Ubezpieczenie od opóźnionego lotu – na co można liczyć?

Opublikowano: 2020-07-10 (aktualizacja 2020-07-31, godz. 7:25)

Każdego roku ponad 300 milionów pasażerów nie odlatuje na czas. Pandemia koronawirusa zmusiła przewoźników do zamrożenia lotów i odwołania wszystkich zaplanowanych połączeń. Każdy pasażer ma prawo domagać się w takiej sytuacji odszkodowania. W ramach ubezpieczenia za opóźniony lub odwołany lot można liczyć na dodatkową rekompensatę.

Zdecydowana większość opóźnień wynika z winy przewoźnika (awarie, problemy techniczne, oczekiwanie na załogę, problemy z dokumentacją czy braki kadrowe). Porównaj cenę ubezpieczenia turystycznego

Nie brakuje też niezależnych przyczyn, jak warunki atmosferyczne, nasilenie ruchu powietrznego czy przedłużenie kontroli bezpieczeństwa, bądź jak w ostatnim czasie – zamknięcie granic i zamrożenie ruchu lotniczego ze względu na pandemię Covid-19. Sprawdzamy, na co mogą liczyć pasażerowie opóźnionych i odwołanych lotów.

Co zapewnia ubezpieczenie za opóźniony bądź odwołany lot?

Jest to element polisy turystycznej, dodatek do podstawowych elementów (jak koszty leczenia, NNW, OC w życiu prywatnym czy ochrona bagażu). Jeśli opóźnienie samolotu przekroczy określoną w Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia liczbę godzin, ubezpieczyciel zwróci wydatki poniesione:

 • na zakup posiłków i napojów bezalkoholowych w czasie oczekiwania na lot (przewoźnik zapewnia je tylko w przypadku rekordowych opóźnień, powyżej 12 godzin),
 • na zakup artykułów spożywczych,
 • na zakup niezbędnych przyborów toaletowych,
 • na zakup niezbędnej odzieży,
 • na rezerwację dodatkowego noclegu,
 • na koszt przejazdu z lotniska i na lotnisko.

Opóźnienie lotu musi jednak przekroczyć określoną przez dane towarzystwo liczbę godzin:

 • w Allianz – co najmniej 6 godzin,
 • w Axa – co najmniej 5 godzin,
 • w Axa Assistance – co najmniej 6 godzin,
 • w Ergo Ubezpieczenia – co najmniej 5 godzin,
 • w Europa Ubezpieczenia – co najmniej 5 godzin,
 • w Generali – co najmniej 5 godzin,
 • w Nationale-Nederlanden – 6 godzin,
 • w Signal Iduna – co najmniej 5 godzin,
 • w Warcie – co najmniej 5 godzin,
 • w Wiener – co najmniej 4 godziny.

Kiedy ubezpieczenie za opóźniony lot nie zadziała?

Jak w każdym innym rodzaju ubezpieczenia, tak i w tym trzeba liczyć się ze szczegółowymi i generalnymi wyłączeniami odpowiedzialności. Towarzystwo ubezpieczeniowe nie wypłaci odszkodowania za opóźniony lot, jeśli:

 • opóźnienie nie będzie większe niż granica odpowiedzialności towarzystwa,
 • ubezpieczony nie dostarczy w terminie rachunków ani faktur potwierdzających poniesione koszty (UWAGA – nie we wszystkich towarzystwach jest to wymagane,
 • opóźnieniu uległ lot czarterowy,
 • niezbędne wydatki przekroczyły sumę gwarantowaną,
 • opóźnienie lub odwołanie lotu zostało spowodowane przez czynniki znajdujące się w generalnych wyłączeniach odpowiedzialności, np. wojnę, atak terrorystyczny, katastrofę ekologiczną, strajki, zamieszki itp.

Pandemia w wielu towarzystwach jest wyłączeniem odpowiedzialności. W obecnej sytuacji warto przed zakupem ubezpieczenia zapoznać się z generalnymi i szczegółowymi wyłączeniami ochrony. 

Ile kosztuje ubezpieczenie od opóźnienia lotu?

Ubezpieczenie od opóźnienia lotu można zakupić jako element polisy turystycznej. Nie ma możliwość zapewniania takiej ochrony niezależnie. Cena polisy zależy więc od wielu czynników: kierunku wyjazdu, celu podróży, wybranych sum gwarantowanych, dodatków i rozszerzeń. 

W tabeli poniżej prezentujemy kilka przykładowych ubezpieczeń turystycznych zapewniających odszkodowanie w razie opóźnienia lotu:

 Signal IdunaAxa AssistanceProamaGeneraliEuropa UbezpieczeniaErgo
cena/dzień3,23 zł3,7 zł5 zł5 zł9 zł18 zł
opóźnienie lotu250 euro200 zł100 euro100 euro200 euro200 euro
koszty leczenia20 000 euro200 000 zł100 000 zł200 000 zł100 000 euro40 000 euro
NNW15 000 zł20 000 zł20 000 zł50 000 zł10 000 euro30 000 zł
dodatkiubezpieczenie dla aktywnych, pandemia Covid-19, zdarzenia pod wpływem alkoholuubezpieczenie dla aktywnych, pandemia Covid-19, zdarzenia pod wpływem alkoholupandemia Covid-19bagaż, OC w życiu prywatnym, zdarzenia pod wpływem alkoholu, pandemia Covid-19bagaż, OC, OC sportowe, ubezpieczenie dla aktywnych, sprzęt sportowy, pandemia Covid-19, zdarzenia pod wpływem alkoholubagaż, OC, zdarzenia pod wpływem alkoholu,

Źródło: polisaturystyczna.pl

Odszkodowanie za opóźniony lot – jak je odzyskać?

Najlepiej od razu poinformować centrum alarmowe/informacyjne ubezpieczyciela po zdarzeniu. Dalsza procedura uzależniona jest od indywidualnych ustaleń: 

 1. albo będzie wymagane przesłanie faktur i rachunków za wydatki poniesione na skutek opóźnienia lotu 
 2. albo wystarczy dostarczyć samo zaświadczenie o opóźnieniu lotu i odszkodowanie będzie przyznane z automatu (taką procedure stosuje np. Axa i Axa Assistance).

Ubezpiecz się od opóźnienia lotu

Loty bardzo często nie odlatują zgodnie z planem. Linie lotnicze niechętnie oddają pieniądze za bilety – wolą wymienić je na voucher lub cała procedura jest bardzo wydłużona. W razie problemów z przewoźnikiem zawsze można skonsultować się z rzecznikiem praw konsumenta.

Niemniej jednak lepiej mieć ubezpieczenie i od razu otrzymać odszkodowanie, bez zbędnych formalności. 

Co warto wiedzieć?
 1. Ponad 300 milionów pasażerów każdego roku nie odlatuje zgodnie z rozkładem lotów.
 2. Odszkodowanie za czas oczekiwania i poniesione wydatki zapewni ubezpieczenie od opóźnionego lotu.
 3. Jest to element standardowej polisy turystycznej.
 4. Taką polisę można mieć już od 3,28 zł dziennie.
Porównaj cenę ubezpieczenia turystycznego
Magdalena Kajzer
Redaktor

Oceń artykuł:

Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments