Ubezpieczenie turystyczne do Azji. Jakie wybrać?

Opublikowano: 2020-09-16 (aktualizacja 2020-09-16, godz. 12:28)

Dla wielu turystów Azja to intrygujący, orientalny kontynent. Nic wiec dziwnego, że coraz częściej staje się ulubionym kierunkiem podróży dla Europejczyków. Podczas urlopu w Azji EKUZ nie zadziała – trzeba posiadać własne ubezpieczenie turystyczne.

Sprawdzamy, na co zwrócić uwagę przy wyborze polisy do krajów azjatyckich. Podpowiadamy też, jak się przygotować do wyjazdu na ten orientalny, atrakcyjny, ale i momentami niebezpieczny kontynent. Porównaj cenę ubezpieczenia turystycznego

Specyfika podróży do Azji

Azja to kontynent świetnie przygotowany i pod wieloma względami dostosowany do potrzeb turystów z całego świata. Ogromna różnorodność kulturowa, niezwykłe krajobrazy, niezapomniane zabytki oraz tętniące życiem, rozwinięte, nowoczesne miasta sprawiają, że każdy znajdzie tu coś dla siebie.

Rajskie plaże, bogactwo i przepych Dubaju, czy charakterystyczne, nieco dzikie zakątki Indii lub Wietnamu to tylko niektóre z azjatyckich atrakcji.

Różnorodność i odmienność tej części świata wiąże się jednak z niebezpieczeństwami i wieloma nieprzewidzianymi przygodami. Warto więc taki wyjazd dobrze zaplanować, biorąc pod uwagę najważniejsze zagrożenia, zalecenia oraz wskazówki.

Dzięki temu będziemy mogli cieszyć się niezapomnianym urlopem bez obaw o własne zdrowie i nieplanowane wydatki.

Azjatyckie wakacje – czy warto się szczepić?

Jeśli wybieramy się w podróż do Azji, powinniśmy się poddać kilku ważnym szczepieniom, które uchronią nas przed poważnymi, niechcianymi chorobami. Warto pamiętać, że dobór odpowiednich szczepień musi być związany nie tylko ze ścisłym kierunkiem, ale i charakterem planowanej podróży.

Do najważniejszych szczepień, którym powinniśmy się poddać wyjeżdżając na azjatycki urlop należą:

 • Wirusowe zapalenie wątroby typu A – niezależnie od długości i bezpośredniego celu podróży, polecane szczególnie dla osób udających się w rejony Azji Połudnniowo-Wschodniej.
 • Wirusowe zapalenie wątroby typu B – wyjątkowo ważne w przypadku dorosłych, którzy wcześniej nie szczepili się na tę chorobę.
 • Błonica, tężec, krztusiec – szczepienia te, w przypadku podróżnych, powinno się powtarzać co kilka lat.
 • Dur brzuszny – wyjątkowo istotne w przypadku podróży do Azji. Polecane dla osób, które w trakcie wyjazdu mogą mieć styczność z żywnością przetwarzaną w złych warunkach sanitarnych.

Szczepienia dodatkowe:

 • Japońskie zapalenie mózgu
 • Cholera
 • Wścieklizna

Dlaczego warto mieć ubezpieczenie turystyczne do Azji?

Choć Azja to wspaniały i wyjątkowy pod względem turystycznym kontynent, nie można lekceważyć zagrożeń, jakie pociąga za sobą urlop w tym miejscu.

Odmienny od europejskiego klimat, choroby, a nawet woda, specyficzne jedzenie, czy owady, mogą stanowić niebezpieczeństwo dla turystów z innych zakątków świata.

Dodatkowo, jak podczas każdej podróży, nie jesteśmy w stanie przewidzieć nieprzyjemnych zdarzeń losowych i wypadków. Opieka medyczna oraz indywidualna, lokalna pomoc w razie nieszczęścia mogą natomiast okazać się bardzo kosztowne.

Dlatego też warto przed wyjazdem wykupić odpowiednią polisę turystyczną, która zabezpieczy nas przed wysokimi wydatkami podczas azjatyckich wczasów.

Koszty leczenia w krajach azjatyckich

W przypadku wyjazdu do krajów azjatyckich, szczególnie istotne jest ubezpieczenie związane z kosztami leczenia. Te bowiem w Azji są bardzo wysokie i mogą sięgać nawet kilkudziesięciu, czy kilkuset tysięcy złotych. Jeśli dodamy do tego bardzo drogi transport medyczny oraz transport osoby poszkodowanej do kraju, koszty dodatkowo wzrastają.

Szczególnie droga jest prywatna opieka medyczna, a nierzadko zdarza się, że to w właśnie z niej zmuszeni są korzystać zagraniczni turyści. Koszt wizyty lekarskiej wraz z udzieleniem pierwszej pomocy to koszt od około 300 do nawet 1000 złotych.

Azjatyckie kraje, poza niezwykłymi krajobrazami i kulturą, niosą ze sobą ryzyko wielu niedogodności związanych ze zdrowiem. Problemy żołądkowe po zjedzeniu lokalnych potraw, spożycie zanieczyszczonej wody, czy ukąszenia insektów lub węży to tylko niektóre z nich.

Każdy z takich wypadków skończyć może się pobytem w szpitalu, koniecznością wykonania specjalistycznych badań, szczepień, czy zabiegów. Jeśli nie posiadamy odpowiedniego ubezpieczenia, za wszystkie te usługi będziemy musieli zapłacić z własnej kieszeni od kilkuset, do nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych.

Szczególnie wysokie są także koszty, jakie trzeba ponieść w przypadku konieczności przetransportowania poszkodowanej osoby do kraju, korzystając z transportu medycznego. Cena takiej usługi może sięgać nawet kilkuset tysięcy złotych.

Warto wspomnieć, że turyści wybierający się w podróż do Azji nie są objęci ochroną wynikającą z posiadania Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ). Jak wskazuje nazwa, karta ta zabezpiecza przed ponoszeniem kosztów leczenia jedynie na terenie Europy (z kilkoma wyjątkami).

Co powinno zawierać ubezpieczenie turystyczne do Azji?

Aby polisa turystyczna na wyjazd do Azji zapewniała realną ochronę przed kosztami i konsekwencjami nieprzewidzianych zdarzeń i nagłych wypadków, musi zawierać w sobie kilka podstawowych elementów. Najważniejsze z nich to:

 • Koszty leczenia – jeden z najważniejszych elementów polisy turystycznej. Pomoc medyczna w krajach azjatyckich bywa bardzo droga, a wszelkie interwencje związane z ratowaniem życia lub zdrowia mogą obciążyć nas kosztami sięgającymi nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych. Ubezpieczenie od kosztów leczenia pozwoli uniknąć tego typu nieplanowanych wydatków. Ten element polisy w większości przypadków zagwarantuje zwrot kosztów związanych z transportem medycznym oraz transportem osoby poszkodowanej do kraju. Należy jednak pamiętać, aby suma gwarantowana takiego ubezpieczenia była odpowiednio wysoka.
 • NNW (ubezpieczenie od następstw nieszczęśliwych wypadków) – pokryje koszty leczenia oraz rehabilitacji osoby ubezpieczonej, jeśli w trakcie podróży dozna ona uszczerbku na zdrowiu.
 • OC w życiu prywatnym (ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej) – to ono zabezpiecza nas przed wydatkami związanymi z koniecznością rekompensaty wszelkich wypadków, w których z naszej winy ucierpią osoby trzecie. OC przyda się, kiedy w wyniku naszego działania inne osoby doznają uszczerbku na zdrowiu lub innej szkody wymagającej finansowego zadośćuczynienia czy leczenia.
 • Ubezpieczenie bagażu – warto zadbać o to, aby ten element znalazł się w wybranej przez nas polisie. Jest to szczególnie ważne, jeśli w podróż zabieramy ze sobą drogi sprzęt elektroniczny czy sportowy, lub inne wartościowe przedmioty. Ubezpieczenie bagażu zapewni nam wypłatę odszkodowania w przypadku zagubienia lub uszkodzenia przewożonych rzeczy.

Ile kosztuje ubezpieczenie turystyczne do Azji?

Ubezpieczenie turystyczne do krajów azjatyckich jest nieco droższe niż polisa obejmująca podróże po Europie. Wybierając odpowiednią dla siebie ofertę, należy jednak zwrócić uwagę nie tylko na wysokość składki, lecz przede wszystkim na elementy polisy oraz jej sumy gwarantowane.

Poniżej przedstawiamy przykładowe ceny ubezpieczenia jednodniowego dla jednej osoby dorosłej wybierającą się w podróż do Japonii:

 Proama ErgoWienerGeneraliEuropa UbezpieczeniaAllianz
Składka32 zł38,50 zł55 zł60 zł64 zł68,95 zł
Koszty leczenia i assistance 100 000 zł 20 000 euro60 000 euro500 000 zł100 000 euro80 000 zł
Koszty ratownictwa100 000 zł-8 000 euro500 000 zł7 000 euro50 000 zł
Stomatolog 200 euro250 euro200 euro200 euro300 euro1 000 zł
AssistancepodstawowypodstawowypodstawowypremimumVIPw ramach kosztów leczenia
Bagaż-800 zł3 000 zł1 000 zł1 000 euro-
OC--50 000 euro200 000 zł100 000 euro-
NNW20 000 zł20 000 zł20 000 zł50 000 zł10 000 euro 14 000 zł

Wybór polisy powinien być dostosowany do naszych indywidualnych potrzeb oraz dokładnego celu podróży.

Decydując się na konkretne ubezpieczenie turystyczne, warto jednak porównać oferty różnych ubezpieczycieli, aby móc wybrać tę najlepszą i najbardziej odpowiednią dla siebie.   

Korzystając z naszego kalkulatora nie tylko zestawisz ze sobą wiele różnych ofert, lecz również szybko i bezpiecznie wykupisz wybraną polisę online.

Co warto wiedzieć?
 1. Azja to coraz popularniejszy kierunek wśród polskich turystów.
 2. Do podróży trzeba odpowiednio się przygotować, pamiętając o dokumentach, bagaż i szczepieniach.
 3. Koszty leczenia w krajach azjatyckich są bardzo wysokie – trzeba więc mieć ze sobą polisę.
 4. Takie ubezpieczenie turystyczne do Azji można znaleźć w naszym kalkulatorze.
Porównaj cenę ubezpieczenia turystycznego
Redakcja

Oceń artykuł:

Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments