Zaktualizowano: 2025-04-30
Rocznie na lotniskach ginie łącznie ok. 40 mln toreb czy walizek. Zniknięcie w czeluściach luków i hal bagażowych to jednak nie jedyne, co czyha na zabierane w podróż rzeczy. Często padają one też łupem złodziei lub ulegają zniszczeniu w przechowalni. Czy ubezpieczenie bagażu zabezpieczy Cię przed tymi wszystkimi zdarzeniami? Oczywiście, że nie. Ale pozwoli odzyskać pieniądze za poniesione w związku z tym straty. A to już naprawdę dużo!
Polisa turystyczna z rozszerzeniem o ochronę bagażu nie gwarantuje Ci, że przewożone przedmioty nie zostaną skradzione, zniszczone czy uszkodzone. Zapewni za to wsparcie finansowe na wypadek każdej z tych sytuacji. W razie potrzeby sprawi, że skutki tych zdarzeń staną się mniej dotkliwe, a Ty będziesz w stanie łatwiej poradzić sobie z problemami – zarówno w wymiarze finansowym, jak i mentalnym. Sprawdź, co dokładnie jest przedmiotem ubezpieczenia bagażu, jakie ryzyka ono obejmuje i na co zwrócić szczególną uwagę przy wyborze takiej polisy!
Na wstępie warto wyjaśnić, czym z formalnego punktu widzenia jest ubezpieczenie bagażu, bo zrozumienie zasady działania takiej polisy ułatwi Ci trafny wybór wariantu ochrony na swój wyjazd.
Jak pewnie wiesz, głównym założeniem polisy turystycznej jest ochrona finansów uczestnika wyjazdu przed kosztami leczenia za granicą (KLZ), a także przed następstwami nieszczęśliwych wypadków (NNW). Mając takie ubezpieczenie, możesz liczyć na wypłatę świadczenia pieniężnego w różnych sytuacjach, np. w razie konieczności skorzystania z usług medycznych w szpitalu na Teneryfie czy po złamaniu kończyny na Sri Lance.
Oprócz podstawowych KL i NNW polisa turystyczna obejmuje też inne, opcjonalne ubezpieczenia. Zawiera np. ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej w życiu prywatnym, ubezpieczenie sprzętu sportowego czy assistance. Bardzo często w ramach polisy podróżnej jest gwarantowana również ochrona zawartości walizek czy toreb.
Polisy turystyczne są dostępne w ofercie większości ubezpieczycieli, a tylko niektóre z nich gwarantują możliwość wypłaty odszkodowania za szkody w obrębie rzeczy przewożonych w walizkach czy torbach. Skąd masz więc wiedzieć, czy dana oferta spełnia Twoje oczekiwania pod względem zakresu ochrony? Odpowiedź na to pytanie jest bardzo prosta – z ogólnych warunków ubezpieczenia, w skrócie OWU. To istna skarbnica wiedzy o każdej polisie. Znajdziesz tam informacje dotyczące m.in. tego, co obejmuje jej podstawowy wariant oraz jakie opcjonalne rozszerzenia oddaje do Twojej dyspozycji dana firma ubezpieczeniowa.
Duży wybór polis zapewniających zwrot kosztów za utratę czy uszkodzenia przewożonych przedmiotów znajdziesz w naszym kalkulatorze. Każdą z nich oznaczono dopiskiem BAGAŻ wraz z określoną sumą ubezpieczenia. Korzystając z tego prostego narzędzia, możesz więc znacznie skrócić czas potrzebny na znalezienie idealnego wariantu na Twój wymarzony wyjazd.
Źródło: https://kalkulator.polisaturystyczna.pl/
Czy wiesz, że ubezpieczenie bagażu to jedno z najchętniej wybieranych rozszerzeń polisy turystycznej? Tak duża popularność tego dodatku może mieć związek z tym, że duża liczba nieprzyjemnych incydentów w czasie podróży dotyczy właśnie przewożonych przedmiotów. Wedle raportu SITA World Tracer dotyczącego transportu lotniczego w 2024 roku:
Ponadto w raporcie wykazano, że najbardziej na szkody w obrębie przewożonych walizek bądź toreb są narażone osoby odbywające loty z przesiadkami. Wskazano też, że trudności najczęściej wynikają z błędów popełnionych przez obsługę lotniska.
Niestety, ale niebezpieczeństwa czyhają na bagaże nie tylko w portach lotniczych, ale również na innych etapach podróży.
Można więc stwierdzić, że podczas podróży ryzyko wystąpienia szkód w obrębie bagażu jest naprawdę wysokie. Niektórych nieprzyjemnych zdarzeń nie da się uniknąć, jednak można zadbać o zminimalizowanie ich skutków. Aby to zrobić, przed wyjazdem warto zainwestować w polisę turystyczną z rozszerzeniem o ubezpieczenie bagażu. Taka ochrona gwarantuje nieocenione wsparcie na wypadek niespodziewanych sytuacji, w efekcie których dojdzie do utraty lub uszkodzenia przewożonych przedmiotów.
Zakres ubezpieczenia bagażu to dość skomplikowana kwestia. Co w zasadzie obejmuje taka polisa? Wszystkie przewożone rzeczy, bez wyjątków? A może jedynie wybrane przedmioty, ściśle określone w OWU? Czy chroni również samą walizkę, torbę lub kufer, czy tylko ich zawartość? Odpowiedź na te wszystkie pytania brzmi – to zależy. Jak się okazuje po przestudiowaniu kart produktów różnych ubezpieczycieli, podejście do tych wszystkich kwestii jest bardzo zmienne.
Ubezpieczenie bagażu przeważnie obejmuje wszystkie przedmioty znajdujące się w walizce czy torbie, choć niektóre firmy jasno precyzują, które z nich są objęte ochroną. Tak podchodzi do tego, np. towarzystwo Allianz uwzględniające w polisie przedmioty osobistego użytku przewożone w podróży, stanowiące własność lub będące w posiadaniu ubezpieczonego takie jak m.in. odzież, obuwie, środki higieny osobistej, kosmetyki, kosmetyczki, książki, zegarki, okulary oraz przenośny sprzęt elektroniczny tj. notebook, laptop, tablet, palmtop, telefon komórkowy, smartfon, aparat fotograficzny i kamera.
Firmy ubezpieczeniowe przeważnie nie biorą odpowiedzialności za zdarzenia polegające wyłącznie na uszkodzeniu lub zniszczeniu przedmiotów służących do transportu rzeczy – walizek, neseserów, toreb, paczek itp.
Jak już wiesz, ochrona bagażu stanowi element polisy turystycznej. Powszechną praktyką jest to, że ubezpieczyciele nie informują, ile płaci się za jej poszczególne składowe. Z tego powodu trudno jednoznacznie określić, jak dużo trzeba za nie dopłacić. Skoro jednak nie da się nabyć go osobno, a jedynie w pakiecie z ubezpieczeniem podróżnym, warto powiedzieć więcej o cenach składek takiej polisy.
Ceny ubezpieczeń na wyjazd wahają się od kilku do nawet kilkudziesięciu złotych za dzień ochrony. Tak duże rozbieżności wynikają z tego, że ubezpieczyciele przy wyliczaniu kwoty składki biorą pod uwagę wiele różnych czynników. Wpływ na koszt polisy turystycznej mają bowiem:
Pamiętaj, że każdy ubezpieczyciel w inny sposób podchodzi do kwestii wyliczania wysokości składki. Dlatego przy porównywaniu ofert często okazuje się, że za tę samą kwotę możesz znaleźć polisy o całkowicie odmiennym zakresie ochrony. Przed zakupem warto więc zestawiać ze sobą poszczególne propozycje, aby znaleźć to jedyne ubezpieczenie turystyczne, które zapewni Ci skuteczne wsparcie na czas podróży za niewielkie pieniądze.
W zobrazowaniu kosztów ubezpieczenia turystycznego z ochroną bagażu pomoże przedstawienie kilku przykładowych ofert wraz z ich ceną i zakresem ochrony. Wszystkie kalkulacje przygotowano w kalkulatorze dostępnym na naszej stronie dla 25-letniej, zdrowej kobiety, która planuje wyjazd do Hiszpanii.
Czy tylko na podróż samolotem mogę ubezpieczyć mój bagaż?
Nie. Nie ma znaczenia, jaki transport wybieramy – towarzystwa ubezpieczeniowe obejmują ochroną wszystkie rzeczy osobiste zabierane w podróż – samolotem, pociągiem, autokarem czy samochodem – własnym bądź wypożyczonym.
W jaki sposób mam starać się o odszkodowanie?
Radzimy, aby przede wszystkim, sprawę zgłosić na policję. Konieczne jest także poinformowanie o zdarzeniu ubezpieczyciela – najlepiej telefonicznie lub mailowo. Trzeba także zachować wszystkie faktury i rachunki za wydatki poniesione na skutek utraty swoich rzeczy osobistych.
Czy ubezpieczenie obejmuje tylko jeden bagaż?
Nie. Ubezpieczenie dotyczy wszystkich sztuk bagażu, z tym że do wysokości sumy gwarantowanej.
Oceń artykuł: