Bukmacher Mostbet to jedna z najbardziej znanych platform gier w Polsce, oferująca usługi w zakresie zakładów sportowych, e-sportu i gier kasynowych online. Strona bukmachera oferuje wysokie kursy, a także liczne bonusy i promocje, darmowe zakłady, darmowe spiny i szybkie wypłaty. Dzięki bonusom bez depozytu w Mostbet Twoja gra stanie się jeszcze bardziej opłacalna. Dodatkowo Mostbet posiada aplikację mobilną, która pozwala na zawieranie zakładów w dowolnym miejscu i czasie.
ZNAJDŹ NAJTAŃSZE UBEZPIECZENIE
Kontynent
Kraj

Ubezpieczenie podróży służbowej – jakie wybrać?

Patrycja Pałka

Zaktualizowano: 2024-06-07

Zgodnie z rozporządzeniem ministra pracy ubezpieczenie podróży służbowych jest obowiązkiem pracodawcy. W czasie podróży służbowej, bez względu na zakres wykonywanych obowiązków, pracownik musi posiadać polisę, która pokryje koszty leczenia i zapewni wypłatę odszkodowania w wyniku następstw nieszczęśliwych wypadków. Sprawdźmy więc jakie ubezpieczenie podróży służbowej wybrać.

Należy pamiętać, że nie tylko pracownik fizyczny, narażony na ryzyko wypadku przy pracy w trakcie zagranicznej podróży służbowej, powinien posiadać polisę na wyjazd. Dotyczy to także pracowników umysłowych, którzy w podróży służbowej będą uczestniczyć w konferencji, prowadzić warsztaty czy wyłącznie spotykać się z kontrahentami.

Porównaj cenę ubezpieczenia turystycznego

Ubezpieczenie podróży służbowej a ubezpieczenie turystyczne – czym się różnią?

Zarówno ubezpieczenie podróży służbowej, jak i ubezpieczenie turystyczne mają ten sam cel: zapewnić jak najlepszą pomoc medyczną i ochronę osoby wyjeżdżającej za granicę. Ubezpieczenie kupujemy po to, aby koszty leczenia za granicą nie były pokrywane z własnej kieszeni.

Co zatem różni ubezpieczenie w czasie podróży służbowej od tradycyjnej polisy podróżnej?

 1. Ubezpieczenie podróży służbowej jest obowiązkowe – zgodnie z rozporządzeniem ministra pracy i polityki społecznej z 29 stycznia 2013 r. (za zdrowie pracownika w czasie delegacji za granicą jest odpowiedzialny pracodawca). Zakup polisy podróżnej jest dowolny a o jej posiadaniu decyduje sam turysta.
 2. Ubezpieczenie w czasie podróży służbowej powinno mieć rozbudowany assistance – uwzględniający pomoc prawnika, tłumacza oraz szeroki zakres ubezpieczenia samochodowego (assistance) w tym, m.in. kierowca zastępczy w razie niemożności osobistego prowadzenia auta, nocleg na czas naprawy auta itp.
 3. Pracodawca jest osobą nabywającą ubezpieczenie turystyczne dla pracownika (ważne, aby wiedzieć, że jej zakup nie jest obowiązkiem pracownika – to pracodawca ma dostarczyć właściwe dokumenty podwładnemu).
 4. Ochronę pracownika pracodawca może odliczyć od kosztów uzyskania przychodu – ubezpieczenie zagranicznej podróży służbowej może stać się fakturą kosztową.

Kto potrzebuje ubezpieczenia w podróży służbowej?

Zgodnie z rozporządzeniem ministra pracy w czasie podróży służbowej każdy pracownik powinien posiadać ubezpieczenie. Dotyczy to zarówno pracowników fizycznych, jak i umysłowych. Co ważne, jeśli pracownik wykonuje pracę umysłową z niewielkimi elementami pracy fizycznej, to jego praca podlega takiej samej ochronie jak praca fizyczna i konieczny jest zakres ubezpieczenia tożsamy dla pracy fizycznej.

Przykład: Pan Marian wyjechał do Niemiec do pracy. W trakcie podróży służbowej miał być odpowiedzialny za przeprowadzenie audytu w firmie-córce z branży motoryzacyjnej. Jego praca opiera się głównie na kontroli dokumentów, jednak sporadycznie musi udać sie na magazyn, by sprawdzić produkty podlegające kontroli. Niestety podczas jednej z wizyt w magazynie, podczas przesuwania dużej paczki, pechowo jeden z pakunków spadł na głowę Pana Mariana, doprowadzając do niegroźnego na szczęście urazu, jednak wymagającego wizyty w szpitalu i przeprowadzenia badań kontrolnych. Pracodawca p. Mariana zadbał o wykupienie dla niego ubezpieczenia, więc ta stresująca sytuacja zakończyła się pomyślnie, bez większych problemów.

Ubezpieczenie podróży służbowej wymagane jest także dla pracowników, którzy będą reprezentować firmę np. na konferencji, uczestniczyć w warsztatach, targach, imprezach integracyjnych, czyli wszędzie tam, gdzie jadą z ramienia i na polecenie pracodawcy.

Wypowiedź eksperta

Jeśli pracownik w podróży służbowej spędza krótkie okresy, ale wyjeżdża regularnie, pracodawca może wykupić dla niego jedno ciągłe ubezpieczenie, np. roczne. Taka polisa zapewnia koszty leczenia, leczenie stomatologiczne, leczenie ambulatoryjne, odszkodowanie w wyniku następstw nieszczęśliwych wypadków czy ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej za każdym razem, gdy ubezpieczony będzie za granicą. Oczywiście okresy przebywania w Polsce niejako są stratne, ale w dłuższej perspektywie taki zakres ubezpieczenia da pracownikowi większe poczucie bezpieczeństwa, a dla pracodawcy okaże się bardziej opłacalne.
Patrycja Pałka, Redaktor

Ubezpieczenie podróży służbowej – zakres ubezpieczenia

Podróże służbowe powinny zawierać składniki dopasowane do indywidualnych potrzeb pracownika, ale przede wszystkim:

 • Koszty leczenia – w przypadku zachorowania, urazu ciała czy wypadku pracownika, ubezpieczyciel pokrywa koszty leczenia w czasie zagranicznej podróży służbowej. Polisa daje możliwość dopasowania do indywidulnych potrzeb, co więcej, jest to wskazane w celu skutecznego zadziałania ubezpieczenia, np. osoby chorujące przewlekle muszą mieć zakupione do polisy właściwe rozszerzenie o choroby przewlekłe.
  Pokrycie kosztów leczenie powinno obejmować odpowiednio wysokie sumy, które pozwolą pokryć leczenie w danym kraju – a więc w krajach wysoko rozwiniętych z drogą opiekę medyczną sumy kosztów leczenia muszą wynosić najlepiej 80-100 tys. euro.
 • Ubezpieczenie od następstw nieszczęśliwych wypadków – tojeden z najważniejszych aspektów ubezpieczenia w trakcie zagranicznej podróży służbowej. Wykonywanie pracy fizycznej wiąże się z dużym ryzykiem nieszczęśliwych wypadków, przez co zakres ubezpieczenia NNW powinien być szczególnie szeroki. Jeśli w następstwie nieszczęśliwego wypadku dojdzie do uszczerbku na zdrowiu, to ubezpieczyciel zapewni wypłatę odszkodowania oraz pokryje koszty rehabilitacji, także już w kraju. Zakres ubezpieczenia powinien obejmować także sytuację śmierci ubezpieczonego.
 • Ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej w życiu prywatnym – w produkcie ubezpieczeniowym nie może zabraknąć OC w życiu prywatnym. Zapewni to minimum formalności, jeśli ubezpieczony wyrządzi szkody na mieniu lub zdrowiu osobom trzecim.
 • Assistance – szeroki zakres ubezpieczenia assistance to niezbędny element, aby ubezpieczenie podróży służbowych było skuteczne. Będzie pomocne, gdy np. zdarzy się wypadek samochodowy i będzie potrzebna natychmiastowa pomoc assistance lub ubezpieczony pracownik będzie miał problemy zdrowotne i kierowca zastępczy będzie musiał kontynuować podróż.
 • Bagaż podróżny – linie lotnicze nierzadko gubią lub niszczą bagaż podróżny. Jeśli pracownik ma zamiar podróżować z bagażem rejestrowanym, a czasami jest to konieczność, to polisa obejmująca bagaż podróżny z pewnością okaże się bardzo przydatna.
 • Krótka karencja – zakres ochrony rozpoczyna się nie od momentu opłacenia ubezpieczenia podróży służbowych. Liczy sie jeszcze okres karencji, który może wynosić od 4 godzin do 2 dni. Wykupując ubezpieczenie dla pracownika, szczególnie warto zwrócić uwagę, od kiedy będzie ono działać.
 • Pokrycie kosztów leczenia za granicą z góry – ubezpieczyciele pokrywają koszty leczenia na dwa sposoby: opłacając leczenie w wybranych placówkach bądź zwracając pracownikowi koszty rachunków. Ta druga możliwość wymaga od pracownika wyłożenia środków finansowych za leczenie z własnej kieszeni, które następnie ubezpieczyciel zwróci. Jest to znaczniej mniej korzystne rozwiązanie dla pracownika, potencjalnie generujące sporo problemów.

Podróże służbowe a praca fizyczna – czy należy zwiększyć zakres ochrony?

Do nieszczęśliwych wypadków może dojść nawet na lotnisku, niekonieczna jest ciężka czy ryzykowna praca fizyczna. Leczenie ambulatoryjne może być niezbędne w wyniku zbyt długiego przebywania na słońcu, a odpowiedzialność cywilna ubezpieczonego może wymagać zadośćuczynienia w wyniku nieuważnego podania telefonu osobom trzecim. Należy przez to rozumieć, że wypadek za granicą to nierzadko sprawa bardzo losowa i niekoniecznie związana z bardzo ciężką i obciążającą pracą fizyczną.

Jednakże praca fizyczna w takcie podróży służbowej wymaga szczególnego zabezpieczenia. Konieczne jest ubezpieczenie zawierające pokrycie kosztów leczenia za granicą na koszt co najmniej 50 tys. euro, a w przypadku krajów z drogą opieką medyczną nawet 80-100 tys. euro.

Odpowiedzialność cywilna ubezpieczonego w podróży służbowej również powinna obejmować wysokie kwoty, a także zawierać sprzęt elektroniczny, jeśli pracownik podróżuje np. z firmowym laptopem, aparatem fotograficznym itp.

WAŻNE! Dobrze, aby pokrycie kosztów leczenia obejmowało zapłatę z góry przez ubezpieczyciela. Jednak w tym celu, przed skorzystaniem z pomocy lekarskiej, poszkodowany pracownik, powinien skontaktować się z infolinią ubezpieczyciela, który skieruje do właściwej placówki medycznej.

Ile kosztuje ubezpieczenie podróży służbowej?

Ubezpieczenie podróży służbowej to koszt rozpoczynający się od 4 zł za dzień ochrony.

Najwyższa kwota za ubezpieczenie pracownika – zgodnie z ofertami dostępnymi w kalkulatorze ubezpieczeń turystycznych – to 190 zł za dzień.

Ubezpieczenie podróży służbowej
Ubezpieczyciel Zakres ubezpieczenia Cena
AXA Assistance
Koszty leczenia
200 000 zł
Ratownictwo
200 000 zł
Bagaż
0 zł
7,11 zł
1 os. / 1 dni
Dodatkowo: NNW: 20 000 zł Ochrona COVID-19
Proama
Koszty leczenia
300 000 zł
Ratownictwo
30 000 zł
Bagaż
0 zł
11,00 zł
1 os. / 1 dni
Dodatkowo: NNW: 50 000 zł OC: 50 000 zł Ochrona COVID-19
Generali
Koszty leczenia
200 000 zł
Ratownictwo
200 000 zł
Bagaż
0 zł
11,00 zł
1 os. / 1 dni
Dodatkowo: NNW: 30 000 zł OC: 100 000 zł Ochrona COVID-19
Allianz
Koszty leczenia
500 000 zł
Ratownictwo
50 000 zł
Bagaż
0 zł
13,00 zł
1 os. / 1 dni
Dodatkowo: NNW: 40 000 zł OC: 100 000 zł Ochrona COVID-19
Ubezpieczenie podróży służbowej
AXA Assistance
7,11 zł 1 os. / 1 dni
Koszty leczenia
200 000 zł
Ratownictwo
200 000 zł
Bagaż
0 zł
Dodatkowo: NNW: 20 000 zł Ochrona COVID-19
Proama
11,00 zł 1 os. / 1 dni
Koszty leczenia
300 000 zł
Ratownictwo
30 000 zł
Bagaż
0 zł
Dodatkowo: NNW: 50 000 zł OC: 50 000 zł Ochrona COVID-19
Generali
11,00 zł 1 os. / 1 dni
Koszty leczenia
200 000 zł
Ratownictwo
200 000 zł
Bagaż
0 zł
Dodatkowo: NNW: 30 000 zł OC: 100 000 zł Ochrona COVID-19
Allianz
13,00 zł 1 os. / 1 dni
Koszty leczenia
500 000 zł
Ratownictwo
50 000 zł
Bagaż
0 zł
Dodatkowo: NNW: 40 000 zł OC: 100 000 zł Ochrona COVID-19

Co ważne, najdroższa polisa wcale nie daje najszerszej ochrony, więc rekomenduje się sprawdzenie, jaki jest zakres ubezpieczenia i sumy gwarantowane kosztów leczenia w Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia.

Podsumowanie
 1. Ubezpieczenie turystyczne zasadniczo jest bardzo zbliżone do ubezpieczenia dla pracownika na podróż zagraniczną. Główne składowe są te same: KL, OC, NNW, assistance, ubezpieczanie bagażu i sprzętu turystycznego, transport medyczny do kraju.
 2. Jeśli pracownik będzie wykonywał za granicą pracę fizyczna lub fizyczno-umysłową, konieczne jest wykupienie rozszerzenia o pracę fizyczną. Zwiększa to nieco koszt polisy, ale też ryzyko wypadku przy tego typu pracy jest większe.
 3. Pracownik fizyczny wyjeżdżający za granicę np. na szkolenie, gdzie nie będzie wykonywał pracy fizycznej, nie potrzebuje rozszerzenia w polisie.
 4. Ubezpieczenie dla pracownika można zakupić m.in. w kalkulatorze ubezpieczeń turystycznych, gdzie znajduje się kilkanaście ofert z możliwością zakupu przez internet. Każda oferta ma jawne koszty i dołączone OWU.
 5. Koszt najtańszej polisy na podróż służbową wynosi 7,11 zł.

Ubezpieczenie podróży służbowej – pytania i odpowiedzi

 1. Mojemu pracownikowi szykują się krótkie, ale częste wyjazdy służbowe w celu zastąpienia pracowników firmy-matki za granicą. Czy za każdym razem muszę wykupić jednorazowe ubezpieczenie?

  Jeśli powroty do kraju obejmują krótkie okresy, a wyjazdy zostały mocno skumulowane, to można rozważyć wykupienie ubezpieczenie na cały czas trwania wyjazdów. Oczywiście będzie to skutkowało opłaceniem również dni w Polsce, ale zaletą jest brak konieczności każdorazowego wykupienia ubezpieczenia na poszczególne wyjazdy.

 2. Czy wykupić dla pracownika rozszerzenie od spożywania alkoholu podczas podróży służbowej? Wydaje mi się to zgoła dziwne…

  Wbrew pozorom klauzula alkoholowa nie zostaje wykupiona tylko przez osoby spożywające duże ilości trunków alkoholowych podczas wyjazdów wakacyjnych. Jest to wskazane rozszerzenie również dla pracowników udających się w delegacje. Służbowym kolacjom czy bankietom niekiedy towarzyszy lampka wina czy szklaneczka whiskey. Nawet nieduże ilości alkoholu we krwi, niewpływające na zajście jakiegoś zdarzenia z udziałem pracownika, mogą skutkować odmową pokrycia kosztów leczenia czy wypłaty odszkodowania ze strony TU. Stąd dobrą praktyką jest wykupienie klauzuli alkoholowej, jeśli pracodawca ma świadomość, że pracownik może spożywać alkohol w czasie swoich „obowiązków zawodowych”.

 3. Chciałem wykupić pracownikowi ubezpieczenie na podróż służbową. Jednak powiedział on, że posiada kartę EKUZ oraz roczne ubezpieczenie studenckie. Czy zatem wykupienie ubezpieczenia jeszcze przeze mnie jako pracodawcę jest konieczne?

  Tak. Pracodawca ma obowiązek wykupienia ubezpieczenia dla pracownika na czas podroży zagranicznej, podczas której pracownik będzie wykonywał obowiązki służbowe. Nieważne ile prywatnych polis pracownik posiada, pracodawca zgodnie z rozporządzeniem ministra pracy i polityki społecznej z 29 stycznia 2013 r. musi wykupić polisę na podróż służbową.

Źródła

 • isap.sejm.gov.pl
 • www.gov.pl
Porównaj cenę ubezpieczenia turystycznego
Patrycja Pałka
Redaktor
Podróże to moja pasja. Piszę o turystyce w taki sposób, aby zachęcić czytelników do eksplorowania świata, ale i uczulić na bezpieczeństwo i odpowiedzialność. Tłumaczę kwestie związane z ubezpieczeniem turystycznym, podpowiadam lepsze rozwiązania i podsuwam ciekawe pomysły na wakacje, urlop, czy city break.

Oceń artykuł:

5/5 - (4 głosy)
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments