Urlop na Pafos – 5 najważniejszych rzeczy przed podróżą

Opublikowano: 2019-06-03 (aktualizacja 2019-06-03, godz. 3:08)

Pafos to przytulne, kameralne miasteczko leżące na południowo-zachodnim wybrzeżu Cypru. Wyspa znana jest przede wszystkim z mitologicznych narodzin bogini piękna, Afrodyty oraz fantastycznej pogody z 300 słonecznymi dniami w roku. Cypr słynie ze starożytnych zabytków, barwnej kultury, świetnych kurortów turystycznych oraz zachwycających plaż. To doskonałe miejsce na urlop przez większość roku.

Pafos to czwarte co do wielkości miasto Cypru. Wyprzedzają je Nikozja, Larnaka i Limassol. W epoce hellenistycznej to Pafos było stolicą Cypru. Natomiast w XX wieku przez długi czas było niczym nie wyróżniającą się mieściną bez większego znaczenia. Dopiero w latach 70. prężnie rozwijający się biznes turystyczny sprawił, że Pafos z roku na rok zyskiwało na atrakcyjności, rozwijała się infrastruktura, powstawały nowe kurorty, z których z wielką chęcią korzystali turyści z całego świata. Porównaj cenę ubezpieczenia turystycznego

Ciekawostka! Według mitologicznych wierzeń, to właśnie niedaleko Pafos z piany wyłoniła się bogini Afrodyta.

Miasto jest podzielone na dwie części: Górny Pafos (Ktima Pafos), według tradycji założony przez uczestnika wojny trojańskiej, położony na wzgórzu 3,5 km od portu oraz Nowy Pafos (Kato Pafos), powstały w IV w n.e., gdy władze miasta zdecydowały o przeniesieniu Pafos bliżej morza.

Pafos niemal od 40 lat jest wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa Kultury UNESCO. Znajdują się tu bowiem pozostałości (głównie architektoniczne) z każdego okresu istnienia miasta.

Pafos – atrakcje turystyczne, czyli co warto zobaczyć

Zamek Pafos – to zabytek wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Jest to bizantyjski fort znajdujący się przy porcie w Nowym Pafos. Od 1935 roku pełni funkcje kulturalne, a wcześniej znajdował się tutaj magazyn soli i więzienie. Początkowo oczywiście fort miał zadanie obronne.

Mozaiki w Pafos – te atrakcje turystyczne Pafos zostały odkryte w niezwykły sposób. Datowane na III-IV w n.e. mozaiki zostały zupełnie przypadkowo znalezione przez cypryjskiego rolnika podczas prac rolnych. Na mozaikach widać sceny z mitologii greckiej, a znajdowały się one najprawdopodobniej w willach ówczesnych arystokratów. W Parku Archeologicznym turyści mogą zwiedzać 4 domy, w których znajdują się mozaiki: Dom Dionizosa, Dom Ajona, Dom Orfeusza, Willa Tezeusza. Do odkrycia tej ostatniej przyczynili się Polsce archeolodzy.

Grobowce Królewskie – to ok. 100 grobowców znajdujących się w Parku Archeologicznym w Pafos. Atrakcje turystyczne zdecydowanie dla osób pasjonujących się historią i architekturą. Groby Królewskie z Pafos przypominają te odnalezione w Aleksandrii. Na grobach znajdują się freski, a otoczone są kolumnami w stylu doryckim. Grzebano w nich nie królów, jak mogłaby wskazywać nazwa, ale arystokrację z Pafos.

Odeon Pafos – kolejny zabytek, jaki zobaczyć można w Parku Archeologicznym w Pafos. Jest to rodzaj teatru, jaki spotkać było można w każdym mieście greckim. Pomimo że Odeon nie przedstawia się tak okazale, jak musiał wyglądać w czasach swej świetności, to nadal odbywają się tutaj wydarzenia muzyczne i teatralne.

Łaźnia Afrodyty – jest położona na terenie ogrodu botanicznego na Półwyspie Akamas nad Zatoką Chrysochou. Jest to niezwykle urokliwe miejsce, pełne różnego rodzaju drzew i krzewów. Łaźnie Afrodyty to niewielkie jeziorko, do którego wpływa woda ze znajdującej się tuż obok groty. Legenda głosi, że lubiła się tu kąpać bogini piękna, Afrodyta. Miał ją tu zobaczyć ateński książę Akamas i zakochać się bezpowrotnie. Miłość bogini i śmiertelnika wywołała gniew bogów. Afrodyta była zmuszona wrócić na Olimp. Warto wspomnieć, że sam Półwysep Akamas to mityczne miejsce narodzin bogini Afrodyty i należy do najchętniej odwiedzanych miejsc na Cyprze.

Muzeum Bizantyjskie – gratka dla miłośników historii. Znajduje się tutaj bogata kolekcja eksponatów z czasów bizantyjskich. Szczególnie warta polecenia jest kolekcja ikon bizantyjskich, pochodząca z VII-XVII w.

Zatoka Lara – atrakcje turystyczne Pafos to w dużej mierze zabytki, ale nie można zapomnieć o wspaniałych plażach Cypru i samego Pafos. Zatoka Lara to nie tylko czysta, piaszczysta, ciągnąca się kilometrami plaża wolna od tłumów turystów. To także rezerwat żółwi (Żółw Zielony i Żółw Olbrzymi). Zwierzęta mieszkają tu i na plaży składają jaja, stad część plaży jest chroniona przez wolontariuszy i zamknięta na czas lęgu. Na plaży można zapoznać się z historią tych wyjątkowych żółwi i obejrzeć zdjęcia z lęgu. Do plaży Lara Bay nie jest łatwo się dostać, a to ze względu na brak utwardzonej drogi. Wskazana jest jazda autem z napędem na 4 koła albo spacer.

Urlop na Pafos: na własną rękę czy z biurem podróży – co wychodzi korzystniej?

Jeśli powyższe atrakcje turystyczne Pafos są na tyle kuszące, że skłoniły do wycieczki, to warto w następnym kroku rozważyć, czy organizować wyjazd na Pafos na własną rękę czy skorzystać z gotowej propozycji biura podróży. Każda z możliwości ma swoje plusy:

Pafos z biurem podróży:

 • Rozwiązanie lepsze dla osób słabiej władających angielskim. W hotelu jest polski rezydent, wszystkie sprawy można załatwić w ojczystym języku. Rezydent przekazuje także szereg rad praktycznych i logistycznych – co zobaczyć w okolicy, jak kursują autobusy, gdzie wypożyczyć auto, gdzie jest najbliższy sklep itp.
 • Urlop organizowany jest minimalnym wysiłkiem osób wyjeżdżających. Wystarczy wybrać konkretną ofertę, opłacić ją a resztą zajmuje się biuro podróży.
 • Wykupując wycieczkę z pełnym wyżywieniem, turyści nie muszą się martwić o przygotowywanie posiłków, które są przygotowywane w hotelowej restauracji. Zwykle takie rozwiązanie wychodzi taniej niż stołowanie się w restauracjach. Minusem jest to, że nie zawsze w hotelu da się poznać kuchnię regionalną. To rozwiązanie docenią zwłaszcza rodziny z małymi dziećmi – szukanie restauracji na każdy posiłek jest dość problematyczne z małymi dziećmi.

Pafos na własną rękę:

 • Samodzielna organizacja wyjazdu z pewnością ucieszy podróżników, którzy lubią zwiedzać po swojemu, nie chcą dostosowywać się do pór posiłków w restauracji hotelowej ani przebywać wśród tłumów.
 • Stołowanie się w lokalnych restauracjach pozwoli poznać kuchnię regionalną.
 • Wyjazd na własną rękę daje dużą niezależność – można nocować w kilku lokalizacjach wciąż się przemieszczając, co pozwala zobaczyć więcej.
 • Lepiej z zaplanowaniem samodzielnego wyjazdu poradzą sobie osoby, które mówią po angielsku i są dobrymi organizatorami.

Urlop, Pafos, 7 dni, lipiec, 2 osoby dorosłe

Sposób podróży
Bilety lotniczeNoclegWypożyczenie autaSuma
Pafos na własną rękę2 000 zł/2 os. 1 450 zł500 zł3 950 zł* + jedzenie
Pafos z biurem podróży5 200 zł (w tym wyżywienie all inclusive)500 zł5700 zł

Opracowanie własne

Jak wynika z powyższej tabeli, teoretycznie Pafos na własną rękę lepiej się opłaca finansowo. Wybrane zostały porównywalne oferty hoteli 3-gwiazdkowych, a ten z opcji samodzielnego wyjazdu ma śniadanie wliczone w cenę. Do samodzielnego wyjazdu należy doliczyć kwotę na pozostałe wyżywienie. Nawet przy nieoszczędzaniu na restauracjach, łączna kwota za samodzielny wyjazd nie powinna przekroczyć ceny wyjazdu w opcji „Pafos z biurem podróży”. W praktyce więc mamy dwie, zbliżone cenowo propozycje wyjazdu.

Jest jednak ważny aspekt, który może zaważyć na wyborze, mimo porównywalnych cen – dojazd. Szukając lotów samodzielnie, natrafić można głównie na loty z przesiadkami, a co za tym idzie bardzo długie. W najlepszym przypadku lot trwa 9 godzin, w najgorszym nawet 15. Do tego dochodzi czas spędzony na lotniskach, co generuje dodatkowych kilka godzin.

Można oczywiście szukać lotów czarterowych, ale tutaj są ograniczenia w postaci mniejszej dostępności takich lotów.

Natomiast lot z biurem podróży trwać będzie nieco ponad 3 godziny. Dla kogoś, kto dysponuje ograniczonym czasem na urlop, może to mieć bardzo duże znaczenie.

Pafos dla rodzin z dziećmi – atrakcje, rozrywki, najlepsze pomysły

Wybór Pafos na wakacje z dzieckiem jest bardzo dobrym pomysłem przede wszystkim ze względów logistycznych. W Pafos znajduje się jedno z dwóch lotnisk na Cyprze (drugie w Larnace). I choć cała wyspa nie jest duża, to zdecydowanie bardziej komfortowe dla rodziców z małymi dziećmi, jest zakwaterowanie w tym samym mieście, co lotnisko.

A co zobaczyć, będąc na Pafos z dzieckiem?

Półwysep Akamas – miejsce opisane wyżej w atrakcjach turystycznych Pafos, zdecydowanie zasługuje na powtórzenie w przypadku rozrywek dla dzieci. Miejsce narodzin Afrodyty i jej łaźnia może bardzo zainteresować starsze dzieci, które są już zaznajomione z mitologią grecką. Warto przed wyjazdem  odświeżyć sobie historie związane z boginią piękna Afrodytą, gdyż na Cyprze nie brakuje miejsc jej kultu. Małe dzieci skorzystają na wycieczce, dzięki kąpieli w morzu na wspaniałej plaży w Zatoce Lara.

Zoo w Pafos – dość duże zoo, gdzie można obejrzeć wiele gatunków zwierząt i zwiedzić skansen, ukazujący jak wyglądały tradycyjne domy na Cyprze.

Park Przygody w Kiperunta – będąc na Pafos z dzieckiem, warto udać się do Parku Przygody w Kiperunta. To duża wieś leżąca w górach Troodos, w której znajduje się wiele zabytkowych kościołów, część z nich wpisanych jest na listę UNESCO. Jednak to, co najbardziej interesujące dla dziecka, to znajdujący się tutaj Park Przygody. Tyrolka, paintball, strzelanie z łuku, ścianka wspinaczkowa – park oferuje świetne rozrywki dla aktywnych, lubiących ruch dzieci.

Park Oliwny Oleastro – jest oddalony ok. 50 km od Pafos. W Muzeum Oleastro Olive Park and Museum można zapoznać się z całym procesem wytwarzania oliwy z oliwek, obejrzeć eksponaty, które wystawione są na całym terenie zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz. Jest tu duża przestrzeń dla dzieci, które bez skrępowania mogą poznawać okolicę muzeum i natrafić na domowe zwierzaki, które tu mieszkają.

Park Wodny w Ayia Napa – i na koniec coś dla miłośników zabaw w wodzie. Co prawda jest to propozycja miejsca znacznie oddalonego od Pafos, ale zważywszy, że Cypr jest małą wyspą, dojazd z Pafos nie powinien zająć długo. Park Wodny w Ayia Napa znajduje się we wschodniej części wyspy, niedaleko Famagusty. A zdecydowanie warto odwiedzić to miejsce, bo robi wrażenie, nie tylko na najmłodszych. Przede wszystkim to mnogość fantastycznych basenów i różnorodnych, fantazyjnych zjeżdżalni. Do tego mnóstwo dodatkowych atrakcji nawiązujących do mitologii, np. Łaźnie Afrodyty, Labirynt Minotaura, Wyprawa Heraklesa, Zjeżdżalnia Apollina, Basen Posejdona, liczne figury bogów greckich. Dobra zabawa gwarantowana dla małych i dużych.

Dla tych, którzy nie chcą jechać na wschodnie wybrzeże, znajdzie się coś w samym Pafos – Park Wodny „Afrodyta”. Liczne rozrywki, m.in. rodzinny rejs pontonami, efektowne zjeżdżalnie, statki pirackie, liczne baseny sprawią, że można tu spędzić cały dzień i jeszcze nie mieć dość.

Czy na Pafos jest bezpiecznie?

Cypr jest doskonałym kierunkiem, jeśli chodzi o bezpieczeństwo. Pafos to miasto, w którym nie ma ryzyka zagrożenia terrorystycznego, nie odnotowuje się też wzmożonych kradzieży czy rozbojów. Turyści czują się tutaj bezpiecznie i komfortowo.

Ministerstwo Spraw Zagranicznych zaleca zachowanie szczególnej ostrożności jedynie przed wyjazdami do tzw. Tureckiej Republiki Północnego Cypru. Ten region Cypru nie został uznany przez Polskę i nie są utrzymywane stosunki dyplomatyczne. Nie jest tu też możliwe uzyskanie pomocy konsula. Jak przeczytać można na stronie MSZ:

„Tzw. Turecka Republika Północnego Cypru nie jest stroną konwencji wiedeńskiej o stosunkach konsularnych z 1963 r., brak jest także jakiegokolwiek innego porozumienia regulującego kwestię wykonywania funkcji konsularnych na tym terytorium, co oznacza, że wykonywanie udzielanie pomocy konsularnej przebywającym tam obywatelom polskim nie jest możliwe.”

Podsumowując sytuację samego Pafos, bezpieczeństwo jest tu absolutnie zapewniane turystom, więc bez obaw wybierać ten kierunek na turystyczny wyjazd.

Jutro wyjazd, a ubezpieczenia brak. Oto, co zrobić!

Kwestia bezpieczeństwa na Pafos nie budzi zastrzeżeń, jednak bez ubezpieczenia turystycznego wyjazd byłby nieroztropny. Dlaczego, skoro ubezpieczony Polak może wyrobić Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego i to nią posługiwać się podczas podróży do krajów Unii Europejskiej?

Karta EKUZ refunduje tylko podstawową opiekę medyczną i to w takim zakresie, jak nieodpłatnie udzielana jest pomoc medyczna w danym kraju. Oznacza to, że bezpłatna usługa medyczna w Polsce, za granicą może znacznie kosztować. EKUZ jest pewnym zabezpieczeniem, ale bardzo podstawowym i w większości przypadków niewystarczającym.

Narodowy Fundusz Zdrowia, na stronie dotyczącej EKUZ, sam zresztą przekonuje:

„W wielu kurortach turystycznych lekarze przyjmują tylko prywatnie. W związku z tym nie honorują EKUZ. Ponadto, rzeczowe świadczenia zdrowotne związane z leczeniem skutków wypadków podczas uprawiania sportów, np. zimowych mogą być obciążone wyższymi opłatami, niż rzeczowe świadczenia zdrowotne z tym niezwiązane. Zaleca się wykupienie dodatkowego, prywatnego ubezpieczenia obejmującego koszty opieki zdrowotnej, do której finansowania NFZ nie jest uprawniony, w tym przede wszystkim, tzw. koszty współpłacenia pacjenta.”

A jak zdobyć ubezpieczenie turystyczne, gdy wyjazd za chwilę a podróżny zapomniał o polisie? Zakup przez internet to najszybszy sposób na zakup polisy. Oferty w łatwy sposób porównać w kalkulatorze ubezpieczeń turystycznych na polisaturystyczna.pl.

W przypadku ubezpieczenia na Cypr ważne, aby suma za leczenie i ratownictwo wynosiła co najmniej 120 tysięcy złotych. Dobrze, aby polisa obejmowała także OC w życiu prywatnym oraz ubezpieczenie NNW. Poniżej przedstawione zostały wybrane oferty ubezpieczenia na Cypr – najtańsze, najdroższe oraz oferta optymalna.

Porównanie 3 oferty ubezpieczenia turystycznego na Cypr

Zakres ochronyNajtańsza oferta - 2,84 zł/dzień (Signal Iduna)Najdroższa oferta – 23,07 zł/dzień (AXA Assistance)Optymalna oferta – 6,42 zł/dzień (Allianz)
Suma ubezpieczenia86 001,59 zł40 000 000 zł200 000 zł
Ratownictwo25 800,48 zł40 000 000 zł50 000 zł
NNW15 000 zł150 000 zł20 000 zł
OC w życiu prywatnym1 500 000 zł50 000 zł
Stomatolog1 075,02 zł2 000 zł1 000 zł
Bagaż3 000 zł1 800 zł
Assistanceusługi assistance w ramach kosztów leczenia - zakres podstawowyusługi assistance w ramach kosztów leczenia, w zakresie również ubezpieczenie pomocy telefonicznejpomoc assistance w ramach ubezpieczenia kosztów leczenia
Opóźnienie lotuO 5h – 250 euroo 6 h - 75 zł za każdą godzinę, ale nie więcej niż 1 500 złO 6h – suma ubezpieczenia 600 zł

Źródło: rankomat.pl

Reasumując, Cypr to doskonały kierunek turystyczny dla szerokiego grona osób. Mnogość zabytków antycznych, wiele atrakcji z mitologią w tle, liczne trasy wycieczkowe rozpościerające się wśród zachwycających krajobrazów, ciepłe morze, czyste plaże i słońce przez większość roku – to wszystko sprawia, że Cypr jest tak chętnie wybierany przez turystów.

Co warto wiedzieć?
 1. Taniej na Pafos jest wypoczywać samodzielnie niż z biurem podróży.
 2. Według mitologicznych wierzeń, to właśnie niedaleko Pafos z piany wyłoniła się bogini Afrodyta.
 3. Na Pafos położonym na Cyprze obowiązuje EKUZ.
 4. Najtańsza polisa turystyczna na Pafos kosztuje 2,84 zł dziennie.
Porównaj cenę ubezpieczenia turystycznego
Redakcja

Oceń artykuł: