Bukmacher Mostbet to jedna z najbardziej znanych platform gier w Polsce, oferująca usługi w zakresie zakładów sportowych, e-sportu i gier kasynowych online. Strona bukmachera oferuje wysokie kursy, a także liczne bonusy i promocje, darmowe zakłady, darmowe spiny i szybkie wypłaty. Dzięki bonusom bez depozytu w Mostbet Twoja gra stanie się jeszcze bardziej opłacalna. Dodatkowo Mostbet posiada aplikację mobilną, która pozwala na zawieranie zakładów w dowolnym miejscu i czasie.
ZNAJDŹ NAJTAŃSZE UBEZPIECZENIE
Kontynent
Kraj

Wiza do Australii

Patrycja Pałka

Zaktualizowano: 2024-02-29

Polscy obywatele udający się do Australii zobowiązani są do posiadania wizy. Możesz ją uzyskać, składając wniosek elektroniczny do Departamentu Spraw Wewnętrznych w Australii. Wydanie wizy jest bezpłatne. Ale to nie wszystkie dokumenty, jakie należy mieć ze sobą podczas podróży do Australii. Sprawdź wszystkie najważniejsze informacje dotyczące wizy do Australii.

Podróż do Australii jakie dokumenty są potrzebne?

Dokumentem umożliwiającym wjazd do Australii jest paszport. Choć nie ma takich wymogów do przekroczenia granicy z Australią, warto aby paszport miał ważność na kolejnych co najmniej 6 miesięcy. Jest to istotne ze względu na wymagania krajów tranzytowych lub linii lotniczych.

Porównaj cenę ubezpieczenia turystycznego

Polacy planujący podróż w celach turystycznych lub biznesowych na okres nie dłuższy niż 3 miesiące muszą posiadać wizę.

Kolejny dokument, o którym należy pamiętać, to ubezpieczenie turystyczne. Europejska Karta Ubezpieczenie Turystycznego nie funkcjonuje w Australii, więc jedynym zabezpieczeniem przed samodzielnym opłacaniem rachunków za pomoc medyczną, jest wykupienie ubezpieczenia turystycznego.

Planując podróżowanie po Australii samochodem – a odległości zachęcają do takiej formy zwiedzania – należy mieć ze sobą międzynarodowe prawo jazdy lub polskie prawo jazdy z tłumaczeniem wykonanym przez uprawnionego tłumacza w Australii, zrzeszonego w NAATI.

PAMIĘTAJ! W Australii obowiązuje ruch lewostronny. Występują tam też nietypowe znaki drogowe – uwaga na wombaty, kangury i inne egzotyczne zwierzęta. Kangur biegnie z prędkością nawet 70 km/h, więc bez problemu może prześcignąć wolno jadące auto.

Czy trzeba wyrobić wizę do Australii?

Tak. Wiza do Australii obowiązuje wszystkich Polaków planujących podróż do tego kraju. W zależności od charakteru i długości wyjazdu, potrzebna będzie odpowiednia wiza: biznesowa, studencka, turystyczna.

Standardowy czas oczekiwania na wizę to 1-3 dni, o ile nie są potrzebne dodatkowe dokumenty.

Wyjeżdżając do Australii w celach turystycznych lub biznesowych konieczna będzie Wiza eVisitor – ważna 12 miesięcy, umożliwiająca przebywanie na terenie Australii maksymalnie 90 dni. Należy pamiętać, że posiadając taki rodzaj wizy, zabroniona jest wszelka praca zarobkowa na terenie Australii, z wyjątkiem wolontariatu (na który zezwolenie wydać musi Departament Imigracji i Ochrony Granic Australii).

Inny rodzaj – Visitor subclass e-600 – wydawany jest w celach turystycznych i prywatnych, np. gdy turysta zamierza odwiedzić rodzinę lub przyjaciół. Obejmuje pobyt na 90 dni, 180 dni lub nawet cały rok. Wydawana jako jednokrotna lub wielokrotna.

Do pracy tymczasowej, na zaproszenie strony Australijskiej, wydawana jest Temporary work (skilled) subclass 457. Ważna jest przez cały okres trwania kontraktu.

Gdzie wyrobić wizę do Australii?

Ambasada Australii w Polsce z siedzibą w Warszawie nie rozpatruje wniosków o wizy lub obywatelstwo.

Wniosek o wizę do Australii należy złożyć online za pośrednictwem strony internetowej Departamentu Spraw Wewnętrznych https://immi.homeaffairs.gov.au/ lub online do oddziału Ambasady Australii w Berlinie.

IIe kosztuje wiza do Australii?

Wydanie wizy jest bezpłatne.

Ubezpieczenie turystyczne do Australii – czy jest potrzebne?

Karta EKUZ nie jest honorowana w Australii, więc polski turysta samodzielnie będzie musiał opłacić rachunek za pomoc lekarską lub pobyt w szpitalu. Aby uniknąć tych opłat, może wykupić ubezpieczenie turystyczne do Australii. I takie jest właśnie zalecenie Ministerstwa Spraw Zagranicznych.

Jest to tym ważniejsze, że koszt leczenia w Australii jest wysoki i nieposiadanie ubezpieczenia będzie wiązało się z koniecznością opłacenia wysokich rachunków w razie wypadku, choroby czy kontuzji.

Doba w szpitalu w Australii kosztuje ok. 800 AUD, czyli ok. 2100 zł. Koszt standardowej wizyty lekarskiej wynosi ok. 80 AUD, czyli ok. 220 zł.

Jakie ubezpieczenie turystyczne do Australii wybrać?

Wybór ubezpieczenia turystycznego za granicę zawsze powinien być uzależniony od indywidualnej sytuacji turysty – jego stanu zdrowia i planów urlopowych. Jeśli w ciągu urlopu planujesz surfować, latać helikopterem, uprawiać rafting czy nurkować, to koniecznie wybierz ubezpieczenie zawierające rozszerzenie o sporty ekstremalne oraz z wysoką kwotą ratownictwa.

Podróż z małym dzieckiem będzie wymagała bogatszego pakietu na pobyt w szpitalu czy prywatne wizyty lekarskie w miejscu zamieszkania.

Chorujesz przewlekle lub jesteś w ciąży? Ubezpieczenie powinno zawierać odpowiednie rozszerzenia uwzględniające twój stan zdrowia.

Ile kosztuje ubezpieczenie turystyczne do Australii?

To, ile kosztuje ubezpieczenie do Australii, uzależnione jest od jego zakresu. Za najtańsze zapłacimy 6 zł za dobę, jednak nie zawiera ono tak ważnych składowych jak OC, ubezpieczenie bagażu, a kwoty ubezpieczenia są nieduże, np. suma gwarantowana kosztów leczenia to jedynie 200 tys. zł. Na tak drogi kraj, jakim jest Australia, to zdecydowanie za mało.

Ubezpieczenie do Australii można kupić za 20-48 zł za dobę. Najdroższa oferta obejmuje gwarantowaną sumę kosztów leczenia w wysokości ok. 440 ty. zł. Przy czym oferta za 23 zł/doba zapewnia aż 40 mln zł kosztów leczenia.

Dlatego warto porównywać poszczególne oferty, sprawdzać ich zakresy i sumy gwarantowane. Z użyciem intuicyjnego i prostego kalkulatora ubezpieczeń turystycznych łatwo sprawdzisz, która oferta jest najbardziej odpowiednia do twoich potrzeb. Po wybraniu ubezpieczenia, można od razu dokonać zakupu online, a polisa przyjdzie na maila. Co najwygodniejsze, ubezpieczenie można kupić tuż przed wyjazdem – doskonałe rozwiązanie dla zapominalskich lub w przypadku spontanicznych wyjazdów, ofert last minute.

Najkrótsza karencja ubezpieczenia wynosi jedynie 4 godziny, wiec można je zakupić nawet w drodze na lotnisko. Jeśli jednak masz odpowiednio więcej czasu, rekomendujemy zapoznanie się z OWU wybranej polisy i świadomego, przemyślanego wyboru.

Podsumowanie

  1. Turysta wyjeżdżający do Australii będzie potrzebował: paszportu, wizy i ubezpieczenia turystycznego.
  2. Polskie prawo jazdy jest ważne tylko z wykonanym tłumaczeniem przez uprawnionego tłumacza w Australii, zrzeszonego w NAATI. Honorowane jest także międzynarodowe prawo jazdy.
  3. Wyrobienie wizy do Australii jest bezpłatne.
  4. Wniosek o wizę do Australii składa się wyłącznie online za pośrednictwem strony internetowej Departamentu Spraw Wewnętrznych.
  5. W Australii opieka medyczna jest płatna i droga. Koniecznie wykup ubezpieczenie turystyczne przed wyjazdem.

Najczęściej zadawane pytania o wyjazd do Austarlii

 1. Na jakie aspekty ubezpieczenia zwrócić uwagę w przypadku wyjazdu do Australii?

  Czym dalej położony od Polski kraj i im droższa jest w nim opieka medyczna, tym wyższe powinny być gwarantowane sumy leczenia oraz innych usług wchodzących w skład polisy. Australia wymaga dobrego ubezpieczenia w zakresie powrotu transportem medycznym do kraju lub transportu zwłok. Komercyjna opłata tego typu usług będzie wymagała ogromnych nakładów finansowych. Równie wysoka powinna być suma kosztów leczenia, OC i NNW, a w przypadku uprawiania sportów – OC, ratownictwo i rozszerzenie o sporty ekstremalne.

 2. Wyjeżdżam do rodziny mieszkającej w Australii. Czy potrzebuję wizę, a jeśli tak, to jaką?

  Wizę musi posiadać każdy podróżny wjeżdżający do Australii. W przypadku wizyty w celach prywatnych, najlepiej sprawdzi się wiza Visitor subclass e-600. W razie wątpliwości warto napisać do Ambasady Australii w Polsce lub Departamentu Spraw Wewnętrznych Australii.

 3. Czy ubezpieczenie turystyczne jest obowiązkowe w Australii?

  Nie ma wymogu kupowania ubezpieczenia turystycznego do Australii ani do żadnego innego kraju. Jest to natomiast rekomendowane, nawet przez polskie MSZ, gdyż stanowi jedyne i najlepsze zabezpieczenie zdrowotne za granicą. Choroba, wypadek, kontuzja może zdarzyć się w najmniej spodziewanym momencie i dotknąć najbardziej zdrową i sprawną osobę – tego nigdy nie można przewidzieć. Dlatego tak ważna jest polisa na wyjazd zagraniczny. W przeciwnym razie wszystkie koszty leczenia pokrywa turysta.

Porównaj cenę ubezpieczenia turystycznego
Patrycja Pałka
Redaktor
Podróże to moja pasja. Piszę o turystyce w taki sposób, aby zachęcić czytelników do eksplorowania świata, ale i uczulić na bezpieczeństwo i odpowiedzialność. Tłumaczę kwestie związane z ubezpieczeniem turystycznym, podpowiadam lepsze rozwiązania i podsuwam ciekawe pomysły na wakacje, urlop, czy city break.

Oceń artykuł:

Oceń tę stronę
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments