Ubezpieczenie od rezygnacji z lotu. Na czym polega ubezpieczenie biletów lotniczych?

Opublikowano: 2016-04-21 (aktualizacja 2020-05-25, godz. 10:27)

5 (100%) 1 głosów

Wyjazd na wakacje przeważnie planujemy z dużym wyprzedzeniem czasowym. Wykupienie wycieczki z biura podróży czy zarezerwowanie biletów lotniczych rzadko odkładamy na ostatnią chwilę. Co jednak jeśli w późniejszym czasie zrezygnujemy z wyjazdu? Towarzystwa ubezpieczeniowe oferują nam rozwiązanie – ubezpieczenie kosztów rezygnacji z biletu lotniczego.

Jednym z produktów w ubezpieczeniach turystycznych jest ubezpieczenie rezygnacji z podróży. Takie produkty oferują nam np. TU Europa, Axa czy Signal Iduna. Zakres polisy obejmuje zazwyczaj: Porównaj cenę ubezpieczenia turystycznego

Umowę ubezpieczenia kosztów rezygnacji z biletu lotniczego należy zawrzeć najpóźniej np. do 7 dni po podpisaniu umowy uczestnictwa w imprezie turystycznej. Jeżeli ta ma się odbyć w okresie krótszym niż 30 dni od zawarcia umowy z biurem podróży, termin zakupu polisy skraca się do 3 dni. Dokładne terminy określają poszczególne towarzystwa i powinniśmy się z nimi zapoznać, aby uniknąć nieporozumień.

Czym jest Ubezpieczenie kosztów rezygnacji z podróży?

Przedmiotem tego ubezpieczenia jest ryzyko poniesienia kosztów wynikających z rezygnacji przez ubezpieczonego z uczestnictwa w imprezie turystycznej przed terminem jej rozpoczęcia. Jeżeli więc wydarzy się sytuacja, która uniemożliwi nam wyjazd, nasz ubezpieczyciel pokryje koszty zakupionych biletów, noclegów i opłat związanych z zakupem wycieczki.

Ubezpieczenie kosztów anulowania biletu podróży

Ubezpieczenie kosztów rezygnacji z biletu lotniczego obejmuje ryzyko poniesienia kosztów przez ubezpieczonego związanych z anulowaniem biletu przed wyjazdem. Jeżeli podróż odbywa się w kilku etapach termin rezygnacji musi nastąpić przed rozpoczęciem pierwszego odcinka podróży. Ubezpieczenie to obejmuje pokrycie kosztów związanych ze zrezygnowaniem z niżej wymienionych biletów.

  1. Bilety lotnicze  na trasach krajowych i międzynarodowych
  2. Bilety kolejowe na trasach międzynarodowych
  3. Bilety autobusowe na trasach międzynarodowych
  4. Bilety promowe na trasach międzynarodowych

Kiedy możemy liczyć na zwrot kosztów?

W zależności od towarzystwa oraz wybranego wariantu ubezpieczenia mogą występować różne zdarzenia będące podstawą do zwrotu kosztów. Dotyczy to jednak sytuacji, kiedy to ubezpieczony rezygnuje z wyjazdu. Do przykładowych możemy zaliczyć nieszczęśliwy wypadek, nagłe zachorowanie ubezpieczonego lub współuczestnika podróży czy komplikacje związane z ciążą (przed 32 tygodniem ciąży). Kolejnym zdarzeniem, które obejmuje ubezpieczenie jest również utrata pracy przez ubezpieczonego bądź współuczestnika podróży lub odwrotnie – wyznaczenie ubezpieczonemu lub współuczestnikowi podróży daty rozpoczęcia pracy.

Planując podróż z dużym wyprzedzeniem nie jesteśmy w stanie przewidzieć co wydarzy się przed wyjazdem. Gdy dojdzie do sytuacji, która sprawi, że konieczna będzie rezygnacja towarzystwo zwróci nam poniesione koszty, w tym związane z rezygnacją z biletu. Warto zwrócić uwagę także na wyłączenia. Między innymi jest nim odwołanie wyjazdu przez przewoźnika bądź biuro podróży. W  takiej sytuacji zwrotu kosztów powinno domagać się od strony, która zawiniła.

Ubezpieczenie kosztów rezygnacji z biletu lotniczego jest zabezpieczeniem finansów osób, które planują podróż i nie chcą ryzykować utraty środków w przypadku jej odwołania. Warto się na nie zdecydować szczególnie gdy wybieramy się w daleką i kosztowną podróż.

Porównaj cenę ubezpieczenia turystycznego
Redakcja