Ubezpieczenie turystyczne do Azji. Jakie wybrać?

Opublikowano: 2020-09-16 (aktualizacja 2022-07-26, godz. 8:43)

Azja kusi niesamowitymi krajobrazami, egzotyczną florą i fauną oraz wyjątkową kulturą. W połączeniu z pysznym jedzeniem i przystępnymi cenami stanowi jeden z ulubionych kierunków Europejczyków. Nie można jednak zapomnieć, że podróż na ten barwny kontynent wymaga odpowiedniego przygotowania.

Odpowiednie zaplanowanie wakacji w Azji zapewne zajmie chwilę. Należy wziąć pod uwagę wiele czynników, ale tylko efektywnie zaplanowana wyprawa zagwarantuje nam miłe wspomnienia. Pocieszającym jest fakt, że nie o wszystko musimy martwić się sami. Ubezpieczenie turystyczne do Azji, dobrane do indywidualnych potrzeb zapewni ochronę, bezpieczeństwo i beztroski czas w jednym z najpiękniejszych miejsc na świecie. Porównaj cenę ubezpieczenia turystycznego

Podróż do Azji – dlaczego Europejczycy tak chętnie tu latają?

Azja to kontynent świetnie przygotowany i pod wieloma względami dostosowany do potrzeb turystów z całego świata. Ogromna różnorodność kulturowa, niezwykłe krajobrazy, niezapomniane zabytki oraz tętniące życiem, rozwinięte, nowoczesne miasta sprawiają, że każdy znajdzie tu coś dla siebie.

Rajskie plaże, bogactwo i przepych Dubaju, charakterystyczne, nieco dzikie zakątki Indii lub Wietnamu to tylko niektóre z azjatyckich atrakcji.

Różnorodność i odmienność tej części świata wiąże się jednak z niebezpieczeństwami i wieloma nieprzewidzianymi przygodami. Dlatego już na etapie planowania urlopu należy wziąć pod uwagę najważniejsze zagrożenia, zalecenia oraz wskazówki.

Dzięki temu będziemy mogli cieszyć się niezapomnianym urlopem bez obaw o własne zdrowie i nieplanowane wydatki.

Kiedy jechać do Azji?

Klimat w Azji znacznie różni się od tego, do którego się przyzwyczailiśmy i który doskonale znamy. Kiedy w Europie przychodzi jesień i temperatura znacznie spada, Azja rozpoczyna swój najlepszy dla turystów czas.

Pomimo tego, że Azja to ogromny teren o zróżnicowanym klimacie, to panują tam dwie podstawowe pory roku: sucha i deszczowa. Południową część najlepiej jest odwiedzić jesienią lub wraz z początkiem zimy – październik, listopad i grudzień będą miesiącami idealnymi. Panują tam wtedy temperatury od około 20°C do nawet 38-40°C w zależności od wyboru konkretnego miesiąca i rejonu. 

W październiku, który jest jednocześnie końcem pory deszczowej, należy spodziewać się opadów 200-300 mm miesięcznie.

Dlaczego warto mieć polisę turystyczną na wyjazd do Azji?

Wybierając się do Azji, należy przede wszystkim pamiętać o tym, że nie skorzystamy tam z karty EKUZ. Dokument obowiązuje jedynie na terenie krajów Unii Europejskiej oraz w Islandii, Liechtensteinie, Norwegii, Szwajcarii.  To właśnie z tego powodu wykupienie polisy turystycznej jest w zasadzie jedynym pewnym sposobem na zapewnienie sobie ochrony w państwach Azjatyckich. 

Azja to odmienny od europejskiego klimat, specyficzna gastronomia – do której nie każdy jest się w stanie przyzwyczaić od razu – oraz inne zagrożenia, jak chociażby ryzyko zarażenia malarią,  zapaleniem mózgu oraz dżumą przenoszonymi przez owady występujące w tym rejonie.

Jeśli cudzoziemiec nie ma ubezpieczenia, płaci za wszystkie usługi medyczne gotówką przed rozpoczęciem leczenia. Koszty leczenia są wysokie. W przypadku chorób ciężkich mogą wynosić od kilkudziesięciu do kilkuset tysięcy złotych – jak podaje rządowa strona gov.pl. Jeśli więc nie zadbamy o odpowiednio dobrane ubezpieczenie do wyjazdu i naszych preferencji, jedyne co możemy przywieźć z takich wakacji to horrendalny rachunek, który w niedalekim czasie w wielu przypadkach zamienia się w uciążliwe długimówi Patrycja Pałka, specjalista ds. ubezpieczeń turystycznych w ranomat.pl

Jak więc widać – Azja jedynie pod kątem odpowiedniego przygotowania do wyjazdu może nam zaoferować pełen wachlarz atrakcji, z których korzystanie przyniesie przyjemność, a nie problemy.

Wybór ubezpieczenia turystycznego do Azji należy rozpocząć od stosownie dobranych kosztów leczenia. Suma gwarantowana to podstawa, która określa jak wysokie odszkodowanie zostanie przyznane w sytuacji objętej ochroną ubezpieczeniową. To jeden z najważniejszych elementów polisy.

Koszty leczenia w Azji – jaką sumę gwarantowaną wybrać?

Uwaga❗ Suma gwarantowana kosztów leczenia w przypadku podróży do Azji powinna wynosić minimalnie 60 000 euro. Dopiero kwota od takiego właśnie progu pozwoli ubezpieczonemu czuć się bezpiecznie, a przypadku problemów – zagwarantować odpowiednią pomoc i efektywną opiekę.

Jak już zostało wspomniane – w przypadku zachorowania, pilnej wizyty u medyka, czy jakichkolwiek badań – nie możemy liczyć na kartę EKUZ. Jest to bardzo ważna informacja, zwłaszcza, że koszty opieki medycznej w Azji są  bardzo wysokie. Niestety, w parze z wysoką ceną nie idzie równie wysoka jakość usług. Na profesjonalną opiekę i najlepszych specjalistów można liczyć jedynie w prywatnych placówkach, które oferują leczenie w znacznie wyższych cenach niż ośrodki publiczne.

Oczywiście, koszty leczenia w takim miejscu spokojnie pokryje ubezpieczenie turystyczne. Polisa zaoszczędzi nam ogromnego stresu i jeszcze większego rachunku, który bez odpowiedniej ochrony pojawiłby się na naszym koncie.

Ubezpieczenie turystyczne do Azji pokryje też koszty:

  • hospitalizacji,
  • wizyty lekarskiej,
  • szeroko rozumianych badań medycznych,
  • zakupu lekarstw i opatrunków,
  • transportu medycznego.

W Azji szczególnie wysokie są także koszty, jakie trzeba ponieść w przypadku konieczności przetransportowania poszkodowanej osoby do kraju, korzystając z transportu medycznego. Cena takiej usługi może sięgać nawet kilkuset tysięcy złotych.

Podróż do Azji – rozszerzenia ochrony, które mogą się przydać

  • Klauzula sportów ekstremalnych lub wysokiego ryzyka

 jeśli w trakcie wycieczki do Azji zamierzamy uprawiać jakiekolwiek sporty – trzeba zapoznać się z Ogólnymi Warunkami Ubezpieczenia oferty, nad którą się zastanawiamy. Zawarte są tam wszystkie niezbędne informacje i lista sportów, które wymagają rozszerzenia ochrony o klauzulę sportów ekstremalnych lub wysokiego ryzyka. Możliwe, zdarzyć się tak, że w zakresie dyscyplin sportowych uznawanych za ekstremalne lub wysokiego ryzyka pomiędzy różnymi towarzystwami będą zachodzić drobne różnice.

  • Klauzula alkoholowa

Dzięki klauzuli alkoholowej można uzyskać odszkodowanie na pokrycie kosztów leczenia oraz za doznany uszczerbek na zdrowiu – także w przypadkach, gdy ubezpieczony był pod wpływem alkoholu. To ciekawe rozszerzenie dla osób, które zamierzają korzystać z licznych atrakcji nocnego życia Azji. 

Jest wiele sytuacji, które wymagają dodatkowego rozszerzenia ubezpieczenia. Takie rozwiązanie służy przede wszystkim jeszcze lepszej ochronie podróżnika, biorąc pod uwagę dokładny charakter wycieczki, aktywności oraz decyzje podejmowane podczas wyjazdu.

Nie jest obowiązkowy wariant, ale na pewno wart uwagi. Rozszerzając ubezpieczenie możemy czuć się jeszcze pewniej i bezpieczniej.

Co jeszcze musi zawierać dobra polisa turystyczna do Azji?

Aby polisa turystyczna na wyjazd do Azji zapewniała realną ochronę przed kosztami i konsekwencjami nieprzewidzianych zdarzeń i nagłych wypadków, musi zawierać w sobie kilka podstawowych elementów. 

Najważniejsze z nich to:

  • Ubezpieczenie do COVID-19 – już na etapie planowania wyjazdu do Azji należy wziąć pod uwagę polisę, która gwarantuje ochronę w przypadku zachorowania na COVID-19. Oferty dostępne w kalkulatorze polisaturystyczna.pl, zawierają taką ochronę w podstawowym pakiecie. W zależności od konkretnego pakietu, ubezpieczenie od COVID-19 pokrywa koszty:
    • leczenia i hospitalizacji,
    • testów na obecność SARS-CoV-2. (zlecone przez lekarza lub placówkę medyczną),
    • zakwaterowania i wyżywienia w razie konieczności przedłużenia pobytu w Azji z powodu pozytywnego wyniku testu (dotyczy też przedłużenia pobytu opiekuna, gdy na koronawirusa zachoruje dziecko),
    • zakwaterowania i wyżywienia w przypadku przedłużenia pobytu z powodu kwarantanny (izolacji),
      powrót do Polski po zakończeniu przedłużonego pobytu (z powodu kwarantanny). 
  • NNW (ubezpieczenie od następstw nieszczęśliwych wypadków) – pokryje koszty leczenia oraz rehabilitacji osoby ubezpieczonej, jeśli w trakcie podróży dozna ona uszczerbku na zdrowiu.
  • OC w życiu prywatnym (ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej) – to ono zabezpiecza nas przed wydatkami związanymi z koniecznością rekompensaty wszelkich wypadków, w których z naszej winy ucierpią osoby trzecie. OC przyda się, kiedy w wyniku naszego działania inne osoby doznają uszczerbku na zdrowiu lub innej szkody wymagającej finansowego zadośćuczynienia czy leczenia.
  • Assistance – czyli szybka pomoc ze strony centrum alarmowego (niezależnie od pory dnia oraz nocy) w przypadku zdarzenia kryzysowego.
  • Ubezpieczenie bagażu – warto zadbać o to, aby ten element znalazł się w wybranej przez nas polisie. Jest to szczególnie ważne, jeśli w podróż zabieramy ze sobą drogi sprzęt elektroniczny czy sportowy, lub inne wartościowe przedmioty. Ubezpieczenie bagażu zapewni nam wypłatę odszkodowania w przypadku zagubienia lub uszkodzenia przewożonych rzeczy.

Ile kosztuje dobre ubezpieczenie na wycieczkę do Azji?

Ubezpieczenie turystyczne do Azji zdecydowanie nie należy do najdroższych. Ponadto, cenę jak i zakres polisy można z łatwością dopasować do swoich potrzeb i możliwości. Kalkulator ubezpieczeń turystycznych na polisaturystyczna.pl pozwala na dokładne zapoznanie się ze wszystkimi informacjami dotyczącymi oferty, przed zakupem ubezpieczenia.

Pan Rafał wybierając się na 2-tygodniowy urlop do Tajlandii, skorzystał z porównywarki ubezpieczeń, wybierając spośród dostępnych wariantów najlepszy dla siebie.

Cena ubezpieczenia oferowanego przez towarzystwo ubezpieczeniowe zaczynała się od progu 68 zł.

Ubezpieczenie turystyczne do Tajlandii na 14-dniowy urlop
Ubezpieczyciel Zakres ubezpieczenia Cena
Europa
Koszty leczenia
136 961 zł
Ratownictwo
22 827 zł
Bagaż
1 370 zł
68,00 zł
1 os. / 14 dni
Dodatkowo: NNW: 13 696 zł Ochrona COVID-19 Sporty objęte polisą: 10 Gratis: RankoPomoc Prawna
Proama
Koszty leczenia
100 000 zł
Ratownictwo
100 000 zł
Bagaż
0 zł
68,00 zł
1 os. / 14 dni
Dodatkowo: NNW: 20 000 zł Ochrona COVID-19 Gratis: RankoPomoc Prawna
AXA Assistance
Koszty leczenia
200 000 zł
Ratownictwo
200 000 zł
Bagaż
0 zł
78,00 zł
1 os. / 14 dni
Dodatkowo: NNW: 20 000 zł Ochrona COVID-19 Zdarzenia pod wpływem alkoholu (za dopłatą) Sporty objęte polisą: 114 Gratis: RankoPomoc Prawna
Generali
Koszty leczenia
500 000 zł
Ratownictwo
50 000 zł
Bagaż
1 000 zł
141,00 zł
1 os. / 14 dni
Dodatkowo: NNW: 50 000 zł OC: 200 000 zł Ochrona COVID-19 Gratis: RankoPomoc Prawna
Signal Iduna
Koszty leczenia
182 614 zł
Ratownictwo
31 958 zł
Bagaż
1 000 zł
141,15 zł
1 os. / 14 dni
Dodatkowo: NNW: 30 000 zł Ochrona COVID-19 Sporty objęte polisą: 83 Sprzęt sportowy Gratis: RankoPomoc Prawna
Allianz
Koszty leczenia
80 000 zł
Ratownictwo
50 000 zł
Bagaż
0 zł
147,75 zł
1 os. / 14 dni
Dodatkowo: NNW: 14 000 zł Ochrona COVID-19 Sporty objęte polisą: 49 Gratis: RankoPomoc Prawna
Ubezpieczenie turystyczne do Tajlandii na 14-dniowy urlop
Europa
68,00 zł 1 os. / 14 dni
Koszty leczenia
136 961 zł
Ratownictwo
22 827 zł
Bagaż
1 370 zł
Dodatkowo: NNW: 13 696 zł Ochrona COVID-19 Sporty objęte polisą: 10 Gratis: RankoPomoc Prawna
Proama
68,00 zł 1 os. / 14 dni
Koszty leczenia
100 000 zł
Ratownictwo
100 000 zł
Bagaż
0 zł
Dodatkowo: NNW: 20 000 zł Ochrona COVID-19 Gratis: RankoPomoc Prawna
AXA Assistance
78,00 zł 1 os. / 14 dni
Koszty leczenia
200 000 zł
Ratownictwo
200 000 zł
Bagaż
0 zł
Dodatkowo: NNW: 20 000 zł Ochrona COVID-19 Zdarzenia pod wpływem alkoholu (za dopłatą) Sporty objęte polisą: 114 Gratis: RankoPomoc Prawna
Generali
141,00 zł 1 os. / 14 dni
Koszty leczenia
500 000 zł
Ratownictwo
50 000 zł
Bagaż
1 000 zł
Dodatkowo: NNW: 50 000 zł OC: 200 000 zł Ochrona COVID-19 Gratis: RankoPomoc Prawna
Signal Iduna
141,15 zł 1 os. / 14 dni
Koszty leczenia
182 614 zł
Ratownictwo
31 958 zł
Bagaż
1 000 zł
Dodatkowo: NNW: 30 000 zł Ochrona COVID-19 Sporty objęte polisą: 83 Sprzęt sportowy Gratis: RankoPomoc Prawna
Allianz
147,75 zł 1 os. / 14 dni
Koszty leczenia
80 000 zł
Ratownictwo
50 000 zł
Bagaż
0 zł
Dodatkowo: NNW: 14 000 zł Ochrona COVID-19 Sporty objęte polisą: 49 Gratis: RankoPomoc Prawna

Zakup ubezpieczenia online pozwala również na zaoszczędzenie czasu, poprzez możliwość kupna polisy całkowicie online. Dokument z wybranym wariantem zostaje przesłany na maila, obejmując ochroną właściciela.

Najlepszym sposobem na znalezienie odpowiedniego ubezpieczenia dla siebie jest wykonanie kalkulacji samodzielnie. Narzędzie pozwala w łatwy sposób sprawdzić i porównać dostępne oferty, a także dokładnie przyjrzeć się zakresowi polisy.

W jakich sytuacjach ubezpieczenie turystyczne w Azji może się przydać?

Ubezpieczenie turystyczne w Azji może przydać się w wielu sytuacjach, które bez polisy mogą być sporym problemem dla turysty.

Podróżując do któregoś z państw azjatyckich nagminnie możemy zetknąć się z takimi sytuacjami, jak:

  • żądanie zapłaty zawyżonych odszkodowań za drobne uszkodzenia wypożyczonych skuterów,
  • wypadki (często ze skutkiem śmiertelnym) spowodowanych przez kierowców skuterów i motocykli,
  • trzęsienia ziemi, tsunami,
  • kradzieże,
  • ataki agresji ze strony lokalnych mieszkańców,

We wszystkich tych sytuacjach odpowiednio dobrane ubezpieczenie turystyczne do Azji będzie najlepszym ratunkiem.

Azjatyckie wakacje – czy warto się szczepić?

Jeśli wybieramy się w podróż do Azji, powinniśmy się poddać kilku ważnym szczepieniom, które uchronią nas przed poważnymi, niechcianymi chorobami. Warto pamiętać, że dobór odpowiednich szczepień musi być związany nie tylko ze ścisłym kierunkiem, ale i charakterem planowanej podróży.

Do najważniejszych szczepień, którym powinniśmy się poddać wyjeżdżając na azjatycki urlop należą:

  • Wirusowe zapalenie wątroby typu A – niezależnie od długości i bezpośredniego celu podróży, polecane szczególnie dla osób udających się w rejony Azji Połudnniowo-Wschodniej.
  • Wirusowe zapalenie wątroby typu B – wyjątkowo ważne w przypadku dorosłych, którzy wcześniej nie szczepili się na tę chorobę.
  • Błonica, tężec, krztusiec – szczepienia te, w przypadku podróżnych, powinno się powtarzać co kilka lat.
  • Dur brzuszny – wyjątkowo istotne w przypadku podróży do Azji. Polecane dla osób, które w trakcie wyjazdu mogą mieć styczność z żywnością przetwarzaną w złych warunkach sanitarnych.

Szczepienia dodatkowe:

  • Japońskie zapalenie mózgu
  • Cholera
  • Wścieklizna

Ubezpieczenie turystyczne do Azji to zdecydowanie nie kaprys, a odpowiedzialne podejście do swojego zdrowia i finansów. Zwłaszcza, że o problematyczną sytuację nietrudno. Wybierając się do jednego z najciekawszych miejsc na świecie warto zadbać o każdy szczegół, który będzie miał wpływ na nasze wspomnienia.

Ubezpieczenie turystyczne do Azji – pytania i odpowiedzi

  1. Czy muszę kupić jakieś dodatkowe ubezpieczenie mając cukrzycę?
    Tak. Podróżni cierpiący na choroby przewlekłe muszą pamiętać o odpowiednim rozszerzeniu – konkretnie o klauzuli chorób przewlekłych. Wykupienie tej klauzuli jest gwarancją, dzięki której towarzystwo nie odmówiło wypłaty odszkodowania.
  2. Jakie dokumenty są potrzebne na wyjazd do Azji?
    Aby wjechać na teren Tajlandii, należy posiadać ważny paszport. Wiza przy podróżach nie dłuższych niż 30 dni nie jest wymagana.

Co warto wiedzieć?
  1. Azja to coraz popularniejszy kierunek wśród polskich turystów.
  2. Do podróży trzeba odpowiednio się przygotować, pamiętając o dokumentach, bagaż i szczepieniach.
  3. Koszty leczenia w krajach azjatyckich są bardzo wysokie – posiadanie polisy ubezpieczeniowej jest zalecane.
  4. Ubezpieczenie turystyczne do Azji można kupić w kalkulatorze ubezpieczeń turystycznych na polisaturystyczna.pl, od kilku złotych dziennie.
Porównaj cenę ubezpieczenia turystycznego
Redakcja

Oceń artykuł:

Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments