Bukmacher Mostbet to jedna z najbardziej znanych platform gier w Polsce, oferująca usługi w zakresie zakładów sportowych, e-sportu i gier kasynowych online. Strona bukmachera oferuje wysokie kursy, a także liczne bonusy i promocje, darmowe zakłady, darmowe spiny i szybkie wypłaty. Dzięki bonusom bez depozytu w Mostbet Twoja gra stanie się jeszcze bardziej opłacalna. Dodatkowo Mostbet posiada aplikację mobilną, która pozwala na zawieranie zakładów w dowolnym miejscu i czasie.
ZNAJDŹ NAJTAŃSZE UBEZPIECZENIE
Kontynent
Kraj

Jak płacić za granicą, aby nie stracić?

Patrycja Pałka

Zaktualizowano: 2024-06-20

Często podróżujemy za granicę zarówno w celach biznesowych, jak i turystycznych. Takie wyjazdy wiążą się nie tylko z nowymi doświadczeniami, ale także stanowią wyzwanie pod względem finansowym. Ważne jest, aby znać najbardziej efektywne metody płatności, które pozwolą uniknąć zbędnych kosztów. Dowiedz się, jak płacić za granicą, aby oszczędzić pieniądze i uniknąć niepotrzebnych problemów.

Podczas zagranicznych wyjazdów chcemy najczęściej odpocząć, naładować baterie w cieniu palm i powrócić do codziennych obowiązków bogatsi o pozytywne nastawienie. Zdarzyć się jednak może, że plany zniweczy nam problem z płatnością. Jak się okazuje nie tylko brak pieniędzy stanowi przeszkodę, ale również nieumiejętne ich wykorzystywanie. Jak płacić za granicą, żeby nie stracić? Na co uważać i jak ułatwić sobie życie, zwiększając jednocześnie bezpieczeństwo? Podpowiadamy w poniższym poradniku. Porównaj cenę ubezpieczenia turystycznego

Od kilku już lat płatność kartą jest znacznie bardziej wygodną formą płatności niż gotówka. Podczas pandemii, w którym zwiększenie dystansu z innymi stało się społecznym nakazem, płatność „plastikiem” zyskała jeszcze bardziej na popularności.
Jeśli więc wybierasz się właśnie na wakacje i zastanawiasz, co jest lepsze: płatność kartą debetową, czy płatność kartą kredytową, jak wygląda przewalutowanie transakcji i czy w ogóle płatność kartą za granicą jest dobrym pomysłem – koniecznie przeczytaj nasz poradnik i sprawdź, jak płacić za granicą, aby nie stracić.

Zobaczmy, kiedy bardziej opłaca się zapłacić kartą, gotówką, a kiedy korzystać z jeszcze innej formy płatności.

Płacenie gotówką za granicą – o czym trzeba pamiętać?

Chociaż istnieje wiele sytuacji, w których płatność gotówką jest zdecydowanie lepszym pomysłem, to jednak nie zawsze pozostaje pomysłem bezpiecznym. Owszem warto mieć przy sobie banknoty, kiedy na przykład wybieramy się pobliski targ, czy planujemy skorzystać z taksówki, ale należy również pamiętać, że nic tak nie czyni złodzieja, jak okazja. Portfel pełen oszczędności na wakacjach to łakomy kąsek dla rabusia. Szczególnie w miejscach turystycznych, gdzie panuje luźna, urlopowa atmosfera, złodzieje są wyjątkowo spostrzegawczy, ale też doskonale obeznani w swoim fachu.

Czy warto zatem ryzykować? Niekoniecznie.

Przed wyjazdem na wakacje, najlepiej jest wymienić waluty w kantorze. Podstawowym plusem takiego rozwiązania jest najniższy na rynku spread – czyli różnica pomiędzy kursem kupna i kursem sprzedaży.

Zazwyczaj wynosi on ok 3-4 grosze (zależy od pary walutowej). Stacjonarne kantory oferują różnicę 9-12 groszy, a banki 20-40 groszy.
Biorąc pod uwagę te informacje, łatwo można zauważyć, że kupując w sieci kilkaset euro możemy zaoszczędzić nawet kilkadziesiąt złotych. Pieniądze można wymienić online przelewając je ze swojego konta bankowego, a następnie wypłacić w oddziale banku.
wymiana waluty przed wakacjami

Dlaczego warto mieć gotówkę za granicą?

Wybierając się na wakacje za granicę, warto zabrać ze sobą nie tylko kartę płatniczą, ale również gotówkę, z kilku ważnych powodów:

  • Brak akceptacji kart

Nie wszystkie miejsca akceptują płatności kartą, zwłaszcza w małych sklepach, lokalnych targach, kioskach czy podczas korzystania z usług, takich jak taksówki czy wycieczki z przewodnikiem.

  • Awaryjne sytuacje

Może zdarzyć się, że Twoja karta zostanie zgubiona, skradziona lub zablokowana. Gotówka stanowi wtedy nieocenione zabezpieczenie, które pozwoli Ci na zakup podstawowych potrzeb, takich jak jedzenie czy transport.

  • Opłaty i prowizje

Płacenie kartą za granicą często wiąże się z opłatami za przewalutowanie oraz prowizjami bankowymi, które mogą zwiększyć koszty transakcji. Mając gotówkę, unikasz tych dodatkowych opłat.

  • Dostępność bankomatów

W niektórych regionach dostęp do bankomatów może być ograniczony, a w sytuacji awaryjnej znalezienie działającego bankomatu może być trudne. Gotówka w kieszeni zapewnia Ci większą elastyczność i bezpieczeństwo.

  • Lepsze negocjacje

W wielu miejscach, zwłaszcza na bazarach czy w taksówkach, gotówka daje możliwość lepszych negocjacji cenowych, co może pozwolić Ci na zaoszczędzenie pieniędzy.

Podsumowując, gotówka jako uzupełnienie karty płatniczej daje Ci większą swobodę, zabezpieczenie w awaryjnych sytuacjach i pozwala unikać niepotrzebnych opłat.

Co to jest przewalutowanie transakcji?

Przewalutowanie transakcji to proces przeliczenia kwoty transakcji dokonanej w jednej walucie na inną walutę. Na przykład, gdy używasz swojej karty wydanej w Polsce (złotówki) do dokonania zakupu w innym kraju (np. w euro), bank lub operator karty przelicza kwotę z euro na złotówki. Przewalutowanie często wiąże się z dodatkowymi kosztami, takimi jak opłaty za przewalutowanie i różnice w kursach wymiany walut stosowanych przez bank lub operatora karty.

Jak płacić kartą złotową za granicą?

Płacenie zwykłą polską kartą za granicą to najprostsze rozwiązanie, które nie wymaga posiadania konta walutowego ani osobnej karty, jednak wiąże się z dodatkowymi kosztami. Płatności kartą debetową obciążone są opłatami za przewalutowanie, a wypłata gotówki z bankomatu może wiązać się z wysoką prowizją. Dlatego sprawdza się to głównie podczas krótkich wyjazdów i przy niewielkich kwotach, gdzie można zaakceptować opłaty za przewalutowanie narzucane przez banki.

Ostateczny koszt płatności kartą debetową za granicą zależy również od operatora płatniczego (Mastercard lub Visa). Karty Visa zazwyczaj rozliczane są w PLN, podczas gdy karty Mastercard mogą być rozliczane w euro lub dolarach.

Jeżeli często podróżujemy, ze względu na wysokie koszty manipulacyjne związane z używaniem polskiej karty za granicą, bardziej opłacalne będzie korzystanie z karty walutowej lub wielowalutowej.

Jak wybrać kantor internetowy?

Zarówno w tym , jak i w każdym innym przypadku, w którym do czynienia mamy z pieniędzmi – łatwo paść ofiarą oszustwa. Dlatego, zanim wybierzemy kantor internetowy należy przede wszystkim sprawdzić, czy ma on status Krajowej Instytucji Płatniczej (KIP), nadzorowanej przez Komisję Nadzoru Finansowego (KNF). 

Taki podmiot ma obowiązek regularnego składania raportów finansowych, a środki klientów są oddzielone od masy upadłościowej firmy. Jeśli więc popadnie ona w problemy finansowe, łatwiej będzie nam odzyskać wpłacone środki.

Wśród ogólnodostępnych kantorów internetowych status Krajowej Instytucji Płatniczej (KIP) posiadają:

  • Cinkciarz.pl,
  • Internetowykantor.pl,
  • Trejdoo.com,
  • Walutomat.pl,
  • Liderwalut.pl,
  • Amtronet.pl,
  • Xkantor.com.

Jak płacić kartą złotową za granicą?

Należy już na wstępie zauważyć, że na zagranicznych wakacjach korzystanie z tej samej karty debetowej lub kredytowej, co na co dzień w Polsce – nie jest najlepszym pomysłem. Transakcje dokonywane kartą złotową ulegają przewalutowaniu, a niektóre banki podczas przewalutowania pobierają prowizję, której wysokość może sięgać nawet 4% liczonych od przewalutowanej kwoty w złotówkach. Ponadto, za wypłatę pieniędzy w bankomacie, bank pobiera prowizję w wysokości ok. 3% lub ryczałtowo. Właściciel zagranicznej sieci baków, dodatkowo także może potrącić taka opłatę.

I chociaż używanie karty złotowej na wakacjach nie zmusza nas do noszenia przy sobie sporej ilości gotówki, a niektórzy są w stanie „przeboleć” ponoszenie opłat manipulacyjnych, to na dłuższym wyjeździe warto pomyśleć o innym, bardziej praktycznym rozwiązaniu. Kiedy więcej czasu spędzamy za granicą i nieuchronnie narażani jesteśmy na różnego rodzaju opłaty, może okazać się, że przez kartę złotową tracimy znacznie więcej środków.

Karta walutowa – jak płacić nią za granicą?

Rozwiązaniem, na które szczególnie warto zwrócić uwagę podczas zagranicznego wyjazdu jest karta walutowa i wielowalutowa.

Oznacza to, że karta wydana do rachunku bankowego jest połączona nie tylko z rachunkiem, który prowadzony jest w złotówkach, ale i rachunkiem prowadzonym w obcej walucie, jak euro, dolar, czy funt.
Większość polskich banków gwarantuje swoim klientom możliwość przewalutowania najpopularniejszych walut. Aby jednak turysta sprawnie i przede wszystkim bez straty  mógł posługiwać się taką kartą, musi robić to umiejętnie.
co to jest karta walutowa i karta wielowalutowa?

Płacenie kartą walutową w obowiązującej walucie jest znacznie bardziej opłacalne, niż posługiwanie się kartą złotową. W takiej sytuacji dodatkowe opłaty za przewalutowanie nas nie dotyczą, co za tym idzie – nie tracimy niepotrzebnie środków.

Aby móc posługiwać się kartą walutową należy przede wszystkim otworzyć konto walutowe w placówce banku lub za pomocą bankowości elektronicznej, które działa na takich samych zasadach, co rachunek bankowy. Następnie klient dostaje kartą płatniczą w walucie, którą trzeba wybrać przy zakładaniu rachunku (np. euro, dolar, funt czy frank). Należy zasilić subkonto wybrana walutą. Środki można wymienić zdalnie według kursu bankowego lub wpłacić w oddziale wymienioną wcześniej w kantorze gotówkę.

Karat wielowalutowa – jak nią płacić i dla kogo?

Chociaż karta walutowa to efektywne rozwiązanie, to dla kogoś, kto podróżuje bardzo dużo, to nie zawsze ona wystarczy. Wizyty w kilku krajach, w których obowiązują różne waluty, znacznie ogranicza wykorzystanie karty walutowej. Aby nie otwierać wielu kont, co niewątpliwie jest uciążliwe – najlepiej jest skorzystać z karty wielowalutowej. Taka karta pozwala na obsługiwanie kilku rachunków, tych w złotówkach, euro, funtach, dolarach lub frankach.

Obecnie, praktycznie każdy bank oferuje kartę wielowalutową. Tak, jak w przypadku konta walutowego, należy zwrócić uwagę na to, w jakiej walucie rozliczana jest płatność. Najbardziej elastyczną w tym zakresie ofertę ma mBank (11 walut) oraz PKO BP (również 11 walut).

Karta kredytowa za granica – jak nią płacić?

Płacenie kartą kredytową za granicą niestety zawsze wiąże się z wysoką prowizją pobieraną przez bank. Trzeba tez pamiętać, że w większości przypadków nie będziemy mogli skorzystać z okresu bezodsetkowego. Środki, które wypłacimy natychmiast staną się wysoko oprocentowaną pożyczką.

Dlatego zaleca się, aby korzystanie z karty kredytowej za granicą było jedynie rozwiązaniem awaryjnym, z którego korzystamy w naprawdę nagłych przypadkach.

✔ Kiedy musimy jednorazowo wydać dużą sumę pieniędzy, której w danym momencie nie posiadamy na koncie bankowym, karta kredytowa będzie niezastąpiona – ale tylko wtedy.

Płatności kartą Revolut i w aplikacji mobilnej Revolut

Revolut to wygodna i popularna alternatywa dla tradycyjnych banków, umożliwiająca płatności za granicą za pomocą wirtualnej karty wielowalutowej (VISA lub MasterCard) w jednej z wielu dostępnych walut.

Konto walutowe pozwala na przeliczanie transakcji na lokalną walutę po najkorzystniejszym kursie międzybankowym. Wystarczy, że zapłacisz kartą, a aplikacja automatycznie przeliczy kwotę transakcji na odpowiednią walutę. W przypadku mniej popularnych walut można je wymienić w aplikacji mobilnej przed dokonaniem transakcji. Nie ma dodatkowych kosztów związanych z przewalutowaniem, z wyjątkiem transakcji odbywających się w weekendy.

Revolut oferuje pięć planów, które można dostosować do indywidualnych potrzeb: bezpłatny Standard oraz płatne Plus, Premium, Metal i Ultra.

W jaki jeszcze sposób można płacić za granicą?

Chociaż karty płatnicze są obecnie jedną z najbardziej popularnych form płatności, to każdy turysta ma również możliwość skorzystania z dedykowanej aplikacji, która pozwala na transakcje bezgotówkowe.

Najpopularniejsze to:

  • Google Pay lub Apple Pay. Trzeba pamiętać, aby uprzednio odblokować w aplikacji możliwość płatności zagranicznych i sprawdzić wysokość opłat.
  • Curve. To aplikacja mobilna i powiązana z nią karta płatnicza, tzw. wirtualny portfel. Curve oferuje także płatności mobilne. Można dodać ją m.in. do Apple Pay, czy Google Pay.
  • Wise. Karta Wise pozwala korzystać z pieniędzy na całym świecie, z niską opłatą za przewalutowanie i bez konieczności uiszczania opłat transakcyjnych. Aplikacja pozwala korzystać także z walut, których nie mamy w wirtualnym portfelu.
  • BLIK zbliżeniowy, który jest akceptowany na całym świecie w każdym terminalu płatniczym, w którym możliwe jest wykonywanie płatności zbliżeniowych MasterCard.
  • Apple Pay, jest usługą dostępną dla użytkowników urządzeń z systemem iOS, która jest akceptowana w krajach i regionach obsługujących płatności zbliżeniowe,

Jak płacić za granicą, aby uniknąć dodatkowych opłat?

Najlepszym sposobem na płatność za granicą, aby nie stracić jest wykorzystanie kilku metod płatności. Są sytuacje, w których gotówka będzie niezbędna, ale też takie, w których karta lub aplikacja sprawdza się znacznie lepiej.

Podstawowe zasady jak płacić za granicą, żeby nie stracić:

  • Zadbaj o posiadanie karty walutowej lub w przypadku urlopu w kilku krajach – wielowalutowej,
  • Karty złotowej używaj jedynie w awaryjnych sytuacjach,
  • Dowiedz się wcześniej jakie opłaty pobiera bank,
  • Zawsze miej przy sobie niewielką ilość gotówki,
  • Pilnuj, aby posiadana przez Ciebie gotówka znajdowała się w bezpiecznym miejscu.

Ubezpieczenie od kradzieży za granicą? O czym pamiętać?

Chociaż nie ma bezpośredniego ubezpieczenia, które chroni gotówkę, to w przypadku kradzieży doskonale sprawdzi się kupione wcześniej ubezpieczenie Assistance, będące jednym z elementów ubezpieczenia turystycznego.

Assistance prawny pomoże w:

  • Zastrzeżeniu kart, czy kont bankowych.
  • Udzieleniu informacji, jak i gdzie możemy zastrzec karty w miejscu naszego przebywania.
  • Udzieleniu informacji, jak i gdzie możemy zastrzec karty w miejscu naszego przebywania.
  • Uzyskaniu telefonicznej porady prawnika lub innego specjalisty, który będzie kompetentny w obszarze danego problemu.
  • Napisaniu wniosku, pisma czy niezbędnego dokumentu

Z kolei podróżny, który zadbał o posiadanie ubezpieczenia turystycznego z Assistance zyska wsparcie:

  • tłumacza,
  • podczas odzyskiwania lub ponownego wysłania bagażu,
  • przy organizacji opieki nad niepełnoletnimi dziećmi towarzyszącymi osobie ubezpieczonej w podróży,
  • pomocy medyczną, poprzez udzielenie informacji o lokalizacji najbliższych szpitali, przychodni lub klinik.
  • kiedy dojdzie do wypadku samochodowego,
  • podczas organizacji transportu i pobytu osoby wezwanej do turysty,
  • przy zapewnieniu ubezpieczenia środków niezbędnych do kontynuacji podróży oraz powrotu do kraju.

Jak wybrać najlepsze ubezpieczenie turystyczne dla siebie?

Jak zatem rozwiązać taką sytuację? Wybrać odpowiednio dopasowaną polisę ubezpieczeniową! Najlepszym i najszybszym na to sposobem jest skorzystanie z kalkulatora ubezpieczeń turystycznych.

Łatwe w obsłudze i intuicyjne narzędzie pozwoli w kilka minut wyłonić oferty różnych ubezpieczycieli dostępne na rynku, włącznie z cenami. Przejrzysta tabela zawiera wszystkie najpotrzebniejsze informacje, a także dostęp do Ogólnych Warunków Ubezpieczenia, z którymi możemy zapoznać się przed podjęciem decyzji zakupowej.

✔ Jest to sposób, który z pewnością pozwoli nam nie tylko wybrać ofertę najlepiej dopasowaną do indywidualnej sytuacji i najtańszą, ale także uniknąć problemów z niejasnościami, wynikającymi z niekiedy zawiłego języka ubezpieczycieli.

Podsumowanie
  1. Rozwiązaniem, na które szczególnie warto zwrócić uwagę podczas zagranicznego wyjazdu jest karta walutowa i wielowalutowa.
  2. Portfel pełen oszczędności na wakacjach to łakomy kąsek dla rabusia.
  3. Przed wyjazdem na wakacje, najlepiej jest wymienić waluty w kantorze internetowym.
  4.  Zanim wybierzemy kantor internetowy należy przede wszystkim sprawdzić, czy ma on status Krajowej Instytucji Płatniczej (KIP), nadzorowanej przez Komisję Nadzoru Finansowego (KNF).
  5. Transakcje dokonywane kartą złotową ulegają przewalutowaniu, a niektóre banki podczas przewalutowania pobierają prowizję, której wysokość może sięgać nawet 4% liczonych od przewalutowanej kwoty w złotówkach.
  6. Chociaż nie ma bezpośredniego ubezpieczenia, które chroni gotówkę, to w przypadku kradzieży doskonale sprawdzi się kupione wcześniej ubezpieczenie Assistance, będące jednym z elementów ubezpieczenia turystycznego.

Najczęściej zadawane pytania

  1. Czy za granicą można płacić polską kartą?

    Tak. Taka płatność obciążona jest prowizją, którą naliczy bank od transakcji + koszty przewalutowania.

  2. Gdzie najlepiej wymienić gotówkę?

    Przed wyjazdem z Polski najlepiej wymienić walutę w kantorze internetowym, który oferuje najniższy spread na rynku. W przypadku mniej popularnych walut korzystnym rozwiązaniem może być wymiana złotych na dolary, a następnie po przyjeździe na miejsce, wymiana dolarów na lokalną walutę. Ważne, aby unikać wymiany waluty na lotnisku lub dworcu, gdzie kursy są zazwyczaj najgorsze.

  3. Jak wybrać kartę walutową na wyjazd?

    Najlepiej skorzystać z internetowych porównywarek lub naszego zestawienia, aby wybrać najbardziej opłacalne rozwiązanie. W przypadku wątpliwości warto skonsultować się z doradcą bankowym, który pomoże w wyborze odpowiedniej karty walutowej.

  4. Jakie są najczęstsze dodatkowe opłaty, które mogą wystąpić podczas płatności kartą za granicą?

    Koszty przewalutowania, prowizje za transakcje zagraniczne..

Porównaj cenę ubezpieczenia turystycznego
Patrycja Pałka
Redaktor
Podróże to moja pasja. Piszę o turystyce w taki sposób, aby zachęcić czytelników do eksplorowania świata, ale i uczulić na bezpieczeństwo i odpowiedzialność. Tłumaczę kwestie związane z ubezpieczeniem turystycznym, podpowiadam lepsze rozwiązania i podsuwam ciekawe pomysły na wakacje, urlop, czy city break.

Oceń artykuł:

4.5/5 - (20 głosów)
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments