Ubezpieczenie assistance w podróży na wakacje – czyli niezastąpione wsparcie na wyjazd

Opublikowano: 2017-05-17 (aktualizacja 2021-07-01, godz. 2:45)

Wakacje to nie tylko wielka i wyczekiwana przyjemność, ale również szereg zagrożeń. Według statystyk, niestety, o znacznych rozmiarach. Oferowane na rynku ubezpieczenia turystyczne są narzędziem, które pomagają zabezpieczyć wyjazd wakacyjny, od różnego rodzaju zdarzeń losowych. Bardzo ważnym elementem takich polis jest assistance. Mimo to, klienci zazwyczaj nie zwracają uwagi na ten istotny składnik polisy turystycznej.

Brak zainteresowania ubezpieczeniem assistance wynika z błędnego punktu widzenia odnośnie assistance oraz z ogólnej niewielkiej wiedzy na temat ubezpieczeń. Niewiele osób rozróżnia, czym się różni właśnie assistance od ubezpieczenia podróżnego. Ten pierwszy przeważnie kojarzy się z pomocą w postaci holowania pojazdu. Z niczym innym ponieważ w naszym kraju ten rodzaj usług pomocowych został najbardziej rozpowszechniony. Porównaj cenę ubezpieczenia turystycznego

Po co mi assistance na wyjazd?

Assistance w ubezpieczeniu turystycznym jest składową kosztów leczenia i jest bardzo ważny. Wariant standard jest zazwyczaj w cenie polisy, a bardziej rozszerzone pakiety możemy dokupić. Ubezpieczenie assistance to przede wszystkim pomoc w trudnych i kłopotliwych dla turysty sytuacjach. Klienci usługi pomocowe doceniają w momencie, gdy trzeba z nich skorzystać. W momencie gdy nie ma czasu na zastanawianie się i myślenie o wypłacie odszkodowania, ale o szybkim działaniu i pomocy. To świadczy o ogromnej wadze assistance w podróży, które działa prze 24 h na dobę.

Assistance podróżne za granicą

Jadąc do krajów Unii Europejskiej, mamy możliwość korzystania z publicznej służby zdrowia, ale to prywatne ubezpieczenia znakomicie uzupełniają luki w tej ochronie. Polisy podróżne przydają się najczęściej przy organizacji i pokryciu kosztów wizyty medycznej. Ze statystyk wynika, że ok. 80% świadczeń z polis to organizacja i pokrycia kosztów wizyt lekarskich różnego typu. Nie jest to tylko pomoc ambulatoryjna, ale również dentystyczna. Te dwie górują nad wszystkimi innymi usługami. Wynika to z tego, że większość przypadków pomocy medycznej dotyczy mniej poważnych schorzeń, przy których wystarczy jedna wizyta u lekarza.

Zakres ubezpieczenia assistance w podróży

Usługi assistance mają również w zakresie konsultacje telefoniczne z lekarzem. Tzn. w celu zasięgnięcia dodatkowych informacji medycznych, nie jest to diagnoza tylko doradzenie co zrobić w konkretnej sytuacji np. jak podać leki, co zrobić w razie poparzenia słoneczna, gdy dziecko ma gorączkę, itp. Poza tym przez całą dobę możemy zadzwonić na infolinii uzyskać informację gdzie znajdziemy najbliższą przychodnię, szpital czy aptekę .

W razie poważniejszych sytuacji, ze zdrowiem, w razie wypadków często potrzebna jest hospitalizacja. I wtedy uruchamiana jest cała procedura usług assistance. Przede wszystkim, ważnym i pierwszym elementem jest organizacja transportu poszkodowanego. Jest on potrzebny w zależności oczywiście od potrzeb w różne miejsca: z miejsca zdarzenia do szpitala, między placówkami medycznymi w trakcie leczenia, itp. Dodatkową usługą dotyczą transportu mogą być np. zakup i dostarczenie leków, zorganizowanie i pokrycie kosztów przyjazdu kogoś z rodziny bądź jeśli poszkodowanym jest kierowca pojazdu, którym odbywała się podróż istnieje możliwość zorganizowania zamiennika kierowcy lub powrót pasażerów do Polski.

Ważnym elementem jest również tzw. repatriacja. Pojęcie to pojawia się w ogólnych warunkach ubezpieczenia, ale często nie wiemy co oznacza. Najkrócej mówiąc jest to pokrycie kosztów powrotu ubezpieczonego do kraju po wypadku lub chorobie za granicą. Rodzaj transportu jest zazwyczaj dostosowywany do długości podróży i stanu zdrowia chorego. Może to być podróż karetką lub samolotem, w którym znajduje się specjalne miejsce przewidziane do transportu osób chorych.

W skład usług pomocowych assistance wchodzą również te, które wzbudzają zawsze najwięcej emocji tj. akcje ratownicze. Użycie helikoptera, akcje poszukiwawcze – jest to pomoc turystom, którzy znajdują się w miejscach trudno dostępnych lub zaginęli. Ten rodzaj usług assistance nie jest często wykorzystywany – oczywiście jedynie w sytuacjach już naprawdę dramatycznych – ale bardzo kosztowny. Bez ubezpieczenia pokrycie kosztów takiej akcji to kwota rzędu nawet kilkunastu tysięcy złotych w zależności gdzie przebywamy.

Opcje pozamedyczne

Poza usługami stricte medycznymi w ramach ubezpieczenia assistance możemy również liczyć na pomoc w zakresie:

Assistance pozamedyczny
pomoc prawna
tłumacz
pomoc w przypadku kradzieży lub utraty dokumentów
przekazanie ważnej wiadomości osobie wskazanej w kraju
kontynuacja podróży
opieka nad nieletnimi dziećmi
pomoc finansowa
dosłanie niezbędnych rzeczy osobistych
zakwaterowani w trakcie rekonwalescencji

źródło: opracowanie własne

W większości są to elementy wariantów rozszerzonych assistance, ale bez wątpienia gdy znajdujemy się w sytuacjach podbramkowych są one naprawdę na wagę złota.

Porównaj cenę ubezpieczenia turystycznego
Redakcja

Oceń artykuł:

Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments