Bukmacher Mostbet to jedna z najbardziej znanych platform gier w Polsce, oferująca usługi w zakresie zakładów sportowych, e-sportu i gier kasynowych online. Strona bukmachera oferuje wysokie kursy, a także liczne bonusy i promocje, darmowe zakłady, darmowe spiny i szybkie wypłaty. Dzięki bonusom bez depozytu w Mostbet Twoja gra stanie się jeszcze bardziej opłacalna. Dodatkowo Mostbet posiada aplikację mobilną, która pozwala na zawieranie zakładów w dowolnym miejscu i czasie.
ZNAJDŹ NAJTAŃSZE UBEZPIECZENIE
Kontynent
Kraj

Ubezpieczenie turystyczne do Nowej Zelandii – ile kosztuje i jakie kupić?

Patrycja Pałka

Zaktualizowano: 2023-06-05

Nowa Zelandia, choć leży naprawdę daleko, to jest krajem nieodbiegającym zbytnio od Europy pod względem kultury, polityki czy obyczajów. Ten kraj położony na południowym Pacyfiku składa się głównie z dwóch wysp – Wyspy Północnej i Wyspy Południowej oraz z kilkuset małych wysepek. Planujesz go odwiedzić? Sprawdź, co musisz wiedzieć przed podróżą.

Nowa Zelandia w pigułce

Poznaj najważniejsze informacje o Nowej Zelandii.

Porównaj cenę ubezpieczenia turystycznego

 • Stolicą kraju jest Wellington. Liczba mieszkańców Nowej Zelandii wynosi 4 186 320 osób, a jej powierzchnia to 268 680 km2.
 • Waluta to dolar nowozelandzki.
 • Językami urzędowymi są angielski i maoryski. Turyści z Europy nie mają więc problemów z porozumieniem się na miejscu.
 • W większości dużych miast kraju są lotniska. Można na nie dolecieć z wielu miast na świecie, na przykład z Londynu.
 • Wyspa Północna leży bliżej równika i dlatego klimat jest tutaj najcieplejszy.
 • Kraj charakteryzuje się wyjątkowo zróżnicowanymi krajobrazami. To łańcuchy górskie w Alpach Południowych, fiordy, lodowce, regiony wulkaniczne, gejzery, jeziora, równiny, busz i subtropikalne lasy.
 • Na terenie Nowej Zelandii znajduje się aż 14 Parków Narodowych, z czego 4 na Wyspie Północnej i 10 na Wyspie Południowej.
 • Warto kupić i przywieźć do Polski wyroby garncarskie i z wełny, produkty rzemiosła maoryskiego, wyroby rzemieślnicze ze skóry.
 • Latem można uprawiać jazdę rowerem, spływy kajakowe, rafting, nurkowanie i wędkowanie. Z kolei zima to idealny czas na narciarstwo i snowboard.

Sprawdź także, co spakować w podróż i czego nie możesz pominąć.

Co zabrać na wczasy do Nowej Zelandii?

Podstawowym wyposażeniem podróżnym z pewnością są dokumenty wjazdowe. Nie można także pominąć ubezpieczenia turystycznego do Nowej Zelandii. Polisa powinna obejmować przede wszystkim koszty leczenia. Zobacz, co musisz mieć ze sobą.

Dokumenty

Polacy wjeżdżają do Nowej Zelandii na podstawie paszportu. Dokument musi być ważny 3 miesiące od daty planowanego wyjazdu z Nowej Zelandii. Obywatele RP przyjeżdżający na okres nie dłuższy niż 3 miesiące mogą korzystać z ruchu bezwizowego. Dotyczy to między innymi osób podróżujących turystycznie lub odwiedzających bliskich. W przypadku dłuższych pobytów wiza jest wymagana.

Bardzo ważne jest to, aby zwracać uwagę czy dokument podróżny nie jest zniszczony, wcześniej zgłoszony jako utracony lub unieważniony.

W Nowej Zelandii nie ma obowiązku meldunkowego.

Polscy kierowcy mogą kierować samochodem na podstawie polskiego prawa jazdy przez okres 12 miesięcy.

Co jeszcze ze sobą zabrać?

Przydadzą się z pewnością lekkie, przewiewne ubrania, ale także te chroniące przed chłodem. Konieczne są okulary przeciwsłoneczne, krem ochronny z filtrem UV, nakrycie głowy i wygodne buty.

Zaopatrz się także w adapter do kontaktu. W tym kraju stosuje się gniazdka typu angielskiego.

Czy w Nowej Zelandii jest bezpiecznie?

Sytuacja wewnętrzna w kraju jest stabilna i nie ma tu żadnych większych zagrożeń dla podróżnych. Trzeba jednak wiedzieć, że Jednak Nowa Zelandia leży w strefie trzęsień ziemi oraz możliwe są erupcje czynnych wulkanów. Nad Nową Zelandią znajduje się dziura ozonowa, a zatem oddziaływanie promieni słonecznych jest bardzo intensywne. Należy koniecznie dbać o odpowiedni poziom ochrony przed słońcem.

Nie ma żadnych problemów z poruszaniem się po kraju, a sieć hoteli i tanich hosteli dla turystów (tzw. backpackers) jest na bardzo wysokim poziomie. Nie ma także żadnych zagrożeń związanych z poruszaniem się komunikacją zbiorową, promami czy wypożyczonym samochodem.

Ryzyko klęski żywiołowej wynosi 4,55%, czyli jest na niskim poziomie. Global terrorism index to z kolei 4,3, czyli jest stosunkowo niewielki.

Czy EKUZ jest honorowana w Nowej Zelandii?

Karta EKUZ nie jest honorowana w tym kraju. Niezbędne jest więc wykupienie ubezpieczenia turystycznego do Nowej Zelandii. Trzeba mieć na uwadze, że choć opieka medyczna jest na bardzo dobrym poziomie, to dla turysty z Polski jest ona droga.

Ceny podstawowych porad lekarskich kształtują się następująco:

 • internista: 50-100 NZD,
 • specjalista: 80-200 NZD (ze skierowaniem),
 • dentysta: 50-200 NZD,
 • pobyt w szpitalu: od 350 NZD za dobę (bez kosztów zabiegów, operacji itp.).

Koszty leczenia poszkodowanych w wypadkach drogowych nie są objęte ubezpieczeniem komunikacyjnym. Pokrywa je natomiast instytucja o nazwie Accident Compensation Committee. Jest to niekorzystne dla obcokrajowców, którzy nie mają lokalnego ubezpieczenia. Dlatego zakup polisy to konieczność przed wyjazdem do Nowej Zelandii.

Jak wybrać ubezpieczenie turystyczne do Nowej Zelandii?

Najważniejszym elementem ubezpieczenia turystycznego do Nowej Zelandii jest gwarantowana suma kosztów leczenia. Nie powinna być ona niższa niż 500 000 zł. Polisę warto jednak wzbogacić o dodatkowe rozszerzenia. Dzięki temu możesz poczuć się znacznie pewniej. Rozważ zakup takich składowych, jak:

 • ochrona bagażu,
 • OC w życiu prywatnym,
 • assistance,
 • klauzula sportów ekstremalnych lub wysokiego ryzyka,
 • OC sportowe,
 • ubezpieczenie sprzętu sportowego,
 • klauzula alkoholowa.

Zawsze dobieraj polisę do tego, jakie ryzyko niesie Twoja podróż. Warto dobrze zabezpieczyć się na wypadek wystąpienia nagłych sytuacji.

Co powinno zawierać ubezpieczenie turystyczne do Nowej Zelandii?

 • Koszty leczenia – nie powinny być niższe niż 500 000 zł, abyś mógł liczyć na darmową pomoc medyczną w razie potrzeby.
 • NNW – pokryje koszty leczenia i rehabilitacji, jeśli ulegniesz wypadkowi podczas podróży.
 • Koszty ratownictwa – mogą być bardzo wysokie, dlatego warto się zabezpieczyć przed ponoszeniem ich z własnej kieszeni.
 • Ochrona bagażu – przyda się szczególnie, jeśli zabierasz ze sobą cenne rzeczy, ale nie tylko.
 • OC w życiu prywatnym – jeśli spowodujesz szkodę, na przykład uszkodzisz coś, jadąc rowerem, nie będziesz musiał sam pokrywać kosztów naprawy.
 • Koszt transportu medycznego i sprowadzenia zwłok do Polski – gdy będzie trzeba przetransportować Cię karetką, możesz za to słono zapłacić. Z kolei transport zwłok to bardzo droga usługa. Ubezpieczenie chroni Cię zatem przed ponoszeniem takich kosztów.

Powyższe elementy powinny się znaleźć w każdym dobrym ubezpieczeniu turystycznym do Nowej Zelandii. Nie wiesz, jaką polisę wybrać? Skorzystać z porównywarki online.

Ile kosztuje ubezpieczenie turystyczne do Nowej Zelandii?

Koszt jednodniowej polisy nie jest wysoki, szczególnie w porównaniu z kosztami leczenia za granicą. W przypadku hospitalizacji, leczenia czy organizacji transportu powrotnego do kraju, ochrona ubezpieczeniowa jest niezastąpiona. Kalkulator ubezpieczeń turystycznych na polisaturustyczna.pl pozwala przyjrzeć się dokładnie ofertom różnych towarzystw ubezpieczeniowych, zapoznać się z Ogólnymi Warunkami Ubezpieczenia oraz dopasować zakres ochrony przed kupnem polisy.

Przykładowe oferty ubezpieczenia turystycznego do Nowej Zelandii:

Ubezpieczenia turystyczne dla jednej osoby
Ubezpieczyciel Zakres ubezpieczenia Cena
AXA
Koszty leczenia
200 000 zł
Ratownictwo
200 000 zł
Bagaż
0 zł
3,74 zł
1 os. / 1 dni
Dodatkowo: NNW: 20 000 zł Ochrona COVID-19 Sporty objęte polisą: 114
Nationale-Nederlanden
Koszty leczenia
150 000 zł
Ratownictwo
100 000 zł
Bagaż
0 zł
3,97 zł
1 os. / 1 dni
Dodatkowo: Ochrona COVID-19 Zdarzenia pod wpływem alkoholu
Generali
Koszty leczenia
500 000 zł
Ratownictwo
500 000 zł
Bagaż
1 000 zł
11,00 zł
1 os. / 1 dni
Dodatkowo: NNW: 50 000 zł Zdarzenia pod wpływem alkoholu Ochrona COVID-19
Ubezpieczenia turystyczne dla jednej osoby
AXA
3,74 zł 1 os. / 1 dni
Koszty leczenia
200 000 zł
Ratownictwo
200 000 zł
Bagaż
0 zł
Dodatkowo: NNW: 20 000 zł Ochrona COVID-19 Sporty objęte polisą: 114
Nationale-Nederlanden
3,97 zł 1 os. / 1 dni
Koszty leczenia
150 000 zł
Ratownictwo
100 000 zł
Bagaż
0 zł
Dodatkowo: Ochrona COVID-19 Zdarzenia pod wpływem alkoholu
Generali
11,00 zł 1 os. / 1 dni
Koszty leczenia
500 000 zł
Ratownictwo
500 000 zł
Bagaż
1 000 zł
Dodatkowo: NNW: 50 000 zł Zdarzenia pod wpływem alkoholu Ochrona COVID-19

Pamiętaj jednak, aby cena nie była elementem decydującym o wyborze konkretnej polisy. Zwróć uwagę przede wszystkim na zakres ochrony i poszczególne elementy ubezpieczenia, gdyż to od nich zależy, czy w problematycznej sytuacji możesz liczyć na wsparcie towarzystwa ubezpieczeniowego lub pokrycie kosztów leczeni.

Podsumowanie

 1. Nowa Zelandia jest bezpieczna dla turystów, nie ma tu żadnych poważniejszych zagrożeń.
 2. Kultura i obyczaje są zbliżone do europejskich.
 3. Kraj jest niezwykle zróżnicowany geograficznie i obfituje w liczne atrakcje. Warto odwiedzić szczególnie liczne parki narodowe.
 4. Karta EKUZ nie działa w Nowej Zelandii. Zakup polisy na własną rękę to konieczność.
 5. Po kraju można się poruszać samochodem, samolotem lub komunikacją zbiorową

Najczęściej zadawane pytania o wyjazd do Nowej Zelandii

 1. Co zabrać ze sobą na wyjazd?

  Przede wszystkim skuteczną ochronę przed słońcem z racji występującej tam dziury ozonowej. Przydadzą się też ubrania na każdą pogodę. Nie można zapomnieć o adapterze do gniazdka typu angielskiego.

 2. Ile kosztuje opieka medyczna?

  Dla turystów jest droga, dlatego warto się zabezpieczyć, wykupując ubezpieczenie turystyczne. Koniecznie trzeba również dokupić NNW, koszty transportu medycznego i assistance, ponieważ nie można liczyć na darmową pomoc w razie wypadku.

 3. Jaka jest pogoda w Nowej Zelandii?

  Najcieplej jest w styczniu, lutym i marcu. Jeśli chcesz zwiedzać podczas chłodniejszych miesięcy, najlepiej wybrać czerwiec, lipiec i sierpień. Klimat tego kraju sprawia, że zawsze jest tam zielono. Również panują 4 pory roku, jednak nie odpowiadają one czasowo tym występującym w Europie.

Porównaj cenę ubezpieczenia turystycznego
Patrycja Pałka
Redaktor
Podróże to moja pasja. Piszę o turystyce w taki sposób, aby zachęcić czytelników do eksplorowania świata, ale i uczulić na bezpieczeństwo i odpowiedzialność. Tłumaczę kwestie związane z ubezpieczeniem turystycznym, podpowiadam lepsze rozwiązania i podsuwam ciekawe pomysły na wakacje, urlop, czy city break.

Oceń artykuł:

5/5 - (1 głos)
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments