ZNAJDŹ NAJTAŃSZE UBEZPIECZENIE
Kontynent
Kraj

Jak wyrobić kartę EKUZ – Wrocław

Opublikowano: 2016-06-14 (aktualizacja 2018-10-23, godz. 10:42)

5/5 - (1 głos)

Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ) upoważnia do korzystania z publicznych palcówek opieki medycznej poza granicami Polski, ale jedynie w przypadkach, gdy interwencja lekarska jest niezbędna oraz wyłącznie na terenie państw UE oraz EFTA. Sprawdźmy jak i gdzie wyrobić EKUZ Wrocław? Porównaj cenę ubezpieczenia turystycznego

Jak wynika z rankingów wyjazdów wakacyjnych – Polacy coraz częściej wybierają kraje zagraniczne. W 2016 r. to Chorwacja i Hiszpania cieszą się największą popularnością, a kraje takie jak Egipt, Turcja i Tunezja tracą najwięcej turystów. Spadek zainteresowania tymi kierunkami wynika głównie z poczucia zagrożenia terroryzmem coraz częściej występującym na danym obszarze.

Jednak sam wybór kierunku nie uchroni nas lub naszych dzieci przed niespodziewanymi zdarzeniami. Zatrucie, stłuczenie, poparzenie słoneczne – to tylko niektóre przypadki często wymagające opieki medycznej. Brak karty EKUZ czy prywatnego ubezpieczenia turystycznego może spowodować dodatkowe koszty za leczenie.

Gdzie wyrobić EKUZ we Wrocławiu?

Wyrobić Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego można na dwa sposoby:

1. Udać się osobiście do Dolnośląskiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ we Wrocławiu lub do jednej z jego delegatur.

Dane kontaktowe NFZ Wrocław:

Dolnośląski Oddział Wojewódzki NFZ
ul. Joannitów 6
50 – 525 Wrocław
tel.: 71 79 79 100
Delegatury Oddziału
Legnica ul. Jana Pawła II 7 Tel.: 767293 129
Jelenia Góra ul. Wolności 18 Tel.: 756458 720
Wałbrzych al. Wyzwolenia 20 Tel.: 746643 111

źródło: opracowanie własne

2. Wypełnić wniosek znajdujący się na stronie nfz.gov.pl, zeskanować i wysłać mailem do oddziału wojewódzkiego NFZ, lub wysłać pocztą czy faksem do oddziału jednej z delegatur.

 

Ile trwa wyrobienie EKUZ Wrocław?

Karta EKUZ Wrocław zostanie wystawiona w dniu osobistego złożenia wniosku w oddziale. Jeżeli wniosek będzie wypełniony poprawnie, a przedstawiona dokumentacja kompletna i nie będziemy musieli oczekiwać w długich kolejkach tworzących się głównie w okresie letnim, to w praktyce wyrobienie karty zajmie zaledwie kilkanaście minut. Dlatego o wyrobieniu EKUZ powinno się pomyśleć mniej więcej miesiąc wcześniej. Warto też pamiętać o okresie ważności, który w przypadku EKUZ na wyjazd turystyczny dla większości osób wynosi 6 miesięcy.

Do czego uprawnia EKUZ i czy ten zakres ochrony nam wystarczy?

Karta EKUZ upoważnia nas do skorzystania z opieki medycznej wyłącznie w przypadkach, gdy taka pomoc jest niezbędna i wyłącznie w placówkach publicznych kraju, w którym aktualnie przebywamy.

Często może się zdarzyć, że zabiegi medyczne, które w Polsce są oferowane w ramach NFZ, w Szwajcarii, Czechach czy Wielkiej Brytanii będą odpłatne. Wówczas, pomimo posiadania EKUZ i tak poniesiemy, czasami niemałe koszty.

Może się też zdarzyć, że miejsce, w którym spędzamy urlop jest oddalone od najbliższego punktu świadczącego usługi publiczne o kilkadziesiąt kilometrów, a w pobliżu znajduje się jedynie prywatna placówka. Właśnie w takiej sytuacji potrzebujemy dodatkowego ubezpieczenia turystycznego, które zapewni nam pokrycie kosztów leczenia, a dodatkowo zagwarantuje transport medyczny do Polski oraz niezbędną pomoc w zakresie informacyjnym i organizacyjnym.

Indywidualna polisa turystyczna nie jest też objęta ograniczeniami terytorialnymi, jak to ma miejsce w przypadku karty EKUZ obowiązującej jedynie na terenie krajów UE i EFTA.

Porównaj cenę ubezpieczenia turystycznego
Redakcja

Oceń artykuł:

5/5 - (1 głos)
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments