ZNAJDŹ NAJTAŃSZE UBEZPIECZENIE
Kontynent
Kraj

Ubezpieczenie wycieczki szkolnej – sprawdź, o czym musisz pamiętać

Opublikowano: 2023-09-13 (aktualizacja 2024-02-29, godz. 9:16)

Wrzesień zwiastuje nie tylko rychłe nadejście jesieni, ale również rozpoczęcie roku szkolnego, a to oznacza wiele nowych wyzwań nie tylko dla dzieci, ale również dla ich rodziców. Sprawdź, jak wybrać najlepsze ubezpieczenie wycieczki szkolnej, aby zapewnić dziecku jak najlepsze bezpieczeństwo.

Pomoc przy projektach plastycznych i słynne hodowanie wielkanocnej rzeżuchy to dopiero początek rodzicielskich dylematów. O wiele ważniejszą kwestią jest bowiem zadbanie o bezpieczeństwo dziecka, tym bardziej gdy nadejdzie pora szkolnych wycieczek, podczas których Twoja pociecha będzie z dala od domu i Twojego czujnego oka.

Porównaj cenę ubezpieczenia turystycznego

Jeśli zastanawiasz się, jak możesz zadbać o bezpieczeństwo swojego dziecka na szkolnym wyjeździe, koniecznie sprawdź, jak ubezpieczyć wycieczkę szkolną. Czy to, co zapewnia placówka edukacyjna jako organizator wycieczki jest wystarczającym zakresem ochrony? Jak działa ubezpieczenie turystyczne i czy warto je kupić? To i wiele więcej kwestii związanych z ubezpieczeniem wycieczki szkolnej wyjaśnimy w poniższym artykule.

Statystki wypadków, czyli dlaczego warto ubezpieczyć dziecko?

Statystyki dotyczące wypadków, niestety, nie pozostawiają wątpliwości co do potrzeby ubezpieczenia dziecka podczas wycieczki szkolnej. Na oficjalnym Serwisie Rzeczypospolitej Polskiej dostępne są dane, z których wynika, że codziennie w całej Polsce zdarzają się setki wypadków, a większość z nich ma miejsce na zajęciach wychowania fizycznego (ponad 50%) i na innych zajęciach poza lekcyjnych, jak właśnie szkolne wyjazdu. Choć nikt nie chce myśleć o najgorszym scenariuszu, warto poznać fakty, które skłaniają do podjęcia odpowiednich kroków w kierunku zabezpieczenia swojego dziecka. Co może zagrażać dziecku na wyjeździe?

  • Wypadki na drodze. Statystyki wskazują, że wypadki drogowe stanowią jedno z najczęstszych zagrożeń podczas podróży szkolnych. Niezależnie od środka transportu, istnieje ryzyko kolizji lub wypadku, które mogą prowadzić do obrażeń uczestników.
  • Nieprzewidziane sytuacje. Podczas wycieczek szkolnych dzieci i młodzież często uczestniczą w różnorodnych aktywnościach, takich jak wędrówki po górach, wizyty w miejscach o dużej liczbie turystów czy sporty ekstremalne. W takich sytuacjach zawsze istnieje ryzyko nieszczęśliwych wypadków.
  • Zagrożenia zdrowotne. Zdrowie uczestników może ulec pogorszeniu z powodu zmiany środowiska, klimatu lub z powodu zakażeń. Choroba lub nagły stan zdrowia dziecka podczas wycieczki może wymagać pilnej opieki medycznej nawet wtedy, gdy uczeń dozna zatrucia pokarmowego czy przeziębienia.
  • Utrata mienia. Wycieczki szkolne często wiążą się z ryzykiem utraty lub uszkodzenia osobistego mienia, takiego jak telefony komórkowe, aparaty fotograficzne czy inne wartościowe przedmioty. Twoje dziecko może przypadkiem uszkodzić rzecz kolegi, i na odwrót, zatem warto zabezpieczyć się na takie okoliczności.

Czy ubezpieczenie dziecka podczas wycieczki szkolnej jest obowiązkowe?

W niektórych przypadkach szkoły oferują uczniom możliwość przystąpienia do grupowych polis ubezpieczeniowych na początku roku szkolnego. Wykupienie takiej polisy nie jest obowiązkowe, a w dodatku sama polisa ma zazwyczaj bardzo ograniczony zakres ochrony. W związku z tym niektórzy rodzice decydują się na wybór indywidualnej polisy dla swojego dziecka, która oferuje o wiele bardziej kompleksową ochronę. Jest to o tyle dobra decyzja, że wykupując ubezpieczenie na własną rękę nie tylko możesz zaoszczędzić, ale również mieć kontrolę nad tym, w jakim zakresie produkt będzie chronił Twoje dziecko.

Zgodnie z regulacjami polskiego prawa, obowiązek objęcia wszystkich uczestników wycieczki ochroną w postaci polisy ubezpieczeniowej obowiązuje tylko podczas wyjazdów zagranicznych. Ma to związek przede wszystkim z wysokimi kosztami leczenia za granicą. W przypadku wyjazdów na terenie kraju ubezpieczenie uczniów nie jest obowiązkowe, choć jak najbardziej zalecane.

Obowiązkowe lub szkolne NNW (ubezpieczenie od następstw nieszczęśliwych wypadków) – czy to wystarczy na wakacyjny wyjazd?

Polisa NNW to skrót od „Następstwa Nieszczęśliwych Wypadków”. To rodzaj ubezpieczenia, które pomaga w sytuacjach, gdy ubezpieczona osoba doznaje obrażeń lub ponosi szkody w wyniku nieszczęśliwego wypadku, takiego jak wypadek samochodowy, upadek, czy wypadek podczas uprawiania sportu. Polisa NNW może pomóc w pokryciu kosztów leczenia lub wypłaty odszkodowania, gdy będzie miał miejsce trwały uszczerbek na zdrowiu lub w przypadku śmierci spowodowanej wypadkiem.

Problem zarówno z obowiązkowym, jak i szkolnym NNW jest taki, że… to tylko NNW. Ubezpieczenie od następstw nieszczęśliwych wypadków jest ważnym elementem polisy, ale oprócz tego ubezpieczenie powinno zawierać pokrycie kosztów leczenia, transportu medycznego, ubezpieczenie bagażu czy ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej. Samo NWW to o wiele za mało. O ile pomoże w przypadku złamanej wskutek wypadku ręki, tak gdy dziecko po prostu się rozchoruje czy zniszczy swoje lub cudze mienie, nie jest w żaden sposób zabezpieczone finansowo.

Czy ubezpieczenie dziecka od organizatora nie wystarczy?

Ubezpieczenie oferowane przez organizatora wycieczki szkolnej (szkołę lub firmę turystyczną) jest ważnym elementem ochrony uczestników w trakcie tego konkretnego wyjazdu. Jednak warto zrozumieć, że takie polisy są zazwyczaj dostosowane do potrzeb danej wycieczki, podczas gdy ubezpieczenie powinno być dostosowane do osoby ubezpieczonej. Poza tym tego rodzaju polisy oferują zazwyczaj bardzo wąski zakres ochrony i niskie sumy gwarantowane. Dodatkowo, jeśli planowane są aktywności sportowe, wspinaczki, nurkowanie czy inne ryzykowne działania podczas wycieczki, standardowa polisa od organizatora może nie oferować wystarczającej ochrony w przypadku wypadku.

Najczęstsze błędy organizatorów wycieczek krajowych i zagranicznych

Organizowanie wycieczek krajowych i zagranicznych dla dzieci to zadanie wymagające dużej odpowiedzialności i uwagi ze strony organizatorów. Niemniej jednak, często popełniane są pewne błędy, które mogą zagrażać bezpieczeństwu uczestników. Oto kilka najczęstszych błędów organizatorów wycieczek:

  • Niedostateczne przygotowanie logistyczne: Organizatorzy często bagatelizują ważność szczegółowego przygotowania logistycznego, takiego jak sprawdzanie rezerwacji lotów, hoteli czy planowanie tras. Błędy w organizacji mogą prowadzić do opóźnień, zmian w planie lub innych komplikacji.
  • Niedostateczna wiedza o miejscu docelowym: Brak wiedzy na temat miejsc docelowych wycieczek może prowadzić do sytuacji, w których uczestnicy są narażeni na ryzyko, nie znając miejscowych obyczajów, warunków czy zagrożeń.
  • Niedbalstwo w zakresie bezpieczeństwa: Organizatorzy powinni zadbać o bezpieczeństwo uczestników na każdym etapie wycieczki, począwszy od wyboru bezpiecznych środków transportu, przez właściwą opiekę nad uczestnikami po zapewnienie opieki medycznej w razie potrzeby.
  • Brak odpowiednich procedur awaryjnych: Organizatorzy powinni mieć jasno określone procedury awaryjne na wypadek nieoczekiwanych sytuacji, takich jak zaginięcie uczestnika, wypadek lub awaria pojazdu.
  • Niedostateczna liczba opiekunów: Zbyt mała liczba dorosłych opiekunów w stosunku do liczby dzieci może prowadzić do braku nadzoru i sytuacji, w których dzieci są narażone na niebezpieczeństwo.
  • Nieodpowiednie zabezpieczenie medyczne: Organizatorzy powinni zapewnić dostęp do pomocy medycznej i posiadać odpowiednie środki pierwszej pomocy na wypadek kontuzji lub nagłego zachorowania uczestników.
  • Brak odpowiednich ubezpieczeń: Brak odpowiednich polis ubezpieczeniowych, takich jak ubezpieczenie NNW, może zagrażać finansowej ochronie uczestników w razie wypadku lub choroby.
  • Złe planowanie czasu: Nieprzemyślane planowanie czasu, takie jak zbyt napięty harmonogram lub brak wystarczającego czasu na odpoczynek, może prowadzić do zmęczenia i obniżenia bezpieczeństwa uczestników.
  • Nieodpowiednie komunikowanie z rodzicami: Brak jasnej komunikacji z rodzicami uczestników wycieczki, zwłaszcza w sytuacjach awaryjnych, może powodować niepewność i niepotrzebny stres.
  • Brak dostępu do informacji o uczestnikach: Organizatorzy powinni mieć dostęp do informacji o uczestnikach, takich jak alergie, schorzenia czy kontakty rodziców, aby w razie potrzeby szybko reagować na sytuacje awaryjne.

Wszystkie te błędy mogą zagrażać bezpieczeństwu uczestników wycieczki, dlatego organizatorzy powinni podejść do swojej roli z odpowiedzialnością i starannością oraz przygotować się na wszelkie ewentualności. Jako rodzic możesz śmiało pytać organizatora o wyżej wymienione rzeczy, aby mieć pewność, że Twoje dziecko jest w dobrych rękach.

Wyjazd na kolonie, obóz lub wycieczkę szkolną a polisa – kto musi ubezpieczyć dziecko?

Zazwyczaj to rodzice lub opiekunowie prawni dziecka muszą zadbać o ubezpieczenie swojego dziecka na wyjazd na kolonie, obóz lub wycieczkę szkolną. Organizatorzy wyjazdów mogą oferować ubezpieczenie jako opcję, ale ostatecznie ten obowiązek spoczywa na barkach rodziców. Zazwyczaj, jeśli wycieczka organizowana jest przez szkołę, placówka stara się narzucić ubezpieczenie ucznia, jednak wybór polisy wciąż należy do rodziców lub opiekunów prawnych.

EKUZ to za mało na wyjazd za granicę – kup dla dziecka ubezpieczenie turystyczne

EKUZ, czyli Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego, to dokument umożliwiający obywatelom Unii Europejskiej oraz innych państw Europejskiego Obszaru Gospodarczego (EOG) korzystanie z opieki medycznej w państwach członkowskich w razie potrzeby, na takich samych warunkach i zasadach, jak obywatele danego kraju. Dzięki EKUZ, osoby podróżujące za granicę mogą otrzymać opiekę medyczną w sytuacjach nagłych lub pilnych, a koszty leczenia są rozliczane na zasadach obowiązujących w kraju ubezpieczenia.

Jednak EKUZ nie jest pełnym ubezpieczeniem turystycznym i nie obejmuje innych ryzyka związanego z podróżą, takich jak utrata bagażu, odwołane loty, czy inne sytuacje awaryjne. W dodatku posiadanie karty nie oznacza, że dziecko może skorzystać z darmowej pomocy medycznej, bowiem jeśli w danym państwie obywatele pokrywają z własnej kieszeni koszty leczenia, Ty również będziesz musiał uregulować stosowną opłatę. Chociaż EKUZ warto mieć, tym bardziej, że jego uzyskanie jest proste i darmowe, to warto również mieć świadomość ograniczeń, jakie niesie za sobą karta i postawić na pełną ochronę w postaci ubezpieczenia.

Co powinno zapewniać ubezpieczenie dziecka na czas kolonii, obozu lub wycieczki?

Dobre ubezpieczenie turystyczne powinno zawierać takie elementy jak:

  • pokrycie kosztów leczenia na co najmniej 100 000 zł/30 000 euro (im więcej, tym lepiej; warto tutaj pamiętać przede wszystkim o tym, aby suma gwarantowana była dopasowana do kosztów leczenia w danym kraju, zatem kwota powinna być większa np. w przypadku podróży do Stanów Zjednoczonych niż w przypadku wycieczki do Czech),
  • pokrycie kosztów transportu medycznego, akcji poszukiwawczych itp.,
  • NNW – ochronę od następstw nieszczęśliwych wypadków – na co najmniej 20 000 zł (w tym ochronę na wypadek śmierci),
  • OC – ochronę cywilną – dzięki której otrzymamy świadczenia dla osoby poszkodowanej na skutek spowodowanego przez nas, nieumyślnego wypadku,
  • ubezpieczenie bagażu (jest ono opcjonalne, jednak na lotniskach często zdarzają się zaginięcia bagażu czy uszkodzenia, więc warto być na to przygotowanym). 

Musisz również pamiętać, że każdą polisę możesz dowolnie rozszerzać. To szczególnie ważne, gdy np. Twoje dziecko choruje przewlekle – wówczas powinieneś poinformować o tym ubezpieczyciela i wspólnie wybrać najlepsze rozszerzenie obejmujące leczenie chorób przewlekłych.

Sprawdź, jak łatwo ubezpieczyć wycieczkę online i jak niewiele to kosztuje

Wiesz już, że ubezpieczenie wycieczki szkolnej, obozu czy jakiegokolwiek wyjazdu Twojego dziecka jest kwestią priorytetową. Możesz jednak pomyśleć, że ogarnięcie formalności związanych z ubezpieczeniem turystycznym to trudny i czasochłonny proces. Nic bardziej mylnego! Możesz z łatwością ubezpieczyć dziecko bez wychodzenia z domu. Wystarczy, że znajdziesz odpowiednią ofertę ubezpieczenia turystycznego online, a następnie podasz dane dziecka, kierunek wycieczki i opłacisz wybrany produkt. Wszystkie niezbędne dokumenty otrzymasz na maila w ciągu kilku minut.

Ubezpieczenie turystyczne to koszt zazwyczaj od kilku do kilkunastu złotych za dzień ochrony. Ceny wahają się w zależności od wieku dziecka, kierunku podróży, zakresu ochrony czy sum gwarantowanych. Na przykład za dzień pełnej, kompleksowej ochrony dla 10-latka w Niemczech zapłacisz średnio około 10 złotych, co w przypadku 5 dniowego wyjazdu daje nam kwotę 50 złotych. Ubezpieczenia krajowe są jeszcze tańsze, zatem taki wydatek zdecydowanie nie nadweręży domowego budżetu, a w dodatku ochroni go przed kosmicznie wysokim rachunkiem z przychodni w przypadku udzielenia dziecku pomocy za granicą.

Jak wybrać ubezpieczenie wycieczki szkolnej za granicę?

Wybierając ubezpieczenie wycieczki szkolnej dla dziecka powinniśmy kierować się przede wszystkim tym, jaki zakres ochrony oferuje nam ubezpieczyciel w danej polisie. Konieczne jest zadbanie o to, aby ubezpieczenie posiadało wszystkie niezbędne elementy (wymieniliśmy je wyżej). Zwróć również uwagę na sumy gwarantowane oraz na ewentualnie rozszerzenie ochrony o np. uprawianie sportów zimowych, ekstremalnych, jeśli są one wpisane w plan wycieczki.

W znalezieniu idealnej oferty może pomóc darmowe narzędzie jakim jest kalkulator ubezpieczeń. Jest ono darmowe i dostępne online. Wystarczy, że podasz tam datę urodzenia dziecka, datę wyjazdu i uzupełnisz kilka inna prostych informacji, a strona sama wybierze dla Ciebie 9 najlepszych ofert, spośród których możesz wyselekcjonować najlepszą i od razu przejść do płatności.

Ile kosztuje ubezpieczenie turystyczne dla dziecka?

Koszt ubezpieczenia turystycznego dla dziecka może znacznie różnić się w zależności od wielu czynników, takich jak wiek dziecka, zakres ochrony, czas trwania podróży, miejsce docelowe itp. Ogólnie rzecz biorąc, ceny polis turystycznych dla dzieci mogą sięgać od kilku do kilkunastu złotych za dzień ochrony, ale mogą być wyższe w przypadku dłuższych i bardziej ryzykownych wyjazdów. Dlatego warto porównać oferty różnych firm ubezpieczeniowych, aby znaleźć ubezpieczenie, które najlepiej odpowiada indywidualnym potrzebom i budżetowi. Jeśli chodzi o wycieczki krajowe, to za 7-dniowy wyjazd dziecka odbywający się na terenie Polski zapłacisz od 40 do 80 złotych, w zależności od tego, jaką ofertę wybierzesz.

5/5 - (1 głos)

Podsumowanie
  1. Ubezpieczenie wycieczki szkolnej jest kluczowym elementem dbania o bezpieczeństwo dziecka podczas podróży szkolnych. Obejmuje ono różne ryzyka, takie jak wypadki, choroby, czy utrata mienia.
  2. Statystyki wypadków podczas wycieczek szkolnych podkreślają potrzebę ubezpieczenia dziecka. Wypadki drogowe, nieprzewidziane sytuacje, czy zagrożenia zdrowotne mogą zdarzyć się podczas każdej podróży.
  3. Ubezpieczenie dziecka podczas wycieczki szkolnej nie jest zazwyczaj obowiązkowe, ale jest zdecydowanie zalecane. Szkoły często oferują grupowe polisy, ale rodzice mogą wybrać także indywidualne ubezpieczenie dla lepszej ochrony.
  4. Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ) nie wystarcza jako pełne ubezpieczenie na wycieczkę, dlatego warto rozważyć zakup dodatkowej polisy turystycznej, która zapewni szerszy zakres ochrony.
Porównaj cenę ubezpieczenia turystycznego
Patrycja Pałka
Redaktor
Podróże to moja pasja. Piszę o turystyce w taki sposób, aby zachęcić czytelników do eksplorowania świata, ale i uczulić na bezpieczeństwo i odpowiedzialność. Tłumaczę kwestie związane z ubezpieczeniem turystycznym, podpowiadam lepsze rozwiązania i podsuwam ciekawe pomysły na wakacje, urlop, czy city break.

Oceń artykuł:

5/5 - (1 głos)
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments