Bukmacher Mostbet to jedna z najbardziej znanych platform gier w Polsce, oferująca usługi w zakresie zakładów sportowych, e-sportu i gier kasynowych online. Strona bukmachera oferuje wysokie kursy, a także liczne bonusy i promocje, darmowe zakłady, darmowe spiny i szybkie wypłaty. Dzięki bonusom bez depozytu w Mostbet Twoja gra stanie się jeszcze bardziej opłacalna. Dodatkowo Mostbet posiada aplikację mobilną, która pozwala na zawieranie zakładów w dowolnym miejscu i czasie.
ZNAJDŹ NAJTAŃSZE UBEZPIECZENIE
Kontynent
Kraj

Szczepienia do egzotycznych krajów – jakie wybrać i ile kosztuje?

Redakcja

Zaktualizowano: 2023-01-19

Polacy coraz chętniej na cel swoich podróży wybierają egzotyczne kierunki. Afryka, Azja, czy Ameryka Południowa, kuszą pięknymi plażami i niezapomnianymi widokami. Planując egzotyczny wypoczynek, warto jednak dokładnie sprawdzić, jak wygląda kwestia szczepień.

Dla jakich kierunków szczepienia przed wyjazdem są obowiązkowe? Czy warto odwiedzić lekarza medycyny podróży i jak przygotować się do takiego wyjazdu? O tym piszemy w dzisiejszym artykule! 

Porównaj cenę ubezpieczenia turystycznego

Obowiązkowe szczepienia przed podróżą – gdzie są wymagane?

W przypadku niektórych egzotycznych kierunków poddanie się szczepieniu jest niezbędne. Oznacza to, że zaświadczenie o odbyciu szczepienia będzie konieczne do przekroczenia granicy. Dla bezpieczeństwa o szczepieniu należy więc pomyśleć już na kilka miesięcy przed wyjazdem.

Poniżej przygotowaliśmy praktyczne zestawienie kierunków oraz chorób, przeciwko którym szczepienia są obowiązkowe.

ChorobyPaństwa
Żółta gorączka (febra)Benin, Burkina Faso, Ghana, Gujana Francuska, Kamerun, Kongo, Mali, Niger, Republika Środkowo-Afrykańska, Ruanda, Senegal, Togo, Wybrzeże Kości Słoniowej, Zair
Szczepionka meningokokowa (A+C)Arabia Saudyjska, Armenia, Libia, Gambia
BłonicaGabon
TężecGabon
TężecGabon

UWAGA: Może zdarzyć się, że wjazd do krajów niewymienionych powyżej, także będzie wymagał szczepienia. Dotyczy to szczególnie osób, przekraczających granicę bezpośrednio z obszarów, gdzie występuje febra żółta.

Szczepienia zalecane – podróże do Azji, Ameryki i Afryki 

Szczepienia zaleca się także w przypadku innych kierunków niż te wymienione powyżej. Nie mamy tu jednak do czynienia z obowiązkiem, a właśnie z zaleceniem. W praktyce oznacza to, że bez zaświadczenia o szczepieniu przekroczymy granicę. 

Szczepienia zalecane są m.in. dla kierunków afrykańskich, azjatyckich i amerykańskich. Poniżej lista.

Szczepienia zalecane przed podrożą do Azji:

 • wirusowe zapalenie wątroby typu A,
 • wirusowe zapalenie wątroby typu B,
 • żółta gorączka, 
 • błonica, tężec i krztusiec,
 • dur brzuszny,
 • polio,
 • cholera,
 • zakażenia meningokokowe,
 • wścieklizna,
 • japońskie zapalenie mózgu,
 • kleszczowe zapalenie mózgu.

Szczepienia zalecane przed podrożą do Ameryki Południowej:

 • tężec i błonica,
 • żółta febra,
 • wirusowe zapalenie wątroby typu A,
 • wirusowe zapalenie wątroby typu B,
 • dur brzuszny,
 • choroba Heinego-Medina,
 • wścieklizna. 

Szczepienia zalecane przed podrożą do Afryki:

 • wirusowe zapalenie wątroby typu A,
 • wirusowe zapalenie wątroby typu B,
 • dur brzuszny,
 • choroba Heinego-Medina,
 • cholera.

UWAGA: W przypadku krajów afrykańskich wiele szczepień jest obowiązkowych. Wymienione one zostały w tabeli poświęconej szczepieniom obowiązkowym. 

Lekarz medycyny podróży – dlaczego warto pójść do lekarza przed podróżą?

Planując wyjazd do egzotycznego kraju, wizytę u lekarza zdecydowanie należy umieścić na liście rzeczy do zrobienia. Zanim udamy się jednak do lekarza specjalisty (medycyny podróży), warto odwiedzić swoją poradnię pediatryczną i wykonać kopię karty szczepień z dzieciństwa. Może się okazać, że niektóre szczepienia przebyte w dzieciństwie nadal są ważne (np. błonica, tężec, polio, czy WZW A+B). W takich przypadkach wystarczy jedynie dawka przypominająca. Aby sprawdzić, czy organizm wciąż jest odporny na konkretne choroby, można wykonać badania krwi. 

Do lekarza medycyny podróży (medycyny tropikalnej) należy pójść już z kartą szczepień. Najlepiej zrobić to na kilka tygodni przed planowanym wyjazdem. Niektóre szczepionki zaczynają działać dopiero po pewnym czasie od chwili podania, inne zaś wymagają kilku dawek.

Tylko lekarz medycyny podróży może udzielić pewnych informacji na temat zalecanych lub obowiązkowych szczepień. Tylko lekarz może także ostatecznie rozwiać wątpliwości co do obowiązku zaszczepienia się lub jego braku. Specjalista wyjaśni także, jakie leki najlepiej wziąć ze sobą, aby zabezpieczyć się przed chorobami tropikalnymi. Poradnie medycyny podróży wydają też niezbędny dokument, czyli Międzynarodową Książeczkę Szczepień (opcjonalnie można ją uzyskać także w specjalnych punktach szczepień). 

W trakcie wizyty lekarz medycyny podróży przeprowadzi dość standardowy wywiad. Zapyta m.in. o kraj, do którego się wybieramy, termin podróży, planowane aktywności, przebyte choroby lub choroby przewlekłe, przyjmowane leki, przyjęte szczepionki, alergie lub ciążę. Absolutnie nie ma się czego obawiać – taka wizyta oszczędzi dużo niepotrzebnego stresu w trakcie samego wyjazdu. 

Jak przygotować się do egzotycznej podróży?

Szczepienia są bardzo ważnym elementem przygotowań do zagranicznej podróży. Podróżnik musi jednak zadbać o więcej elementów. Przed wyjazdem należy przede wszystkim:

 • wykonać niezbędne badania zlecone przez lekarza (dotyczy szczególnie osób przewlekle chorych),
 • przygotować listę lekarstw do zabrania (a opcjonalnie także środków higienicznych),
 • sprawdzić ważność paszportu i ewentualnie innych dokumentów (np. wizy),
 • potwierdzić niezbędne rezerwacje,
 • zapoznać się z podstawowymi obyczajami egzotycznego kraju – nawet drobne gesty mogą znaczyć zupełnie co innego niż w naszej kulturze,
 • zakupić dobre ubezpieczenie turystyczne.

Jak wybrać ubezpieczenie turystyczne na wyjazd w egzotyczne kraje?

Dobra polisa turystyczna jest wręcz niezbędna w trakcie każdej egzotycznej podróży. To właśnie ubezpieczenie uchroni nas przed koniecznością zapłaty z własnej kieszeni za ewentualne leczenie w trakcie wyjazdu. Umożliwi również otrzymanie odszkodowania w razie nieszczęśliwego wypadku i uzyskanie szybkiej pomocy.

Aby wybrać ubezpieczenie, należy przede wszystkim przeanalizować swoje potrzeby. Czy planujemy spędzać czas aktywnie, czy może jedynie relaksować się na plaży? Czy chcemy spróbować jakichś sportów ekstremalnych? Czy planujemy przemieszczać się pomiędzy krajami? Warto dokładnie zastanowić się, jakie ryzyka może generować nasza podróż… a następnie znaleźć polisę, która nas przed nimi ochroni. Dzięki naszej porównywarce ubezpieczeń to łatwiejsze niż kiedykolwiek. 

Minimalny zakres ryzyk, który powinna obejmować naprawdę dobra polisa turystyczna na egzotyczny wyjazd, to:

 • Koszty leczenia. Dzięki temu ryzyku ewentualne koszty leczenia turysty, również w placówkach prywatnych, pokryje towarzystwo ubezpieczeniowe. Czym wyższa suma kosztów leczenia, tym lepiej! 
 • Ubezpieczenie NNW. Zapewni wypłatę odszkodowania, gdy turysta padnie ofiarą nieszczęśliwego wypadku. 
 • Koszty ratownictwa. Dzięki nim, w razie kryzysowej sytuacji, podróżnik nie będzie musiał pokrywać wydatków na akcję ratowniczą.
 • OC w życiu prywatnym. Chroni przed finansowymi skutkami wyrządzenia szkody osobie trzeciej.  
 • Assistance. Gwarantuje szybką pomoc (np. tłumacza, czy prawnika).

Dobre ubezpieczenie turystyczne zwiększa poczucie bezpieczeństwa i komfortu uczestników zagranicznej podróży. Nie warto ryzykować – koszt ubezpieczenia to zwykle kilkanaście-kilkadziesiąt złotych. W przypadku egzotycznych destynacji bezpieczeństwo powinno być absolutnym priorytetem

Co warto wiedzieć?
 1. Aby móc odwiedzić niektóre kraje, należy posiadać zaświadczenie o zaszczepieniu się przeciwko wybranym chorobom.
 2. Należą do nich głównie państwa egzotyczne Afryki, Azji czy Ameryki Południowej.
 3. Przed taką podróżą warto odwiedzić lekarza medycyny podróży.
 4. Można wykonać też dodatkowe szczepienia, nieobowiązkowe, ale zalecane dla danego rejonu świata.
Porównaj cenę ubezpieczenia turystycznego
Redakcja

Oceń artykuł:

5/5 - (2 głosy)
Subscribe
Powiadom o
1 Komentarz
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Grazyna
3 lat temu

Dobrze, że są miejsca takie jak [**tu była reklama**wymoderowano**] we Wrocławiu, w których bez problemu można się zaszczepić na choroby tropikalne. Lekarze przed szczepieniem przeprowadzają niezbędne badania. Po szczepieniu dużo spokojniej podróżuje, bez obaw, że dopadną mnie jakieś zakaźne choroby.