Ubezpieczenie turystyczne Rainbow Tours – czy wystarczy na wycieczkę?

Opublikowano: 2017-08-24 (aktualizacja 2022-08-01, godz. 12:51)

Zwykle organizujesz wakacje samodzielnie, ale tym razem jedziesz z biurem podróży? Zastanawiasz się, czy masz odpowiednie zabezpieczenie na niespodziewane sytuacje, takie jak choroba, utrata bagażu czy kradzież? Sprawdź, jak najlepiej wybrać ubezpieczenie, kupując wycieczkę z Rainbow Tours.

Rainbow Tours działa od 1990 roku i jest drugim touroperatorem na polskim rynku. Firma wyróżnia się mianem stabilnego i pewnego biura podróży, a jej wiarygodność potwierdza obecność w Centralnej Ewidencji Organizatorów Turystyki i Pośredników Turystycznych Ministerstwa Sportu i Turystyki.

Porównaj cenę ubezpieczenia turystycznego

Jak działa ubezpieczenie z biura podróży?

Biura podroży oferujące wycieczki zagraniczne, wzbogacają swoje oferty o ubezpieczenie turystyczne, które ma stanowić dla klientów ułatwienie w organizacji podróży. Nie ma konieczności samodzielnego szukania i wykupywania polisy podróżnej, wystarczy wybrać interesujący pakiet z oferty ubezpieczyciela współpracującego z touroperatorem lub pozostać przy pakiecie podstawowym, który wchodzi w cenę wycieczki.

Ubezpieczenie turystyczne z biura podróży zapewnia podstawową ochronę i zazwyczaj obejmuje niewielkie sumy gwarantowane kosztów leczenia. Raczej nie można też liczyć na dodatkowe składowe jak OC, assistance czy ubezpieczenie bagażu.

Ubezpieczenie turystyczne Rainbow Tours – co zapewnia?

Zgodnie z zapisami w Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia TU Europa Ubezpieczenia, które obsługuje touroperatora Rainbow Tours:

Wszyscy Klienci Rainbow Tours S.A., którzy zawarli umowę uczestnictwa w imprezie turystycznej (dotyczącą podróży zagranicznej) i którzy zostali zgłoszeni do TU Europa S.A. na podstawie umowy ubezpieczenia zawartej pomiędzy TU Europa S.A. a Rainbow Tours S.A. są objęci ubezpieczeniem podróży zagranicznej w wariancie Podstawowym.

Bez ponoszenia żadnej opłaty, w ramach opłaty za wycieczkę, klient otrzymuje więc  ubezpieczenie turystyczne Rainbow Tours wyłącznie w wersji podstawowej.

W ramach dodatkowego ubezpieczenia podróżnego Rainbow oferuje 3 warianty: Rekomendowany, Rekomendowany Plus oraz Najlepszy.

Zakres ubezpieczenia Wariant podstawowy (w ramach kosztów wycieczki) Wariant Rekomendowany (w ramach dodatkowej opłaty) Wariant Rekomendowany Plus (w ramach dodatkowej opłaty) Wariant Najlepszy (w ramach dodatkowej opłaty)
Koszt hospitalizacji 60 000 zł
Cały świat
200 000 zł
Cały świat
400 000 zł
Cały świat
800 000 zł
Cały świat
Koszty leczenia ambulatoryjnego podczas pobytu w krajach innych niż USA, Kanada, Japonia i Australia Do wysokości sumy ubezpieczenia KL Do wysokości sumy ubezpieczenia KL Do wysokości sumy ubezpieczenia KL Do wysokości sumy ubezpieczenia KL
Koszty leczenia ambulatoryjnego podczas pobytu w USA, Kanadzie, Japonii i Australii Do wysokości sumy ubezpieczenia KL Do wysokości sumy ubezpieczenia KL Do wysokości sumy ubezpieczenia KL Do wysokości sumy ubezpieczenia KL
Koszty przedwczesnego porodu Do wysokości sumy ubezpieczenia KL Do wysokości sumy ubezpieczenia KL Do wysokości sumy ubezpieczenia KL Do wysokości sumy ubezpieczenia KL
Leczenie stomatologiczne 500 zł 500 zł 500 zł 500 zł
Koszty ratownictwa w podróży zagranicznej 10 000 zł 10 000 zł 15 000 zł 30 000 zł
Organizacja i pokrycie kosztów transportu ubezpieczonego z miejsca wypadku lub zakwaterowania do ambulatorium lub szpitala Do wysokości sumy ubezpieczenia KL Do wysokości sumy ubezpieczenia KL Do wysokości sumy ubezpieczenia KL Do wysokości sumy ubezpieczenia KL
Ubezpieczenie bagażu podróżnego 500 zł 1000 zł 1500 zł 2000 zł
Ubezpieczenie NNW 5000 zł 10 000 zł 15 000 zł 30 000 zł
Ubezpieczenie OC 100 000 zł 200 000 zł 400 000 zł

Ubezpieczenie w podwyższonym wariancie skutecznie chroni także w razie zachorowania na Covid-19. W ramach kosztów leczenia polisa obejmuje leczenie zlecone przez lekarza, badania, zabiegi, a także hospitalizację. W wariantach Rekomendowanym Plus oraz Najlepszym dodatkowo zapewniane jest pokrycie kosztów obowiązkowej kwarantanny i izolacji związanej z Covid-19 do kwoty 9 000 zł. W przypadku zachorowania na COVID-19 wariant Rekomendowany zapewnia leczenie w kwocie 200 000 zł, Rekomendowany Plus – 400 000 zł, a Najlepszy – 800 000 zł.

Czego nie gwarantuje ubezpieczenie turystyczne z biura podróży?

Podstawowa oferta ubezpieczenia zapewnianego od touroperatora zapewnia wyłącznie najważniejsze aspekty ochrony, nie uwzględniając szeregu składowych, m.in.:

 • Ubezpieczenie OC – przydatne, gdy dojdzie do uszkodzenia ciała lub zniszczenia mienia osoby trzeciej. Ubezpieczyciel pokryje np. koszty zniszczonego sprzętu, rzeczy osobistej, koszty rehabilitacji itp.
 • Wysokie kwoty NNW – ubezpieczenie turystyczne Rainbow w podstawowych wariancie obejmuje niskie kwoty NNW, tj. 5 000 zł. Warto pamiętać, że odszkodowanie za uszczerbek na zdrowiu wypłacane jest proporcjonalnie do procentu uszkodzenia ciała. Czym wyższa kwota NNW, tym wyższe odszkodowanie.
 • Ubezpieczenie kosztów rezygnacji z wycieczki – to przydatna opcja, szczególnie dla tych osób, które kupują wycieczkę z dużym wyprzedzeniem, kiedy jeszcze ciężko przewidzieć, czy na drodze do udanego urlopu nie stanie choroba, zmiana pracy, trudna sytuacja finansowa itp.
 • Assistance – pomoc tłumacza, prawnika czy całodobowej infolinii może okazać się przydatna w wielu niespodziewanych sytuacjach, jak np. wypadek, choroba itp.
 • Transport medyczny do kraju – zarówno NFZ w ramach EKUZ, jak i podstawowy wariant ubezpieczenia z biura podróży nie zapewnia pokrycia kosztów przetransportowania poszkodowanego do kraju w sytuacji, w której nie może wrócić zaplanowanym środkiem transportu.
 • Transport zwłok do kraju – aspekt, o którym niewiele osób chce myśleć, a który może sprowadzić na bliską rodzinę spore obciążenie finansowe.

Ubezpieczenie z biura podróży, a indywidualna polisa – wady i zalety

Ubezpieczenie turystyczne z biura podróży nie tylko zawiera mniejszy zakres ochrony, ale też niższe sumy gwarantowane, które w wielu przypadkach mogą okazać się niewystarczające i konieczna będzie dopłata ze strony poszkodowanego- mówi Patrycja Pałka, specjalista ds. ubezpieczeń turystycznych w rankomat.pl

Przykład z życia naszego klienta:
Pani Katarzyna zdecydowała się na podstawowe ubezpieczenie dołączone do wycieczki z biura podróży. Nie sprawdzała innych wariantów ani konkurencyjnych ofert, które mogła nabyć indywidualnie. Podczas urlopu Pani Katarzyna spowodowała wypadek, w wyniku którego ucierpiała osoba trzecia. Gdyby turystka posiadała ubezpieczenie OC, to ubezpieczyciel pokryłby koszty leczenia osoby poszkodowanej. Niestety, w tej sytuacji to p. Katarzyna musiała uiścić rachunek od specjalisty.

Biura podróży mają podpisaną umowę z jednym ubezpieczycielem. Co prawda oferuje on zazwyczaj kilka wariantów ubezpieczenia, w odmiennych kategoriach cenowych i o różnym zakresie ochrony, jednak nie ma wyboru pomiędzy różnymi towarzystwami ubezpieczeniowymi.

Ubezpieczenie turystyczne z biura podróży z założenia miało stanowić łatwiejsze rozwiązanie dla turystów – nie muszą szukać indywidualnie ubezpieczenia, mają zapewnioną polisę z biura podroży: w wersji podstawowej bezpłatnie, a w wersji rozszerzonej za dodatkową opłatą. Jednak rozwiązanie to ma też wiele minusów, o których należy wiedzieć, stojąc przed wyborem: jakie ubezpieczenie na wyjazd zagraniczny.

Indywidualny zakup ubezpieczenia pozwala również na większą indywidualizację i dopasowanie do własnych potrzeb. Sporty wysokiego ryzyka, choroby przewlekłe, ciąża – to sytuacje, które wymagają niekiedy wykupienia rozszerzenia, aby ochrona ubezpieczenia była skuteczna. Decydując się na ubezpieczenie podróżne wykupione samodzielnie, masz dużą możliwość personalizacji.

Co powinno zawierać ubezpieczenie turystyczne ?

Wyjeżdżając za granicę, nie warto oszczędzać na ubezpieczeniu turystycznym. Tym bardziej, że wśród całych kosztów wyjazdu stanowi ono mały procent wydatków. Co więcej nie tylko warto mieć ubezpieczenie turystyczne za granicę, ale też powinno ono obejmować odpowiednio wysokie sumy gwarantowane, szczególnie kosztów leczenia. Może się bowiem okazać, że kraj destynacji ma bardzo drogą opiekę medyczną, a podstawowa wersja ubezpieczenie będzie niewystarczająca.

Zadbaj więc, aby ubezpieczenie turystyczne z biura podróży lub zakupione indywidualnie miało odpowiednio wysokie sumy gwarantowane.

Zwróć uwagę, aby ubezpieczenie posiadało:

 • ubezpieczenie kosztów leczenia na wysoką sumę,
 • assistance,
 • ubezpieczenie bagażu,
 • OC,
 • NNW,
 • możliwość rozszerzeń.

Ile kosztuje ubezpieczenie turystyczne?

Koszt ubezpieczenia turystycznego na wyjazd zagraniczny zaczyna się od 3,74 zł za dzień ochrony. Biorąc pod uwagę fakt, że za te kwotę nie kupimy nawet kawy za granicą, śmiało można powiedzieć, że ubezpieczenie nie jest dużym obciążeniem przy kosztach wyjazdy zagranicznego. Za tygodniową wycieczkę wydajemy zwykle ok. 2 500 zł. Nawet przyjmując wykupienie ubezpieczenia znajdującego się pośrodku oferty, tj. za 13,70 zł, to koszt tygodniowej ochrony wyniesie 83 zł. Niedużo, jeśli przyjąć, że sam transport medyczny do kraju (który może być potrzebny nawet w przypadku złamanych kończyn) wynosi ok. 7-10 000 zł.

Poniżej przedstawiamy symulację kosztów ubezpieczenia na 1 dzień dla 1 osoby dorosłej do Włoch. Zestawienie zostało wykonane z użyciem kalkulatora ubezpieczeń turystycznych, który pozwala zestawić ze sobą kilkanaście ofert oraz kupić wybraną polisę online.

Polisa na 1-dniowy wyjazd do Włoch w celach rekreacyjnych
Ubezpieczyciel Zakres ubezpieczenia Cena
Link4
Koszty leczenia
150 000 zł
Ratownictwo
0 zł
Bagaż
0 zł
10,44 zł
1 os. / 1 dni
Dodatkowo: NNW: 10 000 zł OC: 200 000 zł COVID-19
AXA Assistance
Koszty leczenia
200 000 zł
Ratownictwo
200 000 zł
Bagaż
0 zł
3,92 zł
1 os. / 1 dni
Dodatkowo: NNW: 20 000 zł COVID-19
Signal Iduna
Koszty leczenia
91 730 zł
Ratownictwo
27 519 zł
Bagaż
0 zł
7,46 zł
1 os. / 1 dni
Dodatkowo: NNW: 15 000 zł OC: 275 191 zł COVID-19 OC Sportowe 137 595 zł
Generali
Koszty leczenia
200 000 zł
Ratownictwo
200 000 zł
Bagaż
0 zł
10,00 zł
1 os. / 1 dni
Dodatkowo: NNW: 30 000 zł OC: 100 000 zł COVID-19 OC Sportowe 100 000 zł
AXA
Koszty leczenia
40 000 000 zł
Ratownictwo
40 000 000 zł
Bagaż
0 zł
12,45 zł
1 os. / 1 dni
Dodatkowo: NNW: 150 000 zł OC: 1 500 000 zł COVID-19 OC Sportowe 1 500 000 zł Sprzęt sportowy 3 000 zł
Nationale-Nederlanden
Koszty leczenia
500 000 zł
Ratownictwo
100 000 zł
Bagaż
0 zł
14,11 zł
1 os. / 1 dni
Dodatkowo: NNW: 25 000 zł OC: 300 000 zł COVID-19 OC Sportowe 300 000 zł
Generali
Koszty leczenia
800 000 zł
Ratownictwo
800 000 zł
Bagaż
0 zł
25,00 zł
1 os. / 1 dni
Dodatkowo: NNW: 50 000 zł OC: 300 000 zł COVID-19 OC Sportowe 300 000 zł Sprzęt sportowy 1 000 zł
Allianz
Koszty leczenia
500 000 zł
Ratownictwo
50 000 zł
Bagaż
0 zł
27,16 zł
1 os. / 1 dni
Dodatkowo: NNW: 40 000 zł OC: 100 000 zł COVID-19 OC Sportowe 100 000 zł Sprzęt sportowy 4 000 zł
Polisa na 1-dniowy wyjazd do Włoch w celach rekreacyjnych
Link4
10,44 zł 1 os. / 1 dni
Koszty leczenia
150 000 zł
Ratownictwo
0 zł
Bagaż
0 zł
Dodatkowo: NNW: 10 000 zł OC: 200 000 zł COVID-19
AXA Assistance
3,92 zł 1 os. / 1 dni
Koszty leczenia
200 000 zł
Ratownictwo
200 000 zł
Bagaż
0 zł
Dodatkowo: NNW: 20 000 zł COVID-19
Signal Iduna
7,46 zł 1 os. / 1 dni
Koszty leczenia
91 730 zł
Ratownictwo
27 519 zł
Bagaż
0 zł
Dodatkowo: NNW: 15 000 zł OC: 275 191 zł COVID-19 OC Sportowe 137 595 zł
Generali
10,00 zł 1 os. / 1 dni
Koszty leczenia
200 000 zł
Ratownictwo
200 000 zł
Bagaż
0 zł
Dodatkowo: NNW: 30 000 zł OC: 100 000 zł COVID-19 OC Sportowe 100 000 zł
AXA
12,45 zł 1 os. / 1 dni
Koszty leczenia
40 000 000 zł
Ratownictwo
40 000 000 zł
Bagaż
0 zł
Dodatkowo: NNW: 150 000 zł OC: 1 500 000 zł COVID-19 OC Sportowe 1 500 000 zł Sprzęt sportowy 3 000 zł
Nationale-Nederlanden
14,11 zł 1 os. / 1 dni
Koszty leczenia
500 000 zł
Ratownictwo
100 000 zł
Bagaż
0 zł
Dodatkowo: NNW: 25 000 zł OC: 300 000 zł COVID-19 OC Sportowe 300 000 zł
Generali
25,00 zł 1 os. / 1 dni
Koszty leczenia
800 000 zł
Ratownictwo
800 000 zł
Bagaż
0 zł
Dodatkowo: NNW: 50 000 zł OC: 300 000 zł COVID-19 OC Sportowe 300 000 zł Sprzęt sportowy 1 000 zł
Allianz
27,16 zł 1 os. / 1 dni
Koszty leczenia
500 000 zł
Ratownictwo
50 000 zł
Bagaż
0 zł
Dodatkowo: NNW: 40 000 zł OC: 100 000 zł COVID-19 OC Sportowe 100 000 zł Sprzęt sportowy 4 000 zł

Ubezpieczenie turystyczne Rainbow – pytania i odpowiedzi

Moja córka jedzie na obóz, a ubezpieczenie znajduje się w ogólnej cenie wyjazdu. Czy to wystarczy?

Organizator wyjazdu ma obowiązek ubezpieczyć uczestników w zakresie NNW, jednak zazwyczaj są to niewielkie sumy gwarantowane, a samo ubezpieczenie z biura podróży jest mocno okrojone. Najlepiej wykupić dla dziecka indywidualne ubezpieczenie dopasowane do jego potrzeb.

Wyjeżdżam za granicę i planuję wykupić ubezpieczenie turystyczne. Choruję na cukrzycę typu 1. Czy powinnam kupić jakieś specjalne ubezpieczenie?

Tak, w takiej sytuacji rekomendowane jest ubezpieczenie z rozszerzeniem o choroby przewlekłe. Gdyby podróżny chorujący na cukrzycę typu 1 nie wykupił tego rozszerzenia, a doszłoby do pogorszenia stanu zdrowia z uwagi na chorobę przewlekłą, to wszelkie koszty leczenia, hospitalizacji, leków itp. pokrywa poszkodowany. Ubezpieczyciel ma prawo do domowy wypłaty środków i pokrycia kosztów leczenia.

Jak duża powinna być suma gwarantowana kosztów leczenia, aby czuć się bezpiecznie?

Przyjmuje się, że suma gwarantowana kosztów leczenia w wysokości 50 000 euro będzie wystarczająca na wyjazdy w obrębie Europy. Dalsze destynacje jak Stany Zjednoczone, Azja, Australia wymagają wyższych kwot, co najmniej 100 000 euro. W przypadku dalekich podróży, szczególnie do krajów o drogiej opiece medycznej (jak np. USA) nie warto oszczędzać i zdecydowanie należy wykupić jak najlepsze ubezpieczenie.

 

 

Podsumowanie
 1. Rainbow Tour oferuje bezpłatnie podstawową wersję ubezpieczenia do każdej wycieczki zagranicznej.
 2. Chcąc mieć pełniejsza ochronę, można wykupić u Rainbow Tour ubezpieczenie w 3 wyższych pakietach: Rekomendowany, Rekomendowany Plus i Najlepszy.
 3. Ubezpieczenie turystyczne Rainbow Tour realizowane jest przez TU Europa Ubezpieczenia. Nie ma możliwości wyboru innego towarzystwa ubezpieczeniowego.
 4. Jeśli wyjeżdżający chce indywidualnego ubezpieczeniowa, dopasowanego do swoich potrzeb, powinien wykupić indywidualne ubezpieczenie turystyczne na wyjazd zagraniczny.
 5. Koszt ubezpieczenia turystycznego zaczyna się od 3,74 zł.
Porównaj cenę ubezpieczenia turystycznego
Redakcja

Oceń artykuł:

Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments