ZNAJDŹ NAJTAŃSZE UBEZPIECZENIE
Kontynent
Kraj

Kilka sposobów na tanie wakacyjne podróżowanie

Opublikowano: 2015-05-08 (aktualizacja 2022-08-26, godz. 9:56)

Podróżowanie to jedna z piękniejszych rzeczy, jakie człowiek może przeżyć w życiu. Wspomnienia, doświadczenia, poznanie odmiennych kultur, nowych miejsc, ciekawych ludzi – to wszystko jest bezcenne i warte każdych pieniędzy. Jednak w dobie inflacji, wojny w Ukrainie i 2-letniej pandemii podróżowanie staje się coraz bardziej kosztowne. Czy należy z niego zrezygnować? Nie! Poznaj nasze metody na tanie wakacje.

Wakacje 2022 – jakie będą?

Wakacje 2022 nie będą takie jak zwykle. Choć sięgając wstecz, od dwóch lat – od kiedy zaczęła się pandemia COVID-19 – wyjazdy urlopowe nie są tym, do czego przywykliśmy. Obostrzenia, maseczki, limity osób, konieczność wykonania testów w kierunku covid-19, szczepienia – to wszystko sprawiło, że część osób zupełnie zrezygnowała z wyjazdu lub ograniczyła się do urlopu w Polsce, a ci, którzy wyjechali za granicę, musieli dostosować się do panujących w danym kraju obostrzeń epidemiologicznych.

Porównaj cenę ubezpieczenia turystycznego

W tym roku powodów, dla których tanie podróżowanie będzie mniej dostępne, jest więcej.

W maju inflacja osiągnęła 13,9%, a żywność jest droższa o 20% względem ubiegłego roku. Tak wysokiej inflacji nie było w Polsce od 1988 r. 2-letnie pandemia koronawirusa odcisnęła piętno na finansach ludzi na całym świecie. W Polsce długie tygodnie i miesiące wiele biznesów było zawieszonych i nie pomogły nawet dotacje od państwa – część z nich upadła, część jest na skraju bankructwa. Do tego wojna w Ukrainie, która toczy się od końca lutego tego roku sprawiła, że sytuacja na świecie uległa znacznemu pogorszeniu: drastycznie wzrosły ceny paliwa, a to przekłada się na podwyżki w każdej innej dziedzinie, od żywności po turystykę.

Tanie wakacje – o czym nie zapomnieć?

Powszechne podwyżki niemal wszystkiego są odczuwalne w turystyce, coraz mniej jest atrakcyjnych tanich lotów czy wyjazdów last minute. Jednak nie oznacza to, że tanie wakacje 2022 są już tylko marzeniem. Będą wymagały większego zaangażowania organizacyjnego, pójścia na kompromisy, ale przy odrobinie chęci można zaplanować tańszy wyjazd, nawet zagraniczny.

Oto sposoby na tanie wakacje:

  • Samodzielna organizacja

Biuro podróży i inni pośrednicy zawsze pobierają stosowną marżę za swoje usługi. Wczasy zorganizowane od A do Z są oczywiście wielką wygodą, ale jeśli ich cena przekracza zakładany budżet, warto zorganizować wyjazd samodzielnie. W dobie internetu, aplikacji do wszystkiego, blogów podróżniczych i wielu rzetelnych materiałów informacyjnych dostępnych za darmo w sieci, naprawdę z łatwością można samemu zaplanować wyjazd wakacyjny.

  • Tanie noclegi

Touroperatorzy zapewniają zazwyczaj hotele. Chcąc ciąć koszty, dobrze jest rozejrzeć się za alternatywami: hostele, pensjonaty, kwatery, noclegi typu air bnb, booking – wybór jest naprawdę duży, a jeśli nie mamy dużych wymagań, z pewnością uda się znaleźć nocleg w niższej cenie. Warto myśleć niesztampowo. Może mamy koleżankę za granicą, która sama wyjeżdża na urlop i w tym czasie chętnie udostępni swoje mieszkanie znajomym. Czasami podróżujący szukają pomocy do opieki nad zwierzęciem w zamian za korzystanie z mieszkania. Przeszukaj grupy podróżnicze na Facebooku, forach internetowych, popytaj wśród znajomych. Czasami okazja na tani nocleg jest bliżej niż myślimy.

  • Podróżowanie w grupie

Wyjazd w więcej osób, choćby dwie pary, to większa oszczędność na wielu poziomach. Wynajęcia apartamentu dzielimy na dwa budżety, podobnie z kosztami wynajęcia samochodu (a ten zawsze jest na 4-5 osoby, więc podróżując w parze, ponosimy całe koszty). Zamiast lecieć samolotem i kupować np. 4 bilety, można zdecydować się na dojazd samochodem i podzielić się kosztami paliwa.

  • Poluj na tanie bilety lotnicze

Kupienie niedrogiego biletu lotniczego to prawdziwa sztuka. Doświadczenie podróżnicy mają swoje sposoby, które pozwalają im nie przepłacać za bilet. Pierwsza zasada to szukanie lotów w internecie tylko w trybie in cognito wyszukiwarki, aby algorytmy nie podniosły automatycznie cen na interesującą cię podróż. Zdecydowanie lepiej ustawić wyszukiwarkę lotów na cały miesiąc, a nie konkretną datę. W celu zdobycia tanich biletów, potrzebna jest elastyczność. Zarówno w aspekcie kierunku wyjazdu, jak i jego terminu. Jeśli masz upatrzony konkretny termin i miejsce, będzie ci dużo trudniej kupić tanie loty.

  • Podróżuj poza sezonem

Tanie podróżowanie 2022 możliwe jest przede wszystkim poza sezonem. Czasami nie ma wyboru – szef daje urlop tylko w wakacje, a dzieci mają szkołę. Jednak, jeśli tylko jest taka możliwość, zdecydowanie lepiej jest organizować wyjazd poza szczytem sezonu. Maj i czerwiec jest ciepły i przyjemny w wielu krajach europejskich. To doskonały czas na odwiedzenie Czarnogóry, Hiszpanii, Grecji czy Włoch. Jest znacznie taniej niż w sezonie, zarówno ceny noclegów, jak i biletów lotniczy czy posiłków w restauracji są niższe. Drugi niepodważalny plus podróżowanie poza sezonem to brak tłumów. Połowa czerwca a połowa lipca to kolosalna różnica w wielu atrakcyjnych turystycznie miejscach.

  • Przemyśl i zorganizuj transport

Transport po przylocie do miejsca docelowego może sprawić kłopot, szczególnie gdy lotnisko jest znacznie oddalone od miejsca noclegu. Aby nie wydawać kroci na taksówkę, dobrze jest jeszcze w domu przed wylotem przeanalizować możliwości dojazdu. Czasami jest autobus lub pociąg za kilka euro, który będzie jechał bezpośrednio w twoje miejsce docelowe. Dobrze też wcześniej sprawdzić, jakim środkiem transportu najkorzystniej poruszać się w danym mieście i kraju, być może są jakieś okresowe promocje lub zniżki np. dla studentów. Ciekawym przypadkiem są Niemcy, które by zapewnić tanie wakacje 2022, a przy okazji oszczędzić klimat, zdecydowały się udostępnić na okres wakacyjny miesięczne bilety pociągowe w cenie 9 euro. Za tę małą kwotę można zjechać kraj wzdłuż i wszech w ciągu miesiąca, zarówno pociągami międzymiastowymi, podmiejskimi, jak i metrem.

Bagaż podręczny w cenie biletu pozwoli oszczędzić znaczne kwoty, pod warunkiem że umiejętnie się w niego spakujemy. Wybór ubrań musi być bardziej przemyślany, stroje należy skomponować jeszcze w domu, aby nie zabierać ubrań, które nie będą do niczego pasowały. Warto zwrócić uwagę na garderobę kapsułową, w myśl której kupujemy mniej ubrań, ale bardziej klasycznych, z których łatwo tworzyć zestawy. Najcięższe ubrania i buty zakładamy na podróż.

  • Darmowe atrakcje

W wielu miastach jest całe mnóstwo bezpłatnych atrakcji, które z powodzeniem wystarczą jako urozmaicenie w połączeniu np. z plażowaniem. Takim miastem jest Barcelona – piękna darmowa miejska plaża i wiele miejsc, które można zwiedzić za darmo. Warto wcześniej sprawdzić, w jakie dni są darmowe wejścia do muzeów, czy są zniżki dla studentów lub z kartą ubezpieczenia itp. Często wstęp do atrakcji turystycznych jest znacznie tańszy lub nawet darmowy z wizą, np. Jordan Pass gwarantuje bezpłatny wstęp do 40 atrakcji.

  • Oszczędzanie na jedzeniu

Koszt jedzenia to znaczący punkt w wakacyjnym budżecie, jednak są sposoby na oszczędzanie i w tym przypadku. Jedziesz do apartamentu z kuchnią? Część posiłków gotuj na miejscu. Proste potrawy z sezonowych produktów pozwolą na dużą oszczędność. Wybierając się na całodzienne zwiedzanie czy plażowanie, zabierz prowiant i wodę ze sobą. W pobliżu atrakcji turystycznych czy przy plaży koszt butelki wody czy przekąski może być nawet 3-krotonie wyższy niż normalnie.

  • Ogranicz pamiątki

Nie przywoź torby magnesów czy innych pamiątek podróży, stawiając raczej na przeżycia i doświadczenia, zamiast na przedmioty, które pochłoną część budżetu na tanie wakacje a dodatkowo zajmą miejsce w bagażu podręcznym.

  • Ubezpiecz się

Elementem tanich wakacji jest też zabezpieczenie w razie zachorowania czy wypadku. Jeśli doszłoby do któreś z tych sytuacji, koszty leczenia często pokrywane są przez poszkodowanego turystę. Niestety Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ), która zapewnia podstawowe i niezbędne leczenie w krajach UE i EFTA nie zawsze zapewnia bezpłatne leczenie w takim zakresie, jakie jest potrzebne. Przekonało się o tym dotkliwie wielu turystów.

✈ Najprostszym i najtańszym zabezpieczeniem jest polisa podróżna, której koszt zaczyna się już od 3,92 zł za dzień.

Po co ubezpieczenie turystyczne na tanie wakacje?

Tanie wakacje to bezpieczne wakacje. Na nic oszczędność na bagażu rejestrowanym czy długie godziny polowania na tanie loty, jeśli nie wykupimy ubezpieczenia turystycznego, a za granicą będziemy musieli skorzystać z pomocy medycznej. Już jednorazowa wizyta u specjalisty to koszt kilkuset złotych. Poważniejsze przypadki, hospitalizacja, operacja, transport medyczny czy ratownictwo będzie kosztować znacznie, znacznie więcej.

mówi Patrycja Pałka, specjalista ds. ubezpieczeń turystycznych w polisaturystyczna.pl

Europejska Karta Ubezpieczenia Turystycznego (EKUZ) działa wyłącznie w krajach UE i EFTA. Należy ją wyrobić przed wyjazdem i zabrać ze sobą za granicę. Jednak nawet Ministerstwo Zdrowia zaleca równoległe wykupienie ubezpieczenia turystycznego.

Pamiętaj❗ Ubezpieczenie turystyczne kupuje się na KAŻDY wyjazd, nawet weekendowy city break. Choroba, wypadek zdarzają się nie tylko podczas długich, egzotycznych wyjazdów, więc niech nie zmyli fakt wyjazdu na 2-3 dni. Taki wyjazd także powinien być zabezpieczony polisą.

Dlaczego EKUZ jest niewystarczający podczas wakacyjnego wyjazdu?

  • Zapewnia tylko bezpłatną podstawową i niezbędną pomoc, a o tym czy jest ona konieczna decyduje lekarz. Może się więc okazać, że NFZ odmówi pokrycia kosztów, jeśli lekarz za granicą udzielający pomocy nie uzna jej za konieczną.
  • Pomoc jest udzielana na takich zasadach, jak dotyczy to mieszkańców danego kraju, np. jeśli ratownictwo jest płatne i pokrywane przez poszkodowanego, to nawet z kartą EKUZ konieczne będzie zapłacenie rachunku przez turystę.
  • EKUZ umożliwia leczenie tylko w placówkach, które mają podpisaną umowę z kasą chorych. Tymczasem w wielu kurortach turystycznych dostępne są głównie kliniki i przychodnie prywatne.
  • EKUZ nie obejmuje ubezpieczenia OC, OC sportowego, NNW, assistance, ubezpieczenia bagażu.
  • Transport medyczny nie jest pokrywany w ramach NFZ, zarówno transport karetką do szpitala, jak i transport medyczny do kraju.

Jak znaleźć tanie ubezpieczenie podróżne na tanie wakacje?

Tanie ubezpieczenie na tanie wakacje znajdziesz oczywiście w internecie. Jakie konkretnie ubezpieczenie będzie najkorzystniejsze? Zdecyduj samodzielnie! Wejdź na kalkulator ubezpieczeń turystycznych i porównaj kilkanaście ofert różnych ubezpieczycieli.

✈ Każda oferta przedstawiona jest w formie czytelnej i prostej tabeli
– Z łatwością można porównać konkurencyjne oferty, sprawdzając zakres składowych ubezpieczenia i kwoty gwarantowane
✈ Do każdego ubezpieczenia dołączone są Ogólne Warunki Ubezpieczenia (OWU). To w nich znajdują się wszystkie szczegóły dotyczące zakresu ochrony. Warto zapoznać się z tym dokumentem na spokojnie, w domowym zaciszu
✈ Wszystkie ceny są jawnie podane, bez ukrytych, dodatkowych kosztów
✈ Nie potrzeba logowania, rejestracji, telefonu do biura obsługi klienta. Wszystkie informacje są podane na stronie, a klient ma komplet informacji od ręki
✈ Ubezpieczenia mają konkurencyjne, atrakcyjne ceny
✈ Ubezpieczenie można kupić nawet w dzień wyjazdu (pamiętaj o okresie karencji, jednak w niektórych polisach wynosi on jedynie 4 godziny).

Ile kosztuje ubezpieczenie na tanie wakacje?

Ile nas będzie kosztować tanie podróżowanie i jego ubezpieczenie? Poniżej przygotowaliśmy kalkulacje wykonaną w serwisie polisaturystyczna.pl. Porównaj przykładowe oferty na podróż do Czarnogóry w sezonie wakacyjnym, dla jednej osoby.

Ubezpieczenie turystyczne do Czarnogóry
Ubezpieczyciel Zakres ubezpieczenia Cena
AXA
Koszty leczenia
200 000 zł
Ratownictwo
200 000 zł
Bagaż
0 zł
3,92 zł
1 os. / 7 dni
Dodatkowo: NNW: 20 000 zł Ubezpieczenie od COVID-19
Signal Iduna
Koszty leczenia
182 585 zł
Ratownictwo
31 952 zł
Bagaż
0 zł
6,04 zł
1 os. / 7 dni
Dodatkowo: NNW: 30 000 zł Ubezpieczenie COVID-19 Sprzęt sportowy: 1 000 zł
Generali
Koszty leczenia
200 000 zł
Ratownictwo
200 000 zł
Bagaż
0 zł
10,00 zł
1 os. / 7 dni
Dodatkowo: NNW: 30 000 zł OC: 100 000 zł Ubezpieczenie COVID-19 OC Sportowe: 100 000 zł
Allianz
Koszty leczenia
500 000 zł
Ratownictwo
50 000 zł
Bagaż
0 zł
13,00 zł
1 os. / 7 dni
Dodatkowo: NNW: 40 000 zł OC: 100 000 zł Ubezpieczenie COVID-19 OC Sportowe: 100 000 zł Sprzęt sportowy: 4 000 zł
Ubezpieczenie turystyczne do Czarnogóry
AXA
3,92 zł 1 os. / 7 dni
Koszty leczenia
200 000 zł
Ratownictwo
200 000 zł
Bagaż
0 zł
Dodatkowo: NNW: 20 000 zł Ubezpieczenie od COVID-19
Signal Iduna
6,04 zł 1 os. / 7 dni
Koszty leczenia
182 585 zł
Ratownictwo
31 952 zł
Bagaż
0 zł
Dodatkowo: NNW: 30 000 zł Ubezpieczenie COVID-19 Sprzęt sportowy: 1 000 zł
Generali
10,00 zł 1 os. / 7 dni
Koszty leczenia
200 000 zł
Ratownictwo
200 000 zł
Bagaż
0 zł
Dodatkowo: NNW: 30 000 zł OC: 100 000 zł Ubezpieczenie COVID-19 OC Sportowe: 100 000 zł
Allianz
13,00 zł 1 os. / 7 dni
Koszty leczenia
500 000 zł
Ratownictwo
50 000 zł
Bagaż
0 zł
Dodatkowo: NNW: 40 000 zł OC: 100 000 zł Ubezpieczenie COVID-19 OC Sportowe: 100 000 zł Sprzęt sportowy: 4 000 zł
5/5 - (3 głosy)

Podsumowanie
  1. Obecne, niełatwe czasy nie pozwalają na tanie podróżowanie w takim zakresie jak jeszcze kilka lat temu. Nie oznacza to jednak, że z urlopu zupełnie trzeba zrezygnować. Sposobem na oszczędności będzie urlop w Polsce (ale już niekoniecznie w Sopocie w sezonie) oraz umiejętna organizacja podróży.
  2. Kupowanie biletów z elastycznym podejściem do terminu i celu destynacji, jechanie wyłącznie z bagażem podręcznym i poza sezonem, podróżowanie w większej grupie czy gotowanie na miejscu to jedne z lepszych sposobów na tanie wakacje 2022.
  3. Tanie wakacje będą wymagały większej organizacji, samodzielnego rezerwowania noclegów czy samochodu, staranniejszego porównywania cen i pójścia na kompromis. Słowem, aby podróżować niedrogo nie możemy trwać przy zasadzie „wszystko albo nic”. Umiejętne kompromisy sprawią, że uda się zorganizować wspaniały wyjazd za możliwie nieduże pieniądze.
  4. Planując oszczędny wyjazd, nie warto oszczędzać na rzeczach zapewniających bezpieczeństwo tj. na ubezpieczeniu turystycznym. Koszt polisy podróżnej w skali całego budżetu wyjazdowego jest nieduży, a pozwoli ochronić przed wysokimi kosztami, gdyby doszło do wypadku lub choroby za granicą.
  5. Najtańsze ubezpieczenie turystyczne kosztuje 3,92 zł za dzień ochrony, a najdroższe 20 zł.

Tamie wakacje - pytania i odpowiedzi

  1. Jutro wyjeżdżam, zupełnie zapomniałem o ubezpieczeniu. Czy mogę je kupić na ostatnią chwilę?

    Tak. Korzyścią zakupu ubezpieczenia przez internet na https://kalkulator.polisaturystyczna.pl/ jest to, że polisę można nabyć nawet w nocy tuż przed wyjazdem. Cały proces zakupu jest przeprowadzany przez internet, a klient ma możliwość wcześniejszego zapoznania się z OWU, więc posiada komplet informacji o ubezpieczeniu. Po opłaceniu ubezpieczenia, dokument przychodzi automatycznie na podany adres mailowy. Należy pamiętać, że każda polisa posiada okres karencji, jednak wielu ubezpieczycieli określa go jedynie na 4 godziny.

  2. Czy ubezpieczenie OC jest konieczne podczas krótkiego wyjazdu? Nie ma go w tańszej wersji polisy i nie wiem, czy muszę dopłacać do droższej? Czy się przydaje?

    Ubezpieczenie OC jest niezwykle przydatne podczas wyjazdów. Zapewnia pokrycie kosztów w przypadku szkód osobowych lub rzeczowych u osób trzecich. Szczególnie polecane podczas wyjazdów z dziećmi (nieumyślne uszkodzenie cudzego mienia, np. zarysowanie samochodu zabawką) i wyjazdów sportowych (np. na narty, rowery górskie, kitesurfing itp.)

  3. Choruję na cukrzycę typu 1. Czy muszę wybrać jakieś specjalne ubezpieczenie?

    Cukrzyca typu 1 to choroba przewlekła, która wymaga zakupienia odpowiedniego rozszerzenia do ubezpieczenia. Nawet, jeśli choroba jest pod kontrolą lekarską, a stan pacjenta jest bardzo dobry, konieczne jest wykupienie rozszerzenia od chorób przewlekłych. Gdyby na wyjeździe doszło do pogorszenia się stanu zdrowia z uwagi na chorobę przewlekłą, przy jednoczesnym braku rozszerzenia, to ubezpieczyciel ma prawo odmówić pokrycia kosztów leczenia.

Porównaj cenę ubezpieczenia turystycznego
Redakcja

Oceń artykuł:

5/5 - (3 głosy)
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments