ZNAJDŹ NAJTAŃSZE UBEZPIECZENIE
Kontynent
Kraj

Słowenia samochodem – przewodnik dla kierowców

Opublikowano: 2023-11-24 (aktualizacja 2023-11-24, godz. 1:16)

Słowenia najczęściej kojarzy się z państwem, przez które przejeżdża się, jadąc do Chorwacji. To jednak nie do końca słuszne podejście. Ten niewielki kraj oferuje mnóstwo atrakcji dla turystów. Warto więc zatrzymać się w nim na dłużej. Zobacz, jak się przygotować do wyjazdu do Słowenii i o czym nie zapomnieć.  

Słowenia – czy warto? 

Słowenia często jest tylko krajem tranzytowym w drodze do Chorwacji. Jednak nie ma powodu, by nie pozostać tam przez dłuższym czas. Niektórzy mówią, że Słowenia to kraj, który ma w sobie wszystko – dostęp do morza, jeziora, lasy, jaskinie… oraz doskonałe wino. 

Porównaj cenę ubezpieczenia turystycznego

Ta destynacja świetnie sprawdzi się jako cel podróży własnym samochodem. W zależności od tego, skąd wyruszasz, dojazd zajmie Ci od 8 do 13 godzin. Trasę możesz zatem pokonać w ciągu jednego dnia, choć może być dość męcząca.  

Co zobaczyć w Słowenii? 

Słowenia to kraj pełen atrakcji, pięknych krajobrazów i zabytków. Co w szczególności warto zobaczyć? 

  • Stolica Lublana – to piękne, stare miasto, które urzeka atmosferą i architekturą. Możesz spacerować malowniczymi uliczkami starego, odwiedzić zamek na wzgórzu oraz skorzystać z kulturalnych atrakcji miasta, takich jak muzea, galerie czy kawiarnie. 
  • Jezioro Bled  – bardzo malownicze i otoczone wysokimi górami. Jest jednym z najbardziej znanych symboli tego kraju. Na środku znajduje się niewielka wyspa z uroczą cerkwią, do której można dotrzeć łodzią. Bled to świetny punkt wypadowy do wędrówek po okolicy i podziwiania pięknych krajobrazów. 
  • Jaskinie Postojna – jeden z najciekawszych kompleksów skalnych na świecie. Można w nim podziwiać formacje naciekowe i podziemne jeziorka oraz wybrać się w fascynującą podróż pociągiem przez malownicze korytarze. Żyją tam również unikalne gatunki zwierząt, takie jak jaskiniowy skorupiak olm. 
  • Park Narodowy Triglav – został tak nazwany na cześć najwyższego szczytu Słowenii. Gwarantuje spektakularne widoki i bogatą różnorodność przyrodniczą. To idealne miejsce do uprawiania turystyki górskiej, wspinaczki, jazdy na rowerze i wielu innych aktywności sportowych. 
  • Jezioro Bohinj – drugie co do wielkości jezioro w Słowenii o prawdziwie dzikim charakterze. Otoczone górami i lasami jest idealnym miejscem dla obserwatorów przyrody. Można tu uprawiać różne sporty wodne, przemierzać szlaki turystyczne, a przede wszystkim cieszyć się spokojem i ciszą. 
  • Wybrzeże Słoweńskie – nie jest bardzo długie, jednak zdecydowanie warte odwiedzenia. W pięknych miasteczkach, takich jak  Piran czy Portorož można cieszyć się pięknymi plażami, lokalną kuchnią i licznymi zabytkami. 

W Słowenii zdecydowanie jest co robić, dlatego nie warto traktować tego kraju wyłącznie jako przystanku w drodze do Chorwacji.  

Kiedy wybrać się do Słowenii? 

Słowenia leży w strefie umiarkowanego klimatu kontynentalnego. Turyści najczęściej wybierają się tam latem, kiedy temperatury są wysokie (wynoszą około 25-30 stopni Celsjusza). To zapewnia idealne warunki do plażowania i kąpieli w morzu.  

To również doskonały czas na aktywności wszelkie na świeżym powietrzu, takie jak kajakarstwo, pływanie czy relaks nad Morzem Adriatyckim. 

Wiosną lub jesienią można odwiedzić Słowenię, jeśli nie zależy Ci na plażowaniu, a wolisz spacerować czy zwiedzać zabytki. Wówczas temperatura jest znacznie bardziej sprzyjająca. Zimą można odwiedzić nieco mniej popularne w Europie kurorty narciarskie. Zapewniają świetne warunki, a nie ma w nich tłumów.  

Jakie dokumenty trzeba mieć, podróżując autem? 

Jadąc do Słowenii, musisz mieć ze sobą: 

  • prawo jazdy,  
  • dowód rejestracyjny, 
  • ważną polisę OC.  

Warto także wykupić dodatkowe ubezpieczenia komunikacyjne (np. assistance lub NNW), które mogą okazać się bardzo dużym wsparciem w przypadku wypadku lub kolizji za granicą. 

Trasa do Słowenii 

Do Lublany z Warszawy dojedziesz w niecałe 11 godzin. Trasa prowadzi przez Czechy i Austrię. Pamiętaj, aby po drodze wykupić winiety w każdym kraju. Dotyczy to również Słowenii, w której autostrady i drogi ekspresowe są płatne. Od lutego 2022 roku winiety kupuje się je wyłącznie w wersji elektronicznej. 

Podróż warto zacząć od skierowania się w stronę czeskiej granicy. Następnie przejeżdża się przez Ostrawę, Ołomuniec i Brno. Nie zapomnij kupić czeskiej winiety – mandaty za jej brak mogą być spore.  

Z kolei w Austrii podróżujących czeka przejazd przez Wiedeń i Graz. Autostrady i drogi szybkiego ruchu w tym kraju są płatne, więc również trzeba wykupić winietę. Możesz to zrobić w Internecie, planując podróż (winieta musi być wykupiona 18 dni wcześniej). Jeśli nie zadbasz o to wcześniej, nie ma większego problemu, ponieważ opłatę można uiścić również po przekroczeniu granicy – na stacji benzynowej. Cena 10-dniowej winiety dla samochodu osobowego to 9,90 EUR (około 46 zł). 

Po dotarciu do Słowenii najpierw kieruj się autostradą A1 do Mariboru, a potem jedź na zachód do stolicy kraju, czyli Lublany.  

Pamiętaj, że winiety obowiązują również w Słowenii.  

Winiety w Słowenii 

W lutym 2022 roku zniesiono w Słowenii obowiązek naklejania winiet na przednią szybę samochodu.  Wprowadzono w pełni elektroniczny system, w którym rejestruje się swój numer rejestracyjny, jednocześnie ponosząc opłatę za winietę. Jej cena jest uzależniona jest od okresu ważności, na który ją kupujesz.  

Możesz się zdecydować na: 

  • winietę z 7-dniowym okresem ważności, 
  • winietę z 30-dniowym okresem ważności, 
  • winietę z 6-miesięcznym okresem ważności (wyłącznie dla motocykli), 
  • winietę z 12-miesięcznym okresem.  

Wiele osób zastanawia się, czy da się ominąć płatną autostradę w Słowenii? Winiety obowiązują bowiem tylko na drogach szybkiego ruchu. Lokalne trasy są bezpłatne. To oznacza, że bez problemu znajdziesz alternatywne drogi, które nie wymagają wnoszenia dodatkowych opłat za przejazd. Pamiętaj jednak, że ich stan może pozostawiać wiele do życzenia. Podróżowanie autostradą z pewnością jest wygodniejsze i bezpieczniejsze.  

Które drogi w Słowenii są płatne? 

Zgodnie z danymi państwowej spółki DARS, która zarządza i buduje słoweńskie drogi, 624,9 km autostrad i dróg ekspresowych podlega opłatom w formie winiet.  

Do pierwszej kategorii dróg zalicza się: 

  • A1 – Šentilj (granica z Austrią) do Koper, 
  • A2 – Tunel Karawanki (granica z Austrią) do Obrezje (granica z Chorwacją), 
  • A3 – Divaca do granicy z Włochami
  • A4 – Slivnica do Zagornje Gruskovje (granica z Chorwacją), 
  • A5 – Dragučova do Pince (granica z Węgrami). 

Z kolei słoweńskie płatne drogi ekspresowe to: 

  • H3 – Zadobrowa do Koseze (obwodnica Lublany), 
  • H4 – Razdrto do Vrtojba (granica z Włochami), 
  • H5 – Spodnje Škofije (granica z Włochami) do Koper, 
  • H6 – Koper do Izola, 
  • H7 – krótki odcinek kończący A5 przy granicy z Węgrami. 

Na wszystkich wymienionych tutaj odcinkach obowiązują opłaty w formie winiet. Brak opłaty może skutkować nałożeniem kary.  

Przepisy drogowe w Słowenii – na co uważać? 

Przepisy z małymi wyjątkami są zbliżone do polskich. Ograniczenia prędkości na drogach są takie same. Co jeszcze trzeba wiedzieć o poruszaniu się po tym kraju? 

Wybrane przepisy ruchu drogowego nakładają na kierowców: 

  • obowiązek używania świateł mijania przez cały rok o każdej porze, 
  • obowiązek jazdy na oponach zimowych od 15 listopada do 15 marca, 
  • obowiązek należy używać łańcuchów w pokrytych śniegiem regionach górskich kraju  
  • obowiązek zapinania pasów bezpieczeństwa, 
  • obowiązek rozmowy przez telefon komórkowy wyłącznie za pomocą zestawu głośnomówiącego, 

Dodatkowo warto wiedzieć, że kask nie jest obowiązkowy dla rowerzystów (wyjątek stanowią dzieci). Dopuszczalne stężenie alkoholu we krwi to z kolei 0,5 promila dla doświadczonych kierowców z uprawnieniami od co najmniej 2 lat (inni muszą mieć 0,0 promila). 

Warto pamiętać, że instalacje LPG nie są popularne w Słowenii. Tylko na wybranych stacjach można zatankować ro paliwo. 

Ubezpieczenie do Słowenii 

Jeśli jedziesz w podróż samochodem, upewnij się, że masz ważną polisę OC. Warto ją wzbogacić również o AC i assistance. Uzyskanie pomocy w obcym kraju zwykle jest nieco trudniejsze niż w Polsce. Takie polisy pozwolą Ci poczuć się pewniej nawet w trudnych sytuacjach, takich jak wypadek, awaria samochodu czy kradzież bagażu. 

 Zobacz, jak dobrze przygotować się do wyjazdu pod względem ubezpieczeniowym. 

Karta EKUZ 

Słowenia należy do Unii Europejskiej. To oznacza, że w tym kraju każdy obywatel polski może więc skorzystać z Europejskiej Karaty Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ). Upoważnia ona do uzyskania darmowej pomocy medycznej na dokładnie takich samych zasadach, z jakich korzystają mieszkańcy.  

Ważna zasada dotyczy jednak tego, że aby użyć karty EKUZ w celu skorzystania z opieki lekarskiej, musisz mieć ją przy sobie. Jeśli jej nie wyrobisz, nie możesz jej użyć. Ponadto za część usług medycznych będziesz zmuszony zapłacić z własnej kieszeni. 

W Słowenii obowiązują dopłaty do: 

  • hospitalizacji – 20–30%, 
  • wizyt u specjalisty – 20–30%, 
  • środków medycznych, 
  • leków refundowanych, 
  • protetycznych usług stomatologicznych dla dorosłych – 90% kosztu świadczenia, 
  • transportu szpitalnego poza nagłymi przypadkami. 

Samodzielnie zapłacisz również za leczenie prywatne, ratownictwo, transport do kraju. W ich przypadku karta EKUZ po prostu nie ma zastosowania.  

To oznacza, że darmowe ubezpieczenie nie jest niestety wystarczającą ochroną podczas podróży do Słowenii. Warto wykupić również polisę turystyczną, która może mieć znacznie szerszy zakres, a jej koszt wcale nie jest wysoki.  

Polisa turystyczna do Słowenii 

Ubezpieczenie turystyczne do Słowenii przede wszystkim musi obejmować odpowiednią sumą gwarantowanych kosztów leczenia. Nie warto jednak na tym poprzestawać.  

Dodatkowe elementy ochrony mogą okazać się bardzo przydatne. Co do nich należy? To między innymi   NNW, OC, ubezpieczenie bagażu czy assistance. Co więcej, każdą polisę możesz rozszerzyć o bardziej rozbudowany zakres. Wówczas będzie jeszcze bardziej przydatna, nawet w najtrudniejszych sytuacjach.  

Do wyboru masz: 

  • klauzulę alkoholową, 
  • rozszerzenie o uprawianie sportów wysokiego ryzyka lub ekstremalnych, 
  • rozszerzenie o choroby przewlekłe. 

Każdy turysta powinien dopasować ubezpieczenie turystyczne do Słowenii do swoich własnych potrzeb. Wybrany pakiet możesz zakupić stacjonarnie lub online. Cała procedura zajmie zaledwie kilka minut, a ceny polis nie są wygórowane.  

Oprócz kosztów leczenia w polisie turystycznej warto zawrzeć: 

  • NNW – ubezpieczyciel wypłaci odszkodowanie w razie nieszczęśliwego wypadku i poniesionego w jego wyniku uszczerbku na zdrowiu . 
  • OC w życiu prywatnym – jeśli nieumyślnie spowodujesz wypadek lub zniszczysz cudzą własność, towarzystwo ubezpieczeniowe pokryje koszt naprawy czy rekompensaty finansowej. 
  • Ubezpieczenie bagażu – zapewnia wsparcie w postaci odszkodowania na wypadek kradzieży, zniszczenia lub zgubienia ekwipunku zabieranego w podróż. 

Dobra polisa to taka, która jest dopasowana do potrzeb turysty. Pamiętaj, że inna suma ubezpieczenia będzie niezbędna, jeśli masz zamiar leżeć na plaży, a inna, jeśli planujesz uprawiać niebezpieczne sporty.

Oceń tę stronę

Podsumowanie
  • Słowenia to najczęściej kraj tranzytowy podczas podróży do Chorwacji. 
  • Warto zatrzymać się w niej na dłużej, ponieważ oferuje wiele atrakcji.  
  • Słoweńskie wybrzeże jest bardzo malownicze i zapewnia liczne miejsca noclegowe. 
  • W Słowenii obowiązują winiety – wyłącznie w formie elektronicznej. 
  • Podróż z Polski do Słowenii zajmuje co najmniej kilkanaście godzin. 

Samochodem do Słowenii - FAQ

  1. Czy do Słowenii można wjechać na dowodzie osobistym?

    Tak, nie trzeba mieć paszportu, choć również jest respektowany.

  2. Jakie dokumenty musi mieć samochód?

    Wymagana jest aktualna polisa OC i badanie techniczne. Nie jest potrzebna Zielona Karta ani inne dokumenty. Warto jednak wykupić AC i assistance.

  3. Czy karta EKUZ działa w Słowenii?

    Tak, ale zapewnia ograniczony zakres opieki medycznej. Za wiele usług trzeba dopłacić. Optymalnym wyborem jest zakup ubezpieczenia turystycznego za kilkadziesiąt złotych.

  4. Które drogi w Słowenii są płatne?

    Trzeba kupić winietę na drogi szybkiego ruchu i autostrady. Ich łączna długość to ponad 600 km. Można uniknąć opłat, poruszając się drogami lokalnymi, ale są one w gorszym stanie.

Porównaj cenę ubezpieczenia turystycznego
Redakcja

Oceń artykuł:

Oceń tę stronę
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments