Ubezpieczenie kosztów rezygnacji z udziału w imprezie turystycznej

Opublikowano: 2016-04-04 (aktualizacja 2018-09-11, godz. 12:59)

Ubezpieczenie kosztów rezygnacji z udziału w imprezie turystycznej
5 (100%) 1 głosów

Wycieczka z biura podróży jest już dawno zaplanowana, czekasz na wyjazd i nagle spotyka Cię sytuacja uniemożliwiająca podróż? Co wtedy? Pomocą może być wcześniej zakupione ubezpieczenie kosztów rezygnacji z udziału w imprezie turystycznej.

Kiedy otrzymasz zwrot kosztów rezygnacji z udziału w imprezie turystycznej?

Towarzystwa ubezpieczeniowe w swoich produktach dotyczących rezygnacji z wyjazdu określają szereg zdarzeń, które będą podstawą do wypłaty. Podstawowymi przyczynami odwołania jest śmierć ubezpieczonego lub osoby, która miała towarzyszyć w podróży. Dotyczy to również śmierci osób bliskich. Do kolejnych przyczyn można zaliczyć nieszczęśliwy wypadek, utratę dokumentów niezbędnych w podróży, szkody na mieniu ubezpieczonego powodujące konieczność podjęcia czynności prawnych i administracyjnych. Porównaj cenę ubezpieczenia turystycznego

Ubezpieczenie kosztów rezygnacji z imprezy turystycznej

Co zrobić w przypadku rezygnacji?

Ubezpieczenie kosztów rezygnacji z udziału w imprezie turystycznej pozwala na zwrot poniesionych wydatków, musisz jednak w tym celu dopełnić formalności. Przede wszystkim trzeba dołożyć wszelkich starań, aby zminimalizować koszty związane z rezygnacją – oznacza to, że jak najszybciej powinieneś powiadomić biuro turystyczne (nie później niż 2 dni po wystąpieniu zdarzenia). Następnie masz 7 dni na dostarczenie niezbędnych dokumentów do towarzystwa. Należą do nich m.in.:

  • formularz zgłoszenia szkody,
  • dokument ubezpieczenia,
  • umowa uczestnictwa w imprezie turystycznej,
  • oświadczenie o złożonej w biurze podróży rezygnacji,
  • rachunek wystawiony przez biuro podróży uwzględniający kwotę potrącenia z tytułu rezygnacji.

Ile możesz odzyskać?

Zanim zdecydujesz się na ubezpieczenie odwołania sprawdź na jakich warunkach je zawierasz. Każde z towarzystw może posiadać różne sumy ubezpieczenia. W jednym z nich przykładowo kwota ta opiewa na 17 tys. zł, w innym z kolei nie może być wyższa niż 35 tys. zł. Warto zwrócić uwagę również na wartość zwróconych kosztów. Jest to 100% wydanej sumy lub np. tylko 80%.

A ile zapłacisz za takie ubezpieczenie? To zależy od wybranych opcji. Zazwyczaj składka, którą musisz opłacić ustalana jest na podstawie:

  • zakresu ubezpieczenia,
  • wariantu ubezpieczenia,
  • sumy ubezpieczenia,
  • wykupienia dodatkowych umów,
  • liczby osób ubezpieczonych.

Sprawdź gdzie kupisz ubezpieczenie kosztów rezygnacji

Wykupując takie ubezpieczenie należy pamiętać, że mimo że dotyczy sytuacji, gdy to ubezpieczony rezygnuje, musi mieć on ważny powód. Odwołanie wyjazdu musi zostać udokumentowane, a formalności należy dopełnić w określonych terminach. Warto jednak skorzystać z takiej polisy, aby nie ryzykować utraty dużej sumy pieniędzy.

Porównaj cenę ubezpieczenia turystycznego
Redakcja