Bukmacher Mostbet to jedna z najbardziej znanych platform gier w Polsce, oferująca usługi w zakresie zakładów sportowych, e-sportu i gier kasynowych online. Strona bukmachera oferuje wysokie kursy, a także liczne bonusy i promocje, darmowe zakłady, darmowe spiny i szybkie wypłaty. Dzięki bonusom bez depozytu w Mostbet Twoja gra stanie się jeszcze bardziej opłacalna. Dodatkowo Mostbet posiada aplikację mobilną, która pozwala na zawieranie zakładów w dowolnym miejscu i czasie.
ZNAJDŹ NAJTAŃSZE UBEZPIECZENIE
Kontynent
Kraj

Odprawa na lotnisku – jak wygląda krok po kroku?

Patrycja Pałka

Zaktualizowano: 2024-04-24

Odprawa to obowiązkowy etap, przez który musi przejść każdy pasażer przed odbyciem lotu. Pierwszy lot samolotem to zawsze duże emocje. Aby nie towarzyszył mu dodatkowy lęk przed niedopełnieniem formalności, należy odpowiednio wcześniej zadbać o zgromadzenie dokumentów i przejście odprawy. Jak wygląda odprawa na lotnisku? Czy można to zrobić online? Co się robi na lotnisku przed odlotem?

Jaki bagaż na lot można zabrać do samolotu? Oto praktyczny przewodnik pozwalający lepiej odnaleźć się podczas pierwszej podróży lotniczej.

Porównaj cenę ubezpieczenia turystycznego

Jak wygląda odprawa przed lotem?

Odprawa to początkowy etap podróży lotniczej, który jest obowiązkowy dla wszystkich pasażerów, który związany jest z kilkoma formalnościami. Podczas odprawy następuje wygenerowanie karty pokładowej (przy odprawie online), kontrola dokumentów, nadanie bagażu rejestrowanego (jeśli jest) oraz przejście przez kontrolę bezpieczeństwa.

Na lotnisku warto być na 2 godziny przed planowanym wylotem, a przed wyjazdem na lotnisko koniecznie należy sprawdzić czy zabraliśmy wszystkie dokumenty niezbędne przed planowaną podróżą: dokument tożsamości, bilet lotniczy, wiza (jeżeli jest wymagana), karta pokładowa.

Pierwszym etapem podczas odprawy samolotowej jest sprawdzenie dokumentu tożsamości podróżnego. Może to być dowód osobisty bądź paszport. Choć wydaje się to niemożliwe, niejeden już pasażer nie dostał się do samolotu z powodu nieważnego dokumentu. W ferworze przygotowań do wyjazdu zapominamy często sprawdzić, do kiedy ważne są dokumenty. Jeśli taka niespodzianka zaskoczy nas na lotnisku niestety nic nie da się zrobić. Żadne prośby czy groźby nie skłonią personelu lotniska do wpuszczenia takiej osoby na pokład.

Pamiętaj! Planując lot, koniecznie sprawdź ważności dowodu osobistego lub paszportu swojego i innych członków rodziny.

Odprawa na lotnisku a odprawa online – czym się różnią?

Standardowo odprawa odbywa się stacjonarnie na lotnisku i w jej trakcie (na stanowisku odprawy biletowo-bagażowej lub przy specjalnym automacie do odprawy samodzielnej), generowana jest i drukowana karta pokładowa.

Warto wiedzieć, że tanie linie lotnicze, np. Wizz Air, easyJet i Ryanair za odprawę na lotnisku naliczają opłatę, dlatego tańszym i szybszym sposobem jest samodzielna odprawa online, którą linie lotnicze umożliwiają swoim pasażerom.

Jak wygląda odprawa na lotnisku?

 1. Należy wejść na stronę internetową przewoźnika.
 2. Znajdź zakładkę „odprawa online” lub ”online check-in”.
 3. Wypełnij elektroniczny formularz, w który trzeba będzie podać takie informacje jak: imię, nazwisko, nr dowodu osobistego/paszportu, numer rezerwacji (6 znaków) lub numer biletu lotniczego (13 znaków).
 4. Następnie pojawia się możliwość wyboru miejsca na pokładzie samolotu (lub zostaje ono przydzielone automatycznie).
 5. Na tym etapie można także wykupić dodatkowy bagaż lub inne usługi dodatkowe oferowane przez linię lotniczą.
 6. Po potwierdzeniu odprawy następuje wybór sposobu otrzymania karty pokładowej: poprzez sms, e-mail czy do wydruku. Dostęp do niej jest także w mobilnej aplikacji linii lotniczej.

Odprawę online można przeprowadzić tylko w określonym przedziale czasowym, który jest różny u poszczególnych przewoźników:

 • Wizz Air – od 30 dni (przy zarezerwowanym miejscu) lub od 48 godzin (przy braku rezerwacji miejsca) do 3 godzin przed planowanym wylotem,
 • easyJet – od 30 dni do 2 godzin przed planowanym wylotem,
 • Ryanair – od 24 godzin do 2 godzin przed planowanym wylotem (od 60 dni w przypadku rezerwacji miejsc),
 • LOT – od 36 godzin do 2 godzin przed przed planowanym wylotem.

Uwaga! W większości linii lotniczych kartę pokładową wystarczy okazać w formie elektronicznej na telefonie i nie jest konieczne wydrukowanie karty pokładowej. Niektóre linie lotnicze np. LOT oferują także tzw. automatyczną odprawę online, czyli cała odprawa odbywa się bez konieczności samodzielnego uzupełniania formularzy i karta pokładowa automatycznie przesyłana jest na adres mailowy lub na telefon komórkowy.

Odprawa na lotnisku krok po kroku

Jeśli nie możemy lub nie chcemy odprawiać się przez Internet, to usługa taka realizowana jest na lotnisku.

 1. W hali odlotów odszukaj tablicę odlotów a na niej numer swojego lotu, przy którym będzie podane stanowisko odprawy tzw. check-in.
 2. Przygotuj dokumenty, jakie będą potrzebne przy odprawie: dowód osobisty/paszport, wydrukowany bilet lotniczy, ewentualnie wiza jeśli jest konieczna.
 3. Jeśli podróżujesz z bagażem rejestrowanym, należy go nadać przy odpowiednim stanowisku.
 4. Następnie przechodzi się kontrolę bezpieczeństwa przy bramkach. Do pojemnika na taśmę należy włożyć bagaż podręczny, a także wszelkie metalowe elementy (zegarek, monety, pasek, biżuterię itp.). Podczas przejścia przez bramkę sprawdzane jest, czy nie masz przy sobie innych metalowych elementów. Jeśli bramka wyda sygnał dźwiękowy, konieczna będzie kontrola osobista.
 5. Po przejściu kontroli bezpieczeństwa możesz zabrać swoje rzeczy, założyć metalowe akcesoria i udać się do hali odlotów.
 6. Przed wejściem na pokład samolotu musisz okazać kartę pokładową i dokument tożsamości.
 7. Po wejściu do samolotu konieczne jest odszukanie swojego miejsca określonego na bilecie i umieszczenie bagażu podręcznego w luku bagażowym nad siedzeniem pasażera.

Pamiętaj! Jedzenie i napoje, jakie masz przy sobie musisz spożyć lub wyrzucić przed bramkami kontrolnymi. Do hali odlotów nie można wnosić swojego prowiantu i napojów. Jest tam możliwość nabycia jedzenia i picia w sklepach.

Ile trwa odprawa na lotnisku?

Czas trwania odprawy na lotnisku może się różnić, na dużych lotniskach warto sobie zaplanować dodatkowy czas, są one często zatłoczone i kontrola bezpieczeństwa może zająć więcej czasu niż zwykle. Jeśli zdecydujesz się na odprawę na miejscu, musisz być przygotowany na to, że może ona zająć od kilkudziesięciu minut do nawet 3 godzin, wszystko zależy od procedur obowiązujących na danym lotnisku.

Zawsze warto dowiedzieć się wcześniej, kiedy powinieneś stawić się na lotnisku, aby bez problemów przejść przez cały proces odprawy i nie spóźnić się na samolot.

Pamiętaj, że stanowiska odprawy biletowo-bagażowej zamykane są zazwyczaj około 45 minut przed planowanym wylotem, dlatego zaleca się przybycie na lotnisko co najmniej dwie godziny wcześniej.

Odprawa a bagaż. Co można przewozić w bagażu podręcznym i rejestrowanym?

Podczas lotu samolotem możesz podróżować z bagażem podręcznym, który zabieramy ze sobą na pokład samolotu i umieszcza się go w schowkach nad fotelami bądź pod fotelem oraz bagażem rejestrowanym, który umieszczany jest w luku bagażowym. To ten bagaż należy nadać przed lotem, a po wylądowaniu odebrać w punkcie odbioru bagażu, gdzie wjedzie na taśmie.

Pamiętaj! Każde linie lotnicze mają swoje wytyczne odnośnie wymiarów zarówno bagażu podręcznego, jak i rejestrowanego (waga i wymiary). Przekroczenie dopuszczalnych limitów będzie skutkowało koniecznością uiszczenia dopłaty za nadbagaż – najczęściej bardzo wysokiej.

Czego nie można wziąć do samolotu?

Bagaż podręczny to nieduża torebka, plecak, torba na laptopa, które możemy mieć pod ręką podczas lotu. Powinny zmieścić się one pod fotelem pasażera z przodu, a ich wymiary to ok. 40 x 30 x 20 cm i maksymalna waga 10 kg.

Zazwyczaj jest też możliwość dobrania podręcznej walizki, którą umieszcza się w schowku nad fotelami. Jej wymiary to ok.: 55 x 40 x 23 cm i waga maksymalnie 10 kg. Ten bagaż jest dodatkowo płatny.

W bagażu podręcznym można przewozić:

 • najpotrzebniejsze rzeczy osobiste np. ubrania, leki, książkę,
 • płyny w przezroczystych pojemnikach w opakowaniach do 100 ml (łącznie 1 litr),
 • telefon komórkowy i inny sprzęt elektroniczny,
 • dokumenty,
 • jedzenie na drogę (kanapki, ciastka, owoce, orzechy czy batony),
 • rzeczy zakupione w strefie bezcłowej.

Uwaga! Zasady dotyczące przedmiotów, które można przewozić w bagażu podręcznym ściśle określa regulamin poszczególnych przewoźników lotniczych. Należy się z nim zapoznać przed spakowaniem walizki, aby uniknąć sytuacji problemowej w trakcie kontroli bezpieczeństwa

W bagażu podręcznym nie można przewozić:

 • płynów w pojemnikach większych niż 100 ml,
 • ostrych przedmiotów (scyzoryk, nóż, korkociąg itp.),
 • alkoholu, napojów i pożywienia.

Podróżując z dzieckiem do lat 2, można zabrać bezpłatnie wózek lub nosidełko. Przekazuje się je obsłudze zaraz przed wejściem do samolotu.

Bagaż rejestrowany – co można przewozić?

Bagaż rejestrowany to duża walizka lub torba, która jest dodatkowo płatna. Jej wymiary to ok. 149 x 119 x 171 cm, a maksymalna waga 10, 20 lub 32 kg.

Można nadać większą ilości bagażu rejestrowanego, a każda jego kolejna sztuka jest dodatkowo płatna, np. w Wizzair można dodać 3 bagaże rejestrowane podczas odprawy online i kolejne 3 na lotnisku.

Za przekroczenie wagi bagażu podręcznego lub rejestrowanego, przewoźnik pobiera opłaty, np. Ryanair 11 euro za każdy kilogram nadbagażu, Wizzair 25 euro jeśli bagaż podręczny nie mieści się w testerze bagażu.

W bagażu rejestrowanym nie należy przewozić:

 • gotówki, papierów wartościowych,
 • biżuterii, metali szlachetnych, kamieni szlachetnych i półszlachetnych,
 • komputera, aparatu fotograficznego, kamery wideo, telefonu komórkowego i innych urządzeń elektronicznych,
 • dokumentów podróżnych lub dokumentów tożsamości,
 • kluczy,
 • lekarstw,
 • dzieł sztuki,
 • przedmiotów nietrwałych.

Co jeśli spóźnię się na odprawę?

Odprawa na lotnisku kończy się ok. 30-40 minut przed planowanym wylotem. Niestety w przypadku przybycia na lotnisko po zakończonej odprawie, bilet zostanie anulowany automatycznie i nie ma możliwości dostania się do samolotu.

W takiej sytuacji część linii lotniczych umożliwia przebukowanie biletu za dodatkową opłatą.

Uwaga! Jeżeli spóźnienie na lot w przypadku lotów z przesiadką wyniknęło z powodu spóźnienia się pierwszego samolotu, to można ubiegać się o odszkodowanie od pierwszego przewoźnika. Jeżeli jednak spóźnisz się na lot z własnej winy i nie zostaniesz wpuszczony na pokład, takie odszkodowanie nie będzie przysługiwać.

Pierwszy lot samolotem – najważniejsze wskazówki dla początkujących

 1. Skorzystaj z odprawy online, wydrukuj kartę pokładową lub użyj aplikacji mobilnej. Pozwoli to zaoszczędzić czas i uniknąć kolejek na lotnisku.
 2. Zapoznaj się z limitem bagażu podręcznego i rejestrowanego, aby uniknąć niespodzianek na lotnisku.
 3. Przed wyjazdem na lotnisko sprawdź, czy masz wszystkie niezbędne dokumenty, takie jak dowód osobisty i karta pokładowa. Jeśli podróżujesz poza strefę Schengen, przygotuj również paszport.
 4. Jeśli masz tylko bagaż podręczny, upewnij się, że nie zawiera on żadnych przedmiotów zakazanych, takich jak ostre narzędzia.
 5. W hali odlotów bądź 2-3 godziny przed planowanym wylotem.
 6. Do bagażu podręcznego spakuj kilka rzeczy, które ułatwią podróż, np. stopery do uszu lub gumę do żucia, gazetę lub książki oraz przekąski na drogę.

Ubezpieczenie w razie odwołania czy opóźnienia lotu oraz zgubienia bagażu

Wielu podróżnych, dbając o swoje interesy, wykupuje przed lotem ubezpieczenie turystyczne, mające zabezpieczyć przed szeregiem niespodziewanych sytuacji w podróży.

Głównym celem polisy podróżnej jest zabezpieczenia zdrowia i leczenia za granicą. W przypadku leczenia w placówkach prywatnych, konieczności ratownictwa bądź leczenia w kraju poza Unią Europejską i Strefą Schengen, to podróżny pokrywa całościowe koszty.

Stąd wykupienie ubezpieczenia to podstawa w podróży. Dodatkowymi plusami jest zabezpieczenie w przypadku opóźnienia bądź odwołania lotu lub zgubienia/zniszczenia bagażu.

Warto też pamiętać, że większość ubezpieczycieli uwzględnia odszkodowanie za opóźniony lot, pod warunkiem że czas opóźnienia wynosi co najmniej 4-6 godzin, np.:

 • Allianz – co najmniej 6 godzin, suma ubezpieczenia 600 zł,
 • Axa Partners – co najmniej 6 godzin,
 • Ergo Hestia – co najmniej 5 godzin – 1 000 zł,
 • Generali – co najmniej 6 godzin – 100 euro,
 • Nationale Nederlanden – co najmniej 6 godzin – 2 000 zł,
 • Signal Iduna – co najmniej 5 godzin – 250 euro,
 • MTU24 – co najmniej 5 godzin – 1 000 zł,
 • Wiener – co najmniej 4 godziny – 150 euro.

Koszt najtańszego ubezpieczenia turystycznego to ok. 5,00 zł dziennie (Allianz) i zapewnia zwrot w wysokości 600 zł za lot opóźniony o 6 godzin. Nie zawiera natomiast odszkodowania za zgubiony/uszkodzony bagaż.

Najdroższe ubezpieczenie, kosztujące 20 zł/dzień (Wiener), obejmuje zwrot w wysokości 150 euro w przypadku opóźniania 4 godziny. Bagaż ubezpieczony jest na kwotę 3000 zł a sprzęt elektroniczny 1500 zł.

Pozostałe oferty można przeanalizować za pośrednictwem kalkulatora ubezpieczeń turystycznych. Zobaczmy, jak na przykładzie jednej osoby podróżującej na terenie Europy wygląda cena ubezpieczenia turystycznego i kwota zwrotu za opóźniony lot.

Tygodniowe ubezpieczenie turystyczne do Belgii dla jednej osoby

Zakup polisy ubezpieczeniowej przez Internet to równie wygodne, co opłacalne rozwiązanie. W jednym miejscu mamy dostępnych kilka ofert z możliwością dokładnego przeanalizowania. Kalkulator ubezpieczeń na PolisaTurystyczna.pl pozwala na dokładne przyjrzenie się zakresowi ubezpieczenia oraz cenie i przeanalizowanie za co tak naprawdę zapłacimy. – mówi Magdalena Kajzer, specjalista ds. ubezpieczeń turystycznych w Rankomat.

Jak widzimy, kwoty przysługujące za opóźniony lot, w zależności od towarzystw ubezpieczeniowych – różnią się. W celu znalezienia najlepszego rozwiązania dla siebie – najlepiej porównać oferty, jakie proponują ubezpieczyciele.

Uwaga! Rekompensatę można uzyskać nie tylko od ubezpieczyciela, ale również od linii lotniczych. Dotyczy to odwołania lub opóźnienia lotu, a także braku możliwości wejścia na pokład w przypadku overbookingu. Dodatkowo, przewoźnik pokryje koszty związane z opóźnieniem, uszkodzeniem lub utratą bagażu.

O czym warto pamiętać?
 1. Odprawa to konieczny element dla każdego podróżnego udającego się w podróż lotniczą.
 2. Jest możliwość dokonania odprawy online, która jest bezpłatna w przeciwieństwie do odprawy na lotnisku. Koszt dotyczy bezpośrednio kupowanych lotów. W przypadku wycieczek z biura podróży, odprawa wliczona jest zazwyczaj w koszt wycieczki.
 3. Na lotnisku należy być ok. 2-3 godziny przed odlotem.
 4. W przypadku opóźnienia lotu możliwe jest otrzymanie odszkodowania z ubezpieczenia turystycznego, o ile podróżny wcześniej je wykupił.
 5. Ubezpieczenie można nabyć nawet dzień przed wyjazdem. Zakup drogą elektroniczną pozwoli szybko nabyć potrzebną ochronę.

Odprawa na lotnisku w pytaniach i odpowiedziach

 1. Czy każdy pasażer musi odbyć odprawę przed lotem?

  Tak, odprawa jest obowiązkowa dla wszystkich pasażerów. Odprawa online jednak to znaczna oszczędność czasu, a także możliwość wykonania odprawy przez jedną osobę za wszystkich.

 2. Do kiedy można zrobić odprawę online?

  Odprawa online nie jest możliwa tylko przez nieokreślony czas od zakupu biletu. Moment, w którym ostaje ona otwarta i zamknięta jest ustalany przez poszczególnych przewoźników, ale zazwyczaj kończy się na 2-3 godziny przed odlotem.

 3. Czy chcąc kupić ubezpieczenie turystyczne przez kalkulator ubezpieczeń jakieś wrażliwe dane?

  Nie. Należy podać jedynie miejsce wyjazdu, czas oraz datę urodzenia. Na etapie kalkulacji żadne wrażliwe dane nie są wymagane.

Porównaj cenę ubezpieczenia turystycznego
Patrycja Pałka
Redaktor
Podróże to moja pasja. Piszę o turystyce w taki sposób, aby zachęcić czytelników do eksplorowania świata, ale i uczulić na bezpieczeństwo i odpowiedzialność. Tłumaczę kwestie związane z ubezpieczeniem turystycznym, podpowiadam lepsze rozwiązania i podsuwam ciekawe pomysły na wakacje, urlop, czy city break.

Oceń artykuł:

5/5 - (1 głos)
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments