Bukmacher Mostbet to jedna z najbardziej znanych platform gier w Polsce, oferująca usługi w zakresie zakładów sportowych, e-sportu i gier kasynowych online. Strona bukmachera oferuje wysokie kursy, a także liczne bonusy i promocje, darmowe zakłady, darmowe spiny i szybkie wypłaty. Dzięki bonusom bez depozytu w Mostbet Twoja gra stanie się jeszcze bardziej opłacalna. Dodatkowo Mostbet posiada aplikację mobilną, która pozwala na zawieranie zakładów w dowolnym miejscu i czasie.
ZNAJDŹ NAJTAŃSZE UBEZPIECZENIE
Kontynent
Kraj

Ubezpieczenie od rezygnacji z lotu. Na czym polega ubezpieczenie biletów lotniczych?

Redakcja

Zaktualizowano: 2022-08-17

Wyjazd na wakacje przeważnie planujemy z dużym wyprzedzeniem czasowym. Co jednak jeśli w późniejszym czasie zrezygnujemy z wyjazdu? Towarzystwa ubezpieczeniowe oferują nam rozwiązanie – ubezpieczenie kosztów rezygnacji z biletu lotniczego.

Jednym z produktów w ubezpieczeniach turystycznych jest ubezpieczenie rezygnacji z podróży. Takie produkty oferują nam np. TU Europa, Uniqa czy Signal Iduna. Zakres polisy obejmuje zazwyczaj:

Porównaj cenę ubezpieczenia turystycznego

Umowę ubezpieczenia kosztów rezygnacji z biletu lotniczego należy zawrzeć najpóźniej np. do 7 dni po podpisaniu umowy uczestnictwa w imprezie turystycznej. Jeżeli ta ma się odbyć w okresie krótszym niż 30 dni od zawarcia umowy z biurem podróży, termin zakupu polisy skraca się do 3 dni. Dokładne terminy określają poszczególne towarzystwa i powinniśmy się z nimi zapoznać, aby uniknąć nieporozumień.

Czym jest ubezpieczenie kosztów rezygnacji z podróży?

Przedmiotem tego ubezpieczenia jest ryzyko poniesienia kosztów wynikających z rezygnacji przez ubezpieczonego z uczestnictwa w imprezie turystycznej przed terminem jej rozpoczęcia. Jeżeli więc wydarzy się sytuacja, która uniemożliwi nam wyjazd, nasz ubezpieczyciel pokryje koszty zakupionych biletów, noclegów i opłat związanych z zakupem wycieczki.

Ubezpieczenie kosztów anulowania biletu podróży

Ubezpieczenie kosztów rezygnacji z biletu lotniczego obejmuje ryzyko poniesienia kosztów przez ubezpieczonego związanych z anulowaniem biletu przed wyjazdem. Jeżeli podróż odbywa się w kilku etapach termin rezygnacji musi nastąpić przed rozpoczęciem pierwszego odcinka podróży.

Ubezpieczenie to obejmuje pokrycie kosztów związanych ze zrezygnowaniem z niżej wymienionych biletów.

 1. Bilety lotnicze  na trasach krajowych i międzynarodowych
 2. Bilety kolejowe na trasach międzynarodowych
 3. Bilety autobusowe na trasach międzynarodowych
 4. Bilety promowe na trasach międzynarodowych

Czy ubezpieczenie od anulacji biletu jest tym samy, co ubezpieczenie od opóźnienia lotu?

Są to dwa różne rodzaj ubezpieczeń. Ubezpieczenie od anulacji biletu to osobny produkt ubezpieczeniowy. Ochrona od opóźnienia lotu to jeden z elementów polisy turystycznej. Zapewnia zwrot kosztów poniesionych w czasie oczekiwania na opóźniony lot. Nie dotyczy sytuacji, w których to ubezpieczony musi anulować bilet.

Kiedy możemy liczyć na zwrot kosztów?

W zależności od towarzystwa oraz wybranego wariantu ubezpieczenia mogą występować różne losowe zdarzenia będące podstawą do zwrotu kosztów. Dotyczy to jednak sytuacji, kiedy to ubezpieczony rezygnuje z wyjazdu.

Do przykładowych powodów rezygnacji z wylotu możemy zaliczyć:

 • nieszczęśliwy wypadek,
 • nagłe zachorowanie ubezpieczonego lub współuczestnika podróży,
 • komplikacje związane z ciążą (przed 32 tygodniem ciąży),
 • utratę pracy przez ubezpieczonego bądź współuczestnika podróży,
 • wyznaczenie ubezpieczonemu lub współuczestnikowi podróży daty rozpoczęcia pracy.

Kiedy ubezpieczyciel nie zwróci kosztów anulacji biletu?

Warto zwrócić uwagę także na wyłączenia. Między innymi jest nim odwołanie wyjazdu przez przewoźnika bądź biuro podróży. W takiej sytuacji zwrotu kosztów powinno domagać się od strony, która zawiniła. 

Poza tym ubezpieczyciel nie pokryje kosztów rezygnacji z biletu w razie:

 • klęski żywiołowej,
 • ataku terrorystycznego,
 • epidemii (wyjątkiem jest tutaj pandemia Covid-19, aktualnie ubezpieczyciele zwracają koszty, gdy zachoruje się na koronawirusa i będzie to udu komentowane pozytywnym wynikiem testu oraz zaświadczeniem lekarskim),
 • strajków obsługi lotniska,
 • zamieszek i stanów wyjątkowych.

Ile kosztuje ubezpieczenie od anulacji lotu?

To w dużej mierze zależy od wybranego pakietu. Na ostateczną cenę polisy wypływ ma także cena samego biletu, a także wybrany zakres ochrony oraz dodatkowe elementy dostępne za dodatkową składką (np. rezygnacja z powodu zaostrzenia się choroby przewlekłej, zachorowania na Covid-19).

Poniżej prezentujemy przykładowe ceny ubezpieczenia od kosztów rezygnacji. 

Ubezpieczyciel

Max. suma ubezpieczenia na 1 osobę

Przerwanie podróży

Poniesione koszty (%)

Składka dla kosztu 5 000 zł

UNIQA

35 000 zł

2,8 %

140 zł

KUP UBEZPIECZENIE

EUROPA

35 000 zł

3,2 %

161 zł

KUP UBEZPIECZENIE

UNIQA

35 000 zł

3,0 %

150 zł

KUP UBEZPIECZENIE

EUROPA

35 000 zł

5,1 %

257 zł

KUP UBEZPIECZENIE

EUROPA

35 000 zł

7,2%

361 zł

KUP UBEZPIECZENIE

SIGNAL IDUNA

34 000 zł

4,4 %

221 zł

KUP UBEZPIECZENIE

opracowanie własne 

Planując podróż z dużym wyprzedzeniem, nie jesteśmy w stanie przewidzieć co wydarzy się przed wyjazdem. Gdy dojdzie do sytuacji, która sprawi, że konieczna będzie rezygnacja towarzystwo zwróci nam poniesione koszty, w tym związane z rezygnacją z biletu.

FAQ – najczęściej zadawane pytania

 1. Czy ubezpieczenie od anulacji lotu jest tym samym, co ochrona od opóźnienia lotu?

  Nie, są to dwa różne ubezpieczenia. Ubezpieczenie od anulacji lotu czy też kosztów rezygnacji to osobny produkt ubezpieczeniowy. W razie konieczności odwołania wyjazdu z ważnych, nagłych powodów, towarzystwo zwróci koszty potrącone przez linie lotnicze czy biuro podróży. Ubezpieczenie od opóźnienia lotu jest jednym z elementów polisy turystycznej. W razie oczekiwania na opóźniony samolot ubezpieczyciele pokryje poniesione koszty na zakup jedzenia, picia czy inne wydatki.

 2. Kiedy można anulować bilet, by otrzymać ubezpieczenie?

  Są to wyjątkowe sytuacje losowe. Można do nich zaliczyć wszelkie sytuacje, do których dochodzi w sposób nagły, niezależny od osoby ubezpieczonej, na przykład śmierć lub choroba w rodzinie, choroba samego ubezpieczonego, kradzież dokumentów, zwolnienie z pracy, pożar mieszkania, komplikacje związane z ciążą, rozpoczęcie pracy, wyznaczenie daty egzaminu, wezwanie do sądu oraz wiele innych.

 3. Czy można ubezpieczyć również całą wycieczkę z biura podróży?

  Oczywiście, ubezpieczenie kosztów rezygnacji nie dotyczy tylko anulacji biletu. Ochroną na wypadek nagłego odwołania można objąć wycieczkę zakupioną w biurze podróży, a także bilety wstępu na wydarzenia kulturalne, koncerty, konferencje, rejsy statkiem czy wynajem samochodu.

Porównaj cenę ubezpieczenia turystycznego
Redakcja

Oceń artykuł:

5/5 - (4 głosy)
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments