Bukmacher Mostbet to jedna z najbardziej znanych platform gier w Polsce, oferująca usługi w zakresie zakładów sportowych, e-sportu i gier kasynowych online. Strona bukmachera oferuje wysokie kursy, a także liczne bonusy i promocje, darmowe zakłady, darmowe spiny i szybkie wypłaty. Dzięki bonusom bez depozytu w Mostbet Twoja gra stanie się jeszcze bardziej opłacalna. Dodatkowo Mostbet posiada aplikację mobilną, która pozwala na zawieranie zakładów w dowolnym miejscu i czasie.
ZNAJDŹ NAJTAŃSZE UBEZPIECZENIE
Kontynent
Kraj

Tallinn – atrakcje – TOP w [2024]

Redakcja

Zaktualizowano: 2024-08-29

Tallinn to jedno z najbardziej nieodkrytych turystycznych miast. Dla tych, którzy już go zwiedzili, zdecydowanie jest jednak perełką wartą przyjrzenia się jej z każdej strony. Jeśli nie masz planów na wakacje lub krótki city break, ta opcja na pewno świetnie się sprawdzi. Co trzeba zobaczyć w Tallinie? Jakie miejsca Cię oczarują?

Tallinn jest położony na północnym wybrzeżu Estonii (na brzegu Zatoki Tallińskiej) i jest stolicą tego kraju, a jednocześnie jego największym miastem. Jego powierzchnia wynosi nieco ponad 159 kilometrów kwadratowych. Zamieszkuje go około 500 tysięcy mieszkańców.

Porównaj cenę ubezpieczenia turystycznego

Kilka ważnych informacji o Tallinie

Co ciekawe, Tallinn jest wysoko na liście inteligentnych miast, czyli takich, które wykorzystują technologie informacyjno-komunikacyjne do podniesienia świadomości mieszkańców i w celu zwiększenia interaktywności oraz wydajności infrastruktury miejskiej. Wpływa to pozytywnie na jakość życia „lokalsów”, ale także podnosi walory związane z turystyką.

Historia Tallinna sięga średniowiecza. Pierwsze wzmianki o nim pojawiły się już w kronikach w 1219 roku. Wtedy miasto występowało jednak pod nazwą Reval. Z tego okresu z pewnością zachowały się przepiękne budowle, w tym Starówka (wpisana na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO).

Najbardziej dynamiczny okres rozwoju w tym regionie nastąpił po odzyskaniu przez Estonię Niepodległości w 1991 roku. Wówczas architektura, technologia czy przedsiębiorczość rozkwitły, a ekonomiści określili Tallinn mianem tygrysa gospodarczego (odnosi się je głównie do spektakularnie rozwijających się regionów, które są zlokalizowane w Azji).

Dlaczego warto odwiedzić Tallinn?

Zastanawiasz się nad wyjazdem do Tallinna, ale jeszcze nie jesteś w pełni przekonany? Poniżej znajdziesz kilka aspektów, które powinny jeszcze bardziej zachęcić Cię do tego, aby zwiedzić właśnie to miejsce podczas wakacyjnego urlopu lub kilkudniowego wyjazdu.

  • Bogata historia i „przeplatanka” tego, co nowe, z tym, co wywodzi się z przeszłości — miasto rozwija się już od czasów średniowiecza. Widać to na jego ulicach i w architekturze. To miejsce, w którym nowoczesność dynamicznie i spójnie łączy się z przeszłością. W efekcie Tallinnem można się zachwycić na 1000 różnych sposobów w zależności od tego, na co jesteś wrażliwy.
  • Piękne widoki — większość miast ma malownicze stolice, ale Estonia z pewnością zalicza się do tych z wyjątkowo urodziwymi. Miasto nie jest tak efektowne i rozpoznawalne, jak np. Paryż czy Praga. Obfituje jednak w urokliwe uliczki, przepiękne punkty widokowe i otoczenie, które sprzyja relaksowi.
  • Stosunkowo niewielka liczba turystów — większość europejskich stolic jest zatłoczona w okresie wakacyjnym, a nawet przez cały rok. W Tallinie poza sezonem jest bardzo spokojnie, a latem liczba turystów jest umiarkowana. W związku z tym nie musisz obawiać się olbrzymich kolejek do atrakcji czy do restauracji. Swoboda, którą daje taka atmosfera, zdecydowanie sprzyja wypoczynkowi.
  • Duża liczba atrakcji związanych z kulturą i sztuką — Tallinn jest estońską stolicą państwa, ale z pewnością też centrum kultury i sztuki. Znajdziesz tutaj wiele dzieł wartych zobaczenia i muzeów, dzięki którym dowiesz się wiele nowego, a także będziesz mógł pracować nad swoją wrażliwością.
  • Smaczna kuchnia — w tym mieście na pewno nie będziesz głodny. Jeśli spróbujesz lokalnego jedzenia, poczujesz się jak w domu. Tallińska kuchnia obfituje w smaki, które większość Polaków dobrze zna. Tutejsza odsłona placków, smażonych ryb czy pierogów nieco różni się jednak od tego, co serwują polskie mamy i babcie. Warto skosztować!
  • Przyjazna atmosfera — to aspekt, który dla wielu osób nie ma bardzo dużego znaczenia. Jeśli jesteś jednak turystą lubiącym rozmawiać z gospodarzem hotelu, wynajmowanego domku czy po prostu z mieszkańcami miasta, świetnie się tutaj odnajdziesz. Estończycy są przyjaźnie nastawieni do podróżujących. W razie potrzeby chętnie pomagają

Co ważne, w Tallinie bez problemu możesz się poruszać komunikacją miejską. Stolica Estonii jest też bardzo dobrze skomunikowana z Polską. Dzięki temu bez problemu do niej dotrzesz wybranym przez siebie środkiem transportu.

Kiedy najlepiej wybrać się do Tallinna?

Wybór odpowiedniego okresu na odwiedzenie miasta jest ważny z punktu widzenia komfortu podróżowania. Nie ma jednak jednej odpowiedzi dla wszystkich na pytanie o to, kiedy najlepiej się tutaj pojawić. To zależy od Twoich planów, możliwości i priorytetów.

Średnie temperatury w Tallinnie

styczeńlutymarzeckwiecieńmajczerwieclipiecsierpieńwrzesieńpaździerniklistopadgrudzień
Temperatura powietrza w dzień-1°C-2°C1°C8°C13°C17°C21°C19°C14°C8°C3°C0°C
Temperatura powietrza w nocy-5°C-6°C-4°C0°C5°C10°C14°C13°C9°C4°C0°C-3°C
Źródło: wakacje.pl

Jeśli chcesz jak najwięcej zwiedzić, zdecydowanie warto wybrać okres od maja do września. Późna wiosna i lato sprzyjają spacerom. Dni są długie i ciepłe, więc można sporo zrobić nie tylko w kontekście zwiedzania, ale też np. wypoczynku na plaży. W tym okresie możesz spodziewać się temperatur od około 12oC do nawet ponad 20oC. Spacer Starym Miastem w promieniach zachodzącego słońca to wyjątkowe przeżycie, którego można tutaj doświadczyć.

Jesień (październik i listopad) to miesiące, w których warto odwiedzić miasto, jeśli nastawiasz się na zwiedzanie głównie zamkniętych atrakcji, takich jak np. muzea czy pałace. Wówczas krótkie dni nie będą Ci przeszkadzały, a z pewnością będziesz mógł liczyć na dużą swobodę i prywatność (w tym czasie turystów jest bardzo mało). Być może będziesz miał też nieco szczęścia i uda Ci się wybrać na spacer w promieniach jesiennego słońca, w otoczeniu barwnych liści.

Zima i wczesna wiosna (od grudnia do marca/kwietnia) to okres, w którym możesz naprawdę zmarznąć w stolicy Estonii. Temperatury w tym czasie spadają poniżej zera. Jeśli chcesz zwiedzać, ubierz się ciepło. Wtedy zimowa aura miasta na pewno Ci się spodoba. Świąteczne dekoracje dodają uroku. Z kolei pierwsze promienie wiosennego słońca mają w sobie tyle magii, że już zachęcają do spacerów. Słoneczne momenty są raczej krótkie i nieśmiałe, ale można w ich trakcie poznać bliżej klimat miasta.

Wiesz już, kiedy wybrać się do Tallinna, aby móc je zwiedzać dokładnie tak, jak lubisz? Warto przejść teraz do kolejnego aspektu, jakim są atrakcje warto odwiedzenia.

10 atrakcji, które trzeba zobaczyć w Tallinnie

Estońska stolica obfituje w wiele atrakcji z różnorodnych dziedzin. Miasto można zwiedzać z przewodnikiem i bez niego, z ustalonym planem bądź spontanicznie. Jeśli jednak lubisz zawsze mieć pomysł na działanie, sprawdź polecane atrakcje. Zebraliśmy dla Ciebie prawdziwe perełki: powody do dumy dla Estończyków i miejsca, które robią wrażenie na turystach w każdym wieku oraz z całego świata. Co warto zobaczyć podczas wyprawy do Tallinna? Jakie miejsca trzeba zapisać na podróżniczej liście marzeń?

Plac Ratuszowy w Tallinie

Plac Ratuszowy w Tallinie to zdecydowanie miejsce, od którego warto zacząć zwiedzanie. Znajduje się on na Starym Mieście, które od 1997 roku jest wpisane na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Aby dotrzeć na plac, trzeba dojść do centrum Starego Miasta (rozchodzą się od niego malownicze uliczki, ze średniowiecznymi budynkami, które warto podziwiać). Będąc tutaj, szybko zauważysz wysoką wieżę, która stanowi punkt orientacyjny.

Znajduje się ona w centrum samego placu (więc trudno ją przeoczyć) i jest częścią gotyckiej budowli. Ma ośmioboczną konstrukcję i góruje nad zabudowaniami znajdującymi się w okolicy. Co ciekawe, możesz na nią wyjść. Wystarczy pokonać nieco ponad 100 krętych schodów, aby podziwiać panoramę miasta z bardzo ciekawej perspektywy.

Sam Plac Ratuszowy kiedyś był miejscem, gdzie odbywał się targ. Dzisiaj stanowi centrum miejskiego życia. Organizuje się na nim liczne wydarzenia, a ludzie spotykają się po to, by rozpocząć zabawę czy zwiedzanie.

Wzgórze Toompea

Wzgórze Toompea to zdecydowanie miejsce dla tych, którzy lubią darmowe atrakcje pozwalające bliżej poznać miasto. Możesz dojść tutaj pieszo ze Starówki. Zrobisz sobie w ten sposób spacer, w czasie którego poczujesz prawdziwy rytm bicia serca miasta. Na górze będzie z kolei czekała na Ciebie nagroda: widok zapierający dech w piersiach.

Ze wzgórza można podziwiać panoramę miasta i najpiękniejsze budynki, które są w nim zlokalizowane. To świetna miejscówka do zrobienia widokowych zdjęć. Dobrze prezentuje się o każdej porze roku, choć największe wrażenie robi na pewno latem, kiedy wokół jest ciepło, zielono i przyjemnie. Możesz wybrać się tam o wschodzie lub o zachodzie słońca, aby widok robił jeszcze większe wrażenie i spektakularnie prezentował się na fotografiach.

Zamek Toompec w Tallinie

Zamek Toompec w Tallinie to obecnie siedziba estońskiego parlamentu. W związku z tym turyści nie mogą go zwiedzać. Jeśli jednak będziesz w okolicy, warto choćby podejść bliżej, aby móc podziwiać to dzieło. Co je wyróżnia? Budowla ma barokową fasadę z charakterystyczną, różową elewacją. Miejscem, które jednak przyciąga największą uwagę, jest coś zupełnie innego — wysoka na 46 metrów wieża Długi Herman.

To symboliczne i niezwykle ważne miejsce dla Estończyków. Każdego dnia na maszt jest wciągana flaga kraju. Proces odbywa się przy dźwięku hymnu narodowego i jest wyrazem patriotyzmu.

Dzielnica Kadriorg

Starówka z pewnością dzierży miano najpiękniejszej dzielnicy Tallinna. Drugie miejsce zajmuje z kolei właśnie Kadriorg. Zobaczysz tutaj:

  • małe drewniane domki — nowe i te znacznie starsze;
  • letnie, bogate rezydencje;
  • historyczne wille o klasycznej budowie.

Dzielnica jest uznawana za elitarną nie tylko ze względu na architekturę. Ogromne znaczenie mają też ceny wybudowanych nieruchomości. Są uznawane za najdroższe w całej stolicy.

Co powinno Cię zachęcić do tego, aby odwiedzić właśnie to miejsce? Jest to nie lada gratka dla fanów architektury. Możesz się zainspirować jako artysta czy architekt, ale też zobaczyć, jak zmieniało się miasto — zdecydowanie widać to po zabudowaniach w tej dzielnicy. To jednak nie wszystko. Panuje tutaj wyjątkowa atmosfera. Jest dużo zieleni, a dawny kurort nadmorski wypełnia trudna do opisania energia, którą trzeba poczuć.

Warto też zwrócić uwagę na to, jak miejsce się zmieniło. Z oddzielonego od reszty miasta i górującego nad nim w niekoniecznie pozytywnym sensie (ze względu na zgromadzenie się tam bardzo bogatych „elitarnych” inwestorów), stało się wspólnym dobrem mieszkańców i turystów. Obecnie można odwiedzić tam liczne muzea, ale też park i pałac, które również ujęliśmy w naszym zestawieniu.

Park Kadriorg i pałac Kadriorg

Lubisz zieleń, kwiaty, fontanny? Park i pałac Kadriorg to zdecydowanie miejsca, które wpiszą się w Twój gust. Przede wszystkim jest tutaj dużo zieleni, roślin różnych gatunków, kwitnących i nie tylko. Fontanny i ustawione obok nich ławeczki pozwolą odpocząć w wyjątkowej atmosferze i z pięknym widokiem. Jeśli z kolei zapragniesz napić się kawy lub zjeść smaczne ciastko, będziesz mógł skorzystać z jednej z kawiarenek zlokalizowanych w parku.

Kiedy już się posilisz, warto ruszyć dalej na spotkanie z tallińskimi atrakcjami. W parku jest zlokalizowany pałac Kadriorg. To prezent cara Piotra dla jego żony Katarzyny. Barokowa budowla jest bogato zdobiona i wygląda naprawdę imponująco. Warto podziwiać ją z każdej strony. Kompleks niegdyś był siedzibą głowy państwa. Dzisiaj pełni zupełnie inną funkcję.

W pałacu znajduje się obecnie Estońskie Muzeum Sztuki. Zgromadzono w nim dzieła lokalnych, europejskich i rosyjskich artystów. To z pewnością miejsce warte odwiedzenia, jeśli jesteś wrażliwy na sztukę.

Sobór św. Aleksandra Newskiego

Sobór św. Aleksandra Newskiego to główna cerkiew rosyjska w Estonii. Została wzniesiona w 1900 roku. Miała podkreślać potęgę i dominację Rosji, co widać w przepychu, jaki w niej panuje. 5 kopuł górujących nad miastem, do tego 11 dzwonów i zdobiony ołtarz, który robi wrażenie na każdym miłośniku architektury sakralnej.

Miejsce można swobodnie zwiedzać, co jednak ważne — nie wolno robić zdjęć w jego wnętrzu. Warto o tym pamiętać, aby nie narazić się na nieprzyjemności. Jako turysta, pamiętaj o tym, aby uszanować zasady obowiązujące w odwiedzanych miejscach. W przeciwnym razie spotkasz się z nieprzychylnymi spojrzeniami, a także zostaniesz upomniany, aby zachowywać się w określony sposób.

Muzeum Lennusadam

Muzeum Lennusadam to inaczej Estońskie Muzeum Morza. Stanowi nowoczesny obiekt, który z pewnością zachwyci dzieci, młodzież i dorosłych. Wystawy mają interaktywny charakter, dlatego są znacznie ciekawsze od tego, co standardowo znajduje się w większości miejsc o podobnym charakterze.

Obiekt ma powierzchnię około 500 metrów kwadratowych, dlatego jest co robić podczas jego zwiedzania. Muzeum powstało w starym hangarze dla wodnosamolotów — samolotów przystosowanych do startu i lądowania z wody. Dzięki temu jest jeszcze ciekawsze, a będąc w nim, możesz poczuć na swoich plecach oddech historii.

Ekspozycje są podzielone tematycznie na:

  • podwodną,
  • na powierzchni wody,
  • nad taflą wody.

Dzięki temu zwiedzający wiedzą, co mogą znaleźć w każdej ze stref. Możesz tutaj zobaczyć wiele różnych rodzajów łodzi, w tym lodołamacze, łódź podwodną, do której można nawet wejść, wraki statków. Co ciekawe dla wielu zwiedzających — niektórych eksponatów można nawet dotknąć!

Targ Balti Jaama

Targ Balti Jaama to nietypowe miejsce dla turystów, ale z pewnością kolejna symboliczna rzecz w Tallinie. Znajdują się tutaj nowoczesne hale targowe, na których kupisz wszystko — dosłownie. Jeśli lubisz sam gotować na wyjeździe, to właśnie w tym miejscu nabędziesz świeże warzywa i owoce, ryby, owoce morza. Warto wybrać się tutaj nie tylko na zakupy spożywcze. Na targu kupisz też wyjątkowe pamiątki z wyprawy do estońskiej stolicy.

Cały obiekt jest podzielony na różne hale, więc bez problemu znajdziesz miejsca, w których sprzedaje się m.in. stare zabawki, antyki, używane ubrania. Jeśli nie planujesz takich zakupów, warto wybrać się w to miejsce choćby po to, żeby zobaczyć, jak wygląda, co się tutaj sprzedaje oraz co Estończycy i turyści chętnie kupują. Jest to doświadczenie, które na pewno na długo z Tobą zostanie.

Co ciekawe, targ Balti Jaama jest miejscem, w którym znajduje się sklep firmy Kalev. Sprzedaje ona znane w wielu regionach świata estońskie słodycze z marcepanu. Jeśli jesteś ich fanem, wybierz się tam — kupisz je w tak dobrych cenach, jak nigdzie indziej!

Po zakupach na pewno zgłodniejesz, ale spokojnie, nie będziesz musiał daleko szukać miejsca, w którym zjesz coś dobrego. Na targu znajdziesz liczne restauracje i knajpki ze street foodem. Będziesz mógł spróbować w nich lokalnych potraw lub po prostu zjeść to, co lubisz — w dobrej cenie i bez nadmiernie patetycznej atmosfery.

Muzeum Sztuki Kumu

Muzeum Sztuki Kumu to najnowocześniejszy i jednocześnie największy tego typu obiekt w kraju. Znajdują się tutaj estońskie dzieła sztuki z okresu od XVIII wieku aż do współczesności, więc z pewnością jest sporo do zobaczenia. Co ważne, dodatkowo w ciągu roku pojawia się około 10 wystaw czasowych. Jeśli planujesz odwiedzić muzeum, sprawdź, jakie ciekawe dzieła można w nim dodatkowo zobaczyć w danym okresie. Być może będziesz mógł udać się na wystawę swojego ulubionego artysty właśnie w Estonii.

Muzeum robi olbrzymie wrażenie na zwiedzających. Jest to jednak spowodowane nie tylko tym, jak wiele wybitnych dzieł możesz w nim podziwiać. Niesamowicie prezentuje się również jego architektura. Budynek jest bardzo nowoczesny. Ma liczne przeszklenia i wiele betonowych elementów w konstrukcji. Jego wnętrze również robi wrażenie. Wysoki sufit, podwieszane instalacje, połączenia kolorystyczne i kameralna atmosfera sprzyjają zwiedzaniu.

Kościół św. Olafa w Tallinie

Kościół jest kolejnym przykładem gotyckiej architektury w mieście. Wygląda imponująco, choć jego historia jest z pewnością burzliwa. Został wybudowany w XIII wieku, a obecny wygląd uzyskał w XVI wieku. Wtedy też zyskał miano najwyższej budowli na świecie. Przez reformację i pożar, do którego doszło w 1830 roku, utracił jednak swoją świetność. Dzisiaj jest miejscem, które odwiedza wielu turystów nie tylko ze względów sakralnych, ale również z zamiłowania do historii i architektury.

Kościół św. Olafa został nazwany na cześć norweskiego króla. Obecnie można go odwiedzać, a od wiosny do jesieni można nawet wspiąć się po stromych schodach na zlokalizowaną tutaj wieżę widokową. Rozciąga się z niej malowniczy widok na miasto. Jest to jednak wyprawa dla odważnych i na pewno dla tych, którzy nie mają lęku wysokości.

Jak zadbać o bezpieczeństwo w podróży do Tallinna?

Podczas wakacji zdarzają się choroby i nieszczęśliwe wypadki. W związku z tym bywa potrzebna jest pomoc medyczna. Jeśli wybierasz się do Estonii, zadbaj o wyrobienie EKUZ (Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego). Możesz zrobić to za darmo, a tym samym zapewnisz sobie darmowy dostęp do opieki medycznej w kraju. Warto oprócz tego wykupić też prywatne ubezpieczenie. Zakres refundowanych interwencji jest ograniczony i może nie obejmować procedur, których będziesz potrzebował. Aby maksymalnie zadbać o swoje bezpieczeństwo w podróży, warto zdecydować się na połączenie EKUZ z prywatną polisą (pamiętaj, aby wybrać zakres ochrony odpowiadający Twoim potrzebom).

Podsumowanie
  1. Tallinn jest stolicą Estonii. Jest zlokalizowany na północnym wybrzeżu kraju, przy Zatoce Tallińskiej. Zamieszkuje go około pół miliona mieszkańców. Pierwsze wzmianki o istnieniu miasta pojawiły się w XIII wieku.
  2. Do estońskiej stolicy warto wybrać się o każdej porze roku. Jeśli jednak chcesz dużo zwiedzać i spacerować, najlepsza będzie późna wiosna, lato lub wczesna jesień. Wtedy temperatury są bardzo łagodne.
  3. Miasto jest przyjazne dla turystów. Występuje w nim wiele atrakcji, które warto zwiedzić. Do powodów, dla których warto się tutaj zatrzymać, należy też z pewnością wyjątkowo smaczna kuchnia i otwartość mieszkańców na przyjezdnych.
  4. Wśród atrakcji wartych zobaczenia w Tallinie, znajdują się na pewno Plac Ratuszowy, Dzielnica Kadriorg, Sobór św. Aleksandra Newskiego, Muzeum Lennusadam, Wzgórze Toompea, Park Kadriorg i pałac Kadriorg, Zamek Toompec, Targ Balti Jaama, Muzeum Sztuki Kumu i Kościół św. Olafa.

Najczęściej zadawane pytania

  1. Jak dostać się z Polski do Tallinna?

    Z Polski do Tallinna możesz dostać się na wiele różnych sposobów. Jeśli zależy Ci na ekologicznym podróżowaniu, wybierz pociąg. Za kwotę około kilkudziesięciu złotych przyjedziesz do estońskiej stolicy np. z Warszawy. Podróż potrwa kilka godzin. Jeśli wolisz szybsze środki transportu, możesz też zdecydować się na lot samolotem. Będzie droższy, ale potrwa niespełna godzinę. Jeśli preferujesz z kolei własne środki transportu, wybierz się do Tallinna samochodem. Bez problemu znajdziesz w mieście parking. Po drodze będziesz mógł z kolei zatrzymać się, aby zwiedzić inne interesujące Cię miejscowości.

  2. Jak poruszać się po Tallinie?

    Do zwiedzania miasta opłaca się kupić TallinnCard. Jest to specjalna karta dla turystów, która umożliwia pokrycie kosztów przejazdów komunikacją miejską i rowerami. To jednak nie wszystko. Dzięki niej uzyskasz darmowe wejścia do różnych ciekawych atrakcji, a nawet zniżki w restauracjach. Możesz też zdecydować się po prostu na bilet na komunikację miejską lub podróżowanie własnym samochodem. Szukanie parkingu przy każdej z atrakcji może być jednak kłopotliwe.

  3. Jaka waluta obowiązuje w Tallinie?

    W Estonii obowiązuje euro.

  4. Na jakie ceny jedzenia w restauracjach w Talinie się nastawić?

    Jedzenie w Tallinie nie jest bardzo drogie. Ceny są np. takie: około 30 zł za zestaw dla jednej osoby w fastfoodzie, nieco ponad 50 zł za jedzenie w taniej restauracji i około 120-150 zł za 3-daniowy posiłek dla jednej osoby w miejscu średniej klasy. Kawa w kawiarni kosztuje około 14 zł, a lokalne piwo beczkowe około 22 zł za 500 ml.

Porównaj cenę ubezpieczenia turystycznego
Redakcja

Oceń artykuł:

Oceń tę stronę
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments