Wyjeżdżam do Izraela – jak się przygotować?

Opublikowano: 2015-09-25 (aktualizacja 2018-09-11, godz. 12:59)

Izrael to jeden z ciekawszych kierunków turystycznych. Nie jest miejscem kojarzonym z typowym plażowym wypoczynkiem jak choćby Egipt, jest także enklawą kulturową pośród otaczających go państw. Kraj do którego jeździ się na pielgrzymki, ale także interesujące architektonicznie i historycznie państwo przyciągające coraz większą liczbę turystów. Wbrew temu jak Izrael jest postrzegany – tu także możemy wypocząć na pięknych plażach. Ponad to Jerozolima czy Tel Awiw to miasta, które pozostają celem dla wielu podróżnych wędrujących po światowych metropoliach.

Opieka zdrowotna w Izraelu

Izrael ma bardzo wysoko rozwiniętą opiekę zdrowotną. Nie musimy się więc obawiać, że w razie nieprzewidzianego wypadku zostaniemy źle potraktowani przez tamtejszą służbę zdrowia. Za wysokim standardem tamtejszej medycy idą jednak wysokie ceny za takie usługi. Cena wizyty lekarskiej wynosi ok. 100 USD, a wizyta u specjalisty to koszt od 200 USD wzwyż. Doba w tutejszym szpitalu wyceniana jest na ponad 1500 USD. Warto zatem jadąc do Izraela wykupić odpowiednią polisę ubezpieczeniową, zapewniającą Nam pomoc medyczną. Porównaj cenę ubezpieczenia turystycznego

Pomoc Assistance

Jest to pomoc przydatna w każdym warunkach, a w szczególności w takich krajach jak Izrael – będących nieco poza naszym obszarem kulturowym. W ramach pakietu Assistance otrzymamy pomoc w możliwie najkrótszym czasie, która pomoże nam w wielu sytuacjach takich jak np.:

  • Pomoc tłumacza – Nie ma chyba nic gorszego, niż znaleźć się w kłopotliwej sytuacji i nie móc się z nikim porozumieć. Z pozoru taka błahostka, może okazać się istotnym wsparciem w wielu nieprzewidywalnych sytuacjach. Oczywiście w Izraelu możemy porozumieć się np. po Angielsku jednak nigdy nie ma gwarancji, że akurat w miejscu do którego trafimy ktokolwiek zna języki obce.
  • Transport do Polski – Jeśli w wyniku nieszczęśliwego zdarzenia zaistnieje potrzeba pilnego powrotu do kraju, będziemy mogli liczyć na zorganizowanie w ramach ubezpieczenia odpowiedniego transportu.
  • Opieka nad dziećmi – Wybierając się na rodzinne wakacje troska o Nasze pociechy jest kwestią priorytetową. Dlatego, gdy np. z powodu wypadku nie będziemy mogli sami zadbać o dzieci, w ramach Assistance, ubezpieczyciel zapewnie profesjonalny personel, który zadba o najmłodszych.

Możliwe jest dostosowanie pakietu Assistance do indywidualnych potrzeb, w zależności od tego, jaki tryb zwiedzania interesuje Nas najbardziej.

Ubezpieczenie bagażu

Poza zdrowiem, najistotniejszą rzeczą którą chronimy w czasie wyjazdu jest bagaż. Trudno wyobrazić sobie nawet tygodniowy wyjazd, jeśli w drodze do miejsca docelowego stracimy wszystkie niezbędne rzeczy, które ze sobą zabraliśmy. Ubezpieczenie bagażu jest więc bardzo ważną rzeczą, o której nigdy nie powinniśmy zapominać. W szczególności udając się na zagraniczne wakacje.
Ubezpieczalnie oferują szeroki wachlarz ubezpieczeń bagażu. Od Nas zależy czy zdecydujemy się ubezpieczyć od kradzieży, zagubienia na lotnisku, zniszczenia itd. Warto dokładnie zapoznać się z warunkami polisy abyśmy byli dobrze zorientowani, co i w jakim przypadkach oferuje Nam ubezpieczyciel.

Warto rozważyć opcję zakupu ubezpieczenia z rozszerzeniem o pasywny udział w wojnie lub aktach terroru

 


źródło: opracowanie własne

Co zwiedzać w Izraelu?

Izrael jest krajem zróżnicowanym pod względem ukształtowania terenu i przyrody. Jest miejscem kultu religijnego jak i świetnym miejscem na wypoczynek nad ciepłym morzem. Głównymi ośrodkami turystycznymi związanymi z kultem religijnym są oczywiście biblijne miasta Jerozolima i Nazaret. W Jerozolimie znajduje się najważniejsze miejsce dla judaistów – słynna Ściana Płaczu. W tym też dystrykcie turyści odwiedzić mogą Górę Oliwną wraz z zabytkowymi murami oplatającymi górskie stoki. Jednak nie tylko judaiści i katolicy chętnie odwiedzają Jerozolimę, tu znajduje się także ważny dla anglikanów i mormonów – Grób w Ogrodzie, uważany przez wyznawców tych religii za prawdziwe miejsce spoczynku Jezusa Chrystusa. Jerozolima słynie także z największego centrum sakralnego na świecie czyli Wzgórza Świątynnego, znanych z biblijnych czasów jako Moria. Nie tylko sacrum jednak przyciąga turystów. Izrael zachwyca pięknymi krajobrazami i miejscami. Szczególnie piękne i malownicze miejsce stanowią Wiszące Ogrody Bahai w Hajfie. Przez niektórych są one uważane za ósmy cud świata, a przez turystów z całego globu podziwiane i chwalone za swój cudowny wygląd. Podziwiana jest także słynna promenada Tayelet w Tel Awiwie położona blisko tamtejszej plaży. Niedaleko Jerozolimy znajduje się także Herodion, czyli ruiny fortecy Heroda Wielkiego, będącego postacią nie tylko z ksiąg świętych, ale także z kart historii tego obszaru. Ci których właśnie historia pociąga do zwiedzania świata powinni odwiedzić również jedno z najbardziej imponujących stanowisk archeologicznych znajdujących się właśnie w Izraelu – Megiddo.

Co trzeba wiedzieć przed wyjazdem do Izraela?

Na podstawie porozumień międzynarodowych Polacy mogą w celach turystycznych odwiedzać Izrael bez konieczności wyrabiania wizy. Czas pobytu jaki mamy do dyspozycji to 90 dni, są jednak przypadki, w których celnicy skracają czas pobytu o nawet dwa miesiące. Jeśli przed wylotem do Izraela w naszym paszporcie znalazły się stemple z państw takich jak np. Iran czy Syria – lepiej będzie wyrobić sobie świeży paszport. Chyba, że nie przeszkadza nam dokładna i długotrwała kontrola na granicy. Oczywiście niesnaski między tymi państwami działają również w drugą stronę, z Izraelską wizą w paszporcie przyjdzie Nam napotkać utrudnienia w kilku islamskich krajach.

Porównaj cenę ubezpieczenia turystycznego
Redakcja

Oceń artykuł:

Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments