Gdzie na weekend majowy w 2019 roku?

Opublikowano: 2019-04-01 (aktualizacja 2019-04-04, godz. 10:56)

Wiele osób już dziś zastanawia się, jak wybrać najlepsze miejsce na weekend majowy w 2019 roku. Zwłaszcza, że wystarczy wziąć zaledwie 3 dni urlopu (29-30 kwietnia oraz 2 maja), aby cieszyć się aż dziewięcioma dniami wolnego. Majówkę można spędzić w jednej z blisko położonych Polski europejskich stolic.

Aby ułatwić znalezienie odpowiedzi na pytanie gdzie na majówkę w 2019 roku warto się wybrać, przeanalizowaliśmy atrakcje oraz koszty dojazdu autokarem i samolotem, a także ceny noclegów w hostelach i hotelach w pięciu europejskich stolicach: Pradze, Wiedniu, Budapeszcie, Wilnie i Rydze. Długi weekend majowy można spędzić w niektórych z nich wydając mniej niż 1000 zł na osobę. Porównaj cenę ubezpieczenia turystycznego

1. Praga – tani weekend majowy u południowych sąsiadów

Stolica Czech to najlepsze miejsce na majówkę w 2019 roku z perspektywy polskiego turysty. Jest blisko, tanio i przyjemnie. Praga słynie z wielu zabytków, jak Zamek na Hradczanach, Most Karola, Katedra Św. Wita, zegar astronomiczny czy tętniący życiem Rynek Starego Miasta.

Czas można miło spędzić w licznych pubach i restauracjach serwujących smakołyki miejscowej kuchni z knedlikami, smażonym serem, pysznymi zupami czy gulaszem na czele. Grzechem jest również nie spróbować miejscowego piwa.

Z Polski do Pragi można w dwie strony dojechać autokarem, w przypadku wyjazdu z Warszawy trzeba zapłacić od 250 zł za osobę. Tani lot w obie strony może być nawet czterokrotnie droższy,ponieważ ceny zaczynają się od 800 zł za osobę. Tani nocleg w stolicy Czech podczas majówki w 2019 roku (sześć nocy w okresie 29 kwietnia-5maja) dla dwóch osób w pokoju dwuosobowym w hostelu można znaleźć od 1500 zł, a w 4-gwiazdkowym hotelu od 2000 zł.

2. Wiedeń – majówka w rytmie Beethovena i Mozarta

Stolica Austrii tętni kulturalnym życiem. To tutaj swoje największe dzieła tworzyli słynni kompozytorzy, tacy jak Beethoven, Mozart czy Strauss. Wiedeń jest również pełen cesarskich pałaców z Schönbrunn – letnią rezydencją Habsburgów na czele. W mieście znajduje się ponad 100 muzeów, w których można podziwiać m. in. prace Gustava Klimta, Caravaggio, Rembrandta czy Hieronima Boscha. Często organizowane są także liczne koncerty, festiwale czy wystawy.

W stolicy Austrii można również skosztować specjałów miejscowej kuchni, takich jak sznycel wiedeński, wędzone kiełbaski, tort Sachera, kanapki Trześniewskiego czy strudel jabłkowy. Miłośnicy rozrywki koniecznie powinni odwiedzić Diabelski Młyn na Praterze, z którego z wysokości 65 metrów można zachwycać się widokami naddunajskiej metropolii.

Z Polski do Wiednia można w obie strony dojechać autokarem, w przypadku wyjazdu z Warszawy trzeba zapłacić od 400 zł za osobę. Ceny tanich lotów w obie strony zaczynają się od 400 zł za osobę. Tani nocleg w stolicy Austrii podczas majówki w 2019 roku (sześć nocy w okresie 29 kwietnia-5 maja) dla dwóch osób w pokoju dwuosobowym w hostelu można znaleźć od 1600 zł, a w 4-gwiazdkowym hotelu od 2300 zł.

3. Budapeszt – weekend majowy u bratanków 

Nie tylko Wiedeń leży nad Dunajem. Nad tą słynną rzeką znajduje się równie malowniczy i przesiąknięty bogatą historią Budapeszt. W mieście znajdują się liczne zabytki. Do najsłynniejszych należą Zamek Królewski, Wzgórze Zamkowe, Baszta Rybacka, Wzgórze Gellerta, bazylika św. Stefana czy Wyspa Małgorzaty. Będąc na Węgrzech, koniecznie trzeba również zażyć relaksacyjnej kąpieli w jednej z licznych term. Najbardziej znane to Széchenyiego, Rudas, Gellerta oraz św. Łukasza.

Warto również odwiedzić najsłynniejszą kawiarnię w Budapeszcie New York Cafe, która została założona w 1894 roku. Lokal wyróżnia niesamowity wystrój wnętrza, gdzie znajdują się kryształowe żyrandole, złote kandelabry (kilkuramienne świeczniki) czy marmurowe kolumny. Koniecznie trzeba także spróbować specjałów węgierskiej kuchni. Do najbardziej znanych dań należy gulasz na czerwonym winie, leczo, paprykarze czy langosz (drożdżowy placek smażony na głębokim tłuszczu). Po wyczerpującym zwiedzaniem dniu można napić się lampki tokaju.

Z Polski do Budapesztu można w obie strony dojechać autokarem, w przypadku wyjazdu z Warszawy trzeba zapłacić od 200 zł za osobę. Za najtańszy lot w obie strony trzeba zapłacić 530 zł za osobę. Tani nocleg w stolicy Węgier podczas majówki w 2019 roku (sześć nocy w okresie 29 kwietnia-5maja) dla dwóch osób w pokoju dwuosobowym w hostelu można znaleźć od 700 zł, a w 4-gwiazdkowym hotelu od 1600 zł.

4. Wilno – weekend majowy śladami Mickiewicza, Słowackiego i Miłosza

Stolica Litwy wyróżnia się niesamowitą architekturą. Można tu spotkać budowle z czasów gotyku, renesansu, baroku, klasycyzmu, eklektyzmu i modernizmu. W Wilnie mieszkali i tworzyli swoje dzieła najsłynniejsi polscy poeci – Adam Mickiewicz, Juliusz Słowacki oraz Czesław Miłosz. W mieście znajduje się mnóstwo interesujących zabytków z Basztą Zamku Giedymina oraz Ostrą Bramą na czele. Warto odwiedzić również Pałac Wielkich Książąt Litewskich, Bazylikę archikatedralną czy jeden z 13 dziedzińców Uniwersytetu Wileńskiego.

Miłośnicy sztuki alternatywnej koniecznie powinni złożyć wizytę w dzielnicy Užupis. Spotkać w niej można wielu artystów, a także miło spędzić czas w jednej z licznych knajpek. Wiele z nich serwuje specjały litewskiej kuchni. Najbardziej znane są cepeliny (pyzy ziemniaczane), kibiny (karaimskie pierogi), czebureki (smażone na głębokim oleju placki nadziewane mięsem mielonym) czy ser jabłkowy.

Z Polski do Wilna można w obie strony dojechać autokarem, w przypadku wyjazdu z Warszawy trzeba zapłacić od 140 zł za osobę. Za najtańszy lot w obie strony trzeba zapłacić 655 zł za osobę. Tani nocleg w stolicy Litwy podczas majówki w 2019 roku (sześć nocy w okresie 29 kwietnia-5maja) dla dwóch osób w pokoju dwuosobowym w hostelu można znaleźć od 1200 zł, a w 4-gwiazdkowym hotelu od 1800 zł.

5. Ryga – bajkowa wizyta nad Bałtykiem

W stolicy Łotwy położonej nad Bałtykiem panuje chłodny, skandynawski klimat. Jednak miasto jest bardzo urokliwe. Znajdują się w nim aż 22 parki o powierzchni 7000 hektarów. Po zmroku Ryga tętni życiem towarzyskim. Kawiarnie wypełniają się do ostatniego miejsca, a na ulicach można spotkać tłumy spacerowiczów. Podświetlone budynki nadają temu miejscu bajkowy charakter.

Miłośników zwiedzania powinien zainteresować zamek ryski Rigas pils, w którym znajdują się trzy muzea. Interesująca jest również starówka, gdzie do największych atrakcji należy katedra Doma Baznica, a także kamieniczki Trzej Bracia. Ryga jest pełna charakterystycznych dla krajów nadbałtyckich gildii kupieckich. Łotewska kuchnia łączy wpływy niemieckie, litewskie i rosyjskie. Do najpopularniejszych dań zalicza się serwowane w przeróżny sposób ryby. Popularne są też marynaty czy zupa z chleba.

Z Polski do Rygi można w obie strony dojechać autokarem, w przypadku wyjazdu z Warszawy trzeba zapłacić od 190 zł za osobę. Za najtańszy lot w obie strony trzeba zapłacić 530 zł za osobę. Tani nocleg w stolicy Łotwy podczas majówki w 2019 roku (sześć nocy w okresie 29 kwietnia-5maja) dla dwóch osób w pokoju dwuosobowym w hostelu można znaleźć od 550 zł, a w 4-gwiazdkowym hotelu od 1950 zł.

Na majówkę w 2019 r. najtaniej autokarem do Wilna, a samolotem do Wiednia

Podczas weekendu majowego w 2019 roku najtaniej będzie dojechać autokarem w obie strony z Warszawy do Wilna (od 140 zł). Nieco droższy będzie dojazd do Rygi (od 190 zł), Budapesztu (od 200 zł) i Pragi (od 250 zł). Najwięcej trzeba będzie zapłacić za przejazd do Wiednia (od 400 zł za osobę).

Natomiast z Warszawy do stolicy Austrii podczas majówki w 2019 roku najtaniej można dotrzeć w obie strony samolotem (od 400 zł). Nieco droższy będzie lot do Rygi i Budapesztu (od 530 zł), a także Wilna (od 655 zł). Najwięcej trzeba zapłacić za rejs do Pragi (od 800 zł).

Ceny dojazdu do europejskich stolic podczas majówki w 2019 r.

StolicaDojazd autokarem w obie stronyLot samolotem w obie strony
WilnoOd 140 zł za osobęOd 655 zł za osobę
RygaOd 190 zł za osobęOd 530 zł za osobę
BudapesztOd 200 zł za osobęOd 530 zł za osobę
PragaOd 250 zł za osobęOd 800 zł za osobę
WiedeńOd 400 zł za osobęOd 400 zł za osobę

Źródło: Busradar.pl, Skyscanner.pl (wyjazd/wylot – 29 kwietnia, przyjazd/przylot – 5 maja)

W weekend majowy w 2019 r. najtańszy nocleg w hostelu w Rydze, a w hotelu w Budapeszcie

W 2019 r. podczas majówki najtaniej można zarezerwować 6 noclegów (29 kwietnia-5 maja) dla dwóch osób w pokoju dwuosobowym w hostelu w Rydze (od 550 zł). Nieco drożej jest w Budapeszcie. Z kolei powyżej 1000 zł trzeba zapłacić w Wilnie (od 1200 zł), Pradze (od 1500 zł) oraz w Wiedniu (od 1600 zł).

Natomiast najtaniej w czasie weekendu majowego 6 noclegów dla dwóch osób w pokoju dwuosobowym w hotelu 4-gwiazdkowym można wynająć w Budapeszcie (od 1600 zł). Nieco drożej jest w Wilnie (od 1800 zł), Rydze (od 1950 zł) i Pradze (od 2000 zł). Najwięcej trzeba zapłacić w Wiedniu (od 2300 zł).

Ceny noclegu dla 2 osób podczas majówki w 2019 r. (6 nocy)

StolicaHostel (pokój 2-osobowy)4-gwiazdkowy hotel (pokój 2-osobowy)
RygaOd 550 złOd 1950 zł
BudapesztOd 700 złOd 1600 zł
WilnoOd 1200 zł Od 1800 zł
PragaOd 1500 złOd 2000 zł
WiedeńOd 1600 złOd 2300 zł

Źródło: Booking.com (6 noclegów w okresie 29.04.-05.05.2018 r.)

Majówka 2019 – jakie ubezpieczenie turystyczne wybrać?

Przed wyjazdem na weekend majowy w 2019 roku należy zadbać o swoje bezpieczeństwo. Należące do Unii Europejskiej Austria, Czechy, Litwa, Łotwa oraz Węgry jako członkowie Unii Europejskiej honorują Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ). Karta zapewnia bezpłatny dostęp do podstawowej opieki medycznej w placówkach, które mają podpisaną umowę z Narodowym Funduszem Zdrowia.

Jednak EKUZ nie refunduje kosztów akcji ratowniczej czy transportu medycznego pacjenta helikopterem lub karetką do Polski. Karta nie posiada również dodatkowej ochrony w postaci ubezpieczenia od odpowiedzialności cywilnej w życiu prywatnym (OC) oraz następstw nieszczęśliwych wypadków (NNW). W przypadku wyjazdu do Pragi, Wiednia, Budapesztu, Wilna czy Rygi w czasie majówki, optymalna polisa turystyczna kosztuje zaledwie 32 zł za sześć dni (5,33 zł dziennie). Najważniejszym jej elementem jest wysokość sumy gwarantowanej kosztów leczenia, która w Europie powinna wynosić co najmniej 30 000 euro, a także ratownictwa w kwocie przynajmniej 5000 euro.

Zakres ochrony optymalnej polisy turystycznej na majówkę

Zakres ochronySuma gwarantowana
Koszty leczenia30 000 euro
Koszty ratownictwa5000 euro
OC w życiu prywatnym50 000 euro
NNW5000 euro
Ubezpieczenie bagażu500 euro
Cena polisy32 zł (5,33 zł dziennie)

Przed wyjazdem na weekend majowy w 2019 roku, w prosty sposób można ją kupić przez internet za pomocą kalkulatora ubezpieczeń turystycznych na polisaturystyczna.pl. Po dokonaniu wyboru, na naszą skrzynkę mailową zostanie wysłana umowa. Wystarczy ją wydrukować i cieszyć się majówką w jednej z europejskich stolic.

Co warto wiedzieć?
  1. W 2019 r. na majówkę autokarem najtaniej dotrzeć z Warszawy do Wilna (od 140 zł w obie strony).
  2. W 2019 r. na majówkę samolotem najtaniej dotrzeć do Wiednia (od 400 zł w obie strony).
  3. Najtaniej w hostelu można nocować w Rydze (sześć noclegów dla dwóch osób – 550 zł), a w 4- gwiazdkowym hotelu w Budapeszcie (1600 zł).
  4. Optymalne ubezpieczenie turystyczne na majówkę można kupić za 5,33 zł dziennie.
Porównaj cenę ubezpieczenia turystycznego
Kamil Sztandera
Redaktor
Redaktor ds. podróży i ekspert ds. ubezpieczeń turystycznych. Entuzjasta wycieczek rowerowych. Specjalizuje się w dziennikarstwie ekonomicznym. Prywatnie zainteresowany inwestowaniem i pomnażaniem oszczędności.

Oceń artykuł:

Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments