Karaibskie wakacje na Dominikanie – co musisz wiedzieć przed wyjazdem na urlop?

Opublikowano: 2019-08-01 (aktualizacja 2021-07-05, godz. 1:56)

Dominikana położona jest na wyspie Haiti, którą w 1/3 zajmuje kraj o nazwie Haiti, a w 2/3 Dominikana. Jest to druga, po Kubie, największa wyspa na Morzu Karaibskim, a zarazem podróżnicze spełnienie wielu turystów.

Krajobrazy z turkusową, przejrzystą wodą, śnieżnobiałym piaskiem i wyrastającymi wprost z plaży pochyłymi palmami to jak ziszczenie raju na ziemi. Do tego bogata historia i liczne, sięgające nawet czasów kolonialnych, zabytki to dopełnienie tej niezwykłej podróży. Sezon turystyczny na Dominikanie trwa od listopada do marca oraz w lipcu i sierpniu. Planując wyjazd, warto wziąć pod uwagę, że panuje tu pora deszczowa i pora huraganowa. Porównaj cenę ubezpieczenia turystycznego

Pora deszczowa na Dominikanie trwa od maja do grudnia, jednak deszcze są zupełnie odmienne od polskich wielogodzinnych opadów i zasnutego na szaro nieba. Deszcze na Dominikanie są intensywne, krótkie, a po nich wychodzi piękne słońce, które szybko osusza wszystko dookoła.

Pora huraganowa na Dominikanie trwa od czerwca do listopada. Najgorsze warunki pogodowe na Dominikanie zazwyczaj notowane są na przełomie sierpnia i września.

Dominikana – atrakcje turystyczne, które MUSISZ zobaczyć

Park Narodowy Laguna Hoyo Azul – znajduje się w Punta Cana, popularnym ośrodku turystycznym, mieszczącym się na wschodzie wyspy. To jedno z najpiękniejszych przyrodniczo miejsc na całej Hawanie (nie licząc niebiańskich plaż). Spacerując po Hoyo Azul można podziwiać piękno tropikalnej dżungli, a przewodnik opowie o licznie występujących tu gatunkach ptactwa, zwierząt oraz egzotycznych roślinach. Wycieczkę wieńczy zjawiskowe szmaragdowe jezioro między skałami, do którego prowadzi urokliwa kładka. Rześka woda w jeziorze zachęca do schłodzenia się po spacerze, a okoliczny krajobraz jest wdzięcznym obiektem zdjęć. Wycieczka do Hoyo Azul często połączona jest z  wizytą w parku linowym na płaskowyżu.

Plaże w Punta Cana – bajeczne plaże Dominikany to przede wszystkim Punta Cana: biały, delikatny piasek, szmaragdowo-turkusowa woda o wręcz nierealnym odcieniu, palmy, dające przyjemny cień, pochylające się nad plażą. Do tego słońce i bezchmurne niebo. Ciężko oddać słowami urodę tego miejsca. Plaże regionu Punta Cana ciągną się aż 160 km. Nazwa „Punta Cana” dotyczy bowiem najdalej wysuniętego na wschód Dominikany przylądka oraz miejscowości.

Atrakcje turystyczne regionu Punta Cana to dwie plaże: Playa Punta Cana oraz Playa Macao, która według UNESCO jest najlepszą plażą na całych Karaibach. Na Playa Uvero Alto, najdalej wysuniętej na północy Punta Cana plaży, panują doskonałe warunki do windsurfingu, dzięki dużym powierzchniom otwartym i sporym falom. Aktywni turyści, którzy lubią siatkówkę, jazdę konną, kajakarstwo, kitesurfing oraz plażowe koncerty i imprezy powinni koniecznie udać się na Playa Cabeza de Toro. Na tej plaży zawsze dzieje się coś interesującego. Dodatkowo plaża jest niezwykle czysta, zadbana i bezpieczna, dzięki czemu została odznaczona certyfikatem Błękitnej Flagi. Organizując wakacje „Dominikana z dzieckiem”, warto udać się właśnie na Playa Cabeza de Toro.

Santa Barbara de Samana – turyści przybywają tu głównie po to, aby w wodach zatoki Bahia de Samana zobaczyć humbaki w ich naturalnym środowisku. Jednak Santa Barbara de Samana, zwana potocznie Samaną, ma znacznie więcej do zaoferowania. To urokliwe nadmorskie miasteczko z promenadą i usytuowanymi wzdłuż niej kolorowymi, zachwycającymi domami. Z Samany wyruszają wycieczki na Cayo Levantado, na najpiękniejszą plażę na wyspie. Określenie „najpiękniejsza plaża Dominikany” pojawia się wśród miejscowej ludności bardzo często. Trudno się dziwić, skoro wielu podróżników uważa, że to właśnie na Dominikanie znajdują się najbardziej zachwycające plaże świata.

Park Narodowy w Los Haitises – to wyjątkowe miejsce zwiedza się z wody, pływając małymi turystycznymi łódkami. Dookoła podziwiać można zachwycające gatunki fauny i flory, całe stada ptaków oraz starodawne malowidła w znajdujących się tu licznie jaskiniach.

Salto El Limon – słynne wodospady El Limon to stały punkt wycieczki na Dominikanie. Rzeczywiście wodospady są zachwycające, ale tylko wtedy, gdy wycieczka zostanie zorganizowana poza godzinami szczytu. Oglądanie wodospadów wśród tłumu turystów odbiera mu niestety urok. Warto tu przyjechać z samego rana – jeszcze przed upałem i innych podróżnikami.

Do El Limon turyści zazwyczaj dostają się na koniach, które prowadzą przewodnicy. Taką wycieczkę można wykupić już będąc w El Limon (taniej) lub w Las Terrenas. Droga do wodospadów jest mocno błotnista, szczególnie jeśli wcześniej padały deszcze (co w tropikach nie należy do rzadkości). Pokonanie jej pieszo jest możliwe, ale liczyć się trzeba z brodzeniem w błocie, czasem nawet do kolan.

Santo Domingo – stolica wyspy to przede wszystkim zachwycające, choć nieco zaniedbane, stare miasto pamiętające czasy kolonialne. UNESCO wpisało je na Listę Światowego Dziedzictwa. To najstarsze miasto na Karaibach i pierwsze miasto Nowego Świata. Zostało założone w 1496 r. przez Bartłomieja Kolumba, brata Krzysztofa Kolumba.

Znajduje się tutaj ponad 300 zabytków i atrakcji: kościoły i katedry (w tym katedra Najświętszej Maryi Panny – pierwsza katolicka katedra w Ameryce), pałace kolonialne, znajdujące się między wąskimi uliczkami place, Dom Kolumba, Pałac Narodowy, Basilica Menor (uznawana za najpiękniejszą budowlę miasta), promenada Malecon, Akwarium Narodowe z 90 akwariami i 3 tysiącami gatunków ryb, ogród zoologiczny, piękne parki miejskie, latarnia morska Faro de Colon (uznawana za mauzoleum Krzysztofa Kolumba) i wiele, wiele innych.

Wyspa Saona – jeśli wszystkie plaże Dominikany to te najpiękniejsze to przodować w nich muszą zdecydowanie plaże na Wyspie Saona. Licząca 110 km2 wyspa znajduje się na południu od Dominikany, a podróż na nią trwa od 30 minut (łodzią motorową) do 1,5 godziny (katamaranem). Obejmuje teren parku krajobrazowego East National Park, dlatego obowiązuje tu zakaz budowy hoteli. Dzięki temu wyspa zachowała swój dziewiczy charakter, pomimo dużej liczby turystów przypływających tu każdego dnia. Rajskie plaże, mielizny, naturalny karaibski basen, pochyłe palmy kładące się prawie na plaży i rozgwiazdy – to miejsce jest zachwycające i koniecznie trzeba je zobaczyć, będąc na Dominikanie.

Nurkowanie i sporty wodne – atrakcje turystyczne Dominikana oferuje w dużej mierze na wodzie, tj. surfing, kajakarstwo, pływanie na bananie, rowery wodne, snorkeling, nurkowanie z butlą. Woda jest tak ciepła, przejrzysta i turkusowa, że warto skorzystać z bogatej oferty sportów wodnych. Wiele z tych rozrywek jest zapewnionych nieodpłatnie dla turystów korzystających z hoteli w opcji all inclusive. Dla pozostałych można je zakupić niedrogo już na plaży.

Dominikana na własną rękę – ile to kosztuje?

Biorąc pod uwagę odległość, wielu turystów nie rozważa nawet opcji „Dominikana na własną rękę”, zakładając, że sam koszt biletów lotniczych bardzo zawyży sfinansowanie samodzielnej wycieczki. Jest w tym dużo prawdy, bowiem standardowe ceny lotów na Dominikanę z Polski wynoszą ok. 2800-3500 zł w zależności od sezonu i momentu w roku. A do tego zakładają 2 przesiadki i podróż trwającą nawet 30 godzin.

Jest możliwość samodzielnego dostania się na Dominikanę lotem czarterowym, ale w tej sytuacji należy liczyć się z ofertami last minute, kiedy to trzeba być elastycznym co do daty wyjazdu i być przygotowanym do spakowania się w kilka dni.

Polując na tańsze bilety, warto sprawdzić także loty z Niemiec bądź z Wielkiej Brytanii. Te potrafią być o kilkaset, a nawet tysiąc złotych tańsze. Jednak dochodzi wtedy koszt transportu do miejsca wylotu oraz opłacenie droższego niż w Polsce parkingu przy lotnisku (jeśli turysta porusza się samochodem).

Ceny noclegów na Dominikanie zwykle określane są jakie dość wysokie, jednak wszystko zależy od tego, jak ma przebiegać wyjazd – czy podróżującemu zależy na wysokim standardzie hotelu, czy woli spać w niedrogich pokojach w pensjonatach. W tej drugiej opcji koszt noclegu w pokoju dwuosobowym może wynieść nawet 120-150 zł, co już jest bardzo atrakcyjną ceną.

Ile kosztuje Dominikana z biurem podróży? Wyjazd all inclusive do hotelu 4-gwiazdkowego to ceny ok. 5 000 – 5 5000 zł za osobę. Pobyt w 5-gwiazdkowym hotelu wynosi ok. 6 000-6 500 zł od osoby. Przy czym należy mieć świadomość, że all inclusive na Dominikanie to zupełna inna jakość niż ten, do którego przyzwyczajeni są Europejczycy podróżujący do innych europejskich krajów bądź Tunezji, Turcji, Egiptu. Na Dominikanie w opcję all inclusive wliczony jest każdy możliwy rodzaj jedzenia serwowany niemal przez całą dobę, liczne atrakcje przy hotelu obejmujące także sporty wodne oraz doskonałe karaibskie alkohole.

Poniższa tabela przedstawia porównanie wycieczki: Dominikana na własną rękę a Dominikana z biurem podróży.

Dominikana, urlop, 2 osoby, 7 dni

Rodzaj wyjazduBilety lotniczeNoclegWypożyczenie auta + komunikacjaSuma
Dominikana na własną rękę6 500 zł/2 os. 1 500 zł1000 zł9 000 zł + wyżywienie
Dominikana z biurem podróży12 000 zł (all inclusive)1000 zł13 000 zł

Opracowanie własne

Wyliczenie samodzielnego wyjazdu nie zawiera kosztów wyżywienia, które należy samodzielnie oszacować i dodać do końcowej sumy.

Sumy te będą zależne od miejsca wylotu, sposobu dotarcia do lotniska, rodzaju wyżywienia, korzystania z płatnych atrakcji turystycznych. To, co na pewno warto podkreślić, to fakt, że wyjazd na Dominikanę można zorganizować możliwe niedrogo, w kwocie, która odpowiada pobytowi w popularnym kurorcie europejskim czy w Egipcie. Trzeba być wtedy przygotowanym na więcej ustępstw, np. spanie w mniej luksusowych warunkach, brak opieki polskojęzycznego rezydenta, konieczność samodzielnego przyrządzania bądź zakupywania posiłków. Jednak są to „mankamenty”, które mogą dodać wyprawie uroku.

Dominikana z dzieckiem – czy to dobra destynacja dla najmłodszych?

Dominikana z dzieckiem to świetny pomysł na wyjazd. Zarówno najmłodsze, jak i starsze pociechy będą zachwycone wyspą. Biały, delikatny piasek i ciepłe Morze Karaibskie o turkusowym odcieniu zachwycą dzieci kochające zabawy w wodzie.

Dominikana oferuje także szereg rozrywek, które z pewnością spodobają się najmłodszym uczestnikom podróży, m.in.:

  • Akwarium Narodowe w Santo Domingo – znajduje się tutaj aż 90 akwariów i ponad 3 tys. gatunków ryb. Feeria barw i kształtów zachwyci dużych i małych. Oglądać je można z podziemnego korytarza, z góry, z dołu, z boku, co tylko dodaje zwiedzaniu atrakcyjności.  
  • Ogród Zoologiczny w Santo Domingo – po terenie ogrodu można poruszać się kolejką wąskotorową, gdyż zwierzęta nie są zamknięte w klatkach i wybiegach, ale zapewnione są im możliwe naturalne warunki. Znajduje się tutaj m.in. staw z krokodylami, ptaszarnie.
  • Ocean World Adventure Park w Punta Cana – jeden z największych parków wodnych na Dominikanie. Można tu podziwiać pokazy lwów morskich, popływać z delfinami lub płaszczkami, pływać w jaskini oddzielonej szybą od tygrysów oraz nurkować z rurką w akwarium z piękną rafą koralową.

Dominikana a bezpieczeństwo – to musisz wiedzieć!

Na hasło „bezpieczeństwo Dominikana” można usłyszeć wiele skrajnych opinii. Miejscowi taksówkarze i hotelarze często przestrzegają turystów, że na wyspie jest bardzo niebezpiecznie i lepiej poruszać się taksówką oraz nie wychodzić poza teren hotelu. W hotelowych ogrodach można zresztą znaleźć tabliczki obwieszczające, że przekraczając ten teren, hotel nie może już zapewnić należytego bezpieczeństwa.

Przed wejściem do niektórych barów znajdują się tabliczki informujące o zakazie wchodzenia z bronią, a w popularnych miejscowościach turystycznych spotkać można wielu ochroniarzy i policjantów z bronią patrolujących okolice.

Ministerstwo Spraw Zagranicznych także ostrzega:

„Zalecane jest zachowanie ostrożności poza strzeżonymi terenami hoteli „all inclusive” w związku z zagrożeniem przestępczością pospolitą, której poziom jest wysoki. Strefy turystyczne i plaże są regularnie kontrolowane przez agencje ochrony. Przebywając poza strefami turystycznymi, nie należy nosić biżuterii, większej ilości gotówki, dokumentów, ani cennych rzeczy. Noclegi najlepiej zamawiać w hotelach położonych w centrach turystycznych. Cenne rzeczy i dokumenty należy deponować w sejfach hotelowych. Turyści zwiedzający wyspę mogą korzystać z hoteli w mniejszych miejscowościach, lecz nie powinni zabierać ze sobą rzeczy wartościowych.”

Od miejscowej ludności oraz podróżujących na własną rękę z plecakiem można z kolei usłyszeć, że bezpieczeństwo na Dominikanie można porównać do popularnych ośrodków i miast europejskich, tzn. jest względnie bezpiecznie w dzień, choć turysta powinien pilnować swoich cennych rzeczy, a spacery po podejrzanych okolicach w nocy nie są wskazane.

Dlatego przede wszystkim należy kierować się zdrowym rozsądkiem i być czujnym na to, co dzieje się dookoła. Dobrze jest zachować wzmożoną ostrożność, porównywalną do tej, jaka powinna towarzyszyć podczas każdej podróży zagranicznej.

Dominikana ubezpieczenie turystyczne – czy w raju jest potrzebne?

Czy wyjeżdżając na Dominikanę, należy wykupić ubezpieczenie turystyczne? Absolutnie tak! Nawet, jeśli wyjazd organizowany jest przez biuro podróży i w koszcie wycieczki zawarte jest ubezpieczanie. Warto mieć świadomość, że jest to zwykle podstawowa polisa, która nie zawiera wielu potrzebnych usług medycznych, a także opiewa na niewygórowane kwoty.

Ministerstwo Spraw Zagranicznych uczula, że leki na Dominikanie są niebywale drogie, dlatego rekomenduje się zabranie ze sobą własnych leków (muszą być przepisane przez lekarza) oraz środków opatrunkowych. Lekarze dominikańscy najczęściej liczą sobie wysokie opłaty jeszcze przed udzieleniem porady lub zbadaniem chorego. Utrudniony jest także dostęp do publicznej służby zdrowia. Gdyby zaszła konieczność transportu medycznego do Polski, kwota takiej usługi – z uwagi na odległość – jest astronomiczna.

Wszystkie te powodu skłaniają do jednego: konieczności wykupienia polisy turystycznej. Ta inwestycja potrafi uchronić przed ogromnymi kwotami, które należy pokryć w razie poważniejszego wypadku czy choroby podczas pobytu na Dominikanie.

Turystom z Europy zaleca się szczepiennie ochronne przeciw żółtej febrze, tężcowi, dyfterytowi, wirusowemu zapaleniu wątroby typu A i B, zapaleniu opon mózgowych typu A i C. Należy pić wyłącznie wodę butelkowaną, unikać podejrzanego jedzenia oraz stosować środki odstraszające komary (istnieje ryzyko zarażenia malarią).

Poniżej zestawienie 3 różnych polis turystycznych na Dominikanę. Propozycje zostały przedstawione na podstawie kalkulatora ubezpieczeń turystycznych na polisaturystyczna.pl, który pozwala szybko i sprawnie porównać ze sobą wszystkie dostępne polisy, wybrać najkorzystniejszą i zakupić ją przez internet.

Polisy turystyczne na Dominikanę

Zakres ochronyNajtańsza oferta - 5,96 zł zł/dzień (Uniqa)Najdroższa oferta – 20,19 zł/dzień (AXA Assistance)Oferta optymalna – 12,63 zł/dzień (AXA Assistance)
Suma ubezpieczenia200 000 zł40 000 000 zł600 000 zł
Ratownictwo200 000 zł40 000 000 zł600 000 zł
NNW20 000 zł150 000 zł50 000 zł
OC214 715,19 zł1 500 000 zł150 000 zł
Stomatolog900 zł2 000 zł1 600 zł
Bagaż-3 000 zł3 000 zł
AssistanceUsługi assistance w ramach kosztów leczenia – także telefonicznieAssistance pełnyUsługi assistance w ramach kosztów leczenia – w zakresie ubezpieczenie pomocy telefonicznej
Opóźnienie lotuO 6h – 75 zł za każdą godzinę, ale nie więcej niż 1500 zł

Źródło: polisaturystyczna.pl

Dominikana na Wakacje - Co warto wiedzieć?
  1. EKUZ nie działa na Dominikanie.
  2. MSZ zaleca Polakom wybierającym się na Dominikanę zakup dodatkowego ubezpieczenia turystycznego.
  3. Lekarze na Dominikanie chcą uiszczenia opłaty za usługę medyczną jeszcze przed jej udzieleniem.
  4. Ubezpieczenie turystyczne na Dominikanę można kupić już od 6 zł dziennie.
Porównaj cenę ubezpieczenia turystycznego
Kamil Sztandera
Redaktor
Redaktor ds. podróży i ekspert ds. ubezpieczeń turystycznych. Entuzjasta wycieczek rowerowych. Specjalizuje się w dziennikarstwie ekonomicznym. Prywatnie zainteresowany inwestowaniem i pomnażaniem oszczędności.

Oceń artykuł:

Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments