Bukmacher Mostbet to jedna z najbardziej znanych platform gier w Polsce, oferująca usługi w zakresie zakładów sportowych, e-sportu i gier kasynowych online. Strona bukmachera oferuje wysokie kursy, a także liczne bonusy i promocje, darmowe zakłady, darmowe spiny i szybkie wypłaty. Dzięki bonusom bez depozytu w Mostbet Twoja gra stanie się jeszcze bardziej opłacalna. Dodatkowo Mostbet posiada aplikację mobilną, która pozwala na zawieranie zakładów w dowolnym miejscu i czasie.
ZNAJDŹ NAJTAŃSZE UBEZPIECZENIE
Kontynent
Kraj

Ubezpieczenie turystyczne do Ekwadoru – ile kosztuje i jakie kupić?

Patrycja Pałka

Zaktualizowano: 2024-06-07

Ubezpieczenie turystyczne do Ekwadoru to podstawa bezpiecznego i spokojnego wyjazdu. Sprawdź, jaką sumę gwarantowaną musi zapewniać taka polisa i o których elementach nie można zapomnieć.

Planujesz wyjazd do Ekwadoru? Czeka Cię niezapomniana przygoda. Galapagos, Santa Cruz czy Cuenca to miejsca, które urzekają turystów z całego świata. Aby mieć pewność, że nic nie zakłóci Ci zwiedzania tego pięknego kraju, pamiętaj, by mieć ze sobą ubezpieczenie turystyczne do Ekwadoru. Sprawdź, co jeszcze spakować i na co uważać podczas podróży.

Porównaj cenę ubezpieczenia turystycznego

Ekwador –  najważniejsze informacje dla turysty

Ekwador jest bardzo zróżnicowany, dlatego każdy turysta znajdziesz tutaj coś dla siebie.

 • Państwo liczy 15,8 mln mieszkańców, a jego powierzchnia to 283.561 km2.
 • Stolicą jest Quito, w którym mieści się wiele kolonialnych budynków. Jest położone w północnej części Ekwadoru w Andach na wysokości ok. 2700-2850 m n.p.m. Ulokowano je na wschodnich stokach czynnego wulkanu Pichincha.
 • Miano najpiękniejszego miasta Ekwadoru należy do Cuenca, które zostało wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO.
 • Galapagos, czyli Wyspy Żółwie, słyną z unikalnej fauny z wieloma gatunkami zwierząt, które występują tylko w tym regionie. Są to żółwie słoniowe, legwany morskie i lądowe oraz zięby Darwina.
 • Patagonia to wyjątkowo urozmaicona kraina, w której można zobaczyć górskie szczyty, kaniony, wodospady, rzeki, jeziora i monumentalne lodowce.
 • Językiem urzędowym w Ekwadorze jest hiszpański i keczua.
 • Waluta to dolar amerykański. Warto kupić go w polskim kantorze przed wyjazdem. W dużych hotelach i niektórych sklepach w Quito można płacić kartą. Poza stolicą rzadko jest taka możliwość. Najczęściej przy takich płatnościach cena rośnie o ok. 12%.
 • W Quito dość łatwo jest wypłacić gotówkę w bankomatach, ale w mniejszych miastach może być trudniej.
 • Na drobne wydatki warto zaplanować minimum 80 PLN na dzień. Taka suma wystarczy na napoje i jedzenie, jeśli nie są zawarte w cenie wykupionej wycieczki oraz na napiwki.

Zobacz, co spakować na wyjazd i jak się do niego przygotować.

Co zabrać na wakacje w Ekwadorze?

Podstawą są dokumenty oraz ubezpieczenie turystyczne do Ekwadoru. Trzeba je wykupić przed wyjazdem, by nie narazić się na wysokie koszty leczenia w razie choroby lub wypadku. Sprawdź, o czym jeszcze nie można zapomnieć, wybierając się do tego kraju.

Dokumenty

 • Polacy mogą wjechać do Ekwadoru na podstawie paszportu. Powinien mieć ważność co najmniej 6 miesięcy od dnia przekroczenia granicy.
 • Nie jest wymagana wiza, jeśli pobyt nie trwa dłużej niż 90 dni. Jeśli ma być dłuższy, należy ubiegać się o dokument w jednym z konsulatów Ekwadoru lub w Dyrekcji Generalnej ds. Migracyjnych i Cudzoziemców Ministerstwa Spraw Zagranicznych Ekwadoru.
 • Polskie MSZ radzi, by turyści mieli zawsze przy sobie ksero paszportu, najlepiej poświadczane przez Ambasadę RP w Limie.
 • Ubezpieczenie turystyczne nie jest wymagane prawnie, jednak zdecydowanie warto je mieć. W przeciwnym razie trzeba samodzielnie pokryć wszelkie koszty leczenia i akcji ratunkowej, jeśli będzie potrzebna.
 • Jeśli chcesz prowadzić samochód w Ekwadorze, musisz mieć międzynarodowe prawo jazdy.

Co jeszcze zabrać na wyjazd?

Najlepiej zabrać lekkie, przewiewne ubrania, które chronią przed słońcem. Przyda się także płaszcz przeciwdeszczowy. W Patagonii i na najwyższych andyjskich szczytach w zimie jest bardzo zimno. Do takiej wyprawy trzeba się odpowiednio przygotować.

Trzeba zabrać adapter do gniazdka, ponieważ w Ekwadorze występują one w wersji amerykańskiej (z płaskim bolcem). Przydatne będą także powerbanki i zapasowe baterie.

W wielu hotelach nie ma ciepłej wody, warto więc zabrać chusteczki do mycia ciała, ewentualnie kostkę mydła, ponieważ łatwiej spłukać je zimną wodą niż żel pod prysznic.

Czy w Ekwadorze jest bezpiecznie?

W Ekwadorze jest stosunkowo bezpiecznie dla turystów, warto jednak na bieżąco śledzić rekomendacje polskiego MSZ, ponieważ sytuacja może ulec zmianie.

 • Global terrorism index jest w tym kraju niski. Mimo braku bezpośredniego zagrożenia terroryzmem MSZ zaleca ostrożność na terenie całego państwa. Sytuacja polityczna jest niestabilna, dlatego mogą występować masowe protesty i zamieszki.
 • MSZ przestrzega szczególnie przed podróżami do terenów przy granicy z Kolumbią oraz do prowincji Guayas i Esmeraldas.
 • W związku z brakiem polskiej placówki dyplomatycznej w tym kraju możliwość udzielenia bezpośredniej pomocy obywatelom polskim jest ograniczona. Najlepiej zarejestrować wyjazd w systemie Odyseusz.
 • Ekwador leży w strefie aktywnej sejsmicznie, czyli mogą tam występować trzęsienia ziemi. Ryzyko klęski żywiołowej nie jest jednak wysokie.
 • Od marca do listopada należy się przygotować na silne opady i powodzie, które występują w rejonach górskich i selwie.
 • Zagrożenie chorobami tropikalnymi jest dość małe, jednak trzeba mieć świadomość ich występowania. Chodzi głównie o malarię, żółtą febrę oraz wirus zika.

Trzeba też wiedzieć, że na podróże do dżungli i na tereny zamieszkane przez ludność indiańską może być wymagane specjalne zezwolenia władz

Karta EKUZ w Ekwadorze – czy trzeba ją mieć?

Karta EKUZ nie jest przydatna w tym kraju, ponieważ placówki medyczne jej nie honorują. Jeśli chcesz skorzystać z opieki zdrowotnej, musisz opłacić ją z własnej kieszeni lub wykupić przed podróżą ubezpieczenie turystyczne do Ekwadoru. To ważne, ponieważ koszty leczenia mogą okazać się wysokie. Hospitalizacja kosztuje około 100 USD za dobę.

Wypowiedź eksperta

Koszty opieki medycznej za granicą mogą być bardzo wysokie. Ubezpieczenie turystyczne do Ekwadoru pokrywa wydatki związane z leczeniem, hospitalizacją, a także ewentualnym transportem medycznym do Polski. W razie nieprzewidzianych okoliczności, takich jak nagła choroba lub wypadek przed podróżą, ubezpieczenie może pokryć koszty anulowania rezerwacji, co pozwala uniknąć strat finansowych. Dlatego tak ważne, aby polisa była dopasowana do Twoich indywidualnych planów i możliwości.
Patrycja Pałka, Redaktor

Jak wybrać ubezpieczenie turystyczne do Ekwadoru?

Najważniejszą kwestią są koszty leczenia. Podczas podróży mogą się zdarzyć nagłe wypadki lub choroby. Ubezpieczenie gwarantuje, że otrzymasz potrzebną opiekę medyczną bez obaw o koszty.

Pamiętaj, że im wyższa kwota, tym lepiej. Przyjmuje się, że nie powinna być niższa niż 200 000 zł. Dodatkowo warto rozszerzyć ochronę o koszty ratownictwa. Jeśli natomiast masz przewlekłą chorobę, Twoje ubezpieczenie turystyczne do Ekwadoru także powinno to uwzględniać.

Dla osób uprawiających wspinaczkę wysokogórską, kajakarstwo i inne sporty wysokiego ryzyka rekomendowane jest wykupienie polisy sportowej, również obejmującej aktywności ekstremalne.

Dodatkowo warto wybrać:

 • ochronę bagażu z rozszerzeniem o sprzęt sportowy lub elektroniczny,
 • NNW,
 • OC w życiu prywatnym,
 • assistance.

Im lepsza ochrona i szerszy zakres polisy, tym możesz poczuć się pewniej. Pamiętaj o tym zwłaszcza jeśli planujesz wymagające aktywności, na przykład wyprawę do Patagonii lub w Andy.

Ile kosztuje ubezpieczenie do Ekwadoru?

Na cenę ubezpieczenia turystycznego składa się kilka czynników.

Wpływ na koszt polisy mają głównie:

 • kierunek wyjazdu,
 • długość urlopu,
 • charakter wyjazdu (aktywne spędzanie czasu, czy spokojne zwiedzanie),
 • stan zdrowia podróżującego (czy cierpi na jakieś schorzenia przewlekłe),
 • wybór konkretnego zakresu ochrony.

Pamiętaj jednak, aby nie kierować się ceną ubezpieczenia, a zakresem ochrony. To właśnie od zakresu ochrony zależy, czy w problematycznej sytuacji możesz liczyć na odszkodowanie, opłatę leczenia, czy pomoc ubezpieczyciela. Dlatego podczas wyboru konkretnej polisy tak ważne jest porównanie różnych ofert.

Kalkulator ubezpieczeń turystycznych na polisaturustyczna.pl pozwala przyjrzeć się dokładnie ofertom różnych towarzystw ubezpieczeniowych, zapoznać się z Ogólnymi Warunkami Ubezpieczenia oraz dopasować zakres ochrony przed kupnem polisy.

Przykładowe oferty ubezpieczenia turystycznego do Ekwadoru:

Ubezpieczenia turystyczne dla jednej osoby
Ubezpieczyciel Zakres ubezpieczenia Cena
AXA
Koszty leczenia
200 000 zł
Ratownictwo
200 000 zł
Bagaż
0 zł
3,74 zł
1 os. / 1 dni
Dodatkowo: NNW: 20 000 zł Ochrona COVID-19 Sporty objęte polisą: 114
Nationale-Nederlanden
Koszty leczenia
150 000 zł
Ratownictwo
100 000 zł
Bagaż
0 zł
3,97 zł
1 os. / 1 dni
Dodatkowo: Ochrona COVID-19 Zdarzenia pod wpływem alkoholu
Generali
Koszty leczenia
500 000 zł
Ratownictwo
500 000 zł
Bagaż
1 000 zł
11,00 zł
1 os. / 1 dni
Dodatkowo: NNW: 50 000 zł Zdarzenia pod wpływem alkoholu Ochrona COVID-19
Ubezpieczenia turystyczne dla jednej osoby
AXA
3,74 zł 1 os. / 1 dni
Koszty leczenia
200 000 zł
Ratownictwo
200 000 zł
Bagaż
0 zł
Dodatkowo: NNW: 20 000 zł Ochrona COVID-19 Sporty objęte polisą: 114
Nationale-Nederlanden
3,97 zł 1 os. / 1 dni
Koszty leczenia
150 000 zł
Ratownictwo
100 000 zł
Bagaż
0 zł
Dodatkowo: Ochrona COVID-19 Zdarzenia pod wpływem alkoholu
Generali
11,00 zł 1 os. / 1 dni
Koszty leczenia
500 000 zł
Ratownictwo
500 000 zł
Bagaż
1 000 zł
Dodatkowo: NNW: 50 000 zł Zdarzenia pod wpływem alkoholu Ochrona COVID-19

Co powinno zawierać dobre ubezpieczenie turystyczne do Ekwadoru?

Dobra polisa to taka, która jest dobrana do ryzyka panującego podczas podróży. Inne ubezpieczenie turystyczne sprawdzi się zatem u osoby planującej wspinaczkę wysokogórską, a inna u turysty planującego wypoczynek przy hotelowym basenie.

Podczas przeglądania polis, warto zwracać uwagę na takie aspekty, jak:

 • Koszty leczenia – to podstawa, im wyższa suma, tym lepsza ochrona.
 • OC w życiu prywatnym – chroni Cię przed konsekwencjami finansowymi w razie wyrządzenia szkody osobie trzeciej lub mieniu (np. w hotelu).
 • Ubezpieczenie bagażu – zapewni Ci rekompensatę za utracone, uszkodzone lub skradzione rzeczy osobiste.
 • Ubezpieczenie sportów ekstremalnych – rozszerza ochronę o wybrane kategorie aktywności (ich listę znajdziesz w OWU polisy). To np. nurkowanie, wspinaczka wysokogórska, kajakarstwo.
 • Ubezpieczenie kosztów rezygnacji z podróży – chroni Cię przed utratą pieniędzy, jeśli zrezygnujesz z zaplanowanego wyjazdu z nieprzewidzianych przyczyn;
 • Klauzule dodatkowe – rozszerzają ochronę np. o zdarzenia po alkoholu lub nagłe pogorszenie się objawów choroby przewlekłej.
 • Transport zwłok – w razie śmierci ubezpieczonego towarzystwo pokryje koszty przewozu ciała do Polski (a są one bardzo wysokie).

Pamiętaj, aby zawsze dobierać zakres polisy do ryzyka, jakie są związane z Twoją podróżą.

Podsumowanie
 1. W Ekwadorze można zwiedzać wiele pięknych miejsc. Galapagos, Patagonia czy zabytkowe miasta to tylko niektóre z nich.
 2. Na wyjazd warto zabrać dolary w gotówce – stanowią obowiązującą walutę w tym kraju.
 3. Karta EKUZ nie obowiązuje, dlatego potrzebne jest ubezpieczenie turystyczne.
 4. Należy uważać na niestabilną sytuacją polityczną – unikać demonstracji i zgromadzeń.

Najczęściej zadawane pytania o wyjazd do Ekwadoru

 1. Czy w  Ekwadorze jest bezpiecznie?

  Turyści mogą czuć się bezpiecznie, jednak powinni unikać niektórych regionów. W Quito i Guayaquil odnotowuje się większe zagrożenie przestępczością pospolitą, czyli kradzieżami i napadami.

 2. Czy w Ekwadorze jest drogo?

  To jeden z najdroższych krajów w regionie, z racji tego, że walutą obowiązującą jest dolar amerykański. Wciąż jednak ceny nie są bardzo wysokie z punktu widzenia Polaków. Warto wiedzieć, że aż 70 % Ekwadorczyków żyje poniżej poziomu nędzy.

 3. Co przywieźć z wycieczki?

  Popularnymi pamiątkami są srebrna biżuteria, ręcznie wykonane przedmioty z drewna, dywany, poncho oraz wyroby z lnu.

Źródła

 • https://www.gov.pl/
Porównaj cenę ubezpieczenia turystycznego
Patrycja Pałka
Redaktor
Podróże to moja pasja. Piszę o turystyce w taki sposób, aby zachęcić czytelników do eksplorowania świata, ale i uczulić na bezpieczeństwo i odpowiedzialność. Tłumaczę kwestie związane z ubezpieczeniem turystycznym, podpowiadam lepsze rozwiązania i podsuwam ciekawe pomysły na wakacje, urlop, czy city break.

Oceń artykuł:

5/5 - (1 głos)
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments