Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego a prywatne ubezpieczenie turystyczne

Opublikowano: 2017-05-16 (aktualizacja 2021-06-29, godz. 9:45)

Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego jest bezpłatną ochroną dla każdego obywatela Polski, który posiada prawo do korzystania z usług NFZ. Nie zawsze takie ubezpieczenie jest wystarczające i warto zastanowić się nad indywidualną polisą turystyczną. Sprawdź podstawowe różnice między EKUZ a prywatnym ubezpieczeniem i przygotuj się do wyjazdu za granicę.

Sezon wakacyjny rozpoczęty. Wielu z nas wyjeżdża na wakacje poza granice Polski i zastanawia się w jaki sposób zabezpieczyć siebie oraz swoja rodzinę na czas wyjazdu. Mamy dwie możliwości – wykupić prywatne ubezpieczenie turystyczne lub wyrobić sobie Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ), która działa na terenie wybranych krajów Europy.

Z tego artykułu dowiesz się:
Porównaj cenę ubezpieczenia turystycznego

Co to jest EKUZ?

Dokument, który uprawnia do korzystania z państwowej służby zdrowia na takich samych zasadach, jakim podlegają obywatele kraju, w którym przebywamy. EKUZ obowiązuje we wszystkich krajach Unii Europejskiej lub Europejskiego Stowarzyszenia Wolnego Handlu (UE/EFTA).

„Posiadanie Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ) nie ma charakteru obowiązkowego, niemniej jednak warto uzyskać ten dokument zawsze przed wyjazdem do innego państwa członkowskiego UE/EFTA. Karta EKUZ zapewnia poczucie bezpieczeństwa o tyle, że w razie konieczności skorzystania z opieki medycznej podczas pobytu zagranicą, okazując EKUZ lekarzowi, powinniśmy zostać potraktowani tak, jak osoba ubezpieczona w tym kraju. Za udzielone świadczenie pacjent nie powinien zostać obciążony kosztami, innymi niż koszty, które zgodnie z ustawodawstwem tego państwa ponoszą osoby w nim ubezpieczone. Należy pamiętać, że EKUZ stanowi gwarancję tego, że jej posiadacz skorzysta w państwie pobytu z takiego samego leczenia, w tym z procedur i stawek, jakie przewidziane są w odniesieniu osób ubezpieczonych w powszechnym/publicznym systemie ubezpieczeń zdrowotnych tego państwa.”

Działa na terenie: Austrii, Belgi, Bułgari, Chorwacji, Cypru, Czech, Danii, Estonii, Finlandii, Francji, Grecji, Hiszpanii, Holandii, Irlandii, Islandii, Liechtenstein, Litwy, Luksemburga, Łotwy, Malty, Niemiec, Norwegii, Portugalii, Rumunii, Słowacji, Słowenii, Szwajcarii, Szwecji, Węgier, Wielkiej Brytanii, Włoch.

Prywatna polisa turystyczna

Indywidualna forma zabezpieczenia w formie polisy ubezpieczeniowej zawierana w wybranym przez siebie zakładzie ubezpieczeń. Podobnie jak EKUZ polisa turystyczna ma charakter dobrowolny. Działa na podstawie Ogólnych Warunków Ubezpieczenia oraz przepisów kodeksu cywilnego. Zakres oraz sumy ubezpieczenia wybierane są przez osobę zawierającą ubezpieczenie. Może być zawarta w formie indywidualnej, rodzinnej bądź zbiorowej.

Jakie są różnice między tymi dwiema opcjami? Zobaczmy.

źródło: opracowanie własne

Zarówno EKUZ jaki i prywatne ubezpieczenie turystyczne mają swoje zalety i wady. Oby dwie opcje nie wykluczają się nawzajem (czytaj więcej na temat porównania karty EKUZ vs ubezpieczenia na podróż). W związku z tym wyjeżdżając do krajów Unii Europejskiej lub Europejskiego Stowarzyszenia Wolnego Handlu (UE/EFTA) zabezpieczmy się podwójnie. Będziemy mieć wtedy pewność, że nasz wyjazd jest chroniony nie tylko w  w ramach NFZ, ale i polisy prywatnej, w której zakres i sumy ubezpieczenia wybraliśmy sami.

Porównaj cenę ubezpieczenia turystycznego
Redakcja

Oceń artykuł:

Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments