ZNAJDŹ NAJTAŃSZE UBEZPIECZENIE
Kontynent
Kraj

Odprawa na lotnisku – jak wygląda krok po kroku?

Opublikowano: 2022-07-02 (aktualizacja 2023-05-19, godz. 1:15)

5/5 - (1 głos)

Odprawa to obowiązkowy etap, przez który musi przejść każdy pasażer przed odbyciem lotu. Pierwszy lot samolotem to zawsze duże emocje. Aby nie towarzyszył mu dodatkowy lęk przed niedopełnieniem formalności, należy odpowiednio wcześniej zadbać o zgromadzenie dokumentów i przejście odprawy. Jak wygląda odprawa na lotnisku? Czy można to zrobić online? Co się robi na lotnisku przed odlotem? Porównaj cenę ubezpieczenia turystycznego

Jaki bagaż na lot można zabrać do samolotu? Oto praktyczny przewodnik pozwalający lepiej odnaleźć się podczas pierwszej podróży lotniczej.

Jak wygląda odprawa przed lotem?

Odprawa to początkowy etap podróży lotniczej, który jest obowiązkowy dla wszystkich pasażerów. Podczas odprawy następuje kontrola dokumentów, nadanie bagażu rejestrowanego (jeśli jest), wygenerowanie karty pokładowej oraz przejście przez bramki kontrolne.

Podczas odprawy samolotowej będą sprawdzane Twój dowód osobisty bądź paszport. Choć wydaje się to niemożliwe, niejeden już pasażer nie dostał się do samolotu z powodu nieważnego dokumentu. W ferworze przygotowań do wyjazdu zapominamy często sprawdzić, do kiedy ważne są dokumenty. Jeśli taka niespodzianka zaskoczy nas na lotnisku niestety nic nie da się zrobić. Żadne prośby czy groźby nie skłonią personelu lotniska do wpuszczenia takiej osoby na pokład.

Pamiętaj! Planując lot, koniecznie sprawdź ważności dowodu osobistego lub paszportu swojego i innych członków rodziny.

Odprawa na lotnisku a odprawa online – czym się różnią?

Standardowo odprawa odbywa się stacjonarnie na lotnisku, jednak przewoźnicy umożliwiają także odprawienie się on-line.

Jak to wygląda?

 1. Należy wejść na stronę internetową przewoźnika.
 2. Znajdź zakładkę „Odprawa” – „Odprawa online”.
 3. Wypełnij elektroniczny formularz, w który trzeba będzie podać takie informacje jak: imię, nazwisko, nr dowodu osobistego/paszportu, numer rezerwacji (6 znaków) lub numer biletu lotniczego (13 znaków).
 4. Podczas odprawy istnieje możliwość wyboru miejsca w samolocie.
 5. Podczas odprawy online otrzymasz kartę pokładową. Trzeba zdecydować, jaka będzie forma jej dostarczenia: poprzez sms, e-mail czy do druku. Należy ją pokazać przy bramce na 30 min przed lotem.
 6. Odprawa online dostępna jest zazwyczaj na 30 dni przed lotem. Najpóźniej można ją odbyć 3 godziny przed startem samolotu. Czas ten może się różnić w zależności do przewoźnika.
 7. Bagaż do nadania należy przekazać na 40 min przed lotem. ✔ Pamiętaj! Popularni przewoźnicy, np. Wizzair, często pobierają opłaty za odprawę na lotnisku. Stąd, odprawa on-line to nie tylko oszczędność czasu, ale też pieniędzy.

Odprawa na lotnisku krok po kroku

Jeśli nie możemy lub nie chcemy odprawiać się przez Internet, to usługa taka realizowana jest na lotnisku.

 1. Pierwsze kroki należy skierować do tablicy odlotów. Znajdź numer swojego lotu, przy którym będzie numer stanowiska odpraw tzw. check-in.
 2. Przygotuj dokumenty, jakie będą potrzebne przy odprawie: dowód osobisty/paszport, wydrukowany bilet lotniczy, ewentualnie wiza jeśli jest konieczna.
 3. Jeśli masz bagaż rejestrowany, należy go nadać przy odpowiednim stanowisku.
 4. Następnie przechodzi się kontrolę bezpieczeństwa przy bramkach. Do pojemnika na taśmę należy włożyć bagaż podręczny, a także wszelkie metalowe elementy (zegarek, monety, pasek, biżuterię itp.). Podczas przejścia przez bramkę sprawdzane jest, czy nie masz przy sobie innych metalowych elementów. Jeśli bramka wyda sygnał dźwiękowy, konieczna będzie kontrola osobista.
 5. Po przejściu przez bramki możesz zabrać swoje rzeczy, założyć metalowe akcesoria i udać się do hali odlotów.
 6. Przed wejściem na pokład samolotu musisz okazać kartę pokładową i dokument tożsamości.

Po wejściu do samolotu konieczne jest odszukanie swojego miejsca określonego na bilecie.
Pamiętaj! Jedzenie i napoje, jakie masz przy sobie musisz spożyć lub wyrzucić przed bramkami kontrolnymi. Do hali odlotów nie można wnosić swojego prowiantu i napojów. Jest tam możliwość nabycia jedzenia i picia w sklepach.

Bagaż podręczny i bagaż rejestrowany

Podczas lotów samolotem możliwe jest zabranie bagażu podręcznego, który leci w samolocie, a umieszcza się go w schowkach nad fotelami bądź pod fotelem oraz bagażu rejestrowanego, jaki umieszczany jest w luku bagażowym. To ten bagaż należy nadać przed lotem, a po wylądowaniu odebrać w punkcie odbioru bagażu, gdzie wjedzie na taśmie.

Bagaż podręczny – co można przewozić?

Bagaż podręczny to nieduża torebka, plecak, torba na laptopa. Plecak lub torebka muszą zmieścić się pod fotelem pasażera, mieć wymiary ok. 40 x 30 x 20 cm i maksymalną wagę 10 kg. Zazwyczaj jest też możliwość dobrania podręcznej walizki, którą umieszcza się w schowku nad fotelami. Jej wymiary to ok.: 55 x 40 x 23 cm i waga maksymalnie 10 kg. Ten bagaż jest dodatkowo płatny.

W bagażu podręcznym można przewozić:

 • ubrania,
 • płyny w przezroczystych pojemnikach w opakowaniach do 100 ml, łącznie 1 litr,
 • telefon komórkowy i inny sprzęt elektroniczny,
 • dokumenty,
 • dla dzieci do 2 lat: jedzenie i napoje.

W bagażu podręcznym nie można przewozić:

 • płynów w pojemnikach większych niż 100 ml,
 • ostrych przedmiotów (scyzoryk, nóż, korkociąg itp.),
 • alkoholu, napojów i pożywienia.

Podróżując z dzieckiem do lat 2, można zabrać bezpłatnie wózek lub niedużą kołyskę. Przekazuje się ją obsłudze zaraz przed wejściem do samolotu.

Bagaż rejestrowany – co można przewozić?

Bagaż rejestrowany to duża walizka lub torba, która jest dodatkowo płatna. Jej wymiary to ok. 149 x 119 x 171 cm, a maksymalna waga 10, 20 lub 32 kg. Jest także możliwość nadania większej ilości bagażu rejestrowanego, każdy dodatkowo płatny, np. w Wizzair można dodać 3 bagaże rejestrowane podczas odprawy online i kolejne 3 na lotnisku.

Za przekroczenie wagi bagażu podręcznego lub rejestrowanego, przewoźnik pobiera opłaty, np. Ryanair 11 euro za każdy kilogram nadbagażu, Wizzair 25 euro jeśli bagaż podręczny nie mieści się w testerze bagażu.

W bagażu rejestrowanym nie należy przewozić:

 • gotówki, papierów wartościowych,
 • biżuterii, metali szlachetnych, kamieni szlachetnych i półszlachetnych,
 • komputera, aparatu fotograficznego, kamery wideo, telefonu komórkowego i innych urządzeń elektronicznych,
 • dokumentów,
 • dokumentów podróżnych, dokumentów tożsamości,
 • kluczy,
 • płynów,
 • lekarstw,
 • dzieł sztuki,
 • przedmiotów nietrwałych.

Uwaga! Osoba podróżująca z niemowlęciem może wziąć na pokład bezpłatną dodatkową sztukę bagażu podręcznego o wymiarach 40 x 30 x 20 cm (Wizzair).

Co jeśli spóźnię się na odprawę?

Niestety w przypadku przybycia na lotnisko po zakończonej odprawie, bilet lotniczy jest anulowany. Nie ma możliwości dostania się do samolotu. Część linii lotniczych umożliwia przebukowanie biletu za dodatkową opłatą.

Jeżeli spóźnienie na lot w przypadku lotów z przesiadką wyniknęło z powodu spóźnienia się pierwszego samolotu, to można ubiegać się o odszkodowanie od pierwszego przewoźnika.

Ubezpieczenie w razie odwołania czy opóźnienia lotu oraz zgubienia bagażu

Wielu podróżnych, dbając o swoje interesy, wykupuje przed lotem ubezpieczenie turystyczne, mające zabezpieczyć przed szeregiem niespodziewanych sytuacji w podróży.

Głównym celem polisy podróżnej jest zabezpieczenia zdrowia i leczenia za granicą. W przypadku leczenia w placówkach prywatnych, konieczności ratownictwa bądź leczenia w kraju poza Unią Europejską i Strefą Schengen, to podróżny pokrywa całościowe koszty.

Stąd wykupienie ubezpieczenia to podstawa w podróży. Dodatkowymi plusami jest zabezpieczenie w przypadku opóźnienia bądź odwołania lotu lub zgubienia/zniszczenia bagażu.

Warto też pamiętać, że większość ubezpieczycieli uwzględnia odszkodowanie za opóźniony lot, pod warunkiem że czas opóźnienia wynosi co najmniej 4-6 godzin, np.:

 • Allianz – co najmniej 6 godzin
 • Axa – co najmniej 6 godzin
 • Axa Assistance – co najmniej 6 godzin
 • Ergo – co najmniej 5 godzin
 • Europa – co najmniej 5 godzin
 • Generali – co najmniej 5 godzin
 • Nationale Nederlanden – co najmniej 6 godzin
 • Signal Iduna – co najmniej 5 godzi
 • Warta – co najmniej 5 godzin
 • Wiener – co najmniej 4 godzin

Koszt najtańszego ubezpieczenia turystycznego to ok. 3,74 zł dziennie (Allianz) i zapewnia zwrot w wysokości 600 zł za lot opóźniony o 6 godzin. Nie zawiera natomiast odszkodowania za zgubiony/uszkodzony bagaż.

Najdroższe ubezpieczenie, kosztujące 20 zł/dzień (Wiener), obejmuje zwrot w wysokości 150 euro w przypadku opóźniania 4 godziny. Bagaż ubezpieczony jest na kwotę 3000 zł a sprzęt elektroniczny 1500 zł.

Pozostałe oferty można przeanalizować za pośrednictwem kalkulatora ubezpieczeń turystycznych. Zobaczmy, jak w przypadku naszych klientów wygląda cena ubezpieczenia turystycznego i kwota zwrotu za opóźniony lot.

Tygodniowe ubezpieczenie turystyczne do Belgii dla jednej osoby
Ubezpieczyciel Zakres ubezpieczenia Cena
Nationale-Nederlanden
Koszty leczenia
80 000 zł
Ratownictwo
100 000 zł
Bagaż
0 zł
31,00 zł
1 os. / 7 dni
Dodatkowo: Ochrona COVID-19 Zakres 3 / 7 Stomatolog 1 000 zł Opóźnienie lotu o 6h - 2 000 zł
AXA Assistance
Koszty leczenia
200 000 zł
Ratownictwo
200 000 zł
Bagaż
0 zł
31,36 zł
1 os. / 7 dni
Dodatkowo: NNW: 20 000 zł Sporty objęte polisą: 114 Ochrona COVID-19 Zakres 3 / 7 Zdarzenia pod wpływem alkoholu (za dopłatą) Opóźnienie lotu o 6h - 200zł
Signal Iduna
Koszty leczenia
92 248 zł
Ratownictwo
32 287 zł
Bagaż
0 zł
31,06 zł
1 os. / 7 dni
Dodatkowo: NNW: 15 000 zł Ochrona COVID-19 Zakres 3 / 7 Uszczerbek na zdrowiu 15 000 zł Sporty objęte polisą: 83 Opóźnienie lotu o 5 h - 250 euro
Proama
Koszty leczenia
100 000 zł
Ratownictwo
100 000 zł
Bagaż
0 zł
32,00 zł
1 os. / 7 dni
Dodatkowo: NNW: 20 000 zł Ochrona COVID-19 Zakres 5 / 7 Uszczerbek na zdrowiu 20 000 zł Stomatolog 200 euro (≈ 922,48 zł) Opóźnienie lotu o 6h - 100 euro
Tygodniowe ubezpieczenie turystyczne do Belgii dla jednej osoby
Nationale-Nederlanden
31,00 zł 1 os. / 7 dni
Koszty leczenia
80 000 zł
Ratownictwo
100 000 zł
Bagaż
0 zł
Dodatkowo: Ochrona COVID-19 Zakres 3 / 7 Stomatolog 1 000 zł Opóźnienie lotu o 6h - 2 000 zł
AXA Assistance
31,36 zł 1 os. / 7 dni
Koszty leczenia
200 000 zł
Ratownictwo
200 000 zł
Bagaż
0 zł
Dodatkowo: NNW: 20 000 zł Sporty objęte polisą: 114 Ochrona COVID-19 Zakres 3 / 7 Zdarzenia pod wpływem alkoholu (za dopłatą) Opóźnienie lotu o 6h - 200zł
Signal Iduna
31,06 zł 1 os. / 7 dni
Koszty leczenia
92 248 zł
Ratownictwo
32 287 zł
Bagaż
0 zł
Dodatkowo: NNW: 15 000 zł Ochrona COVID-19 Zakres 3 / 7 Uszczerbek na zdrowiu 15 000 zł Sporty objęte polisą: 83 Opóźnienie lotu o 5 h - 250 euro
Proama
32,00 zł 1 os. / 7 dni
Koszty leczenia
100 000 zł
Ratownictwo
100 000 zł
Bagaż
0 zł
Dodatkowo: NNW: 20 000 zł Ochrona COVID-19 Zakres 5 / 7 Uszczerbek na zdrowiu 20 000 zł Stomatolog 200 euro (≈ 922,48 zł) Opóźnienie lotu o 6h - 100 euro

Zakup polisy ubezpieczeniowej przez Internet to równie wygodne, co opłacalne rozwiązanie. W jednym miejscu mamy dostępnych kilka ofert z możliwością dokładnego przeanalizowania. Kalkulator ubezpieczeń na PolisaTurystyczna.pl pozwala na dokładne przyjrzenie się zakresowi ubezpieczenia oraz cenie i przeanalizowanie za co tak naprawdę zapłacimy. – mówi Magdalena Kajzer, specjalista ds. ubezpieczeń turystycznych w Rankomat.

Jak widzimy, kwoty przysługujące za opóźniony lot, w zależności od towarzystw ubezpieczeniowych – różnią się. W celu znalezienia najlepszego rozwiązania dla siebie – najlepiej porównać oferty, jakie proponują ubezpieczyciele.

O czym warto pamiętać?
 1. Odprawa to konieczny element dla każdego podróżnego udającego się w podróż lotniczą.
 2. Jest możliwość dokonania odprawy online, która jest bezpłatna w przeciwieństwie do odprawy na lotnisku. Koszt dotyczy bezpośrednio kupowanych lotów. W przypadku wycieczek z biura podróży, odprawa wliczona jest zazwyczaj w koszt wycieczki.
 3. Na lotnisku należy być ok. 2-3 godziny przed odlotem.
 4. W przypadku opóźnienia lotu możliwe jest otrzymanie odszkodowania z ubezpieczenia turystycznego, o ile podróżny wcześniej je wykupił.
 5. Ubezpieczenie można nabyć nawet dzień przed wyjazdem. Zakup drogą elektroniczną pozwoli szybko nabyć potrzebną ochronę.

Odprawa na lotnisku w pytaniach i odpowiedziach

 1. Czy każdy pasażer musi odbyć odprawę przed lotem?

  Tak, odprawa jest obowiązkowa dla wszystkich pasażerów. Odprawa online jednak to znaczna oszczędność czasu, a także możliwość wykonania odprawy przez jedną osobę za wszystkich.

 2. Do kiedy można zrobić odprawę online?

  Odprawa online nie jest możliwa tylko przez nieokreślony czas od zakupu biletu. Moment, w którym ostaje ona otwarta i zamknięta jest ustalany przez poszczególnych przewoźników, ale zazwyczaj kończy się na 2-3 godziny przed odlotem.

 3. Czy chcąc kupić ubezpieczenie turystyczne przez kalkulator ubezpieczeń jakieś wrażliwe dane?

  Nie. Należy podać jedynie miejsce wyjazdu, czas oraz datę urodzenia. Na etapie kalkulacji żadne wrażliwe dane nie są wymagane.

Porównaj cenę ubezpieczenia turystycznego
Kamil Sztandera
Redaktor
Redaktor ds. podróży i ekspert ds. ubezpieczeń turystycznych. Entuzjasta wycieczek rowerowych. Specjalizuje się w dziennikarstwie ekonomicznym. Prywatnie zainteresowany inwestowaniem i pomnażaniem oszczędności.

Oceń artykuł:

5/5 - (1 głos)
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments