Bukmacher Mostbet to jedna z najbardziej znanych platform gier w Polsce, oferująca usługi w zakresie zakładów sportowych, e-sportu i gier kasynowych online. Strona bukmachera oferuje wysokie kursy, a także liczne bonusy i promocje, darmowe zakłady, darmowe spiny i szybkie wypłaty. Dzięki bonusom bez depozytu w Mostbet Twoja gra stanie się jeszcze bardziej opłacalna. Dodatkowo Mostbet posiada aplikację mobilną, która pozwala na zawieranie zakładów w dowolnym miejscu i czasie.
ZNAJDŹ NAJTAŃSZE UBEZPIECZENIE
Kontynent
Kraj

Jak zaplanować wyjazd na własną rękę?

Patrycja Pałka

Zaktualizowano: 2022-11-08

Wyjazd na własną rękę to wyprawa, która ma zdecydowanie więcej zalet niż nam się wydaje. Jak przygotować się do takich wakacji i jak je zaplanować, aby nie przepłacić i bawić się doskonale? Podpowiadamy w poniższym artykule, zbierając najważniejsze zasady.

Wyjazd na własną rękę a COVID-19, o czym warto pamiętać?

Rok 2022 przyniósł nam znacznie zniesie obostrzeń i dużo łatwiejsze podróżowanie po świecie. Nie mniej jednak, wybierając się na wyjazd na własną rękę warto mieć ze sobą potwierdzenie szczepienia lub wykonane przed przylotem do kraju docelowego testy. Samodzielnie podróżujący turyści powinni zainstalować aplikacje, w których dostępne będą dane na temat stanu zdrowia. Porównaj cenę ubezpieczenia turystycznego

Samodzielnym podróżnikom przyda się również aplikacja Polak za Granicą, która zapewnia dostęp do aktualnych informacji na temat obostrzeń i zasad obowiązujących w związku z COVID-19 w danym kraju.

Rozsądnym rozwiązaniem jest również spakowanie apteczki podstawowymi środkami do dezynfekcji, termometrem i pulsoksymetrem, w razie wystąpienia objawów choroby. Należy mieć ze sobą także maseczkę (w niektórych krajach nadal jest wymagana) oraz żele antybakteryjne.

W miejscach docelowych, w których sytuacja pandemiczna rozwija się dynamicznie, należy zachować szczególną ostrożność.

Gdzie najczęściej wyjeżdżamy na własną rękę?

Wybierając się w podróż na własną rękę, do woli możemy korzystać z zalet takiego rozwiązania. Wolność, niezależność i elastyczność wyboru pozwala modyfikować plan podróży na bieżąco, nie stawiając żadnych ograniczeń. Oczywiście, w przypadku niektórych kierunków warto zachować ostrożność i zrezygnować z samodzielnej podróży, ale istnieją kierunki, które stworzone są na wyjazdy na własną rękę.

Miejsca, które są bezpieczne, a przy tym kulturowo i krajobrazowo szczególnie ciekawe, to:

 • Bałkany – niemal idealne miejsce na pierwsze, samodzielnie organizowane podróże. Najlepiej jestzwiedzić Albanię, Bułgarię i Chorwację, które w wiosenno-letnim okresie stwarzają niemal rajski klimat wakacji.
 • Czechy – wyjazdy na własną rękę – szczególnie te pierwsze – warto planować do miejsc niezbyt oddalonych od granicy. Dlatego dobrym kierunkiem na tego typu wyprawy są Czechy. Sąsiadujący z Polską kraj może pochwalić się wieloma atrakcjami i ciekawymi pod względem turystycznym destynacjami. Kosmopolityczna Praga, gdzie każdy znajdzie coś dla siebie, ale i małe, lokalne miejscowości, w których można poczuć prawdziwy klimat czeskiej prowincji – wszystko to można poznać podróżując według własnego planu.
 • Włochy – Włochy to wymarzony kierunek niejednego turysty. To także świetne miejsce dla tych, którzy planują wakacje na własną rękę. Krótkie, tanie w porównaniu z innymi miejscami na mapie Europy loty i wiele atrakcyjnych pod względem turystycznym regionów – to tylko niektóre z atrakcji, jakie zapewnia włoski urlop.
 • Irlandia– Praktycznie w całej Irlandii znaleźć można noclegi dostosowane do potrzeb indywidualnych podróżników, a samodzielne podróżowanie po kraju jest łatwe i można je zaplanować na własną rękę.
 • Malta – jeśli planujemy zorganizowane na własną rękę wakacje w nieco bardziej tropikalnym klimacie, możemy rozważyć na przykład Maltę. To świetnie przygotowane na potrzeby turystów miejsce, w którym każdy znajdzie coś dla siebie.

Zalety wyjazdu na własną rękę

Wyjazd na własną rękę ma zdecydowanie więcej zalet, niż wad:

 • Elastyczność – w przeciwieństwie do wyjazdów z biurem podróży, mamy pełną elastyczność zarówno w przypadku wolnego czasu, jak i planu zwiedzania. Jeśli podczas wyjazdu spodoba nam się odwiedzane miejsce, lub pojawi się nagła okazja nietypowej przygody, zmiana samodzielnie ustalonego planu nie będzie stanowiła problemu.
 • Smak nowych kultur – wyjazd na własną rękę to pełna dowolność w zakresie zwiedzania i planowania podróży. Do woli możemy smakować nowych kultur na każdy sposób, nie przejmując się z góry narzuconym planem wyjazdu.
 • Różnica cenowa – wbrew panującemu przeświadczeniu wyjazd na własną rękę nie musi być wcale droższy niż zorganizowana wycieczka. Zarezerwowane z wyprzedzeniem bilety, okazyjnie znaleziony nocleg, a nawet zawierane w trakcie wyjazdu znajomości mogą znacznie obniżyć koszty urlopu za granicą – a wszystko to możliwe jest podczas samodzielnego wyjazdu.

Plan na wyjazd na własną rękę

Ustalony wcześniej plan na pierwsi wyjazd na własną rękę, to zdecydowanie mniej ryzykowna alternatywa podróżowania. Kiedy ustalony jest już cel i sposób dotarcia do miejsca docelowego warto pomyśleć o ustaleniu terminu wyjazdu. Najlepiej jest celować w takie miesiące w danym kraju, w których mamy pewność, że pogoda sprzyja zaplanowanym aktywnościom lub plażowaniu.

Dobrym rozwiązaniem jest także wcześniejsze zapoznanie się z kulturą i możliwościami miejsca docelowego, jeszcze przed przyjazdem. Pozwoli to ustalić priorytety i zobaczyć najważniejsze punkty na mapie danej lokalizacji.

Popularne aplikacje, do których warto zajrzeć przed ustalaniem planu podróży wyjazdu na własną rękę to:

 • Roadtrippers,
 • Tripit,
 • Rome2Rio,
 • Kayak Trips

Tani wyjazd na własną rękę?

Czy wyjazd na własną rękę może być tani? To pytanie zupełnie naturalnie pojawia się w głowie każdego, kto zaczyna planować wyjazd na własną rękę. Nic w tym dziwnego. Proces organizacji podróży może wydawać się przytłaczający, a kiedy pomyślimy o dodatkowych kosztach, o zmartwienia na zapas nie trudno. Jednak, kiedy odpowiednio zaplanujemy budżet, wiemy dokładnie na co możemy sobie pozwolić i jakie możliwości są w zasięgu naszego portfela.

Dzięki dostępności do niemalże każdej informacji w Internecie, dość szybko znaleźć możemy jakie ceny zastaniemy w miejscu, do którego się wybieramy, ile wyniesie nas koszt rezerwacji biletu lub hotelu. Jedyne, co może nas zaskoczyć to nieplanowane wydatki, których nie ujmiemy w budżecie. Wizyta u lekarza, awaria samochodu, zniszczenie czyjegoś mienia, czy niespodziewanie odwołana podróż. Wszystkie te sytuacje generują równie dużo kosztów, co stresu.

Aby zapobiec nieprzyjemnym konsekwencjom nieplanowanych zdarzeń, wystarczy na wyjazd na własną rękę zaopatrzyć się w odpowiednie ubezpieczenie turystyczne. Jest to koszt kilku złotych dziennie, który zapewnia szeroki zakres ochrony, która szczególnie podczas wakacji jest tak istotna.

Ile kosztuje ubezpieczenie turystyczne na wyjazd na własną rękę?

Ubezpieczenie turystyczne na wyjazd na własną rękę to wydatek rzędu kilku złotych dziennie. W tej kwocie zapewnioną mamy ochronę nie tylko w przypadku choroby, ale także kiedy przydarzą nam się konsekwencje niespodziewanych wydarzeń.

Zobaczmy, ile kosztuje ubezpieczenie turystyczne, dla pary, która planuje wyjazd na własną rękę na Chorwację.

Ubezpieczenie do Chorwacji na tygodniowe wakacje dla dwóch osób
Ubezpieczyciel Zakres ubezpieczenia Cena
Signal Iduna
Koszty leczenia
91 662 zł
Ratownictwo
27 499 zł
Bagaż
0 zł
46,86 zł
2 os. / 7 dni
Dodatkowo: NNW: 15 000 zł 83 sporty objęte ochroną Sprzęt sportowy
Europa
Koszty leczenia
137 494 zł
Ratownictwo
22 916 zł
Bagaż
1 375 zł
64,00 zł
2 os. / 7 dni
Dodatkowo: NNW: 13 749 zł 10 sportów objętych ochroną Sprzęt sportowy
Allianz
Koszty leczenia
200 000 zł
Ratownictwo
50 000 zł
Bagaż
1 800 zł
89,88 zł
2 os. / 7 dni
Dodatkowo: NNW: 20 000 zł OC: 50 000 zł OC sportowe: 50 000 zł 49 sportów objętych polisą Sprzęt sportowy
AXA
Koszty leczenia
600 000 zł
Ratownictwo
600 000 zł
Bagaż
3 000 zł
107,80 zł
2 os. / 7 dni
Dodatkowo: NNW: 50 000 zł OC: 250 000 zł 17 sportów objętych polisą sprzęt sportowy
Ubezpieczenie do Chorwacji na tygodniowe wakacje dla dwóch osób
Signal Iduna
46,86 zł 2 os. / 7 dni
Koszty leczenia
91 662 zł
Ratownictwo
27 499 zł
Bagaż
0 zł
Dodatkowo: NNW: 15 000 zł 83 sporty objęte ochroną Sprzęt sportowy
Europa
64,00 zł 2 os. / 7 dni
Koszty leczenia
137 494 zł
Ratownictwo
22 916 zł
Bagaż
1 375 zł
Dodatkowo: NNW: 13 749 zł 10 sportów objętych ochroną Sprzęt sportowy
Allianz
89,88 zł 2 os. / 7 dni
Koszty leczenia
200 000 zł
Ratownictwo
50 000 zł
Bagaż
1 800 zł
Dodatkowo: NNW: 20 000 zł OC: 50 000 zł OC sportowe: 50 000 zł 49 sportów objętych polisą Sprzęt sportowy
AXA
107,80 zł 2 os. / 7 dni
Koszty leczenia
600 000 zł
Ratownictwo
600 000 zł
Bagaż
3 000 zł
Dodatkowo: NNW: 50 000 zł OC: 250 000 zł 17 sportów objętych polisą sprzęt sportowy

Co powinno zapewniać ubezpieczenie turystyczne na wyjazd na własną rękę?

Kiedy planujemy wyjazd na własną rękę, ochrona ubezpieczenia turystycznego powinna być dopasowana do naszych potrzeb i indywidualnych planów.

Elementy, które powinna zawierać każda polisa ubezpieczeniowa na wyjazd na własną rękę:

 • Ubezpieczenie kosztów leczenia.
  Jest to opcja obowiązkowa w każdej polisie turystycznej. Dzięki tej ochronie nie musisz szukać najbliższej publicznej placówki medycznej, ale korzystasz z tej która jest najbliżej. Polisą objęte jest leczenie ambulatoryjne, badania i zabiegi lekarskie, leczenie stomatologiczne stanów zapalnych i bólowych, pobyt w szpitalu, koszty lekarstw i środków opatrunkowych przepisanych przez lekarza.
 • Usługi assistance. 
  Dobry pakiet assistance oferuje niezwykle atrakcyjny zakres usług: od pokrycia kosztów transportu medycznego do Polski, kosztów przyjazdu i zakwaterowania osoby towarzyszącej w chorobie ubezpieczonemu po pomoc tłumacza, czy prawnika. Pomoc tłumacza może mieć niebagatelne znaczenie w sytuacji, gdy nie mówisz płynnie po włosku – we Włoszech niekoniecznie dogadasz się wszędzie po angielsku.
 • Ubezpieczenie NNW. 
  Ubezpieczenie następstw nieszczęśliwych wypadków przydaje się zawsze i wszędzie. W ramach tej ochrony za każdy procent uszczerbku na zdrowiu otrzymasz % wartości sumy ubezpieczenia.
 • OC w życiu prywatnym. 
  Nie tylko Ty możesz doznać szkody, ale możesz ją także niechcący wyrządzić komuś innemu. Warto wykupić ryzyko OC, jeśli planujesz uprawiać różne sporty, wyjeżdżasz na wakacje z dziećmi lub zabierasz ze sobą czworonoga.
 • Ubezpieczenie bagażu i sprzętu sportowego. 
  W tłumie turystów, na zatłoczonej plaży czy na lotnisku, łatwo stracić czujność. Warto pilnować swoich wartościowych rzeczy, dokumentów oraz pieniędzy. Ponadto można się zabezpieczyć, kupując np. ubezpieczenie bagażu lub w przypadku cennych sprzętów sportowych także ubezpieczenie sprzętu sportowego. Przed zakupem takiej polisy zapoznaj się z jej warunkami ubezpieczenia – ubezpieczenie bagażu i sprzętu sportowego działa tylko w określonych sytuacjach np. w przypadku kradzieży z rozbojem lub kradzieży ze strzeżonego schowka.

Jeśli ubezpieczenie turystyczne zawiera wszystkie te elementy możemy być spokojni o bezpieczeństwo podczas wyjazdu na własną rękę.

Najlepszym sposobem na znalezienie odpowiedniego ubezpieczenia turystycznego, które idealnie będzie dopasowane do naszych potrzeb jest kalkulator ubezpieczeń turystycznych na polisaturystyczna.pl. Narzędzie pozwala szybko i łatwo zrobić porównanie ceny dostępnych na rynku i ubezpieczycieli i wybrać rozwiązanie najlepsze dla siebie.

Podsumowanie
 1. Samodzielnie podróżujący turyści powinni zainstalować aplikacje, w których dostępne będą dane na temat stanu zdrowia.
 2. Pomimo zniesienia ograniczeń związanych z COVID-19 należy przed wyjazdem dokładnie sprawdzić obostrzenia w miejscu docelowym podróży.
 3. Jednym z najważniejszych elementów wyjazdu na własną rękę jest ubezpieczenie turystyczne.
 4. Koszt ubezpieczenia turystycznego to zaledwie kilka złotych dziennie.

Najczęściej zadawane pytania o wyjazd na własną rękę

 1. Jakie dokumenty są potrzebne na wyjazd na własną rękę?

  Przede wszystkim należy sprawdzić, jakie dokumenty są potrzebne do miejsca docelowego podróży. Do niektórych miejsc na świecie wymagana jest wiza, a do innych można dostać się tylko na podstawie dowodu osobistego.

 2. Czy wszyscy ubezpieczyciele zapewniają ochronę COVID-19?

  Obecnie raczej wszyscy. Należy sprawdzić to dokładnie w dokumencie OWU przed zakupem ubezpieczenia. W zależności od towarzystwa poziom takiej ochrony również jest zróżnicowany.

Porównaj cenę ubezpieczenia turystycznego
Patrycja Pałka
Redaktor
Podróże to moja pasja. Piszę o turystyce w taki sposób, aby zachęcić czytelników do eksplorowania świata, ale i uczulić na bezpieczeństwo i odpowiedzialność. Tłumaczę kwestie związane z ubezpieczeniem turystycznym, podpowiadam lepsze rozwiązania i podsuwam ciekawe pomysły na wakacje, urlop, czy city break.

Oceń artykuł:

5/5 - (1 głos)
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments