moja pasja. Piszę o turystyce w taki sposób, aby zachęcić czytelników do eksplorowania świata, ale i uczulić na bezpieczeństwo i odpowiedzialność. Tłumaczę kwestie związane z ubezpieczeniem turystycznym, podpowiadam lepsze rozwiązania i podsuwam ciekawe pomysły na wakacje, urlop, czy city break.

Oceń artykuł:

5/5 - (1 głos)
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments