Limity rozmiaru i wagi bagażu w liniach lotniczych. O czym pamiętać, żeby nie przepłacić?

Opublikowano: 2022-04-26 (aktualizacja 2022-06-07, godz. 11:57)

4/5 - (13 głosów)

Balans jest wtedy, kiedy w walizce na wakacje zmieścimy wszystkie najpotrzebniejsze rzeczy, nie dopłacając jednocześnie za nadbagaż. A warto pamiętać, że w niektórych liniach lotniczych, w takiej sytuacji należy przygotować nawet kilkaset złotych. Limit rozmiaru i wagi bagażu podręcznego i rejestrowanego to pojęcia, z którymi zdecydowanie musi zapoznać się podróżnik. Dla dobra swojego i swojego portfela. Porównaj cenę ubezpieczenia turystycznego

Tanie linie lotnicze królują wśród ofert. Jednak kiedy oszczędzamy na cenie biletu, trzeba zaoszczędzić też na miejscu w walizce. Ryanair i Wizzair na pokład samolotu pozwala wnieść mały plecak, damską torebkę lub torbę na laptopa. Sytuacja nieco inaczej wygląda w większych europejskich i Bliskiego Wschodu liniach lotniczych. Jednak w każdym przypadku przyjdzie nam dodatkowo dopłacić za bagaż rejestrowany.

Zobaczmy co konkretnie obejmuje definicja bagażu rejestrowanego i czym różni się ona od bagażu podręcznego, a także jakie opłaty i limity wag i rozmiarów obowiązują w poszczególnych liniach lotniczych.

Bagaż podręczny – czym różni się od bagażu rejestrowanego?

Po pierwsze, należy rozróżnić, co to jest bagaż podręczny w samolocie i czym różni się od bagażu rejestrowanego.

Bagaż podręczny, zwany również kabinowym jest bagażem, który pasażer może zabrać ze sobą na pokład samolotu i umieścić na przykład pod siedzeniem lub w schowku nad fotelem. Ze względu na miejsce, w którym znajduje się podczas podróży – nie może być zbyt duży i ciężki. Jego dopuszczalne wymiary i waga mogą różnić się, w zależności od tego, na którą linię lotniczą się zdecydujemy.

Bagaż rejestrowany z kolei to walizka lub kilka walizek, które oddawane są do luku bagażowego. Właściciel bagażu rejestrowanego ma obowiązek odprawić go przed wejściem na pokład samolotu. Z racji tego, że jest to ładunek znacznie cięższy i większy niż bagaż podręczny – jest on dodatkowo płatny. Cena determinowana jest przez przewoźnika, ale i wielkości, ilości, trasy i daty lotu.

Wady i zalety bagażu podręcznego

Chociaż na pierwszy rzut oka może wydawać się, że bagaż podręczny ma znacznie więcej zalet, już po przyjrzeniu się tej kwestii, nie jest to takie oczywiste. Wszystko zależy oczywiście od naszych indywidualnych potrzeb, ale zdecydowanie ci, którzy decydują się tylko na bagaż podręczny – muszą być minimalistami. A małe nie zawsze znaczy praktyczne.

Skupmy się na początku jednak na zaletach bagażu podręcznego:

  • Oszczędność – bagaż podręczny ni jest płatny, dzięki czemu pozwala podróżować taniej.
  • Brak kolejek – będąc na lotnisku, z bagażem podręcznym od razu możemy się udać do kontroli bezpieczeństwa, omijając długie kolejki do odprawy.
  • Mieści w sobie tylko potrzebne rzeczy – kiedy rozmiar ogranicza, nie ma miejsca na zabieranie niepotrzebnych rzeczy.
  • Łatwo go spakować

Wady bagażu podręcznego:

  • Mała pojemność – zdecydowanie ogranicza w kwestii możliwości zabrania ze sobą więcej rzeczy na wakacje, ale i przywiezienia w drodze powrotnej pamiątek.
  • Nie daje zabezpieczenia – a konkretnie zabezpieczenia w postaci bagażu. Osoby, które nadały bagaż do luku, prawdopodobnie nie zostaną wyproszone z samolotu, jeśli zabraknie miejsc na pokładzie, a lot zaczeka, choćby w przypadku dłuższej kontroli przy odprawie pasażera.
  • Mieści jedynie niewielkie gabarytowo rzeczy

Limity rozmiaru i wagi bagażu podręcznego

Limit i rozmiar bagażu podręcznego to kwestia kluczowa, jeśli  tylko na taką walizkę się decydujemy. Najmniejsze wagowo bagaże podręczne możemy zabrać ze sobą do linii lotniczych Bliskiego Wschodu – Emirates i Quatar, dopuszczalna waga to 7 kg.

W dużych europejskich liniach lotniczych waga wynosi od 8 do 12 kg. Z kolei tani operatorzy określają limit wagowy na poziomie do 10 kg. Wyjątkiem jest easyJet, w którym w ogóle nie obowiązuje limit, ale bagaż musi się zmieścić w schowku nad głową.

Najmniejszy limit rozmiaru i wagi bagażu podręcznego jest ustalony w tanich liniach lotniczych. Ryanair to 40 cm x 20 cm x 25 cm, a Wizzair 40 x 30 x 20 cm. Zwykle, w pozostałych lianiach lotniczych limit wagi i rozmiaru bagażu podręcznego to 55 x 40 x 23 cm.

Limity i rozmiary wag bagażu podręcznego:

Linie lotnicze Rozmiar bagażu Waga bagażu
Emirates 50 x 38 x 20 7 kg
Quatar 50 x 37 x 25 7 kg
LOT 40 x 35 x 10 i 55 x 40 x 23 8 kg
Lufthansa 40 x 30 x 10 i 55 x 40 x 23 8 kg
SWISSAIR 40 x 30 x 10 i 55 x 40 x 23 8 kg
RYANAIR 40 x 20 x 25 i 55 x 40 x 20 10 kg
WIZZAir 40 x 30 x 20 i 55 x 40 x 23 10 kg
Norwegian.no 25 x 33 x 20 i 55 x 40 x 23 10 kg i 15 kg
Airfrance 40 x 30 x 15 i 55 x 35 x 25 12 kg
KLM 40 x 30 x 15 i 55 x 35 x 25 12 kg
easyJet 45 x 36 x 20 i 56 x 45 x 25

źródło: opracowanie własne, limity rozmiaru i wag w klasie ekonomicznej

Zalety i wady bagażu rejestrowanego

Bagaż rejestrowany – podobnie jak bagaż podręczny – sprawdzi się w konkretnych przypadkach. Na pewno, kiedy wybieramy się w dłuższą podróż lub planujemy zabrać ze sobą więcej rzeczy.

Zalety bagażu rejestrowanego:

  • Więcej miejsca – nawet dwa razy więcej miejsca na rzeczy niż w bagażu podręcznym,
  • Wygoda – podczas przesiadek w trakcie lotu, oddanie bagażu rejestrowanego do luku bagażowego zwalnia z obowiązku noszenia ze sobą ciężkiej walizki,
  • Pomieści kosmetyki bez ograniczeń,
  • Można zabrać w nim przedmioty, których nie zabierzemy w bagażu podręcznym – nóż, napoje, czy różnego rodzaju pamiątki przywiezione z wakacji,
  • Duże gabaryty

Jednak bagaż rejestrowany ma również wady:

  • Koszt – kiedy waga bagażu rejestrowanego przekroczy limit, trzeba za niego zapłacić. Opłaty za nadbagaż nie są najczęściej tanie.
  • Odprawa – która generuje czas potrzebny przed wylotem i ten, który musimy poświęcić na odebranie bagażu po przylocie o miejsca docelowego.
  • Nieprzewidziane (ale prawdopodobne) problemy – często zdarza się, że bagaże zostają zagubione, na przykład w trakcie podróży z przesiadkami. W takiej sytuacji, trzeba liczyć się z brakiem potrzebnych rzeczy pod ręką, dodatkowymi problemami i stresem. Dlatego bagaż rejestrowany najlepiej jest ubezpieczyć.

Limity rozmiaru i wagi bagażu rejestrowanego

Tani przewoźnicy najczęściej, za dodatkową opłatą umożliwiają przewiezienie bagażu rejestrowanego o maksymalnej wadze 20 kg. Duże europejskie linie lotnicze w klasie ekonomicznej ustaliły limit do 23 kg. Z kolei w tym samym standardzie operatorzy z Bliskiego Wschodu na większości popularnych tras zwiększają limit do 30-35 kg.

Maksymalny rozmiar bagażu rejestrowanego w większości linii lotniczych, w klasie ekonomicznej to 158 cm. U tanich linii lotniczych jest mniejszy, a easyJet i Quatar Airways regulują jego rozmiary do odpowiednio 275 cm i 300 cm.

Limity i rozmiary wag bagażu rejestrowanego:

Linie lotnicze Rozmiar bagażu Waga bagażu
Emirates 150 cm 15 kg – 35 kg
Quatar 158 cm i 300 cm 23 kg – 45 kg
LOT 158 cm 23 kg
Lufthansa 158 cm 23 kg
SWISSAIR 158 cm 23 kg
RYANAIR 81 x 119 x 119 20 kg
WIZZAir 149 x 119 x 171 10 kg, 20 kg i 32 kg
Norwegian.no 250 x 79 x 112 20 kg
Airfrance 158 cm 23 kg
KLM 158 cm 23 kg
easyJet 275 cm 15 kg i 23 kg

źródło: opracowanie własne, limity rozmiaru i wag w klasie ekonomicznej

Opłaty bagażu w tanich liniach lotniczych – budżetowe rozwiązanie?

Tanie linie lotnicze, zezwalają na wniesienie na pokład jedynie niewielkiego bagażu podręcznego, w cenie biletu, który ma się zmieścić pod fotel. Za dodatkowy bagaż rejestrowany naliczane są dodatkowe kwoty.

Ryanair

Bagaż podręczny w tanich liniach lotniczych Ryanair klasyfikowany jest jako torba na laptopa, mały plecak czy torba damska na ramię.

👉 Powinien mieć wymiary 40 cm x 20 cm x 25 cm, mieścić się pod siedzenie i może być zabrana bezpłatnie na pokład samolotu.

Duzy bagaż podręczny w Ryanair można dokupić za dodatkową opłatą. Jego maksymalny wymiar wynosi 55 cm x 40 cm x 20 cm, a waga 10 kg. Należy go zmieścić w schowku nad głowami podróżnych.

Podróżny może wykupić pierwszeństwo wejścia na pokład (priorytetowy boarding). Wtedy ma prawo zabrać ze sobą dwie sztuki bagażu podręcznego – mały, a także duży który należy umieścić w schowkach nad głowami pasażerów.

Cena priorytetowego boardingu w Ryanair wynosi od 6 do 10 euro (26-43 zł).

Irlandzkie linie lotnicze umożliwiają jeszcze jedno rozwiązanie, dzięki któremu można zabrać w torbie przedmioty, których nie można przewozić na pokładzie, jak na przykład scyzoryk, czy akcesoria higieniczne powyżej 100 ml.

Jest to nadanie dużego bagażu podręcznego do luku bagażowego, który dzięki takiej procedurze stanie się małym bagażem rejestrowanym.

👉 Jego maksymalny rozmiar to 55 cm x 40 cm x 20 cm i 10 kg wagi, a dodatkowa opłata od 10 do 12 euro.

Jeszcze innym rozwiązaniem jest zakup biletu lotniczego w innej opcji niż standardowa – np. Plus lub Flexi Plus. W takim przypadku cena usługi jest uzależniona od terminu i trasy lotu. Wtedy rozmiar bagażu musi mieścić się w ramach 55 cm x 40 cm x 20 cm, a cena uzależniona jest od terminu lot i długości trasy.

Bagaż rejestrowany w Ryanair musi mieć 81 cm x 119 cm x 119 cm, a waga 20 kg. Każdy pasażer ma prawo od trzech sztuk bagażu rejestrowanego.

👉Opłata w przypadku rezerwacji internetowej to 25 euro (107 zł), a w czasie odprawy na lotnisku 40 euro (172 zł).

Wizzair

Termin podróży i maksymalna waga bagażu rejestrowanego Wysokość opłaty
Niski sezon (do 10 kg) 9-24 euro
Wysoki sezon (do 10 kg) 12-27 euro
Niski sezon (do 20 kg) 15-44 euro
Wysoki sezon (do 10 kg) 20-50 euro 
Niski sezon (do 32 kg) 23-63 euro
Wysoki sezon (do 10 kg) 31-72 euro

opracowanie własne

Bagaż podręczny w Wizzair: Każdy podróżny ma prawo bezpłatnie zabrać ze sobą jedną sztukę bagażu podręcznego o maksymalnym rozmiarze 40 x 30 x 20 cm i wadze do 10 kg. 

WIZZ Priority (pierwszeństwo wejścia na do samolotu) umożliwia wniesienie na pokład również dodatkowej walizki na kółkach, o maksymalnym rozmiarze 55 x 40 x 23 cm i wadze 10 kg

Opłata:  od 5 do 25 euro (22-107 zł).

easyJet

Bagaż podręczny: Podróżny ma prawo bezpłatnie zabrać ze sobą jedną sztukę bagażu podręcznego o maksymalnym rozmiarze 56 x 45 x 25 cm, bez limitu wagi (musi jednak mieścić się w schowku nad głową).

Pamiętaj❗ W liniach lotniczych easyJet na pokładzie samolotu można umieścić tylko 70 walizek. Gdy ta liczba zostanie przekroczona, bagaż trafi do luku bagażowego.

Warianty Flexi, Upfront i Extra Legroom (za dopłatą): pozwalają na dodatkowo jedną sztukę bagażu podręcznego.

👉 Jego maksymalny rozmiar wynosi 45 x 36 x 20 cm. (np. torba na laptopa, którą należy umieścić pod fotelem).

Usługa Hands Free (dopłata 30 zł): umożliwia jeszcze przed kontrolą paszportową nadać bagaż podręczny do luku bagażowego. Dzięki temu turysta może zabrać ze sobą płyny czy napoje powyżej 100 ml.

Bagaż rejestrowany: maksymalny rozmiar bagażu rejestrowanego wynosi 275 cm, waga na poziomie 15 lub 23 kg.

Opłata bagażu rejestrowanego: dokonując rezerwacji przez internet, za przewóz w luku bagażowym trzeba zapłacić 34-170 zł, a w drugim 46-182 zł.

Norwegian

Bagaż podręczny: maksymalny rozmiar 55 x 40 x 23 cm. 

Pamiętaj❗ Dodatkowo można zabrać na pokład niewielki przedmiot w wymiarze nieprzekraczającym 25 x 33 x 20 cm, jak np. torbę na laptopa. Należy je umieścić pod fotelem. 

Wariant LowFare, LowFare+, Flex i Premium: pozwalają na skorzystanie z limitu wagi w wysokości do 10 kg, a w taryfie PremiumFlex do 15 kg.

Bagaż rejestrowany: W taryfie LowFare nie jest on wliczony w cenę biletu. Doliczany do kosztów przelotu w przypadku wariantów LowFare+, Flex, Premium i PremiumFlex. W obu opcjach jego maksymalny rozmiar nie może przekroczyć 250 x 79 x 112 cm, a waga 20 kg.

Opłata w pakiecie Lowfare:

Loty bezpośrednie:

  • krajowych – 50 euro (214 zł),
  • międzynarodowych – 80 euro (343 zł),

Loty łączone:

  • krajowe/krajowe: 100 euro (428 zł),
  • krajowe/międzynarodowe: 130 euro (557 zł),
  • międzynarodowe/międzynarodowe: 160 euro (685 zł).

Opłaty bagażu w europejskich liniach lotniczych – czy zapłacę majątek?

LOT

Bagaż podręczny: w klasie ekonomicznej w taryfach LOT Economy Class i LOT Economy Saver, w cenie biletu przewóz jednej sztuki bagażu podręcznego o maksymalnym rozmiarze 55 x 40 x 23 cm i wadze do 8 kg. 

Pamiętaj❗ W liniach lotniczych LOT bezpłatnie można zabrać na pokład małą torebkę damską, plecak czy torbę na laptopa, jeśli ich wymiar nie przekracza 40 x 35 x 12 cm. Rodzicie podróżujący z dziećmi mogą również posiadać przy sobie pokarm oraz składany wózek lub spacerówkę.

Bagaż rejestrowany: taryfa Economy Saver, w cenie biletu pozwala na przewiezienie jednej sztuki bagażu rejestrowanego na rejsach międzykontynentalnych do Stanów Zjednoczonych, Japonii, Kanady, Kazachstanu, Singapuru i Korei Południowej, a dwie do Pekinu. 

👉 Maksymalny rozmiar może wynieść 158 cm, a waga 23 kg. 

Najtańsza opcja: opłata 110 zł za przewóz w luku bagażowym podczas lotów międzynarodowych i krajowych

Lufthansa

Bagaż podręczny: klasa ekonomiczna: bezpłatny przewóz jednej sztuki bagażu podręcznego o maksymalnym rozmiarze 55 x 40 x 23 cm i wadze do 8 kg. Dodatkowo można w cenie biletu zabrać na pokład małą torbę na laptopa, torebkę damską czy plecach w wymiarze nieprzekraczającym 40 x 30 x 10 cm.

Bagaż rejestrowany: klasa ekonomiczna: jedna sztuka bagażu rejestrowanego w cenie biletu o maksymalnym rozmiarze  158 cm i wadze 23 kg.

Taryfa Economy Light (na trasach do Ameryki Północnej): bezpłatnie można posiadać jedynie bagaż podręczny. 

Przewóz w luku bagażowym: dopłata 50 euro.

Air France

Bagaż podręczny: w klasie ekonomicznej: bezpłatny przewóz jednej sztuki bagażu podręcznego w rozmiarze 55 x 35 x 25 cm, a także mniejszego w maksymalnym wymiarze 40 x 30 x 15 cm (np. torba z laptopem czy aktówka). Łączna waga obu z nich nie może przekroczyć 12 kg.

Bagaż rejestrowany: w klasie ekonomiczne (z wyjątkiem taryfy Light): w cenie biletu pasażer może w luku bagażowym przewieźć jedną sztukę bagażu rejestrowanego o maksymalnych rozmiarach 158 cm i 23 kg wagi.

KLM

Bagaż podręczny: w klasie ekonomicznej: w cenie biletu umożliwia przewóz jednej sztuki bagażu podręcznego o maksymalnym rozmiarze 55 x 35 x 25 cm.

Pamiętaj❗ W liniach lotniczych KLM pasażer dodatkowo może bezpłatnie zabrać na pokład torbę na laptopa, aktówkę czy torebkę damską, której wymiar nie będzie większy niż 40 x 30 x 15 cm. 

Bagaż rejestrowany: w klasie ekonomicznej (z wyjątkiem taryfy light), w cenie biletu: przewóz jednej sztuki bagażu rejestrowanego. Jego maksymalny rozmiar nie może przekroczyć 158 cm, a waga 23 kg.

Swiss Air

Bagaż podręczny: w klasie ekonomicznej: w cenie biletu przewieźć jedną sztukę bagażu podręcznego o maksymalnym rozmiarze 55 x 40 x 23 cm oraz wadze 8 kg. Dodatkowo można bezpłatnie zabrać na pokład torbę na laptopa, torebkę damską czy fotelik dziecięcy, którego wymiar nie przekracza 40 x 30 x 10 cm.

Bagaż rejestrowany: w klasie ekonomicznej (z wyjątkiem taryfy light), w cenie biletu: jedna sztuka bagażu rejestrowanego. Jego maksymalny rozmiar nie może przekroczyć 158 cm, a waga 23 kg.

Jakie są opłaty bagażu  w liniach lotniczych z Bliskiego Wschodu?

Quatar Airway

Bagaż podręczny:  w klasie ekonomicznej, w cenie biletu: bagaż podręczny o maksymalnym rozmiarze 50 x 37 x 25 cm. Ponadto można zabrać ze sobą na pokład samolotu jedną torebkę damską czy małą teczkę. Przewoźnik z Kataru informuje, że laptopy i torby powinny zmieścić się w podstawowym limicie wagowym, który wynosi 7 kg.

Bagaż rejestrowany: w klasie ekonomicznej: maksymalny rozmiar wynosi aż 300 cm, a waga 30 kg. 

Trasa lotu   Limit liczby sztuk, wagi i rozmiaru bagażu  
Loty do i z Brazylii 2 x 23 kg i 158 cm
Loty między Brazylią a Argentyną 2 x 32 kg i 158 cm
Wszystkie pozostałe loty do i z Argentyny Kanady i Stanów Zjednoczonych 2 x 23 kg i 158 cm
Loty między Doha a Casablanką 1 x 45 kg i 300 cm  
Loty rozpoczynające się w Afryce 1 x 45 kg i 300 cm
Pozostałe loty 1 x 30 kg i 300 cm

opracowanie własne

Emirates

Bagaż podręczny: w klasie ekonomicznej, w cenie biletu: jedna sztuka bagażu podręcznego o maksymalnym rozmiarze nie przekraczającym 55 x 38 x 20 cm, a waga 7 kg.

Bagaż rejestrowany: w klasie ekonomicznej: maksymalny rozmiar do 150 cm. Waga i liczba uzależniona jest od taryfy wybranej przez pasażera oraz miejsca podróży.

Trasa lotu   Taryfa specjalna   Taryfa Saver   Taryfa Flex   Taryfa Flex Plus  
Zasada dotyczy wszystkich tras, z wyjątkiem lotów do lub z portów lotniczych w Ameryce Płn. i Płd. oraz rejsów z Afryki 1 x 15 kg 1 x 25 kg 1 x 30 kg 1 x 35 kg
Limity wagi i sztuk bagażu dotyczące tras do lub z portów lotniczych w Ameryce Płn. i Płd. oraz rejsów z Afryki 1 x 23 kg 2 x 23 kg 2 x 23 kg 2 x 23 kg
*Z wyjątkiem lotów na terenie Ameryki Płn. i Płd. oraz pomiędzy Stanami Zjednoczonymi a Europą.
 
*Jeśli podróż rozpoczyna się w Afryce, pasażer może mieć dwie sztuki o wadze do 23 kg w klasie ekonomicznej w taryfie specjalnej.
Limit bagażu obowiązujący podczas lotów na terenie Ameryki Płn. i Płd. oraz pomiędzy Stanami Zjednoczonymi a Europą 1 x 23 kg 1 x 23 kg 2 x 23 kg 2 x 23 kg

Ubezpieczenie bagażu

Ubezpieczenie bagażu jest elementem ubezpieczenia turystycznego. Uprawnia ono do ubiegania się o odszkodowanie w przypadku kradzieży, utraty lub zniszczenia rzeczy osobistych i przedmiotów elektronicznych, które znajdują się w walizce.

Po co podróżnemu ubezpieczenie bagażu? Inwestując kilka złotych w polisę turystyczną można zabezpieczyć bagaż oraz jego zawartość podróżując po całym świecie.

Jak wynika z raportu przygotowanego przez SITA World Tracer aż 77 proc. Zagubionych bagaży jest opóźniona przez linie lotnicze, a do tego typu zdarzeń najczęściej dochodzi podczas przesiadek na lotniskach. 

👉 Posiadając ubezpieczenie turystyczne z ubezpieczeniem bagażu, mamy pewność, że towarzystwo ubezpieczeniowe wypłaca świadczenie częściowo pokrywające poniesione straty, do wysokości sumy gwarantowanej określonej w Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia.

Pamiętaj❗ Przed zakupem ubezpieczenia należy dokładnie zapoznać się z warunkami OWU. Jest tam zawarta definicja bagażu, a także dokładne informacje o tym, kiedy ubezpieczenie zadziała i jakie są wyłączenia.

Najlepszym sposobem na znalezienie odpowiedniego ubezpieczenia turystycznego z ubezpieczeniem bagażu jest kalkulator ubezpieczeń na polisaturystyczna.pl. Wystarczy kilka kliknięć, aby móc dokładnie przyjrzeć się zakresowi ubezpieczenia, a także temu, co gwarantuje w ramach ochrony bagażu.

👉 Przejrzyście widać również cenę, dzięki czemu każdy tuż przed podjęciem decyzji zakupowej ma szansę zdecydować, na który wariant finansowy jest mu się najlepiej zdecydować.

Ile kosztuje ubezpieczenie turystyczne z ubezpieczeniem bagażu?

Polisa turystyczna z ubezpieczeniem bagażu. Urlop w Chorwacji
Ubezpieczyciel Zakres ubezpieczenia Cena
AXA
Koszty leczenia
40 000 000 zł
Ratownictwo
40 000 000 zł
Bagaż
6 000 zł
99,00 zł
1 os. / 8 dni
Dodatkowo: NNW: 150 000 zł OC: 1 500 000 zł Ubezpieczenie od COVID-19 Sporty objęte polisą: 114 Sprzęt sportowy Zdarzenia pod wpływem alkoholu (za dopłatą)
Nationale-Nederlanden
Koszty leczenia
500 000 zł
Ratownictwo
100 000 zł
Bagaż
5 000 zł
93,00 zł
1 os. / 8 dni
Dodatkowo: NNW: 25 000 zł OC: 300 000 zł Ubezpieczenie od COVID-19 Sporty objęte polisą: 60
Europa
Koszty leczenia
1 404 930 zł
Ratownictwo
46 831 zł
Bagaż
4 683 zł
157,00 zł
1 os. / 8 dni
Dodatkowo: NNW: 46 831 zł OC: 468 310 zł Ubezpieczenie od COVID-19 Sprzęt sportowy Sporty objęte polisą: 27
Polisa turystyczna z ubezpieczeniem bagażu. Urlop w Chorwacji
AXA
99,00 zł 1 os. / 8 dni
Koszty leczenia
40 000 000 zł
Ratownictwo
40 000 000 zł
Bagaż
6 000 zł
Dodatkowo: NNW: 150 000 zł OC: 1 500 000 zł Ubezpieczenie od COVID-19 Sporty objęte polisą: 114 Sprzęt sportowy Zdarzenia pod wpływem alkoholu (za dopłatą)
Nationale-Nederlanden
93,00 zł 1 os. / 8 dni
Koszty leczenia
500 000 zł
Ratownictwo
100 000 zł
Bagaż
5 000 zł
Dodatkowo: NNW: 25 000 zł OC: 300 000 zł Ubezpieczenie od COVID-19 Sporty objęte polisą: 60
Europa
157,00 zł 1 os. / 8 dni
Koszty leczenia
1 404 930 zł
Ratownictwo
46 831 zł
Bagaż
4 683 zł
Dodatkowo: NNW: 46 831 zł OC: 468 310 zł Ubezpieczenie od COVID-19 Sprzęt sportowy Sporty objęte polisą: 27

Inwestycja w ubezpieczenie turystyczne to niewielki wydatek w stosunku do ochrony, jaką gwarantuje polisa. Nic nie jest w stanie tak zepsuć urlopu, jak już na samym jego początku zgubiony bagaż. Warto się zabezpieczyć przed takimi sytuacjami, nie zostając kompletnie na lodzie, zwłaszcza że koszt kosmetyków, czy ubrań często za granicą jest dużo droższy – mówi Patrycja Pałka, specjalista ds. ubezpieczeń turystycznych w rankomat.pl

Ubezpieczenie bagażu – pytania i odpowiedzi

  1. Na jaką kwotę mogę ubezpieczyć bagaż?
    Do wyboru są różne sumy gwarantowane. Do wysokości tej kwoty ubezpieczyciel wypłaci odszkodowanie za poniesiony straty. Bagaż można ubezpieczyć na kwotę od 500 zł do 6 000 zł. Sumy tej nie można zmieniać po zakupie polisy. Trzeba też pamiętać o tym, że nie da się personalizować pakietu.
  2. Czy otrzymam odszkodowanie za kradzież bagażu?
    Ubezpieczyciele opisują wszystkie sytuacje, w których odszkodowanie za kradzież bagażu zostanie wypłacone, a także kiedy za polisę nie otrzymamy wypłaty. Wszystkie wyłączenia i zasady opisane są w OWU, z którym należy się zapoznać przed zakupem. Na przykład ubezpieczenie nie zadziała kiedy szkody zostały wyrządzone umyślnie, kradzieży bądź zniszczenia dokonał sam ubezpieczony lub ktoś z jego bliskiej rodziny lub rzeczy były pozostawione bez opieki.
  3. Czy jest jakiś limit w ubezpieczaniu bagażu?
    Nie, ochroną można objąć wszystkie walizki, torby, nesesery, plecaki oraz podobne przedmioty zabierane w podróż przez ubezpieczonego.

Podsumowanie
  1. Każda linia lotnicza ma inne, ale bardzo podobne limity rozmiaru i wag bagażu.
  2. Bagaż podręczny można zabrać ze sobą na pokład.
  3. Bagaż rejestrowany należy nadać przed odlotem. Wymaga on również dodatkowej opłaty.
  4. Rozszerzenie ubezpieczenia turystycznego o ubezpieczenie bagażu to efektywna ochrona, która kosztuje kilka złotych dziennie.
Porównaj cenę ubezpieczenia turystycznego
Kamil Sztandera
Redaktor
Redaktor ds. podróży i ekspert ds. ubezpieczeń turystycznych. Entuzjasta wycieczek rowerowych. Specjalizuje się w dziennikarstwie ekonomicznym. Prywatnie zainteresowany inwestowaniem i pomnażaniem oszczędności.

Oceń artykuł:

4/5 - (13 głosów)
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments