Ubezpieczenie kosztów rezygnacji z udziału w imprezie turystycznej

Opublikowano: 2016-04-04 (aktualizacja 2020-03-24, godz. 8:49)

Wycieczka z biura podróży jest już dawno zaplanowana, czekasz na wyjazd i nagle spotyka Cię sytuacja uniemożliwiająca podróż? Co wtedy? Pomocą może być wcześniej zakupione ubezpieczenie kosztów rezygnacji z udziału w imprezie turystycznej.

Kiedy otrzymasz zwrot kosztów rezygnacji z udziału w imprezie turystycznej?

Towarzystwa ubezpieczeniowe w swoich produktach dotyczących rezygnacji z wyjazdu określają szereg zdarzeń, które będą podstawą do wypłaty. Podstawowymi przyczynami odwołania jest śmierć ubezpieczonego lub osoby, która miała towarzyszyć w podróży. Dotyczy to również śmierci osób bliskich. Do kolejnych przyczyn można zaliczyć nieszczęśliwy wypadek, utratę dokumentów niezbędnych w podróży, szkody na mieniu ubezpieczonego powodujące konieczność podjęcia czynności prawnych i administracyjnych.

Porównaj cenę ubezpieczenia turystycznego

Co zrobić w przypadku rezygnacji w wyjazdu?

Ubezpieczenie kosztów rezygnacji z udziału w imprezie turystycznej pozwala na zwrot poniesionych wydatków, musisz jednak w tym celu dopełnić formalności. Przede wszystkim trzeba dołożyć wszelkich starań, aby zminimalizować koszty związane z rezygnacją – oznacza to, że jak najszybciej powinieneś powiadomić biuro turystyczne (nie później niż 2 dni po wystąpieniu zdarzenia). Następnie masz 7 dni na dostarczenie niezbędnych dokumentów do towarzystwa. Należą do nich m.in.:

  • formularz zgłoszenia szkody,
  • dokument ubezpieczenia,
  • umowa uczestnictwa w imprezie turystycznej,
  • oświadczenie o złożonej w biurze podróży rezygnacji,
  • rachunek wystawiony przez biuro podróży uwzględniający kwotę potrącenia z tytułu rezygnacji.

Ile możesz odzyskać?

Zanim zdecydujesz się na ubezpieczenie odwołania sprawdź na jakich warunkach je zawierasz. Każde z towarzystw może posiadać różne sumy ubezpieczenia. W jednym z nich przykładowo kwota ta opiewa na 17 tys. zł, w innym z kolei nie może być wyższa niż 35 tys. zł. Warto zwrócić uwagę również na wartość zwróconych kosztów. Jest to 100% wydanej sumy lub np. tylko 80%.

A ile zapłacisz za takie ubezpieczenie? To zależy od wybranych opcji. Zazwyczaj składka, którą musisz opłacić ustalana jest na podstawie:

  • zakresu ubezpieczenia,
  • wariantu ubezpieczenia,
  • sumy ubezpieczenia,
  • wykupienia dodatkowych umów,
  • liczby osób ubezpieczonych.

Wykupując takie ubezpieczenie należy pamiętać, że mimo że dotyczy sytuacji, gdy to ubezpieczony rezygnuje, musi mieć on ważny powód. Odwołanie wyjazdu musi zostać udokumentowane, a formalności należy dopełnić w określonych terminach. Warto jednak skorzystać z takiej polisy, aby nie ryzykować utraty dużej sumy pieniędzy, którą przeznaczyliśmy na zagraniczny wyjazd. Dlatego sprawdź nasz ranking ubezpieczeń kosztów rezygnacji z podróży.

Porównaj cenę ubezpieczenia turystycznego
Redakcja

Oceń artykuł:

Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments