ZNAJDŹ NAJTAŃSZE UBEZPIECZENIE
Kontynent
Kraj

Czy w Hiszpanii jest bezpiecznie?

Agnieszka Banasiak

Zaktualizowano: 2025-05-19

Hiszpania należy do jednego z najpopularniejszych kierunków turystycznych w Europie. Słoneczne plaże, bogata kultura i malownicze krajobrazy co roku przyciągają miliony turystów. Jednak przed podróżą wielu z nas zadaje sobie pytanie: czy w Hiszpanii jest bezpiecznie?

Kraina Flamenco uchodzi za przyjazny i spokojny kraj, jednak należy zachować czujność w zatłoczonych miejscach turystycznych, gdzie mogą zdarzyć się kradzieże kieszonkowe. Z drugiej strony statystyki przestępczości i dane policyjne potwierdzają, że Hiszpania cieszy się wysokim poziomem bezpieczeństwa w porównaniu do innych krajów europejskich. Jak jest naprawdę? Sprawdź praktyczne porady, na co warto zwrócić uwagę przed podróżą.

Porównaj cenę ubezpieczenia turystycznego

Czy w Hiszpanii jest bezpiecznie?

Ogólnie rzecz biorąc jest tu dość bezpiecznie, a szczególną ostrożność należy zachować podczas zwiedzania dużych miast. Hiszpania jest krajem z rozwiniętą infrastrukturę turystyczną o dużym natężeniu ruchu turystycznego, więc siłą rzeczy kradzieże kieszonkowe mogą zdarzać się z większą częstotliwością niż w mniej uczęszczanych miejscach.

Nie zostawiaj rzeczy osobistych bez opieki. Trzymaj portfel i telefon w bezpiecznym miejscu. W zatłoczonych miejscach zachowaj szczególną ostrożność przy robieniu zdjęć czy płaceniu za pamiątki – utrata telefonu i portfela to chwila, zwłaszcza jeśli złodziej podjedzie na skuterze, a wszystko rozegra się w ułamkach sekund.

bagaż podręczny

Uważaj na oszustwa turystyczne: sfałszowane bilety, nieuczciwe usługi, próby naciągnięcia turystów na dodatkowe koszty. By tego uniknąć, korzystaj z oficjalnych punktów sprzedaży i usług. Sprawdzaj certyfikaty i zezwolenia instruktorów. Nie wpłacaj zaliczki bez otrzymania potwierdzenia.

PAMIĘTAJ!
Nawet kraje z niskim wskaźnikiem przestępczości mogą stanowić zagrożenie w każdym miejscu tłumnie odwiedzanym przez turystów.

Przestępczość w Hiszpanii

Hiszpania ma stosunkowo niski poziom przestępczości – statystyki przestępczości wynoszą 35,8 (na 100 punktów) według rankingu Numbeo, co plasuje kraj na 22. miejscu wśród krajów europejskich pod względem bezpieczeństwa. Nie ma tak niskiego poziomu przestępczości jak w Polsce, który wynosi 29,1, jednak jest ogólnie bezpiecznym krajem.

W Madrycie warto uważać w okolicach Plaza Mayor i Puerta del Sol, gdzie w zatłoczonych miejscach można paść ofiarą kradzieży. W Barcelonie warto zachować ostrożność na gwarnej La Rambli. W andaluzyjskiej Sewilli większy wskaźnik przestępczości odnotywany jest w oddalonej od centrum dzielnicy Palma-Palmilla.

PAMIĘTAJ!
Najczęstsze zagrożenia w Hiszpanii dotyczą kradzieży ulicznych. Jak w każdym kraju turystycznym należy unikać podejrzanych dzielnic, szczególnie po zmroku, a wartościowych przedmiotów nie należy trzymać w jednym, słabo zabezpieczonym miejscu (np. w plecaku na plecach, w samochodzie na tylnym siedzeniu itp.).

Zagrożenia naturalne: trzęsienia ziemi, pożary, huragany

Należy pamiętać, że ze względu na swoje położenie i ciepły klimat Hiszpania narażona jest na szereg zagrożeń naturalnych. Od lat kraj doświadcza poważnych powodzi, m.in. w 2024 r. w Walencji miały miejsce katastrofalne powodzenie, w wyniku których śmierć poniosło aż 140 osób. W Barcelonie w listopadzie 2024 roku ogłoszono najwyższy stopień zagrożenia powodziowego z powodu intensywnych opadów, a okolice Malagi rokrocznie są zalewane w wyniku nagłych i intensywnych opadów.

Najczęstsze zagrożenia naturalne w Hiszpani to pożary. Temperatury sięgające latem nawet 40 st. C i długotrwała susza sprawiają, że na wybuch pożaru szczególnie narażone są takie regiony i miasta takie jak: Andaluzja, Katalonia i Walencja, Kastylia-La Mancha i Ekstremadura.

W okresie sierpień-listopad 2023 na Teneryfie paliło się łącznie 15 000 hektarów. Był to najpoważniejszy pożar na Wyspach Kanaryjskich od 40 lat, który doprowadził do ewakuacji ponad 26 000 osób i spowodował znaczne zniszczenia w ekosystemie wyspy.

Innym zagrożeniem są trzęsienia ziemi. Południowa i południowo-wschodnia Hiszpania leży w strefie aktywnej sejsmicznie, a najbardziej narażonymi terenami są Granada, Malaga w Andaluzji oraz Murcja i Walencja. Trzęsienia zimie zdarzały się w ostatnich latach, jednak większość – mimo że odczuwalna – nie wyrządziła większych szkód. Najpoważniejsze trzęsienie ziemi odnotowano w Lorce w 2011 r. Zginęło co najmniej 10 osób, a wiele budynków, w tym historyczny zamek, zostało poważnie uszkodzonych.

Jedzenie i woda w Hiszpanii – lokalne zagrożenia

Jedzenie w Hiszpanii zazwyczaj nie powoduje sensacji żołądkowych – to jeden z najbezpieczniejszych krajów pod kątem żywieniowym. Powodem zatruć mogą być nieświeże produkty, podejrzane mięso czy owoce morza. Warto uważać też na street food w dużych miastach – z warunkami higienicznymi bywa różnie.

Nie ma za to obaw w związku ze spożyciem wody na Półwyspie Iberyjskim i hiszpańskich wyspach. Nie ma potrzeby używać wody butelkowanej do mycia zębów czy twarzy. Woda z kranu jest dobrej jakości, nadaje się do spożycia, a co więcej – w wielu miejscach publicznych znajdziesz krany z informacją o zdatności wody do picia.

Transport w Hiszpanii

Transport publiczny w Hiszpanii jest bezpieczny, czysty i co do zasady punktualny. To świetna opcja, by wygodnie zwiedzać kraj. W większych miastach bardzo dobrze działa metro, a wygodna infrastruktura, liczne biletomaty, możliwość zakupienia biletów przez aplikację ułatwiają podróżowanie nawet mniej doświadczonym podróżnikom. Między miastami najlepiej podróżować szybką koleją AVE – to wygodna, punktualna i bezpieczna forma transportu, choć nie należy do najtańszych.

PRAKTYCZNE PORADY: W środkach transportu publicznego w Hiszpanii istnieje ryzyko kradzieży kieszonkowych, by ich uniknąć nie trzymaj plecaka/torebki za sobą, ale z przodu, skup się na otoczeniu, zwróć uwagę na nagły tłum wokół siebie i raczej dyskretnie wyjmuj telefon czy portfel w miejscach publicznych.

Wynajem samochodu to dobry pomysł na intensywne zwiedzanie, jednak należy pamiętać, że hiszpańscy kierowcy jeżdżą dynamicznie, często przekraczając dozwoloną prędkość, szczególnie na autostradach. W miastach zdarza się pośpiech, niecierpliwe używanie klaksonu i bliskie podjeżdżanie. Parkowanie w centrach bywa trudne i drogie – najlepiej korzystać z parkingów podziemnych.

turystyka samochodowa

Mieszkańcy potwierdzają, że do jazdy po hiszpańskich drogach trzeba mieć mocne nerwy i dobrą polisę, a także stosować zapobiegawcze środki bezpieczeństwa.

Najbezpieczniejsze regiony Hiszpani

Chcesz uniknąć problemów i cieszyć się spokojnym wypoczynkiem w Hiszpanii? Spokojną atmosferę znajdziesz m.in. w kameralnym regionie na północy Hiszpanii – w Asturii oraz w Galicji, regionie o wysokim poziomie bezpieczeństwa znanym z pielgrzymkowego szlaku do Santiago de Compostela. Ceny są niższe niż w popularnych kurortach, a bezpieczeństwo – zarówno pod kątem zagrożeń naturalnych, jak i kryminalnych – bardzo wysokie.

Warto też odwiedzić region znany z uroczych i licznych winnic La Rioja, gdzie produkowane są znakomite wina. Nie ma tłumów turystów, nawet w miejscach turystycznych, można bliżej zapoznać się z lokalnymi mieszkańcami, chłonąc Hiszpanię wszystkimi zmysłami.

Opinie podróżników i aktualne informacje potwierdzają też, że urocze miasto zlokalizowane na północy Hiszpanii, Pampeluna, to spokojny region, w którym turyści mogą znaczniej łatwiej zadbać o swoje bezpieczeństwo. Jest tylko jeden okres wakacyjny, kiedy Pampeluna nie należy do bezpiecznych miejsc. Co roku w dniach 6–14 lipca organizowane są tu tzw. sanfermines, fiesty ku czci patrona miasta świętego Fermina, w czasie których odbywają się słynne encierros – gonitwy byków i ludzi po ulicach miasta. Same rozjuszone zwierzęta mogą stanowić duże zagrożenie, a w zatłoczonych miejscach turystycznych łatwo o drobne kradzieże.

Ubezpieczenie turystyczne do Hiszpanii

Bezpieczeństwo na wyjeździe zagranicznym zapewni ubezpieczenie turystyczne, które daje gwarancję, że nawet w kryzysowych sytuacjach, otrzymamy pomoc i zabezpieczenie finansowe. Hiszpania należy do Unii Europejskiej i można się tu posługiwać Europejską Kartą Ubezpieczenia Zdrowotnego, jednak zakres świadczeń jest ograniczony, np. wykluczone są placówki prywatne.

rezygnacja z wycieczki zwrot zaliczki

Pamiętaj też, że mimo posiadania EKUZ, może zajść konieczność dopłaty do wizyty u specjalisty, hospitalizacji czy wezwania pogotowia. Koszt standardowej wizyty lekarskiej wynosi ok. 100 EUR, doba pobytu w szpitalu (bez badań) – ok. 180 EUR. EKUZ zapewnia pomoc medyczną na takich samych zasadach, jakie obowiązują obywateli danego kraju, a one mogą różnić się od zakresu bezpłatnej pomocy, jaką otrzymuje polski pacjent.

Co powinno zawierać ubezpieczenie podróżne?Co zapewnia?Czy usługa jest finansowana w ramach EKUZ?
Koszty leczeniaPokrycie kosztów leczenia w placówkach publicznych i prywatnych do sum gwarantowanych w polisie.Leczenie tylko w placówkach publicznych. Możliwa konieczność dopłaty przez poszkodowanego turystę.
RatownictwoPokrycie kosztów przeprowadzenia akcji ratowniczej do sum gwarantowanych w polisie: pomoc ratowników z wykorzystaniem profesjonalnego sprzętu ratowniczego jak np. śmigłowiec, skutery wodne itp.Nie jest refundowane. Poszkodowany turysta samodzielnie pokrywa koszty.
OC w życiu prywatnymZapewnia pokrycie kosztów w przypadku uszkodzenia mienia czy wyrządzenia szkód na zdrowiu osobie trzeciej. Obejmuje też dzieci i zwierzęta ubezpieczonego.Nie zawiera.
Ubezpieczenie NNWObejmuje wypłatę odszkodowania za uszczerbek na zdrowiu powstały w wyniku nieszczęśliwego wypadku.Nie zawiera.
Ubezpieczenie bagażuOtrzymasz odszkodowanie za uszkodzony, zagubiony lub ukradziony bagaż.Nie zawiera.
AssistanceTo kompleksowa pomoc ubezpieczyciela w ramach problemów zdrowotnych, uszkodzenia pojazdu czy kradzieży dokumentów.Nie zawiera.
Transport medyczny do krajuMowa o koniecznym transporcie (jeśli trzeba z asystą medyczną) z miejsca wypoczynku do miejsca zamieszkania w sytuacji, gdy poszkodowany nie może ze względów zdrowotnych wrócić w zaplanowany sposób.Nie jest refundowane. Poszkodowany turysta samodzielnie pokrywa koszty.

Ubezpieczenie turystyczne do Hiszpanii
Ubezpieczyciel Zakres ubezpieczenia Cena
Europa
Koszty leczenia
213 424 zł
Ratownictwo
213 424 zł
Bagaż
1 281 zł
5,00 zł
1 os. / 1 dni
Dodatkowo: NNW: 12 805 zł OC: 213 424 zł
Signal Iduna
Koszty leczenia
256 109 zł
Ratownictwo
42 685 zł
Bagaż
2 000 zł
6,65 zł
1 os. / 1 dni
Dodatkowo: NNW: 45 000 zł OC: 128 055 zł
Nationale-Nederlanden
Koszty leczenia
300 000 zł
Ratownictwo
100 000 zł
Bagaż
1 000 zł
9,43 zł
1 os. / 1 dni
Dodatkowo: NNW: 10 000 zł OC: 150 000 zł
Generali
Koszty leczenia
200 000 zł
Ratownictwo
200 000 zł
Bagaż
0 zł
11,00 zł
1 os. / 1 dni
Dodatkowo: NNW: 30 000 zł OC: 50 000 zł
Allianz
Koszty leczenia
600 000 zł
Ratownictwo
100 000 zł
Bagaż
10 000 zł
11,00 zł
1 os. / 1 dni
Dodatkowo: NNW: 60 000 zł OC: 1 000 000 zł
Uniqa
Koszty leczenia
2 500 000 zł
Ratownictwo
2 500 000 zł
Bagaż
7 500 zł
17,93 zł
1 os. / 1 dni
Dodatkowo: NNW: 150 000 zł OC: 1 000 000 zł
Ubezpieczenie turystyczne do Hiszpanii
Europa
5,00 zł 1 os. / 1 dni
Koszty leczenia
213 424 zł
Ratownictwo
213 424 zł
Bagaż
1 281 zł
Dodatkowo: NNW: 12 805 zł OC: 213 424 zł
Signal Iduna
6,65 zł 1 os. / 1 dni
Koszty leczenia
256 109 zł
Ratownictwo
42 685 zł
Bagaż
2 000 zł
Dodatkowo: NNW: 45 000 zł OC: 128 055 zł
Nationale-Nederlanden
9,43 zł 1 os. / 1 dni
Koszty leczenia
300 000 zł
Ratownictwo
100 000 zł
Bagaż
1 000 zł
Dodatkowo: NNW: 10 000 zł OC: 150 000 zł
Generali
11,00 zł 1 os. / 1 dni
Koszty leczenia
200 000 zł
Ratownictwo
200 000 zł
Bagaż
0 zł
Dodatkowo: NNW: 30 000 zł OC: 50 000 zł
Allianz
11,00 zł 1 os. / 1 dni
Koszty leczenia
600 000 zł
Ratownictwo
100 000 zł
Bagaż
10 000 zł
Dodatkowo: NNW: 60 000 zł OC: 1 000 000 zł
Uniqa
17,93 zł 1 os. / 1 dni
Koszty leczenia
2 500 000 zł
Ratownictwo
2 500 000 zł
Bagaż
7 500 zł
Dodatkowo: NNW: 150 000 zł OC: 1 000 000 zł

Podsumowanie: Hiszpania to świetny kierunek na letnie wakacje, zwiedzanie w stylu city-break czy ucieczka od zimowej aury na jedną z ciepłych Wysp Kanaryjskich. Można tu podróżować bezpiecznie, jeśli tylko zachowamy czujność i zdrowy rozsądek, poświęcimy czas na odpowiednie przygotowanie, a na wyjazd zaopatrzymy się w dobre ubezpieczenie turystyczne.

Podsumowanie

  1. Hiszpania należy do bezpieczniejszych miejsc na wakacje (statystyki: Hiszpania na 22 miejscu w Europie pod względem bezpieczeństwa).
  2. Jest krajem z niskim wskaźnikiem przestępczości – 38,5 na 100 pkt.
  3. Kradzieże kieszonkowe to najczęstsze zagrożenia.
  4. Do zagrożeń naturalnych w Hiszpanii należą: pożary, powodzie i trzęsienia ziemi.
  5. Bezpieczeństwo na wyjeździe zapewni ubezpieczenie turystyczne.

FAQ – najczęściej zadawane pytania

  1. Na co trzeba uważać w Hiszpanii?

    Należy szczególnie uważać na kieszonkowców w tłocznych miejscach, zwłaszcza w dużych miastach i komunikacji publicznej. Aby uniknąć kradzieży, nie należy nosić przy sobie dużych sum pieniędzy i warto mieć cenne rzeczy przy sobie lub w sejfie hotelowym.

  2. Czy w Hiszpanii jest bezpiecznie dla turystów?

    Tak, Hiszpania wyróżnia się jako kraj przyjazny i bezpieczny dla turystów, zwłaszcza w porównaniu z innymi popularnymi kierunkami w Europie. W większości regionów ryzyko poważnych incydentów jest niewielkie. Należy zachować ostrożność jak w każdym innym kraju tłumnie odwiedzanym przez turystów.

  3. Czy w razie wojny Hiszpania jest bezpieczna?

    Hiszpania jest członkiem NATO i UE, w związku z czym uważana jest za kraj stabilny politycznie i militarnie. W razie konfliktu zbrojnego w Europie jej położenie geograficzne daje względne poczucie bezpieczeństwa.

  4. Jakie jest najbezpieczniejsze miasto w Hiszpanii?

    Za jedno z najbezpieczniejszych miast uchodzi Oviedo w Asturii – z niską przestępczością, spokojnym stylem życia i przyjazną atmosferą. To dobre miejsce dla turystów szukających bezpiecznego pobytu z dala od tłumów. Miasta takie jak Galicja i obszar La Rioja również słyną z wysokiego bezpieczeństwa.

  5. Czy Hiszpania jest teraz bezpieczna?

    Obecnie Hiszpania to jeden z najbezpieczniejszych krajów dla turystów – sytuacja społeczna i polityczna jest stabilna, a służby publiczne funkcjonują sprawnie. Warto jednak śledzić kluczowe informacje przekazywane przez lokalne władze i unikać ewentualnych protestów w dużych miastach.

  6. Na co uważać na plaży w Hiszpanii?

    Na plaży w Hiszpanii należy uważać na drobne przestępstwa, takie jak kradzieże telefonów czy portfeli, szczególnie w zatłoczonych kurortach. Choć wskaźnik przestępczości w Hiszpanii jest niższy niż w wielu innych krajach europejskich, turyści pozostają łatwym celem dla kieszonkowców.

Porównaj cenę ubezpieczenia turystycznego
Agnieszka Banasiak
Redaktor

Oceń artykuł:

Oceń tę stronę
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments