Majówka 2021 w dobie pandemii. Jak podróżować bez wychodzenia z domu?

Opublikowano: 2020-12-30 (aktualizacja 2021-05-05, godz. 9:21)

Weekend majowy to czas inauguracji sezonu wiosennego. To wtedy zaczynają się festiwale muzyczne, cała branża turystyczna rusza po zimowym odpoczynku. Przynajmniej tak było do tej pory. W tym roku niestety ze względu na panującą pandemię musimy zostać w domach. Można na ten czas zaplanować wirtualne podróże i aktywności.

Mimo, że granice pozostają zamknięte, loty nadal anulowane, a wszystkie restauracje, muzea, kina, sale koncertowe, teatry i inne miejsca zawieszone, to branża rozrywkowa dwoi się i troi, byśmy mogli nadal z domów cieszyć się namiastkami koncertów, wyjść na miasto czy podróżowania. Przygotowaliśmy dla Was poradnik, dokąd można „pójść”, nie wychodząc z domu w czasie długiego weekendu majowego. Porównaj cenę ubezpieczenia turystycznego

Koncerty online, czyli gwiazdy muzyki na wyciągnięcie ręki

Coraz więcej artystów decyduje się na udostępnianie swoim fanom domowych koncertów. W okresie długiego weekendu majówkowego będzie miało miejsce wyjątkowe wydarzenie, czyli 18. edycja Gitarowego Rekordu bitego każdego roku we Wrocławiu. Tym razem największa gitarowa orkiestra świata zagra w całości online utwór „W życiu piękne są tylko chwile” zespołu Dżem, dedykując swój występ medykom i wszystkim pracownikom służby zdrowia na całym świecie.

Transmisja z Wrocławia rozpocznie się o godz. 12:00 i będzie prowadzona na stronie www.heyjoe.pl oraz na oficjalnych profilach Rekordu na Facebooku i YouTube. Do bicia rekordu może przyłożyć się każdy gitarzysta, wystarczy wysłać swoje zgłoszenie na adres gramy@heyjoe.pl.

Ponadto Onet wraz z Grupą Żywiec organizuje Męskie Granie w Domu – do tej pory dla internautów i fanów muzyki zagrali między innymi Mela Koteluk, Artur Rojek, Daria Zawiałow czy Stan Borys. Planowane są dalsze koncerty.

Możemy się spodziewać, że w okresie majówkowym również inni artyści będą udostępniać na swoich profilach w social mediach nagrania lub transmitować koncerty na żywo – będziemy trzymać rękę na pulsie i aktualizować niniejszy artykuł.

Wirtualne zwiedzanie

Dzięki najnowszym technologiom możemy podróżować nawet w dobie pandemii koronawirusa. Wystarczy mieć telefon lub laptop z dostępem do internetu. Można skorzystać np. z Google Street View, wpisać dowolne miejsce na świecie i spacerować wirtualnie po najdalszych zakątkach naszej planety. Nie brakuje też stron internetowych, na których można dzięki nagraniom i zdjęciom panoramicznym podróżować bez wychodzenia z domu. Należą do nich między innymi:

 • spacerywirtualne.pl,
 • www.3dvista.com,
 • www.ai360.pl,
 • roundme.com.

Ciekawym pomysłem na spędzenie weekendu majowego będzie quiz podróżniczy Geoguessr. Gracze otrzymują zdjęcia z różnych lokalizacji na Google Street View, ich zadaniem jest zaznaczenie na mapie, gdzie mogą one się znajdować. Im bliżej prawdy się będzie, tym więcej punktów się otrzyma.

Podróżować bez ruszania się z kanapy można także dzięki kamerkom internetowym. Znajdują się one nie tylko w znanych kurortach turystycznych, ale w wielu miejscach na świecie, w miastach, nad morzem, oceanem, w górach, w lasach, słowem gdzie tylko się nie zamarzy. Świat zza obiektywu kamerek miejskich można oglądać za pomocą takich portali, jak:

 • city-webcams.com,
 • webcamera.pl,
 • www.earthcam.com,
 • www.skylinewebcams.com,
 • opentopia.com,
 • webcamtaxi.com,
 • AfriCam.com.

Premiery filmowe na VOD

Nie możemy iść do kina, ale na szczęście mamy Netflixa, HBO Go, Playera oraz wiele innych platform VOD. W dowolnej chwili możemy obejrzeć najnowsze sezony seriali albo filmy. Dostępne są także najnowsze premiery kinowe, wciąż możemy oglądać np.:

 • “Salę samobójców: Hejter”,  
 • „Trolle 2”, 
 • “Bloodshot” 
 • „Polowanie”,
 • „Niewidzialnego człowieka”, 
 • „Emmę”,
 • “W tym lesie nikt nie zaśnie”.

Zaplanuj podróż

Czas wolny od pracy można przeznaczyć także na planowanie podróży. W sieci znajdziemy planery do ściągnięcia, w wersji online lub w formie notesów. Z mapą w ręku i przed laptopem możemy wymyślać różne trasy, przygotowując się na czas po ustaniu epidemii. Samo planowanie wakacji i podróży już jest formą odpoczynku i odcięcia się od codzienności.

Co warto wiedzieć
 1. Tegoroczną majówkę musimy spędzić w domach ze względu na ograniczenia związane z pandemią koronawirusa SARS-CoV-2.
 2. W tym czasie możemy skorzystać z wirtualnych spacerów, kamerek miejskich oraz transmisji koncertów online.
 3. W serwisach VOD możemy obejrzeć najnowsze premiery kinowe.
 4. Warto przez długi weekend zaplanować podróże na czas po pandemii.
Porównaj cenę ubezpieczenia turystycznego
Magdalena Kajzer
Redaktor

Oceń artykuł:

Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments