Bukmacher Mostbet to jedna z najbardziej znanych platform gier w Polsce, oferująca usługi w zakresie zakładów sportowych, e-sportu i gier kasynowych online. Strona bukmachera oferuje wysokie kursy, a także liczne bonusy i promocje, darmowe zakłady, darmowe spiny i szybkie wypłaty. Dzięki bonusom bez depozytu w Mostbet Twoja gra stanie się jeszcze bardziej opłacalna. Dodatkowo Mostbet posiada aplikację mobilną, która pozwala na zawieranie zakładów w dowolnym miejscu i czasie.
ZNAJDŹ NAJTAŃSZE UBEZPIECZENIE
Kontynent
Kraj

Gdzie na weekend majowy w 2024 roku?

Patrycja Pałka

Zaktualizowano: 2024-01-30

Weekend majowy 2024 to przy odpowiednio rozplanowanych dniach urlopowych nawet 5 dni wolnego. Zobacz jak i gdzie zaplanować długi weekend majowy.

Gdzie wybrać się na majówkę 2024 z dziećmi? Weekend majowy w Polsce, czy za granicą? Gdzie na majówkowy city break, a gdzie własnym samochodem? Zapewne te i podobne pytania już pojawiły się w Twojej głowie. Podpowiadamy, gdzie zaplanować wiosenny urlop i o czym koniecznie pamiętać, aby był to czas przyjemny i bezpieczny. Porównaj cenę ubezpieczenia turystycznego

Kiedy wypada Majówka 2024?

Majówka to jeden z najbardziej wyczekiwanych okresów w roku. Ulubiony weekend Polaków zapowiada się w tym roku fantastycznie. Majówka w tym roku, to naprawdę długi weekend, a co za tym idzie – doskonała okazja do oderwania się od codziennej rutyny i obowiązków. Dni wolne wypadają bardzo korzystnie zarówno dla pracowników, jak i uczniów.

1 i 3 maja 2024 to kolejno środa i piątek, które ustawowo są dniami wolnymi od pracy.

W jakie dni wziąć wolne aby mieć jak najdłuższą majówkę?

Z racji tego, że 1 maja 2024 to środa, wystarczy że zaplanujesz dzień wolny od pracy – w czwartek 2 maja – i w ten sposób przedłużysz sobie długi majowy weekend do 5 dni (od 1 do 5 maja).

Majówka 2024, dni wolne:

 • 29 kwietnia (poniedziałek – dzień pracujący)
 • 30 kwietnia (wtorek)1 maja (środa – dzień wolny)
 • 2 maja (czwartek)
 • 3 maja (piątek – dzień wolny)
 • 4 maja (sobota – dzień wolny)
 • 5 maja (niedziela – dzień wolny)

Jakie święta wypadają podczas majówki 2024?

1 maja to Święto Pracy, nazywany inaczej Międzynarodowym Dniem Solidarności Ludzi Pracy. Organizowane są obchody dla upamiętnienia uznania osiągnięć klasy robotniczej. W Polsce 1 maja jest świętem państwowym, ustawowo wolny od pracy. Jest to dzień ustawowo wolny od pracy.

2 maja to Dzień Flagi Narodowej – stosunkowo „młode” święto państwowe ustanowione w 2004 roku. Ma ono na celu przypomnienie o poszanowaniu symboli narodowych, upamiętnienie historii polskich barw i patriotycznych tradycji.

3 maja to Święto Narodowe obchodzone ku czci uchwalenia w 1791 roku, przez Sejm Czteroletni (Sejm Wielki) Ustawy Rządowej Rzeczypospolitej Obojga Narodów – znanej jako Konstytucja 3 maja. Dokument ten był pierwszą w Europie i drugą na świecie ustawą regulującą organizację władz państwa oraz praw obywateli. 3 maja również jest dniem ustawowo wolnym od pracy.

Co robić w weekend majowy 2024?

Sposobów na spędzenie weekendu majowego jest cała masa. Wiosną przede wszystkim dostępne są atrakcje, na które zimą nie można sobie pozwolić. Więc, nawet jeśli nigdzie nie wyjeżdżasz, zawężając plany do domowego zacisza – możesz spędzić ten czas kreatywnie i aktywnie, ładując energetyczne baterie przed powrotem do pracy i szkoły.

W maju, kiedy świat budzi się do życia, a przestrzeń wokół zazielenia, warto skorzystać z dobrodziejstw aktywności na zewnątrz. Aktywy wypoczynek podczas majówki 2024 to świetne rozwiązanie zarówno dla tych bardziej, jak i mniej zapalonych sportowców. Szczególnie, że weekend majowy to dobra okazja do spędzenia czasu na świeżym powietrzu, z dala od telefonu, telewizora, komputera i innych ekranów emitujących niebieskie światło.

Co robić w weekend majowy 2024? , propozycje dla miłośników aktywności:

 • wycieczka rowerowa,
 • piesza turystyka,
 • spacer po lesie,
 • żagle,
 • spływ kajakowy,
 • wspinaczka skałkowa,
 • rolki,
 • badminton.,
 • nordic walking,
 • grillowanie w rodzinnym gronie,
 • eksploracja miejskich zakątków,
 • gry terenowe – geocaching,

Gdzie na majówkę 2024?

Bałtyk nigdy nie zawodzi. Pomimo wysokich cen, które na północy Polski utrzymują się nawet poza sezonem wysokim – co roku tłumy turystów nadciągają nad morze. Chociaż pogoda jest tu mocno kapryśna, to spacer brzegiem plaży, nawet podczas majówkowego weekendu może być przyjemnością.

Dlatego pierwszą propozycją na weekend majowy są nadmorskie miejscowości. Świeże powietrze bogate w lecznicze pierwiastki, uspokajający szum fal i klimatyczne kurorty – nadmorskie miejscowości mają swój wyjątkowy klimat, który niemalże natychmiast rozkochuje w sobie przyjezdnych.

Majówka 2024 w Gdańsku – długi weekend na rowerze

Gdańsk położony w jednym z najbardziej atrakcyjnych regionów na mapie Polski, to prawdziwa perełka. Miasto zachwyca jednym z najcenniejszych zespołów zabytkowych w kraju, wspaniałą architekturą, sąsiedztwem bałtyckich plaż, doskonale rozbudowaną infrastrukturą rowerową i cieka historią.

Znajdziesz tu również ciekawe wydarzenia kulturowe, galerie, klimatyczne kawiarenki usytuowane w kamienicach, ale i wynajem na każdą kieszeń.

Co zobaczyć w Gdańsku?

Organizacja European Best Destinations, uznała Gdańsk za jedno z najbezpieczniejszych miejsc na urlop w 2020 roku.

Gdańsk to zagłębie atrakcji turystycznych, które chętnie eksplorują przyjezdni z całego świata. Miasto przyciąga morskimi akcentami i portową atmosferą. Piękna starówka, okoliczne parki, molo i doskonale zachowane zabytki to tylko namiastka atrakcji, jakie tu znajdziesz.

Majówka 2024 w Gdańsku, co zobaczyć:

 • Muzeum Historyczne, ratusz głównego miasta – czyli prawdziwa wizytówka miasta. Gotycko-renesansowy budynek pochodzi z późnego średniowiecza, a od XIV w. do 1921 roku był siedzibą władz miasta.
 • Pomnik Neptuna – sąsiad muzeum, który wyjątkowo pięknie wygląda wieczorem, w scenerii świetlnej. Neptun stoi w najbardziej reprezentacyjnej części Gdańska – na Długim Targu.
 • Ulica Długa i Długi Targ – Nazwa została nadana ul. Długiej i jej przedłużeniu – Długiemu Targowi – w związku z uroczystymi wjazdami polskich monarchów do miasta. Ti tutaj mieszą się charakterystyczne dla miasta piękne kamienice. Drogę Królewską wieńczy Brama Zielona prowadząca na Długie Pobrzeże.
 • Długie pobrzeże – deptak wypełniony kawiarenkami, pubami, kwiaciarniami i urokliwymi restauracjami. Scenerię jak z pocztówki dopełnią bramy wodne i statki, którymi można ruszyć w rejs.
 • Plaża w Gdańsku – być w Gdańsku i nie pójść na plaże, to jak być w Londynie i nie zobaczyć Big Bena. Najpopularniejszą z plaż jest położona na granicy z Sopotem plaża w Jelitkowie. Charakteryzuje się drobnym, złocistym piaskiem, a wzdłuż niej biegnie ścieżka rowerowa oraz deptak.
 • Bazylika mariacka w Gdańsku – największa w Europie świątynia zbudowana z cegieł, będąca przykładem sztuki gotyckiej. Budzi zachwyt majestatyką  a wnętrze skrywa liczne zabytki średniowiecznych mistrzów, jak „Pieta” czy „Piękna Madonna Gdańska” oraz dzieła późniejszych epok.

Majówka 2024 na Helu w krainie fok

Kolejną miejscowością nadmorską, na którą warto zwrócić uwagę podczas planowania majówki 2024, jest Hel.

Popularne miasteczko, będące rajem dla rowerzystów, kitesurferów i plażowiczów, położone jest na końcu Półwyspu Helskiego. Turystyczna atmosfera budzi się tu do życia już wiosną, wzdłuż Bulwaru Nadmorskiego i ulicy Morskiej. Miasto jest swoistą mieszanką turystycznego zgiełku na tle fascynujących pejzaży. W lasach dookoła Helu znajdziesz militarne zabytki z czasów II wojny światowej, a zbiory muzealne idealnie sprawdzą się na przerwę od plażowania i uzupełnienie wiedzy z zakresu historii Polski.

Majówka 2024 na Helu, co zobaczyć:

 • Cypel Helski – miejsce, gdzie „główny” Bałtyk spotyka się z wodami Zatoki Gdańskiej. Punkt zmienia lekko położenie w zależności od poziomu wody i prądów morskich.
 • Fokarium Stacji Morskiej – stanowiące część placówki naukowo-badawczej – Stacji Morskiej Instytutu Oceanografii Uniwersytetu Gdańskiego. Placówka dba o zachowanie populacji fok w Morzu Bałtyckim.
 • Latarnia Morska Hel,
 • Muzeum Obrony Wybrzeża – Muzeum opowiada o historii budowy Rejonu Umocnionego, niemieckiej rozbudowie w czasach II wojny światowej i działaniach polskiego wojska w czasach PRL. ,
 • Muzeum Rybołóstwa – w którym poznasz kulisy pracy rybaków z tej okolicy. 
 • Nadmorski Park Krajobrazowy,
 • Muzeum Kolei Helskich,
 • Park Wydmowy,

Odpoczynek w nadbałtyckim kurorcie – weekend majowy 2024 w Świnoujściu

Świnoujście to jedna z najczęściej odwiedzanych miejscowości na Pomorzu Zachodnim. Jest to najdalej wysunięte na północny zachód miasto w kraju, położone nad cieśniną Świną i Morzem Bałtyckim. To również jedyne miasto w Polsce, które leży na 3 dużych wyspach: Uznam, Wolin i Karsibór.

Świnoujście jako jeden z najpopularniejszych kurortów nadbałtyckich przyciąga turystów z całej Polski specyficznym nadmorskim klimatem i słynnym terminalem promowym, z którego regularnie kursują promy do Szwecji (Ystad i Trelleborg) oraz innych skandynawskich krajów. Miasto ze względu na swoje położenie nazywane jest „krainą 44 wysp”, a mnogość atrakcji, których tu uświadczysz, z pewnością nie pozwoli nudzić Ci się przez całą majówkę.

Majówka 2024 w Świnoujściu, co zobaczyć :

 • Podziemne miasto na wyspie Wolin – zespół baterii artylerii nabrzeżnej, podziemny kompleks schronów wzniesiony w latach 1936–1938 .
 • Latarnia morska,
 • Woliński Park Narodowy – polski park narodowy znajdujący się w województwie zachodniopomorskim, w środkowo-zachodniej części wyspy Wolin, pomiędzy Zatoką Pomorską i Zalewem Szczecińskim. Powierzchnia parku wynosi 10 937 ha.
 • Kapitanat Portu Świnoujście,
 • Promenada
 • Stawa młyny w kształcie wiatraka – jeden z głównych symboli miasta, stanowiący część oficjalnego logo miasta.

PAMIĘTAJ❗ Plaża w Świnoujściu to jedna z najszerszych i najpiękniejszych plaż w Polsce.

Majówka w górach – rzuć wszystko i jedź (nie tylko) w Bieszczady

Jeśli nie do końca odpowiada Ci nadmorska aura, a w dalszym ciągu zastanawiasz się gdzie poza domem spędzić długi weekend majowy 2024, odpowiedź jest prosta – góry. W góry warto wybrać się o każdej porze roku, ale jeśli pogoda dopisze – to wiosna może być tą najpiękniejszą. Kolorowe dywany kwiatów, szczyty skąpane w wiosennym słońcu i orzeźwiające górskie powietrze – scenariusz doskonały na długi weekend majowy.

Zobacz nasze propozycje na aktywną majówkę w górach.

Bieszczady – majówka z sarnami na polanach

Widoki w Bieszczadach długo nie pozwalają o sobie zapomnieć. Stykają się tutaj 3 granice: Polski, Ukrainy i Słowacji. Pasmo dzieli się na Bieszczady Zachodnie, które ulokowane są na stronie polskiej i ukraińskiej oraz na Bieszczady Wschodnie, które znajdują się jedynie po stronie ukraińskiej. Bieszczady do dziś przez niektórych uważane z niedostępne, dzikie i bezludne, mają bardzo dużo do zaoferowania, szczególnie jeśli cenisz sobie obcowanie z naturą, ciszę i spokój.

Co robić w Bieszczadach podczas weekendu majowego 2024? Przede wszystkim wdychać czyste powietrze i eksplorować otaczającą naturę. Szlaki górskie pozostają do Twojej dyspozycji cały rok, a weekend majowy w Bieszczadach to doskonałe rozwiązanie dla rodzinnego wyjazdu, wycieczki we dwoje i samotnej eskapady.

Majówka 2024 w Bieszczadach, co zobaczyć

 • Sanok – jedną z największych atrakcji w Sanoku jest niewątpliwie Muzeum Historyczne z bogatymi zbiorami ikon i dużą kolekcją dzieł Zdzisława Beksińskiego.
 • Lesko – rozwiązanie dla miłośników małych miasteczek o pięknej architekturze. Centrum miasta zdobi rynek otoczony kamienicami, w pobliżu którego ulokowany jest kościół parafialny p.w. Nawiedzenia NMP zbudowany w XVI w. Budowla charakteryzuje się barokowym wnętrzem i okazałym ołtarzem.
 • Muczne – wieś, w której w 1975 r. powstał tutajluksusowy ośrodek łowiecki Urzędu Rady Ministrów. Miejscowość to prawdziwe uosobienie ducha Bieszczad – urzeka tu cisza i spokój.Znajduje się tutaj duży hotel (część rządowego ośrodka z czasów PRL) oraz kilka gospodarstw agroturystycznych.
 • Ustrzyki Górne – wieś położona w Bieszczadzkim Parku Narodowym, nad potokiem Wołosaty. W niedalekiej odległości mieszą się tutaj liczne ścieżki przyrodnicze, historyczna i edukacyjne.
 • Lutowiska – jedna z najmniej zaludnionych wiosek w Polsce, co oznacza że z pewnością znajdziesz tu ciszę, spokój i beztrosko biegające sarny po zboczach dróg.
Obrazek posiada pusty atrybut alt; plik o nazwie bieszczady.jpg
Bieszczady, widok na Tarnicę

Majówka w Tatrach – wędrówki i podhalańskie smakołyki

Tatry to najwyższe pasmo w łańcuchu Karpat. Powierzchnia Tatr wynosi 785 km², z czego 175 km² leży w Polsce. Góry te przyciągają turystów przede wszystkim ze względu na swój urok, bogatą florę i faunę, infrastrukturę narciarską i doskonałe warunki do wędrówki górskiej.

Będąc w Tatrach podczas majówki 2024 masz okazję podziwiać tutejsze zabytki, zaplanować wycieczkę wyjątkowo pięknymi szlakami, skorzystać ze spływu kajakowego, lub przestrzeni do wspinaczki wytrzymałościowej. Pobyt w Tatrach to również dobra okazja do zapoznania się z tutejszą gastronomią. Specjały lokalnej kuchni, które rozsławiły region w całym kraju, to: scypek, żentyca, ser gazdowski, redykołki, bryndza podhalańska, moskol, zupa zoproska, kapusta po góralsku, tarcioki, czy jagnięcina podhalańska,

Majówka 2024 w Tatrach, co zobaczyć

 • Morskie Oko – Największe i uznawane za najpiękniejsze jezioro w Tatrach.
 • Giewont – symbol Zakopanego. Na znajdującym się na wysokości 1894 metrów szczycie Giewontu postawiony został w 1901 roku krzyż, będący obiektem pielgrzymek turystów z całej Polski
 • Rusinowa Polana – położona u podnóży Tatr. Szlak prowadzący na Rusinową Polanę i Gęsią Szyję jest dość łatwy nawet dla mało doświadczonych turystów, którzy po drodze mogą odpocząć w bacówce lub na Wiktorówkach. 
 • Sanktuarium Matki Bożej Jaworzyńskiej (na Wiktorówkach) – jedna z najbardziej popularnych atrakcji, słynąca z wody źródlanej, o uzdrawiających właściwościach.
 • Kasprowy Wierch – najczęściej odwiedzany w Tatrach polskich szczyt, liczący sobie 1978 metrów.
 • Dolina Chochołowska – szczególnie urokliwa właśnie wiosną, kiedy pokrywa się filetowym dywanem zakwitających krokusów.
 • Dolina Kościeliska – określana przez wielu jako najpiękniejsza dolina tatrzańska.

Weekend majowy w Górach Stołowych – raj dla rowerzystów

Ostatnią górską propozycją na majówkę 2024 jest pasmo w łańcuchu Sudetów Środkowych – Góry Stołowe. Są to nieliczne w Europie góry płytowe wypiętrzone ponad 30 milionów lat temu. Znajdziesz tu skalne formacje i labirynty, ale też najpiękniejsze szlaki na piesze wędrówki.

Góry Stołowe można podzielić na trzy części. Dwie z nich, skrajne, leża po naszej stronie granicy, a środkową część znajduje się za granicą z Czechami. Zdecydowanie najciekawsza część Gór Stołowych w Polsce znajduje się w województwie dolnośląskim, w okolicach Kłodzka. Tutaj również znajdziesz najwyższy szczyt – Szczeliniec Wielki oraz Labirynt Skalny – Błędne Skały.

Na terenie Gór Stołowych możesz też skorzystać z jednego ze szlaków rowerowych, o zróżnicowanych stopniach trudności. Tutejsze ukształtowanie terenu ma do zaoferowania atrakcyjne ścieżki, którymi w łatwy sposób możesz dotrzeć do najważniejszych atrakcji Parku Narodowego Gór Stołowych. Wyjątkowo dobrze sprawdzą się tutaj rowery górskie i trekkingowe. Będzie to wymarzony urlop dla miłośników aktywnego wypoczynku.

Majówka 2024 w Górach Stołowych, co zobaczyć:

Jak podaje oficjalny komunikat na stolowe.infopl.info, możesz skorzystać z jednego ze szlaków międzynarodowych:

 • Szlak rowerowy Rtyne (Czechy)-Karłów o długości 17 km na terenie Polski: przez Kudowę Słone, Kudowę Czermną, Pstrążną, Drogę Stu Zakrętów.
 • Szlak rowerowy im. T. G. Masaryka o długości 17 km na terenie Polski: Žd’árky (Czechy)-Náchod (Czechy), przez Pstrążną, Jakubowice, Kudowę Zdrój, Kudowę Czermną, Kudowę Słone.
 • Szlak Góry Stołowe o długości 50 km na terenie Polski: Tłumaczów-Malá Čermná, przez Radków, Wambierzyce, Studzienną, Polanicę Zdrój, Szczytną, Złotno, Kulin Kłodzki, Gołaczów, Dańczów, Kudowę Zdrój, Czermną.

Dostępne są też szlaki na terenie Parku Narodowego Gór Stołowych:

 • Szlak czerwony Szlak Ściany o długości 19 km na terenie Polski: Bożanow (Czechy)-Machov (Czechy), przez Radków, Skalne Grzyby, Karłów. Szlak biegnie zarówno po stronie czeskiej jak i polskiej, przez środek Parku Narodowego Gór Stołowych.
 • Szlak Szczeliniec o długości 23 km: pętla Karłów-Karłów, przez Pasterkę, Skalne Grzyby, Batorówek, Białe Skały. Szlak biegnie w całości przez Park Narodowy Gór Stołowych.

Jednak majówka 2024 w Górach Stołowych nie musi oznaczać jedynie wycieczek rowerowych. Dostępne są tu również liczne szlaki piesze, rozlokowane w samym centrum pięknych krajobrazów.

Cud natury – majówka 2024 z dziećmi na Mazurach

Mazury to symbol natury, jezior i aktywnego wypoczynku. Kraina geograficzna usytuowana w jednym z najpiękniejszych regionów Polski, ma do zaoferowania całkiem sporo na weekend majowy – szczególnie, jeśli wybieracie się w tym czasie na rodzinny wyjazd. Większość z miejscowości na Mazurach jest połączona koleją, jednak najłatwiej dostać się do tutaj samochodem.

Majówka 2024 na Mazurach z dziećmi, co zobaczyć:

 • Park Dzikich Zwierząt Kadzidłowo – ogród zoologiczny znajdujący się w Kadzidłowie w Puszczy Piskiej, na terenie Mazurskiego Parku Krajobrazowego.
 • Muzeum Indian – prywatne muzeum położone w Spytkowie, w którym podziwiać można stroje, broń, zabawki, indiańskie rękodzieła oraz przedmioty codziennego użytku.
 • Park Linowy Wiewióra – trasy dla maluchów w położonym nad jeziorem leśnym parku linowym z tyrolką i dużym basenem z piłkami.
 • Zagroda żubrów – na miejscu jest platforma widokowa, z której można oglądać żubry.
 • Konsulat Świętego Mikołaja,
 • Twierdza Boyen w Giżycku – twierdza w kształcie gwiazdy, będąca ważnym obiektem militarnym o znaczeniu strategicznym w XIX i pocz. XX w. Położona w zachodniej części Giżycka, na wąskim przesmyku między dwoma dużymi jeziorami mazurskimi – Kisajno i Niegocin.
 • Śniardwy –największe jezioro w Polsce.

W tak szerokim wachlarzu możliwości z pewnością każdy znajdzie coś dla siebie – dzieci aktywny wypoczynek, a Ty chwilę relaksu w jednym z najpiękniejszych zakątków Polski.

Jeśli jednak w Twoim przypadku weekend majowy jest nieco krótszy, niż 9 dni – zachęcamy do krótkiego wypadu w klimacie city break.

Takiego wyjazdu nie musisz planować z dużym wyprzedzeniem, a uroki miasta z pewnością nie pozwolą Ci się nudzić. Majówka 2024 to doskonały moment na szybki wypad do jednego z najciekawszych (a często i najpiękniejszych) miast w Polsce.

Majówkowy city break w Polsce

Chociaż city break zazwyczaj kojarzy się z europejskimi stolicami, to weekend spędzony w jednym z polskich miast z pewnością Cię nie rozczaruje. Niezależnie od tego, na który region kraju padnie Twój wybór – taka majówka może być ciekawa, aktywna i pełna atrakcji.

Warszawa, Kraków i Wrocław – to nasza propozycja na majówkowy city break w Polsce. Miasta, w których znajdziesz całą masę propozycji dla miłośników aktywności, imprezowiczów, singli, par, rodzin z dziećmi i tych, którzy zamiast zwiedzać wolą korzystać z uroków hotelowego SPA.

aerial photograph of people walking on town square
Warszawa

Organizacja majówki w klimacie city break nie należy do najtrudniejszych. Na samym początku określ na czym najbardziej Ci zależy – zwiedzanie miasta, czy relaks, odpoczynek i lokalna gastronomia. Chociaż taki miejski wypad na kilka dni, wiąże się z pewnymi kosztami, bez wątpienia w tym przypadku zaoszczędzić możesz na noclegu. Wybór spośród sporej ilości ofert hoteli, kwater prywatnych i hosteli, pozwoli Ci dopasować rodzaj zakwaterowania do indywidualnych preferencji i oczekiwań.

Planując nocleg, zarezerwuj taki obiekt, z którego będzie blisko do różnych atrakcji i ciekawych miejscówek, wartych zobaczenia w danej okolicy.

Długi weekend majowy 2024 za granicą – szybkie wakacje przed wakacjami

Jeśli jednak Polska to za mało, a zasada ograniczonego zaufania odnosi się również do prognozy pogody w naszym kraju, czas pomyśleć o majówce za granicą i wybrać się do jakiegoś europejskiego kraju. Duża dawka słońca z pewnością przyda się każdemu, a dzięki całkowicie zniesionym obostrzeniom praktycznie na całym świecie – nic Cię nie ogranicza.

Słoneczna majówka na Cyprze

Cypr to jeden z najlepszych pomysłów na wiosenne wakacje. Sezon wczasowy rozpoczyna się tutaj właśnie w kwietniu i maju i trwa aż do listopada. Możesz liczyć tutaj na stabilną pogodę pełną słońca i pozbawioną opadów, wysoką temperaturę i atrakcje w niższych cenach niż w środku sezonu.

aerial photography of seashore
Plaża na Cyprze

Średnia temperatura na Cyprze w dzień majowy to 23 st. C. Prawdopodobieństwo wystąpienia deszczu jest stosunkowo niskie, a wilgotność powietrza nie jest uciążliwa.

Ceny noclegów na Cyprze w maju będą oczywiście zależeć od wielu czynników, jak lokalizacja, standard, wyposażenie i rodzaj zakwaterowania, ale warto pamiętać, że maj jest poza wysokim sezonem, co oznacza że ceny noclegów są zazwyczaj niższe niż w okresie letnim.

Słowenia – majówka własnym samochodem

Słowenia to idealne rozwiązanie, jeśli wybierasz się na majówkę własnym samochodem. Jest blisko, ciepło, pysznie, pięknie i zielono. Według Google Maps trasa samochodem z Warszawy do Słowenii, to 10 godzin i 22 minuty podróży.

Lasy zajmują aż 50% obszarów Słowenii, a cała powierzchnia kraju, to zaledwie 20 151 km². Oznacza to, że podróż po Słowenii własnym samochodem nie będzie czasochłonna, a podczas weekendu majowego – nawet tego w skróconej formie – jesteś w stanie zobaczyć naprawdę dużo.

a church on a small island in the middle of a lake
Słowenia, widok na góry

Słowenia to również doskonała sieć dróg, która łączy ją ze wszystkimi sąsiadami: Austrią, Chorwacją, Węgrami i Włochami. Autostrady przecinają się tutaj w każdym możliwym kierunku, pozwalając na sprawne podróżowanie. Lokalne drogi są w dość dobrym stanie, ale problemem który często dotyka tu turystów, są tłumy na drogach. Słowenia to państwo tranzytowe, ale dzięki wprowadzeniu winiet i wyeliminowaniu bramek – nawet tiry przejeżdżające tędy do Chorwacji, Włoch, czy Austrii nie są zbyt dużym problemem.

Dania – majówka, która z pewnością Cię zaskoczy

Snując plany o majówce za granicą, często skupiamy się na kierunkach oczywistych, bardzo popularnych lub tez takich, które znamy. Biorąc jednak pod uwagę bogactwo kulturowe Europy, nie warto zamykać na inne rozwiązania. Tym bardziej, że mało oczywiste kierunki, mogą być tymi najprzyjemniej zaskakującymi.

Dania to najmniejszy kraj nordycki, znajdujący się w Północnej Europie. Znajdziesz tu liczne zabytki i wyjątkowe atrakcje, których nie świadczysz w żadnym innym mieście w Europie.

Szczególnie warta polecenia jest Wyspa Bornholm – niezwykłe miejsce, nazywane Majorką Północy, czarujące przyjezdnych łagodnym morskim klimatem, bujną roślinnością i szerokimi plażami.

assorted-color buildings near red boat docked on port during daytime
Dania, Kopenhaga

Na Bornholm bez problemu dostaniesz się z Polski – promem z Kołobrzegu lub ze Świnoujścia. Innym rozwiązaniem mogą być linie lotnicze oferująceloty do stolicy wyspy – Ronne. Poruszanie się po wyspie jest także bezproblemowe – wszędzie dotrzesz komunikacją miejską.

Majówka w Europie – zagraniczny city break

Europejskie miasta, które warto zwiedzić podczas tegorocznej majówki to: Madryt, Barcelona, Monachium, Londyn, Amsterdam, Paryż, Wiedeń, czy Nicea. Każde z nich znajduje się w odległości nie większej niż 4 godziny podroży samolotem, a spośród ofert tanich linii lotniczych z pewnością znajdziesz bilety w przystępnej cenie do każdej z destynacji.

body of water under white sky
Amsterdam

Europejskie zakątki miejskie kuszą imponującą architekturą, słonecznym niebem, lokalnymi przysmakami i gościnnością mieszkańców.

beach near road at daytime
Nicea

Wybierając zagraniczny city break na majówkę 2024, pamiętaj przede wszystkim o odpowiednim ubezpieczeniu turystycznym. Polisa zapewni Ci ochronę, dzięki której w sytuacji wypadku, potrzeby hospitalizacji, czy konsultacji ze specjalistą – możesz liczyć na pomoc i wypłatę odszkodowania. Aby jednak takie ubezpieczenie spełniało swoją rolę, powinno zawierać odpowiednie elementy.

Ubezpieczenie na majówkę 2024 – co powinno zapewniać?

Chociaż wyjazd majówkowy, nie jest typowymi wakacjami, to pamiętaj że do takiego rodzaju wypoczynku również warto odpowiednio się przygotować. Problematyczne sytuacje z reguły nie wybierają, a kiedy wydarzą się podczas urlopu – zazwyczaj bolą podwójnie. Poza tym, że nieplanowane zdarzenie może popsuć Ci plany, to może też „uderzyć” po kieszeni.

Jeśli dojdzie do sytuacji, w której będziesz musiał skorzystać z usługi medycznej, hospitalizacji lub konsultacji ze specjalistą, pamiętaj, że za granicą są one zazwyczaj droższe niż w Polsce. Niezbyt przydatna może okazać się też EKUZ, która zapewnia jedynie podstawową opiekę medyczną w danym kraju.

Obrazek posiada pusty atrybut alt; plik o nazwie Grafika-EKUZ-vs-polisa-turystyczna.jpg

Tylko odpowiednio dopasowane ubezpieczenie turystyczne jest gwarancją efektywnej pomocy i opieki podczas problematycznej sytuacji, która może Ci się przydarzyć za granicą. Aby jednak polisa spełniała swoją rolę, powinna zawierać konkretne elementy.

Polisa turystyczna na majówkę powinna zapewniać Ci:

 • Koszty leczenia i ratownictwa.
  Suma gwarantowana kosztów leczenia w ubezpieczeniu turystycznym zagranicznego kraju, nie powinna być niższa niż 30 000 euro dla kosztów leczenia oraz 5 000 euro dla kosztów ratownictwa.
 • Ubezpieczenie NNW.
  Jeśli podczas podróży zagranicznej przytrafi Ci się nieszczęśliwy wypadek, dzięki NNW możesz ubiegać się o odszkodowanie.
 • OC w życiu prywatnym.
  Zapewni Ci ochronę, jeśli  w trakcie wyjazdu nieumyślnie wyrządzisz szkodę innej osobie lub jej własności.
 • Assistance.
  W ramach ochrony Assistance możesz liczyć na wsparcie tłumacza, pomoc prawnika, organizację transportu medycznego do Polski, organizację powrotu innych uczestników podróży, organizację przyjazdu osoby bliskiej do chorego, czy pomoc na infolinii. 
 • Ubezpieczenie bagażu

Pamiętaj też aby zwrócić uwagę na odpowiednie rozszerzenia ubezpieczenia turystycznego, szczególnie jeśli planujesz jakieś aktywności, spożywania alkoholu lub cierpisz na chorobę przewlekłą:

 • Klauzula sportów wysokiego ryzyka
  Sporty ekstremalne i sporty wysokiego ryzyka są wyłączeniem odpowiedzialności w ubezpieczeniu podróżnym. Jeżeli nie rozszerzysz podstawowej umowy o odpowiednie ryzyko dodatkowe, towarzystwo ubezpieczeniowe może odmówić Ci kosztów pokrycia leczenia lub wypłaty odszkodowania.
 • Choroby przewlekłe
  Zwykle ubezpieczenie turystyczne nie chroni osób cierpiących na choroby przewlekłe. Towarzystwa w Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia (OWU) umieszczają informację, że turyści z tego typu schorzeniami muszą wykupić dodatkową ochronę.

PAMIĘTAJ❗ Klauzula alkoholowa jest obecnie w większości ofert wszystkich towarzystw ubezpieczeniowych, dlatego przed zakupem konkretnej polisy sprawdź dokładnie jej zakres.

Najlepszym sposobem na dopasowanie zakresu ochrony do indywidulanych wymagań i specyfiki wyjazdu, jest porównanie ofert dostępnych na rynku. W celu znalezienia ubezpieczenia najlepszego dla siebie, skorzystaj z kalkulatora ubezpieczeń turystycznych, za pomocą którego przed zakupem dokładnie zapoznasz się z zakresem ochrony, przejrzysz Ogólne Warunki Ubezpieczenia, a także wybierzesz cenę polisy, która najbardziej Ci odpowiada.

Ile kosztuje ubezpieczenie turystyczne na majówkę?

Ubezpieczenie na majówkę 2022 dla dwóch dorosłych osób
Ubezpieczyciel Zakres ubezpieczenia Cena
Allianz
Koszty leczenia
80 000 zł
Ratownictwo
50 000 zł
Bagaż
0 zł
37,40 zł
2 os. / 5 dni
Dodatkowo: NNW: 14 000 zł Ubezpieczenie od COVID-19 Sporty objęte polisą: 49
Signal Iduna
Koszty leczenia
92 629 zł
Ratownictwo
32 420 zł
Bagaż
0 zł
38,96 zł
2 os. / 5 dni
Dodatkowo: NNW: 15 000 zł Ubezpieczenie od COVID-19 Sporty objęte polisą: 83
AXA
Koszty leczenia
200 000 zł
Ratownictwo
200 000 zł
Bagaż
0 zł
39,00 zł
2 os. / 5 dni
Dodatkowo: NNW: 20 000 zł Ubezpieczenie od COVID-19 Sporty objęte polisą: 114 Zdarzenia pod wpływem alkoholu (za dopłatą)
Proama
Koszty leczenia
100 000 zł
Ratownictwo
100 000 zł
Bagaż
0 zł
45,00 zł
2 os. / 5 dni
Dodatkowo: Ubezpieczenie od COVID-19
Europa
Koszty leczenia
138 943 zł
Ratownictwo
23 157 zł
Bagaż
0 zł
46,00 zł
2 os. / 5 dni
Dodatkowo: NNW: 13 894 zł Ubezpieczenie od COVID-19 Sporty objęte polisą: 10
Ubezpieczenie na majówkę 2022 dla dwóch dorosłych osób
Allianz
37,40 zł 2 os. / 5 dni
Koszty leczenia
80 000 zł
Ratownictwo
50 000 zł
Bagaż
0 zł
Dodatkowo: NNW: 14 000 zł Ubezpieczenie od COVID-19 Sporty objęte polisą: 49
Signal Iduna
38,96 zł 2 os. / 5 dni
Koszty leczenia
92 629 zł
Ratownictwo
32 420 zł
Bagaż
0 zł
Dodatkowo: NNW: 15 000 zł Ubezpieczenie od COVID-19 Sporty objęte polisą: 83
AXA
39,00 zł 2 os. / 5 dni
Koszty leczenia
200 000 zł
Ratownictwo
200 000 zł
Bagaż
0 zł
Dodatkowo: NNW: 20 000 zł Ubezpieczenie od COVID-19 Sporty objęte polisą: 114 Zdarzenia pod wpływem alkoholu (za dopłatą)
Proama
45,00 zł 2 os. / 5 dni
Koszty leczenia
100 000 zł
Ratownictwo
100 000 zł
Bagaż
0 zł
Dodatkowo: Ubezpieczenie od COVID-19
Europa
46,00 zł 2 os. / 5 dni
Koszty leczenia
138 943 zł
Ratownictwo
23 157 zł
Bagaż
0 zł
Dodatkowo: NNW: 13 894 zł Ubezpieczenie od COVID-19 Sporty objęte polisą: 10

Wybierając ubezpieczenie turystyczne na majówkę 2024, pamiętaj przede wszystkim, aby to nie cena była decydującym elementem. Najważniejszy jest zakres ochrony, jaki gwarantuje polisy, ponieważ to od niego zależy, czy będziesz mieć możliwość starać się o zwrot kosztów leczenia, czy wypłatę ubezpieczenia.

Co warto wiedzieć?
 1. Majówka 2024 wypada w tym roku w poniedziałek, wtorek i środę.
 2. Północna część kraju, w tym flagowe miejscowości Trójmiasta należą do jednych z najdroższych pod względem cen wynajmu.
 3. Dobrym rozwiązaniem na majówkę 2024 z dziećmi jest urlop na wsi.
 4. Ubezpieczenie turystyczne na majówkę za granicą można kupić już od kilku złotych dziennie.
 5. Polisa turystyczna na majówkę powinna być dopasowana do indywidulanych potrzeb i kierunku wyjazdu.

Najczęściej zadawane pytania o wyjazd na majówkę

 1. W jakie dni jest majówka 2024?

  Majówka 2024 wypada w tym roku w środę, czwartek i piątek.

 2. Ile trwa majówka 2024?

  Biorąc jeden dzień wolny (2 maja = w czwartek), majówka może trwać 5 dni (od środy 1 maja).

 3. Czy 1 maja jest dniem wolnym od pracy?

  Tak, 1 maja jest dniem wolnym od pracy.

 4. Czy 2 maja jest dniem wolnym od pracy?

  Nie, 2 maja nie jest dniem wolnym od pracy.

 5. Czy 3 maja jest dniem wolnym od pracy?

  Tak, 3 maja jest dniem wolnym od pracy.

 6. Gdzie jechać na majówkę 2024 w Polsce?

  Majówka w Polsce może być bardzo ciekawym rozwiązaniem. Na terenie kraju każdy znajdzie coś dla siebie, a mnogość dostępnych atrakcji sprosta wymaganiom zarówno tych mniej, jak i bardziej zapalonych sportowców. Na majówkę 2024 w Polsce, można wybrać się do któregoś z polskich miast (Kraków, Warszawa, Wrocław, Poznań), nad morze (Gdańsk, Gdynia, Hel), w góry (Bieszczady, Beskidy, Tatry, Góry Stołowe) lub na Mazury.

 7. Gdzie jechać na majówkę 2024 za granicę?

  Wybierając zagraniczny kierunek na majówkę 2024, warto zastanowić się przede wszystkim gdzie będzie ciepło i słonecznie. Temperatura powyżej 25 stopni będzie na pewno będzie na Wyspach Zielnego Przylądka, Kubie, Dominikanie… ale także trochę bliżej: w Egipcie, Tunezji, na Cyprze i Malcie, Przyjemnym zaskoczeniem mogą okazać się również mało oczywiste kierunki na majówkę, jak kraje skandynawskie, czy Słowenia, Słowacja lub Czechy - gdzie szczególnie warto wybrać się własnym samochodem.

 8. Czy warto kupić ubezpieczenie na majówkę?

  Zawsze, przed każdą podróżą warto kupić ubezpieczenie - również przed majówką. Nawet jeśli urlop obejmuje tylko dni, warto pamiętać o odpowiedniej ochronie, szczególnie, że koszt ubezpieczenia turystycznego na majówkę jest niewielki, a polisę można mieć już od kilku złotych dziennie.

 9. Co obejmuje ubezpieczenie na majówkę?

  Ubezpieczenie na majówkę powinno być przede wszystkim odpowiednio dopasowane do indywidualnych potrzeb. Polisa powinna zapewniać koszty leczenia i ratownictwa, NNW, OC w życiu prywatnym, Assistance, a także rozszerzenia które pozwalają dopasować zakres ochrony do indywidualnych planów - klauzulę alkoholową, sporty ekstremalne i rozszerzenie chorób przewlekłych.

 10. Ile kosztuje ubezpieczenie na majówkę?

  Cena ubezpieczenia turystycznego zależy przede wszystkim od zakresu ochrony, ale najtańszą polisę do europejskiego kraju można mieć już 3,70 zł za dzień ochrony.

 11. Czy EKUZ wystarczy na majówkę 2024?

  Zdecydowanie nie. EKUZ zapewnia jedynie podstawowy zakres ochrony, w wyniku czego za wiele usług medycznych za granicą trzeba będzie zapłacić z własnej kieszeni. Najlepszą formą ochrony podczas zagranicznego wyjazdu jest ubezpieczenie turystyczne.

 12. Co to jest klauzula alkoholowa?

  Klauzula to jeden z elementów ubezpieczenia turystycznego, który uprawnia do organizacji usług Assistance i do zwrotu kosztów leczenia w wyniku nieszczęśliwego wypadku, do którego doszło nawet, kiedy ubezpieczony był pod wpływem alkoholu.

 13. Czy mogę kupić ubezpieczenie, które zapewni odszkodowanie za opóźniony lot?

  Tak, możliwe jest zakupienie ubezpieczenia z odszkodowaniem za opóźniony lot. Pamiętaj jednak, że podobnie, jak w każdym innym rodzaju ochrony, również i w tym ubezpieczyciele określają szereg wyłączeń takiej ochrony.  Przed decyzją o zakupie takiego ubezpieczenia zapoznaj się dokładnie z OWU, w którym zawarte są wszystkie zasady dotyczące odszkodowania w sytuacji, kiedy lot ostanie odwołany lub opóźniony.

Porównaj cenę ubezpieczenia turystycznego
Patrycja Pałka
Redaktor
Podróże to moja pasja. Piszę o turystyce w taki sposób, aby zachęcić czytelników do eksplorowania świata, ale i uczulić na bezpieczeństwo i odpowiedzialność. Tłumaczę kwestie związane z ubezpieczeniem turystycznym, podpowiadam lepsze rozwiązania i podsuwam ciekawe pomysły na wakacje, urlop, czy city break.

Oceń artykuł:

4.9/5 - (29 głosów)
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments