ZNAJDŹ NAJTAŃSZE UBEZPIECZENIE
Kontynent
Kraj

Wizz Air Bagaż podręczny i rejestrowany – Wymiary i waga

Opublikowano: 2024-03-15 (aktualizacja 2024-03-15, godz. 7:47)

Węgierskie tanie linie lotnicze Wizz Air działają od 2004 roku. Obecnie obsługują loty m.in. w Europie Środkowo-Wschodniej, Europie Zachodniej i Azji. Sprawdź, jakie limity wymiarów i masy bagażu nakłada na pasażerów firma Wizz Air.

Jakie zasady przewozu bagażu obowiązują w Wizz Air?

Tanie linie lotnicze Wizz Air stosują własne zasady w zakresie przewozu toreb i walizek. Firma wyróżnia 3 rodzaje bagażu. Są to:

Porównaj cenę ubezpieczenia turystycznego

Rozmiar każdego rodzaju bagażu nie powinien przekraczać określonych wymiarów podanych w cm. Limity nie uwzględniają elementów znajdujących się poza obrysem walizki, jednak wystające uchwyty czy kółka mogą zwiększać gabaryty bagażu o maksymalnie 5 cm.

Limity rozmiaru i masy w Wizz Air: bagaż podręczny

Linie lotnicze Wizz Air za bagaż podręczny uznają torbę, plecak lub damską torebkę o maksymalnych wymiarach 40 × 30 × 20 cm i masie poniżej 10 kg. Musi się on mieścić pod fotelem pasażera z przodu. Za jego wniesienie na pokład nie trzeba uiszczać żadnych dodatkowych opłat.


Warto wiedzieć! Na pokład samolotu linii lotniczych Wizz Air, oprócz bagażu podręcznego, możesz bezpłatnie zabrać ze sobą okrycie wierzchnie lub koc, smartfon oraz „coś” do czytania.


Limity rozmiaru i masy w Wizz Air: podręczna walizka na kółkach

Podręczna walizka na kółkach to nazwa większego bagażu podręcznego ważącego maksymalnie 10 kg, którego wymiary nie przekraczają 55 × 40 × 23 cm. Musi on zmieścić się w schowku nad fotelami. Taki bagaż można zabrać na pokład po dodaniu do rezerwacji usługi WIZZ Priority lub w ramach pakietu WIZZ Privilege Pass, WIZZ GO lub WIZZ Plus.


Warto wiedzieć! Usługa WIZZ Priority daje możliwość zabrania na pokład samolotu linii Wizz Air dwóch sztuk bagażu podręcznego (bagaż podręczny+podręczna walizka na kółkach). Ponadto zapewnia dostęp do specjalnego punktu odprawy pozwalającego na szybsze nadanie bagażu rejestrowanego. Gwarantuje też pierwszeństwo wejścia na pokład.


Limity rozmiaru i masy w Wizz Air: bagaż rejestrowany

W firmie Wizz Air za bagaż rejestrowany uznaje się torby bądź walizki o wymiarach do 149 × 119 × 171 cm. Przewoźnik wyróżnia:

 • bagaż rejestrowany 10 kg;
 • bagaż rejestrowany 20 kg;
 • bagaż rejestrowany 26 kg;
 • bagaż rejestrowany 32 kg.

W WizzAir każdy pasażer ma prawo odprawić maksymalnie 1 sztukę bagażu o masie 10 kg oraz 6 sztuk bagażu o masie 20, 26 lub 32 kg (przy czym nie ma możliwości łączeniu kilku rodzajów bagażu). Oznacza to, że możesz odprawić np. 6 walizek o masie 26 kg lub 6 walizek o masie 32 kg.

Przykład. Pani Wiesława planuje podróż samolotem do córki mieszkającej w Anglii. Kupiła już bilety linii lotniczych Wizz Air. Kobieta planuje zabrać ze sobą 2 walizki. Masa jednej z nich wynosi 20 kg, a drugiej — 32 kg. Pani Wiesława zarezerwowała na stronie internetowej przewoźnika ciężki bagaż rejestrowany (32 kg). Przy próbie dodania lekkiego bagażu (20 kg) okazało się to niemożliwe. Musi więc dodać kolejną sztukę bagażu ciężkiego.


Warto wiedzieć! W rezerwacji biletu na stronie Wizz Air uwzględnisz maksymalnie 3 sztuki bagażu rejestrowanego. Kolejne 3 masz możliwość dodać już na lotnisku.


Jakie przywileje mają w Wizz Air pasażerowie z małymi dziećmi?

Firma Wizz Air zapewnia osobom podróżującym z małymi dziećmi wiele udogodnień. Umożliwia:

 • bezpłatne zabranie na pokład dodatkowego bagażu podręcznego o wymiarach 40 × 30 × 20 cm;
 • darmowe pierwszeństwo wejścia na pokład dla 2 dorosłych na 1 niemowlę;
 • wybór miejsc siedzących, dzięki czemu cała rodzina może siedzieć obok siebie (odpłatnie);
 • bezpłatny transport spacerówki lub małego składanego łóżeczka turystycznego w luku bagażowym;
 • zabranie do kabiny dodatkowych akcesoriów dla dziecka (odpowiednio zapakowanego jedzenia i picia, smoczka, ubrań na zmianę dla opiekuna i niemowlaka, małych zabawek, pieluszek).

Linie lotnicze pozwalają rodzicom wziąć pokład fotelik samochodowy (ustawiany tyłem do kierunku jazdy). Taka usługa wymaga jednak wykupienia dodatkowego miejsca.


Warto wiedzieć! Składaną spacerówkę możesz zabrać ze sobą do samolotu lub odprawić ją jako bagaż rejestrowany.


Ile płaci się za bagaż w Wizz Air?

Wpływ na cenę bagaży w Wizz Air ma kilka czynników. Wysokość stawek przewoźnik uzależnia od daty podróży (sezon niski lub wysoki), sposobu płatności (np. online lub stacjonarnie na lotnisku) oraz masy ładunku.

Przykładowe opłaty za bagaż w Wizz Air (dotyczy zakupu na wizzair.com i w telecentrum)

Nazwa bagażuCena
Bagaż rejestrowany 10 kg (sezon niski)23 -272 PLN
Bagaż rejestrowany 10 kg (sezon wysoki)27 - ‎330 PLN
Bagaż rejestrowany 20 kg (sezon niski)36 - ‎364 PLN
Bagaż rejestrowany 20 kg (sezon wysoki)‎41 -‎ 438 zł
Sprzęt sportowy300 zł

Opracowanie własne na podstawie strony: https://wizzair.com/pl-pl/informacje-i-uslugi/ceny-rabaty/wszystkie-uslugi-oplaty

Czy w Wizz Air można przewozić sprzęt sportowy?

Firma Wizz Air zapewnia każdemu pasażerowi możliwość przewiezienia jednego zestawu sprzętu sportowego o masie nie większej niż 32 kg. Jego maksymalna szerokość to 1,499 m, wysokość — 1,194 m i długość — 1,715 m. Mogą to być np.:

 • sprzęt narciarski i snowboardowy (narty, kask, buty narciarskie itp.);
 • sprzęt golfowy;
 • sprzęt do nurkowania;
 • tyczki do skoków;
 • rower.

Wymienione przedmioty muszą spełniać wytyczne określone przez linie lotnicze. Dokładną listę dopuszczonego do przewozu sprzętu sportowego sprawdź na stronie przewoźnika.


Warto wiedzieć! W czasie lotu na pokładzie samolotu może się znajdować określona ilość sprzętu sportowego. Aby wykluczyć ryzyko odmowy zabrania Twoich akcesoriów, najlepiej dodaj je do bagażu już na etapie rezerwacji.


Czy w Wizz Air można przewozić sprzęt muzyczny?

Na pokład samolotu linii Wizz Air da się wznieść futerał na instrument muzyczny. Długość opakowania nie powinna przekraczać 80 cm, a jego pozostałe wymiary nie mogą wynosić więcej niż 40 × 23 cm. Aby zabrać do kabiny instrument (np. skrzypce, altówkę, flet, klarnet, ukulele), wykup usługę WIZZ Priority. Wówczas zastąpi on podręczną walizkę na kółkach.

Jeśli rozmiar instrumentu uniemożliwia umieszczenie go w schowku nad fotelami oraz nie może on zostać odprawiony jako bagaż rejestrowany, dopuszcza się możliwość przewiezienia go na fotelu. Wówczas należy wykupić dla instrumentu dodatkowe miejsce.

Ponadto firma Wizz Air zastrzega, że nie ponosi odpowiedzialności za przewożone w luku bagażowym instrumenty, takie jak np. kontrabas czy harfa.

Czy warto inwestować w ubezpieczenie bagażu?

Ubezpieczenie bagażu jest rozszerzeniem polisy podróżnej. Pozwala uniknąć konsekwencji finansowych wynikających z uszkodzenia, zniszczenia lub utraty przedmiotów przewożonych w walizkach czy torbach. Dodatkowo zapewnia możliwość uzyskania odszkodowania za kilkugodzinne opóźnienie w dostarczeniu bagażu.

Ubezpieczeniem bagażu mogą zostać objęte następujące przedmioty:

 • odzież;
 • obuwie;
 • wózki dziecięce i inwalidzkie;
 • kosmetyki i produkty do pielęgnacji;
 • sprzęt kempingowy (namioty i śpiwory);
 • niewielkie urządzenia elektryczne, np. suszarka, lokówka, depilator czy szczoteczka do zębów;
 • sprzęt sportowy;
 • przenośny sprzęt elektroniczny, np. komputer czy smartfon.

Polisa nie dotyczy jednak walizek, toreb czy innych pojemników bagażu. W razie ich zniszczenia nie możesz liczyć na odszkodowanie. Ponadto firma ubezpieczeniowa ma prawo odmówić wypłaty środków, jeśli szkoda powstała np. na skutek normalnego zużycia przedmiotu.

Ile kosztuje ubezpieczenie bagażu?

Ubezpieczenie bagażu to rozszerzenie polisy turystycznej, które jest często wybierane przez turystów. Zapewnia szeroki zakres ochrony i co najważniejsze — nie wpływa znacząco na wzrost składki. Finalny koszt ubezpieczenia podróżnego zależy od:

 • długości wyjazdu — cena polisy turystycznej wzrasta wraz z wydłużaniem okresu ochrony;
 • celu wyjazdu — najmniej zapłacisz za ubezpieczenie podróży nastawionych na wypoczynek i zwiedzanie, a najwięcej za polisę na wycieczki organizowane z myślą o uprawianiu sportów ekstremalnych;
 • sum gwarancyjnych — im większe gwarantowane kwoty ubezpieczenia, tym droższa polisa;
 • zakresu ochronypolisa turystyczna w podstawowym wariancie zapewnia ubezpieczenie kosztów leczenia i hospitalizacji. Najczęściej gwarantuje też ubezpieczenie NNW i ubezpieczenie OC. Może też obejmować ubezpieczenie dla aktywnych, assistance czy właśnie ubezpieczenie bagażu.

W znalezieniu najtańszych ofert na pewno pomoże porównywanie propozycji od różnych towarzystw za pomocą kalkulatora ubezpieczeń turystycznych.

Dobre polisy turystyczne z ubezpieczeniem bagażu znajdziesz szybko i bez wychodzenia z domu w porównywarce internetowej. Ceny ofert zaczynają się już od kilku złotych za dzień ochrony.

Oceń tę stronę

Podsumowanie
 •  Firma Wizz Air ma własne limity rozmiaru i masy bagażu.
 • Bagaż podręczny o określonych wymiarach i masie można zabrać ze sobą bezpłatnie na pokład samolotu.
 • Linie lotnicze Wizz Air zapewniają liczne udogodnienia osobom podróżującym z dziećmi.
 • Przed wyjazdem warto wykupić ubezpieczenie bagażu.

FAQ - Najczęściej zadawane pytania

 1. Czy warto ubezpieczyć bagaż?

  Ubezpieczenie bagażu pozwala uzyskać odszkodowanie za uszkodzenie, zniszczenie lub utratę przewożonych przedmiotów. Zapewnia też wsparcie finansowe na wypadek długotrwałego opóźnienia bagażu.

 2. Ile wynosi odszkodowanie za zgubiony bagaż?

  Wysokość odszkodowania za zgubienie bagażu zależy od sumy ubezpieczenia gwarantowanej w ramach polisy turystycznej.

 3. Jak przewozić płyny w bagażu podręcznym?

  Płyny w bagażu podręcznym muszą znajdować się w pojemnikach o maksymalnej pojemności 100 ml. Wszystkie buteleczki należy umieścić w przezroczystej torbie o pojemności 1 litra i wymiarach 20 × 20 cm.

 4. Czy zwierzę może podróżować samolotem?

  Zasady przewożenia zwierząt w samolocie określają indywidualnie każde linie lotnicze. Firma Wizz Air umożliwia podróżowanie wyłącznie z psami przewodnikami, nie dopuszczając możliwości transportowania samolotem innych zwierząt.

Porównaj cenę ubezpieczenia turystycznego
Redakcja

Oceń artykuł:

Oceń tę stronę
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments