ZNAJDŹ NAJTAŃSZE UBEZPIECZENIE
Kontynent
Kraj

5 powodów, aby kupić ubezpieczenie assistance na wakacje

Opublikowano: 2017-09-01 (aktualizacja 2023-01-19, godz. 10:02)

5/5 - (2 głosy)

Ubezpieczenie w podróży to postawa dobrze przygotowanego turysty. Stanowi zabezpieczenie, które pozwoli uniknąć olbrzymich wydatków na leczenie i hospitalizację oraz umożliwi sprawne uzyskanie pomocy. Jest to szczególnie istotne podczas wyjazdów zagranicznych. Jednym z ważniejszych składowych ubezpieczenia turystycznego jest Assistance, często mylnie traktowane wyłącznie w kategorii pomocy drogowej. Czym więc jest ubezpieczenie Assistance i dlaczego warto je wykupić przed wakacjami? Porównaj cenę ubezpieczenia turystycznego

Assistance podróżne za granicą – co to jest?

Ubezpieczenie Assistance zazwyczaj kojarzy się z pomocą w podróży ograniczającą się do holowania auta czy podstawienia auta zastępczego. Taki wariant Assistance został upowszechniony w Polsce, ale warto wiedzieć, że jest to dużo szersze zabezpieczenie.
Assistance stanowi składową kosztów leczenia i oferuje ubezpieczonej osobie pomoc w wielu różnorodnych kłopotliwych sytuacjach. Zazwyczaj wersja standardowa Assistance jest uwzględniona w każdym ubezpieczeniu, nawet najtańszym.

Dla pełniejszej ochrony dobrze jest wybrać polisę z bogatszym pakietem Assistance lub dobrać interesujące rozszerzenia.

Pamiętaj! Wybierając wariant Assistance, zwróć uwagę jakie są ograniczenia dotyczące holowania auta. Często jest to np. 150 km/350 km/650 km.

Ubezpieczenie turystyczne, z dobrym wariantem Assistance, to podstawa wyjazdów zagranicznych, zarówno w obrębie Unii Europejskiej, jak i w dalsze zakątki świata. Fakt dostępu do bezpłatnej podstawowej opieki medycznej w UE nie gwarantuje niestety, że w razie wypadku czy choroby nie zapłacimy za pomoc ani złotówki. Usługi specjalistów czy hospitalizacja dostępne są dla zagranicznych turystów na takiej samej zasadzie, jaka obowiązuje obywateli danego kraju wchodzącego w skład UE. Jeśli w danym kraju np. usługa ratownictwa jest pełnopłatna, mimo ubezpieczenia, to polski turysta także będzie musiał ją sfinansować z własnych środków. Posiadanie Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ) nie ma tu znaczenia.

Ubezpieczenie Assistance – dlaczego warto je mieć na wakacjach?

1. Holowanie auta/auto zastępcze

Niekiedy decydujemy się na wyjazd zagraniczny, korzystając z dojazdu własnym samochodem. Tak dzieje się w przypadku wielu popularnych kierunków jak Chorwacja, Włochy, Austria czy Francja. Podróż własnym samochodem to duża niezależności i komfort, ale też ryzyko pewnych zagrożeń. Jednak zamiast się nimi stresować, lepiej dobrze przygotować się do podróży. Wtedy nawet w kłopotliwej sytuacji, uzyskamy pomoc a wakacje nie będą zmarnowane.

Ubezpieczenie z bogatym pakietem Assistance zapewni pomoc w przypadku uszkodzenia samochodu w podróży (usterki czy wynikłego z kolizji drogowej), kradzieży auta, uszkodzenia opon, braku paliwa czy szeregu innych okoliczności, które uniemożliwią dalszą podróż.

Może zdarzyć się tak, że mimo świetnego samochodu i wizyty u mechanika przed wyjazdem, i tak samochód się zepsuje. W takiej sytuacji wystarczy telefon do ubezpieczyciela, który zapewni najbardziej optymalne rozwiązanie: holowanie auta do warsztatu, udostępnienie auta zastępczego, nocleg na czas naprawy auta, samochód z kierowcą, który zabierze rodzinę do wskazanego punktu itp.

2. Pomoc prawnika i tłumacza

Jeśli niedostateczna znajomość języka obcego powstrzymuje cię przed wyjazdem za granicę, pakiet Assistance jest dokładnie tym, czego potrzebujesz. W razie potrzeby, otrzymasz bezpłatną pomoc tłumacza, który pomoże Ci, np. podczas wizyty w szpitalu, gdy trzeba rozmawiać w obcym języku na niełatwe tematy medyczne lub gdy zdarzy się wypadek i zajdzie konieczność składania zeznań na komisariacie.

Warto też mieć na uwadze, że podstawowa znajomość języka obcego może okazać się wystarczająca, aby zamówić obiad w knajpie lub spytać o drogę, ale już niekoniecznie, gdy będzie trzeba rozmawiać z urzędnikiem lub policjantem, gdzie niedostateczna znajomość języka może skutkować niezałatwieniem istotnej sprawy. Jednym słowem, za granicą możliwość skorzystania z pomocy tłumacza, który wyręczy nas w trudnej sytuacji, jest bezcenna.

W pakiecie Assistance znaleźć można także pomoc prawnika, który wesprze w sytuacji problemów z prawem, wypadku, zgubienia dokumentów, problemów z wyjazdem z kraju czy innej trudnej sytuacji.

3. Transport poszkodowanego do kraju

Ubezpieczenie Assistance zapewnia medyczny transport poszkodowanego do domu w sytuacji, gdy inna podróż jest niemożliwa. To ważny aspekt, bo nierzadko po wypadku czy chorobie zalecenie lekarskie wykluczają możliwości kilkugodzinnej jazdy samochodem osobowym.

Assistance pokrywa również koszty przewiezienia zwłok do kraju. O ile oczywiście nikt nie chce brać pod uwagę najgorszego, to warto mimo wszystko zadbać o rodzinę, która w takiej sytuacji zmuszona byłaby wyłożyć bardzo duże środki finansowe na transport zwłok. Zwłaszcza jeśli podróżny przebywał w miejscu oddalonym o tysiące kilometrów od domu.

4. Akcja ratownicza

W Polsce pomoc GOPR i TOPR jest świadczona w ramach NFZ, więc łatwo można ulec złudzeniu, że zawsze w górach ratownicy pomagają za darmo. Nic bardziej mylnego.

Polska jest pod tym względem wyjątkiem. Już w sąsiadującej Słowacji usługa ratownictwa jest pełnopłatna i pokrywana przez poszkodowanego, bez znaczenia czy wypadek był konsekwencją złych warunków pogodowych, przypadku czy nieroztropnego zachowania turystów.
Należy mieć tego świadomość i wybierając się w polskie góry, z możliwością przemieszczenia się na słowacką stronę, koniecznie zadbać o ubezpieczenie z bogatym pakietem assistance.

Nikomu nie trzeba przypominać, że pomoc ratowników górskich z wykorzystaniem profesjonalnego sprzętu, w tym helikoptera i skuterów śnieżnych, to ogromny koszt.

5. Kierowca zastępczy

Wypadek czy choćby złamana noga może skutecznie uniemożliwić Ci powrót do domu z urlopu, na który wybrałeś się własnym autem. I z takiej sytuacji ubezpieczyciel pomoże Ci wybrnąć w najlepszy możliwy sposób. Gdy nie możesz samodzielnie prowadzić samochodu, zostanie wysłany do Ciebie kierowca, który poprowadzi pojazd za Ciebie. Wszystko po to, aby umożliwić Ci bezpieczny i komfortowy powrót do kraju, bez konieczności pozostawiania swojego samochodu za granicą.

Plusów posiadania ubezpieczenia Assistance jest znacznie więcej. Pokrótce wymienić można również:

  • możliwość dowiezienie niezbędnych leków,
  • organizacja i pokrycie dodatkowych kosztów zakwaterowania w celu rekonwalescencji,
  • pomoc w sytuacji zagubienia/kradzieży kart płatniczych,
    pomoc w odzyskaniu danych z kart pamięci komputera, aparatu czy telefonu,
  • pomoc w razie utraty dokumentów,
  • organizacja i pokrycie kosztów podróży osoby towarzyszącej, w przypadku gdy Ubezpieczony ze względu na stan zdrowia jest transportowany do Polski.

Dla kogo Assistance w ubezpieczeniu turystycznym?

Jeśli przed podróżą zagraniczną powstrzymuje cię obawa przed niespodziewaną sytuacją, nagłą chorobą czy wypadkiem, to Assistance w ubezpieczeniu turystycznym jest rozwiązaniem idealnym.

Boisz się kradzieży za granicą i jak poradzisz sobie, gdy odkryjesz, że nie masz dokumentów i kart płatniczych? Nie wiesz, co robić w takiej sytuacji, gdzie się zgłosić, kogo prosić o pomoc?

Wyjeżdżasz z dziećmi i martwi cię sytuacja, w której ty chorujesz, a dziećmi nie ma się kto zająć?

Jesteś jedynym kierowcą w rodzinie i nie wiesz, co miałbyś zrobić, gdyby ze względów zdrowotnych, niemożliwy stał się powrót zza granicy autem, np. złamiesz nogę na urlopie?

Na wszystkie te obawy rozwiązaniem jest ubezpieczenie Assistance. Szczególnie warto je kupić jeśli:

  • jedziesz z dzieckiem bez drugiej osoby dorosłej
  • jesteś jedynym kierowcą, a plan podróży zakłada dojazd autem
  • nie masz doświadczenia w podróżowaniu i nie wiesz, co robić, np. gdy linie lotnicze zgubią twój bagaż
  • tracisz głowę w stresujących sytuacjach, szczególnie za granicą
    nie mówisz po angielsku dostatecznie dobrze, aby poradzić sobie w sytuacjach formalnych, np. w szpitalu, na komisariacie itp.

✈ Przykład z życia naszego klienta:

Pan Robert z żoną i dwójką dzieci wyjechali własnym autem do Chorwacji. Jeżdżą co roku, więc taka podróż nie była dla nich nowością. Zawsze też dbają, aby cała rodzina posiadała pełne ubezpieczenie w razie niespodziewanych sytuacji za granicą. W tym roku wyjątkowo się przydało i to z nawiązką. Pan Robert złamał nogę i bark podczas nieszczęśliwego upadku na rowerze. Niemożliwym był powrót samochodem do kraju, a jego żona nie posiada prawa jazdy. Dzięki dobremu Assistance w ubezpieczeniu turystycznym ubezpieczyciel zapewnił transport zastępczy do miejsca zamieszkania, a także odwiezienie samochodu do kraju.

Polacy doceniają komfort, jaki daje im ubezpieczenie assistance i w 2021 r. z assistance skorzystało aż 3,14 mln Polaków, trzy razy więcej niż 10 lat wcześniej – wynika z badania przeprowadzonego przez ISPOS. Przykład Pana Roberta pokazuje, że dobre assistance pomaga z powodzeniem wybrnąć nawet z trudnej sytuacji, pozwalając na udany urlop.

Co ubezpieczyciel gwarantuje w ramach Assistance?

Każdy ubezpieczyciel indywidualnie określa zakres pomocy udzielanej w ramach assistance w ubezpieczeniu turystycznym. Poszczególne oferty najłatwiej porównać, korzystając z Kalkulatora ubezpieczeń turystycznych – wystarczy wypełnić krótki formularz, zbierający informacje o celu podróży, aktywnościach i podstawowych danych osobowych, a system wygeneruje oferty ubezpieczeń.

Poniżej prezentujemy szeroki zakres pomocy assistance w ubezpieczeniu turystycznym AXA Assistance:

AXA Assistance, cena: 8,47 zł/dzień, KL: 600 000 zł, usługi assistance w ramach kosztów leczenia, w zakresie również ubezpieczenie pomocy telefonicznej:

  • Badania niezbędne do postawienia diagnozy
  • Konsultacje lekarskie
  • Hospitalizacja
  • Środki medyczne
  • Usługi stomatologiczne
  • Transport ubezpieczonego z i do placówki medycznej
  • Transport między placówkami
  • Ratownictwo
  • Transport do kraju stałego zamieszkania
  • Transport do miejsca zamieszkania
  • Przedłużony pobyt za granicą + pokrycie kosztów zakwaterowania i wyżywienia (jeśli z powodów zdrowotnych niemożliwy był powrót w pierwotnie zaplanowanym terminie)
  • Transport zwłok oraz zakup trumny
  • Transport i pobyt osoby bliskiej wezwanej do towarzyszenia małoletniemu
  • Pobyt osoby wezwanej do ubezpieczonego (jeśli ubezpieczony musi być hospitalizowany więcej niż 10 dni)
  • Całodobowy dyżur Centrum Pomocy Assistance
  • Ubezpieczenie na wypadek kwarantanny lub izolacji
  • Przedłużony pobyt ubezpieczonego za granicą
  • Transport do kraju stałego zamieszkania
  • Opóźnienie bagażu
  • Opóźnienie lub odwołanie lotu
  • Tłumaczenia telefoniczne
  • Pomoc prawna
  • Lifestyle assistance (rezerwacja hotelu, zakupów biletów na imprezę kulturalną itp.)
  • Pomoc dla zwierząt.

✈ Przykład z życia naszej klientki:

Pani Monika wyjechała z rodziną na wakacje do Włoch. Podczas podróży obydwoje z mężem zachorowali na COVID-19, musieli być hospitalizowani. Ubezpieczyciel w ramach usługi assistance zapewnił przyjazd babci dzieci w celu opieki podczas nieobecności rodziców. TU pokryło koszt przylotu, zakwaterowania i powrotu do Polski bliskiej osoby.

Opcje pozamedyczne w Assistance na wakacje

Poza usługami stricte medycznymi w ramach ubezpieczenia assistance możemy również liczyć na pomoc w zakresie:

Assistance pozamedyczny
pomoc prawna
tłumacz
pomoc w przypadku kradzieży lub utraty dokumentów
przekazanie ważnej wiadomości osobie wskazanej w kraju
kontynuacja podróży
opieka nad nieletnimi dziećmi
pomoc finansowa
dosłanie niezbędnych rzeczy osobistych
zakwaterowani w trakcie rekonwalescencji

źródło: opracowanie własne

W większości są to elementy wariantów rozszerzonych assistance, ale bez wątpienia gdy znajdujemy się w sytuacjach podbramkowych są one naprawdę na wagę złota.

Co powinno zawierać ubezpieczenie turystyczne?

Ubezpieczenie na wyjazd zagraniczny ma zapewnić możliwie pełną ochronę w sytuacji wypadku, choroby, uszkodzenia mienia czy zdrowia osoby trzeciej i szeregu innych, trudnych do przewidzenia sytuacjach.

Najważniejsze aspekty ubezpieczenia to:

  • Ubezpieczenie kosztów leczenia – najważniejsza pozycja w polisie podróżnej. Na wyjazdy w obrębie Europy suma gwarantowana KL powinna wynosić co najmniej 300 000-500 000 zł, poza Stary Kontynent – powyżej 500 000 zł. Im dalsza destynacja, tym wyższe powinny być KL ujęte w ubezpieczeniu. Należy także zwrócić uwagę na koszty leczenia w danym kraju – jeśli opieka medyczna jest bardzo droga, tym bardziej należy pomyśleć o wysokich sumach KL.
  • Assistance – w ubezpieczeniu turystycznym zazwyczaj wynosi tyle, ile koszty leczenia, a w jego skład wchodzi wiele form pomocy: transport medyczny do kraju, przyjazd osoby bliskiej, pomoc prawnika, pomoc tłumacza itp.
  • Ubezpieczenie bagażu – zgubiony lub opóźniony bagaż to częsty problem, a posiadając ubezpieczenie bagażu, uzyskamy stosowne odszkodowanie, które pozwoli pokryć koszty kupionych ubrań i rzeczy na wyjeździe.
  • OC – pozwoli pokryć koszty szkody na mieniu lub zdrowiu osoby trzeciej, które spowodowała osoba ubezpieczona. Bez względu czy chodzi o uszkodzony rower, samochód, narty czy pokrycie kosztów wizyty u specjalisty, rehabilitacji – ubezpieczyciel pokryje koszty.
  • NNW – ubezpieczenie od następstw nieszczęśliwych wypadków zapewni wypłatę odszkodowania w przypadku uszczerbku na zdrowiu oraz pokryje koszty rehabilitacji.
  • Możliwość rozszerzeń – dużą zaletą ubezpieczenia turystycznego jest ochrona w szczególnych sytuacjach, a tym samym możliwość indywidualizacji ubezpieczenia, np. poprzez wykupienie rozszerzenia o choroby przewlekłe, uprawianie sportów ekstremalnych, wypadki i choroby pod wpływem alkoholu.

Ważne jest, aby ubezpieczenie posiadało odpowiednio wysokie sumy gwarantowane, przede wszystkim kosztów leczenia, ale też pozostałych składowych. Niewielkie sumy mogą nie być wystarczające na pokrycie całości leczenia i poszkodowany będzie musiał dopłacać z własnych środków, mimo posiadania ubezpieczenia. Sytuacje takie nie należą wcale do rzadkości.

Media obiegła ostatnio wieść o zbiórce na młodą Polkę, która wyjechała z przyjaciółkami do Turcji i tam uległa wypadkowi – wypadła z okna na drugim piętrze, doznała poważnego uszkodzenia głowy i złamań. Trafiła na kilka tygodni do szpitala. Ubezpieczenie kosztów leczenia opiewało na 250 000 zł, jednak ta suma została wyczerpana po ok. 2 tygodniach. Bliscy poszkodowanej dziewczyny uruchomili zbiórkę, bo już potrzebne jest kolejnych 100 000 zł, a rodzina nie dysponuje takimi pieniędzmi.

Ile kosztuje ubezpieczenie turystyczne z assistance?

Przed zakupem ubezpieczenia turystycznego na wyjazd może powstrzymywać obawa przed zbyt wysokimi kosztami opłacenia polisy.

Wydałem tyle pieniędzy na wycieczkę i jeszcze mam kupować ubezpieczenie za nie wiadomo ile?! Co może się znowu takiego stać? Bez przesady! Nie można myśleć negatywnie!

Tylko, że kwestia zdrowia nie podlega życzeniowemu myśleniu, a wypadek czy choroba za granicą może dotknąć każdego, najzdrowszą i najbardziej ostrożną osobę. Tymczasem koszt ubezpieczenia turystycznego wcale nie jest tak wysoki, jak mogą spodziewać się niektórzy turyści. Najtańsze ubezpieczenie na 1-dniowy wyjazd zagraniczny w obrębie Europy kosztuje 3,74 zł, a optymalne, świetnie zabezpieczające sumą KL aż 40 000 000 zł – kosztuje 13,70 zł.

Poniżej przedstawiamy symulację kilku wybranych ofert ubezpieczenia turystycznego z assistance: podróż do Włoch, 1 osoba dorosła. Należy przy tym pamiętać, że ubezpieczyciele mogą odmiennie określać zakres pomocy w ramach assistance, dlatego zawsze należy wcześniej zapoznać się z OWU.

Polisa na 1-dniowy wyjazd do Włoch w celach rekreacyjnych
Ubezpieczyciel Zakres ubezpieczenia Cena
Link4
Koszty leczenia
150 000 zł
Ratownictwo
0 zł
Bagaż
0 zł
10,44 zł
1 os. / 1 dni
Dodatkowo: NNW: 10 000 zł OC: 200 000 zł COVID-19
Signal Iduna
Koszty leczenia
91 730 zł
Ratownictwo
27 519 zł
Bagaż
0 zł
7,46 zł
1 os. / 1 dni
Dodatkowo: NNW: 15 000 zł OC: 275 191 zł COVID-19 OC Sportowe 137 595 zł
Generali
Koszty leczenia
200 000 zł
Ratownictwo
200 000 zł
Bagaż
0 zł
10,00 zł
1 os. / 1 dni
Dodatkowo: NNW: 30 000 zł OC: 100 000 zł COVID-19 OC Sportowe 100 000 zł
AXA
Koszty leczenia
40 000 000 zł
Ratownictwo
40 000 000 zł
Bagaż
0 zł
12,45 zł
1 os. / 1 dni
Dodatkowo: NNW: 150 000 zł OC: 1 500 000 zł COVID-19 OC Sportowe 1 500 000 zł Sprzęt sportowy 3 000 zł
Nationale-Nederlanden
Koszty leczenia
500 000 zł
Ratownictwo
100 000 zł
Bagaż
0 zł
14,11 zł
1 os. / 1 dni
Dodatkowo: NNW: 25 000 zł OC: 300 000 zł COVID-19 OC Sportowe 300 000 zł
Generali
Koszty leczenia
800 000 zł
Ratownictwo
800 000 zł
Bagaż
0 zł
25,00 zł
1 os. / 1 dni
Dodatkowo: NNW: 50 000 zł OC: 300 000 zł COVID-19 OC Sportowe 300 000 zł Sprzęt sportowy 1 000 zł
Allianz
Koszty leczenia
500 000 zł
Ratownictwo
50 000 zł
Bagaż
0 zł
27,16 zł
1 os. / 1 dni
Dodatkowo: NNW: 40 000 zł OC: 100 000 zł COVID-19 OC Sportowe 100 000 zł Sprzęt sportowy 4 000 zł
Polisa na 1-dniowy wyjazd do Włoch w celach rekreacyjnych
Link4
10,44 zł 1 os. / 1 dni
Koszty leczenia
150 000 zł
Ratownictwo
0 zł
Bagaż
0 zł
Dodatkowo: NNW: 10 000 zł OC: 200 000 zł COVID-19
Signal Iduna
7,46 zł 1 os. / 1 dni
Koszty leczenia
91 730 zł
Ratownictwo
27 519 zł
Bagaż
0 zł
Dodatkowo: NNW: 15 000 zł OC: 275 191 zł COVID-19 OC Sportowe 137 595 zł
Generali
10,00 zł 1 os. / 1 dni
Koszty leczenia
200 000 zł
Ratownictwo
200 000 zł
Bagaż
0 zł
Dodatkowo: NNW: 30 000 zł OC: 100 000 zł COVID-19 OC Sportowe 100 000 zł
AXA
12,45 zł 1 os. / 1 dni
Koszty leczenia
40 000 000 zł
Ratownictwo
40 000 000 zł
Bagaż
0 zł
Dodatkowo: NNW: 150 000 zł OC: 1 500 000 zł COVID-19 OC Sportowe 1 500 000 zł Sprzęt sportowy 3 000 zł
Nationale-Nederlanden
14,11 zł 1 os. / 1 dni
Koszty leczenia
500 000 zł
Ratownictwo
100 000 zł
Bagaż
0 zł
Dodatkowo: NNW: 25 000 zł OC: 300 000 zł COVID-19 OC Sportowe 300 000 zł
Generali
25,00 zł 1 os. / 1 dni
Koszty leczenia
800 000 zł
Ratownictwo
800 000 zł
Bagaż
0 zł
Dodatkowo: NNW: 50 000 zł OC: 300 000 zł COVID-19 OC Sportowe 300 000 zł Sprzęt sportowy 1 000 zł
Allianz
27,16 zł 1 os. / 1 dni
Koszty leczenia
500 000 zł
Ratownictwo
50 000 zł
Bagaż
0 zł
Dodatkowo: NNW: 40 000 zł OC: 100 000 zł COVID-19 OC Sportowe 100 000 zł Sprzęt sportowy 4 000 zł

Assistance w ubezpieczeniu turystycznym to jedna z ważniejszych składowych, która przyda się w wielu problematycznych sytuacjach za granicą. Mając wykupiony dobry assistance, ma się pewność zaopiekowania, co pozwala na beztroski i swobodny urlop – mówi Patrycja pałka, specjalista ds ubezpieczeń turystycznych w rankomat.pl

Co warto wiedzieć
  1. Ubezpieczenie turystyczne to koszt zaczynający się od 3,92 zł za dobę ochrony i stanowi niezbędne zabezpieczenie podczas wyjazdów zagranicznych.
  2. Składową ubezpieczenia turystycznego jest Assistance, który wbrew powszechnym opiniom, nie stanowi wyłącznie pomocy drogowej.
  3. Niedocenianymi, a bardzo potrzebnymi, elementami Assistance jest pomoc tłumacza czy prawnika.
  4. Zabezpieczenie Assistance umożliwi m.in. pokrycie kosztów rehabilitacji w kraju, powrót transportem medycznym do domu, pokrycie kosztów hospitalizacji, akcji ratowniczej czy wizyt u lekarzy-specjalistów.

FAQ – najczęściej zadawane pytania

  1. Jadę na urlop do Chorwacji własnym autem. Mam ubezpieczenie, ale zależy mi na pomocy tłumacza, gdyby np. doszło do wypadku i musiałbym załatwiać formalności na miejscu po angielsku.

    Usługa tłumacza jest dostępna w ramach assistance w ubezpieczeniu turystycznym. Tłumacz pomoże we wszelkich sprawach formalnych, do których niezbędna jest biegła znajomość języka. Należy wybrać ubezpieczenie turystyczne z dobrym assistance zapewniającym tę usługę należy to sprawdzić w OWU.

  2. Jadę sama z córką na wycieczkę zagraniczną. Jakie ubezpieczenie wybrać?

    Wielu rodziców obawia się wyjechać samodzielnie z dzieckiem na zagraniczne wakacje w obawie przed niespodziewaną sytuacją, która uniemożliwiłaby sprawowanie bezpośredniej opieki nad dzieckiem. Warto nie rezygnować z podróży, ale odpowiednio się zabezpieczyć. Wielu ubezpieczycieli oferuje assistance z usługą opłacenia przylotu i zakwaterowania osoby bliskiej właśnie w podobnych sytuacjach, gdyby opiekun nie był w stanie sprawować jej osobiście. Należy tu jednak dokładnie zapoznać się OWU, jakie sytuacje obejmuje sprowadzenie lub wynajęcie osoby do opieki nad dzieckiem.

  3. Wyjeżdżam na narty. Jeżdżę od 3. roku życia, mam zaawansowane umiejętności. Czy potrzebuję specjalnego ubezpieczenia?

    Większość ubezpieczycieli uwzględnia narciarstwo w podstawowej wersji polisy na wyjazd zagraniczny. Przy czym jazda poza wyznaczonymi trasami nie jest już objęta ochroną. Dodatkowo może przydać się ubezpieczenie sprzętu sportowego. Dla narciarza bezwzględnie ważne jest ubezpieczenie OC – pozwoli pokryć szkody na mieniu lub zdrowiu osoby trzeciej, jeśli sprawcą wypadku była osoba ubezpieczona. Umiejętności nie mają nic do rzeczy – wypadek na stoku może być spowodowany przez mniej wprawionego narciarza lub być wynikiem zwykłego pecha. Należy też pamiętać, że za granicą ratownictwo górskie jest płatne i pokrywane przez poszkodowanego turystę. Tylko ubezpieczenie turystyczne ustrzeże przed tymi, niemałymi, kosztami.

Porównaj cenę ubezpieczenia turystycznego
Redakcja

Oceń artykuł:

5/5 - (2 głosy)
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments