Jakie są warunki ubezpieczenia od rezygnacji z wyjazdu?

Opublikowano: 2017-05-05 (aktualizacja 2022-09-06, godz. 11:40)

Planowanie wakacji wiąże się również z wydaniem pieniędzy na zaliczki. Biura podróży lub zarządcy hoteli przed rezerwacją wycieczek lub noclegów wymagają od nas wkładu finansowego, który jest dla nich gwarancją zajętego miejsca. Jak ustrzec się przed kosztami, jeśli nie skorzystamy z usług hotelu lub biura podróży?

W niektórych okolicznościach musimy jednak zrezygnować z wyjazdu. Co z pieniędzmi, które już wcześniej wpłaciliśmy na poczet wycieczki? Towarzystwa ubezpieczeniowe stworzyły produkt, który zabezpiecza nasze finanse w razie takich sytuacji. Czym jest taka usługa i jakie są warunki ubezpieczenia od rezygnacji z wyjazdu?

Czym jest ubezpieczenie od rezygnacji lub przerwania uczestnictwa z imprezy turystycznej?

Ubezpieczyciel zajmie się kosztami związanymi z rezygnacją lub przerwaniem uczestnictwa w imprezie turystycznej, które zostały potrącone osobie ubezpieczeniowej przez biuro podróży, hotel lub przewoźnika. Polisa również opłaca koszty transportu powrotnego do Polski lub kraju rezydencji ubezpieczonego w razie przerwania imprezy turystycznej. Dokładny zakres ubezpieczenia opisany jest w Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia danego towarzystwa, ale najczęściej ubezpieczenie obejmuje odwołanie lub przerwanie uczestnictwa w imprezie turystycznej, anulowanie biletu podróżnego lub anulowanie noclegu.

Jakie są warunki ubezpieczenia od rezygnacji z wyjazdu?

Każdy ubezpieczyciel posiada określone w OWU warunki ubezpieczenia od rezygnacji z wyjazdu. Przed zakupem takiej usługi należy się dokładnie zapoznać z jej zakresem. Najczęściej towarzystwa ubezpieczeniowe są zobowiązane do zrekompensowania straty finansowej w sytuacjach, gdy do rezygnacji lub przerwania doszło wskutek:

  • nieszczęśliwego wypadku, nagłego zachorowania lub śmierci osoby ubezpieczonej lub osoby towarzyszącej w wyjeździe;
  • śmierci osoby bliskiej;
  • przedwczesnego porodu;
  • zdarzenia losowego (włamania do mieszkania, zalania, pożaru, huraganu itp.);
  • wezwania przez władze administracyjne RP osoby ubezpieczonej;
  • utraty pracy lub wyznaczenia daty rozpoczęcia pracy w trakcie trwania podróży;
  • kradzieży dokumentów podczas wyjazdu.

Sumy ubezpieczenia kosztów rezygnacji z imprezy turystycznej

Oczywistym jest, że warunki ubezpieczenia od rezygnacji różnią się w zależności od towarzystwa ubezpieczeniowego. Podobnie jest też z sumami ubezpieczenia kosztów rezygnacji z wyjazdu.

Suma ubezpieczenia to górna granica odpowiedzialności ubezpieczyciela. Jest to podana kwota, którą ubezpieczyciel powinien nam zwrócić za odwołanie uczestnictwa w imprezie turystycznej. W zależności od TU wysokość, jak i warunki sumy ubezpieczenia są odmienne, co pokazuje poniższe zestawienie:

Towarzystwo ubezpieczeniowe

Suma ubezpieczenia rezygnacji z imprezy turystycznej

Europa

Cena imprezy turystycznej nie wyższa niż 35 000 PLN

Warta

Cena imprezy turystycznej nie wyższa niż 20 000 PLN

AXA Assistance

Cena imprezy turystycznej nie wyższa niż 45 000 PLN

Koszty rezygnacji z podróży

Organizatorzy wycieczek w warunkach uczestnictwa zawierają informacje dot. kosztów rezygnacji z ich imprez turystycznych. W tabelce poniżej widoczne są koszty biura podróży Itaka. Z tymi kosztami powinien liczyć się turysta, który nie posiada ubezpieczenia od rezygnacji z uczestnictwa w wycieczce.

Termin rezygnacji przez planowanym wyjazdem

Średnie koszty potrąceń

Do 40 dni

250 PLN

Od 39 do 31 dni

Do 20% ceny imprezy

Od 30 do 21 dni

Do 30% ceny imprezy

Od 20 do 14 dni

Do 50% ceny imprezy

Od 13 do 8 dni

Do 70% ceny imprezy

Od 7 do 2 dni

Do 80% ceny imprezy

1 dzień

Do 90% ceny imprezy

Ubezpieczenie kosztów rezygnacji z imprezy turystycznej to odpowiedź towarzystw ubezpieczeniowych na prośby swoich klientów. Na pewno słyszeliśmy od znajomych lub sami byliśmy w takiej sytuacji, gdy zarezerwowaliśmy miejsce na wyjazd lub zabukowaliśmy nocleg, jednak sytuacja zmusiła nas do zrezygnowania z planowanej wycieczki.

Pieniądze, które zostały wpłacone na konto organizatora wycieczki lub hotelu już są nie do odzyskania. Dlatego warto zabezpieczyć się przed tego typu sytuacjami i w tym celu polecamy sprawdzić nasz poradnik  ubezpieczeń kosztów rezygnacji z podróży.

Porównaj cenę ubezpieczenia turystycznego
Redakcja

Oceń artykuł:

Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments