Bukmacher Mostbet to jedna z najbardziej znanych platform gier w Polsce, oferująca usługi w zakresie zakładów sportowych, e-sportu i gier kasynowych online. Strona bukmachera oferuje wysokie kursy, a także liczne bonusy i promocje, darmowe zakłady, darmowe spiny i szybkie wypłaty. Dzięki bonusom bez depozytu w Mostbet Twoja gra stanie się jeszcze bardziej opłacalna. Dodatkowo Mostbet posiada aplikację mobilną, która pozwala na zawieranie zakładów w dowolnym miejscu i czasie.
ZNAJDŹ NAJTAŃSZE UBEZPIECZENIE
Kontynent
Kraj

Tanie loty – jak szukać tanich biletów?

Patrycja Pałka

Zaktualizowano: 2022-08-26

W Internecie dostępnych jest kilka intuicyjnych wyszukiwarek, które pozwalają szybko znaleźć tani bilet. Podczas poszukiwania tanie lotu, warto pamiętać o najważniejszych zasadach, dzięki którym możemy odbyć podróż do najdalszych zakątków świata tanio, przyjemnie i bezpiecznie.

Tanie loty to okazja do zwiedzania globu kiedy zasobność portfela jest skromniejsza niż byśmy chcieli. Niegdyś można było natknąć się na oferty w Internecie, które pozwalały nabyć bilet już za 5zł. Realia jednak nieco się zmieniły, ceny wzrosły, a linie lotnicze – jak reszta świata – boleśnie odczuwają skutki sytuacji ekonomicznej.

Porównaj cenę ubezpieczenia turystycznego

Jednak tanie latanie nadal jest możliwe, pod warunkiem, że umiejętnie szukamy. Stosunkowo niskie ceny pozwalające na podróż w różne zakątki świata są na wyciągnięcie ręki, kiedy już przekopiemy się przez wszystkie dane i odpowiednio zdywersyfikujemy źródła. Jak szukać tanich lotów, o czym pamiętać, na co uważać i jak nie dać się nabrać – odpowiadamy w poniższym artykule.

Tanie loty – o czym trzeba pamiętać?

Na wstępie wyjaśnijmy sobie dlaczego tanie linie lotnicze są tanie? Nie jest tajemnicą, że niskie ceny za lot są wynikiem maksymalnego obniżenia kosztów lotu, ale i wszystkiego, co się z nim wiąże. W niektórych przypadkach są to oszczędności na samolocie i lotnisku, a w innych opłaty „poza lotnicze”.

Na ogół model biznesowy przyjęty przez taniego przewoźnika, zapewnia tanie loty dzięki:

 • wykorzystaniu samolotów jednego typu, co pozwala na zakup części zamiennych w cenach hurtowych,
 • zagęszczeniu miejsc na pokładzie –  zwiększa to liczę pasażerów, przy jednoczesnym obniżeniu komfortu podróży,
 • braku darmowego bagażu nadawanego,
 • dopłatom za bagaż podręczny,
 • lądowaniom na lotniskach często poza miastem, daleko od centrum,
 • nietypowym godzinom lądowania – o północy lub o wczesnych godzinach porannych,
 • sprzedaży usług i produktów na pokładzie w mocno zawyżonych cenach,
 • zrezygnowaniu z wykorzystania rękawów – co odczuwalne jest szczególnie uciążliwie przy niskich temperaturach,
 • „przerzucenie” większości formalności na pasażera, w których w przypadku tradycyjnych linii lotniczych – pomagają przewoźnicy (rezerwacja i zamawianie biletów, odprawa, drukowanie karty pokładowej czy zakup dodatkowych usług),

Decydując się więc na tani lot, należy pamiętać o wszystkich tych aspektach, które w większym i mniejszym stopniu mają wpływ na komfort podróży.

Jacy przewoźnicy oferują tanie loty?

Atrakcyjne ceny biletów lotniczych przez cały rok i rozbudowana siatka połączeń podbijają serca i portfele turystów. Najpopularniejsze tanie linie lotnicze to:

 • Ryanair – irlandzkie tanie linie lotnicze z siedzibą w Dublinie,
 • Wizz Air – węgierskie tanie linie lotnicze, obsługujące Europę Środkowo-Wschodnią, Europę Zachodnią, Azję, Gruzję i Izrael. Co ciekawe, Wizz Air w swojej ofercie posiada kartę zniżkową – Wizz Discount Club, która (w wersji standardowej – może być wykorzystywana przed dwie osoby) zazwyczaj już po pierwszym locie się zwraca.
 • EasyJet – brytyjskie linie lotnicze, będące trzecim na świecie i drugim z największych europejskich tanich przewoźników,
 • Norwegian – chociaż przewoźnik uważany jest za tanią linię lotniczą, w wielu przypadkach oferuje ceny niczym nieróżniące się od tradycyjnych linii lotniczych. Warto jednak śledzić ofertę na bieżąco, gdyż można trafić na ciekawą ofertę – szczególnie poza Europę lub do miast Europy z Niemczech.
 • EuroWings – niemieckie tanie linie lotnicze z siedzibą w Düsseldorfie. Warto śledzić oferty, kiedy planujemy podróż pomiędzy europejskimi miastami.

Zasady szukania tanich lotów

Aby z polowanie na tani lot zakończyło się sukcesem, należy pamiętać o kilku (dość prostych) zasadach. Dzięki podjęciu odpowiednich kroków, niewielkim nakładem finansowym można zwiedzić najbardziej nawet egzotyczne zakątki świata.

Przedstawiamy kilka zasad jak szukać tanich lotów i podróżować po całym świecie tanim kosztem.

Zasada 1: Tani lot, to odpowiednio wcześnie podjęta decyzja

Poszukiwania tanich lotów warto zacząć już od na kilka tygodni, albo miesięcy przed planowaną podróżą – nawet 2 – 4 miesiące. Im wcześniej zaczniemy, tym większa jest szansa na trafienie na lepszą cenę, czy atrakcyjną promocję taki sposób ma również dodatkowy atut, jakim jest możliwość rozdzielenia wszystkich kosztów podróży. Za bilet płacimy dużo wcześniej, a w dalszej kolejności możemy zaplanować opłaty za nocleg, wyżywienie i atrakcje w miejscu docelowym.

Zasada 2: Spróbuj zaryzykować na ostatnią chwilę

O ile wiemy już, że wcześniejsze poszukiwania tanich lotów pozwalają na spokojne rozeznanie i przygotowanie do podróży, o tyle działania na ostatnią chwilę to doskonała propozycja dla turystów lubiących adrenalinę i nutkę niepewności. W takiej sytuacji należy tuż przed urlopem (najlepiej ze spakowanym już bagażem) śledzić portale oferujące loty czarterowe, a także strony biur podróży. Biura podróży bardzo często, kiedy nie ma pełnego obłożenia w samolocie – sprzedają wolne miejsca po znacznie obniżonych cenach.

To świetna okazja na tanią podróż w nawet najdalsze zakątki świata, która jednak wymaga bardzo szybkiej decyzyjności – często z godziny na godzinę.

Zasada 3: Chcąc latać tanio, nie przywiązuj się do daty

Przywilej taniego lotu to pewnego rodzaju kompromis, na który chcąc nie chcąc trzeba się zgodzić. Często przesunięcie planowanego wyjazdu o kilka dni pozwala, pozawala na zredukowanie kosztów podróży nawet o 50 %. Im większa elastyczność, tym większa szansa na znalezienie taniego lotu.

Zasada 4: W sezonie wysokim nie polecisz tanio

W sezonie wysokim, kiedy najwięcej turystów planuje podróże – ceny są najdroższe. Jeśli więc istnieje możliwość podróżowania poza czasem wakacyjnym – korzystajmy z tego. Tanie bilety do wielu bardzo popularnych kierunków jesienią lub wczesną wiosną, gdzie pogoda dopisuje, a na termometrze jest nawet do 30 stopni – są dużo tańsze niż w okresie od czerwca do sierpnia.

Zasada 5: Tanie loty nie łączą się z imprezami

Niewielu turystów wie, że wszelkie imprezy i  święta obchodzone w miejscu docelowym wakacji podnoszą ceny lotów. Takie sytuacje mają również miejsce kiedy chcemy lecieć na wakacje podczas długiego weekendu, w święta, czy na koncerty popularnych artystów.

Zasada 6: Tani lot? Inne lotnisko!

Czasem warto zastanowić się nad wyborem innego lotniska, a przy tym również zmianie trasy samej podróży? Dlaczego? Przede wszystkim dlatego, że kierując się np. do Porto, można wylądować w Lizbonie, z której transport do Porto może być znacznie tańszy niż bilet lotniczy. Przy okazji, podczas jednej podróży mamy możliwość zwiedzić znacznie więcej.

Zasada 7: Śledź promocje na tanie loty

Warto systematycznie zerkać na promocje linii lotniczych, które bardzo często oferują zakup taniego lotu na określony dzień i kierunek. Szczególne przydatne w takiej sytuacji są oficjalne strony linii lotniczych na Facebooku oraz informacje przesyłane w newsletterach.

Zasada 8: Łącz oferty różnych przewoźników

Co prawda, wybierając takie rozwiązanie trzeba mieć świadomość, że decydujemy się na więcej przesiadek niż w przypadku droższego lotu, a opóźnienie jednego rejsu, może diametralnie zmienić plany na kolejne. W zamian za takie ryzyko mamy możliwość zwiedzenia większej ilości państw i miast.

Zasada 9: Pamiętaj o ubezpieczeniu turystycznym

Tanie wakacje to nie tylko tanie bilety. Aby urlopu nie zakończyć wielotysięcznym długiem, warto zadbać o odpowiednią ochronę, dzięki której możemy być spokojni nie tylko o nasze zdrowie, ale i portfel.

Przykład z życia naszej klientki ✈

Pani Agata, zawsze wyjeżdżając na wakacje, kupowała ubezpieczenie turystyczne. Nigdy nie działo się nic, po czym trzeba byłoby wykorzystać polisę. Wcześniejsze doświadczenia niestety uśpiły nieco czujność Pani Agaty. Podczas krótkiego wyjazdu na wakacje, który z założenia miał być tanią wyprawą, nasza klientka postanowiła nie kupować ubezpieczenia turystycznego. Urlop przebiegał spokojnie, jednak przedostatniego dnia, Pani Agata, zwiedzając uliczki włoskiego miasteczka pośliznęła się, niefortunnie upadając na betonowe podłoże. Diagnoza nie napawała nadzieją: złamana kostka. Kobietę najpierw trzeba było hospitalizować, a później wykonać odpowiedni zabieg, dzięki któremu pojawiła się nadzieja na pełny powrót do zdrowia i sprawności. Niestety, zamiast z pięknymi wspomnieniami Pani Agata z urlopu wróciła z rachunkiem na kilkaset tysięcy złotych. Szpital obciążył pacjentkę kosztami, za które przez brak ubezpieczenia – musiała zapłacić z własnej kieszeni.

Jak więc widać – tani lot to jedynie część tanich wakacji. Odpowiednio dopasowane ubezpieczenie turystyczne zapewnia bezpieczeństwo i pomoc w problematycznej sytuacji, która niepozornie, bardzo często może zaprowadzić nas na skraj bankructwa.

Ile kosztuje ubezpieczenie turystyczne?

Ubezpieczenie turystyczne wcale nie musi być dużym wydatkiem. Kalkulator ubezpieczeń turystycznych na polisaturystyczna.pl pozwala na porównanie ofert dostępnych na rynku i wybranie tej, która najbardziej odpowiada naszym oczekiwaniom i możliwościom finansowym.

Zobaczmy na przykładzie naszych klientów, którym udało się upolować tani bilet na wakacje do Chorwacji.

Ubezpieczenie do Chorwacji na tygodniowe wakacje dla dwóch osób
Ubezpieczyciel Zakres ubezpieczenia Cena
Signal Iduna
Koszty leczenia
91 662 zł
Ratownictwo
27 499 zł
Bagaż
0 zł
46,86 zł
2 os. / 7 dni
Dodatkowo: NNW: 15 000 zł 83 sporty objęte ochroną Sprzęt sportowy
Europa
Koszty leczenia
137 494 zł
Ratownictwo
22 916 zł
Bagaż
1 375 zł
64,00 zł
2 os. / 7 dni
Dodatkowo: NNW: 13 749 zł 10 sportów objętych ochroną Sprzęt sportowy
Allianz
Koszty leczenia
200 000 zł
Ratownictwo
50 000 zł
Bagaż
1 800 zł
89,88 zł
2 os. / 7 dni
Dodatkowo: NNW: 20 000 zł OC: 50 000 zł OC sportowe: 50 000 zł 49 sportów objętych polisą Sprzęt sportowy
AXA
Koszty leczenia
600 000 zł
Ratownictwo
600 000 zł
Bagaż
3 000 zł
107,80 zł
2 os. / 7 dni
Dodatkowo: NNW: 50 000 zł OC: 250 000 zł 17 sportów objętych polisą sprzęt sportowy
Ubezpieczenie do Chorwacji na tygodniowe wakacje dla dwóch osób
Signal Iduna
46,86 zł 2 os. / 7 dni
Koszty leczenia
91 662 zł
Ratownictwo
27 499 zł
Bagaż
0 zł
Dodatkowo: NNW: 15 000 zł 83 sporty objęte ochroną Sprzęt sportowy
Europa
64,00 zł 2 os. / 7 dni
Koszty leczenia
137 494 zł
Ratownictwo
22 916 zł
Bagaż
1 375 zł
Dodatkowo: NNW: 13 749 zł 10 sportów objętych ochroną Sprzęt sportowy
Allianz
89,88 zł 2 os. / 7 dni
Koszty leczenia
200 000 zł
Ratownictwo
50 000 zł
Bagaż
1 800 zł
Dodatkowo: NNW: 20 000 zł OC: 50 000 zł OC sportowe: 50 000 zł 49 sportów objętych polisą Sprzęt sportowy
AXA
107,80 zł 2 os. / 7 dni
Koszty leczenia
600 000 zł
Ratownictwo
600 000 zł
Bagaż
3 000 zł
Dodatkowo: NNW: 50 000 zł OC: 250 000 zł 17 sportów objętych polisą sprzęt sportowy

Jak widzimy, koszt ubezpieczenia turystycznego dla dwóch osób jest niewielki, w stosunku do tego, jaką ochronę zapewnia polisa.

Ubezpieczenie turystyczne podczas wakacji, czy szybkiego urlopu to podstawa. Koszty leczenia za granicą są bardzo wysokie, a więc jeśli zdarzy nam się nieprzyjemna sytuacja, w której zmuszeni będziemy do hospitalizacji, czy zabiegu, nie mając ubezpieczenia – za wszystko zmuszeni będziemy zapłacić sami.

mówi Magdalena Kajzer, specjalista ds ubezpieczeń turystycznych w rankomat.pl

Wybierając się więc w podróż, która w założeniu ma być tania, nie warto ryzykować niespodziewanymi opłatami, które skutecznie mogą zniweczyć wakacyjne plany.

Gdzie szukać tanich biletów?

Tanie loty są w zasięgu ręki, pod warunkiem, że umiejętnie ich szukamy. W Internecie sporo dostępnych jest wyszukiwarek, które pozwalają znaleźć i porównać ceny tanich biletów. Są to narzędzia łatwe w obsłudze i ogólnodostępne.

Wśród najpopularniejszych wyszukiwarek tanich lotów wymienić można:

 • Skyscanner – jedna z najstarszych i najpopularniejszych wyszukiwarek. Udostępnia użytkownikom sporo funkcjonalności, dzięki którym można na przykład wyszukać loty z przesiadkami, ustawić opcję „najtańsze miesiące”, czy ustawić opcję “Multi-city” pozwalającą na wyszukanie lotów pomiędzy większą ilością miast, np. Gdańsk – Kopenhaga – Sztokholm – Warszawa.
 • Momondo – wyszukiwarka przetwarzająca loty zarówno tanich, jak i regularnych linii lotniczych.
 • Ryanair – wyszukiwarka linii lotniczych, która pozwala na przeszukiwanie swojej bazy pod względem tanich lotów.
 • Azair – wyszukiwarka, która pozwala na bardzo elastyczne wyszukiwanie tanich biletów. Azair pozwala również na wyszukanie lotów w konkretnych datach.
 • Azuon – aplikacją okienkowa – którą możemy zainstalować w systemie Windows, Linux i Mac lub na telefonie z Androidem.
 • Kayak – wyszukiwarka, która dzięki swoim funkcjonalnościom wyróżnia się na tle innych. Pozwala na określenie lotniska domowego, określenie miesiąca lub okresu (np. zima, jesień), a także ustawienie alertu cenowego na wyszukiwane dane.
 • Google Flights – co prawda Google nie gwarantuje wyszukiwania bardzo tanich biletów, ale ilość połączeń w wyszukiwarce jest bardzo wysoka. Narzędzie wprowadziło również inne funkcje, jak wyszukiwarki, w tym: Multi-city, kierunek Everywhere, godziny odlotów-przylotów czy konkretny miesiąc.

Podsumowanie
 1. W Internecie dostępnych jest kilka wyszukiwarek, które pozwalają na znalezienie taniego biletu lotniczego.
 2. Szukając tanich lotów warto pamiętać, że w okresie wysokiego sezonu, a także podczas lokalnych imprez – może być znacznie trudniej.
 3. Ubezpieczenie turystyczne to podstawa bezpiecznych wakacji.
 4. Polisa turystyczna nie musi być droga, a w odnalezieniu najlepszej oferty oferty z pewnością pomoże kalkulator ubezpieczeń turystycznych.

Najważniejsze pytania

 1. Co zapewnia ubezpieczenie od kosztów rezygnacji z lotu?

  W przypadku ubezpieczenie od kosztów rezygnacji z lotu ochroną można objąć zarówno wycieczkę zakupioną w biurze podróży, jak i noclegi i bilety podczas samodzielnie planowanej wyprawy. Dzięki temu w razie konieczności rezygnacji lub przerwania podróży, np. z powodu zachorowania na COVID-19 nie straci się pieniędzy, które przepadną w wyniku odwołania rezerwacji, noclegu czy biletu.

 2. Jak zwiększyć szanse na znalezienie biletu lotniczego?

  Porównywać ceny w różnych dostępnych wyszukiwarkach, a także nie stawiać "sztywno" na jeden termin. Tani bilet lotniczy gwarantuje niższą cenę kosztem innych udogodnień, z którymi niekiedy trzeba się pogodzić.

 3. Czy karta EKUZ nie wystarczy na weekendowy wyjazd?

  Karta EKUZ to zdecydowanie zbyt mało. Przede wszystkim nie we wszystkich krajach jest honorowana, a także gwarantuje jedynie podstawową ochronę. W przypadku wielu zabiegów, czy obowiązkowych wizyt u lekarza zmuszeni będziemy zapłacić z własnej kieszeni.

Porównaj cenę ubezpieczenia turystycznego
Patrycja Pałka
Redaktor
Podróże to moja pasja. Piszę o turystyce w taki sposób, aby zachęcić czytelników do eksplorowania świata, ale i uczulić na bezpieczeństwo i odpowiedzialność. Tłumaczę kwestie związane z ubezpieczeniem turystycznym, podpowiadam lepsze rozwiązania i podsuwam ciekawe pomysły na wakacje, urlop, czy city break.

Oceń artykuł:

4.7/5 - (11 głosów)
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments