Santorini na własną rękę – jak zwiedzać?

Opublikowano: 2019-08-01 (aktualizacja 2019-09-24, godz. 11:34)

Santorini uważana jest za jedną z najpiękniejszych i najbardziej romantycznych wysp na świecie. To zasługa białych domów z niebieskimi dachami i okiennicami, charakterystycznych kopułowych dachów kościołów, a także czystych, lazurowych wód Morza Egejskiego. Poniżej podpowiadamy, co trzeba wiedzieć chcąc zorganizować urlop na Santorini na własną rękę.

Niezależnie czy mowa o samodzielnie organizowanym wyjeździe, czy też wakacjach z biurem, pobyt na Santorini może być w pełni udany tylko w określonych miesiącach. Przede wszystkim, naprawdę warto odpuścić wakacje w szczycie sezonu, czyli w lipcu lub sierpniu. W tym czasie na wyspie nie ma warunków ani do zwiedzania, ani błogiego wypoczynku – w wielu miejscach tworzą się gigantyczne kolejki, a ulice najsłynniejszego miasteczka Oia są po brzegi wypełnione turystami. W praktyce, Santorini najlepiej jest odwiedzić w maju lub pierwszej połowie czerwca, albo na przełomie lata i jesieni. Wówczas wczasowiczów jest już znacznie mniej, a temperatury nadal pozostają wysokie. Porównaj cenę ubezpieczenia turystycznego

Po wybraniu terminu wyjazdu trzeba jeszcze określić długość pobytu na Santorini. Wydaje się, że optymalny będzie okres od 7 do 10 dni – w tym czasie można zwiedzić okolice, nacieszyć się widokami i dobrze wypocząć. Ponieważ jest ono generalnie niewielkie, w przypadku dłuższego pobytu warto odwiedzić dodatkowo Kretę lub inne, bliżej położone wysepki. Z całą pewnością nie warto za to planować krótkiej, jednodniowej wycieczki na Santorini.

Atrakcji turystycznych i miejsc wartych zobaczenia jest tu sporo, a po odjęciu czasu straconego na transferach, na zwiedzanie pozostanie w takim wypadku raptem kilka godzin. Inna sprawa, że jednodniowe wycieczki są drogie – kosztują ponad 100 euro za osobę. Poza tym, nie dają możliwości podziwiania bajkowego wschodu i zachodu słońca.

Santorini – atrakcje turystyczne i miejsca warte odwiedzenia

Santorini to wyspa archipelagu Cyklad, położona na Morzu Egejskim, pomiędzy Kretą a Atenami. Swój niepowtarzalny kształt półksiężyca zawdzięcza wybuchowi wulkanu, który miał miejsce ponad 3600 lat temu. O tym wulkanicznym pochodzeniu na każdym kroku przypominają w zasadzie wszystkie elementy wyspiarskiego krajobrazu – skały, roślinność, plaże czy architektura. Co konkretnie warto zobaczyć w tym rejonie?

Najbardziej znanym miejscem na Santorini jest niewielka, ale przepiękna wieś Oia. Słynie ona z hoteli, restauracji i ekskluzywnych willi, które zostały wykute w zboczach wulkanicznej skały. Rozciąga się z niej piękny widok na wyspy: Thirassia i Nea Kameni z kraterem wulkanu. To właśnie w Oia znajdują się liczne białe domki i kościółki z niebieskimi dachami, a także klimatyczne, brukowane uliczki. Schodzą się tutaj również turyści, artyści i fotografowie, chcący podziwiać najpiękniejsze na wyspie zachody słońca.

Charakterystyczne białe budynki z niebieskimi elementami można też spotkać w Firze – położonej w zachodniej częściej wyspy, stolicy Santorini. W miasteczku są liczne galerie sztuki, butiki, sklepiki, kościoły oraz port, gdzie cumują statki wycieczkowe; do portu prowadzą strome schody, ale można też dostać się do niego kolejką liniową lub na grzbiecie osiołka. Powyższe kwestie oraz duża liczba miejsc noclegowych sprawiają, że Fira jest najczęściej wybierana jako baza, z której odkrywa się wyspę.

Będąc w stolicy warto wybrać się na spacer do okolicznych wiosek Firostefani i Imerovigli – są mniej zatłoczone, mimo że oferują równie wspaniałe widoki. Koniecznie trzeba wybrać się też na wcześniej wspomniane wyspy Thirassia i Nea Kameni. Ta pierwsza jest nietknięta przez turystykę i słynie z kolorowych domów oraz wszechobecności kwiatów. Nea Kameni to z kolei czynny wulkan, po którym można swobodnie spacerować.

Na tym nie kończą się atrakcje turystyczne Santorini. Na uwagą zasługują ponadto ruiny prehistorycznego miasta Akrotiri, kolorowa zatoka Ammoudi, gorące źródła Palea Kameni, liczne winnice, a także niepowtarzalne plaże. Jeśli chodzi o te ostatnie, to jedną z najbardziej interesujących jest malownicza Red Beach, którą pokrywają małe kamyczki i czerwono-brązowy piasek. Zachwyca surowym pięknem przyrody, ciemnoniebieską wodą i majestatycznymi urwiskami skalnymi. Obowiązkowo trzeba zajrzeć także na, najdłuższą i najbardziej popularną, plażę Perissa. To idealne miejsce na wypoczynek i opalanie, w którym można dodatkowo liczyć na niepowtarzalne widoki. Jest czysta, ma długą promenadę i ciepłe morze, a przy tym oferuje duży wybór restauracji oraz barów. Za niepowtarzalną scenerię odpowiada piasek z czarnej lawy oraz, znajdująca się tuż przy plaży, ogromna skała Mesa Vouno.

Urlop na Santorini na własną rękę – jak zorganizować i ile kosztuje?

Wybór miejsc i atrakcji do zobaczenia to dla wielu osób jeden z najbardziej lubianych elementów planowania podróży. Turyści, którzy nie chcą jednak odkrywać Santorini na własną rękę, mogą wybierać spośród licznych ofert biur podróży. Wyspa ta jest popularnym i stosunkowo bliskim kierunkiem, dlatego ceny zorganizowanych wczasów prezentują się całkiem atrakcyjnie. Za najtańszy wyjazd w terminie 1.09-8.09.2019 trzeba zapłacić nieco ponad 2500 zł za osobę – cena zawiera osiem noclegów w hotelu trzygwiazdkowym z basenem i całodzienne wyżywienie. W sezonie należy liczyć się już jednak z kosztami na poziomie minimum 3000-3500 zł za osobę. Co ważne, najczęściej są to oferty urlopu czysto wypoczynkowego – wszelkie wycieczki fakultatywne są dodatkowo płatne.

Samodzielnie organizowany urlop na Santorini będzie opcją tańszą niż wyjazd z biurem, przy czym w przypadku krótkiego wyjazdu te różnice zwykle są stosunkowo nieduże. By móc uzyskać większe oszczędności, koniecznie trzeba trafić na dobre ceny biletów lotniczych. Warto śledzić przede wszystkim oferty lotów czarterowych, bo zdarzają się perełki w postaci bezpośredniego połączenia za 300-400 zł w obie strony.

Niemniej jednak, można również skorzystać z tanich linii lotniczych Ryanair lub Wizzair, które w sezonie latają do Aten z największych polskich miast. Ceny połączeń do i z stolicy Grecji zaczynają się już od około 250 złotych. Do tej kwoty należy jeszcze dodać koszty lotów lub promów z i na Santorini. Łączne wydatki nie powinny przekroczyć 500-600 zł za osobę, przy czym w razie braku elastyczności w wyborze terminu pobytu, mogą być one nawet o kilkaset złotych wyższe.

Jeśli chodzi o zakwaterowanie, siedem noclegów w dwuosobowym pokoju z łazienką pochłonie minimum 1400 złotych (termin 1-8.09.2019). Mowa tu jednak o atrakcyjnym noclegu w pensjonacie położonym tuż przy wspomnianej Perrisa Beach. W praktyce, ceny większości ofert w najbardziej popularnym standardzie zawierają się w przedziale 1500-2000 złotych; można je spotkać we wszystkich najpopularniejszych miasteczkach, ale warto podkreślić, że w takich miejscowościach jak Oia czy Fira, za hotelowy pokój z widokiem na kalderę trzeba zapłacić co najmniej kilka razy więcej.

Jedzenie na wyspie jest stosunkowo drogie, ale w przypadku całodziennego wyżywienia dla dwóch osób, budżet w wysokości około 300-350 zł powinien okazać się wystarczający. W najlepszym wypadku, łączna wartość trzech najważniejszych kosztów (transferów, noclegów i wyżywienia) wyniesie nieco ponad 4000 zł za dwie osoby.

Warto wiedzieć, że po Santorini można bez problemu przemieszczać się autobusami, które docierają do wszystkich miejscowości, a przy tym są dobrze dopasowane do połączeń lotniczych. Poza tym są też stosunkowo niedrogie – przykładowo, cena jednego biletu na autobus lotnisko-Fira czy Fira-Oia wynosi około 2 euro. W popularnych miejscach z łatwością można też złapać taksówki, ale w miarę możliwości lepiej ich unikać – koszt przejazdu z Oia na lotnisko to minimum aż 25 euro. Na wyspie dostępne są też wypożyczalnie samochodów, skuterów, quadów i rowerów. Wypożyczone auto, obok autobusów, to najlepszy i najbardziej opłacalny sposób na poruszanie się po wyspie. Nie powinno ono kosztować więcej niż około 30 euro za dzień, a pozwoli komfortowo dotrzeć do wszystkich najważniejszych atrakcji turystycznych Santorini.

Czy warto jechać na Santorini z dzieckiem?

Wakacje na Santorini mogą spełnić też oczekiwania rodzin z dziećmi, ale trzeba podkreślić, że z łatwością znajdą one ciekawsze dla siebie kierunki podróży. Ponieważ miasteczka położone są na zboczach wulkanu, poruszanie się z małym dzieckiem będzie dość uciążliwe. Poza tym, na miejscu jest niewiele atrakcji kierowanych do najmłodszych – niedawno zamknięto nawet popularny, chętnie odwiedzany park wodny. Dlatego Santorini z dzieckiem będzie dobrym wyborem pod warunkiem, że podróżującym wystarczą spacery z fantastycznymi widokami, rejsy statkiem, zabawy na plaży czy hotelowy basen.

Wyjeżdżając na Santorini z dzieckiem, koniecznie trzeba sprawdzić najbliższą okolicę potencjalnego miejsca noclegowego. Warto unikać bliskiego sąsiedztwa dużych barów, w których po zachodzie słońca zaczynają się głośne imprezy. Z drugiej strony, należy zadbać o bliskość dobrze zaopatrzonego sklepu i apteki. Jeśli podróżujący nie zamierzają wypożyczać auta, mogą rozważyć nocleg w stolicy, która zapewnia dostęp do najważniejszych dla turystów punktów – w tym również dobrze wyposażonych placówek medycznych.

Santorini – bezpieczeństwo na wyspie i ostrzeżenia dla turystów

Grecja jest uważana za dość bezpieczny kierunek podróży: nie wprowadzono tu stopnia zagrożenia terrorystycznego a miejscowa ludność jest przyjaźnie nastawiona do turystów. Niemniej jednak, tak jak w wielu innych miejscach turystycznych, w Grecji oraz na jej wyspach, w tym na Santorini, trzeba zachować ostrożność i zdrowy rozsądek. Przede wszystkim, należy uważać w zatłoczonych miejscach publicznych, na plażach i w środkach transportu miejskiego, gdzie można paść ofiarą kieszonkowców. Zdarza się jednak, że rzeczy osobiste giną nawet w wypożyczonych autach i pokojach hotelowych.

Wyjeżdżając do Grecji trzeba też pamiętać o zagrożeniach czyhających ze strony natury. Zarówno kontynentalna, jak i wyspiarska część tego kraju leży w strefie aktywnej sejsmicznie. Trzęsienia ziemi nie są tu tak niszczycielskie, jak te w pacyficznym pierścieniu ognia, ale warto wziąć pod uwagę ich sporadyczne występowanie. Podstawową formą „zabezpieczenia” jest skorzystanie z najnowszej bazy noclegowej. Zbudowane w ostatnich kilku, kilkunastu latach hotele, pensjonaty i domy prywatne bazują na rozwiązaniach konstrukcyjnych, które pozwalają wyeliminować bądź ograniczyć skutki ewentualnych wstrząsów.

Przed wyjazdem na Santorini nie trzeba przyjmować żadnych szczepień ochronnych. Ponieważ generalnie nie występują tu choroby tropikalne, wystarczy zabrać ze sobą standardowe wyposażenie apteczki podróżnej. W praktyce, największym zagrożeniem związanym ze zdrowiem, są poparzenia i udar słoneczny, tak więc należy pamiętać o piciu dużych ilości wody i rozważnym korzystaniu z kąpieli słonecznych.

Ubezpieczenie turystyczne na Santorini

W Grecji, tak jak w innych krajach członkowskich Unii Europejskiej, można korzystać z bezpłatnej ochrony ubezpieczeniowej w postaci EKUZ. Należy jednak pamiętać, że Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego zabezpiecza zagraniczny wyjazd tylko w podstawowym zakresie. Dzięki niej można korzystać z publicznej służby zdrowia danego państwa na takich samych zasadach, jakim podlegają jego obywatele. EKUZ refunduje zatem tylko podstawowe usługi zdrowotne, świadczone przez placówki państwowe; nie pokrywa natomiast między innymi kosztów leczenia prywatnego, transportu medycznego do Polski, czy też ewentualnej akcji poszukiwawczej i ratunkowej.

To właśnie z tych względów, wyjeżdżając na Santorini na własną rękę, warto wykupić dodatkowe ubezpieczenie turystyczne. Co więcej, nawet w przypadku zorganizowanego urlopu, gdzie polisa podróżna jest gwarantowana przez touroperatora, koniecznie trzeba sprawdzić jej zakres ochrony.

Optymalna polisa podróżna to taka, która oferuje wysokie sumy ubezpieczenia, a przy tym ma krótką listę wyłączeń odpowiedzialności ubezpieczyciela i możliwie jak najniższą cenę. Jeśli chodzi o te pierwsze, to w przypadku kosztów leczenia firma ubezpieczeniowa powinna odpowiadać za wydatki do sumy co najmniej 30 000 euro. Polisa OC, dzięki której można uniknąć finansowej odpowiedzialności w razie wyrządzenia szkody osobie trzeciej, powinna zapewniać ochronę do kwoty 40 000 a najlepiej 50 000 euro. Warto też zwrócić uwagę na sumy ubezpieczenia dla NNW oraz ochrony bagażu, przy czym te elementy są już mniej istotne i nie decydują o atrakcyjności danej polisy. Większe znaczenie ma to, na jaki zakres usług będzie można liczyć w ramach pakietu assistance.

Za tygodniowe ubezpieczenie turystyczne na Santorini należy zapłacić około 22 złotych. Optymalna polisa podróżna, czyli taka, która spełnia wcześniej wspomniane kryteria, będzie ponad dwa razy droższa. Oto zestawienie parametrów najtańszego ubezpieczenia oraz ubezpieczenia zapewniającego dobrą ochronę wakacji na Santorini. Podane ceny dotyczą pobytu upływającego pod znakiem wypoczynku i rekreacji; osoby planujące aktywne uprawienie sportów, czy też chcące rozszerzyć ochronę na zdarzenia po alkoholu, muszą liczyć się z wyższymi składkami.

Porównanie zakresu ochrony polis turystycznych na Santorini

Zakres ochronySignal IdunaAXA Assistance
Koszty leczenia i assistance85 246,37 zł600 000 zł
Poszukiwanie i ratownictwo25 573,91 zł600 000 zł
Polisa NNW15 000,00 zł50 000 zł
Bagaż, sprzęt elektroniczny i sportowybrak1 500 zł
Ubezpieczenie OCbrak150 000 zł
Składka za 7 dni ochrony21,85 zł50,89 zł

Źródło: rankomat.pl

Na rynku funkcjonuje kilkanaście towarzystw ubezpieczeniowych, które oferują łącznie kilkadziesiąt ubezpieczeń turystycznych, różniących się zakresem ochrony i wielkością składki. Niezależnie od wybranej polisy, jej cena, biorąc pod uwagę oferowane korzyści, będzie stosunkowo niska. Warto jednak poświęć chwilę czasu i wybrać ofertę najlepiej dopasowaną do własnych potrzeb i oczekiwań. W prosty sposób można to zrobić w kalkulatorze ubezpieczeń turystycznych na polisaturystyczna.pl. Po wpisaniu terminu pobytu na Santorini oraz kilku podstawowych informacji o podróżujących, można uzyskać wgląd do zestawienia prezentującego aktualne ceny i parametry wszystkich oferowanych polis podróżnych.

Co warto wiedzieć?
  1. Na Santorini najlepiej pojechać po zakończeniu sezonu (lipiec-sierpień).
  2. Najbardziej znanym miejscem na Santorini jest niewielska wioska Oia.
  3. Po Santorini wygodnie można podróżować autobusami.
  4. Najtańsze ubezpieczenie turystyczne na Santorini można kupić od 3 zł dziennie.
Porównaj cenę ubezpieczenia turystycznego
Kamil Sztandera
Redaktor
Redaktor ds. podróży i ekspert ds. ubezpieczeń turystycznych. Entuzjasta wycieczek rowerowych. Specjalizuje się w dziennikarstwie ekonomicznym. Prywatnie zainteresowany inwestowaniem i pomnażaniem oszczędności.

Oceń artykuł:

Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments