Zaktualizowano: 2024-12-18
Wyjeżdżasz na zagraniczne wakacje po raz pierwszy? Aby wycieczka się udała, musisz się odpowiednio przygotować. Jeśli dobrze wszystko zaplanujesz, Twoja podróż przebiegnie bez komplikacji i wrócisz z urlopu z głową pełną wspaniałych wspomnień. Dowiedz się, czego musisz dopilnować przed pierwszym wypadem za granicę!
Przygotowania do zagranicznego wyjazdu warto zacząć od zapoznania się z wymogami formalnymi obowiązującymi w miejscu docelowym. Dlaczego? Bo bez odpowiednich dokumentów wyjazd może w ogóle nie dojść do skutku. Aby uniknąć nieprzyjemności, np. podczas odprawy na przejściu granicznym czy w czasie rutynowej kontroli policji, trzeba więc przyłożyć szczególną wagę do tego etapu.
W czasie zagranicznych wakacji zawsze musisz mieć przy sobie dokument urzędowy potwierdzający Twoją tożsamość. W zależności od przepisów danego kraju będzie to dowód osobisty, paszport lub paszport tymczasowy. Przy przekraczaniu granicy niektórych państw trzeba też okazać oficjalne zezwolenie na pobyt, czyli wizę.
Przed opuszczeniem Polski upewnij się, że dowód osobisty czy paszport pozostaje ważny przez cały okres pobytu za granicą lub dłużej, jeśli władze kraju docelowego tego wymagają. Wybrane państwa umożliwiają wjazd jedynie po okazaniu paszportu obowiązującego jeszcze przez co najmniej kilka miesięcy od daty wjazdu.
W ramach przygotowań do zagranicznych wczasów możesz też zapisać numer dowodu lub paszportu na kartce oraz skserować dokument. Taką notatkę i kserokopię warto mieć pod ręką, bo w kryzysowych sytuacjach zwiększają one szanse na szybki powrót do Polski. Ponadto w przypadku podróży do krajów, do których da się wjechać po okazaniu dowodu osobistego, mimo wszystko zaleca się zabrać ze sobą paszport. Wówczas jeden z dokumentów można nosić przy sobie, a zapasowy przechowywać w obiekcie noclegowym. Wówczas w razie utraty któregoś z nich można zawsze sięgnąć po ten drugi.
Skąd wziąć dane o dokumencie podróży wymaganym w danym kraju i jego minimalnym okresie ważności? Najbardziej rzetelnym źródłem wiedzy o warunkach wjazdu do poszczególnych państw jest serwis internetowy Ministerstwa Spraw Zagranicznych. W sekcji Informacje dla podróżujących znajdziesz wiele przydatnych wskazówek dotyczących m.in. dokumentów podróży, zasad pobytu i obowiązku wizowego. Jeśli na stronie MSZ nie ma odpowiedzi na nurtujące Cię pytania, możesz skontaktować się z pracownikami ambasady konkretnego kraju (o ile ma on w Polsce swoje przedstawicielstwo dyplomatyczne).
Ważne! Jeśli Twój plan wycieczki uwzględnia pobyt w kilku państwach, zapoznaj się z zasadami wjazdu do każdego z nich. Reguła ta dotyczy również krajów tranzytowych, czyli tych, przez które jedynie przejeżdżasz w drodze do miejsca docelowego.
Osoby przyjmujące leki na stałe przed wyjazdem na zagraniczne wakacje muszą upewnić, się czy substancje w nich zawarte są dopuszczone do użytku w kraju docelowym. W przeciwnym razie narażają się na kłopotliwe sytuacje, np. w czasie kontroli osobistej na przejściu granicznym. Obostrzenia dotyczą najczęściej środków psychotropowych i tzw. prekursorów kat. 1. — substancji chemicznych możliwych do wykorzystania przy produkcji narkotyków. Aby poznać przepisy obowiązujące w danym państwie, sprawdź informacje dla podróżujących MSZ. W wybranych miejscach niezbędna może okazać się dokumentacja medyczna lub zaświadczenie od lekarza przełożone na język angielski.
Wskazówka! Aby dowiedzieć się, czy dany lek jest legalny w kraju docelowym, możesz też skontaktować się z placówką dyplomatyczną danego państwa, działającą w Polsce. W ten sposób zyskasz pewność, że możesz bezpiecznie przewieźć niezbędne produkty lecznicze przez granicę.
Podczas debiutu w organizowaniu wakacji nie możesz zapomnieć o wykupieniu ubezpieczenia turystycznego. Niezależnie od tego, czy jedziesz w krótką podróż do jednego z krajów europejskich, czy na dwutygodniową wycieczką na inny kontynent, miej przy sobie polisę podróżną o odpowiednio szerokim zakresie. Ponadto w wybranych państwach, m.in. w Egipcie, jest ona niezbędna do przekroczenia granicy państwowej.
Ważne! Ubezpieczenie turystyczne należy wykupić niezależnie od Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego. EKUZ obowiązuje tylko w UE i zapewnia dostęp jedynie do świadczeń gwarantowanych w ramach publicznej służby zdrowia danego kraju. W niektórych państwach pacjent częściowo lub w całości pokrywa koszty leczenia, badań czy zakupu leków. Dlatego karta w razie choroby czy wypadku może okazać się mało pomocna. Ponadto EKUZ nie pokrywa transportu medycznego i ratownictwa górskiego oraz nie gwarantuje wypłaty odszkodowania za uszczerbek na zdrowiu czy utratę bagaży. Nie obejmuje także wielu innych świadczeń typowych dla ubezpieczenia turystycznego.
Polisa turystyczna na pierwszy, samodzielny wyjazd za granicę, a także na każdą kolejną podróż do innego kraju powinna spełniać kilka warunków. Tylko wtedy zagwarantuje efektywną ochronę i da wsparcie finansowe w kryzysowych sytuacjach.
Suma gwarantowana kosztów leczenia to kwota określająca górną granicę odpowiedzialności firmy ubezpieczeniowej za jedno zdarzenie objęte ochroną polisy. Z punktu widzenia turysty im jest większa, tym lepiej. Co ważne, jej wysokość musi odpowiadać stawkom za usługi medyczne w danym państwie. W przypadku podróży do krajów europejskich zaleca się, aby wynosiła co najmniej 30 tys. EUR. Przy wyjazdach do miejsc ulokowanych poza Europą, w których ceny świadczeń zdrowotnych kształtują się na standardowym poziomie — minimum 60 tys. EUR, a w państwach słynących z wysokich kosztów leczenia (takich jak USA czy Japonia) — nawet 100 tys. EUR.
Podstawę każdej polisy na zagraniczny wyjazd stanowi ubezpieczenie kosztów leczenia. Umożliwia ono odzyskanie pieniędzy wydanych w czasie wakacji na konsultacje lekarskie, zabiegi ambulatoryjne, badania czy hospitalizację. Oprócz tego polisa obejmuje zwykle NNW, czyli ubezpieczenie następstw nieszczęśliwych wypadków zapewniające odszkodowanie w razie poniesienia uszczerbku na zdrowiu. Do często oferowanych dodatków do polisy należą ubezpieczenie bagażu i sprzętu sportowego, OC w życiu prywatnym, czy assistance podróżne. Ponadto towarzystwa proponują turystom możliwość rozszerzenia zakresu ochrony o różne warianty, np. choroby przewlekłe czy zdarzenia pod wpływem alkoholu. Finalne warunki polisy zawsze należy dostosować do oczekiwań uczestników wyjazdu, aby zapewnić im jak najlepszą ochronę, jednak bez przepłacania za zbędne świadczenia.
Wskazówka! W znalezieniu polisy dopasowanej do potrzeb organizowanego wyjazdu pomoże Ci internetowa porównywarka ubezpieczeń. Wystarczy, że wprowadzisz do formularza online najważniejsze dane na temat wycieczki (m.in. miejsce i cel podróży oraz daty urodzenia podróżnych), a uzyskasz dostęp do kilkunastu ofert w jednym miejscu. Za jej pośrednictwem łatwo zestawisz ze sobą różne warianty i wybierzesz ten, który najbardziej Ci odpowiada. Co ważne, w większości przypadków w porównywarce od razu opłacisz składkę u wybranego ubezpieczyciela. W ten sposób kupisz polisę na zagraniczny wyjazd szybko, łatwo i bez wychodzenia z domu.
Gdy organizujesz zagraniczny wyjazd, musisz też zaplanować, jak będziesz płacić za produkty i usługi w czasie pobytu. Nie jest to tak oczywiste, jak mogłoby się wydawać. W wielu miejscach na świecie, w tym również w Europie, płatności kartą wciąż nie są honorowane i trzeba mieć przy sobie gotówkę.
Do płacenia za granicą możesz używać:
Wskazówka! Na każdy zagraniczny wyjazd warto zabierać ze sobą co najmniej dwa różne środki płatnicze, np. gotówkę i kartę wielowalutową. Gwarantuje to bezpieczeństwo finansowe na wypadek kryzysowych sytuacji np. kradzieży pieniędzy czy awarii terminala.
Planujesz podróż do regionów świata o wysokim zagrożeniu chorobami zakaźnymi i pasożytniczymi? Jeśli tak, w ramach przygotowań do wakacji musisz dowiedzieć się nieco więcej o szczepieniach ochronnych. W przypadku niektórych kierunków turystycznych jedynie zaleca się ich wykonanie, a gdzieniegdzie są one obowiązkowe.
Najczęściej przeprowadza się szczepienia przeciw:
Proces uodparniania organizmu rozpoczyna się zwykle 6-8 tygodni. Dlatego należy udać się na wizytę do specjalisty odpowiednio wcześnie – przed opuszczeniem Polski. Wykonywaniem szczepień zajmuje się lekarz chorób zakaźnych lub medycyny tropikalnej działający zwykle w ramach przychodni medycyny podróży. Jeśli szczepienia w kraju docelowym nie są wymagane, decyzję o konieczności ich wykonania podejmuje się w zależności od aktualnej sytuacji sanitarno-epidemiologicznej w kraju, a także czasu trwania i charakteru pobytu oraz stanu zdrowia turysty.
Wskazówka! Informacje na temat zalecanych i obowiązkowych szczepień ochronnych znajdziesz w „Informacjach dla podróżujących” dostępnych w serwisie MSZ oraz na akredytowanym przez WHO portalu „szczepienia.info” prowadzonym przez Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego PZH Państwowego Instytutu Badawczego. W razie problemów z uzyskaniem odpowiedzi na nurtujące Cię pytania na wymienionych stronach internetowych skontaktuj się z wojewódzką stacją sanitarno-epidemiologiczną lub lekarzem medycyny tropikalnej.
Przed wyjazdem do danego kraju zawsze zapoznaj się z aktualnymi Informacjami dla podróżujących MSZ. Weź pod uwagę podane tam wskazówki dotyczące zasad bezpieczeństwa, co pomoże Ci zmniejszyć ryzyko niebezpiecznych sytuacji w czasie wyjazdu.
Ponadto przed opuszczeniem Polski:
Pamiętaj, aby w czasie wyjazdu zawsze minimalizować ryzyko — nie nosić ze sobą cennych przedmiotów, nie chodzić w miejsca o złej renomie i unikać publicznych zgromadzeń czy demonstracji.
Gdzie pierwszy raz za granicę na wakacje?
Przy wyborze miejsca na pierwsze zagraniczne wakacje bierz pod uwagę, jak dużo masz dni urlopu i jak lubisz spędzać czas na wakacjach. Przy 7-10-dniowych wyjazdach nastawionych na wypoczynek i rekreację doskonale sprawdzają się kraje europejskie w basenie Morza Śródziemnego, np. Grecja, Chorwacja, Hiszpania, Francja, Włochy czy Cypr. W kurortach latem jest tam słonecznie i ciepło, a organizację wyjazdu i podróżowanie ułatwiają nieskomplikowane przepisy wjazdowe i powszechna znajomość języka angielskiego w miejscowościach turystycznych.
Gdzie najlepiej jechać z dzieckiem na wakacje za granicę?
Rodzice szukający idealnego miejsca na pierwsze zagraniczne wakacje z dzieckiem zwykle jako priorytety traktują niedużą odległość od Polski, słoneczną pogodę i dostępność hoteli z basenami i placami zabaw. Wszystkie te kryteria spełniają liczne kurorty na wybrzeżach Egiptu, Grecji, Hiszpanii, Turcji i Tunezji.
Gdzie najlepiej lecieć pierwszy raz?
Wśród kierunków polecanych na pierwsze wakacje samolotem wymienia się najczęściej zagraniczne nadmorskie kurorty położone niedaleko od Polski, np. hiszpańskie Lloret de Mar, turecką Antalyę czy miasteczka na greckich wyspach Rodos, Santorini i Kos. Stosunkowo krótki, maksymalnie 3-godzinny lot daje możliwość stopniowego oswajania się z procedurami lotniskowymi i przebywaniem w kabinie samolotu.
Oceń artykuł: